HU Mf-lock Bij posterijen heerst noodtoestand Waarde getuigenverklaringen is soms niet al te groot Ballograf 5 ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Tariefsverhoging onontkoombaar perlementsredactie) Sprekend i geruchten met betrek- Dl Eerste Kamer aeht de aangekondiede I ?!"s,tot «oorgenomen tariefsverhogingen n_^ by de Post héque en girodienst, leve- rerhoging van de P T.T.-tarieven onont koombaar, gezien de ontstellende hoogte van het op de P.T.T.-begroting voor 1957 geraimde tekort f36 500 000). In het voorlopige verslag van de Senaat over deze begroting spreken enige senatoren dan rok van een noodtoestand by de P.T.T zy menen, dat spoedig ingrypende wijzigingen by dit staatsbedrüf moeten worden aangebracht. Andere leden, dia overigens de nood zaak van een tariefsverhoging erkennen, menen dat de socia'e en economische ge volgen van een degelijke maatregel niet moeien worden onlerschat. Speciaal de kranten en tijdschriften zullen de na delige gevolgen va.) een tariefsverhoging ondervinden De kleinere bladen, waar onder de kerkelijkzullen het zwaar te verduren krijgen, omdat het in rekening brengen van de ve -hoging indien al toe gestaan. dikwyis moeilük zal zijn. Heeft minister Algera er zich van overtuigd, zo vagen deze leden, dat zijn ambtge noot van economise1 e zaken geen bezwaar zal maken tegen hei in rekening brengen van tariefsverhogingen? baby-piano's i Vraagt prijslijst van 150 voorradige piano's en orgels Huurkoop 15°/o contant restant in 4 jaar. iteefofc BODEGRAVEN TEL 2IBB IK i72sj PROCES MONTESI Sleutel jachthuis bij Montagna Het geroep van „leugenaar" dat gericht was tegen de nietsnut uit Rome. Ugo Montagna. heeft gisteren de nodige op schudding teweeg gebracht in het proces- Montesi. het cocaïne-schandaal. De woor denwisseling ontstond toen Anastasii Lilli, een jachtopzienre van het jachthuis in Capocotta, nabij het Ostria strand. het lijk van Wilma gevonden werd. tuigde, dat Montangna een van de servesloten van het jachthuis had laten veranderen en een sleutel wist te machtigen, zodat hij kon gaan en komen wanneer hij wilde. Montagna is directeur van het jachthuis. Voor een andere sensatie zorgde openbare aanklager, die een brief voorlas welke hij ontving van de „professor de occulte wetenschappen". Enzo de San- tis. di ewerkt onder de naam „orio Daarin wordt gezegd, dat hij tussen fe bruari en maart 1953. kort voordat het lijk van Wilma Montesi werd gevonden, is geconsulteerd in Milaan door Wilma Montesi. Piero Piccionl. markies Ugo Montagna en Anna Maria Caglio. Piccioni heeft verklaard, dat hij Wilma Montesi nooit ontmoet heeft. De „profes sor" heeft de rechtbank verzocht gehoord te worden omdat hU „ernstige dingen" Woensdag wordt het proces voortgezet. Dan zullen familieleden en de vroegere verloofde van Wilma Montesi getuigen Protest tegen Speidel. Zeventien socia listische afgevaardigden van het Britse Lagerhuis betreuren de benoeming var de Duitse generaal Speidel tot Navo-be- velhebber in midden-Europa. In motie protesteren zy tegen de benoeming. héque en girodienst, leve- it aantal leden kritiek op de „volkomen nieuwe "guur" van een recht, dat per giro overschrijving zou zün ver schuldigd. Mocht worden overgegaan tot invoel ing van een dergelijke maatregel de noodz-.keiykheid nog niet is aangetoond), dan zouden de abonnees van de Pcstchèque- en girodienst op hun beurt hun goed recht kunnen bepleiten op ver goeding van rente voor het geld. Gewe- wordt ook op de niet onbelangrijke prijsstijging van de chèque- en giroboek jes. Een aantal leden ziet daarin een .verkapt recht", dat op de overschrijvin- gen wordt geheven Vprder wordt de vraag gesteld hoe mi nister Algera een einde denkt te maken in de grote achterstand by het openen an nieuwe girorekeningen. Men schynt zelfs toe te zyn