Werknemers hout- en bouwnijverheid feest vierden gisteren A.R. wijkkiesvereniging III liet zich voorlichten Piet de Groot over betekenis van de tekenfilm Ds. Joh. Jansen, 75 jaar oud, overleden Peter Scott opende grote deur aan oostkust van Afrika Voor de Haagse politierechter televisie Ligt voet De heer v. Leeuwen sprak voor Chr. besturenbond CORRESPONDENT NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1957 JUBILARISSEN WERDEN GEHULDIGD ,Niet alleen dankbaar zijn, maar ook dankbaarheid bewij zen jVTIET ALLEN DANKBAAR ZIJN, maar ook dankbaarheid bewijzen". Deze woorden werden gesproken door de heer A. de Bloem, hoofd bestuurder van de Ned. Chr. bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid, op de feestavond die gisteren ter gelegenheid van het veertig jarige jubileum van de afdeling Leiden van deze bond in de Stadsgehoor zaal werd gehouden en waar het gezelschap Harry Boesé de talrijke aan wezigen een vrolijke avond bezorgde. Nadat de voorzitter, de heer B. de Klerk Wolters. de aanwzlgen Ps. 89 1 had la ten zingen en een gedeelte had voorge lezen uit Ps. 84 sprak hij een kort woord van welkom, waarin hij tot zijn vreugde drie hoofdbestuurders kon begroeten, namelijk de heren Bloem, De Kleuver en ta. Hij droeg hierna de leiding van i de feestcommissie, de heer H. Zuidema. Deze vestigde allereerst de aandacht op de collecte die deze avond gehouden zou worden, ten bate van het fonds „Draagt elkanders lasten". Hij dankte voorts voor de vele blijken van medeleven met dp afdeling, blijkend uit de felicitaties en bloemstukken, ontvangen van de verschil lende afdelingen en zusterorganisaties Moeilijk begin Namens het hoofdbestuur sprak de heer A. de Bloem enige woorden. Hij deed allereerst enige grepen uit de ge schiedenis van de afdeling en merkte hierbij op, hoe ontzettend moeilijk d«* beginperiode van de bond is geweest, maar, zo zei hij, als wij bedenken dat ondanks alle tegenslag het ledental van onze organisatie een geweldige vlucht heeft genomen en dat de arbeider van rechteloos, rechtbezittend is geworden, dan bestaat er reden tot grote dankbaar heid. Hij drukte de aanwezigen op het hart deze dankbaarheid te tonen. „Wij (Advertentie) BELANGRIJK VOOR DE KOUDE DAGEN die nog (kunnen) komen Patentsteek damesvesten welke kleur U wilt! Flessengroen - zwart- geel zee bleu wijnrood - wit - oud rose - paars - oranje - bordeau rood?? VAN OOY Breestraat 39 Leiden heeft alile kleuren in die fraaie dames patents teek vesten voorradig. Nu nog exceptionele lage prijs van 25.90 p. st. (Zie zijkastje m portiek recht over het postkantoor). 10 Modetinten steeds voldoende voorradig (alleen verkoop voor Leiden). Het succes van Leiden. Onze reclame voor oude en nieuwe relaties. Ook schriftelijke orders worden direct uitgevoerd. Bet. zonodig dn overleg, ook giro (3 mnd. rekenen wij als contant). Haast U, want de prijs van deze zuiver wollen patentsteekdamesvesten waren op de laatste textieübeurs 4.hoger. Textielhandel ADR. VAN OOY Jr. Breestraat 39 Leiden Hét adres waar U op vertrouwde wijze zowel voor woningtextiel en voor dames-, heren- en klnderconfectie te recht kunt. N.B. stop uw jongens en meisjes in die lekkere warme duffel AUTOCOATS (ruim 500 stuks nu nog voorradig). Recht over het postkantoor. ADR. VAN OOY Jr. Breestraat 39 Leiden Tel. 20890 Ciro 214527 Expositie Kees Bol Vrijdagavond om acht uur zal burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot in het stedelijk museum De Lakenhal een tentoonstelling van schilderijen van Kees Bol openen. Vooraf zal de heer Paul Citroen een in leiding tot het werk van de schilder zijn