Vrije ontwikkeling van Polen van belang voor wereldvrede Demmenic Uitspraak Leidse kantonrechter in ingewikkelde huurkwestie Het Rotterdams Harpkwintet kreeg veel bijval VANAVOND LUISTERT Prot. Chr. onderwijzers waren in Gulden Vlies bijeen Leidenaars voor de Haagse politierechter Belangwekkende film voor Herv. wijkgemeente de NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 24 JANUARI 1957 Dr. B. Landheer voor de Viro: Culturele zelfbestemming is werkelijke vooruitgang Voor de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde heeft dr. B. Landheer, directeur van de bibliotheek van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, gisteravond gesproken over zijn er varingen in Polen. Een reis van veertien dagen door dit land heeft dr. Landheer gelegenheid gegeven persoonlijke ervaring op te doen met het Poolse volk en zijn speciale problemen. De lering, die de Polen uit hun tragi sche geschiedenis hebben getrokken, is dat zij moeten proberen de machtige buur staten te vriend te houden. Onder de hui dige omstandigheden dus de Sowjetunie. Dit noemde dr. Landheer de reden, dat het toch tamelijk westers georiënteerde Poolse volk zich niet kan losmaken uit het pact van Warschau, ten aansluiting bij een geïntegreerd Europa, zelfs los van de NATO. zou trouwens ook niet aan trekkelijk zijn, omdat een verenigd Europa noodzakelijkerwijs een sterk en gevaarlijk Duitsland met zich brengt. Economie Economisch is Polen land afhankelijk, waardoor het zich, ook m politiek opzicht, moeilijk van deze staat kan losmaken. De verhouding Polen- Sowjetunie is na de opstand in Poznan echter aanmerkelijk verbeterd. De op het Marxisme gebaseerde centrali satie van de zware industrie, gericht op produktie van massagoederen is niet on gunstig, maar zij werkt nadelig op de pro- tiiuktie van verbruiksgoederen en de land bouw. De arbeiders krijgen zo langzamer hand de overtuiging, dat zij tengevolge van de enonme bureaucratie geen invloed van betekenis meer kunnen uitoefenen. Natuurlijk is dit funest voor elke onder nemingszin. De landbouw produceert dan ook minder per man/uur dan vroeger. De grote verdienste van Gomoelka is. dat hij de noodzaak heeft ingezien hel volk met de realiteit te confronteren door bijvoorbeeld te erkennen, dat de collectie ve landbouwbedrijven een mislukking zijn geworden. Een andere vooruitgang Is, dat in de fabrieken door dc werknemers geko zen bedrüfsraden zullen worden inge steld. die de bedrijfsleiding op zich zullen nemen, zodat de invloed van de 35 ministeries, die alleen al voor de industrie bestaan, sterk zal afnemen. Ook de kleinhandel en het handwerk zullen worden bevorderd door particu lieren toe te staan zelf arbeiders in dienst te nemen, hetgeen vroeger als kapitalistische misstand was veroor deeld. De lichtere industrieën zullen grotere vrijheid krijgen en misschien komen er zelfs mogelijkheden voor buitenlandse ondernemingen. Men gaal inzien, dat een gezonde concurrentie noodzakelijk is. Cultuur Tenslotte noemde dr. Landheer de cul turele zelfbestemming als een belangrijke verbetering. Een cultuur, die zo eterk was verbonden met politiek en economie. bleek weinig levensvatbaarheid te heb- oen. ondanks alle subsid-'es. Thans wordt dan ook naar een meer nationale cultuur gestreefd, weliswaar niet zonder invloed van het sooialisme. maar wel los ervan Zo krijgen de universiteiten steeds meer de neiging een vrijere wetenschapsbe oefening 'toe te passen. De eens veroor deelde sociologie wordt weer beoefend en voor het volkerenrecht wil men naast Russische ook westeree handboeken gaan gebruiken. De invloed van intellectuelen en kunstenaars in het parlement is vrij aroot. Door de universiteiten worden na melijk ook kandddatenJijster, opgesteld. Dr. Landheer vestigde er de aandacht op. dat Polen nog zeer sterk het karakter van een staat na een revolutie draagt. De oartij heeft de macht in handen, doch blijft achter de -schermen. Onzekerheid en weinig activiteit onder de bevolking zijn hiervan het gevolg. Wanneer Polen kan voortgaan op de weg van een vrije ontwikkeling is hier mee volgens dr. Landheer de wereld vrede heit meest gediend. Dan zal een zeker evenwicht ontstaan, dat de basis san vormen van een juridische organi satie. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Chr. Sociale Belangen, half 8-half 10 Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, receptie 40-jarig bestaan afdeling Leiden. Prediker, 8 uur: Baptisten Gemeente Maranatha-bijeenkomst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Resi-1 ientie-Orkest, solist Abbey Simon, piano I Doelenkazerne. 8 uur: De Schouwspelers net „De huzaren". Vrijdag Huis over 't Hoff (Gerecht 10), half 8 en 9.15 uur: aanvang K. en O.-cursusson „Maak het zelf" door mevrouw Grethe la Croix-Hansen Stadsgehoorzaal, half 8: Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnij verheid. feestavond 40-jarig bestaan afde ling Leiden. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: A.R wijkkiesvereniging III. Chr. van den Heu vel over: Overheid en Welvaart. Kantine Smit (Herengracht 34). 8 uur: Leidse Smalfilmliga, causerie Piet de Groot over tekenfilms Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman. filmavond over Zwitserland. Voorschoten, gemeentehuis, 8 uur: raadsvergadering. Zaterdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Mond- accordeonvereniging Accelerando. uit- Oud-Hortuszlcht. 8.15 uur: Vereniging in Gerepatrieerden voor Leiden en om streken (VEGLO), gezellige avond éénja- g bestaan. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: ..Hei Repetitor onder meer veroordeeld tot ontruiming binnen veertien dagen TJET LEIDSE KANTONGERECHT heeft gisteren einduitspraak gedaan in een gecompliceerde huurkwestie, waaraan reeds een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank vooraf wis ge gaan. Een Leidse kamerverhuurster, me vrouw B.. had een gedeelte van haar huis verhuurd aan een repetitor in de rechts wetenschappen, zowel als woning als voor lessen aan juridische studenten. Toen de kamerverhuurster In Duitsland met va kantie was, werd haar bij deurwaarder aangezegd dat de huurovereenkomst be treffende de gehele woning was geëin digd, op grond van het feit, dat zij zon der schriftelijke toestemming het huis voor langer dan acht dagen had verlaten. Een bepaling uit het huurcontract ver bood dit. Terugkerende van de buitenlandse reis weigerde de repetitor mevrouw B. de toegang tot haar woning. Eerst nadat de politie tussenkomst had verleend kon zij haar eigen kamers betrekken. De repe titor weigerde op grond van voormelde aanzegging ook huurbetaling. Voor Leidse kunstkring „Voor allen" HE fET ROTTERDAMSE HARP-KWINTET bestaat uit de fluitist Wim Clemens, de violist Salvatore Tomasso, de altist José Stordiau, de cellist Samuel Brill en de harpiste Margot Broeders. Daar zij allen gerou tineerde orkest-musici zijn en als solisten tevens hun sporen ieeds ver diend hebben, spreekt het haast vanzelf, dat dit ensemble voortreffelijk musiceert. Het samenspel staat op uitstekend niveau en elke interpretatie is boeiend en analytisch verantwoord. Er bestond voor dit concert van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" een vrij grote belangstelling, al zal het ongewone programma ook wel sommige leden wat hebben afgeschrikt. Uiteraard is het re pertoire voor een dergelijke samenstelling indeit zeer uitgebreid en men had dan ook werken tevoorschijn gehaald, alle van be trekkelijk recente datum, die men niet zeer geregeld kan beluisteren. Namen als Pierné, Ibert. Malipiero, Badings en Jos. Jongen komen, zeker tezamen, niet vaak voor op programma's van de Kunstkring. In dit opzicht was deze avond dus stellig interessant, al voelden we op den duur „Petite symplionie concertante" van Frank Martin (Avro 21.30 u) Frank Martin (geb. 15-9-1X90) is wel een der toonaangevende Zwitserse componis ten. Zwitserland heeft heel wat scheppen de kunstenaars op muziekgebied en er zijn zo wel ongeveer 40 componisten te noemen. Om er een paar te noemen: Volkmar Andreae, Conrad Beck. Henri Gagnebin. Rolf Liebermann. Peter Mieg, Robert Oboussier, Othmar