NIEUWS ^SLEUTELSTAD Het tram- en busprobleem op de Breestraat De huidige kentekenbewijzen blij veil normaal geldig Afdeling Warmond van V.V.V. wil nuttig werk doen „De Tulp" (bollenstreek) nam belangrijke besluiten Eerste binnensportavond van Voorschotense sportraad Nederlandse militairen verloren van Luxemburg NIEUWE LEIDSCHE COURANT Lezers schrijven ons Zoals ik reeds enige jaren geleden in I naar* i een ingezonden «tuk tot uitdrukking g©vin« bracht. i6 de oploesing voor het verkeere-' probleem op de Breestraat 6lechU te vin den door de stopplaatsen van tramtreinen enautobuösen te laten vervallen en deze te plaatsen naar de Beestenmarkt en naar de Korevaarstraat en/of het Levendaal. Nog beter is. deze metalen slang, die de tram trein vormt, uit de binnenstad weg te ne men. Elke andere oplossing zal een ver plaatsing der moeilijkheden betekenen. Ook suggereren de verkeerborden op de Haarlemmerstraat vele automobilisten, dat deze straat altijd verboden Is voor in rijden. Dat dit verbod alleen voor de zater dagen geldt, valt de meesten van hen niet op Het gevolg hiervan i6 een intenser verkeer op de Breestraat. Een andere oorzaak van dit drukke verkeer, is het feit. dat de Apoühekersdij'k. Aalmarkt. Vis markt en Botermarkt op de beide markt dagen voor het verkeer zijn gesloten. Op deze marktdagen vervalt bovendien nog de parkeerruimte op het Stadhuisplein. De m.i. enige oplossing van vérkeers- probleem en parkeergelegenheid in onze stad i6 het dempen van de Rijn van af de Bostelbrug tot de Karnemelksbrug, of verder. Dit moge nu ngoreus schijnen, doch in de zeer nabije toekomst zal men hieraan beslist niet ontkomen Wat het behandelde voorstel in de ge meenteraad betreft (verplaatsing van de autobushalte op de Breestraat naar de overzijde van De Turk), ik kan mij voor stellen. dat het voor de één. die het wach tend publiek in zijn portiek kwijtraakt, een genoegen zal zijn. doch of dit genoe gen gedeeld wordt door eigenaren vai wiokelportieken aan de overzijde van Di Turk betwijfel ik in sterke mate. Vai een reactie hierop hoorde ik reeds epre ken. Hier is dU6 sprake van een verplaat sing der moeilijkheden Thans mijn visie in verband met belang van de bedrijfsvoering van restaurantbedrijf. Hiermede houden tuurlilk de belangen van een vijftigtal werknemers gelijke tred. Daarbij tevem niet te vergeten de belangen van vele an dere middenstanders, die gezamenlijk d< leveranties aan De Turk verzorgen, welke per jaar in de tonnen lopen. Bij het creëren van nieuwe bedi wordt overal in den lande door de heid alle mogelijke steun verleend, het geen veelal grote financiële offe deze instanties vraagt. Eenvoudige! am gevestigde bedrijven, die door de Jaren heen getoond hebben levensvat baarheid te bezitten en in een behoefte te voorzien, die faciliteiten te verlenen, dw geen geld kosten, en waardoor hun voort bestaan verzekerd is. Ook dit is een -ge meentebelang van de eerete orde. Een ■tad als de onze behoort te beschikken over representatieve gelegenheden de vreemdelingen. Ook al zou 11c het er mee eens kunnen zijn, dat aan de verplaatsing van de auto- bushalte op de Breestraat niet te ontko men is onder de huidige omstandigheden, dan begrijp la -beslist niet. dat over een compensatie van parkeergelegenheid ge discussieerd moet worden. Dat deze kwes tie moeilijk i«. behoeft nog geen reden fc zijn deze moeilijkheid uit de weg te gaan en in het geheel geen nieuwe mogelijk heid te scheppen. De bestaande toestand acht ik niet ideaal, doch toch het gun- Komt men hieraan niet toe. dan zal dit voor mijn bedrijf en zoals reeds ge zegd ook voor anderen desastreuse ge volgen hebben, gevolgen welke de over heid blijkbaar thans niet ziet. Daar ook elders in de stad de parkeergelegenheid niet gunstig is. zal dit niet alleen de vreemdeling, doch ook voor de Leide- de bezoekers uit de verre om- n aanleiding zijn om onze stad te mijden. Voor de gemeentelijke autoriteiten is deze kwestie geen gemakkelijke, hiervan ben ik overtuigd, doch hun verantwoor delijkheid is hier niet minder om. •W. J. J. A. Couwenberg. En de bushalten op de Haarlemmerstraat Door diverse cliënten wordt ons mede gedeeld, dat onder de buspassagiers het praatje wordt verspreid, als zouden wij er de oorzaak van zijn, dat de bushalte voor onze percelen werd opgeheven. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat ook wij, evenals de buspassagiers, deze handelwijze niet kunnen begrijpen, temeer daar er een andere oplossing, zo deze voor het verkeer nodig is. voor de hand ligt. Voor wat betreft de halteplaatsen van de bussen, die naar Lelden komen, was geen verandering nodig geweest. Dit geeft im mers geen langdurige opstopping van pu bliek op de trottoirs en het uitlaten van passagiers duurt ook niet zo lang. Voor de bussen, die uit Leiden vertrek ken. een kleine routewijziging namelijk Beestenmarkt—Oude Singel—MareHaar lemmerstraat en op de Mare. terzilde van de Hartebrugkerk een halte, hier is ruim te genoeg voor het wachtende publiek (desnoods een wachthuisje) en het stoppen der bussen levert ook hier geen be zwaar op. Met deze regeling verleent de gemeenté Lelden service aan haar bezoekers, aan het personeel dat uit de dorpen in Leiden werkt, maar tevens dient zij ook de be- 'angen van de winkeliers. Firma's Reekers. Huibers, 'Van Kampenhout. Haarlemmerstraat 121-123-125-127. DONDERDAG 24 JANUARI 1957 NIEUWE REGELING PER 1 FEBRUARI (Van een onzer redacteuren.) DE SPLITSING van de kentekenbewijzen voor motorrijtuigen in een bij het voertuig en een bij de koper behorend deel (een wijziging, die per 1 februari van kracht zal worden, zoals wij reeds hebben gemeld), is in hoofdzaak tot stand gekomen om het publiek kopers en verkopers te gerieven. Dat verklaarde mr. D. W. G. Spitzen, secretaris-generaal van Vekeer en Waterstaat, op een te Den Haag gehouden persconfeientie. In de praktijk zal het resultaat van d> wijziging zijn, dat degene, die een nieuw* wagen koopt of een gebruikte wagen over neemt, er vrijwel direct race zal kunne) rijden. Tot nu toe was dit slechts mogeljjl bij aanschaffing van een nieuwe auto of motor, door de zgn. herkenningsbet (de kleine witte nummerbordjes zwarte cijfers). Hiermee kon men geen landsgrenzen overschrijden, terwijl montage, gebruik en evt. aanschaf- van deze bordjes ook nog kosten in rekening werden gebracht. In de meeste gevallen zal nu het deel van het kenteken direct bij aanschaf of /ememlng van een motorrijtuig worden verkregen. Het deel II kan men krijgen een van de 150 belastingkantoren in land: daarheen zal men toch moeten gaan voor het krijgen of laten overschrij- ;n van de wegenbelastingkaart. De nieuwe regeling geldt voorlopig al leen voor personenauto's, motorfietsen, motorbakfietsen en invalidenwagens. Dat bijvoorbeeld vrachtwagens er niet onder vallen, stuitte op organisatorische moei lijkheden: de meeste bedrijfswagens wor- WARMOND Burgemeester vertelde iets over uitbreiding recreatieplannen VOOR DE LEDENVERGADERING, die de afdeling Warmond van V.V.V. gisteravond hield, bestond grote belangstelling. De voorzitter, de heer F. Slager, constateerde in zijn openingswoord, dat de afdeling nog steeds nuttig werk verricht, ondanks het feit, dat het met de financiën niet zo best gesteld is. Het verheugde de voorzitter te kunnen mededelen, dat in de toekomst op meer financiële steun van de gemeente kan worden gerekend. Als tegenprestatie zal de afdeling trachten het ledental op te Naar aanleiding van een gehouder. werkvergadering ondernam het gemeen tebestuur een tocht naar de gemeente Koudekerke in Zeeland, waar een spe ciaal terrein wordt geëxploiteerd voor de bouw van zomerhuUjes. De bouw word! ook gefinancierd door particulieren. He! resultaat van dit bezoek is geweest, dat het gemeentebestuur tot de conclusie is gekomen, dat een goedwerkende V.V.V. onontbeerlijk is voor de ontwikkeling van de gemeente. De afdeling Warmond is toegetreden In langdurige vergadering DE AGENDA had er al geen twijfel over laten bestaan: men zou met de vergadering van „De Tulp", kring bollenstreek-zuid, niet zo héél gauw aan de rondvraag toe zijn. En dat gebeurde dan ook niet. Het werd een langdurige vergadering, waarin men zowel over het laten vallen van de twee prijsklassen en