B EEN MUISJE MET EEN STAARTJE.. HU WIL ZICH LATEN GELDEN Dat is toch zo lekker rrobeer vast aan de schoonmaak Loopt u als een rups of als een pauw te wennen Net alsof.... ZONDAGSBLAD ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Een collega vertelde het ons: ze had ergens koolrolletjes met kaas gegeten en was er helemaal verrukt van. „Zó lekker", betoog de ze, „dat recept moest nou eens op Blad Zij komen." Welaan, hic. WEET U WAT AFBETALING IS IIIH1H UIHIIII lllllllll Hilllll tlllll Hill Het wordt allemaal zo discreet en aanlokkelijk voorgesteld: „betaling in overleg met de koper „gemakkelijke betalings voorwaarden" „speciaal betalingssysteem" Het klinkt heel wat vriendelijker en beschaafder dan dat „koop op afbe taling", ofschoon iedereen natuurlijk best weet, dat het daar wel op neerkomt. Over dat kopen op afbetaling zijn zo langzamerhand kolommen volgeschreven. Van de Sociaal Economische Road is het voorstel om in een wet op het afbetalingssysteem de bepaling op te nemen, dat tenminste 20 pet. van de afbetalingsprijs contant moet worden voldaan. Van diverse kanten worden bezwaren naar voren gebracht, maar ook de voordelen. Men is fel pro of contra koop op afbetaling, men trekt het probleem zelfs in het ethische vlak en het is moeilijk te zeggen wie het laatste woord heeft. Dat laatste woord heeft ook het boek je van het Gezinsbegrotingsinstituut niet. Mevrouw E. J. Wilzen-Bruins. die „Kopen op afbetaling" schreef heeft zich niet aan algemene beschouwingen ge wijd, maar zij voert een rustig gesprek. Niet zó nieuw Om te beginnen vertelt ze. dat dit nieuwe" systeem allesbehalve nieuw is. want dat er zo'n honderd jaar gele den in Amsterdam al een zaak was. een „gesloten" huis. waar men op crediet kon kopen. Het huis lag aan een van de stille grachten, want de fatsoenlijke burger geneerde zich toch wel lichtelijk voor dat kopen op afbetaling en daar om was het wel prettig dat het huis beetje achteraf lag. De kleine man k\ ■9 dus. Pas na de tweede wereldoorlog is het kopen op afbetaling tot grote ont wikkeling gekomen en wel zo, dat in vrij veel zaken op deze wij ze „terecht" kan. Maar, zegt mevruw Van Wilzen, wij verdienen met n te, om niet te zeggen met veel n te ons geld en daarom lijkt het we! nuttig ons op dit kopen op afbetaling te bezinnen, voor we ons goede geld a steken. [et is zo mooi voor ons soort men- Wat voor mensen zijn dat dan wel? Het zijn zij. die eeuwigdurend in geldnood zitten. Het zijn zij. wier finan ciële behoeften veel groter zijn dan dooi hun inkomsten gedekt kan worden. Het zijn die mensen, die niet tot sparen ko men. omdat steeds een andere, nóg drin gender uitgave voor moet gaan en het voorgenomen „spaar-doel" mét het ma gere spaarpotje wegspoelt. Er zijn ook nog anderen, die wel een reserve kweken, maar die koop op af betaling aangrijpen, omdat ze menen de termijnbetaling makkelijk te kunnen in vlechten tussen hun gewone dagelijkse uitgaven. Koop op afbetaling „merk je niet zo gauw". sel een (mogelijkheid geeft ora toch aan radio of televisie, fiets of brom mer, wasmachine, meubels of kleding te komen. Zij hebben geen gebrek aan geld omdat ze zo weinig verdie nen, maar veeleer omdat ze hun inkomen zo snel uitgeven. In Amerika heeft men een diepgaand onderzoek ingesteld over deze wijze aankopen doen en men is tot de clusie gekomen, dat wanneer men „echt goed" iets wil kopen, het volgende be hoort plaats te vinden: plannen maken, praten, informeren en kiezen. Dat is het ook, wat zij, die tot koop op afbetaling willen overgaan, moeten doen, als ze het doen. Want deze bro chure maakt duidelijk, dat het heel wat verstandiger is, een spaarpotje te ma ken, ook al zijn de verleidingen van op gemakkelijke voorwaarden een naaima chine, die ajourt en watteert, die stopt en knoopsgaten maakt, te „kopen", nóg Zij, die ernst maken met het goed marcheren van hun huishouden ei er over denken, iets op krediet-s te