Sunil voorde witste was Het witste overhemd waarin Vader ooit verloor.. Sinaï ontruimd, behalve strook bij Akaba Ballet der Lage Landen met eerlijke kunst Tekort op handelsbalans boven drie miljard fe.' NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Suezkanaal in maart vrij, maar nog niet voor grote schepen HET Israëlische leger heeft de ge hele Sinai-woestijn ontruimd met uitzondering van een 28 km lange strook langs de Golf van Akaba. Dit heeft het hoofdkwartier van het V.N.-leger in Kairo bekend gemaakt. Het is niet zeker of de Israëliërs zich teruggetrokken heb ben uit de strook van Gaza. Aange nomen wordt dat dit voor Israël z< belangrijke gebied nog bezet wordt. De grensplaats Raffa in het zuiden van het gebied van Gaza was giste ren tenminste nog in handen van Israël. De terugtrekking van Israël komt hi op neer, dat de troepen stellingen hebben betrokken langs wat genoemd wordt „de intern, grens". Dat is de grens tusser Egypte en het voormalige Britse Pales tina, die ook de strook van Gaza omsluit Het Israëlische kabinet is gisteren «i een spoedvergadering bijeen geweest in verband met de resolutie der Verenigd" De berichten over het bergingswerk in het Suezkanaal zijn de laatste dagen zeer optimistisch. De Verenigde Naties hebben VERKOUDEN VLUG... de lekkere ANTISEPTISCHE fEEL-PASTILLE Kritiek op verlangens van landbouw Naar aanleiding van de nota van het Landbouwschap, die betoogt dat het in komen van de landbouw met driehonderd miljoen gulden dient te worden verhoogd door herziening van de kostprijsbereke ning, schrijft het orgaan van het verbond van Nederlandse werkgevers De Neder landse Industrie, dat het tijdstip ongun stig is nu de nationale bestedingen hoog zijn en de moeilijkheden worden vergroot door hel Suezconfllct. Het blad dringt aan op zo spoedig mogelijke in wendige reorganisaties. De landbouw U onmisbaar, dit geldt echter ook voor an dere bedrijfstakken en zeker niet vooi alle landbouwers. Men moet de mees' economische bedrijfsvormen vinden. DIRECTEUR ES VELSEN FAILLIET VERKLAARD De Haarlemse rechtbank heeft gister middag de directeur van het autoflnan- cieringsbedrijf Hofgeest te Velsen. d< heer A. J. v. H. failliet verklaard. De politie is de laatste dagen bezig eer uitgebreid onderzoek in te stellen naai de werkzaamheden en verrichtingen var zijn instituut. Enkele garagehouders zijn naar aanleiding van vermeende fraudi gearresteerd. Het faillissement is uitgesproken 01 verzoek van een Groningse autofinancie ring, die een vordering van ƒ20.000 op Van H. had. Men verwacht dat er veel activa zullen zijn. officieel meegedeeld, dat reeds 16 van de het kanaal tot zinken gebrachte schepen zijn gelicht. Tien van deze sche- zijn door de Engelsen en Fransen tn aven wan Port Said geborgen, de zes andere door de bergingsvloot van de Vereniode Naties. De operaties verlopen volgens plan en het eerste deel van het opruimingswerk zal vermoedelijk begin maart gereed zijn. Dan zouden schepen van iets meer dan 10.000 ton al door het kanaal kunnen varen. Het gehele werk zal volgens di plannen van generaal Wheeler half me gereed kunnen zijn. De Britse minister van buitenlandst zaken. Selwyn Lloyd, heeft gisteren be weerd, dat als Frankrijk en Engeland hadden kunnen voortgaan met hun ber gingswerk, het Suezkanaal wellicht reeds nu, maar zeker tegen het eind vi de maand vrij had kunnen zijn De Nederlandse bergers staan op het punt de sterkste kanaalsleepboot ter reld. de Edgar Bonnet, te lichten, sleepboot werd twee jaar geleden op de werf De Noord te Alblasserdam gebouwd In opdracht van de