de verhoging van de binnenlandse minimumprijzen als de verhoging van de prijs voor de tweede kwaliteit tot 85% van de netto uitbetalingsprijs en de inlevering van abnormaal leverbaar tegen byv. f 1 per kg. bijzonder uitvoerig discussieerde. De voorzitter, de heer P Philippo. had dat kennelijk allemaal voorzien Hij hield met het oog op de agenda zijn openings woord beperkt. Het voorstel om de contributie met 50 pet. te verhogen, had de instemming van het overgrote deel der vergadering, daar de meerdere contributie-opbrengst besteed zal worden om volgend jaar met een wa gen In het bloemencorso uit te komen. Er gingen verschillende stemmen op. om ook in 1957 een wagen van „De Tulp" in de karavaan te laten rijden, maar het co mité Bloemencorso Bollenstreek zou dat l ever volgend jaar zien, daar nu al di verse groepen meedoen en men voor een volgende gelegenheid ook weer enkele groepen in de bloemenstoet heeft. Kopverbod Wat de keuring op virusziekte te velde betreft: de heer Limburg, de directeur van de Keuringsdienst deelde mede, dat er een kopverbod komt voor Kaufman- niana's en Fosteriana's. Dat wil zeggen: men zal deze tulpen alleen dan van de bloem mogen ontdoen als de partijen ge- 'nspecteerd zijn. „De Tulp" kan deze keu- nng zelf niet behartigen. Daarvoor heeft men bij de keuringsdienst mensen te kort. Wel zal men ln deze nauw samenwerken met de Plantenzlektenkundlge dienst. De neer Schoorl wees nog even op de onjuiste gang van zaken, die dat voorjaar bij het Keuren te velde door de P D. is waarge nomen. Maar Juist daarom krijgt nu de keuringsdienst ook medezeggenschap Er staat nu min of meer beroep open bij „De Tulp" als er verschil van mening bestaat Dan wordt er nog een voostel om het tot nu toe gevolgde systeem van twee prijsklassen te laten varen en tevens de olmnenlamdse minimumprijzen zover op te trekken, dat ze komen op 90 pet. van de kostprijzen, zoals het Landbouw Econo misch Instituut z nog a<l wat anti's, ging het voorstel en 47 tegen. berekent. Er w naar bij een stemming er toch door met 127 Minimumprijs Nog veel meer tijd vroeg het punt om de zgn. tweede kwaliteit bollen, de los ln de huidztttende. op een minimumprijs brengen van 85 pet. van de netto uitbe talingsprijs der eerste kwaliteit tulpen. Men had verwacht, dat de Rijnsburgse broeiers hiertegen zouden sputteren, aldus 1e heer Philippo, maar dat i6 net het ge val De bonafide broeiers zullen dez» maatregel Juist toejuichen. Aan dót voor stel zat nog een B-voorstel gekoppeld, nl. de inlevering mogelijk te maken van abnormaal leverbaar tegen betaling vam o.v. 1 per kg. Een prijs, dóe voor hel overige verband moet houden waarop de minimumprijs wordt vastgesteld, nuim een uur praten en discussiëren zette 1e voorzitter er een punt achter en bracht het voorstel in stemmen. Uitslag 52 tegen en 122 voor. Pleiters Op voorstel van de heer D. W. Lefebei zullen de afgevaardigden mar de verga dering ln Haarlem voorstellen een perma nente commissie te benoemen, die contact noudt tussen het bestuur en de vertegen woordigers in Den Haag. De heer Lefeber meende dat dit gezien de minder feest» lijke gang van zaken tot nu toe. wel nood zakelijk was. Men krijgt een warm pleitei voor dit voorste' De heer Uefeber werd ti.l. benoemd tot afgevaardigde met de heer Faase, die deze middag ook n< eens ln het geweer was gekomen. De kleine wijzer van de klok naderdt de zes a! b-denkeüjk dicht, toen de heer htlippo de vergadering, die om half dri« was begonnen, sloot. de centrale vereniging van bloembol lengemeenten. De aangesloten gemeenten zullen gezamenlijk een reclamefolder la- in maken en verspreiden. Recreatie plannen Het woord was vervolgens aan de bur gemeester, die vertelde over de recreatie plannen van de gemeente. Met ir. Lang de Planologische dienst heeft de ge- nte contact opgenomen. Dat de plan- nog niet tot in details zijn uitge werkt, weet spr. aan het feit. dat ir. Lang nog te zeer in beslag wordt genomen door het Deltaplan. Wel kon de burgemeestei vast zeggen, dat in de uitbreiding van he: ecreatiegebied De Zwanenburgerpoldei ien belangrijke plaats inneemt'. Het is na