Rijks belangen achtergesteld bij het landsbelang Dorp moet verdwijnen voor de uitbreiding van Schiphol MANGUINals witte zwanendie op het blauwe water drijven WONDERLIJKE TRAGEDIE IN MIJNSHEERENLAND HONGARIJE beschuldigt het Westen s MAANDAG 28 JANUARI 1957 HONDERD GEZINNEN VERHUIZEN RIJKS BELANGEN zijn bij het landsbelang ten achter gesteld" zegt ds. H. P. Swets, Hervormd predikant, die met het schoolhoofd de heer J. Nieuwenburg, de laatste maanden voor die Rijksbelangen nogal in de bres gesprongen is. Het lijkt een nogal wonderlijke opmerking, maar voor wie weet, dat Rijk een buurtschap is in de Haarlemmermeer, wordt de klacht al wat duidelijker. Die ganse buurtschap met school en kerk, twee kruidenierswinkels, slagerij, schilder- en timmerbedrijf, wagenmakerij, garage, melkzaak, smederij. postkantoortje, vijftien boerderijen en ongeveer zeventig particuliere woningen, moet ver dwijnen. Op 1 maart 1959 zullen de eerste huizen gesloopt moeten zijn, een jaar later mag er geen van de honderd opstallen meer staan. Het na de oorlog zo sterk gegroeide Schiphol strekt zijn vangarmen naar dit dorpje uit. Er moeten met het oog op de vliegerij met straal- machines, kilometerslange start banen komen. Een van die betonnen banen is geprojecteerd dwars door dit vredige Haarlemmermeerdorpje, enige kilometers ten zuidwesten van onze nationale luchthaven. In de gemeenteraad van Amsterdam en ook in de Kamers der Staten-Generaal is er al over gesproken. Er is weinig kans, dat deze Schipholplannen nog van de baan worden geschoven. De Rijksbelangen zul len moeten wijken voor het landsbelang en het ongeveer honderd huizen tellende dorpje zal daarmee de twijfelachtige eer verwerven de eerste gemeente van ons land te zijn, die voor de techniek in de meest letterlijke zin het veld moet rui- Tweede maal „Het i6 een merkwaardige speling van het lot", zegt de 30-jarige predikant. „Dit zal de tweede keer worden in de geschie denis, dat dit dorpje verdwijnt. De eerste keer in 1610, toen het meer westelijk in de Haarlemmermeer was gelegen, werd het overspoeld door een vloedgolf. Nu drie-en-een-halve eeuw later wordt het door de techniek verdreven". Langzaam maar zeker heeft de Sohipholmolooh zijn armen naar de gemeenschap uitgestrekt. In de oorlog begon het al, toen de noor delijke toegangsweg tot het dorpje de Aalsmeerderweg, een van de vier toe gangswegen van Rijk werd afgesnoerd Na de oorlog, toen andermaal een start baan moest worden verlengd wegens de razendsnelle ontwikkeling van de lucht vaart. werd ook Rijks oostelijke toegangs weg afgesloten Vooral deze laatste amputatie dreigde ernstige gevolgen te hebben voor de ge meenschap. Ze zou ertoe geleid hebben, dat de vele bewoners aan de nabijgelegen Ringdijk van de Haarlemmermeer niet meer naar Rijks winkelzaken gekomen zouden zijn om er hun dagelijkse levens- behoeften te kepen. Met de aanleg var een nieuwe Oude Meerweg is geprobeerd die bevolkingebelarigen veilig te stellen. Bovendien kwam Amsterdam de kerke lijke gemeente van Rijk wat tegemoet door elike zondag ten behoeve van kerkgangers, die door de afsluiting e veel langere weg af te leggen kregi een autobusje te laten rijden. Terecht be greep de Amsterdamse stedemaagd wel, dat het niet opgaat al te lichtvaardig om te springen met Rijks belangen „Mijn grootvader en zjjn broer heb- ?n ons timmerbedrijf op deze plaats ge vestigd, toen de Meer pas droog was, honderd jaar geleden dus", vertelde aannemer J. den Ouden, terwfjl hij de krullen uit zijn schaaf trok. „Het is mooi bedrijfje geworden en onze lasten zijn langzamerhand niet zo zwaar „De werkplaatsen en 't hui6 zijn goed onderhouden en bieden ons precies de ute die we nodig hebben. Moet ik me straks misschien weer diep in de schuld steken? Dat zou niet billijk zijn. Wij hebben deze overplaatsing niet ge wild. Ze wordt ons opgelegd. Maar ja, ik geloof niet, dat de overheid ons de ver vangingswaarde zal