CHRISTELIJK c 1 Voetbalpool past niet in christelijke levensstijl Middenstand deelt het werkgevers-standpunt Zwitsaletten Molukse Kerk wil aan de eenheid op Nieuw-Guinea niet meewerken Ernstige kritiek op vakcentrales Verklaring van V.C.V. aan K.N.V.B. Scherp protest tegen voorgestelde vereniging van gok en sport Het Bestuur van het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen in Nederland heeft zich in zijr vergadering van donderdag 17 januari 1957, te Utrecht gehouden, na ingewonnen advies van enkele hoogleraren in de ethiek en de dogmatiek, beraden over het standpunt, dat door de christelijke voetbalverenigingen moet worden ingenomen ten aanzien van het voorstel van de K.N.V.B. tot het invoeren van een voettalpooi voor eigen leden. Een onder boven genoemde christelijke voetbalverenigingen gehouden enquête had tot resultaat, dat zij instemmen met de volgende verklaring, die vandaag op de vergadering van de K.N.V.B. te Amsterdamzou worden afgelegd. ..Het is ons bekend, dat het deelnemen aan loterijen in christelijke kringen niet onvoorwaardelijk wordt afgewe zen. Fancy-fairs, bazaars, loterijen in verschillende vorm, zijn daar geen onbekend verschijnsel. Dergelijke acti viteiten dragen echter, behoudens uit zonderingen, meestal een beperkt en incidenteel karakter, terwijl het doel is, de opbrengst uitsluitend ten goede te doen komen aan verenigingen of instellingen van maatschappelijke of culturele aard. Bij een voetbalpool liggen de zaken ge heel anders, daar deze het gokken wekelijks sanctioneert. Niet alleen tegen dit regelmatig gelegenheid schep pen tot wedden gaat ons bezwaar, maar vooral tegen het feit, dat het in dit geval juist de jeugd is, die op deze wijze ononderbroken in de sfeer van het gokken wordt gehouden. WU ach ten deze vorm van permanent gokken niet passen in de christelijke levens stijl en geheel liggen bulten de sfeer van het spel. Alle aandacht en activiteit in de bond behoren te worden gericht en wij kunnen onze vaderlandse jeugd geen groter dienst bewijzen dan juist deze op het streven, haar te houden in de sfeer van de opvoeding en het spel. Wij moeten dan ook een scherp protest doen horen tegen deze thans voorge stelde vereniging van gok en sport. In deze verbinding zien wij een nieuwe wezenlijke aantasting van de sport- gedachte. Het heeft ons pijnlijk getrof fen, dat de K.N.V.B., die reeds het semi-beroepsspel heeft toegelaten, thans zich door het voorstel inzake de invoering van een voetbaltotalisator steeds meer van zijn oorspronkelijke doelstelling, de beoefening van het voetbalspel voornamelijk als middel van lichamelijke opvoeding, ver\yijdert. Wij zijn bovendien diep teleurgesteld door het feit, dat in het Rapport van de K.N.V.B. inzake een Nationale Voet balpool, de ethische zijde van het pool- vraagstuk buiten beschouwing is ge bleven en dat daaraan in het geheel geen aandacht is gewijd. WU achten ons geroepen tegen dit voor stel een krachUg .meen" te doen horen en ons er.met alle macht tegen te zetten. WU doen een dringend beroep op alle jeugdleiders en opvoeders in de K.N.V.B., om zich in deze bewust te zUn van hun verantwoordelUkheid tegenover de jeugd van Nederland, en vooral ter wille van haar dit voorstel te helpen verhinderen." Ds. Th. J. H. Steenbeek 40 jaar predikant Maandag 28 januari zal ds. Th. J. H.. Steenbeek, emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk, woonachtig te Wateringen, zyn veertigjarig ambtsjubileum vieren. Ds. Steenbeek werd 30 december 1888 te Wesp geboren en studeerde aan de rijksuniversiteiten te Utrecht en te Gro ningen. In 1915 werd hij kandidaat in Drenthe. 