melijk zeer gewenst, dat de nu nog in he' dórp liggende boerderijen worden over gebracht naar de Zwanenburgerpolder Dit brengt o.a. voor de veehouders be langrijke economische voordelen mee. Niet eenvoudig De verwerkelijking van het plan noem de de burgemeester lang niet eenvoudig Over de Leede zal een goede verbinding moeten komen en dat zal, gezien de tensieve scheepvaart, niet gemakkelijk zijn. Plannen dienaangaande worden be studeerd. In de aanleg van een brug over d« Leede zag de heer Schavenmaker grote bezwaren. Hij zou liever zien, dat de oeververbinding tot stand kwam door tunnel. De heer Haarsma maande tot grote spoed aan, daar Warmond vergele ken bij andere gemeenten achteraan komt. Notaris Gunther gaf de voorkeur ian een pont, daar een brug een zekei .eerherstel" zou betekenen van het War monderhek. De heer Helsen deelde mee dat hij zich binnenkort in Amerika zal vestigen. Hij stelt er echter prijs op, zijn lidmaatschap van de afdeling te besten digen. De voorzitter kon dit zeer waar deren en dankte de heer Helsen voor zijr erk in het belang van de afdeling. Na afloop van de vergadering werden enkele films vertoond. Ze werden rdigd door de provinciale waterstaat handelden o.a. over de drooglegging Goeree en Overflakkee na de storm ramp in 1953. Woonruimtecommissie In afwijking van de tot nu toe bestaan de regeling zal de woonruimtecommissir iedere dinsdag van 7 tot 9.30 uur te con sulteren zijn in het gemeentehuis. Oprichting maatschappij voor krediet op vaste termijn Met het doel het verstrekken van kre dieten. voorschotten en geldleningen, als mede het financieren van ondernemingen en van transacties van onderscheiden aard. Het stellen van borgtochten ei ranties "enz. is opgericht de Maatschappij voor krediet op vaste termijn N.V. Amsterdam Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 20.000.000. verdeeld in 20.000 aandelen. Elk groot 1000. Geplaatst zijn 10 000 aandelen, waarop 20 procent is ge stort. In het kapitaal wordt deelgenomer door de Nederlandsche Handel-Maat- schappij N.V. voor 9999 aa- delen en door de heer A. A. van Sandick voor 1 deel. De directie wordt gevoerd door de Nederlandsche Handel-Maatschappij compleet geïmporteerd. Voor personenwagens, die volgens de statistie ken gemiddeld eens per drie jaar van igenaar veranderen, had de wijziging trouwens de meeste betekenis; bedrijfs- krijgen door de band maar een maal per negen jaar een nieuwe baas. Alleen personenauto*s herkenmngsbewijzen. die dus hun bestaansrecht bij de nieuwe regeling ver ezen. zullen met ingang van 1 maar* iet meer worden gebruikt. Dat de kosten zoveel hoger worden, verklaarde mr. Spitzen door te wijzen op het ook voor de overheid hoger ge worden levenspeil. De huidige regeling dateert van 1951 Bovendien, zei hij, worden wijzingen goedkoper De reeds afgegeven kentekenbewij- ?n (ruim drie kwartmiljoen) blijven ongewijzigd van kracht. Pas nadat het motorrijtuig wdarvoor ze geldig i, van eigenaar verandert, worden zodanig veranderd, dat ze in de nieuwe regeling passen. Engelse dumping op eiermarkt de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het bestuur van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren is bekend gemaakt, dat Engeland sinds eer steren op de importmarkten van Frank- jk en Wcst-Duitsland eieren aanbiedt ;r onder de geldende prijzen. Als gevolg van subsidiëring door de /erheid van de pluimveehouderij is in Engeland een overschot aan eieren ont staan. dat nu wordt afgezet op de con- tale markten. Aangezien het hier •ubsidie betreft die neerkomt op 8V4 9 procent per ei. is het voor de landen met ongesubsidieerde eieren, waaronder Nederland, onmogelijk daartegen te con- Men noemde het in de vergadering de erkste dumping van de laatste jaren, e een totale ontwrichting van de Euro pese markt tot gevolg kan hebben. Men besloot tot een directe actie bij de mi nister van landbouw. O, die benzine Hoofdredacteur Sunday Express op het matje De hoofdredacteur van de Sunday Ex press, John Junor, moest vandaag in het Lagerhuis voor het parlement verschij nen. In een artikel had hij beweerd dat de parlementsleden