uitbetalen. Ik heb nu het argument gehoord, dat nieuwe bouw een hogere waarde heeft Waarheen Had de bevolking van deze Haarlem mermeergemeenschap door die steeds dichterbij komende vliegwegen al wel be grepen, dat cr een moment zou komen, dat haar alle adem benomen zou wor den, toen het plan daartoe in de open baarheid kwam, wekte het grote onrust. Waarheen zou men gedirigeerd worden? Zou de gemeenschap intact gelaten wor den? Welke financiële tegemoetkomln gen zouden er worden gegeven? Wie in deze dagen met de gemoedelijke bewonere van Rijk wat gaat praten, wordt binnen enkele ogenblikken al geconfron teerd met deze vragen. Men spreekt ovej de protestvergaderingen die er onder lei ding van dominee en schoolhoofd werden gehouden, toén het plan bekend werd de hele gemeenschap te verplaatsen naa Bennebroekerweg, zes kilometer ten den van de huidige vestigingsplaats. Dat betekende dat deze honderd gezinnen los gescheurd zouden worden van de grotere gemeenschap' Rijk, van de bewoners Sloterweg en Vijfhuizerweg, die door de Sohipholuitbreiding ongemoeid gelaten zullen worden. Waarom de verplaatsing niet beperkt tot „Rozenburg", zo rede neerde men, de kruising van Sloterweg en Aalsmeerderdijk, waar Schiphol zijn grens zal vinden? Met het stedebouw- kundige argument, dat dit punt te dicht bij Hoofddorp en Aalsmeer gelegen zijn, en verder met de mening, dat er teveel overlast zou hebben van de startende en landende vliegtuigen, heb ben de Haarlemmermeer-autoriteiten aan vankelijk de weerstand van de Rijkenaren teniet willen doen. Maar deze hebben volgehouden, en binnen de kring van de gemeenteraadsleden kreeg men een ste vige aanhang, zodat toen wij dit schre ven, de kans wel groot was, dat de gedu peerde Rijken-aren voor wat hun nieuwe vestigingsplaats betreft hun zin zouden krijgen. De enige categorie voor wie het voorlopig nog een vraag zal blijven is de boerenbevolking. Vijftien boerenbe drijven moeten er verdwijnen. Waar haal Je voor deze mensen zo gauw een gelijk waardig stuk grond vandaan tn ons dicht bevolkte landje. „Zeker", zegt ds Swet6, „enkelen zullen bij de uitgifte van nieu we gronden misschien wel een voorkeur hebben. Maar zal dde gelden voor alle betrokkenen? Het is nog een open vraag". Tegemoetkoming Intussen zitten wie zich koesteren de zekerheid, dat er straks voor hen een plaatsje zal vrijkomen bij ,,Roi burg", zich het hoofd te breken over vraag welke financiële tegemoetkoming zal worden gegeven. Zo zijn de Rijkenaren het nieuwe jaar dus ingegaan met een hoofd vol zorgen. Wie het vredige dorpje op een stille winterse dag binnen rijdt en de blik laat glijden over de wijde vruchtbare klei-akkers. heeft er geen vermoeden van. Wie er een paar uur getoefd heeft en heeft gesproken met de gemoedelijke bevolking weet wel beter en peinst na over de schrille tegenstelling, die er is tussen de vredigheid van dit landschap en de onrust in de harten van hen, die van geslacht op geslacht dit prach tige -stukje boerenland te bewerken kregen. f is het model van de nieuwe Franse oceaanreus France, die op de Noordatlantische route de Liberté zal vervangen. Het schip wordt 55.000 ton en krijgt een snelheid van 30 knopen. Het vaarschema is gesteld op 46 overtochten per jaar, waar door 75.000 passagiers ver voerd kunnen worden. In Algiers dreigt een staking Het Nationale Bevrijdingsfront in Al gerije heeft een staking van een week aangekondigd als demonstratie nu de Algerijnse kwestie deze week voor de V.N Vanmorgen moet de staking ingaajn. maar de Fransen hebben aangekondigd, dat alle maatregelen genomen zullen wor den om dit te verhinderen. Winkels die sluiten zullen met geweld geopend wor-: Gedurende het weekeinde was het zeer onrustig in Algiers, in drie café's ont ploften bommen, waardoor drie doden vielen en vijftig personen gewond wer den. Twee Algerijnen werden door Fran se patrouilles gedood. In de bergen werd een verzetsgroep vernietigd. Helikopters namen aan de actie deel. In El Milia. 