Suezkanaalmaatschap- p(J. De berglngsvaartulgen Zeehond en Bruinvis liggen reeds langszij. Echtpaar brengt nacht door in winkelportiek Sinds vorige week vrijdag overnachten in Haarlem de 32-jarige heer en mevrouw Steyn in de open lucht. Het echtpaar ngt de nacht door in een winkelpor- aan de Grote Houtstraat. Vrijdag den zij door de politie op straat ge- nadat zij 42 nachten op het Haarlemse politiebureau hadden doorgebracht. De heer en mevrouw Van Steyn moes ten in november de woning van hun fa- waar zij inwoonden, in verband de steeds slechter wordende betrek kingen, verlaten. Zij bezaten een huur- lachtlging, maar konden geen woon ruimte vinden en kwamen dus op straat lan. De vader van mevrouw Van wil het echtpaar de kinderen Iders- ondergebracht niet opne- hoewel zijn huis groot genoeg is. •enst een „rustige levensavond" en spoort zijn schoonzoon aan vol te houden. Hem zal dan wel een huis moeten wor den toegewezen, zo meent de schoonvader. Bouw van vleugelboten op Schiedamse werf Olympische Spelen niet flink verlies gesloten De Olympische spelen van 1956 hebben en nogal flink verlies opgeleverd. Toen de spelen gesloten werden, had den de officials de indruk dat er een kleine winst gemaakt was. maar in de igelopen zes weken zijn vele rekenin gen binnengekomen en elke ervan ts ho ger dan men zich voorgesteld had De volledige omvang van dit bedrag kan 3g niet vastgesteld worden, maar het wordt geschat op 450.000 dollar Diamanttentoonstelling in Amsterdam Onder auspiciën van het comtté Am sterdam Diamantstad, zal van 21 juni tot en met 14 juli in de Apollohal te Amster dam een grote internationale diamantten toonstelling worden gehouden Aan deze expositie zal de gehele Am sterdamse diamantindustrie medewerking verlenen, terwijl voorts inzendingen den verwacht uit alle landen, «Me ee spelen op diamantgebied. Onder mee het gehele werkprocédé van mijnprodukt tot sieraad worden getoond. Definitieve surséance aan Rids Aan de N.V. Chemische Industrie Rids te Haarlem en haar dochterondernemingen de Kleurstoffenfabriek Colora te Zand- voort en de Organische Chemische Indus trie Ossendracht (O.C.I.O.) is door Haarlemse rechtbank definitief surséance van betaling verleend voor anderhalf j; ingaande 23 juni 1956, de dag der vc lopige surséance. HET WEER IN EUROPA lil i! i S 3 8 II li sl W 1 0 4 Kopenh nevel ZW 8 -4 0. 2 4 Dublin Londen onbew. ZO '4 8 0.5 3 0 Brussel onbew. Z 4 -1 0 Bordeaux onbew. ozo 1 -2 0 Nice geh. bew. O 9 11 0 Frankfort iüricb nevel NO 5 verandert. 1 -8 0 -16 0 Loc-rno =Xw' licht bew windstil OZO 1 Z 2 windstil -5 0.2 -6 2 -12 Mallorca geh. bew. NNW 7 8 1 9 13 TIET BALLET DER LAGE LANDEN heeft zich in de tien jaar van zijn bestaan ontwikkeld tot een ensemble dat met ere genoemd kan worden. Een ensemble waarop Neder land met recht trots kan z|jn. De voorstelling die gisteravond in de Kon. Schouwburg te Den Haag werd gegeven, heeft duidelijk aangetoond, dat Mascha ter Weeme haar danseressen en dansers uitnemend heeft getraind ln de klassieke ballet kunst en dat zü hen allen tot een hechte groep heeft weten Negen miljoen spaarders Reeds over de eerste negen maanden van 1956 heeft zich een neiging tot ver mindering van de besparingen voorgedaan blijkens de voorlopige cijfers van het cen traal bureau voor de statistiek. Daaren tegen was 1955 een zeer gunstig spaar- jaar, want toen bedroeg het overschot bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken, de bankspaarbahken en boe renleenbanken tezamen 583 miljoen te gen 405 min in 1954, 304 min in 1953, 181 min in 1952. De rentebijschrijving