ervaring veemarkt Tachtigjarige Leidse op de VAN MENS TOT MENS LÖIISTIEIRT Zit-volleybal tussen invaliden uit Leiden en Den Haag In bijna alle bedrijfstakken is personeel nodig NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Vitaal en lachend Gradus Bouwmeester (Noordw.hout) begon er als jongen van elf T^OEN DE HEER GRADUS BOUWMEESTER gistermorgen eindelijk bij -*• het gebouwtje van de omroep kwam, meenden wij, dat er twee Bouw meesters uit Noordwijkerhout op de veemarkt waren. Wij verwachtten na melijk een man van 94 jaar en voor ons stond een vitaal, lachende veehan delaar, één van de honderden, die de Leidse markt haar roem verlenen. Maar hij was het tóch en glimlachend ging hij even later met ons mee een „plaatje schieten". Daarna kwam achter een kop koffie het verhaal. De 94-rjarige Gradus Bouwmeester begon als jongetje van elf jaar naar de Leidse veemarkt te gaan, iedere vrijdagmorgen, en dit heeft hij volgehou den, nu al bijna 83 jaar. De omroep schalt over het marktterrein en de politie heeft handenvol werk om de auto's doorgang te verlenen. De heer Bouwmeester voelt zich tussen deze war reling van moderne techniek volkomen op zijn gemak, maar toen hij zijn ruim 80-jarige loopbaan begon, was de auto nog niet eens geboren. Wanneer men toen had verteld, dat nog eenmaal zoiets als een omroep op de markt zou komen, zou den alle handelaren hartelijk hebben ge- Drie oorlogen heb ik meegemaakt, ver telde Gradus Bouwmeester, de Frans- Duitse en Wereldoorlog 1 en 2. Enkele jaren na de Frans-Duitse van 1871 is hij zijn wekelijkse tochten naar Leiden be gonnen. Als jongen van elf stond hij iedere donderdagnacht om één uur op. Het vee, dat voor de boeren moest wor den verkocht, stond al bij zijn vader in de wei en om half drie had men het ver zameld en trok men te voet naar Leiden. Onderweg kwamen collega's uit andere plaatsen de stoet vergroten en omstreeks zes uur kwam men in Leiden aan, waar de marktdrukte dan al was begonnen. Duister meester over zijn kopje koffie, waren in Noordwijkerhout nog maar 2000 inwoners. Er waren (slechts) enkele behoorlijke wegen, maar het leven was gemoedelijk. Ruim vijf jaar ging hij met zijn vader naar de markt, maar toen begon de tijd van zelfstandig werk. In het nachtelijk duister stelde hij nu zelf de stoet koeien op en de loop der jaren maakte Gradus Bouwmeester tot een bekend man op de Toen wij hem gistermorgen zochten, wist iedereen, die we op de veemarkt aanklampten, ons te vertellen, dat hij er was. Ten slotte moesten we toch nog de omroep te hulp roepen om hem uit de warrelingen van de veemarkt te voor schijn te halen. Een van de laatste vrijdagen van de oktobermaand in 1903 behoren tot de glanspunten van de heer Bouwmeestere koopmansleven. Toen vertrok hij 'e nachts om drie uur uit Noordwijkerhout met 60 koeien. Toen deze colonne in Leiden aankwam, bracht de beste koe f 185 op. Thans liggen de prijzen vijfmaal zo hoog. Stoom De stoomtram bracht voor de handela ren uit Lisse en Hillegom een grote ver betering, want op marktdag werden er veewagens aangekoppeld, maar de heer Bouwmeester moest tot rond 1920 wach ten, voordat hij zijn wekelijkse wande ling naar Leiden kon vervangen door ratjes per veewagen. Hoewel hü momenteel geen han del meer dr(Jft, komt h(j soms toch G. BOUWMEESTER r de mesterijen te Schiedam, maar vertelt Gradus Bouwmeester de grote branderijen zijn weg en het vet i6 daar allang vanaf. Toen de fiets een ver voermiddel werd, dat ook door de nor- sterveling