Jlieuwe geiJtsrfjr (üöurant Ook Frankrijk aanvaardt de gemeenschappelijke markt Daardoor Engelse interesse voor vrij handelsgebied lu Drie kinderen sprongen van negen meter hoogte Hoofdbeklaagden weren zich hartstochtelijk In Monaco is vanmorgen een prinses geboren Op i RIJVERBOD ZONDAGEN VOOR TWEE OPGEHEVEN Verschil van inzicht over landarbeiders] onên 19{ WOENSDAG 23 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. J- ENS BRINK CHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantfflstltb l« «fiebleten tnyo hert la teghenspoet Zevenendertigste jaargang No 10863 r Wolprijsvraag: kans voor jonge ontwerpers ZIE PAGINA S J Overwinning van Mollet TAE FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft vannacht met 331 tegen 210 stemmen haar instemming betoond met de instelling van een Europese gemeenschappelijke mai'kt. De daartoe strekkende resolutie was ingediend door alle Franse leden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa.Tegen stemden slechts de communisten, de Pouja- I disten, enkele onafhankelijke rechtsen en Mendès-France met enige aan- i hangers. Premier Mollet had niet formeel de vertrouwenskwestie gesteld, maar wel duidelijk gemaakt te zullen aftreden, wanneer de resolutie ver- worpen i worden. Voor de stemming hield Mollet een ge rede, waarin hij zeide, dat Engelands belangstelling voor een vrijhandelsge- bied alleen de reactie is op de Europese gemeenschappelijke mankt. Zonder deze laatste zal de vrijhandelszone er ook niet komen. Dit om het verwijt van som afgevaardigden te ontzenuwen, dat Frank rijk meer Weet-Duilsland steunde, dan de klassieke bondgenoot Engeland. Paul Reynaud rekende in een scherpe rede af met Mendè6-France en ver hem wel te wijzen op d'e offers die bracht moesten worden voor de gemeen schappelijke mankt, maar niet te spre ken over de dreigende ondergang, wan neer deze markt niet tot stand komt. Ook maakte hij onder gelach van de afgevaardigden de opmerking, dat M.F. de regering verweet het land naar de af grond te leiden, maar rustig zijn m tens in het kabinet laat zitten. Reynaud wenste wel In het verdrag zekere garantie, ten aanzien van de land bouw en verweet Engeland fabrieksgoede- ren naar Frankrijk te willen zende maar de grenzen gesloten te houden voi de Franse agrarische produktcn. Maurii Faure onderbrak Reynaud op dit pur zeggende, dat de regering zeker het ve drag zonder deze garanties niet zal oi dertckcncn- In Egeland heeft de liberale partij zich achter het plan tot stiohting var vrijhandelzone gesteld. Plan-Zijlstra IDe delegaties van de zes Europese lan den, die in Brussel onderhandelen heb ben een brief gekregen van de Nedei Reigers toonden goed geheugen te hebben JJAT EEN HOND een slim dier is. en een paard niet minder, dat is bekend. dEr zijn sterke staaltjes te over over de schranderheid van deze diei het leven zo nauw met dat der f Natuurlijk zijn ook gevallen bekend. waarin vogels de rol van het schrandere dier spelen, maar dit aantal is toch veel minder. Zeker als het vogels betreft, die :er schuw zijn, zoals reigers. Bi; Woerden hebben enige reigers echter bewezen ook „link" te zijn. Vorig jaar. het comité Wintervoedering in de :j, polder voedsel neerlegde, wisten deze vo gels de voederplaats al heel gauw te vin na de vorstperiode weer huns Zo gauw echter had het thans niet een beetje gevroren, of een troep reigers meldde zich op dezelfde plaats als een jaar geleden. Het lag helemaal niet in de bedoeling reeds nu voedsel te verstrekken, want de vogels kunnen nog best zelf hun kostje ophalen. Maar wat doe je. als de dieren blijk geven de weldaden van de mensen a een jaar nóg niet te zijn vergeten Engeland akkoord met Speidel De Britse regering is van mening dat jjle benoeming van de Duitse generaal tans Speidel tot bevelhebber van de TAVO-troepen in West-Europa, een „goe de keus" zou zijn. Dit deelde de Engelse jninister van buitenlandse aangelegenhe den. David Ormsby-Core. mee. l'andse minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl6tra. waarin wordt voor gesteld de bevoegdheid van de EGKS ii beperkte vorm ook uit te breiden tot andere bronnen van de klassieke energie. Minister Zijlstra heeft deze brief geechn ven in zijn hoedanigheid van voorzitter van de ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Het doel van het voorstel is de Hoge Autoriteit opdracht té geven met medewerking van deskundigen van de verschillende energiesectoren een on derzoek in te stellen naar deze moge lijkheid. Aan de ministerraad zouden dan voorstellen gedaan moeten wor den met betrekking tot de vaststelling Minister Algera: Geen verlaging van P.T.T.