overgegaan het openen an nieuwe reken'n gen te vertragen. Klachten In het verslag wordt geklaagd over de postbestelling tydens de weekenden. Vol gens enige leden is deze rondweg slecht noemen. Het heeft hen getroffen, dat noch zaterdag, noch zondagnacht een post'reln loopt Een lid klaagt voorts, dat postbeamb ten. die postkwitanties aanbieden, vaak wisselgeld hebben. Ook meent men. e weinig de «aandacht van het pu bliek wordt gevestigd op de mogelijk heid postwaarden tot een bedrag 'e 10 thuisb-rzorgd te krijgen. Dit de toevloed van bezoekers loketten verminderen en de doelmatig heid bevorderen. In dit verband beplei ten enige leden, dat op de grote post kantoren moeilijke gevallen, die aan de .en een bespreking van zekere duui »n, onverwyid naar een speciale amb- u worden verwezen Voorts wordt cht de tweede postbestelling op het platreland zoveel mogeiyk te handhaven. Over de draadomroep blijkt in de Se naat het laatste woord nog niet te zyr gespicken. Verscheidene leden achten on der de huidige omstandigheden handha- van een bedrü' dat ongeveer 60 pc' de kostprijs opbrengt, moeilijk te ver dedigen. De meerderheid van de Kamer echter, op grond "an sociale en culture le overwegingen, voor handhaving var de draadomroep Met een verhoging var de abonnementsgel len ter dekking var het tekort gaat men over het algemeer akkoord. A.O.W.-premie Compensatie voor alle trekkers van ongevallenrente (Van onze parlementsredaotie) De regering heeft by de Twede Kame een wetsontwerp ingediend, dat beoogt aan alle trekkers van ongevallenrente compensatie te geven voor de premi van de Algemene Ouderdomswet. De coir penaotie is vastgespeld op hetzelfde per centage als dat van de aan loontrekken- den verleende looncompensatie. Met in gang van 1 januari 1957 zullen dus alle ongevallenrenten (en alle op grond die renten ontvangen wettelijke bijslagen) worden verhoogd met 5,6 pet, indien deze renten zijn of worden toegekend krach tens een ongeval, dat vóór 1 januari dit jaar heeft plaats gevonden. De kosten, die dit. wetsontwerp met zich meebrengt en die voor 1957 geraamd worcen op 2 miljoen, komen ten laste van het ryk. De regering is echter ginsel van oordeel, dat de aan de verho ging van de ongevalsuitkeringen bonden kosten voortaan ten laste vai bedrijfsleven moeten komen. Zij zal deze aangelegenhe'd binnenkort overleg plegen met de Stichting van de Arbeid. M. de Bloeme overleden Op ruim 71-jarige leeftyd is in Den Haag overleden drs. M. de Bloeme, die januari 1956 voorzitter is geweest Algemene Rekenkamer. De heer De Bloe me was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en drager van het Oorlogs- herinneringskruis mei 1940. De teraardebestelling zal maandag drie uur plaatsvinden op de algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan Haag. De begrafenis van jhr. L. G. Just de la Paisières, burgemeester van Rozenburg, is vastgesteld op dinsdag 29 januari half één i p de begraafplaats Oud Eik en I nen in Den Haag. 's Morgens wordt kwart vóór elf een rouwdienst gehouden in ce Immanuelkerk op Rozenburg. Vriendelijker stemming en voor Philips belangstelling 'ET WAS DEZE WEEK op de effectenbeurs hoofdzakelijk Philips - Gloeilampen, welke de aandacht opeiste ten gevolge van de drukke handel in claims voor de nieuwe 5 converteerbare obligaties en de koop orders voor het lampenfonds van de zijde van het buitenland. Voor het overige was de stemming wat vriendelijker en de handel kalm. Ij? Zó boeiend is nu PANORAMA BEÜRSBAROMETERi Nog vijf beursdagen resten alvorens de inschryving op de uitgifte van 5 pet con verteerbare obligaties Philips wordt ge sloten. Men kan aan de hand van de ont wikkeling van de handel in claims voor deze stukken constateren, dat de lenings transactie een behoorlijk succes zal op leveren. Nadat de prys der claims tol