geen leden van de bond i rieel voordeel te behalen, rr Christus te dienen." Pioniers Hierna ging hij i van een negental z wat hij noemde, pionie tot het uitreiken en asbakken aan rs van een goed lang hun diensten bewezen hebben aan hun Koning. In het bijzonder dankte hij hierbij de heer Wessel, die 34 jaar achtereen de secre taris de afdeling heeft gediend. Vervol gens reikte hij een asbak uit aan de he ren De Jong. Verbiest, Demoet, Alphe- naar, Wessel. Kwestroo, Seriier, Singe- ling en Bontje. De heer P. H. de Kleuver, die namens het district sprak, richtte zich vooral tot de jeugd. Vooral in deze tijd, waarin door allerlei invloeden het ledental sterk verloopt is behoefte aan jonge mensen, die een levensovertuiging hebben." Hij vroeg de jeugd een voorbeeld te nemen aan de jubilarissen van deze avond, dit ook in moeilijke tijden trouw waren ge bleven aan het beginsel van de bond. Na deze woorden reikte hij het gouden insigne met oorkonde uit aan de heren Biesbroek. Molenaar, Stafleu. Van der Laan en Zitman, die 25 jaar lid zijn van de bond. Feestprogramma Na dit officiële gedeelte werd een be gin gemaakt met het feestprogramma, dat in verband met de tijd enigszins was omgezet. Met sketches, liedjes en ver schillende attracties schotelden Harry Boesé en zijn medewerkers de aanwezi gen een vlot programma voor. Vooral Robby, een hond die kan toneelspelen, rekenen en lezen, bracht veel vrolijkheid teweeg, terwijl enkele goocheltrucs uit gevoerd door Fantasto de handen meer malen op elkaar brachten. Zeer geestig was overigens de climax van dit optre den, die twee verloofde heren naar het podium voerde, waar zij in een wedstrijd moesten uitmaken wie van beiden het snelst een luier kon aanbrengen bij een pop die voor baby speelde. Deze prettige avond werd besloten met het zingen van gezang 135. De heer Chr. van den Heuvel sprak over Overheid en Welvaart gebouw aan het Levendaal de heer Chr. van den Heuvel, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad, over het onderwerp: Overheid Welvaart. Spreker stelde aan het begin van betoog de vraag: Wat is de taak va overheid ten aanzien van de welvaart? Tegenover de opvatting, dat de staatkunde staat of valt met de materiële zorg het volk, kent men de theorie, dat de overfieid slechts bestaat als rechtsinsti tuut. De liberalen zouden volgens migen deze mening zijn toegedaan, i spreker bleek het hiermee niet een zijn, aangezien de liberalen zich tevens voor vele andere dingen hebben ingespan nen, zoals het onderwijs, de aanleg var kanalen en wegen enz. Als de A.R.-opvatting noemde de heer v. d. Heuvel: de zorg van de overheid de handhaving van het recht, door middel van goede wetten en een onafhankelijke rechtspraak, de zorg voor de landsverde- ging, de zorg voor de mogelijkheden, waarin het economisch leven zich kan ont plooien. Tot dit laatste behoort zeker het voeren van een zodanige politiek, dat de waarde van ons betaalmiddel enigszins stabiel blijft Het kan daarbij nodig zijn dat in het bedrijfsleven van overheids wege moet worden ingegrepen. Moeilijk Het is bekend dat de socialistische partij de overheidsbemoeiing als onbegrensd ziet. Het is moeilijk aan te geven, tot hoe ver deze bemoeiing precies mag gaan, al dus de heer v. d. Heuvel. Toch is een theoretische begrenzing van de overheids macht noodzakelijk, zo oordeelt de A.R. partij, die hiervoor steunt op één van dr. A. Kuypers beginselen: „de souvereiniteit van elke door God geschapen levens kring". Wij mQeten ons afvragen: vergrijpen wij ons niet aan een van de afzonderlijke levenskringen? Bovendien moet er niet voor elk wissewasje