-tarieven (Van i parlementsredactie) Gezien de snelle vermeerdering van1 exploitatielasten der P.T.T. kan aan een verlaging van de tarieven niet worden ge dacht. zo schrijft de minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera. in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de P.T.T.-begroting voor 1955. Som mige senatoren hadden hem vorige week de vraag gesteld of bij een bedrijfswinst- uitkering van circa 31 miljoen een ver laging van de P.T.T.-tarieven geen over weging verdient, vooral nu door vervroeg de afschrijvingen het reële winstsaldo nog aanmerkelijk hoger is. De minister antwoordt, dat in de post van 31 miljoen een bedrag van circa 20 miljoep begre pen is wegens bijzondere, niet tot de ex ploitatie van de P.T.T. en van de post- chèque- en girodienst behorende baten. In de uitkering aan het rijk is dus slechts ongeveer 11 min begrepen, ontleend aan de exploitatiesaldi van de dienstonderde len van het staatbedrijf. E.G.K.S.-parlement Hef parlement van de EGKS zal voor de laatste vergadering, in dit zittingsjaar te Straatsburg bijeenkomen van 11—15 febr. Paul Henri Spaak zal op 12 februari hier in een uiteenzetting geven over de ver dragen voor de Euratom en de gemeen schappelijke markt. die. volgens de be rekening op 20 februari getekend zullen Jemen wil praten met Engeland Jemen stemt In met een bespreking tus- en Jemenitische en Britse officieren over :en staken van het vuren langs de grens ussen Jemen en het protectoraat Aden. Pan Jemenitische zijde werd er echter lan toegevoegd, dat deze onderhande- i op- Engeland heeft gisteren de Veiligheids raad van dp V.N. een memorandum ge stuurd. waarin de Jemenitische. regering wordt beschuldigd, gewapende invallen te hebben gepleegd in Aden. De Jemenitische minister Aboe Taleb die in Kairo verblijft, heeft bekend ge maakt dat 12.000 Egyptenaren zich als vrijwilligers hebben gemeld om in Jemen te vechten. Felle binnenbrand in Leiden TN één van de V.V.D.-flats (nummer 94) aan de Burggravenlaan te Lei den heeft gistermiddag een félle brand gewoed. Op dit nummer, op de tweede verdieping van de flats, woont het gezin Van Gurp met vier kinderen. Omwonenden zagen om ongeveer h?lf twee zware rookwolken opstijgen uit dé bovenverdieping van dé flat, waarna vlèk achter elkaar een jongen van 17 en twee meis es van 9 en 14 jaar, uit het negen meter hoge raam naar beneden spron gen. Zij kwamen tprecht op het gelukkig nogal zachte gras voor het hui?. Monagaskische-baby in Nederlandse luiers J?EN VAN DE MEEST prozaïsche, maai misschien ook wel een van de nut tigste geschenken, die prinses Gracia var Monaco in de afgelopen uie(cen heeft ont vangen, komt uit Nederland. Het ge schenk bestaat uit een zending Neder landse modelluiexs, die door een textiel fabriek uit Neede naar Monaco zijn ge zonden. De speciale vorm van deze luiters maakt dat ze niet meer gevopwen hoeven te worden voor men ze omlegt; het model zit er al in. Dezer dagen heeft de Prinses in een persoonlijk schrijven haar dank betuigt voor dit zoals zij schrijft zeer prak tische geschenk. Het ziet er dus naar uit, dat de toe komstige monarch van Monaco zijn of haar leventje in Nederlandse luiers zal ziJ Proces-Montesi allTTET s nAl^s [ET PROCES-MONTESI kreeg reeds stèren een dramatische noot, toen 'nip^e 76"Jar'Kc voormalige hoofdcommis- jpe^aris van politic van Rome in de beklaag- ct.ticnbank moest zitten Saveiio Polito. eens bekend om zijn gestrengheid, verweerde ch hartstochtelijk