Schoeck, Wal ter Geiser en Heinrich Sutermeister. Frank Martin heeft geruime tijd in Am sterdam gewoond en is gehuwd met een Nederlandse fluitiste. Na eerst door Jaques-Dalcroze tot een verdiepte ont dekking van het ritme te zijn gekomen, geraakt Martin in 1930 onder de ban van de 12-toontec1iniek van Schönberg. Maar ook dat dwangbuis heeft hij afgeworpen en zijn Petite symphonie concertante" uit 1945 is wel het sterkste bewijs van zijn terugkeer tot de klassieken. Het is een modern concerto grosso, geschreven voor twee strijkorkesten en een solistengroep van piano cembalo en harp Dit verras send knap en emotioneel geschreven werk geeft duidelijk aan, dat Martin's muzikaal gedachtenleven niet op doctrinaire wijze zit vastgekoppeld aan het twaalftoon systeem. Het zal de oningewijde hoorder niet eens opvallen, zo klassiek, zo helder, zo schoon als dit werk is De drie delen zijn van een schier barokke speelsheid en zuiverheid. De uitvoering geschiedt door het Concert gebouworkest o.l.v. Erich Leinsdorff. Dit is het tweede deel van het programma van die avond. wel het bezwaar van een gebrek aan sti listische contrastén. Daar komt nog bij, dat de samenstelling van fluit, viool. alt. cello en harp on danks waardevolle coloristische mogelijk heden, tevens inconveniënten bezit, al thans naar ons gevoel: het evenwicht tussen de strijkers enerzijds en de fluit en de harp anderzijds is nogal labiel, met name de fluit staat door haar timbre wat apart en krijgt daardoor spoedig een akoestisch dominerende positie, ook daar, waar zulks niet gewenst lijkt. Het voor treffelijke spel van Wim Clemens kon dit euvel niet geheel verhoeden. Overigens vielen zijn prachtige toon en gave tech niek zeer op. naast de grote virtuositeit van de harpiste Margot Broeders, die wel de ziel van dit ensemble mag heten. Sal vatore Tomasso was daarentegen niet altijd zeer gelukkig, soms wat slap van toon. terwijl altist en cellist minder kan sen kregen om de aandacht op zich te vestigen. Wat de uitgevoerde werken betreft, de Variations libres et Finale van Pierné zijn onderhoudend en gracieus doch mis sen scherpe contouren; het Trio voor viool, harp en cello van Jacques Ibert is een fris, speels werk waarin menige boeiende inval verrassend treft, doch een grootse allure heeft ook dit werk niet. Belangrijk is stellig de Sonate a oinque van Francesco Malipiero, een modern Ita liaans meester, wiens werken in ons land te weinig tot uitvoering komen. Mali piero heeft in deze sonate waarschijnlijk een moderne visie willen geven op de vroeg 17de eeuwse instrumentale canzona. waaruit zowel de latere sonates voor kamerbezettmg als de concerti voor gro tere bezetting zijn voortgekomen. Het is een sprankelend, goed geconstrueerd en fraai klinkend stuk muziek, dat ondanks Debussyaanse reminiscenties voldoende oorspronkelijkheid heeft om steeds te Een werk van bijzondere suggestivi- teit en geladenheid is het Capriccio van Badings voor harp, viool, alt, cello en fluit, dat bovendien schitterend werd uit gevoerd. Hierna viel de Sonate a cinq van de Belgische componist Joseph Jon gen wel een beetje af, hoewel ook hi< de uitvoering niets te wensen overliet. Het werk is aanvankelijk niet zonder charme en harmonische bekoring, doch op den duur en vooral in de finale krijgt men de indruk dat de componist niet veel te zeggen heeft en dit gebrek aan inspi ratie dekt door middel van een grote lite ratuurkennis en compositorische routine. De toehoorders betoonden veel bijval, hetgeen verheugend is aangezien kamer muziek nog altijd te weinig aanhangers vindt. Dr. J. van der Veen Wegens het beletten van de toegang tót de woning en wanbetaling eiste mevrouw B. door tussenkomst van de rechtskun dige Th. J. van der Heijden op héér beurt voor de kantonrechter ontruiming van de woning door de repetitor. De kantonrechter bepaalde voorlopig dat laatstgenoemde in ieder geval gedurende het proces aan mevr. B. de huur zoi moeten doorbetalen. Deze kwam daarte gen in kort geding in verzet, maar d< Dresident van de Haagse rechtbank steldi hem in het