overheidsbemoeiing zijn. Het euvel, dat men wil bestrijden moet van voldoende omvang wezen. De globale middelen ter bestrijding van be paalde euvels in ons sociaal-economisch leven moet niet plaats hebben door indi vidueel ingrijpen in het bedrijfsleven. Loon politiek Voorts besprak de heer v. d. Heuvel het vraagstuk van de loonpolitiek en wat daarmee samenhangt Door de beheerste loonpolitiek, die tot 1956 werd gevolgd, steeg de index ten gevolge van de unifor me loonsverhogingen met veertig procent; dit betekent dus, dat eigenlijk niemand met deze loonsverhogingen was gebaat. .vergeten groepen" werden te kort gedaan. De waarde van het geld daalde, et is minister Zijlstra geweest, die hier- lor oog had. De geleide loonpolitiek is vastgelopen inwege het massaal overtreden van de Fïlmavond Lisson e-Lindeman Première van Souvenir in de Gehoorzaal reisje maken naar het zomerse en winterse Zwitserland. Het bekende reisbureau Lissone-Lindeman had namelijk weer een filmavond georgani seerd. Dit keer had het de medewerking verkregen van het algemeen Zwit sers verkeersbureau. De chef van het Leidse kantoor Lissone- Lindeman. de heer J. Koch. deelde mee. dot men van plan is, dit soort avonden voortaan jaarlijks te houden. Voorts zal het reisbureau volgende maand starten met een serie films, die door eigen ex perts zijn opgenomen. Deze films hebben tot doel. de mensen een goede indruk te geven van het leven in de toeristische landen van Europa, zoals: Frankrijk, En geland, Itailië en Griekenland. Bekroond De heer Tiemstra van het Zwitserse verkeersbureau vertoonde zes filmpjes over Zwitserland. De eerste film „Sou venir" werd voor het eerst in ons land gedraaid. Hij werd onlangs in Londen bekroond als de beste verkeersfilm, be handelende o.a. het verhaal van een meis je uit Parijs, dat haar vakantie in Zwit serland doorbracht, en als souvenir een speeldoosje had meegekregen van een aar dige Zwitser, met wie zij een groot ge deelte van haar vakantie had „gevierd". Hier en daar lichtte de heer Tiemstra de films toe. Zo gleed het schone Zwit serse landschap voorbij, met zijn dorpjes als vogelnestjes tegen de hellingen ge plakt. en daar boven uit de majestueuze toppen van de Alpen. Natuurlijk zou er iets aan gemankeerd hebben, als er geen aandacht aan de wintersport was besteed. En wie Arosa zegt, zegt wintersport. Daarom waren er ook van dit wereldbe kende wintersportcentrum schitterende De organisatoren van deze avond kun nen ervan overtuigd zijn, dat zij hun publiek een goede indruk van het Zwit serse leven in al zijn facetten hebben ge geven. loonregelingen (de „zwarte lonen") en men kreeg de wantoestand dat, terwijl ener zijds de regering loonregelingen invoerde, ze anderzijds haar ambtenaren opdracht gaf, de overtredingen niet meer te straf fen. Bovendien ontnam het geraffineerde stelsel van toeslagen de loonregelingen veel van hun werking. Onbillijk Onbillijk was. dat bij het plegen van een economisch delict één partij werd gestraft, terwijl de andere vrijuit ging. Daarom maakte men in 1956 een einde aan deze loonpolitiek en ging men over tot een i vrije loonvorming; echter nog niet geheel vrij, aangezien ons maatschappelijk lev daaraan sinds jaren niet meer gewend en men dus ook hierin de weg der gelei delijkheid moet volgen. Ten slotte zei spreker nog iets over de bestedingsbeperking, in verband met de tekorten op de betalings- en handels balans. De fout van de overheid noemde hij dat niet van te voren het beleid werd bepaald, zodat een aantal onzekerheden bleven bestaan, waardoor men nu in moeilijkheden zit. De aanvankelijke een stemmigheid