tegen een beschuldl- hU het onderzoek naar dc dood Wilma Montesi verhinderd zou heb- irdebcn. Zvjn armen in wanhoop naar boven strekkend riep hü uit: „Ik zweer bü mijn —eer, dat ik mij nooi' gemengd heb in deze \'M" Hij zeide de jazz-orkestleider en zoon 'S Van de vroegere minister van buitenland- I- se zaken, Piero Piccioni, voor het eerst gezien te hebben bij het begin van het Iproces in Venetië, nu j.l. maandag. i Huilend bijna riep hij uit„Edelachtbare fleren, gelooft u mij. Dit is een ver schrikkelijk iets voor mij van hoofd- commissaris van Rome tot deze beklaag denbank Met moeite beheerste hij feich en vertelde, dat hij geen enkele had gezien om de dood van Wilma als gewelddadig te vermoeden. Hij had de rapporten van de rechercheurs zonder meer geparafeerd. De president van de rechtbank, die zag, dat Polito volkomen uitgeput was, ver daagde het verhoor daarna. Ziek in bed Ook de hoofdbeklaagde Piccioni ontken de alle schuld. Hij had Wilma Montesi nooit ontmoet, noch van hagr gehoord. Op üe dag van haa»- dood wös hij ziek in Rome, onder behandeling van eeh doktér. Hij kon niét meer zeggen, wanneet- hij voor het eerst van de dood vgn Wilma hoorde en dacht bet in een krant ge lezen te hebben. De rechter vroeg of hij ooit een Alfa Romea, een wagen die bü het jachthuis van Montagna gezien was. had bezeten „Neen. noolr," antwoordde Piccioni. De verdachte zeide, dat de' be schuldiging geheel in de hand was ge werkt door politieke tegenstanders, die zijn vadet onmogelijk wilden maken. Het proces-Montesi te Venetië, dat drie maanden zal duren, draait o.m. om de personen die hier afgebeeld staan. Movenv.l.n.r. het slachtoffer Wilma Montesi, de man die de zaak onderzocht, de Romeinse politie- magistraat Faffaéle Sepe en e ender hoofdverdachten, Piero Piccioni, zoon van de voormalige Italiaanse ministèr van buitenlandse zaken. Op de tweede rij v.l.n.r. de oud-politie chef van Rome Saverio Polito, mar kies Hugo Montagna en de neef van ex-koning Umberto: prins Maurice Van Hessen, Ook krijgsgevangenen smartegeld Nederlanders, die in Japanse krijgsr gevangenschap hebben vertoefd, kunnen ingaande 23 januari een cheque van f 264 verwachten. Dit is hun aandeel in de uitkering der Japanse regering via het internationale Rode Krui6 aan de vroe- gete krijgsgevangenen, aldus vernemen wij van officiële zijde. Nederlanders in het buitenland kunnen deze laten overmaken in de muntsoort van het land waar zij wonen. Deze uit kering moet men niet verwarren met het smartegèld voor burgergeïnterneerdeh. De 42-jarige heer O. F. de Frank, de twééde man van mevrouw Van Gurp. baande zich een weg door het véaur en kwam via de trap naar beneden, maar hij brandde als een fakkel. Een buurvrouw wierp een kleed over hem heen om dc vlammen te verstikken In het acadepiisch ziekenhuis bleek, dat de heer De Frank zeer ernstig gewond was. Vanmorgen was zijn toestand iets bëtei en leek geen direct levensgevaar mëer aanwezig. Hét jongste meisje kreeg bejia'vè' brandwonden een bekkenfrac tuur- de twee andere kinderen liggen eveneens, in het ziekenhuis. Men kan nog niet beoordelen, of hun verwondingen, met name de brandwonden levensgevaar lijk zijn. De moeder was tijdens het uit breken van c*e brand afwezig én een zoon tje. van twaalf jaar kwam zonder letsel beneden. De brapd is ontslaan, doordat de heer De Frank een petroleumkachel or liep. Hij wiide het vuur blussen, r gleed uit in de wegstromende petroleum en viel. De oudste zoon, die de brandende kleren van zijn vader trachtte te doven, geraakte zelf ook 'h brand, waarop hij met zijn zusjes -uit het raam sprong. Ongeveer negen meter hoog is het raam, waaruit de kinderen Van Gurp te Leiden gistermiddag zijn gesprongen. De brandweerladders geven aan, hoe hoog dat isFoto N- van der Horst Mevr. Bouman in V.S. Indonesië liet verstek gaan Tl/TEVROUW BOUMAN heeft gisteen te New York voor de commissie voor vergelijkend recht van de Amerikaanse orde van advocaten gesproken over de processen tegen dc heren H. C. Schmidt cn I.eon JungschlSger. Zij verklaarde dat aan