gebruikt werd. schafte de heer Bouwmeester zijn tilbury, waar- e hij bij de boeren het vee kocht, af ging trappend „de boer op". )it vervoermiddel heeft hem vele tien- len jaren gezelschap gehouden en eerst enkele jaren geleden heeft de heer Bouw- ster zijn fiets definitief op stal gezet; kleine operatie, die hij op 92-jarige leeftijd moest ondergaan, maakte het fiet- Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^BcefrajaHiAóevt Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de artsen Kortmann, Schaefer, Teeuwen, Verhoef en Gaasbeek. Welke apotheek? Zaterdagmiddag, -avond en -nacht zijn geopend voor het klaarmaken van spoed- recepten: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136; apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur alleen geopend apo theek Herdingh en Blanken en apotheek Oegstgeest. Vioolconcert no. 1 van Max Bruch (KRO 19.10 uur) De Duitse componist Max Bruch (1S3S 1920) heeft vier vioolconcerten geschre ven, waarvan eigenlijk alleen het eerste in g.kl.t. grote bekendheid heeft gekregen In tegenstelling tot het klassieke concert, dat steeds met een uitgebreide orkest inleiding begon, begint Bruch dit werk met twee maten paukentremolo. dan drie maten houtblazers en daarna een opening door de solo-viool met een vrije cadens. Eerst daarna komen vier m orkestspel, die naar de oorspronkelijke toonaard terugvoeren en dan begint het Allegro. Het tweede thema van dit deel is bijzonder zangrijk. Het 2e deel (Adagio) heeft een fraai-gewelfde melodie tegen een meer geprofileerd neventhema het orkest. De finale begint met eer kestraal voorspel, waarna de violist het sprankelende hoofdthema inzet. Na. werking van een 2e thema Is het slot en al brille. Rie Bresser speelt het werk vanavond met het Omroeporkest Henk Spruit. nog wel met een veewagen naar Lei den, want zjjn eigen vee koopt en ver koopt hü nog steeds zelf en ook goede kennissen doen nooit tevergeefs een beroep op hem. Doorgaans komt hü echter de laatste jaren met de bus van half negen In Leiden aan. Daar laat hü zijn taxerende blik over het aangevoerde vee gaan, maakt een praatje met 'n jongere collega, schudt dé handen van vele kennissen en stapt om half twaalf weer in de bus om naar Noordwijkerhout terug te Fiets Actief Verloren ligt de sigaar op tafel, die we de heer Bouwmeester bij het begin van het onderhoud hadden aangeboden. „Nee, steek die sigaar zelf maar op, ik rook al sinds 38 jaar niet meer!" Maar dat is dan wel een van de heel weinige dingen, die hij heeft opgegeven. Eerst op 91-jarige leeftijd verliet hij het bestuur van de Boerenleenbank, waarvan hij 33 jaar lid is geweest. Met algemene stemmen werd hij toen tot ere-voorzltter benoemd en zo heeft hij nog een nauwe band met de bank, die hij van kort na de oprichting af heeft helpen grootmaken. Ook op ander terrein is de heer Bouw meester actief geweest. Ruim twintig jaren had hij het beheer over de Noord- wijkerhoutse begraafplaats en deze func tie heeft hij ook pas enkele jaren geleden neergelegd. In 1937 stierf zjjn vrouw, na een ziekte van bjjna twee jaren, en dc verpleegster, die zijn vrouw had verzorgd, mej. A. A. Esveld, is sindsdien, dus ruim 20 jaren reeds, b(j hem gebleven om het huishou den regeler Kom, het is mijn tjjd, zegt de heer Bouwmeester als de klok naar half twaalf neigt. Aan tafeltjes waar hij langs komt. worden hem handen toegestoken en over al heeft hij even tijd voor een klein praatje. Van Amsterdam tot Rotterdam zullen er maar weinig veekooplieden