was 132 min, 117 min, 107 min en 97 min. Het totale tegoed eind 1955 was bij de r.p.s. 1697 min, algemene spaar banken 1859 min, boerenleenbanken 2302 min, bankspaarbanken 161 min. De cijfers weerspiegelen verhoogde wel stand en vertrouwen. De verhouding tus sen storting en terugbetaling was in 1955 1,28 en in 1954 1,21, 1952 1,11. In 1955 werd 2689 (1954 2231) min gestort en 2106 (1916) min terugbetaald. Er waren instellingen met 9.151.000 spaarders. Het overschot was 157 min bij de r.p.s., 211 min bij algemene spaarbanken, 193 min bij boerenleenbanken «n 20 min bij bankspaarbanken. Export groente en fruit Met onmiddelijke ingang mogen kool rapen en kroten in beperkte hoeveelheid ln Zwitserland worden ingevoerd. Ierland heeft zijn grenzen opengesteld voor uien, zulks met ingang van 5 februari. De in voerrechten zijn echter 37^i pet. van de waarde. Met ingang van 11 februari kan men appelen in Zweden kwijt. De Wie verantwoordelijk is voor de veiligheid Bij de poort van een grote kunst zijdefabriek te Ede stond dezer da gen een door de veiligheids inspecteur opgestelde houten kast, waarin zich enkele flinke gaten bevonden. Een opschrift vermeldde, dat men, zo men door een van de gaten keek, het gezicht zou zien van de man, die verantwoordelijk was voor de veiligheid bit hel werk in de fa briek. Er waren natuurlijk heel wat nieuwsgierigen, die wilden we ten. wie dat nu precies zou zijn. leder, die een blik wierp in het in wendige van de kast zagzijn eigen (spiegeljbeeldl van de zg ..vleugelboot", een boot die zidh bij een snelheid van veertig kilo meter boven het water vertieft. Derge lijke boten varen reeds op het Vierwoud- stcdenmeer en in de Straat van Messina, waar ze een verbinding onderhouden tus sen Sicilië en Cailabrië. De boten kunnen ongeveer 60 passagiers vervoeren en een snelheid van ruim 70 kilometer ontwik- Soldaat bleef weg en niemand merkte bet Twee weken lang bleef de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. W. S. uit Lich tenvoorde onwettig uit de kazerne weg, naar bij zijn onderdeel kraaide er geen taan naar Er was zelfs niemand, die had ipgemerkt dat S. er niet was, want de administrateur had hem zonder meer geboekt". S. liep pas tegen de lamp toen hij zich weer in het kamp terugmeldde S. was ziek geworden tijdens een ver lof en hij besloot toen maar na zijn her stel te gaan onderduiken. Ergens in de Noordoostpolder zocht hij een veilig oi derkomen, nadat hij eerst zijn ouders ha weten over te halen een vals telegra te sturen. In zijn requisitoir noemde de advocaat fiscaal van het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag, waarvoor S. zich gis teren in hoger beroep te verantwoorden had. beklaagde een geniepige figuur. De raadsman wees op de vreemde situa tie in het onderdeel van beklaagde vond dat deze met 18 dagen verzwaard, 13 licht, 3 detentie en 120 strafklasse wel voldoende was gestraft. Hij drong op een korte dementie. Het hof zal op een nader te bepalen datum arrest Het nadelig saldo op onze handels balans in 1956 heeft f 3224'miljoen bedragen. Dit betekent een toeneming van drieënzestig procent bij 1955, januari 1153 11053) iri 996 895) 1084 (1030) Eisenhower helpt vrije wereld Amerika op hoogtepunt van bloei President Eisenhower heeft In z)jn eco nomiseh Jaarrapport aan het Amerikaan se congres positieve maatregelen voor gesteld voor de rroel der welvaart vai de vrije wereld. HU verwacht dat deze zal toenemen tenzU de internationale po litiek deze verstoort. Zijn voorstellen zijn: De reeds voorge stelde 16,7 miljard buitenlandse hulp. volledig