28 Januari 1917 werd hij te De Kaag in het predikambt bevestigd. In 1920 vertrok hy naar Leidschendam waar hij in december 1926 eervol ont slag ontving met de bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming tot predikant by d prot. kerk in Indo- Hij diende aldaar de gemeenten Pasoeroean en van Salatiga en repa trieerde in 1933. In 1934 werd ds. Steen beek predikant te Valkenburg (Z.H.), welke standplaats hy in 1938 met Wate ringen verwisselde, waar hij werkzaam is geweest tot aan zyn emeritaat op 1 mei 1954. Daarna was ds. Steenbeek hulpprediker te Aalsmeer.. Sedert 1 ok tober jl. is hij als zodanig werkzaam in zyn oude gemeente te Leidschendam. Advertentie ONDERWIJZERSEXAMEN De kortste en voordeligste opleiding: RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus) Melodie en woord der Ethergolven ZONDAG 27 JANUARI 1957. Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws; 8.: V h platteland; 8.30 Weer of geen weer; 9.< Geestelijk leven, caus; 10.00 Twee violen e cello; 10.20 Met en zonder omslag; 10.50 Mi caus met lllustr; 11.20 Cabaret. AVRO: 12.( Mil Kapel; 12.30 Sportspiegel; 12.35 Even a 14.00 Boekbespr; eciiar, 14.35 Jeugdensei 15.35 Kamerork en solist; 16.30 CARA: 17.00 Zigeunerork; 17.30 Open deur. caus. AVRO: 20.00 N' Amus muz; 20.35 M; 21.20 Spaanse melodieën; 21.35 Voordr; 21.50 SF -sngymr—iêtt 22.50 Radiojourn23.01 terst; 9.45 Vc de kerkd; 11.30 Gram; 11.45 Bas-bariton en orgel. KRO: 12.16 Gram; 12.20 Apologie; 12.40 Lichte muz: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws; 13.10 Dansconcours; 13.45 Boekbespr: 14.00 V d kind; 14.30 Conccrtge- Puzzel mee OPGAVE PUZZEL NO. 9 dier, 11 maat, 13 lykbus, 14 vrucht, 16 deel van het geweer, 19 onderricht, 20 plant, 21 wiel, 22 zuivelprodukt. Verticaal: 1 Brandstof, 2 vereniging, 3 eredienst, 4 wortel, 5 desondanks, 7 welwillende lezer, 10 gard, 11 bezinning, 12 kleine ruimte, 14 visgerei, 15 cirkel vormig, 17 plaats in Europa, 18 flink, 19 luitenant. OPLOSSING PUZZEL NO. 28 ik, 10 bar, 11 stro, 13 dolk, 14 ongi fles, 17 kurk, 19 los, 21 si, 22 ik, 23 koe. 25 ballet. Verticaal: 1 Kuit, 2 la. 3 dak, 4 5 jurk, 7 pal, 9 kroes, 10 bolus, 12 o 13 dek, 15 flip, 16 lok, 18 riet, 20 hol, ka, 24 eL van een dorpsdominee; 18.35 Muzikale 18 40 Radioschipperscatechlsatie. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken; 19.05 Samenzang: Zondagavondgesprek. KRO: 19.45 Nws; Gevar progr v d sold; 20.30 Act; 20.45 De gewone man; 20.50 Cabaret; 21.20 U bent ook van de partij?, caus; 21 30 Sprong ii heelal, hoorsp; 22.10 Promenade ork ei liste; 22.45 Avondgebed en lit kal; 23.00 MAANDAG 28 JANUARI 1957. ving op Otahiti, hoorsp; 16.45 Zestig voor boven de zestig; 16.45 Gram; 17.10 Pl anoduo; 17.25 Orgel en zang; 17 50 Mil comm; 18.00 Nws en comm; 18.20 Lichte muz; 18 50 Parlementair overz; 19.05 Wie weet hoe....? 19.15 Cellorecital; 19.35 Act; 19.45 Regerlngs- uitz: Landbouwrubriek1 De boer van Nooit- gedaeht. 2. De winters vroeger en nu; 20.00 Nws; 20.05 De Familie Doorsnee, hoorsp m muz: 20.35 Gevar muz; 21.15 Lichte mui 21.55 ..De Arabische wereld", caus; 22.10 Ri diofilharm ork: 22.50 Gram; 23.00 Nws; 23.15 4.00 Idem. Hilvor 10.30 Rondom Mastklim woord, causerieën; 11.10 Lichte muz; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.! tuinb meded; 12.33 Zigeunerkwin' 40 Gram; 14.45 V d vr Bijbelm 17.00 V d kleuters; 17.15 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsultz: Rijksdelen Overzee: prof dr K H Voous: De ";renwereld van de bovenwindse eilanden: .00 Orgelspel; 18 30 Sport: 18.40 Engelse les: .00 Nws en weerber; 19.10 Huismuz; 19.30 irlementair comm; 19.45 Houtblazersens; .00 Radiokrant; 20.20 Gram; 20.30 Klave- Televisleprogramma's. NTS: 20.30 Filmpro- r; 21.00—22.00 Relais v d Duitse TV: Int ariété-progr fn Hamburg. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA MAANDAG 28 JANUARI 1957 1 legr erat i fuc. Allegr Igr Oistrach, viool. Gewandhausor- chester. Leipzig olv Franz Konwitschny. II. Peter Tsjaikowsky: Symfonie nr 2 ln c kl t; Andante sostenuto - Allegro vivo. An dantino marziale - quasi moderato. Scherzo. Allegro molto vivace. Moderato assai - Alle gro vivo. Cincinnati Symphony Orchestra oh etto. Lent. Moderato. Allegr cn brio. IctorAleer. piano. Mannle Klein trompet, concert Arts Orchestra olv Felix Slatkin. IV. Ralph Vaughan Williams: Sinfonia An- tartlca; Prelude. Andante maestoso. Scherzo. Moderato. Landscape. Lento. Intermezzo. An dante sostenuto. Epilogue. Alia marcia mode rato (ma non troppo). Margaret Richie, so paan Hallé Orchestra en koor olv. Sir Johr Barbirolli. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Amersfoort C. van Dop te Huizen (N.-H.) Aangenomen: naar Groningen P. J. de Bruyn te Kethel en Spaland; naar Ylst J. Korporaal te Beerta. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Amsterdam (vak. P. Veenhuizen) L. J. Boeijenga te 's-Gra- venzande. GER. GEMEENTEN Tweetal: te Zeist K. de Gier te 's-Gra- venhage en W. Hage te Nunspeet. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Dantumawoude, L. Koop- mans te Rijp (N.H.) EEN WOORD VOOR VAN DAAG English Reformed Church te Amsterdam 350 jaar Zondag 3 februari a.s. zal in de kerk op het Begijnhof te Amsterdam een herdenkingsdienst worden gehouden ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de English Reformed Church (Church of Scotland) te Amsterdam. Vrijwel onafgebroken is in deze kerk het evangelie in de Engelse taal ver kondigd. In deze dienst, die zal worden geleid door de tegenwoordige predikant, ds. James Keillor, zal de predikatie worden uitgesproken door de voorzitter van de algemene synode van de „Church of Scotland", dr. R. F. V. Scott. Het stadsbestuur zal met vertegenJ woordigers van Nederlandse en buiten landse protestantse kerken, waaronder de Engelse presbyteriaanse kerk, deze dienst luister bijzetten. De stilte Een man zocht de stilte onder een boom om alleen te zijn met God. Ik zag u daar, zeide Jezus; toen wist hij, dat deze Mens, die voor hem stond, God was. Niet veel stil te, niet veel al leen zijn wordt ons gegeven, wij moeten die stilte zoeken en dur ven te nemen. Het is niet ge makkelijk, maar wordt ons gegeven, soms maar enkele secon den. Deze stilte mag geen oase blij ven in een dorre woestijn. Hier moeten wij het water putten om het troosteloze land te bevloeien en tot leven te wekken. Er moet een nauw verband worden gelegd tussen deze stille ogenblikken en de drukte van ons dagelijks werk. De levenskracht, die wij daar vonden, moet doorstromen in ons als wij zijn op het kantoor, in het huishouden en in de verkeers drukte. Ook daar is Zijn oog op ons. In Israël hoofd Koptische gemeenschap gearresteerd? Het blad „Jeruzalem Post" heeft de arrestatie gemeld van Archimandriet el Anthony, leider van de Koptische ge-I meenschap in Israël. Mgr. El Anthony, die Egyptenaar van geboorte is, zou zich hebben schuldig gemaakt aan spionage ior Egypte. De 45-jarige Archimandriet is in 1932 aar Palestina gekomen. 1 Geen verzwaring van lasten meer De chrlstelUke middenstandsbond, de koninklUke Nederlandse middenstands bond en de Nederlandse katholieke mid denstandsbond. samenwerkend in de commissie van overleg van de midden- standsvakcentraien hebben in een brief aan de minister-president hun instem ming betuigd met hetgeen de vier in dustriële werkgeversbonden aan hem schreven. Zy delen mede, dat hun orga- -isaties ook van oordeel zUn, dat by sn bftüssing omtrent een eventuele belastingverhoging ten behoeve van de landbouwsector niet uit het oog mag worden verloren, dat het bedrUfsleven in korte tUd met een drietal lastenver zwaringen is geconfronteerd t.w. een be perking van de investeringsaftrek en het niet of niet zonder meer mogen doorbe rekenen van loonsverhogingen en andere kostenstUcingen in de binnenlandse prii- en tenslotte de verzwaring van de directe belastingen als eventualiteit in