schaffen, doen er goed eerst eens naar een spaarbank, een boe renleenbank of een commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting te gaan. Voor vijftien cent koopt men dan „Ko pen op afbetaling" en daar wordt mer heel wat wijzer van.... Veertien dagen geleden hebben u verteld hoe ge staan moest: fier als een koningin. Om het een beetje gemakkelijk te maken, leerden we u het kunstje van „het gevoel van aan een wolk te hangen", dus: hoofd hoog en schouders omlaag, benevens het „ingetrokken staartje". Tame- lijk vreemde beelden, dat geven we toe, maar gemakkelijk om te onthou den. U hebt, als u deze kunstjes doet, meteen de goede houding te pakken. Nu gaan we lopen. De beginstand weet u, wilt u die weer even aanne- nemen? Houdt Blad Zij maar weer in de hand. Óm te beginnen moet u u voornemen zich zó voort te bewegen, dat uw lichaam uw benen meeneemt en niet uw benen uw lichaam. Misschien hebt u over dit feit nog nooit van uw leven nagedacht tja, toch is het heel be langrijk, onthoudt het dus! En neemt u óók voor, uw bovenlichaam zo rustig mogelijk te houden bij het gaan, roei niet met de armen en realiseer u dat u, als u goed wilt leren lopen, u uw benen van uw heupen af moet be wegen, dus zo hoog mogelijk. Daar gaan we dan: zet uw ene been vooruit, laat uw hiel eerst neerkomen, ja heus. u leest het goed, eerst uw hiel, onmiddellijk daarop gevolgd door de rest van uw voet, onmiddellijk! Ontspan uw knieën en breng het gewicht van uw lichaam over van de achterste voet naar de voorste. Doe het vlug en soe pel. zodat u niet staat te wiebelen. Duw de achterste voet naar voren, niet bijslepen, nee, duwen. Let dan ook op de stand van uw ar men. De linker gaat achterwaarts, als het rechterbeen naar voren komt en omgekeerd. Het zal aan de lengte van uw benen liggen hoe groot uw stappen zijn. Forceer niets, maar dribbel ook niet. Een prachtig hulpmiddel is een groot, dik boek. Dat legt u op uw hoofd, nee, nee. dan mag u het niet blij ven vasthouden! Laat het los! En houdt het op uw bol, terwijl u daarbij uw ar men zijwaarts strekt. Voelt u wel dat u nu wel rechtop móet lopen, anders glijdt het boek zó voor uw voeten en ligt het uit de band! Controleer uzelf tijdens de oefeningen, door zogenaamd onverwachts!stil te staan. Als u goed loopt, rust uw li chaamsgewicht op de voorste voet, het achterste been is „vrij" en nog gestrekt. Ja? Goed zo! Gaat u maar weer ver der. En onthoudt er nog één kunstje bij: in gedachten loopt u uw eigen borstbeen achterna! Met het „touwtje" en het „staartje", weet u het nog? Zo bereikt u dat u werkelijk vorstelijk loopt, net een pauw, en niet als een gekron kelde rups.*** Moeilijk De schrijfster vertelt dan, dat hen, die heel moeilijk tot sparen ko men en bijna nooit een groot stuk kun nen bemachtigen het afbetalingsstel- •en klei De koollilader kool loswikkel halen. De zwa >rdt in gaar koken in ongevet nuten. Laat de bladeren op lillekken en afkoelen. De psnedei lengte Dan leggen we de koolbladeren plat op een bord of een plankje. In hel midden van elk blad leggen we ren alaafje kaas. De uileinden van het blad worden naar binnen gevouwen en zo wordt er een stevig rolletje van ge maakt. De rolletjes worden in een koekepan lirhrbruin gebakken in boter of marga rine, daarna worden ze opgediend op een verwarmde schotel. Heeft men een oven, din kunnen de koolrolletjes in een beboterde vuurvaste schotel worden ht. De rolletjes bestrooien pane» neel, hiei Laten we het mooi houden Een feestelijke gebeurtenis: iemand is jarig of er komt een visite die extra onthaald wordt en dan gaan wij bakken. Een glanzend goudgele cake, heerlijk luchtig. Soms doen we er kren ten en rozijnen door, soms bespuiten we het kunstproduct met glazuur of chocola Zo'n cake blijft vers in een lang werpige koekdoos, maar de narigheid is dat zo'n doos meestal maar betrek kelijk smal is en dat de cake ietwat gekneusd uit de strijd komt na het