met de S.E.R. werd verbro ken door het optreden van de regering in zake de herziening van de landbouwpoli tiek. Voorts zei spreker dat de S.E.R. slechts een adviescollege is, en dat bij de regering alle verantwoording moet be- Deze inleiding leverde stof voor een dis- Yehudi Menuhin naar Boedapest De Amerikaanse violist Vehudi Mei hin zal in april een reeks concerten Boedapest geven. Dit is door het Oost- duitse Persbureau ADN bekend gemaakt. ADN zei, dat ook een aantal Italiaanse en Franse kunstenaars in Boedapest gaat optreden, o.a. Lucienna Boyer in februari en de Italiaanse pianist Benedetti Michel- angeli in maart. De bekende Franse i caturist Jean Effel zal in maart ii Hongaarse hoofdstad een expositie zijn werk openen. Prijspeil in België. Het Belgische kern kabinet voor economische coördinatie hééft de prijsverhoging van sommige grondstoffen in België goedgekeurd. Voor Leidse Smalfilmliga DE TEKENAAR Piet de Groot, assistent van Maarten Toonder, sprak gisteravond in de kantine van Smits Röntgenapparatenfa'briek voor de Leidse Smalfilmliga over De te kenfilm. De film is oorspronkelijk begonnen als tekenfilm. Wèl kende men de fotografie, maar men wist weinig over moment opnamen. Hoé moest men de theorie om trent het filmwezen verwerkelijken? Een stap in de goede richting was het zeer primitieve apparaat, dat men nog wel in oude speeltuinen kan aantreffen: geteken de plaatjes in een soort trommel, de be wegen kunnen, wait al een merkwaardig effect gaf. Voordat de gebroeders Lumière hun vinding deden, gaf Ernst Reynaud reeds in een Parijse kelder een voorstel ling met tekeningen, die technisch beter waren dan die van de Lumière's; zijn werk kwam helaas voor het grootste deel in de Seine terecht. Eén filmpje heeft men kunnen bewaren. Perfectie %V Wanneer U ziek bent geweest... en Uw oude krachten nog maar niet willen terugkeren, gebruik dan een. Sarco-globine. Dit KRACHT- -- TONICUM bevat alle «toffe,, die -- voor herstel en versterking nodig gedurende het tweede deel Verkiezingen Vóór het referaat van de heer v. d. Heuvel aanving werd een bestuursverkie zing gehouden. In de plaats van de voor zitter, de heer W. van Joolingen sr., werd de heer S. M. Stolp benoemd, terwijl de plaats van mevrouw D. de Die-van den Berg zal worden ingenomen door mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse. De heer Van Joolingen dankte mevrouw De Die en de heer J. G. Lamers, wiens functie als se cretaris reeds werd ingenomen door de heer J. G. Baten, hartelijk voor alles wat zij voor de vereniging hebben verricht De heer W. van Joolingen zal voortaan als tweede voorzitter in het bestuur zitting hebben. Hij meende in verband mei leeftijd als voorzitter te moeten aftreden. kwam door Disney en Fleisher, een per fectie, die tot op de dag vam vandaag nog wordt voortgezet. Het nadeel van het sleutedtekeningen- systeem, dat een bezuiniging betekent, noemde spreker het niet tot zijn recht komen van de individualiteit van de teke naar. Het genoemde systeem werd steeds gecompliceerder bij de uitwerking. Nu werkt men veel individueler, waarbij de „animator" dikwijls de hele scène van begin tot eind zelf maakt. De heer De Groot liet vervolgens enige films zien, die hij voor zichzelf maakte, en waarbij tekeningen en trucs werden gecombineerd, zoals in „Amoureus Inter mezzo", „Feest bij de Burgerdijkjes" en „Bridgemerrie". Afzonderlijke teken films waren „Kanon met kuren" en ,,'t Staat zwart op wit". Een aaneenrijging van trucs vormde het filmpje „De Brief". Was van 1917 tot 1952 predikant van Chr. Geref. Kerk te Leiden de eritus-predikant van de