het SER-advies genoemd. Bestrijd UW PIJNEN met: Zendingsindrukken uit Indonesië II Raad va1, donesië bezocht P. H. Locher, de hervormde de Zending In- n Nieuw-Guinea n daar de ver gaderingen van de Indo nesische Raad van kerken en de eerste synode van de Nieuw-Guinese kerk bijwoonde, is ook in Am- bon geweest. Hij schrijft in het Zendingsblad van de Nederlandse Hervorm de Kerk iets over zijn besprekingen met de Mo lukse Protestantse Kerk. Dezer dagen kwam in ons bezit een bericht uit Am- bon over deze besprekin gen. Wij laten het na dr. Lochers beschouwing vol gen. Dr. Locher schrijft: IN DE tweede helft van Augustus vertoefde ik twee weken op het eiland Ambon als gast van de sy node der Molukse Protes tantse Kerk. Op haar uitno diging bracht ik dit bezoek, en wel ter bespreking van het zendingswerk dezer kerk in Nieuw-Guinea. Ik zal niet licht vergeten de hartelijk heid, waarmede ik ontvangen en gedurende myn hele ver blijf omringd werd. Ook heb ik bijzonder ge waardeerd de open en eer lijke wijze, waarop wij onze soms zeer uiteenlopende in zichten aan elkander kon den mededelen, zonder dat dit ook maar enige afbreuk deed aan de hartelijkheid der verhouding. Onder christenen moet zo iets ei genlijk normaal zijn. We weten echter allen, dat het dikwijls niet zo is. Des te meer ben ik hiervoor dank baar. UIT het bovenstaande blijkt al wel, dat we het over sommige zaken beslist met elkaar niet eens waren. Dat kwam niet, omdat de zen ding van de Hervormde Kerk het zendingswerk der Molukse Kerk in Nieuw- Guinea zou hebben willen overnemen, gelijk sommige bladen in Indonesië en Ne derland gepubliceerd heb ben. Samen zijn we er juist van uit gegaan, dat de Mo lukse Kerk haar zendings- taak in Nieuw-Guinea moet blijven behouden. Sedert ve- Moeilijkheden? le jaren werkt zij in Fak- Fak (in 1930 overgenomen van de Utrechtse Zendings vereniging) en Merauke. Door de huidige politieke moeilijkheden tussen Indo nesië en Nederland t.a.v. Nieuw-Guinea kan zij haar taak daar moeilijk vervul len. De verbindingen tussen Ambon en die gebieden zijn immers zeer schaars ge worden. Daarom heeft de Molukse Kerk aan onze kerk (i.e. haar Raad voor de Zen ding) gevraagd er op toe te zien, dat het werk in die ge bieden overeenkomstig de door de synode van de Mo lukse Kerk vastgestelde richtlijnen uitgevoerd zal worden. De Raad voor de Zending heeft dat verzoek aanvaard. Tijdens mijn bezoek aan Ambon is dit vastgelegd in een gemeenschappelijke be slissing, waarin deze sa menwerking geregeld wordt. U zult het met mij eens zijn, dat het onder de hui dige politieke verhoudin gen een heel bijzondere zaak is, dat een Indonesi sche en een Nederlandse kerk tot deze king kunnen komen. TK zou over deze l king nog verheugder ge weest zijn, als we het ook over de toekomst der ge meenten in de zendingsge- bieden Fak-Fak en Merauke eens hadden kunnen wor den. In Nieuw-Guinea leeft het verlangen naar de op bouw van één kerk. Zeer hoopte men dat de Molukse Kerk er mede in zou stem men, dat de op te richten Evangelische Christelijke Kerk niet alleen uit de ge meenten in het noorden en westen (waar de Hervorm de en Doopsgezinde Zen ding werken) gevormd zou worden, maar eveneens uit de gemeenten in het zen- dingsgebied der Molukse Kerk Daardoor zou deze ionge kerk een missionaire band met drie kerken ge kregen hebben. Want zoals wij onze zen- dingstaak in het noorden van Nieuw-Guinea (zij het op andere wijze dan voor heen) kunnen voortzetten en de Doopsgezinden ln de Vo gelkop, zo zou de Molukse Kerk dat hebben kunnen doen in het Zuiden. De synode der Molukse Kerk bleek hiertoe niet be reid. Zij begeert, dat haar zendingsgemeenten in Nieuw-Guinea op den duur classes zuilen gaan vormen, die deel uit maken van de Molukse Kerk. Het 2 i te hangen mijns der geval niet samen met de huidige politieke