te veel benzine krij gen, terwijl de andere Engelsen onder- irpen zijn aan een sterke rantsoenering la een discussie in het Lagerhuis heefl :n besloten hem niet te arresteren of te sluiten in de Tower, maar hem een flinke uitbrander te geven. Verplichte bewaargeving ten dele afgeschaft De verplichting voor ingezetenen om hun Nederlandse certificaten van bui tenlandse effecten 'p open bewaargeving te geven, wordt afgeschaft Daarom wordt de deviezenoeschikking bewaargeving ef fecten van 1948 vervangen door de de- viezenbeschikking bewaargeving effec ten 1957 en de deviezenbekendmaking 11/48 door deviezenbekendmaking 2/57, de deviezenbekendmaking 5/48 ingetrok ken. De algemene vergunning van decem ber 1954 wordt vervangen door een nieu we ilgemene vergunning. De verplichting blijft echter bestaan voor buitemandse «ffecten en obligaties der ZVi'li obligatie'ening a949 en de 4 obligatielening 1951 in Amerikaanse dol lars der N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken. zowel in binnen- als buitenland be rustende, en binnenlandse effecten (ook Nederlandse certificaten van buitenlandse effecten) in het buitenland berustende De benaming „inleveringskantoor" wordt „gemachtigd bewaarnemer". Guldensrekeningen van niet-ingezetenen De deviezenbekendmaking 1/54 is ge wijzigd bij deviezenbekendmaking 3/57. Thans i3 bepaald, dat guldensrekeningen van niet-ingezetenen kunnen worden ge voerd bij gemachtigde bewaarnemers in de zin van deviezenbeschlkklng bewaai geving effecten 1957 en andere door de Nedrrlandscne Bank aan te. wijzen per sonen en Instellingen In de prijscourant der Vereeni ging voor den Effectenhandel wordt deze bekend gemaakt. H. Goemens, laatstelijk tijdelijk zaakge lastigde ln Beiroet, zal waarschijnlijk bin nenkort tot gezant in Rabat (Marokko) worden benoemd. De Egyptische regering heeft de Invoer van goederen uit de' Ver. Staten en West- Duitsland verboden, tenzij de exporteurs in deze twee landen betaling in Egyp tische ponden accepteren. NAVO-raad. De volgende voorjaarszit- Ung van de NAVO-raad zal. waarschijn lijk in mei. te Bonn worden gehouden en worden bijgewoond door de ministers an buitenlandse zaken van de NAVO- DE VOORSCHOTENSE SPORTRAAD, een nog jonge organisatie in de plaatselijke samenleving, heeft met het houden van de eerste binnen sportavond, gisteren in het Cultureel Centrum, een goede beurt gemaakt. Niet alleen organisatorisch was de avond verantwoord verzorgd, maar ook wat werd gebracht was belangwekkend, en de waardering van de zijde van de aanwezigen was dan ook aan geen twijfel onderhevig. •el mede- Burgemeester Van der Hoeven sprak zijn openingswoord zijn grote waardering uit voor de initiatiefnemere. Reed6 vele jaren houdt de overheid bemoeienis me' de sportbeoefening die steeds groter vor en gaat aannemen. Een schaduwzijde jg hij in het gevaar dat het eohte spel element soms verloren dreigt te gaan Sport dient beoefend te worden uit spon- belhoefte. aldus de burgemeester. voorzitter van de Voorschotense raad. de heer P. J van Lookeren Campagne, gaf hierna een korte uiteenzet- over het doel van de sportraad, na melijk het propageren van de sport in het algemeen. De raad is een overkoepelend orgaan van de 24 plaatselijke sportvere nigingen en wil initiatieven van perso- of verenigingen stimuleren en co- d. Linde, advi De heer A. J. de Vooreohotense 'erdóenste van de KNVB. hield een ;erie over het sociale aspect van leven. Hij schetste de an de spelende baby tot die het zelf wil doen en wikkeling krachten w e beoefening va nwicht tussen d lelijke ontplooiir iervormlng Is z| tekei Dupris gevolgd. De heer J. Kalverkamp sprak over „Be hoefteplanning". waarbij hij de nadruk legde op de voorlichtende taak van de sportraad. De daad bij het woord voe gende gaf hij een aantal tips voor het aanleggen van een zwembad, een pro bleem dat hiermede overigens niet was opgelost! Tenslotte gaven enkele officieren van e marine een demonstratie op floret, degen en sabel Behalve burgemeester en mevrouw Van der Hoeven, wethouder Sdhrama en een aantal leden van de raad was ook aan- ig de overse Steinmetz