deze beide beklaagden in Indonesië groot onrecht was j-edaan en dat er druk van buiten was geoefend, dat er gea geerd was en er inbreuk was gepleegd op de gerechtelijke procedure. De orde had vertegenwoordigers van dc Nederlandse cn van de Indonesische regering uitgenodigd. Mevrouw Bouman was vertegenwoordigster ian de eerste. De Indonesische regering liet verstek De voorzitter der orde, de heer Harry Torczyner, zeide dat de avond belegd was om de zaak voor een onpartijdig lichaam te brengen, en te ontdekken hoe de wes telijke juridische stelsels in de nieuwe republiek van Azi= werken. Mevrouw Bouman verklaarde, dat de zaken niet zo gaan als vele Indonesiërs hadden gehoopt gelijk vroeger nog door de vroegere vice-president is uiteengezet. De heer Torczyner uitte zijn leedwe zen. dat er niemand was om het Indone sische standpunt uiteen te zetten. Te Washington verklaarde een verte genwoordiger van de Indonesische am bassade dat er geen uitnodiging was ont vangen. De reis van mevrouw Bouman wordt betaald door het Jungschlager-comité. Zij vertrekt heden naar Los Angeles en zal in San Francisco. Denver en Milwaukee lezingen houden. Begin maart hoopt zij naar Nederland terug te keren. Gasverstikking. In Yerseke i6 gisteren de 82-jarige, alleenwonende gepensioneer de postbode C. van 't Veer in zijn wo ning door gasverstikking om het leven gekomen, doordat een pannetje op het open, doch niet brandende gasstel 6tond. Vrouw bekneld tussen schip en kade Te A d o r p in Groningen is de 32- jarige schippersvrjuw w. Branbergen- Sch'itema overboord gevallen en bekneld gerai kt tussen schip en kade van de Dokwerdersluis. Tijdens het schutten verloor de vrouw door een rukwind haar evenwicht. In een ziekenhuis is zij c leden. In een ziekenhuis te T i 1 b u r g is teren de 43-jarige autobestuurder E. uit' Vughf overleden aan de verwondingen, die nij opliep bij een autobotsing. Kanon zweeg na 21 schoten MET 21 kanonschoten is vanmor gen om 11.03 uur de geboorte aangekondigd van prinses Caroline van Monaco, die om 9.27 wereld kwam in het paleis van prins Rainier en prinses Gracia. Prinses Caroline weegt 3730 gram, heeft tiebben moeder e Het wa straat en richt i bruin haar. De artsen sen verklaring uitgegeven, dat n kind het zeer goed maken. s een grijze mistige morgen. Op in de café's van Monaco wachtte igte vol spanning sinds het be- 5 gekomen, dat de geboorte elk ogenblik verwacht kon worden. Eindelijk weerklonk het eerste schot uit het Monagackische kanon en rolde daverend over de heuvels en de Middellandse Zee, waar de plezierjachten van 's werelds mil jonairs gemeerd liggen. Na het twintigste schot telde men zorg vuldig de seconden, die het duurde voo het 21ste cn daarna weer. maar het kanoi zweeg verderer was een prinses ge boren. Na het eerste schot.ratelden om 11.03 uur, de telexen over de gehele wereld het bericht naar de krantenbureaus: In Mi naco is vanmorgen een vorstelijke baby geboren. Na het zwijgen van het kanon kwam de tijding: Met 21 schoten is vanmorgen de geboorte aangekondigd van prinses Caro line van hfonaco, het eerste kind van prinses Gracia en prins Rainier. In Monaco laaide de feestvreugde od. De sirenes in de haven lieten hun sner pende klanken horen en later beierden de kerkklokken het blijde nieuws uit. Even na twaalf uur brak radio-Monaco een Mozartconcert af om het woord - te geven aan prins Rainier, die verheugd zijn onderdanen officieel in kennis stelde van de geboorte van zijn dochter. Het was be kend. dat de prins graag een meisje wilde hebben. De doopnamen van de kleine prinses zijn Caroline. Louise Marguerite. Peter is de 17-jarige neef van prins Rainier, Georges Fcstctics en meter een nicht van prinses Gracia, Margaret Davis. Prins Rainier kondigde aan. dat over enkele dagen een nationale feestdag zal worden gehouden. De bevolking echter Koningskinderen kregen polio-inenting Buckingham Palace heeft gisteravond meegedeeld, dat koningin Elizabeth haar beide kinderen, prins Charles cn prinses Anne heeft laten inenten met een Brits vaccin tegen