ruim 15 was gedaald, is er sedertdien opmerkeiyke verbetering tot stand gekomen en is duidelijk gebleken, dat het Nederlandse publiek niet afwijzend igenover deze uitgifte staat. De rente der converteerbare obligaties is, histo risch gezien, voor ons land bevredigend lemen en men moet vele jaren te ruggaan om een dergelijke rentevoet voor goede industriële obligaties aan te tref fen. Verder heeft men het oog gekregen oor de goedkope hausse-premie op aand Philips, die men zich via Financieel de inschrijving op de overzicht converteerbare obligaties kan verschaffen. Immers oor enkele tientjes verkrijgt men het recht om gedurende ongeveer zes jaren gewone aandelen Philips te verwerven tegen een conversiekoers van 240 pet. nen deze week voor de waarde van dit recht meer oog kreeg, was ongetwij feld te danken aan de oplopende koers de aand. Philips. Het buitenland en lame Engeland kocht deze aandelen in belangrijke mate en door deze belang stelling kon de koers tot boven de in het prospectus der 5 pet obligaties gestipu leerde conversiekoers van 240 stijgen Zou de koers der aand. Philips zich nog erder verheffen, dan ware al spoedig ;n conversie van obligaties ln aandelen ;n voordelige transactie. De gehele markt kreeg een wat vrien- deiyker karakter, waartoe ongetwyfeld ook bijgedragen heeft de boodschap, wel ke president Eisenhower tot het congres heeft gericht. Daarin heeft hy wel ge schuwd tegen de inflatoire druk. ook uitdrukking gegeven aan zijn ng, dat de algemene welvaart in 1957 zal standhouden. De president wees erop, dat tijdig genomen overheidsmaatregelen t kunnen büdragen aan een ree halt toe te roepen, mits het vertrou- van de consument en het bedrijfs leven bewaard bluft. Reserves niet gedaald jongste weekstaat der Ned. Bank de goud- en deviezenreserves samen niei verder zijn afgenomen. Men hoopt ni maar. dat hiermede een einde is geko men aan de voortdurende daling dei deviezenvoorraden, hoewel me geten mag het spreekwoord zwaluio maakt nog geen zome De cyfers der handelsbalans welke deze week verschenen, hebben het duidelijk gemaakt, hoe noodzakeiyk het is, dat aan de minder gunstige ontwikke ling der betalingsbalans een einde komt. De Invoer liep veel harder op dan de uitvoer, zodat het nadelig saldo op de handelsbalans voor het gehele jaar 1956 niet minder dan ƒ3.224 miljoen beliep tegenover 1978 miljoen in het daaraan voorafgaande jaar. Deze gang van zaken toont duideiyk aan, dat de regering reeds veel eerder maatregelen had moeten ne men tegen de overspanning der conjunc tuur, want het is Juist, als president Eisenhower de nadruk legt op de tydig- heid der overheidsmaatregelen. Het feit, dat 1956 verkiezingsjaar was en de ka binetsformatie enige maanden vorderde, heeft het kwaad der overbesteding ver der doen voortvreten dan gewenst was. Het renteloos tegoed TN BEURSKRINGEN was men enigszins A verwonderd over het uitbiyven van een verlaging der verplichte kasreservp by de Ned. Bank door de banken. Eerst was dit percentage 10 pet, later is het. ten gevolge van de krapheid op de geld markt en de liquiditeitsmoeilijkheden der banken, teruggebracht tot 7 pet. Men vraagt zich in bankkringen af, waarom deze renteloze storting van gelden by de centrale bank in de gegeven omstandig heden nog nodig is. De grote liquiditeit der banken is geheel verdwenen en geleidelyk verder terugbrengen der plichte kasreserve zou enigszins „lucht" kunnen geven aan de gespannen geld markt. Bankaandelen veranderden deze week weinig in koers. Geiyk wij reeds eerder meenden te mogen verwachten, biyken de bankdividenden dit jaar weinig af wüken van die van het vorig jaar. Nadat ,één MR. HUYGENS BEGINT OFFENSIEF (Van een onzer verslaggevers.) Getuigenverklaringen, de pijiers, waarop het juridisch bewijs tegen een verdachte vaak is gebouwd, blijken