in- en uittillen. Weet uw wat u doet? U snijdt een plastic broodzakje aan de zijkanten open, zodat het een langwerpig stuk wordt. In het midden zet u de cake, en als u hem nu in de trommel wilt laten glijden, behoeft u de uiteinden van dat plastic lopertje (dat steviger is dan papier, omdat het niet vet wordt en dus ook niet scheurt) maar vast te pakken en uw cake glijdt, zonder dat u hem kneust, in de trom- Durft u al aan de schoonmaak te denken? Of stopt u de gedachte daaraan voorlopig maar liefst een héél eind weg? Die kasten, hè, dat is het ergste. En dat wassen en strijken van de gordijnen en de keukenvalletjes. En die verschrikkelijke rommel als er ergens ge verfd of behangen moet worden. En hoe staat het met de meubels? Henben de stoelen eigenlijk ook een nieuw gewaad nodig? Probeer het eens zelf en begin er nu vast aan, dan krijgt u vanzelf de smaak van een algehele opknap beurt te vakken. U dient natuurlijk wel een geschikte bekle- dingsstof uit te kiezen. Informeert u eens in een goede meubelzaak, er zijn tegenwoordig „stoffen" van synthetisch materiaal, die zich heel gemak kelijk laten reinigen. Meestal zjjn ze bewerkt met silicon» uge lenten dii U begint met de sloe! onderstebo de schroeven op iedere hoek te Dan legt u de zitting op het ni» materiaal en u tekent hel patroi er vooral om, voldoende ruimte, cm rondom trver tc laten om Trek de stol dan strak over de en zorg ervoor dat er nergens rimpels ontstaan. Langs iedere kant slaat n nu drie spijkers, op geljjke afstand van elkaar. Pas dan gebruikt u meer spijkers. Als de hoeken van de zitting erg scherp zijn, is het wel verstandig daar van te voren van watten (niet te, dik natuurlijk) een soort kussentje aan te brengen. Vouw nu de boeken om en spijker deze ook en u heeft hem alleen (van te voren natuurlijk keurig gewi te leggen. tot het laatst toe Het is net alsof de beide tassen op de foto links gemaakt zijn van een zij deachtig, gestreept mate riaal. In werkelijkheid zijn ze van plastic, dat heel zacht en soepel aan voelt en dat met een kris kras figuurtje is opge spoten. De andere tas lijkt op het eerste gezicht op een soort clocqué materiaal. Maar dit is ook weer plastic, met een ingeperst motiefje, waarvan de bin nenkant met een kleurtje is aangegeven. Iets om op een stralende zomerdag te dragen Het is wel echt iets om een beetje verheugd over te zijn, dat er de laatste jaren zoveel aandacht wordt besteed aan de kleding voor de aan staande moeder. Ontwerpers en confectionnairs, om van de winkeliers niet te zwijgen, hebben ontdekt dat het de moeite loont mooie en modieuze kle ding voor deze categorie Nederlandse vrouwen te brengen. In ons land verwachten per jaar 200.000 vrouwen een baby. Alleen daarom al is het verantwoord, variëteit te brengen in deze confectie. De wijde en vormloze slobberjurken hebben afgedaan. Inplaats daarvan zijn de deux-piéces gekomen. De rok, die het meeste te lijden heeft, is van stevige stof althans voor de winter maanden en is meestal verkrijg baar in drie soorten: de wikkelrok, de rok met de hoefijzervormige uitsnij ding en de rok die met een grapje het „kangoeroe-model" wordt ge noemd: een met bandjes verstelbaar voorstuk, dat is opgeknipt en dus mee- JN BLAD ZIJ van de vorige week was het voorbeeld van de heer Jansen uit de brochure „Uw hand tekening, mevrouw" duide lijk afgedrukt. U herinnert zich wellicht die meneer Jansen, die zonder werk raakte en wiens vrouw door haar werkzaamheden het gezin toch nog kon onderhouden. Hoe zij voor stelde ter bezuiniging in het huisje te gaan wonen, dat haar ouders haar hadden nagelaten en hoe dit voorstel door hèm kortaf geweigerd werd ..Hij wil zich laten gelden en hij is het hoofd van het gezin." Voor déze mannen, be hept met een groot minder waardigheidsgevoel (hun aantal is groot) is de er kende handelingsbekwaam heid van hun vrouwen een bittere pil. Ach, als wij een mooi en goed huwelijk