als vertegen woordiger van de commandant van het M.O.C., aan wie in het bijzonder dank werd gebracht voor de medewerking in zake de eohermdemonstratie. Federatie heeft meer collectrices nodig Uit het jaarverslag van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning blijkt dat in 1956 weer veel werk :et. Met name de collecten hebben veel tijd in beslag genomen. Door het te ruglopen van het aantal collectrices is het bestuur gedwongen het medewerken te beperken. Het wil dit terugbrengen tot vijf. namelijk voor reu- bestrijding. Emmabloem. Rode Kruis. AVO en kankerbestrijding. Aan bijzon- Exportkartels in Duitsland De economische Westduitse parlement heeft zich gisteren met een kleine meerderheid uitgesproken voor de toelating van algemene export kartels. Dit wordt een belangrijke beslis sing voor de toekomstige vorm van de Westduitse kartelwet geacht. Markt- en visserijherichten LEIDEN, 21 Januari Groenteveiling: an- 12. r I 16—20. ickler 2020. drielingen 2' dclgrof 23 20—24.91 witlof 30—60. knolselderij 16—27, sis TER AAR. 23 januari. Groer witlof I 26—37. II 17—27. stek 4—15. 49—66, B 35—46. afw. 17—25. prei 18—33. uien fijn 24.70—25. 15.60. waspecn 26—39 6—27, sla B 20—28 lt—13. 13—24. kool 25, per kg; boss* 31. kist. ROELOFARENDSVEEN. 23 januari. Bloe menveiling: fresia's 140—180. blauwe druifjes 20—29, tulpen Imperator 80—82, Krclagc 52— 67. Eddy 100—117, Golden Harvest 85—105, Rose Copland 76-100. Purper Copland 100—113. While Sail 81—105. Paris 99-101. Hillcgarda 59 —70. Early Queen 60—75. Topscore 100—105. Paul Richter 101—105, Wintergold 64—80. Over- dale 67—71. Crown Imperial 72—80. 92—115, Lustige Witw-e 83—105, Van den 95—108. Pierson 63—68. Demeter :n: Magnificence 53—64. Helios 52—59. Early 60—73. Golden nee 75—78. BuMon rs 15—22 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 23 j 80—86. I'lnno bos. II 20—23, s. :ool 46—50 per 100 kg. DEN RIJN. 23 ja'nuar kool 15—17. s KATWIJK Groenteveiling: rcnkool 27—45. spruit lof A 43—46, B 24— uien (per 20 kg) 4.10—6.80. RIJNSBURG. 23 januari. Groente waspcen 11—46. gele kool 12—19. uien kroten 5.50—15.50. boerenkool 38—44, rot 8—20. groene kool 19—27. prei 17—28. 34—48. knolselderij 31—33. peterselie 15. kg 1 85-1.86, 371 40—1.80, matig. 54 18—2.20, 35—58 kg 1.35—1.50, —400. magere varkens p 1.70—1.80. Stille handel rr SCHEVENINGEN. 23 477 kg garnalen Noterinc 3.39 per kg. VLAARDINGFN 24 de trawlers VL 27 en v' IJMU1DEN. 24 ianuari KW 58—2940. 35—250. 72— IJM 209—524C IJM 7—9110. IJMUIDEN. 24 januari - Prijzen per kg: heilbot 340—260. gr. tong 340—310. grm. 325— 290. kim. 315—295. kl. 1 350—330. II 295—270. 50-32. II 43-18 •ollecten terkinc worden verleend. In het bestuur had 6leohte één mutatie •laats: mevr. H. F VertieijVaatetra werd ot penmngmeesteresse gekozen. Thans essortereo zes olaatselijke vrouwenorga- isaties onder de federatie. In 1956 werd. voor verschillende doel- inden, een bedrag van f 5647,24 ingeza meld. Bovendien nog in november voor Ie Hongaarse vluchtelingen een bedrag ran f 6769,97 De ledenwerfactie had al6 •esultaat: 110 leden en 231 contribuanten Ten aanzien van de medewerking aan de Bescherming Bevolking zal een com- drie dames, onder wie de presidente, mevr Van der HoevenDe Jong de Leeuw, zich nader oriënteren Afscheid instructeur Nationale Reserve De doorzettingskracht die u hier beeft laten zien. is er een garantie voor dat het opbouwen van een nieuw bestaan in de Verenigde Staten u zal gelukken. Dit zei de voorzitter van Steun Wettig Gezag, drs. H. A. Korthals, gisteravond tot de schei dende instructeur van het oefenverband van de Nationale Reserve, de heer F. Vro lijk. Deze zal met zijn gezin naar Amerika vertrekken. De burgemeester liet van zijn beste wensen blijken evenals de voorganger van de heer Vrolijk. De heer Korthals prees het in de scheidende instructeur, dat deze in de Nationale Reserve weer van onder af heeft willen beginnen. Voor de heer Vrollijk was er een mooie ets en voor zijn echtgenote waren er bloemen. Lui tenant Smit bracht de dank over van de districtscommandant en wees erop dat de heer Vrolijk het als instructeur