soms van onwaarde te zijn, indien door een onverwachte samenloop van omstandigheden de waar heid later onomstotelijk kan worden vastgesteld. de Rotterd. Bank reeds een onveranderde winstuitkering had aangekondigd, is de Amsterd. Bank op de ingeslagen weg voortgegaan Van de internationale aandelen viel aast Philips het kunstzüdefonds het meest op door een koersverbetering. Bei de fondsen waren overigens in de voor afgaande weken het meest door de koers daling getroffen. AKU kwam weer boven de tweemaal pari koer» schip de Statendam door de maat- schappü heeft deze week niet kunnen leiden tot een koersverbetering van be tekenis voor de aand. Holland-Amerika Lyn. De scheepvaartmarkt was wederom kalm gestemd. De cert. Van Omme- konden een belangryke koersverbe tering deze week bereiken Op de markt der locale Industriefond- :n was over het algemeen het sentiment iets gunstiger, maar de omzetten bleven er beperkt. De mededelingen in - het irslag van J. P. Wyers gaven aanleiding t een koersverlies op de aandelen. On danks de belangryk gestegen omzetten in het vorig jaar is de winst lager, wat te wüten is aan de kleinere winstmarges door de gestegen kosten. De aandeelhou ders krügen ditmaal minder dividend, nl 15 pet (v. j. 20 pet). Cultuurwaarden konden ook iets aan trekken in koers, maar zolang in Indo nesië de politieke verwarring voortduurt, durft men ter beurze weinig in deze fondsen te ondernemen, hoezeer de koer sen ook veelal tot een noodpeil zün ge daald Op de laatste dag van verhandeling no teerden claims Veren. Machinefabrieken 23,50, op welke basis een 5 pet conver teerbare obligatie uitkomt op ruim 107 pet. De Rotterdamsche Scheepshypotheek- bank is met een claimemissie van nieuwe aandelen op de markt verschenen. De voorkeursrechten werden voor circa 23 verhandeld. De uitgifte van 4% pet obl. Middellang Crediet is een mislukking geworden, die van de Ned. Spoorwegen heeft een gun stig resultaat opgeleverd. Tekenend voor de tydsomstandlgheden is wel de aankon diging van een 5% pet obl.lening voor een binnenlandse kerkeiyke instelling, nl. van een r.k. klooster. Overigens wordt voor hypotheekgeld, dat schaars beschik baar is. 5% pet en 6 pet rente 'sjaars betaald. De minister van binnenlandse zaken heeft het rentegamma iets verzacht, nl voor leningen met 6 tot 10 jaar looptyd 4 pet, 10 k 15 jaar 4% pet, langer 4V« pet. Bij obligatieleningen mag het disagio Vz pet bedragen voor 6 k 10 jaar looptijd, voor langere leningen 1 pet, voor onders- handse leningen mag de bereidstellings- provisie voor leningen met 6 10 jaar looptijd en resp. langere pet resp. 1% pet voor 3 maanden. 1 resp. 2 pet voor 6 maanden. 1% resp. 2Vz pet voor 12 maanden, 1% resp. 2% pet voor 18 maan den. als gedocumenteerd onderstreepte stel ling zal de Haagse strafpleiter mr. M. H. Huygens die o.n* de van moord ver dachte arts O. In de geruchtmakende Ber- kelse proces juridisch ter zyde stond dinsdagmiddag voor de Haagse rechtbank, een nieuwe „cause célèbre" trachten te maken. De verdachte is dan de bouwvakarbei der C. D„ die op 22 oktober van het vorig jaar werd gearresteerd. Hü wordt ervan beschuldigd op 16 oktober uit een bouw keet een fototoestel te hebben gestolen. Dat ontkent hij evenwel hardnekkig. In een fotozaak zou hy enkele dagen later het apparaat te koop hebben aange boden. De eigenaar van deze zaak meent hem te herkennen en twee getuigen heb ben verklaard hem by de bouwkeet te hebben gezien. D. heeft evenwel een alibi, zowel voor de tyd van de diefstal als voor die van de verkoop-poging. Bij monde van zyn raadsman, mr. Huygens, zal hy zich nu beroepen op een lange en tragische reeks van rech- terlyke dwalingen, die steeds veroor deling van de verkeerden tengevolge hadden. Onveranderlijk waren deze vonnissen (o.m. uit de Engelse en Franse