65 kilometer van Constantine, werd de Franse bestuurder door een opstandeling doodgeschoten. Telefonie op zeer hoge frequenties In Den Haag is een overeenkomst ge tekend door de P.T.T.-administraties van de landen, gelegen aan de Noordzee en de Oostzee inzake de invoering van tele fonie op zeer hoge frequenties (golfleng ten van ongeveer 2 meter) tussen schepen onderling en schepen met de wal. De overeenkomst bevat een verdeling van de golflengten over de bij dit verkeer be trokken diensten zoals radarbeloodsing. havendiensten en openbaar verkeer. Voorts zijn regels vastgesteld voor dit ver keer en voor de inrichtnig van de appa- Parijs Gezin moet van het toneel Stapel linnengoed is decor voor stukje bittere werkelijkheid Kl (Van een onzer verslaggeefsters) LEEDKAMER EN GRIMEUR staat er op de deuren in het vrij donkere .n er onderlijk uitziende vertrek. Lange rode gordijnen hangen er voor de -chotten en in de hoeken liggen kleren en potterijen opgestapeld. Het enige huiselijke is eigenlijk de snorrende kachel met de twee poezen er naast. Wij staan op een toneel rechts een trapje naar de grote zaal, waarin reeds vele uitvoeringen zijn ge geven. De tafel en stoelen, het bed en de kachel vormen echter niet het decor voor of ander stuk. Het is allemaal realiteit, bittere werkelijkheid kunnen we wel zeggen, want op dit toneel in het verenigingsgebouw „Irene" te Mijnsheerenland -oont een gezin; het echtpaar J. Bol heeft hier met (lric kinderen onderdak ge kregen, toen op 26 november het dak bijna van hun krotwoning waaide. Dit huisje stond aan de Westdtjk en met zijn lekkende dak, gebroken balken en doorgezakte zolder kon het eigenlijk gee >ning i r worden genoemd. Vijf-en-een-half jaar lang hebben de heer en mevrouw Bol in dit huisje ge woond. roeiend met de riemen, die ze hadden. En dat hield in, dat er in de schuur geslapen moest worden, omdat dit door lekkages of door bevriezing in het huisje zelf niet meer mogelijk was Tot drie maal toe is de heer Bol daar door de zolder gezakt ennou ja, het w^s een en al narigheid, die zijn hoogte punt vond op de 26e november. Met de kinderen is men die avond eerst naar de burgemeester getrokken, bij wie men overigens al verscheidene malen om betere huisvesting had aan geklopt. Deze was echter niet thuis, waarna de loco-burgemeester de knoop doorhakte. Op dat moment was-er blijk baar in heel Mijnsherenlapd geen onder dak voor het echtpaar te vinden, waar op de loco-burgemeester de pachter van het gebouw „Irene" vroeg of het gezin zolang op het toneel kon worden ge huisvest. „Voor één nacht", zou de pach ter hebben gezegd, maar die ene nacht is intussen opgelopen totvele nachten en vele dagen en vandaag zou de presi dent van de rechtbank in Dordt moeten beslissen, wanneer het echtpaar van het toneel moet verdwijnen Alleen krotten Inmiddels is er in Mijnsherenland hi wat gepasseerd, waarbij men zich niet de indruk kanonttrekken, dat het prestigekwestie dreigt te worden Toen het gezin zich namelijk in novem ber op het toneel Installeerde, dacht d« loco-burgemeester, de heer D. Koyck Lzn dat het echtpaar wel bereid zou zijn een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Van der Waalstraat te betrek ken. Dit huisje was leeggekomen, maar er stonden nog een paar meubelen ln. die eerst moesten worden weggehaald De burgemeester van Mijnsheerenland. mr. A. de Jong. geeft zelf toe. dat dit huis in slechte staat verkeert en h om deze reden, dat het echtpaar Bol dit huis en ook een andere krotwoning niet acepteerde. tenzij men zwart op wit di toezegging van een goed huis op kort< Benadeeld Intussen voelt de pachter van gebouw „Irene", de heer Dirksen. zich zeer nadeeld. In de eerste plaats kunnen op het toneel, dat ook als. kleine vei derzaal dienst doet, geen bijeenkom! cn gehouden. Voorts heeft hij1 t ijn meter voor stroomverbruik keken, waarvan hij