zijn, die deze vitale koopman met zijn ruim 80-jarige praktijk niet kennen, maar de heer Bouwmeester is deze roem niet naar het hoofd gestegen, want als wij hem vragen om een plaatje te maken, zegt hij: Als het maar ongemerkt gaat, want ik heb een hekel aan bekijks! Zo speelden militaire oorlogsslachtoffers gisteravond in de Doelen kazerne zitvolleybal. De Leidenaren speelden in witte shirtsde Hagenaars waren in het zwart gekleed. Foto N. van der Horst. In gymzaal van Doelenkazerne Het mag zo langzamerhand wel ais bekend verondersteld worden, dat de bond van Militaire Oorlogsslachtoffers alles in het werk stelt om zijn leden, allen min of meer invalide, zoveel mogelijk te gerieven door hen in de gelegenheid te stellen diverse sporten te beoefenen. Ook andere bonden, die zich het lot der invaliden aantrekken, zijn erop uit meer en meer in deze geest te doen. Arbeidsmarkt in Leiden Het aanbod van arbeidskrachten derging over de periode van 14 tot met 19 januari vrijwel geen wijziging en beliep 375. Blijft de weersgesteldheid zich gunstig ontwikkelen, dan zal het aanbodcijfer zeer binnenkort een niet on belangrijke daling te zien geven. Een analyse van het aanbod naar de vorm van werkloosheid, levert het vol gende beeld op: wrijvingswerkloosheid 175, seizoenwerkloosheid 130 en overige vormen van werkloosheid 70. Een vergelijking met de standcijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1953. 1954, 1955 en 1956 wijst uit, dat de ver schillen. te weten respectievelijk 2065 1355, 675 en 65, vooral ten aanzien van de jaren 1953 tot en met 1955 belangrijk zijn, hetgeen het gunstige karakter van de arbeidsmarkt aantoont. Bij de plaatsing van Hongaarse vluch telingen deden zich geen moeilijkheden van betekenis voor. Voor nagenoeg alle ook gedurende de afgelopen periode in Leiden aangekomen Hongaren, werd een arbeidsplaats gevonden. i- De vraag handhaafde zich op gelijk ni veau en bedroeg 375 geregistreerde aan vragen, waarvan er 170 betrekking had den op jeugdigen. In vrijwel alle bedrijfs takken bestaat voor jonge krachten '15 -18 jaar) goede tot ruime plaatsingsmo- gelijkheid. In de textielindustrie (spinnerijen, we verijen, stoffenfabricage en vezelproduk- ten) alsmede in de metaalindustrie be staat een permanent tekort, zowel aan geschoolde als ongeschoolde arbeids krachten. Overigens-béstaat in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven be hoefte aan personeel. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep 110 en is derhalve gelijk gebleven. Dé vraag bleef wel ongewijzigd en bedroe veertig procent betrekking had op jeug digen (15 tot en met 18 jaar). In vrijwel alle bedrijfstakken kunnen vrouwelijke krachten worden geplaatst Het tekort aan huishoudelijk personeel bleef aanhouden, evenals in de textiel- en de confectie-industrie. Jammer genoeg ontbreken meermalen de middelen, deze slachtoffers hun licha melijke tekortkomingen te doen vergeten, maar de wijze, waarop men door beoefe ning van diverse sporten tracht de be staande leemten te vullen, vindt zonder twijfel de belangstelling en, zo nodig, de steun van ieder valide mens. Het was met grote voldoening, dat wij gisteravond weer zo'n sportavond van in validen in de gymzaal van de Doelen- kazerne te Leiden mochten bijwonen, want de zitvolleybalwedstrijd, die we hier tussen de teams van Leiden en Den Haag aanschouwden, schonk ons opnieuw de overtuiging, dat de sportbeoefening het beste middel is om de mensen niet alleen de nodige afleiding, doch