controver se tussen Indonesië en Ne derland. Wij hebben dit be sluit van onze zusterkerk natuurlijk te eerbiedigen. We kunnen alleen hopen, dat de moeilijkheden, die we tussen de Molukse Kerk en haar vertegenwoordigers in Nieuw-Guinea enerzijds en de Papoease gemeenten >a het zuiden anderzijds ten gevolge van dit besluit vre zen, niet te groot zullen worden. We zullen er aan mede moeten helpen, om haar zo veel mogelijk te -yOLGENS het hoofd van de afdeling voorlichting van de Molukse Protestant se kerk, ds. Pattiasina, heb ben zowel de Molukse als de Nederlands Hervormde kerk zich bij deze onder handelingen van het begin af aan gesteld op een prin- cipieel-kerkelijke grond slag en geest, naar aanlei ding van de huidige constel latie rondom West-Irian (Nieuw-Guinea) Zo is overeengekomen, dat de houding en besluiten in zake de Kerk en haar arbeid in West-Irian door beide kerken in overleg wordt vastgesteld en verantwoord door de Molukse Kerk aan het Indonesische Volk en door de Nederlandse Kerk aan het Nederlandse Volk aan de hand van het kerke lijk bewustzijn. Verder is overeengekomen, dat gestreefd zal worden naar de tot stand koming van één kerk in de Moluk- ken en West-Irian, waarin worden ondergebracht de Evangelisch Christelijke Kerk in Halmaheira en de Molukse Protestantse Kerk, waarbij het zwaartepunt wordt gelegd op de decen tralisatie der werkzaamhe den; hiermee wil men de tot standkoming van één kerk voor heel Indonesië met inbegrip van West- Irian verwezenlijken. Ook is overeenstemming bereikt over de vaststelling van de samenwerking tus sen de Molukse Kerk en de Zendingsraad in Nederland voor de verzekering van de werkzaamheden van de Mo lukse Kerk in West-Irian. De leiding van de werk zaamheden komt in handen van de Molukse Synode, ter wijl de Nederlandse Kerk slechts een controlerend toe zicht uitoefent op de evan- gelieverbreiding in West- Irian en daarover rapport uitbrengt aan de Molukse Protestantse Kerk te Am- Verder is overeengeko men ernaar te streven Mo lukse zendingsarbeiders naar West-Irian te zenden in samenwerking met de zendingsraad, aldus. ds. Pat tiasina. DE synode van de Molukse Protestantse Kerk heeft ingestemd met deze beslui ten. Voorts is door de syno de besloten, de status van de Molukse Kerk in West Irian te wijzigen, door de vorming van twee classes te Fak-Fak en Merauke. De ze besluiten van de synode zijn reeds ter kennis ge bracht van de Raad der Kerken in Indonesië en van de zendingscommissie te Djakarta. Volgens ds. Pattiasina zijn de besluiten genomen in de overtuiging, dat de politieke constellatie in de wereld geen belemmering mag zijn voor de kerken om hun arbeid te verrich- Wanneer de Molukse Kerk in Indonesië een alge hele godsdienstvrijheid ver langt. dan verlangt zij zulks ook in internationaal ver band. opdat de kerken over al ter wereld kunnen wer ken onder welke omstandig heden ook. De leiding van de Moluk se Protestantse Kerk is van mening, dat zij haar roe ping en haar plicht in West- Irian op deze basis dient voort te zetten, aldus ds. Pattiasina. dere lastenverzwaringen nog worden vermeld de as. huurverhoging en de premie voor de algemene ouderdoms- verzekering. waarvan in het beste dingsadvies is aangenomen, dat slechts een deel van de eigen premie door de zelfstandige mag worden doorbe rekend. Vervolgens wordt in het schrijven op gemerkt, dat door de eigen structuur van het middenstandsbedrijfsleven ook reeds in het jaar 1956 ten gevolge van de stabilisatiepolitiek aanmerke lijke offers werden gevraagd. Dit klemt temeer, aldus de midden standsbonden, omdat in vele branches van het midden- en kleinbedrijf de wijzigingen in de koopgewoonten en het bestedingspatroon, de toepassing van nieuwe materialen en de oplopen de prijzen aanmerkelijke investeringen onvermijdelijk maken. Een cumulatie van fiscale- of