ongelijk. Voor het kantongerecht beriep hij e: zich op. dat de huurovereenkomst tussen mevrouw B. en de eigenaar van de ning op grond van het verbod om langer dan acht dagen afwezig te zijn was :einddgd, dat zijns inziens terecht aan haar de toegang tot het huis was geweigerd en dat hij niet verplicht was langer mevrouw B. kamerhuur te betalen, ni eigenaar van het huis hem dit had ge schreven. Hij wenste geen risico te lopen misschien dubbel te moeten betalen. Eigen rechter heer Van der Heijden bestreed dit eer. Hij voerde aan dat niemand eigen rechter mag spelen en dat de repetitor zich ongetwijfeld aan het ple- van eigen richting had schuldig ge it. Het genot van de door de advo- gehuurde vertrekken wordt juri disch nog steeds door mevrouw B. ver strekt, zeker zolang er geen uitspraak de rechter is waaruit blijkt, dat me- w B. al haar aanspraken op de wo ning verloor. De mogelijkheid daartoe bestreed deze rechtskundige uitvoerig. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de repetitor de eigenaar had geïnspireerd tot de beweerde huureindiging, met hét doel dat hij héér plaats zou kunnen in- De kantonrechter heeft mevrouw B. in het gelijk gesteld. De advocaat werd irdeeld tot aanzuivering van de huur achterstand, tot ontruiming binnen 14 da gen en tot betaling van de proceskosten Leidse kapper tweede Onze stadgenoot de heer Plu is als tweede geëindigd in de eerste regionale ronde om het landskampioenschap dames- en herenkappen, die in Den Haag is ge houden. Jongen (9) aangereden Toen hij plotseling de Hoge Morsweg overstak, werd de negenjarige Bastiaan V uit de Jacob Catslaan te Leiden door een personenauto aangereden. De jongen is met een gebroken rechteronderbeen naar het academisch ziekenhuis overgebracht. In de Nachtdienst apotheken (tot Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807, apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooi gracht 48. tel. 21060 en Oegstgee6ter apo theek. Wilhelmlnapark 8. tel 26274 Brand in bedstee (met vat petroleum) Gistermorgen tussen half acht en kwart voor acht ontstond brand in een woning aan de Michielstraat (achter de Haarlem merstraat). Terwijl de ouders nog te bed lagen, speelden enkële kinderen in een oude bedstee met lucifers, hetgeen niet zonder gevolgen bleef, temeer omdat hier tal van oude tijdschriften lagen. Ge\ lijker nog was. dat in de bedstee ook een vat met tweehonderd liter petroleum was gelegd. De bewoners hebben de brand gelukkig spoedig zelf kunnen blussen, zo dat het niet tot ontploffing van het va' petroleum kwam. De brandweer behoef de slechts het nawerk te verrichten. Examen handenarbeid L.J.A.-cursus Gistermiddag deden dertien cursisten van de L.J.A.-cursus handenarbeid in hel Volkshuis praktisch examen voor he diploma. Het was een drukte van belang, want 64 jongens en meisjes, verdeeld groepjes van acht. waren onder leiding van de examenkandidaten ijverig bezig met boetseren, aardappelstempelen, knip werk en andere handenarbeid. Het getal 13 bleek-geen ongeluksgetal te zijn: na afloop kon aan alle kandidaten het B-diploma handenarbeid voor jeugd leiders worden uitgereikt. De geslaagden zijn de dames: J. Bekooy, C. Buurman. H W. v. d. Heijden. P. de Laaf. Th. A. Lem mers, A. Paarlberg, J. Roos. W. Rozen- daal, L. Verboom en A. C. M. van Zijp en de heren R. Kop, B. P. M. Rosdorff en A. Verlind. De heer Tieleman over Noord-Afrika In een goed gevulde zaal m Het Gulden Vlies, werd de eerste vergadering van de Frot. Chr. Onderwijzersvereniging in 1957 gehouden. In verband met de ziekte en het aftreden van de heer M. I. de Jonge, werd een bestuursverkiezing gehouden, waarbij tevens in de vacature van de voorzitter werd voorzien. De vergadering werd deze keer geleid door de heer P. Smit. Bij acclamatie werden de heren L. Kalsbeek en D. Streefkekr gekozen. De functies zullen onderling worden ver deeld. De heer T. Tieleman, die in de zomer van 1955 een reis naar Noord-Afrika maakte, vertelde een en ander over dit land en vertoonde een honderdvijftigtal] Vrijspraak De officier van justitie bij de Haagse