ook de nodige oefening te geven, om hun lichamelijke gebreken zoveel mogelijk aan te vullen. De heer H. de Jager, voorzitter van de afdeling Zuid-Holland-Noord van de bond van militaire oorlogsslachtoffers, sprak namens de sportafdeling een inleidend woord. Hü wees erop, dat het nog niet zo erg lang geleden is. dat men het onmogelijk hield, dat zeer ernstige i liden aan de een of andere sport zouden kunnen deelnemen. Dank zij de steeds verder voortschrijdende wetenschap der geneeskunde, is men tot de overtuiging gekomen, dat een verlamming zeker niet zo onoverkomelijk was als men eerst meende. Een invalide moet er echter sterk van doordrongen zijn, dat hij met het deel van het lichaam, dat valide is. zeer veel kan bereiken. Deze gedachte komt ner gens beter tot uitdrukking dan op het Tussen de bladzijden De dood van een wiel rijder Casino Juan Bardem de regisseur van de Italiaanse ?''m .De dood van een wielrijder" beschik* blijkbaar over een krachtige fantasie Hierdoor en door zijn vakmanschap is hij erin geslaagd van een weirig zeggend verhaaltje een rolprent te vervaardigen, die filmisch bezien op uitstekende kwaliteiten kan bogen. Op merkelijk zijn de zeldzame staaltjes van filmrijm, de rijkdom aan geniaal gevon den fragmenten, de sterke verbeeldings kracht. de verbindende klankwerking en som^ ook de fijne fotografie. Er zijn natuurlijk zwakke punten te noer .en. zoals de neiging naar het melo dramatische en de te lange dialogen en monologen, maar deze moeten voorna melijk worden geweten aan het uiter- mat i zwakke verh.ial Het gaat over een man en een vrouw, die een verboden om gang met elkaar habben en uit egoïsti sche motieven een 'ietser laten leegbloe den. die zij met de auto hebben aange reden. De man wi! voor deze harteloze daad boeten, maar de zelfzucht van d< vrouw is zó groot, dat zij haar geliefdi doo it om toch vooral maar buiten schot te blijven. Op de rolprent is 't interessant wat Bardem van d<t pretentieloze gege ven nog heeft weten te maken. Ook al kan de kracht van de regie, de zwak heid van het verhaal niet doen vergeten, waardoor de film als eenheid dus niet is gelaagd. (Goede verfilming van een weinig zeg- gendverhaal) Gevaarlijk spel Lloo. Het verhaal: zeer knap. De Korea-veteraan Brick heeft in het grote sterven op de „tjots". rondom de 38ste breedtegraad zijn psychisch evenwicht verloren, is in verband daarmee ver pleegd in een hospitaal voor geestelijk gestoorden, maar als genezen ontslagen en gaan studeren. Maar nog leeft hij dagelijks op het scherp van de snede. De onvermijdelijke explosie is geraffineerd uitgesponnen. Het is alsof men langzaam de paddestoel van een geestelijke atoom ontploffing ziet opstijgen. sportterrein. De sport geeft de invalide niet alleen groter zelfvertrouwen, maar bevordert bovendien in niet geringe mate de kameraadschappelijkheid. Spr. deelde mee. dat er in Duitsland een eigen sportorganisatie voor invaliden bestaat, waarvan circa 20.000 personen lid zijn. In Finland, Frankrijk en de Vei Staten wordt veel voor de invaliden in de sport gedaan. Nederland. Pakistan, Grie kenland ontmoeten elkaar in de spelen voor invaliden. Engeland kent zelfs zijn jaarlijkse Olympische Spelen, wa vorig jaar in Stoke Mandeville 280 i nen en vrouwen uit achttien landen el kaar ontmoetten. Wel het beste bewijs,- dat sport voor invaliden mogelijk is. Zij vinden daarin een geestelijke kracht en het is het ernstig streven van de bond om de sport voor alle militaire en burger- invaliden