Chr. Geref. Kerk alhier. De laatste tijd liet de gezondheidstoestand van ds. Jansen wel te wensen over, maar het einde van zijn leven op aarde is toch nog vrij onverwacht gekomen. Johannes Jansen werd op 26 septembe: 1881 in Arnhem geboren. Hij bezocht daar het gymnasium, waarna hij theologie ging studeren aan de theologische school de Chr. Geref. Kerken, die destijds te Rijswijk (Zuid-Holland) gevestigd was. Toen hij zijn studie had voltooid, be reikten kandidaat Jansen zes beroepen, waarvan hij het beroep van de Chr. Geref. Kerk te Oud-Beyerland aannam. Op 11 december 1904 werd hij in deze gemeente in het predikambt bevestigd door prof. J. M. de Bruyn. Drie jaar later kreeg ds. Jansen een beroep van de Chr. Geref. Kerk te Utrecht dat hij aannam. Daar heeft hij tot 1917 gewerkt. Toen kwam hij naar Leiden, waar hij zich op 20 mei aan zijn Gemeente verbond. Op 20 mei van is dat dus veertig jaar geleden. Zowel in de Domstad als in de Sleutel stad werden tal van beroepen op ds. Jan sen uitgebracht. In zijn Leidse tijd waren het niet minder dan veertien beroepen. Maar ds. Jansen heeft nooit de vrijmoe digheid gehad, de Sleutelstad te verlaten. Hij voelde zich met de plaatselijke Kerk hecht verbonden, ofschoon hij zich op hei veel grotere terrein van de Chr. Geref Kerken in ons land ook gemakkelijk kon bewegen. Tweemaal benoemden de Kerken hem tot hoogleraar aan de theologische schooi, in 1922 en in 1932, maar beide keren kon hij niet tot een aanvaarden van di roep komen. Van 1908 tot 1911 en 1914 tot 1919 was ds. Jansen curatoi Zendingsavond in gebouw Middelstegracht Gemeenschap een Afrika-avond met lichtbeelden gehouden, waarop de heer Dolf Mulder, aanstaand zendeling vanwege het comité voor Neder land van Africa Inland Mission, en zijn aanstaande echtgenote, mejuffrouw Stapersma, spraken. De voorganger van de E.C.G., de heer Th. Dikkes., heette hen welkom. Dronken op brommer Bij verstok veroordeelde de Haagse Po litierechter, overeenkomstig de eis var de officier van justitie een schilder ui: Leiden tot een geldboete van 30 of 6 da gen en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 5 jaar. Een getuige was wel verschenen er deze verklaarde dat de man op 12 augustus op de Oude Vest dronken op zijn brom fiets had gereden Verslaafd aan drank De officier van justitie eiste tegen een Leidenaar een geldboete van 40 of 8 dagen en twee weken voorwaardelijke angenisetraf met een proeftijd van drie jaar. Op 17 augustus had deze in Thorbeckestraat te Leiden dronken zijn fiets gereden. Verdachte voerde als motief aan dat hij aan de drank was rslaafd omdat hij in onmin leefde me* n vrouw. Nu heeft hij echter ingezien, t de drank hem nog verder ln de put helpt en daarom drinkt hij niet meer. De politierechter veroordeelde hem tot »n geldboete van 25 of 5 dagen en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie Jaar. Dronken man sloeg Op 6 augustus heeft een heftruckchauf feur uit Leiden met een mes verschillende ruiten bij buren ingeslagen. Voor dit feit stond hij nu terecht voor de politderech- üe hem veroordeelde tot een geld boete van 40 of 8 dagen en één week Studiedag van Pro Juventute in Leiden Het Ned. Verbond van de verenigingen Pro Juventute hield in „De Doelen" voor jeugd-maatschappelijke werkers van de verenigingen Pro Juventute Dordrecht. Delft, Den Haag. Leiden en Gouda een itudiedag. Onder leiding van mevr. A. E A. Went-van der Vring verdiepten de deelnemers zich ln de proolemen. waar zij meer en meer te maken krijgen ten behoeve van hun werk met uit Indo- gerepatrieerde kinderen, s middags werd onder leiding van de heren