van ver schillende oefenverbanden niet gemakke lijk heeft gehad. De heer Peeters. secretaris van S.W.G., •ertoonde een serie kleurendia's over Saoedi Arabië. waar hij kortgeleden is geweest. Nieuwe zaak De N.V. P. de Gruyter en Zn. heeft •andaag aan de Schoolstraat een nieuwe aak geopend. Het is de eerste zelfbe dieningszaak in deze gemeente. -Dr. Adams voor een jury-rechtbank? Honderdvüftigduizend woorden heeft de griffier van de rechtbank te Eastbour ne reeds moeten vastleggen b(j de 43 ge tuigenverhoren in de zaak tegen dr. Adams. Vandaag wil de verdediger concluderen, dat de rechtbank er niet in geslaagd is te bewijzen dat dr. Adams drie rijke patiënten uit geldzucht om het leven heeft gebracht. Dan zou de rechtbank de beklaagde moeten vrijlaten. Spreken ech ter de vijf rechters een ander oordeel uit, dan wordt de arts voor een jury-recht bank gedaagd. Gisteren heeft dr. Adams zijn behande ling van de drie zieken voor de rechtbank trachten te rechtvaardigen. Hij zeide de vertrouwde van zijn patiënten te zijn en in het bijzonder van de rijke weduwe Hullett, die ontroostbaar was na het ver lies van haar man. Echter had dr. Adams steeds geweigerd haar financiële zaken ce behartigen, hoe zij daar ook op aandrong. Kindermoord. In een greppel langs een weg dichtbij Chicago zijn de stoffelijke overschotten gevonden van twee zusjes, de 15-jarige Barbara en de 13-jarige Pa tricia Grimes. Zij droegen sporen "an geweldpleging. Snel ijshockey Europese Canadezen de Engelsen de baas De ijshockeywedstrijd tussen de Euro pese Canadezen en de Harringay Racers, een team uit Engeland, die gisteravond op de Hokij te Den Haag is gespeeld, is in een 95 overwinning voor de Europese Canadezen geëindigd. De tussenstanden waren 2—2, 5—2, 2-1. In de eerste periode heeft het er niet naa*- uitgezien, dat de ploeg van de Euro pese Canadezen, waarin enkele spelers van de Brighton T'gers en onze landge noten Arie Klein en Ferir waren opge nomen, deze ontmoeting zouden winnen. De aanvallen van de tegenstanders waren daarvoor te flitsend en uiterst gevaar lijk. Met een gelijkspel (22) mocht de Hokij-ploeg ruimschoots tevreden zijn. Razerd snel spel overrompelde de gasten in het begin van de tweede periode en de niet erg uitblinkende doelman van de Harr ngay Racers had zijn handen meer dan vol. In het verdere verloop van de wedstrijd bleef het initiatief in handen van de Europese Canadezen, die hun ruime overwinning mede dank zij voor treffelijk werk van doelman Schultz, ge makkelijk veilig 9telden. Voetballers na tweede verlies uitgeschakeld HET Nederlands militaire elftal heeft ook de tweede wedstrijd verloren. Na de nederlaag tegen Bel gië, zegevierde gisteren Luxemburg met 43 over de Nederlandse ploeg. Met de rust hadden de onzen in Esch zur Alzette in het groothertogdom nog een 20 voorsprong. Door dit verlies is dc Nederlandse ploeg vrijwel uitgeschakeld voor deelname aan de halve finale-poule van het toernooi om het intergeallieerd voetbalkampioenschap. In de eerste helft kwam de Nederlandse ploeg meestal tot de beste prestaties. Voor via rechtsbinnen Bisschops werden aantal knappe combinaties opgebouwd, die een voortdurende dreiging inhielden voor de Luxemburgse defensie. Hij was het ook. die na ongeveer 20 mi nuten de score opende. Uit een pass var invaller Corpeleijn kon Bisschops onhoud baar langs keeper Stenebach inschieten (0—1). Hierna volgde een licht veldoverwicht van de gastheren, maar dat nam niet weg. dat de Nederlanders opnieuw door Bis schops een 20 voorsprong namen. Hij werd hierbij voortreffelijk geasisteerd door spil Schilder, die de beste speler de Nederlandse elftal was. Reeds na vijf minuten spelen ir tweede helft werkte Kies iets vai achterstand weg, nadat de rechtsback daarvoor van verre afstand hard tegen de lat had geschoten (12). Doelman Van Dijk kreeg daarna handen vol werk, i hij hield vooralsnog zijn doel keurig schoon. Uit een verrassende tegenaanval kwart de stand plotseling op 13. toen linksbin nen Rutten profiteerde van een fout var de Luxemburgse keeper. Onmiddellijk herstelden de gastheren zich en na 25 minuten spelen