mogelijk te maken. Spr. besloot ten slottp met het aan halen van de woorden van dr. Ludwig Guttman uit Stoke Mandeville: „Het gaat er niet om te treuren om hetgeen men verloren heeft, het gaat er slechts om te woekeren met hetgeen men heeft mogen behouden". Hierna werd een demonstratie zit volleybal gespeeld tussen de zestallen van Leiden en Den Haag. De Leidenaars won nen met 15—13, 12—15, 15—9 en zij ver dienden de zege volkomen. De avond werd daarna met een oefenpartijtje tus sen de ploegen Leiden en Gouda besloten. V ondst RUSSEN de onttakelde kraampjes en de bergen afval van de zaterdagse markt liep een man, die zich al jaren lang wijsmaakt, d'at zelfs de hoogcon junctuur hem niet aan een passende werkkring kan helpen. Zijn wisselval lige inkomsten poogt hij te vermeer deren met een arbeid, die voor de oorlog nog wel een boterham op wilde leveren, maar de loonronden hebben dit werk onberoerd gelaten. Ondanks zijn uur wroeten in afval en vuil had hij slechts de spaarzame buit vam twee stuivers, drie dubbeltjes en zeven centen weten te vergaren. „Wel verhoogde welvaart", gromde de man bitter, „maar meer verliezen, ho In zijn buurt drentelden een paar Jongens rond. Zij hadden nog niet het peil bereikt van hun oudere vriendjes, die met matte oogopslag hun avonden zoek brengen in de portieken van de Steenstraat, om daar met laatdunken de blik de voorbijgangers te beschou wen. De knaapjes hadden nog enig Initiatief, dat zal moeten afslijten, voordat zij het portieken-peil bereikt zullen hebben. Toen de man even een andere kant uitkeek, legde een van de jongens een echte zilveren gulden op straat en ging er met zijn voet opstaan. „Joh. kijk eens'', riep de jongen ver- rukt. toen de man hun kant weer uit keek en vol blijdschap haalde hij zijn voet weg. zodat de blinkende gulden tussen het afval te schitteren lag. „Ik zag hem 't eerst!" hijgde de man, die ijverig toeschoot, maar de jongens waren hem te vlug af. Snel gritsten ze de gulden van de straat en zetten het op een lopen. De man probeerde het maar heel even. toen bleef hij hijgend en verbit terd staan: „Zo is het leven nu" mom pelde hij, „altijd onrechtvaardig. Ik zag hem het eerst, maar die snotneu zen gunnen je geen eerlijke boterham". Het klonk filosofisch, maar de man zag er op dat ogenblik niet naar uit, dat hij troost en blijdschap in de wijs begeerte vond. Nest MET ZIJN goedige, beweeglijke oog- jes zat de witte duif op de balu strade van de loggia van de heer Joon, Boerhaavelaan 49, Leiden, te ktyken naar het glas van de verandadeuren en toen hU z(jn lieve verzorgster, me vrouw Joon. zag. hield hjj die oogjes op haar gericht en scheen er een twin keling in te komen. Hü moet toen vast hebben gezien, dat er nieuw voer in het bakje zat en dat de beide jongen in dc papieren zak zich lagen te koes teren in de warmte van de kachel houtjes. waar het vrouwtje pas van daan was gefladderd. Die loggia grenst aan de studenten kamer. die mevrouw Joon in haar huis heeft vrügemaakt. Maar w(j zul len er niet ver naast zün, als wjj ge loven. dat zü nog vaker op die kamer komt dan haar studenten zelf. Haar verstandhouding met de twee duiven is nog verinnigd, toen dinsdag de twee eitjes uitkwamen, waarop ze in de zak met houtjes de een na dc ander trouw hadden zitten broeden Dc duiven zün al gewend aan men sen. Mevrouw Joon heeft daartoe het hare bügedragen. Ze zün er al zó ge wend. dat de gefotografeerde duif geen teken van schrik vertoonde, toen het licht uit de fotolamp