blijkbaar zeer is ge- ichrokken. Daarom heeft hij het cchtpaai ;en rekening van f 217 aangeboden vooi /erwarming (die elektrisch is) en ander stroomverbruik. Deze nota kan volgens mevrouw ol het echtpaar niet betalen. Het >u neerkomen op een tientje per dag, hetgeen dóór de heer Bol werfarbeidei bij Kloos Kinderdijk en thans uitbesteed de Rotterdamse Droogdokmaatschap pij niet uitgegeven kan worden. De heer Dirksen wilde het er niet bij IN BADCEL GESTIKT correspondent) (Van vrij- 'Naar eerst thans bekend werd, dagavond te Middelburg de vijftienjarige A. C. K. thuis in de douchecel door gas vergiftiging om het leven gekomen. Waar schijnlijk is de geiser defect geraakt. Het gas troomdè in de kleine, vrijwel lucht dicht afgesloten ruimte. Diefstal van zeldzame papegaaien uit Artis Zeven zeldzame en kostbare papegaaien, met elkaar een waarde vertegenwoordi gend van meer dan f 2000 zijn in de nacht zaterdag op zondag uit het vogel van Artis in Amsterdam gestolen. De dieven hebben een paneel van een deur en forceren om binnen te kunnen ko- In het vogelhuis bevinden zich nog talrijke exemplaren van andere kostbare vogelsoorten en waarom de dieven nu juist papegaaien, waarvoor ze vijf kooien hebben moeten openbreken, hebben i genomen, is de directie van Artis raadsel. J. F. A. Ker: laten zitten en bracht de kwestie de kantonrechter te Oud-Beijerland. Een uitspraak over de betaling van de reke ning is echter nog niet gevolgd. Wat nu Voorts heeft de pachter een andere zaak tegen het echtpaar aanhangig ge maakt, die vandaag in kort geding tt Dordrecht zou worden behandeld. Daarin eist hij, dat het gezin uit het gebouw wordt gezet, omdat het er „zonder recht en titel" is ingetrokken. Als de president ten gunste van de pachter' zou beslissen, bestaat dus voor het echtpaar alleen de mogelijkheid in een van de twee onbe- woonhaar verklaarde woningen zijn in trek te nemen. Andere woonruimte is er namelijk niet, maar wel staat het praktisch vast, dat er nog dit jaar zeventien woningen in het uitbreidingsplan gerealiseerd kui worden, maar met de bouw daarvan moet nog worden begonnen. komt met de zomermode (Van onze moderedactrice) Parijs, maandagmorgen WANNEER in de chique zaken langs de Parijse boulevards de laatste „uitverkoopjes" liggen, de mimoza en de violettes de Parma van de bloemenstalletjes geuren, dan staat er nog iets te gebeuren, dan wordt in winterse kou dikwijls de mode voor zon en zomer getoond. Dit jaar is Pa rijs met de eerste shows precies een week na Italië gekomen. Madame Coco Chanel, die het maar iet op wil geven en die de geheimzin nigste der geheimzinnigen is van de Pa- modevorsten, had zich de eer aan gemeten om de eersté te zijn, die haar collectie toonde. Mantelpak Ze kwam weer met haar oude liefde, het beroemde mantelpak, dat dertig jaar geleden een sensatie in de modewereld was. Het is gevoerd met bedrukt mate riaal, waarvan ook de blouse gemaakt Is. Soms ook laat zij tailleurs zien van gebrocheerde lamee of pakjes waarvan het jasje is afgebiesd met zwart of goud galon. De ouderen denken met een glim lach terug aan lang vervlogen jaren en de jongeren vinden dat gedoe wel grap pig, maar weten er nauwelijks weg mee. We moeten eerlijk bekennen het dit maal maar van „horen zeggen" te heb ben, want madame Coco heeft veel ex clusief gedaan met haar uitnodigingen en vond Nederland niet belangrijk ge noeg om er een van haar „kostbare" plaatsen aan te geven. Gelukkig heeft Manguin te gelijkertijd geshowd en zelfs al een nieuwe lijn ge lanceerd. Het huis kondigde zijn shouw aan als de Zwanenlijn. Erg veel van de zwaan vonden we vooral in het begin van de collectie niet. Niemand snapte hoe hij door de vrouwen hemdjaponnen aan te trekken haar tot zwanen wilde metamorfoseren. a 9escW>nW0"" Vl flflïmo SP8IN610K Geïmporteerd door OUO-Haarlem Toch is het Zit MEEK METALEN DAN VROEGER gebruikt men in dc techi 846) In de oudheid waren slechts 