verdere loonlasten bij de hierboven genoemde moeilijkheden zou het voor de organi saties bijzonder moeilijk maken de steun van hun leden te blyven behou den voor het realiseren van de doel einden van het stabilisatiebeleid. Aan het slot van de brief spreekt de commissie van overleg het vertrouwen uit, dat de minister-president de ge noemde overwegingen mede bij zijn beslissing zal willen betrekken. Promotie P. Balk Natuuronderzoek chr. plicht Op een proefschrift over practische toepassing in de scheikunde is gistermid dag de heer P. Balk, leraar by het nijver heidsonderwijs, gepromoveerd tot doctor in de scheikunde. De bevordering had plaats aan de Vrije Universiteit. Promotor was prof. J. Coops. Binnenkort zal dr. Balk vertrekken naar het National Research Counsel te Ottawa, waar hy een paar jaar werkzaam zal zijn als research scheikundige. De eerste stelling, behorende by het proefschrift, luidde: „De plicht tot natuur onderzoek ligt opgesloten in de Bijbelse opdracht tot onderzoek van het gescha pene en tot de ontplooiing van de daarin gegeven mogelijkheden". Een stelling, waarover prof. dr. C. C. Jonker met de promovendus van gedachten wisselde. Conferentie Duitse en Nederlandse studenten In de reeks Duits-Nederlandse stu dentenontmoetingen op kasteel „Oud- Poelgeest" te Oegstgeest, welke gewijd zyn aan de internationale verhoudingen, zal de eerstkomende conferentie van 4 tot 9 maart a.s. tot thema hebben: „Eurafrika". Speciaal de ontwikkeling in tropisch Afrika en de daaruit voor Europa voortvloeiende vragen zullen be handeld worden. Mr. P. J. Idenburg, directeur van het Afrika-instStuut te Leiden, spreekt over: „Tropisch Afrika, een "werelddeel in groei en ontwikkeling"; rev. Stenström, directeur van de „Missions Protestantes du Congo Beige" handelt over: „Dage lijks leven in de Belgische Congo" en prof. dr. E. de Vries, rector van het In stitute of Social Studies in Den Haag, behandelt: „De verantwoordelijkheid der christenen in de snelle structuurverande ringen van tropisch Afrika". Oecumenische jeugdraad gaat confereren De oecumenische jeugdraad in Neder land zal haar jaarlijkse februari-confe- rentie ditmaal houden in Hilversum (Maranathakerk) op 2 en 3 februari. The ma: „Kerken, waag het met elkaar". Za terdag 2 februari zal prof. dr. J. C. Hoe kendijk, kerkelijk hoogleraar te Utrecht op deze grote landelyke bijeenkomst eer referaat houden onder de titel: „Een be slissende fase". Op zondag 3 februari zal rev. E. Patey vertellen over het jeugdwerk in Enge land, verder zal ter sprake komen de aktie bouwen in België, die in sam« werking met het IKOR wordt gevoerd, een overzicht wordt gegeven van 1 oecumenisch jeugdwerk in eigen land. Advertentie Uitslag Brylcream Televisieprijsvraag 'timpjes zorgvuldig te bi iler zijn dan de gelukkige De HOOFDPRIJS, een PHILIPS TELE- - - - i 995.— 31 rood, Haarlem, [evers: J. Lorier, Gladiolenstraat 16, En- ichède, H. W. A. E. Tuil, Waterstraat 39 Delfzijl en D. O. Dijkstra, Baanweg, Har- lerwljk en voor de ontvangers; T. van der ..ende. Uiterdijkenweg 7. Noord-Oostpol- ier, L. Dammlnga, v. Beresteynstra~* i/eendam en L. J. Molenaar, Bur Meursstraat 39. Harderwijk. 59. Ze hield hem even van zich af en keek hem strak aan. „Weet je zeker, dat er voor jou geen vroeger meer bestaat en dat je niet te leurgesteld zult worden, wanneer ik eens min- r zou zijn cJan zij was?" ,Dat weet ik zeker" zei hij. „Jij hebt het alles weggevaagd van vroeger, al die maanden die avond was jij alleen maar in mijn ge dachten. Of dat goed is weet ik niet en vraag ook niet naar, alleen, het is zo." Het klonk oprecht en gemeend en zo een voudig, dat ze het wel moest geloven. En ze wilde het wel graag geloven ook. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Nog enkele dagen verliepen, waarin dr. Kui pers zich volledig verheugen kon in zijn tegen woordig bestaan en zijn nieuwe toekomst; het was geen leugen, toen hij tot Nanda gezegd had: „Voor mij is er geen verleden, alleen toe komst." Anton Kuipers is bijna weer de oude jongen van buiten, die de hele wereld naar zijn hand zet. Nee, hij is eigenlijk veel meer waaid, want het grote huis waar hij nu ingaat, dat is niet een of andere grote mijnheer Haak, maar hemzelf en hij voelt dat hij er in past. Nanda zelf prijst zijn smaak van meubileren en "e is iets gewend. Ja, hij weet wat voornaam is. Hij heeft zijn ogen goed de kost gegeven. Ook de kinderen verheugden zich over de De glazen knikker door KARL WEST aanstaande verhuizing en waren op hun manier al aan het pakken. Bij de avondmaaltijd gaf zijn dochtertje hem een dikke brief met zijn adres er op, die ze in een koffer gevonden had, die het laatst ge bruikt was het vorig jaar, toen ze naar zee waren geweest.Hij herkende het sohrift van Vera en legde hem ongeopend op zijn bureau, daar hij nog weg moest, 's Avonds kreeg hij hem weer in handen en begon te lezen. Reeds de aanhef verwonderde hem ten zeerste. Brie ven, die iets anders waren dan nodige mede delingen, hadden ze eigenlijk nooit geschreven. Nu las hij: „Wanneer je hier was, zou ök je vragen of je even wilde gaan zitten om naar me te luiste ren, om je iets te vertellen, dat ik niet langer kan verzwijgen en ook niet langer wil ver zwijgen. Hoewel ik dat meer dan twaalf jaar heb gedaan, kan ik nu zelfs niet meer wachten tot we elkaar zien, maar moet nu nog schrij ven, voor ik ga slapen en dan voor 't eerst in al die jaren echt rusten." Even nog door zijn verwondering heen, was het, of er een waarschuwende stem zei:„Lees niet verder, het is voorbij, dit 'is van vroeger, bemoei je alleen met de toekomst." Maar zijn ogen lazen al verder en nu was van ophouden zelfs geen sprake meer. Tot aan het einde van de lange brief werd hij meegesleept, ingeleid in het leven van een ander mens. Een ziel werd ontkleed voor zijn ogen en jaren doorleefde hij in een enkel uur. Jaren van strijd en moeite, maar boven alles jaren van liefde en opoffering. Toen hij ophield was er een stekende pijn in zijn borst, echte lichaamspijn en hij moest diep adem halen om die te verdrijven. Deze eerste lezing, waarbij misschien pas een klein, heel klein deel van wat het geschrift be helsde, door hem begrepen werd, sloeg hem al met ontzetting. Daar was uit die dicht beschreven regels een beeld opgerezen, dat voor hem stond en dat hem dwong tot herkennen en kennen. Tot nadenken en tot oordeel. Hij zal het niet van zich af kunnen zetten en er niet voor kunnen uitwijken. Onherroepelijk is de dode opgestaan. Dwaasheid was het de brief te lezen, maar spijt komt altijd te laat en herstelt niets. Hij vermant zich: „Onzin, denk aan je toe komst." Wat is het stil in huis, hij loopt op en neer. Het lamplicht schijnt op het schilderijtje: „Luisterende kinderen". Nu ziet hij ook opeens, dat het mooi is. Die jongen kijkt ook net alsof hij een brief hoort voorlezen, „wat een ogen." Wanneer hij in bed ligt, zegt hij weer: „Onzin." (WORDT VERVOLGD). J^E vakcentrales hebben zich bereid verklaard, ten behoeve van de landbouw en dan speciaal ten behoeve van de landarbeidersionen, een offer te brengen van tachtig miljoen gulden. Met dit offer wordt bedoeld, dat geen looneisen zullen worden gesteld, wan neer bet nationaal inkomen met tach tig miljoen vermindert, tengevolge van verhoging der landarbeidersionen (dus tengevolge van een stijging van de prijzen der landbouwproducten). Verder dan deze tachtig miljoen wil men echter niet gaan en daarom heb ben de vakcentrales een limiet gesteld aan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Mochten de kosten boven het indexcijfer van 114,5 stijgen, dan houdt de vakbeweging zich het recht voor, tóch looneisen te stellen. De limiet van 114,houdt in, dat de kosten van levensonderhoud over 1957 niet meer dan gemiddeld 4,2% mogen stijgen. JJJET is nu juist op dit punt dat er van de zijde van de werkgevers organisaties, met name van de zijde van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, ernstige kritiek wordt geleverd. Deze limiet zou de hele royale geste van de vakbeweging tot niet meer dan een goede, maar ge vaarlijke grap maken. Van, werkgeverszijde haakt men namelijk in op het S.E.R.