mr. J. W. Knottenbelt, de Haagse kinderrechter, mr. J. Visser, secretaris de Raad voor de Kinderbescherming Dordrecht, en M. Hins van Pro Juven tute Rijnland, het instituut der gezins voogdij van alle kanten onder de loep genomen. Als aangenaam intermezzo gaven de leerlingen van de balletschool van Corrle de Wekker een demonstratie. voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar en toewijzing de civiele vordering. Op 6 augustus was zijn vrouw een dagje uit en ging hij naar een café. Toen hij uit het café kwam was hij flink dronken en met een mes sloeg hij toen de n stuk. Op de vraag waarom hij dit had gedaan, antwoordde verdachte dat hij ruzie had met de buren- De officier van justitie had geëist: geldboete van 60 of 12 dagen en dirie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie 'aar Zeevisser stond terecht Overeenkmstig de eis van de officier van justitie veroordeelde de politierechte: een niet verschenen zeevisser tot Katwijk aan Zee tot een geldboete van 100 of 20 dagen en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van jaar. Hij had op 1 september onder Invloed van alcohol een bromfiets bereden Haags gerechtshof Zware mishandeling De procureur bij het Haags gerechtshof vorderde bevestiging van de vonnissen waarbij een landbouwer uit Ter Aar was veroordeeld tot zes weken gevangenis straf en zijn broer tot een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en f 50 boete of 25 dagen hech tenis wegens mishandeling, zwaar licha melijk letsel tengevolge hebbend. De broers 24 en 18 Jaar, hadden te Ter Aar op 30 juni vorig jaar een 47-jarige boer zo geslagen, dat de man zeven weken ziek was. Op de bewuste dag waren de broers aan het werk geweest op hun eigen land. Zij hadden last van de rook van een vuurtje dat gestookt werd op het land van de boer. De broers gingen er op af en met behulp van een pomp op een bootje waren zij met waterstralen het vuur gaan blussen. Woedend hierover kwam de boer erbij en zei dat de broers van zijn land moesten gaan. Volgens de broers zou de boer met de zware kope ren mond van de slang naar hen hebben geslagen, maar de boer zei dat hij alleen maar ln hun richting had gegooid. Het gevolg was echter dat er een geweldige vechtpartij ontstond. Het hof zal 6 februari arrest wijzen. Leen 't Hart, stadsbeiaardier te Delft en directeur van de Ned. Beiaard school, is benoemd tot stadsbeiaardier te Rotterdam in de plaats van Ferd. Tim met pensioen ging. Nadat de heer Mulder en mej. Stapei ma met begeleiding van mevrouw E. Dik- kes-Nieuwenhuizen een lied had gezon gen, sprak de heer Mulder over zijn toe komstige arbeidsterrein. Dt Africa Inland Mission werd in door de Schot Peter Scott gesticht. Als jongi-n van 15 jaar trad hij op tegen het vloeken en getuigde hij van de Here Jezus. Men bespotte hem, maar hij ging door waarschuwen. Op '2-jarige leeftijd hij met zijn ouders naar Amerika ge- emigreerd. Toen hij 13 was, werd Scott ernstig ziek en hij moest voor herstel van gezondheid terug naar Schotland. In die tijd deed hij God de gelofte: „Als U mij beter wilt mak» n, zal ik U gaan dienen." Na zijn herstel keerde hij terug Amerika, maar hij vergat zijn belofte, eens aan God gedaan na te komen. Toch heef» hij zdch deze later herinnerd, 's A'Onds moest Scott studeren en over dag werken. Inplaats van een driejarige opleiding tot zendeh'ng kon hij reeds n één *aar naar Afrika vertrekken, same Als h(j in Amerika terugkomt, ver telt hjj van de nood, die in Afrika heerst. In Oost-Afrika hadden de mensen nog nooit over Jezus gehoord. De zendingsgenootschappen