kinderverlamming, dat jaar geleden is tot stand gekomen. Het besluit van de koningin zal waarschijnlijk door miljoenen Britse ouders worden trok reeds menige fles champagne open en de jachten in de haven werden met spoed gepavoiseerd. Dc enige Monagask in Nederland, dë heer jean Rey, eigenaar van het hotel Des Indes in Den Haag, consul-generaal van het prinsdom in Nederland, was de eerste die de vlag uitstak na het heugelijke nieuws. Om half twaalf reeds wapperde dc prinselijke witte vlag met in het mid den het wapen, geflankeerd door twee be wapende, in pij gehulde monniken, van de gevel aan het Lange Voorhout, terwijl een plechtige dronk aan 't welzijn van prinses Caroline gewijd werd. In de Haagse bioscoop Rex, waar de film High Society draait, waarin Grace Kelly speelt en zingt, zal morgen aan allé bezoekers een beschuit met muisjes wor den aangeboden. 27 januari TAE MINISTER van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft bij wijze van proef het zondagsrijverbod niet van kracht verklaard op zondag 27 januari en zondag 10 februari. Wanneer deze proef slaagt en de Westeuropese benzinepositii niet ongunstiger wordt, zo beloofde de minister gisteravond in een rede voor de beide Nederlandse radiozenders, kan de proef herhaald worden. Maar dan moet het rijdend publick gedurende deze zon dagen evenals op werkdagen zelfbeheer sing betrachten, door zo mogelijk met matige snelheid te rijden en onnodig lange ritten te vermijden. „Ik doe een beroep op het publiek," besloot minister Zijlstra zijn radiorede, „om door de nodige zuinigheid deze proef te doen slagen, opdat wij met inacht neming van de algemene voorzienings- belangen van het land en met een zo beperkt tnopelü'k ingrijpen tn het be- drijfs- en particuliere leven door de hui dige moeilijkheden heen kunnen komen". Hoewel de Westeuropese olievoorzie ning gunstiger is dan werd verwacht, achtte de minister een algehele opheffing van het zondagsrijverbod niet verant woord. De bewindsman legde er de nadruk op, dat juist döor de invoering van het rij verbod op zondag, de regering begin december, toen de internationale olie situatie volstrekt onzeker was, niet tot een formele rantsoenering van de aard- olieprodukten behoefde te besluiten. Dit is een lichtzijde van de beperkende maat- De schaduwzijde is dat het verbod ingreep betekent in het particuliere le- en 10 februari ven en een relatief zware last legt op bepaalde delen van het bedrijfsleven, zoals het café- en restaurantbedrijf en het autoverhuurbedrijf. De situatie met betrekking tot de Westeuropesé olievoorziening is wat de benzine aangaat gunstiger dan aanvan kelijk werd verwacht. Dit in tegenstel ling tot de voorziening van gas- en stook- Minister Zijlstra zei vérder, dat reke ning moet worden gehouden met een stijging van het benzinegebruik, naar mate het voorjaar nadert. Bovendien is het onzeker hoe de aanvoer zich verder Stichting van de Arbeid over SER-advies De Stichting van de Arbeid heeft de minister-president geantwoord op zijn vragen over de kosten van het levensonderhoud, zoals deze zouden kunnen worden als het advies va: Sociaal-Economische Rgad inzake de bestedingen zou worden opgevolgd. Uit het antwoord blijkt dat de ver tegenwoordigers van de arbeiders- vakcentralen in de Stichting zich op het standpunt stellen, dat er grens voor een aanvaardbare stijging van de kosten voor het levensonder houd moet worden aangegeven. n werkgeverszijde realiseert men zich, na een zekere prijsstijging van het gezinsverbruik opnieuw het vraagstuk de lonen aan de orde zou kunnen worden geste'd. Dit zou, zo zeggen deze ïgenwoordigers, het effect teniet doen de bereikte overeenstemming tussen de regering en de hierbij betrokken orga- aties over het loon- en prijsstabilisatie- beleid o-p grondslag van het S.E.R.