rechtsannalen geput en veelal door rechters geboekstaafd) gebaseerd op rotsvaste getuigenverklaringen. In dien dan soms zelfs postuum, later een andere dader dan de veroordeelde uit de bus kwam, gaven de bewuste ge tuigen toe. dat zy zich wel vergist konden hebben. Mr. Huygens meent voorts, dat de Haag se politie by de aanhouding van D. ge handeld heeft In stryd met de voorschrif ten van de huidige procureur-generaal van de Hoge Raad, jhr. mr. dr. H. K. C. van Asch van Wyck, zoals hy die in 1937 ln een artikel in het Tydschrift vooi strafrecht formuleerde. Daarin wees htj op de noodzakeiykheid van een strikt uit gevoerde „Oslo-confrontatie", volgens de generaal by het gerechtshof van Oslo. (Deze confrontatie behelst, dat een ver dachte tussen tien andere personen, die allen op hem gelijken, door de getuige(n) moet worden herkend. Er moeten daarbij zelfs foto's worden gemaakt, opdat de rechter kan uitmakenof de andere per sonen wel genoeg op de beklaagde ge lijken. Red.). DOOR BONDSOFFICIALS: Voetbalpionier Jan de Boer hartelijk gehuldigd PHILIPS Infraphil' met dieptewerking Philip» „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin- Een uitgelezen gezelsohap sportieve fi guren wa6 gisteravond in het Haagse Den Hout byeen om er te huldigen de heer J. H. F. de Boer, die zyn zilveren jubi leum als voorzitter van de zaterdagmid dagcompetitie voetbal vierde. De jubi laris was reeds in 1906 be6tuur6ilid van de Friese voetbalbond. Dit jubileum hield voor hem tevens een afscheid in als bestuurslid van het zaterdagvoetbal. Over zijn verdiensten sprak allereerst de heer J. J. Overkleeft, de tegenwoor dige voorzitter van de Z. M. C. Namens het huldigingscomité bood de heer Fr. J, Logjes namens de bonds officials en de besturen van verenigingen een vloerkleed, een tafelkleed en enige kleine kleedjes aan. Mevrouw Boer onbving een ruiker en een album met de kaartjes van die offerden. Mr. A. v. d. Wilde, oud bestuurslid, sprak als vriend en de heer Cor de Bruin namens het lagere voetbal. Hü overhandigde een fraaie klok. Voorts voerd ennog het woord de heren B. Houps van Wassenaar en G. K. Rüfchui- zen, ere-voorzitter van SV De Jagere. Al 19 arrestaties Tweede Eoka gooit met bommen in Zuid-Tirol In Zuid-Tirol, het Duitssprekende deel van Noord-Iiallë, Is een soort Eoka druk in di weer met terroristische activiteit» Men eist een grotere autonomie voor i gebied, dat vroeger deel uitmaakte v het Oostenrijks-Hongaarse rük en d circa 215.000 bewoners telt. In verband met bomaanslagen op spoorlynen en kazerne, zyn al negentien personen ge arresteerd. Krantenredacties ontvangen dreigbrieven, ondertekend door de „Eoka van Zuid-Tirol". Eerste radiouitzending van de Noordpool Volgende maand zullen radioluiste raars van drie continenten in staat zyn een uitzending van de Noordpool te be luisteren. Een radioverslaggever zal de luisteraars in Europa, Afrika en Amerika vertellen wel een sensatie het is boven de Noordpool te vlieden. De uitzending is bepaald op 24 februari, 22.30 uur Ned tyd. Zy wordt verzorgd ter gelegenheid van de imwüdtogsvlucht van de route Tokio-Kopenhagen. Een kist sigaren kwam uit de handen de heren A. A. C. Dusee. vice-voorzltter •an de afdeling Leiden en de heer P. J. -. d. Berg. Ontelbaar waren de bloemen- groten en die per telegram. De heer P. Kamp6 was de ceremoniemeester. In zijn dankwoord deelde de heer De Boer mede zyn nieuwe functie van ïtrateur van de afdeling Den Haag te blyven vervullen tot een jongere kracht beschikbaar zal zyn. Het technische bondswerk zal hy echter ook daarna nog blüven verrichten. ZETHAMETAnv. i VLAARDINGEN Europese fabriek voor gebruikt uranium Een commissie uit de veertien sam werkende Europese landen heeft voorge steld, een chemische bewerkingsinstallatie voor gebruikte kernbrandstof te bouwen. Deze