politierechter vroeg vrijspraak voor een touwspinner uit Leiden, omdat hij niet bewezen achtte dat de man de bril van het gezicht van zijn a.s. schoonzuster had geslagen. De politierechter ging hiermee akkoord en de Leidenaar werd vrijge sproken. Dronken op bromfiets Op 26 augustus had een typograaf uit Leiden onder invloed zijn bromfiets be reden op de Sportlaan te Katwijk. Voor dit feit stond hij nu terecht voor de po litierechter, die hem veroordeelde tot 25 boete of 5 dagen en één week gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd De man kwam van de verjaardag van zijn vader waar hij nogal gedronken had. Zijn vrouw had hem nog gewaarschuwd, maar het had niet geholpen. De bloed proef had bewezen, dat hij 2 promille alcohol in zijn bloed had. De eis van de officier van justitie was: ƒ40' of 8 dagen en één week voorwaar delijke gevannisstraf met een proeftijd van drie jaar. Belediging Conform de eis van de officier tie veroordeelde de rechter een uit Leiden tot een geldboete 31 juli had zij in de Donkersteeg haar schoonzuster beledigd. De getuigen ver telden dat zij in de Donkersteeg hun schoonzuster waren tegengekomen en dat deze begon te schelden. Beiden vertelden bovendien dat de vrouw hen iedere keer lastig valt. Vechtpartij De politierechter veroordeelde een ver zekeringsagent uit Leiden tot 60 boete of 15 dagen en toewijzing van een civiele vordering van ƒ7. Op 1 september was het dochtertje van de fam. S. aan het fietsen toen plotseling het dochtertje van verdachte het meisje van de fiets trok. Mevrouw S. die nu als getuige was ver schenen, vertelde, dat zij het meisje die zelfde dag nog een berisping had ge- De andere dag waren meneer en me vrouw S. met hun kinderen gaan wan delen en toen was men het dochtertje weer tegengekomen. Nu had mijnheer haar een standje gegeven. Hierna ging het kind weg en waarschuwde haar der. Deze kwam naar het echtpaar en S. vroeg: „Kom je de zaak eens praten?", waarop verdachte zei: „Er valt niets uit te praten". Hij sloeg er dade lijk op los. Hij sloeg de vrouw tweemaal tegen de grond en ook de man moest het De officier had tegen de niet. versche nen verdachte 75 boete of 15 dagen ge- één, week voorwaardelijke g eenvoudige belediging. Op genisstraf met een proeftijd kleurendia's. Via Breda ging de tocht met de bus naar Marseille en vandaar per boot naar Algiers, vla Majorca. De heer Tieleman vertelde eerst iets over de uitgestrektheid van Algiers. Het heeft een oppervlakte van ongeveer zevenen zestig keer Nederland. Uiteraard kon hij slechts indrukken weergeven, omdat een grote oppervlakte niet in een paar weken te bereizen va'lt. Ook de bevolking leert men in zo korte tijd niet kennen. Behalve de Europese wijken zijn er de nheemse, waarin toestanden op hygië nisch en sociaal gebied heersen, die ln e tijd aan het ongelooflijke grenzen, gezelschap van gewapende politie eht hij een bezoek aan deze gebieden, ar de bevolking in grotten en tenten leeft, een toestand die zij zelf niet anders willen, want men weigert intrek te nemen een ander, meer verzorgd gedeelte van stad. Fraaie dia's gaven een beeld van het leven in deze Afrikaanse steden en van de drukte op de markten, vol fleur vanwege de kleurige kledij, afste kend tegen de donkere huidstint. Beelden van uitgetrekte landbouwvlak- ten met stenen hutjes toonden het noma denbestaan van de Berbers. Dia's van tropische bloemen en planten gaven een indruk van de flora. Ook de beeldhouw kunst, met name de Moskeeën, werd niet vergeten. Onderhoudend wist de heer Tieleman over heden en verleden van Noord-Afrika te vertellen, zodat de avond tevens in teressant en leerzaam was. De gesel van Noord-Afrika noemde spreker de blindheid. Als men de vliegen ziet die in en om de oogjes van jonge kinderen zitten, is het niet verwonderlijk dat infecties ontstaan, die een blindheid tengevolge hebben, aldus de heer Tiele man. die een onderhoudende causeur bleek te zijn. Clubs Professorenwijk als gast spelers Onder het motto „Door de jeugd voor de jeugd" traden de kinderclubs van „De Professorenwijk" als