hebben, waarin we olies in ge meenschappelijk overleg doen, halen we over deze nieuwe wet onze schouders op. Ze laat ons inderdaad koud. Maar hóéveel vrou wen hebben niet een man als genoemde heer Jansen? EEN man, die zich van de ochtend tot de avond Hoofd van het gezin voelt en als zodanig behandeld wil worden? Mannen, die zich in alle mogelijke situaties wil len laten gelden en daaraan het geluk van hun vrouw en kinderen offeren? Niets min der. Iemand, die zich wil la ten gelden kan zo kei-hard zijn voor zijn medemens en doet altijd domme dingen. Zoals de heer Jansen, ge krenkt in zijn (misplaatst) eergevoel dat verstandige irstel zijn af wimpelde. Mensen een minderwaardigheidsge voel achten dit meestal iets beklagenswaardigs, maar dat is het absoluut niet. Wij moe ten minderwaardigheidsge voel n 1. niet verwarren met bescheidenheid en een nede rig hart. Ze staan in feite lijnrecht tegenover elkaar. Mensen met een minderwaar digheidscomplex zijn in hun hart ontstellend hoogmoedig. Voor hun superieuren, die ze innerlijk voortdurend benij den. zullen ze slaafs vriende lijk zijn en zelden of nooit met de vuist op tafel durven slaan, hen ronduit zeggen waar het op staat. Dat dur ven zij niet. Zij kroppen deze haatgevoelens op en reageren die af op hun minderen of thuis. Niet zij zijn beklagens- je Man over. Jij zegt de din gen zo dom, enz. enz." Ook zo'n minderwaardigheidsge voel behept zijn. U moet eens opletten, dat waar dit het geval is, de man meestal een goedige lobbes is wiens vrouw in huis de scepter Mensen met minderwaar digheidsgevoelens tiranniseren hun naaste omgeving op gru welijke wijze, zijn dadelijk op hun tenen getrapt en verbeel den zich dat er van hun kin deren, van de huishouding, van de zaak, van kerk, staat en maatschappij niets terecht komt, als zij daarbuiten wor den gehouden Alsof God hen overal bij nodig heeft! Een prachtig voorbeeld van zo'n man vinden we ook in de God, die hun eerst beloofd had dat zij een zoon zouden krijgen, hen nu nog voor diens geboorte zou doen sterven. De ze vrouw is zeer ver de meer dere van haar man in rustig geloofsvertrouwen. Als het kind geboren is, geeft niet Hij maar Zij hem de naam Sim- son. „zonnekind". In het ge loof ziet zij de dageraad glo ren van de beloofde verlos sing. Het pleit voor Manoach dat hij deze naamgeving aan zijn vrouw overlaat. Hier is hij weer groter dan één die een stad inneemt, omdat hij hier zijn eigen „Ik" ovei nen heeft. Dat „Ik" dat sen met een minderwaï heidsgevoel zo hoog zit. Zoafs bij i Jansen, die daar- fig. die zij ontzettend kunnen doen lijden door hun dwaas, altijd maar weer op hun ponteneur (point d'honneur) wdlen staan. Hebt u ze nooit ont moet, die vrouwen, die bij aanwezigheid van haar man, altijd geremd zijn? Zich nooit durven uitspreken, zich niet geven zoals ze zijn1 Een zij delingse. schuwe blik naar hèm. de Man, vooral met een Hoofdletter, zegt ons in zo'n geval genoeg. Uit één van zo'n blik kunnen wij een we reld van gedachten aflezen. Straks, samen met hem. zal zij te horen krijgen: „Wat deed jij nu daarover te pra ten. Laat toch eens iets aan bijbel, n.l. in de Vader van Simson. In Richteren 13 lezen wij hoe niemand minder dan de Engel des Heren tot tweemaal de Ma noach verschijnt, o haar moederschap voor te be reiden. Manoach voelt zich kennelijk gepasseerd. Hij was toch „hoofd van het gezin" en Hij wil nu door breedvoe rige ondervraging het naadje van de kous weten. Maar hij is ook de eerste, die van z'n stuk gebracht wordt. „Nu zul len we zeker sterven", ver klaart hij, maar zijn vrouw maakt de gelovig-nuchtere opmerking, dat God toch moeilijk Zichzelf kan tegen aan het welzijn van zijn ge zin offert, door dat huis niet te willen betrekken. Alleen omdat het hem steekt in zijn eergevoel, dat behalve de ver diensten, ook dit van zijn 't Is niet prettig voor een man. als zijn vrouw de kost moet verdienen. Maar als God iemand nu in