flitste. „Hü zal toch niet wegvliegen en niet meer terugkomen?'' vroeg mevrouw Joon een beetje bevreesd. „Hü zal van schrik zün jongen toch niet doodbü* tcn?" Driemaal flitste de fotograaf en driemaal was de pose van de duif. die onder zich zün kinderen koesterde, rustig en voortreffclük. De duiven zorgden goed voor zichzelf en hun jongen. „Maar toch was ik bang dat ze te weinig zouden krijgen. En daarom heb ik wat duivenvoer gekocht en een bakje water bij de zak gezet". De loggia is aan de bovenkant van het huis. Om de aandacht van de mussen af te leiden, strooit mevrouw Joon beneden brood. „Want wist u, dat die mussen zul ke schoffies zijn? Als het er op aan komt, ontzien ze niets". Zo is mevrouw Joon op verras sende wijze een duivenmoeder geworden. Ze vindt het zó leuk, dat ze deze belevenis aan haar krant kwijt moest. Die het graag doorgeeft, al was het maar om nog eens te laten zien, dat dieren en mensen veel voor elkaar kun nen betekenen. Musje WEL NEE, JOH, zo erg is het nu ook weer niet. sprak de mus, die zich beveiligd tegen de wind in een por- tiekhoek van de Haarlemmerstraat had genesteld. „Natuurlijk is het een tegenvaller, maar de ophef, die ze er van maken, is bepaald overdreven". De mus legde uit, dat het menu ook een beetje saai was geworden, de löat- ste eeuwen, en dat er een groot be zwaar aan kleefde: Je moest maar de hele tijd achter die paarden aanvliegen en daar werd je op den duur doodop „Vroeger was het anders", zo zei de mus, „toen was het altijd raak, maar de laatste tijd. toen het paard een witte raaf werd,- kon je uren met zo'n beest onderweg zün, voordat je succes had". Het musje begon een uiteenzetting over de andere mogelijkheden. De rijke variatie, die volkstuintjes bieden, wilde zij 't was een vrouwelijke mus stilzwijgend voorbijgaan, maar op het voordeel van plastic zakjes legde zij de nadl-uk: „Eén pikje en je bent er doorheen". En als alles misliep, als zelfs de meelfabriek een strenge con trole zou gaan uitoefenen, kon ze nog altijd naar de „overbrugging" gaan, waar de schepen onderdoor voeren. De laatste mogelijkheid had ze iet wat zenuwachtig naar voren gebracht en ongedurig wipte ze van haar een pootje op het andere. „Wordt u niet lekker?" wilden we meelevend vragen, maar toen zagen wij een van de sleperswagens van Van Gend en Loos. „Het is misschien de laatste keer, dat ik de kans heb", sprak het musje het klonk als een verontschuldiging en weg vloog het, achter de slepers- Hekelaar A ANSTAANDE maandag is het 75 jaar geleden, dat Alexander Hugo Bakker Korff te Leiden overleed. Hü was de schilder van tal van kabinet stukjes. waarvan ons stedelijk museum' De Lakenhal er gelukkig ook een aan tal bezit. Zün kunst is anecdotisch van karakter, vaak humoristisch maar dan negentiende-ccuws humoristisch. In zün genre was Bakker Korff'on- getwüfcld een meester. Hü was de hekelaar van de levensgewoonten, vooral van die van dames op leeftüd. De sfeer om zün figuren is kleinbur- geriük, maar zün schilderskük erop is aristocratisch. Bakker Korff werd op 31 augustus 1824 in Den Haag geboren. Eerst was hü leerling van C. Kruseman, daarna werkte hü aan dc Haagse Academie, Terug V° rORIG JAAR kwamen de dui ven er voor het eerst. Ze bouwden toen in een van de twee kolenhokken een nest. Mevrouw Joon vond dit nu niet bepaald een geschikte plaats, maar als de dui ven zelf er genoegen mee nemen, waarom zou je ze dan hinderen? Ze heeft de diertjes met rust ge laten en gebruikte alleen het ko lenhok in de andere