zal gedeeltelyk uitgebrand uranium opnieuw geschikt maken voor gebruik in kernreactors. De Installatie zal 57 miljoen dollar moe ten kosten en 50 ton per jaar kunnen ver werken, te beginnen ongeveer in 1960. Waar is niet bekend. Zy zou eigendom worden van een internationale maat- schappy, waarin zowel regeringen als particuliere ondernemingen deelnemen. Militaire orders voor Ford en Fokker Voor 5,6 miljoen militaire orders wo den bekend gemaakt o.a. 510.580 aan Nederlandse Ford, 57.320 by Fokker Amsterdam en voorts opdrachten in Ne derland, Italië, België, West-Duitsland Amerika. soeks ol standing t..r N.V. Hulit (Z) ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, G.U., 25 januari. Geslaagd LEIDEN. 25 Jani kand. ex. Franse ta T. S. Sleeswijk Viss iri. Geslaagd F. A. Hage te Den Haag. UTRECHT, if januari. Geslaagd voor t renarts: A. Dekker, Utrecht; L. Hogendoc Schipluiden. agerden. Huizen (N.H.); D. R. Broeren, Slikkervt ien; A. Noordegraaf, Ntx A. H. Boontje, Hllv< J. E. D. Al ons, um, H. Dick, Vei Lamme. Biltho' Ier; J. H. Pleegins H. Zethof. van Bart, (Z.H.); J. is, Utrecht; F. Nettinga, Den He W. P. de Weger, D< GRONINGEN, 26 januari. Bi arts. A. L. Nanninga en J. H. H. Vi te Groningen; A. C. J. M. Erens. M Kand. psychologie: B. G. Dellman AMSTERDAM. V U.. 26 Januari, voor kand. examen theol.: K. L. L. A. v. Melle te Utrecht negentig jaar Vahdaag werd de bekende oud-leraai van het Chr. Gymnasium te Utrecht, drs L. A. van Melle 90 jaar. De heer Van Melle, die nog een goede gezondheid ge niet, is afkomstig uit Zeeland, waar hy in Wissekerke werd geboren. Kort n oprichting verbond hy zich aan het Chr. gymnasium te Utrecht, waar hy aar kelyk zeer vele vakken doceerde: Latün, Grieks, Engels, Geschiedenis, Kerkge schiedenis enz. In later tyd en zo zal hy bij velen in den lande nog bekend staan, doceerde hy er de geschiedenisvakken. Ruim 25 jaar geleden ging hy met pen sioen, maar nog altyd is zijn geest leven dig en zelfs geeft hy nog privaatlessen. De allereerste domme August Hoe komen die schertsfiguren in wijde slobberjassen, afgetrapte broeken en schoenen als schuimspanen, toch aan hun naam? In 1864 was, by Circus Renz te Beriyn, een leerling-kunstrijder in dienst; Tom Belling. Een échte kwajongen, die altyd uit was op kattekwaad, en bovendien door een stevig glaasje nog wel eens een keer in een al te vrolijke bui. Dat was ook het geval toen hy in de garderobe van het personeel een costuum had bemach tigd, dat hem lachwekkend wüd zat. Zo toegetakeld, werd hy opgemerkt door directeur Renz, die hem een geduchte reprimande wilde geven In zijn ver bouwereerdheid vluchtte Belling in de verkeerde richting, en ontdekte plotse ling tot zijn schrik, dat hy midden in de arena stond, onder de ogen der duizenden rondom Zijn wanhopige, verontschuldi gende gebaren werkten direct op de lach lust van het publiek, dat niet beter wisl BALLPOINTS f 12.5< IMP. PAPIER EN BOEK AMSTERDAM „Hé, August!' Hiermee begon de carrière van Belling als clown gevolgd door een reeks van kos telijke collega's en opvolgers. U kunt van al hun belevenissen genieten in het span nende boek „De Bonte Droom van hel Circus", - geschreven door de circusken ners by uitstek J. van Doveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke pentekeningetjes. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen by uw roomboterleverancier of per brief(kaart) bestellen bij het' Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaan de toegezonden, onder rembours. Vermeld vooral duidelyk uw naam en adres! De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor ryksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! Experiment kan voorbeeld worden UOLEN ZET VAART achter de maatre- gelen, welke het wil nemen om zün economische positie te verbeteren en des ondanks zoveel mogelijk zich zelf te bly ven. d.w.z. onafhankeiyk van de Sowjet- Binnenkort hoopt een delegatie naar de Verenigde Staten te vertrekken om de reeds in het vooruitzicht gestelde econo mische betrekkingen, ook leningen, te bespreken. Voor de ontwikkeling van Polen zün op lange termyn 500 miljoen dollar nodig, hoofdzakelyk voor uitbreiding en moder nisering van de steenkoolwinning, de bouw van elektrische centrales en de ex ploitatie van nieuwe lagen zwavel, koper en yzererts. Zoals men zich zal herinneren, heeft president Eisenhower al in oktober voor het eerst gesproken over de mogelykheid van Amerikaanse hulp aan Polen. Sinds dien is vrijwel geen t Verklaarde voortgang gemaakt. uitzicht Volgens berichten uit Parijs hebben de am bassadeurs van beide landen in de Franse hoofdstad verschillende keren deze kwes= tie besproken. Het scheen totdusver echter de wens van de Ver. Staten te zün, niet te veel op de voorgrond te treden en het initiatief aan de Poolse regering over te laten. De Amerikaanse regering voelt voor hulp verlening, maar moet rekening houden met de mening van het Congres (dat niets van directe hulp wil weten) en evenzeer met de Sowjetunie, die wellicht op min der prettige wüze op eventuele Ameri kaanse hulp aan Polen zal reageren. TNTUSSEN IS DE nieuwe oriëntatie van de Poolse economie een experiment dat indien het slaagt door de andere satellietstaten gevolgd kan worden. Een economische deskundige, die onlangs deze landen heeft bezocht, bericht dat men overal in alle stilte hoopt, dat het Poolse experiment zal slagen. Polen poogt nl. een evenwicht te be reiken tussen het Oosten en het Westen. Het nieuwe vyfjarenplan laat zien, dat Polen streeft naar verhoging van de steenkoolproduktie, een verlegging van het accent van de zware naar de chemi sche industrie en een verhoging van de capaciteit der scheepswerven, dit alles met het oog op de exportverruiming. In verband met de binnenlandse be hoeften is het aandeel van de industriële investeringen verlaagd, terwijl het aan deel van de landbouw, de woningbouw en de sociale voorzieningen belangryk is vergroot. Van het nationale inkomen zal ongeveer 18°/« 'voor investeringen worden gebruikt (dit was 35*/» in de stalinistische tyd). Het gemiddelde percentage in het Westen is 15 Buitenlandse hulp blyft nodig voor de uitvoering van de wüzigingen in de in dustriële structuur. Van de Sowjetunie kan Polen niet voldoende financiële steun Krijgen (wanneer het tenminste zyn tame- lyk onafhankelijke positie wil bewaren). TNE WIJZIGING van de economische betrekkingen tussen Polen en de Sow jetunie is in het nadeel van de laatste uitgevallen. Toch heeft Moskou zich er niet tegen verzet. Jarenlang heeft Polen steenkool aan de Sowjetunie geleverd tegen lage pryzen. De Poolse betalings balans met de Sowjetunie toonde aan het einde van 1956 een nadelig saldo van meer dan twee miljardroebel. Thans is die schuld geannuleerd in de verwachting, dat Polen geen pressie op de Russen zal uit oefenen om by te betalen voor de gedu rende vele jaren te goedkoop geleverde steenkool. Polen heeft ook kans gezien, zich terug te trekken uit het ingewikkelde netwerk van zgn tripartite overeenkomsten, die na 1945 op bevel en ten bate van Moskou zijn gesloten. Zo konden de Russen zich byv. een nadelige betalingsbalans met Finland veroorloven op kosten van Pólen, dat te laag geprijsde goederen aan de Sowjetunie moest leveren. Thans heeft Polen evenwel by het op stellen van een handelsakkoord met Fin land duidelyke gemaakt, dat het in dé toekomst rechtstreeks door Finland be taald wil worden voor geleverde goederen en wel in goederen, die Polen zelf gebrui ken kan, of in valuta, die buiten het ge bied achter het üzeren gordijn gebruikt kunnen worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5