-advies, waarin gesteld wordt, dat de aouisump- tieheperkende maatregelen in het bij zonder op de lage inkomens zullen drukken. Voor bepaalde categorieën inkomenstrekkers, waarbij met name gedacht moet worden aan de hand arbeiders, zal de achteruitgang in het reële inkomen van gemiddeld 3,8% overschreden worden. Met deze extra achteruitgang voor de lagere inkomens is in het S.E.R.-advies rekening ge houden, zodat in het totale verband alle maatregelen deze groepen er niet ongunstiger afkomen. Bij de vaststelling van de maximum grens voor de stijging van de kosten van levensonderhoud hebben de vak centrales echter slechts 0,2 ex tra-kostenstijging ingecalculeerd voor deze lagere inkomensgroepen. Het percentage kwam daarmee van 3,8 op 4. De werkgevers menen, dat hier ten minste rekening gehouden had moeten worden met een volle punt, zodat het percentage 4,8 had moeten zijn. Vervolgens hebben de vakcentrales genoemde 4% nog eens met 0,2% ver hoogd om de extra prijsstijgingen op kunnen vangen, die een gevolg zullen zijn van de stijging van de landarbeidersionen, of anders gezegd, uit deze tweede 0,2% zal in nationaal verband gezien de tachtig miljoen voor de landbouw moeten komen, waarvoor dan geen - looneisen zullen worden gesteld. "^/AT is nu de conclusie van werk geverszijde? Het percentage van 4,2 is te laag en dus de gestelde li miet van 114,5, waarboven looneisen gesteld zullen worden, óók te laag. De extra kostenstijging voor de la gere inkomensgroepen is 0,8% te laag getaxeerd en bovendien is de 0,2% voor de stijging van de landbouwpro ducten als gevolg van de hogere land- arbeiderslonen aan de zeer krappe kant. Door deze krappe berekening en dus vrij laag gestelde limiet van 114,5, hebben de vakcentrales, naar de me ning van de werkgevers, zelfs minder gedaan dan in het S.E.R.-advies over de beperking van de bestedingen is overeengekomen. In het S.E.R.-advies is geen limiet gesteld voor de stijging van de kosten van levensonderhoud, maar heeft men in principe bepaalde groepen van maat regelen geaccepteerd. Door de ge stelde limiet worden de gevolgen van deze maatregelen echter slechts ten dele aanvaard. Dit is dus een stap terug, zo menen de werkgevers. Een stap terug, die gehuld wordt in de mist van een offer aan de landbouw. Van een reëel offer zou geen sprake zijn. Daarentegen zouden de vakcentrales de eis tot looncompensatie binnen hun bereik gebracht hebben. De limiet voor de stijging van de kosten van levensonderhoud is immers zó vastgesteld, dat overschrijding van deze grens waarschijnlijk is geworden. Aldus het werkgeversstandpunt. J^EZE niet geheel van spitsvondigheid gespeende opvatting der werk gevers vertolkt enig wantrouwen tegenover de vakcentrales. De kritiek houdt de gedachte in, dat de vakcen trales zouden aansturen op het stellen looneisen, die het gehele prijs- en loonstabilisatiebeleid van de regering zullen torpederen. Wij van1 onze kant zijn voorlopig niet geneigd, aan dit gebrek van ver trouwen voet te geven. Wij willen hier geen kwade trouw veronderstel len bij de vakbeweging, daarvoor lijkt ons de zaak te ernstig en bovendien de handreiking aan de landarbeiders te wel gemeend. We zien daarom met belangstelling het antwoord tegemoet vafif de vakcentrales op deze ernstige kritiek van werkgeverszijde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2