hoek. De eitjes zijn vorig jaar, jammer ge noeg, stuk gegaan. Een paar weken geleden graai de mevrouw Joon in de zak op de veranda naar wat hout voor de kachel, toen, tot haar schrik, een witte duif eruit vloog. Ze hoefde zich beslist niet af te vragen, hoe dat kon. Natuurlijk was het de zelfde. Twee eitjes zag ze tussen de houtjes liggen. „Stil laten lig gen", dacht ze, ,hij komt wel te rug". En de twee duiven kwamen terug. Duivennest op kachelhout door dc overheid gesteund. Onzeker van zün roeping en vermoedelük ook onzeker over de opbrengsten van zün kunstwerken ging Bakker Korff In 1853 aardappelen verbouwen. In Noordwijk. Maar in 1856 keerde hü terug naar de stad, waar hü ook al eerder een poosje had gewoond: Leiden. Van 1859 af ontstonden toen dc zeer verzorgde kabinetstukjes, echt Bakker Korff. Zün panelen zijn meestal erg klein, maar verrassen toch door hun detail- en ruimtewerking, en al evenzeer door hun kleuren. SPEELS ALS HIJ IS, had de Wind het nu eens niet op dameshoeden, maar op een bood schappentas voorzien. Het ge beurde dezer dagen in de Hooft- straat te Alphen aan den Rijn. Een huisvrouw kwam een krui denierswinkel in de Hooftstraat uitgestapt, en bovenop haar tas lag een rol closetpapier. Juist op die rol kreeg de wind vat. Het papier rolde over de straat en kennelijk was het begin niet vastgeplakt, want de rol begon zichzelf te liquideren. De huis vrouw snelde achter de afrollen de rol aan, en greep en greep. Maar telkens blies de wind de rol weer verder. Toen de film gehalveerd was, gaf de eigenares het op, met het advies: Blijf nou maar leggen ook!" Wat de rol niet deed, want langs Centraal rolde ze in de richting van de Aar. Eer ze ech ter aan het water toe was ont fermde de lieve jeugd zich er over. En maakte er korte metten Brick's zieke brein maakt tot een ge vaarlijk spel, wat een vriend als een studentengrap opvat, het beroven van een speelclub, die door de onderwereld als onkraakbaar wordt beschouwd. Er ziten meer facetten aan deze ge schiedenis, maar ze zijn minder belang rijk. Al kan niet helemaal de vriend schap tussen Brick en de oorlogskame raad. die hij het leven redde, Al, onge noemd blijven. Maar het drama-Brick is het allerbelangrijkste en het is zo ver- fiUmd, dat men de spanning tot in de vingertoppen voelt. De dialoog is, voorzover Brick en zijn vrienden binnen hun studentengemeen schap verkeren, vonkend, geestig, geesti ger dan studentenconversatie in werke lijkheid en in het algemeen is. Wat het spel aangaat. Kim Novak en Guy Madison zijn zeer sympathiek, maar Brian Keith speelt hier de rol van Brick zó, als hij waarschijnlijk zelden ot nooit opnieuw een rol zal spelen. (Film vol hoogspanning overstelpt laag- gespannen verwachtingen „Rock and Rollin de verdediging Trianon. De „Ro"k and Roll" is in de verdediging en in de film. die deze week in Trianon draait, gaat men eens precies uitleggen, waarom de mensheid zo fel ge reageerd heeft op deze rage. De mens heid is dan iedereen, die ouder dan twin tig 's; deze is zo verontwaardigd, omdat zij gefaald heeft in de opvoeding van de jeugd en nu een zondebok zoekt. Deze zondebok had van alles kunnen zijn, maar juist op tijd, toen de mensheid nog Üver'g aan het zoeken was. kwam de „Rock and Roll". Om dit alles begrijpelijk <te maken, gaat een „Rock and Roll"-vertolker op vakantie, omdat hij moe is een van de weinige aannemelijke argumenten in de film en dè „Rock and Roll"-man in Amerika. Bill Haley, zal zün programma Het zou een