7 metalen bekend, t.w. koper, zilver, goud, kwik, tin, lood en ijzer. Met uitzondering van kwik, bezaten al deze metilen ren zekere hardheid en ken merkten zich door het „metaalachtige". Ook nu hebben we dwz. de leken de neiging met het woord „metaal" direkt deze begrippen te associëren. De scheikundige maakt er zich ech ter minder gemakkelijk vanaf. Er zijn metalen, die zo zacht zijn, dat ze met een mes gesneden, of tussen de vinders tot een halletje gekneed kunnen wor den, zoals iedere leerling van de mid delbare school kan bevestigen met het prachtig zilverglanzend kalium en natrium voor ogen. In de chemie stoort men zicli dus weinig aan het al of niet metaalachtige uiterlijk van de stof. waardoor ei steeds méér nieuwe me talen bekend werden, zodat momenteel van de ongeveer 100 elementen meer dan tweederde door de metalen word* inesium, zink, aluminium, nikkel. Hiervan is vooral n belang, dat op grote langs elektrolytische weg i verantwoorde wijze te- in worden, zodat de aan- dit metaal heeft moeten ard kent de bui groot aantal metalei aantal dal sedert d« sing had gevonden, tjjd slechts met 5 andei .as bijv. hekend, oudheid chroom, molybdeen, wolf mangaan en cobalt. Het paste lrfgerinRen. dat zijn s i al dei ïetallische elei ■steger. enhare hoeveelheid nictaalkundige heeft al tol ontwikkeling gebracht m tegemoet te komen aan de eisen an een zieh steeds uitbreidende tech- iek, eisen die betrekking hadden op iet smeltpunt, mechanische sterkte, ■lektrisclie weerstand. magnetische igeneohappen. bestendigheid tegen 'erneauto gemak'kf ijk verscheidene tientallen metalen oorkonten, zy het natuurlijk in zeer •ngclijke hoeveelheden, dus een veel geleden voldoende was landhouding van hel gehele leven. Waaruit volgt, dat Ie tijd aanzienlijk hogere iljjk vermeerderd, een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) Die japonnen zijn echter wel het be kijken waard, want ze zijn wonderlijk gemaakt, met kleine naadjes overal waar anders nooit een naadje zit. De buste zit hoog, de rug staat wat bol. doordat er ruimte in zit, soms geeft dat een wonderlijk effect als hebben de mannequins een beetje een ronde rug. De ceintuurs zijn zwaar en heel hoog aangebracht, terwijl de rokken rerht Die zwanen kwamen eindelijk in som- nige rokken, ze hébben onder het middel wijd opzijvallende banenwaarvan Man guin zegt dat het „de uitgespreide vleu gels van een zwaan zijn". Merkwaardig was een losse brede kraag, die midden voor onder de taille doorloopt om zich dan tot een schootje te verbreden, zodat men de indruk van een tailleur krijgt. COCO-CHANEL: oude liefde MANQUINhemdjaponnen Er wordt een soort wollen „stramien' gebruikt, verder echt linnen en vrij veel katoen. De geklede japonnen zijn van rag dunne stoffen, die heerlijke ouderwetse mousselines, crêpes, georgettes en kant. zoals 'we die eigenlijk de laatste twintis jaar niet meer gezien hebben. De cocktailjaponnen hebben kleine mouwtjes en er worden jasjes bij ge- Geen plaats voor provinciale neigingen VERVOLG VAN PAGINA 1) Inmiddels hebben de autoriteiten va Zuid-Borneo aangekondigd, dat zij ee delegatie naar Djakarta zullen zenden or aan de centrale regering 458 miljoen roe piah financiële steun te vragen. Dt opstandige kolonel Simbolon heeft zich bereid verklaard tot overgave op de volgende vijf voorwaarden: 1. al zijn land genoten op Sumatra moeten daarop dringen; 2. president Sukarno moe toestand in Noord Sumatra opnieuw ln overweging nemen en zijn strategie verdeel en heers verlaten; 3. de president moet die toestand regelen buiten de pre mier en zijn kabinet om; 4. er moeten geen represa'lles getroffen worden tegen Simbolons aanhangers; 5. autonomie i Noo d-Sumatra U"t goed ingelichte bron wordt vei men, dat de regering van deze voorw, den op de hoogte :s gesteld en deze derzoekt. Nederlanders veilig De Nederlandse consul generaal te Sin gapore, de heer Middelburg, heeft zater dag na aankomst