-advies. De werknemersvertegenwoordigers lichten hun standpunt nog in een afzonderlijk schrijven toe. Het bestuur van de Stichting deelt voorts nee. dat het niet op de weg van de Stichting ligt een interpretatie van het rapport van de S.E.R. als zodanig te ge- Het bestuur van de stichting komt in zijn schrijven aan dr Drees ook nog te rug «u unt van een e.ventufle ver dere vt.r.'ogmg van de vennootschapsbe lasting. De werkgeversvertegenwoordigers in het bestuur van de stichting steller zich op het standpunt, dat een behande ling van fiscale aangelegenheden niet ge acht kan worden tot de competentie van de Stichting van de Arbeid te behoren. Naar het bestuur bü het onderhoud met enige leden van het kabinet op 11 januari is gebleken, heeft het niet In de bedoeling van de regering ge'egen met haar schrij ven ook het landbouwbeleid als zodanig ter discussie te sto"en De vertegenv differs der werknemers In het bestuur achten het echter wel op de weg van di Stichting van de 5rbcid te liggen ziel uit te spreken over de consequenties var het te voeren landbouwbeleid voor wai betreft de lonen der landarbeiders. Daar evenwel da werkgeversvertegen woordigers in het bestuur het thans niel opportuun achten z:ch over deze aange legenheid uit te soreken. wordt in het afzonderlijk schrij -en van de werkne- rpersvertegenwoordyers tevens de opvat ting van werknenv:rszijde ter zake van de, landarbeidersionen medegedeeld. Van. werkgeverszijde meent men, dat de Stichting van de 9Arbeid zich eerst over een bepaald loonvoorstel voor de land bouw kan uitspreken, wanneer dit op de gebruikelijke wijze door het college van rijksbemiddelaars aan de stichting om ad vies woordt gelegd De brief aan de minister-president ver wijst voor deze kwestie verder naar het schrijven, dat dè vertegenwoordigers van d« drie centrale landbouworganisaties tot de minister-president hebben gericht. .mheden in het Suczkanaal en van de aanvoer uit het westelijk halfrond. Mr. A. J. Roest Crolilius. secretaris van het bedrijfschap Horeca, zeide ons zeer teleurgesteld te zijn over de toespraak van de minister, omdat de angst voor het mislukken van het toeristenseizoen er niet mee weggenomen is. Hij had in de radiorede elke geruststelling gemist. Hij vreesde daarom, dat men in het buiten land verbaasd zal zijn en zeker niet zijn vakantie hier zal komen doorbrengen. Weliswaar mogen de buitenlanders in Ne derland rijden, maar het is een bewezen feit, dat zij wegblijven, daar ze niet het onplezierige gevoel willen hebben op de Nederlandse benzinevoorraad te parasi teren. Overigens was de heer Roest Crol- lius er dankbaar voor. dat er althans enige verbetering is. al is het dan nog maar voor twee zondagen. Verbaasd wa6 hij echter, dat de minister de aanbevolen maatregelen (onder meer beperking van de maximumsnelheid of het verbod tot vijf uur 's middag6 te laten duren) niet heeft getroffen. De huidige situatie ls voor de Horeca-bed rij ven ronduit ramp zalig, aldus mr. Roest Crolliu6. De schade, die het verbod thans heeft aangericht, wordt thans onderzocht. Verbazing De heer A. G. M Boost, directeur van „wegen en verkeer" van de A.N.W.B. toonde zich tegenover ons verbaasd over de rede van minister Zijlstra. Hij achtte de getroffen maatregel vreemdsoortig, omdat hij zijn6 inziens geen enkel resul taat zal opleveren, dat als uitgangspunt kan dienen voor andere maatregelen. Een telling van het verkeer op de „vrije" zon dagen zou alleen maar aantonen hoeveel wagens er op de weg zijn geweest, maar nog niets zeggen over het benzinever bruik. En déér komt het toch op aan. De heer Boost had dan ook liever ge zien. dat de minister naar Belgisch voor beeld een beroep op de weggebruikers had gedaan en een maximumsnelheid had ingevoerd, wat toch een flinke besparing oplevert. Het zondagsrijverbod als zoda nig achtte hü echter niet van grote be tekenis. daar de besparing naar zün me ning' niet doorslaggevend is. Juist de lange afstandrijders het beroepsverkeer rüdt in hoofdzaak niet op zondag. Later meer betvolking De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar droog weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige, zuidelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.34—17.15; maan 3.11— 12.05. Op 30 januari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1