Amerikaans lidmaatschap van de beoogde organisatie voor handelssamen- werking (T.C.). welke de weg moet banen voor nieuwe handelsconcessies, deelne ming aan het internationale bureau voor atoomenergie en verlenging van de wet op de Export-Importbank. Amerika's nationale produktle bereikte in 1956 een record van 1565 miljard, de uitvoer van 87 miljard of ƒ11 miljard meer, de invoer van 76 miljard of 7.6 miljard meer. Amerika's uitvoer nam het meeste toe naar landen met hoge persoonlijke inkomens en met snelle eco nomische groei, zodat blijkt, dat wel vaart elders Amerika's uitvoer ten goede De koopkracht van de Amerikanen nam in 1956 met 10 pet toe. zodat hij zijn aan kopen kon uitbreiden en voorzieningen treffen voor financiële zekerheid. Er wer den 5 miljoen woningen gebouwd en er was werk voor 1,8 miljoen arbeiders meer Voor verbetering van produktiemiddelen werd 570 miljard uitgegeven. SASSE1SHE1/U Drie jongens bij inbraak betrapt Maandagavond om tien uur zijn drie Sassenheimse jongens in de leeftijd 17 tot 20 jaar, gestoord bij een inbraak in Het Bruine Paard. De eigenaar ont dekte één van de knapen, die zich op verdachte wijze bij het parkeerterrein ophield. Toen hij een nader onderzoek wilde instellen, verdween de jongen een schutting in de richting van de Her vormde begraafplaats. De Inmiddels ge waarschuwde politie had hem echter vlu(. te pakken. Enige uren later werden ook de twee handlangers gearresteerd. Bij het verhoor bleek, dat de Jongelui zich reeds eerder aan kleine inbraken hadden schuldig gemaakt. Zij zijn lopig vastgehouden. Inter Nos (Boskoop) II Leiderdorp I: 3-7 In de tweede groep A van de L.S.B. werd gespeeld de wedstrijd Inter Nos II (Boskoop)Leiderdorp I. Uitslag: A. Syt- zema jr.—E. M. J. v. d. Valk 0—1; A. J. van Gemeren—Joh. de Jong 01; C. H. Film—P. van Wijnen 01; J. Erkelens— H. S. Ginjaar 0—1; P. Vuyk—P. C. v. d Leek 10; N. van GemerenW. Goedhart 01; P. Broer (res.)Ch. Sterk 4; P. Kalkman—D. Braam M—Vi\ J. A. Son- neveld—J. Nagtegaal Vz—'4; C. van Veen— A. Karstens V4\i. toen het tekort f 1978 miljoen be droeg. De invoer steeg aanzienlijk, terwijl de uitvoer minder toenam. 1222 (1029) 1227 (1065) 1156 936) 1191 (1060) 1341 (1046) 1228 (1145) 1118 (1048) Naar het sprookje van Andersen bracht Het Ballet der Lage Lan den gisteravond in de Koninklijke Schouwburg de première van „De nieuwe kleren van de keizer" met muziek van Schubert. Een der aardige scènes uit het ballet met Robert Kaesen als de keizer en Mascha ter Weeme als de aartshertogin. Weekstaat Ned. Bank Bil j ettenomloop weer lager Blükens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 21 dezer ls de bankbiljet- tenomloop voor de derde maal In 1957 gedaald en wel met 40 miljoen tot 3820 min, een laagterecord sinds april 1956, zodat er meer ls teruggevloeid dan dc uitzetting tijdens de zware jaarultimo. Het saldo der banken daalde slechts 4 min tot 280 min of 70 min be neden de verplichte kasreserve. welke op 7 pet gehandhaafd werd. hoewel men ir geldkringen vurig op een daling had ge hoopt, vooral nadat de Rotterdamschc Bank zelf voor een afschaffing had ge pleit. Toch hebben de banken al weei papier en wellicht 14 min in disconto moeten geven, waardoor deze post tot 100 min klom. Van de voorschotten werd 62 min afgelost, waarna f 120 min res teert. Het vrij hoge peil der banksaldi wijst er op dat deze post voorschotten in hoofdzaak of uitsluitend van derden is. daar er anders wellicht meer zou zijn afgelost. Dat de post voorschotten ondanks de aflossing hoog blijft, wijst er op hoe krap de geldmarkt is. Daggeld