uit Djakarta verklaard, dat de naar schat+ing 1200 Nederlandse gezinnen op Sumatra veilig zijn er er geen reden is gevaar te vrezen. De heer Middelburg heeft twee en een halv maand lang de functie van waarnemend zaakgelastigde te Djakarta vervuld. Het Noord-Sumatraanse commando spreekt tegen, dat er onder de officieren aldaar drie groepen zijn, die om de macht twisten en dat overste Djsman Ginting, majoor Wahab Makmur en overste Soe- giarto samenzweringen tegen elkaar op touw zetten. Tivee partijen in verzet De op een na grootste Mohamme daanse partij in Indonesië, de Nahda- toel Oelama. heeft volgens Ass. Press naar verluidt, besloten, dat premier Sastroamidjojo moet aftreden Volgens woordvoerders, die de bijeen komst der partij hebben bijgewoond, acht deze reorganisatie van het kabinet nood zakelijk. Zij pleegt nu overleg met de an dere partijen van de mohammedaansi liga. De christelijk protestantse partij heeft verklaard, dat zij de overige zes kabine partijen zal verzoeken uit het kabinet treden. Volgens dc leider Tambunan zullen Indoncsics moeilijkheden gemakkelijke! worden opgelost als het kabinet, waarii twee zetels beeft, aftreedt. Zijn tailleurs waren mooi, soepel van lijn met een hoogimgezette mouw en kort schootje. Vreemd was het (en volmaakt overbodig) dat de jasjes dikwijls op de buste en aan het schootje versierd waren met wit galon. Het materiaal was een soort dik ruig gaas. crepe, prince de galles en bedrukt katoen. De mantels waren heel mooi. Ze maken en rechte indruk, maar staan toch even af. Ze hebben geen kragen en kleine zakken. Het materiaal is ruig, het lijkt echt harig en wordt „zwanendons" ge noemd. De avondmantels zijn prachtig, maar zullen hier in Nederland wel tot de uit zonderingen blijven horen. Lamee, linnen en organzo zijn de materialen. En nu dc kleuren: bij een zwaan hoort blauw water en een blauwe lucht en dus heeft Manquin dat blauw door heel de colleo'ie laten schemeren. De zwarte zwaan kent het huis blijkbaar niet, want het zwart voll- ak volkomen. Verder rietgroen, donkerbeige (de zaïj- dige oever) en heel veel witte blouses, hoog gesloten aan de zwanenhals en prachtig verwerkt. VER VOLG VAN PAGINA 1) Twee van de gearresteerde Britse stu denten zouden al eerder in Hongarije zijn geweest en hadden daar deelgenomen aan „contra-revolutionadre activiteit. De jon gelui. onder wie een achttienjarige klein dochter van wijlen six Stafford Crippa, zullen terecht moeten staan. De Britse regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de beschuldi gingen tegen deze vier Britse studenten ook maar enige grond hebben, zo heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaard Een rechtbank te Boedapest heeft de 36-jarige Amerikaanse persfotografe, me vrouw Georgette Meyer Chapelle wegens ongeoorloofde grensoverschrijding tot 50 dagen met aftrek veroordeeld. Zij werd onmiddellijk vrijgelaten en is inmiddels in Wenen aangekomen. In Boedapest zijn gisteren 34 „leden van contra-revolutionaire benden" gear resteerd. Volgens de politie werden grote hoeveelheden, wapens en munitie buitge maakt, In Miscolc is een man ter dood veroordeeld. Oostenrijk heeft de Hongaarse beschul digingen. als zou dit land Hongaarse vluchtelingen tegen hun wil vasthouden, kort en bondig van de hand gewezen. In een memorandum aan de V.N. wordt gezegd, dat uit niets blijkt, dat een groot aantal van de circa 70.000 nog in Oosten rijk verblijvende Hongaren terug wenst te keren. De Oostenrijkse verklaring weerspreekt ook de domme beschuldiging, dat dit land de verklaring over de rechten van de mens en de resoluties van de Ver engde Natnes geschonden zou hebben. De Oostenrijkse regering heeft bekend gemaakt, niet meer dan 20.000 vluchtelin gen permanent aan onderdak en werk te kunnen helnen Op het ogenblik komen veel vluchtelingen uit Hongarije via Zuid- slavië Oostenrijk binnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5