werd num mer twee van de Luxemburgers aange- Vijf minuten later werd het 3—3 door Cirelli en tien minuten voor het eindsig naal scoorde linksbuiten Schaek met een prima schot het winnende doelpunt (43). Deze zege werd hoofdzakelijk bereikt door het voortreffelijk moreel en de gi IJver van de Luxemburgse ploeg. De opstelling van het Nederlands elftal WATERPOLO Sleutelstad I—Zios I (dames)3—5 Ook nu werd het een nederlaag v< de Leldse dames, niet door minder goed spel. maar uitsluitend door enkele dek kingsfoutjes. Het begin was voor d« thuisclub en spoedig bracht Elly Stouten de stand op 1—0, maar nadat Zlos gelijk had gemaakt. 11. zorgde nog vóór de rust Rie Wolters voor een 21 stand. In de tweede helft deden zich de reed: vermelde foutjes voor en na 22 zag SI. stad spoedig tegen een 24 achterstanc op. Wel verkleinde Lies Wolters de ach terstand nog (34) maar Zios maakte het laatste doelpunt en zo verloor de thuis club met 3—5. L.Z.C. IIS.V.G.T. Is 0—5 L.Z.C. probeert jonge krachten op lelden, waardoor tegen de meer gerou tineerde S.V.G.T.-ers geen succes worden geboekt. Zowel voor als na rust waren de gas- 'en sterker. Onze stadgenoten verloren was: Doel: Van Dijk (Sparta); Achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO); Midden: Nagtegaal (DOS), Schilder (Volendam) en De Zwart (Wil lem II); Voor: Bosselaar (Sparta), Bis schops (Rapid JC), Oonk (SC Enschede), Rutten (MVV) en Corpeleijn (Excelsior). De stand in Groep I is nu: België 2 2 0 0 4 9—2 Luxemburg 2 1 0 1 2 57 Nederland 2 0 0 2 0 49 Jeen v. d. Bergxkwam in Hamar uit met Pesman He' dooit in Noo-wegen en de plannen voor de wedstrijden >n het komende week end te Kristiansand kunnen wegens ge brek aan ijs niet doorgaan. De enige plaats waar gereden kan worden is op het ogenblik Hamar en de Nederlandse kernploeg is voor de training voorloprig op dtze plaats aangewezen. Gisteravond hebben Jeen v. d Berg en Pesman daar nog deel genomen aan clubwedstrijden. Jeen reed de 500 meter in 46.2 sec., maar hij zou zeker ond«r de 4a seconden ge- wee.-t zijn als hij bij de kruising niet had moeten inhouden voor zijn tegenstander Schoeyen, die het recht had voor te gaan. Pesman noteerde 46 4 sec. Èen aparte weds!rijd was ingelast voor dames, waar aan ook het Neder'andse meisje dat nog in Hamar verblijf4 Ietje Louwer, deel nam Zij noteerde 53 6 sec. over de 500 meter een verbeuring van haar per soonlijk record De Nederlander Wim de Graaff heeft zijn enkel licht geblesseerd en zal enkeie dagen niet aan de training 'kunnen deelnemen Hongaarse voetbalbond klaagt bij Fifa Hong,; •oetbalbond heeft de streng onderzoek in te stellen Cn strafmaa4regelen te nemen in de kwestie Honved aldus meldt radio Boeuapest. In de brief wordt gezegd dat Honved. ondanks een Hongaars protest, te Rio de Jane'ro een wedstrijd heeft gespeeld tegen de Braziliaanse club Flamingo, wel ke onder de Jurisdictie van een andere voetbalbond staat De voorzitter van de inter-iationaie voetbalfederatie. A. Dewry heeft te Londen verklaara. dat de Fifa tot dusverre geen 'tappen had onderno men daar er geen officiële klacht was ingediend. Hij voegde er aan toe dat de wedstrijd te Janeiro een clubontmoeting betrof en dat de twee bonden reglemen ten hebben, die voorzien in maatregelen tegen elke inbreuk op hun besluiten. Beste tafeltennissers komen uit Japan De Internationale Tafeltennis Federatie heeft de wereldranglijsten bekendge maakt. Deze ziet er als volgt uit: Heren: 1. Ogimura (Japan); 2. Tanaka (Japan); 3. Andreadis (Tsjechosl.); 4. Berg- mann (G.B.); 5. Sido (Hong.); 6. Gantner (Roem.); 7. Tomita (Japan); 8. Gyetvai (Hong.); 9. Stipek (Tsjechosl.); 10. Szepesi (Hong.); 11. Chiang Yung-Ning (China) en 12. Harasztosi (Roem.). Dames: 1. Tomi Okawa (Japan); 2. An gelica Rozeanu (Roem.); 3. Fujie Eguchi (Japan); 4. Ann Haydon (G.B.); 5. Gizl Farkas (Hong.); 6. Kiiko Watanabe (Ja pan); 7. Ella Zeiler (Roem.); 8. Eva Koczian (Hong.); 9. Linde Wertl (Oosten rijk); 10. Diane Rowe (G.B.); 11. Yoshiko Tanaka (Japan); 12. Elen Elliot (Schotl.) 13. Christine Watel (Fr.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4