is vrijwel niet verkrijgbaar. De Bank heeft het kennelijk nog niet nodig gehad een inschrijving van schatkistpapier van banken te houden. Dit kan, als het gebeurt, nu op zijn vroegst donderdag of vrijdag geschieden. Goud en deviezen samen bedragen 3895 min (vorige week 3894 min), terwijl de goudvoorraad van 3192 min tot 3154 min zakte, hetgeen duidt op omzetting van goud in sterke valuta Het convertibele deviezenbedrag is aan zienlijk versterkt van 128 min tot 198 min. Het dekkingspercentage verbeterde van 66,12 tot 68,12. Het saldo der schatkist daalde slechts 6 min tot ƒ270 min. Voorkoming van in zinking was gewenst met het oog op de belangrijke nog te verrichten betalingen De bijzondere rekening bleef ongewijzigd. Kerkelijke lening. De religieuze con gregatie der zusters Franciscanessen van Sint Lucia te Bennebroek emitteert f 600.000 5^4 30-jarige obligaties pari. w.v. 100.000 reeds geplaatst, op 30 jan. Want eerlijk gezegd zou ik niet weten waar er in ons land zo'n corps de ballet is te vinden als bij het Ballet der Lage Landen, homogeen, goed getraind, licht en uitgebalanceerd. Het is een genot dit corps de ballet te zien werken b.v. in een ,,Lac des Cygnes" of in „Kaleidoscoop" Het Ballet der Lage Landen zoekt niet zijn kracht in het moderne expressieve ballet, in de strakke abstractie of in de harde tragiek. Zijn kracht ligt juist in de klassieke kunst, die bij deze groep tot een heerlijke vreugde-uiting is gekomen. Hier is inderdaad de dansvreugde merkbaar, hier is het spel om het spel. En nu kunnen er wel allerlei technische dingen gezegd worden, vakuitdrukkineen worden gebezigd waarmee men wil aan tonen dat dit ballet er toch nog niet is. dit jargon wil ik achterwege laten om heel simpel te constateren dat het vrou welijk deel van dit ballet technisch niet onderdoet voor de andere Ned. balletten en dat het mannelijk deel versterking be hoeft. Wat genoegen doet bij dit ballet is. dat de mannen ook inderdaad mannen zijn. Als een Angela Bayley en een Leo Kersley de Pas de Deux uit de le akte „Giselle" brengen, dan weet men met twee danskunstenaars te doen te hebben, die uitstekend werk leveren. En als „Paysage Triste" van Fauré wordt ge danst, met heel gevoelige zang van Fauré- liederen door de sopraan Willy de Soet achter de schermen, dan onderga ik een stuk pure poëzie, die nergens de tragiek Extra televisiejournaal. Na afloop van het televisieprogramma vanavond zal om ca. 22.45 uur een extra NTS-journaal worden uitgezonden, waarin zal zijn op genomen het eerete gedeelte van de offi ciële proefvaart van het s^. Statendam. Sukarno zal zondag spreken op een massabijeenkomst te Bandoeng ter her denking van Westerlings aanval in 1950. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij dan De politie te Bandoeng heeft de Neder lander T. S. gearresteerd wegens ver duistering en misbruik van zijn vroegere positie van bankemployé. Aanslag Twee Arabieren, vermomd als gewone passagiers, hebben gisteren in een bus vijf Europeanen gedood en twee andere zware verwondingen toege bracht. Tot slot staken zij de autobus in brand en verdwenen. Onder de doden be vinden zich drie vrouwen. GRONINGEN. 22 januari. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: De ^kristalstructuur^van p4s3 en p4s5. Schatkistpapier: in miljoenen guldens op 21/1 (14/1): ter belegging van akkoordsaldi 20 (20). promessen bij Ned Bank 460 (460), ld. in binnenland 113,7 (113,7, biljetten in binnenland 2654.3 (2654,3). heeft overtekend of overbelicht, maa bleven is wat ze in wezen is: dichtkunst Bij een verrassend ballet als „Kaleido scoop" met de Paganini-variaties Brahms is er niet alleen een en muzikaliteit, maar ook een heerlijk luchtig spel van lijnen en kleuren, vlinders en schaduwen. Dit was wel de sterkste troef gisteravond. Na de pauze ging de première var nieuwe kleren van de keizer" met muziek van Schubert. Het befaamde sprookje van Andersen is hier kostelijk verbeeld, zon der gewichtigheid die er niet in ligt, maar; kinderlijk en speels. Wellicht zou het: prinsesje de woorden kunnen weglaten:! de visuele ontdekking dat haar vader niet gekleed is. kan voldoende suggereren.1 Werkelijk, het kijken naar het Ballet der Lage Landen geeft me altijd een goede stemming, wellicht omdat het alles zo eerlijk, zo gezond en ook zo verheffend is, De pianisten Wim de Soet en Albert Bocaij begeleidden uitstekend. Het vrij talrijke! publiek heeft langdurig zijn instemming betuigd. Corn. Basoskl Markt- en visserij berichten TER AAR. 21 januari. Groenteveiling: wit- lof I 28—39. II 22—29, stek 2—22, winterpees Bil 7, spruiten 38—48, afw. 19—21, prei 20. uien 16. alles per kg: knolselderij 10-24 per enkooi 27—36, gr 70 (per 20 kg). KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 januari, chorsenerenveiling- bij de groenteveiling werd oor de eerste maal >n dit seizoen schorsenen eveild. De aanvoer bedroeg in totaal 23 to >c opbrengsten waren bevredigend, t.w.: een SCHEVENINGEN. 23 januari. Visseriibe- richt. Logger verse haring: SCH 97—17.350. No. tering verse haring 24—25 r v kist van 50 kg. IJMUIDEN. 23 januari. Prijzen van gisteren: heilbot 340—240. gr. tong 330—315, grm. 325—300. kim. Idem. kl. I 340—325. II 290—270, tarbot I 320—250 per kg; tarbot IV 61—60. schartonj 57, gr schol 31—27. grm. 31—27, kim. 48—43, kl. 1 50—43, II 40—17, schar 33—30, bot 15—8,. verse haring 27—18. makreel 32—27, gr. schelvis 47—27, grm. 38—27. kim. 36—26. kl. I 33—23,1 II 28—18, wijting 27—19. gr, gul 34—32. mld. ,31—29. kl. 27—22. kl. haai 23—21. ham 134—98. poontjes 27—20, kl. koolvis zw. 25—22. wit 58 per 50 kg; gr. kabeljauw 158—82. gr. koolvis bw. 77—27, wit 90—88. gr. leng 90 per 125 kg. Totale aanvoer 2670 kisten. IJMUIDEN, 23 januari. Prijzen per kg: heilbot 320—250. gr. tong 330—325, grm. 320— n. 317—300, kl. I 340-330, II 290—270, kg: tarbot IV 64, U. i tarbot I 260-240; gr. schol 32—28. grm. 3025. kW 46—39. II 41—16. schar 41—32, t haring 26—19, makreel 30—23, gr. schelvis 48— 29, grm. 41—27. kim. 38—28, kl. I 36—28, II 32—26. wijting 27—18, gr. gul 35—31, midd. 32—: 27. kl. 31—26. kl. haal 32, poontjes 27—16, kl. koolvis zwart 20—18. wit 36—34; per 125 kg: gr. kabcliauw 168—80. gr. koolvis zw. 54—46, wit 83—82. Aanvoer 3050 kisten. IJMUIDEN. 23 januari. Besommingen: 2 (f.,uiers 34 300. loggers: SCH 171—28.300, KW 46—8160; kotters: IJM—221—6230, BU 33—2700, Breskens 5 en 54—275. vader kan zich nog zo prettig voelen in z'n Sunil-witte over hemd, dat verloren partijtje tegen zoonlief zit hem zichtbaar dwars. Tussen mee haakjes: zag U ooit zo'n wit overhemd? Alleen Sunll wast zó witl Met één oogopslag ziet U aan de blauwe kleur, dat Sunil verschilt van alle andere wasmid delen. En hoe uniek Sunil werkt ziet U aan de weergaloze wit heid van Uw wasgoed. Het vette, vlijtige Sunil-sop heeft meer dan normale wasenergie en intensieve reinigingskracht! Zonder weken, zonder bleken, zonder blauwen 1 Ja, Sunil doet alles voor U! Het omslachtige weken, bleken en blauwen van vroeger is voorbij. In één washandeling worde Uw wasgoed op de gemakkelijkste manier stralend wit! mot 't minste ererkl

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4