gastspelers in het Antoniusclubhuis op voor de verpleging van het Lidwinahuis en nog enkele andere R.K. instellingen Het programma bestond uit balletdansen, volksdansen, toneelstuk jes en muziek van het ensemble „Gibatos" onder leiding van de heer Peltenburg. De voorzitter van De Professorenwijk. de heer J. P. A. de Vrind, sprak een slot woord. Jaarvergadering van Filatelisten In de bovenzaal van de kleine Burcht heeft de Leidse vereniging van postzegel verzamelaars haar jaarvergadering ge houden. Het is een rustig jaar voor de vei ging geweest. Zij beleefde een gestadige groei en mocht zich verheugen in steeds toenemende belangstelling. Er zijn in het afgelopen jaar nagenoeg ied< maand bijeenkomsten gehouden. Naar de internationale postzegeltentoonstelling, die onlangs in Vlaardingen werd gehou den, vaardigde de vereniging een dele gatie van enkele leden af. Evenals op alle andere bijeenkomsten, werd ook deze avond weer de traditionele postzegelveiling gehouden, waar imni een levendige handel is. Trams moesten een aanloop nemen Doordat een afstandhouder was gebro ken, hing gisteravond een stroom dingsdraad van de blauwe tram op de Rijnsburgerweg gedurende anderhalf slap neer. Dat duurde van 21.50 tot 23.15 uur. De trams, komende uit de richting Oegstgeest, moesten eerst een aanloop nemen om vervolgens met neergetrokken beugel de bewuste plek te passeren. Geslaagd Aan de Prot. kerkmuziekschool van het Utrechts conservatorium heeft de heer A. van Kapel te Leiden het testimonium B ontvangen namens de Raad voor de ere dienst van de Ned. Herv. Kerk. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Joamnes Wouterus Cle mens. z. v. P. Koper en A. C. Lagerberg; Wilhelmus Johannes Maria, z. v. G. J. Koek e>n P. A. Boon; Yvonne, d. v. A. Belt en N. v. Dijk; Arij Thom-is, z. v. C. Nd- pius en P. van der KuiiJ; Bernadette Ma ria Agnes Wilhelmina. d. v. P. J. Korte- kaas en A. Need; Robert, z. v. A. H. van der Wiel en J. W. Löwenstein. Overleden: M. J v. Ruiten, m.. 62 j.; H. I. Koolloos. m., 58 j M. M. v. d. Kwartel, wed. v. Fielamen, 71 j.; M. G. J. Hogenkamp, m„ 70 j.; A. Nieuwenhuizen, huisvr. v. Oudshoorn 65 j.; C. v. d. Zeeuw, m., 59 j. Gehuwd: P. den Hartog en A. J. Schallenberg. Leen 't Hart, stadsbeiaardier te Delft en directeur van de Ned. Beiaard school, is benoemd tot stadsbeiaardier te Rotterdam in de plaats van Ferd. Tim met pensioen ging. Volle aula aan Boshuizerkade Gisteravond werd in de aula van de Hervormde school aan de Boshuizerkade een filmbijeenkomst gehouden door de kerkeraadscommlssie van de Hervormde wijkgemeente Rembrandtwljk. Het doel van een avond als deze is. te komen tot een onderling gesprek over bepaalde on- De hoofdfilm was de film „Verloren grenzen". Vooraf werd een film vertoond over de Kolen- en Staalgemeenschap, die haar zetel in Luxemburg heeft. Op 9 mei 1950 werd deze organisatie in het leven geroepen. Ook werden beelden getoond van het internationale parlement in Straatsburg, waar de Raad van Europa vergadert. De film „Verloren grenzen" verkreeg de grootste aandacht van de vele aan wezigen. De hoedanigheden van de ver schillende rassen komen in deze rolprent duidelijk' tot uitdrukking. Aan het slot maakte men een kerkdienst mee, wel heel anders dan bij ons. maar toch een Protestantse godsdienstoefening. De avond werd door ds. J. de Wit, pre dikant van de wijkgemeente Rembrandt- wijk, met een kort woord van toelichting gesloten. Hij zei verrast te zijn door wat de kerkeraadscommissie voor deze avond had georganiseerd. Uit de film „Verloren grenzen" komen verschillende vragen op ons af. Deze bijvoorbeeld, hoe de Kerk het rassenvraagstuk moet bezien. Wij mogen ons er niet van af maken door te zeggen, dat dit ons niet aangaat. Het Jodenvraagstuk was er ook niet alleen gedurende de oorlog, het is er nóg, aldus ds. De Wit. Volgende week woensdag, 30 ja nuari, hoopt men op dezelfde plaats en tUd bijeen te komen om de film „Verloren grenzen" te bespreken. Er zullen dan ook vragen worden be antwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3