zo'n situa tie brengt, wees dan zielsdank baar dat Hij uw vrouw nog de kracht en het vermogen schenkt, geld te verdienen en aanbidt Zijn Vaderzorg, die schittert in dat geërfde huis. Natuurlijk was dit maar een gefantaseerd voorbeeld in dit boekje, maar de zusjes en broertjes van dit 'voorbeeld zijn tallozen. O, dat zo spoedig gekrenk te eergevoel! Het is zo dwaas en dom. Het maakt zo achter dochtig Denkt altijd dat die en die hem of haar met op zet passeren, omdat hij (zij) het „maar" is. De nederige hoogmoed. Zwaar is de strijd hierte gen. Maar die strijd moet aangebonden worden. Liever vandaag dan morgen.' En met de hulp van Gods Geest zul len ook deze mensen met hun minderwaardigheids- nee eigenlijk: meerderwaardig heidsgevoel meer dan over winnaars zijn. Zij zullen het belachelijke inzien van „zich te laten gelden" en in het be sef dat wij allemaal (óók on ze superieuren, óók onze be gaafde man of vrouw) maar stumperige mensjes voor God zijn hun naasten en onderge schikten in alle opzichten tot hun -echt en tot hun volle ont plooiing laten komen. MARGARITHA Mevr. C. S. v. S.-H. Nee, dit vind ik zelf niet vreemd, daar ik mij niet herinner ooit een dergelijke brief ontvangen te hebben. Mocht dit wel zo zijn. dan beantwoord ik steeds nlle brieven, die om beant woording vragen en zeker lie. waarbij een postzegel is ingesloten. Het kan dus óók zijn. dat mijn antwoord aan u is zoekgeraakt. Ik herinner mij uw brief diet, maar ja, bij zoveel correspondentie kan lit wel eens gebeuren. Mis schien kan ik u nu nog met één of ander van dienst zijn? Mevr. G. Z.-Z. te R. Dank voor uw brieven. Fijn. dat u zo van de uitverkoop kon pro- 'ite-en. Sterkte en licht ook verder in uw levensavond! M. FANTASIE Het halflange jakje valt hierover heen en daarin is het. dat de ontwerpers hun fantasie volledig kunnen uitleven. Immers, om de aandacht „af te lei den" wordt het accent op de halspar tij en de mouwen gelegd. Mevrouw Oeke Wieringa, die voor de N. V. Mo- dart de ontwerpen uitvoert, heeft ook voor het komende seizoen weer een aantal alleraardigste vondsten gedaan. KANDEEL Wij zagen op een show van deze firma eter gelegenheid waarvan échte ba kers échte kandeel schonken!) aller aardigste pakjes met een ronde hals en korte aangeknipte mouwtjes. Heel geschikt om bij hoogzomer te dragen en als het iets koeler is, kan er een bloesje onder. Die ruime en iets af staande halzen, ook bij de korte man teltjes en de leuke vilten jaeks zijn voor de aanstaande moeders erg pret tig, omdat zij het meestal spoedig warm hebben. Maar al te laag moe ten die halsopeningen ook weer niet zijn, zeggen de inkopers, want daar hebben de heren echtgenoten be zwaar tegen. OP HAAR VOORDELIGST Feestelijk en luchtig is dit pakje van veredelde katoen, met aan de hals op geknipte puntjesdie ook naar binnen- geslagen kunnen worden. De mouwen zijn driekwart en hebben splitjes eten- als het jakje dat in de zijnaden heeft. Speciaal voor Modart is een katoenen dril geweven, een stevige en goed wasbare stof. zeer geschikt voor mo dellen. die wat uitstaan. Heel aardig was daarvan een deux-pièces, afgezet met witte kraag en manchetten. De hals was rondom iets uitgesneden. Voor de ruimte van veel jakjes was een oplossing gevonden in de draaiing van een schuin achterwaarts verlopende, met knopen vastgezette klep, onder aan beide zijnaden. Er waren ook feestelijke modellen van zijden jac quard of veredelde katoen, terwijl er zelfs een avondtoilet werd getoond: zwarte rok met daarover heen een kostelijk jakje van zilverbrocaat. Fleurige en modieuze kleding dus, die zwangerschap niet onzichtbaar maakt, maar er wel voor zorgt dat de a.s. moeder er tot het laatst toe op haar voordeligst uitziet. Van stevige blouw-witgestreepte drill is dit pakje, dat met wit piqué werd afgezet. Ook hier zyn ueer tal van mogelijkheden tot variatie bjj het jasje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15