verklaar- AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Mond- accordeonvereniging Accelerando, uit voering. Oud-Hortuszicht, 8.15 uur: Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en om streken (VEGLO), gezellige avond éénja rig bestaan. Burcht, 8 uur: dames-gvmnastiek-ver- eniging Concordia, cabaretavond 35-jarig jubileum van de heer J. Nievaart. Zondag Luxor-theater, half elf: Zondagmorgen- prog-amma o.l.v. dr. P L. Schoonheim. Zuiderkerk, half 8: De Kerk spreekt naar buiten, ds. A. Plaatsman van Am sterdam over: „Van bruiloft tot brui- Maandag Zuiderkerk, 10 uur: Recrutendag. Rapenburg 59, 4 uur: Opening nieui ciologisch instituut. Schouwburg, 8 uur: vijfde abonnements voorstelling, Haagsche Comedie met „Een maan voor de misdeelden" door Eugene O'Neill. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafenvereniging, bespreking van foto's. den dat er geen geld was om hem uit te zenden. Totdat in 1895 Peter Scott de Africa Inland Mission op richtte, met zeven anderen, te weten vier mannen en drie vronwen, onder wie zUn zuster, ging hy naar de oost kust van Afrika. Later namen zyn ouders ook een zendlngspost voor hun rekening. Een grote deur werd in Afrika door één man geopend. De heer Mulder vertoonde vervolgens gekleurde lantaarnolaatjes over het dingswerk in Afrika. Mej. Stapersm: dat doel van deze avonden mede i te wekken tot gebed, want dat is het fun dament voor alle zendingsarbeid. Wij we ten, dat wij niet alleen gaan, zei mej. Stapersma, en zij herinnerde aan een woord in het Bijbelboek Deuteronomium, hoofdstuk 31: De Heer zal voor u uit trekken, vrees niet en worden niet ver- Ten slotte sprak de heer Mulder een kort overdenkingswoord over Exodus 3: ..Mozes' roeping". Hy bracht dit in toe passing op het weric van de zending. De heer Dikkes sprak eèn dankwoord. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem Johannes Jacobus, z v J. van der Bent en G. J. Heusen; Joanna Cornelia, d v H Busse en P Vöpel; Jacobus Willibrordus, z v P J Hartman en J Spie- dings; Johanna Maria, d v P Hartman en J. Spierings; Anton Ronald, z v J Teeler J Den Otter; Bianca Alexandra, d v M G Moojen en T Agerbeek; Jacobus, z W van Kampen en J P Lemmerman. ONDERTROUWD: H Th Ritmeijer en A Levarht; G M Zwetsloot en Th M van Kesteren; P G Bekkering en M Merens; J P J Ramb en C J van Steenbergen; D J Ramp en L W Schrijer, P J Gordyn en M G van Veen; J C Baris en A J C Bruijnooge; J B Kist en A Th Clous; H G Souman en C W M Bouter, E Lucas en MAF Freusberg. Heerlijke taak Als wij iets willen zeggen over de op vatting van ds. Jansen over zijn ambt, dan kunnen wij niet beter doen dan hem zelf te citeren. In ons archief kwamen wij zijn gedachtenisprediking tegen, die hij heeft gehouden in 1949 ter gelegen heid van het feit, dat hy 45 jaar geleden predikant werd. Hy zei toen: „Er is voor de ware Evan geliebrenger geen heerlijker taak dan er steeds maar weer op te wijzen, dat God in Jezus Christus de liefdevolle God 1«. Het is mij altijd een grote blijdschap ge weest, de Gemeente van Christus die te mogen zeggen. Christus is het schitterende voorwerp van het geloof. De dienaar is "an God geroepen, niet van mensen. Dit brengt een zware verantwoordelijkheid met zich. Wij gaan uit op Bijn bevel en gaan voort door Zijn kracht". Ds. Jansen is uitgegaan op Jezus' bevel zo lang het hem mogelijk was. Hij ging in 1952 met emeritaat, maar een defini tieve afsluiting van zijn pastorale werk betekende dat niet. Wij noemen slechts zijn voorgaan in vele diensten van de Chr. Geref. Kerk van Rijnsburg, waar ds. Brandsma was vertrokken. Zijn werk zaamheid nè zijn emeritering is hem een