landelüke vakantie worden, maar het kleine dorpje heeft ook al van de Rock and Rol'" gehoord. Natuurlijk kom', er een versliten burgemeester, die de rage verbiedt en klagen honderden jongens en meisjes steen en been. Maar in een naburig dorpje wordt dan toch een „Reek and Roll"-avond gehou den die eerst een mislukking wordt, doch een reuze succesvolle nasleep tot gevolg heeft. Het gehele dorp snikt het uit van louter ontroering, als de jeugd zich vol overgave inspant om armen en benen te breken, de burgemeester wordt tot een „openbare zelfbes .-huldiging" gedwongen en een felle tegenstandster van de „Rock and Roll" een journaliste wordt vol ledig bekeerd, omdat haar dochter ver liefd is geworden op de „Rock and Roll"- vertulker. Wellicht is Amerika voor zover het nog aan „Rock and Roll" denkt door de xilm tot een ander inzicht gekomen. De aanwezigen gistermiddag er zaten vrij veel jongens en meisjes in de zaal reageerden nogal erg mat; misschien had den ze hoofdpijn, net als wij. (Hoofdpijnpoeders meenemen). Haaien van Marseille Rcx' Deze week in Rex een Franse film, waarin op kunstige maar wat ver wrongen wijze enkele veel in de onder wereld voorkomende gebeurtenissen zijn gecombineerd tot een geheel, dat dan een gangsterfilm moet heten. De combinatie bestaat uit bankoverval en kinderroof, twee altijd populaire on derwerpen. waarbij politie en gangster bende tegen elkaar worden uitgespeeld. En zo zagen wij in deze film dan een blinde man, die bleek te kunnen zien. vrouwen die hun ogen en hersens niet konden gebruiken, en tot slot vele doden. Alles loopt verder „goed" af, alileen de politie heeft fouten gemaakt. (Tweederangs detective). Gervaise In Luxor is Gervaise, met Maria Schell in de titelrol, geprolongeerd, hetgeen te verwachten was. ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Demmenie Haarlemmerstraat 169 Telef 21400 Zondag in Luxor Respect voor al wat leeft. Waarom In de laatstgehouden Luxorbijeenkomst van het büzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente beantwoordde dr. P. L. Schoonheim vele vragen van de be zoekers. Het aantal liet niet toe, op be langrijke vragen diep in te gaan. Zondagmorgen eohter zullen de ant woorden, o.a. over vivisectie en anti vi visectie en de houding van christenen t.a.v. communisme, bewapening en anti- militarisme nader worden uitgewerkt on der de samenvattende titel: Respect voor al wat leeft. Waarom7 Ter inleiding zuilen afwisselende stem men bijbelse spraken over mens en dier citeren. Dr Schoonheim zal deze gege- Daarna is het woord aan de bezoekers. Ieder mag vrüuit meespreken. Voor dit programmapunt wordt drie kwartier van de beschikbare tijd gereserveerd. De bij eenkomst vangt aan om half elf. Sluiting kwart voor twaalf precies. Het bekende mannenkoor Kunst na Arbeid zal enkele liederen zingen. Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd aan de Leidse universiteit voor het tijdvak van 1 januari 1956 tot 31 de cember 1957 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de Rhorax-chirurgie de heer H. J. Gelisse, chirurg, nu hoofd assistent. Met ingang van 1 januari 1957 is be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij de geologie en mineralogie de heer H. Koning, nu ln tijdelijke dienst. Voor het tijdvak van 1 november 1956 tot 31 oktober 1957 is benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de verlos kunde dr. H. van der Loo, nu weten schappelijk ambtenaar eerste klasse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3