belangrijk steunpunt geweest, ook in de moeilijke dagen, die hem niet bespaard zijn gebleven. De nu overleden predikant heeft ver scheidene jubilea mogen vieren. In 1929 zijn zilveren ambtsjubileum, in 1942 zijn zilveren jubileum als Leids predikant, in 1944 zijn veertigjarig ambtsjubileum en vijf jaar later de herdenking van zijn 45-jarige ambtsbediening. Bij die gelegen heden wist hij zich in bijzondere mate omringd door de genegenheid van zijn Gemeente, die niet alleen de weg naar de kerk aan het Steenschuur maar ook die naar de pastorie kent. Hare Majesteit de Koningin benoemde ds. Jansen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis is bepaald op woensdag middag half 2, na een rouwdienst in de aula op de begraafplaats Rhijnhof. GANGETIE 12 Dinsdag Docpsgezinde keric (Pieterskerkstraat) half 3: afscheid zus'er J Elema en instal latie zuster A. P. Anspach als bestur» zuster van het Diatonessenhuis (half 5— half 6: receptie in het Diaconessenhuis). R'jksmuseum van oudheden, 8 uur: ar- che j'ogische lezing dr. W. C. Braat over jgravingen in het kasteel te Caen (Nor- landië). Docpsgezinde kerk (Pieterskerkstraat). uur Leger des Heils, afscheid brigadier M. Semijn en kapiteine M. Knoester. Oud-Hortuvzicht 8 uur: Atletiekvrien- denknng „Holland", algemene ledenver- Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie iet Een maan voor de misdeelden" door Eugene O'Neill. Bu'cht, 8 u.: Vereniging van Zeeuwen .Lurior ot Emergo", blijspel „Naebie te Diere" door H Nesrta, in Zeeuwse kos- Rijksmuseum voir Volkenkunde: „Het leven van Buddha in de kunst" tot 14 februari). ksmuseum Geologie en Mineralogie (Ga> enmarkt 1 b), 10-12 en 2-4 uur: Geo- in Nederland. Leiderdorp Voor de Chr. besturenbond sprak gis teravond de heer W. P. van Leeuwen, distriotsbestuurder, over Ouderdomsvoor ziening. Hij ging uitvoerig de voorge schiedenis van de A.O.W. na en herin nerde eraan, dat er vooral strijd is ge weest over het punt of deze voorziening door de Staat moest worden verstrekt, of dat het een zgn. premieverzekering moest worden. Van Christelijke zijde was men voor het laatste en dit is het ook ge worden. Spr. noemde het een winstpunt voor de Chr. sociale gedachte. De heer Van Leeuwen belichtte ver volgens de bekende wet-Talma. In het oorspronkelijke wetsontwerp was ook ge dacht aan de met-loontrekkenden en aan een stijging of daling van de kosten voor levensonderhoud. Aandacht schonk de heer Van Leeuwen ook aan de bepalingen inzake noodvoorziening ouden van dagen, bepalingen, die inmiddels verouderd zijn. Het totstandkomen van de A.O.W. moet worden gezien alls een grote vooruitgang, omdat deze van toepassing is op allen, dus ook op zelfstandigen. Ook de om standigheid, dait deze wet niet meer af trekt wat uit anderen hoofde s een vooruitgang. Spr. deelde n »r thans wordt gewerkt aan een nvaliditeitswet en een weduwen- Een interessante bespreking v onderwerp volgde. Algemeen was de ver gadering het er over eens, dat het geen bezwaar is een offer te brengen. Velen vonden het echter onjuist, dat aan zelf standigen met een gering inkomen ont heffing van premiebetaling kan worden verleend, daar loontrekkenden ook van een gering loon moeten betalen. Na deze gedacfhtenwisseilimg werden nog enkele agendapunten afgehandeld. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter G. A. Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Advertentie Met ingang van 1 februari heeft de redactie van ons blad een Belangstellenden kunnen schrijven naar de redactie, Steenstraat 37. Leiden. Graag zo spoedig mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4