Wind begint nu in 3 te komen de zeilen K. en O.-film van de maand vol romantiek ^VANAVOND z LUISTERT E U NAAR: WOLLEN JERSEY Maak gebruik van wetenschap in besef, dat God nabij is Politiek is veel meer een volkszaak geworden De heer B. van Bolhuis nam afscheid als rij-examinator Jaarvergadering Ned. Bond van Evang. Chr.-Gemeenschappen flEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 21 JANUARI 195T Ds. Geursen in Pieterskerk over de emigratie en -| ;n. Het gaat erom, dat wij het visioen en zien van Gods iverk bij VOEL ME ALS IEMAND die op zijn basis is teruggekeerd om ver- slag uit te brengen en die na vijf jaar verantwoording verschuldigd ili-5 over de kansen en de mogelijkheden, die ons in het leven worden ge- oden. Vanavond sta ik hier niet voor u als een ontgoochelde man, maar jstils een dankbaar mens". Dit zei ds. M. W. J. Geursen van Melbourne, m-iredikant van de Presbyteriaanse Kerk in Australië, gisteravond in de de»ieterskerk. Hij diende verscheidene jaren de Leidse Hervormde Gemeente, enj nu enkele maanden met verlof in ons land en hoopt met zijn vrouw en in het midden van de volgende maand naar zijn werk onder en)e immigranten terug te keren. De Pieterskerk was, ondanks de lage tem- geheel bezet. En ds. Geursen heeft de Gemeente met zijn pre- dking en emigratiebevindingen zeer geboeid. je. De predikant herinnerde eraan, hoe 'jen bij het zoeken naar een oplossing an de problemen in het Nederland van is*a de tweede wereldoorlog de emigratie es-ls een klein geneesmiddel ontdekte. In- tjgtastrialisatie en vervdlmaking van de poduktiemethoden werden als groot ge leesmiddel aangegeven, maar emigratie leef een kleine verlichting van de zor- el-en betekenen. En de zaak van de emi- is nog altijd actueel. Een voort durende emigratiepolitiek blijft geboden. Ds. Geursen verklaarde, hoe hij vijf ,r£jar geleden zijn emigratie heeft ge- .agien. Hij heeft toen de noden en de zor- 3ieen en de vragen van het land gezet ..-nder de overstraling van het heilsplan "an God. Wij zijn toch allen onder de ichtboog van Gods trouw. God schrijdt Zijn weg voort, van de schepping aar de verzoening en van de verzoe naar de voleinding. Hij heeft Zich ®erbonden met ons tegen het lot. Wij zijn door het Woord van God. En als trekken we uit over de horizon- -.k.sn heen naar het tweede vaderland en an nog verder, naar het derde vader- ind, Jeruzalem, de stad met de funda menten. in Geheimenis De tekst van ds. Geursen was Hebreën vers 13: die de beloften niet ver- ,3e Tegen hebben, maar hebben ze van verre ,ezien en begroet". In dit hoofdstuk wordt ons geen galerij de an heiligen getoond, maar gewone men ieten. Maar tegelijkertijd zijn het mensen aet een plus, met een geheimenis. Wat is eigenlijk het geheim van ons enestaan? Hoe komen we er toe, deze en in-ile beslissing te nemen? Als emigranten it".tjn wij heus geen kruisvaarders luropese Christendom. En wie emigreert at angst of om de nood van zijn leven t ontvluchten, kan beter thuisblijven, °e?ant de emigrant heeft in het vreemde al zijn reserves nodig omdat hij a(3 d een levenscrisis komt te verkeren. In de Hebreënbrief wordt het ons ech- "er duidelijk, dat onze zienlijke wereld dean alle kanten is omgeven door Gods ndmzienlijke wereld. Gods bedoelingen in anois leven zijn op vele momenten ver hit •organ, maar toch mogen wij door het ieloof Zijn woord horen. Bij het begin de voortgang en het einde van het mensenleven staat God. Dat s alleen maar troost. Vóór ons uit rijst e_le ster van Gods belofte. Deze bepaalt le levensrichting van allen die geloven. de Abraham is een zwerver geweest op •«njods genade. Telkens is er in zijn leven Vijiet stille en toch machtige komen van n(3 ïod. Die zijn blikken richt tot in het 'lerde vaderland. Zijn gemengde motie- '1JS'en worden telkens doorbroken vanuit tVefe onzienlijke wereld. Ziin eenzaamheid de vordt telkens door God doorkliefd. Hij igj^ag reeds van verre Christus, de en zijn vrouw zich afvroegen, zij In Australië eigenlijk deden, wat daarheen gedreven had. „We zijn echter getroost. Door kinderen, die juichend naar school gaan en er juichend vandaan komen en wie er toekomstmogelijkheden zijn. We zijn ook getroost door ons werk. Mensen hebben ons deelgenoot gemaakt van vreugden en verdriet Vaak ben ik de visie op Gods beloften kwijtgeraakt. Ik heb het woord van God zelf op mij laten afkomen". Ontwikkeling Het kerkelijke werk begint zich t ontwikkelen en te consolideren. Er den kerkdiensten gehouden in verschei dene centra van de stad, er zijn gezel lige avonden en gesprekskringen, er wordt huisbezoek gedaan en het sociale werk wordt evenmin vergeten. Belangrijk de hulp van de Kerk bij het zoeken n een woning voor de nieuwe Immigrant. Ds. Geursen zei over dit alles: „De wind begint in de zeilen te komen". Ten aanzien van de samensprekingen tussen de Kerk en de Methodisten, de Congregationalistische Kerk en de Pres byteriaanse Kerk stelde de predikant de vraag, hoe het compromis kan worden vermeden. Dat kan alleen door een nieu we liefde voor waarheid, belijdenis Schrift In het slot van zijn prediking zei ds. Geursen, dat er geen vervulling in onze handen ligt. Het gaat erom, dat wij het visioen zien van Gods werk. Wij zijn nooit klaar, de dingen breken ons bij de handen af en wij zwichten voor muren van weerstand, maar het geheim van Abraham kan óns geheim worden. God schaamt Zich er niet voor, de God van mensen ge naamd te worden. Hij richt Zich met dit warme vermaan tot ons: door het geloof een nieuwe visie. Voel je één met de mensen die het door het ge loof op eenzame posten uithouden. De predikant besloot zijn prediking met het zeggen van een strofe uit het Wilhelmus: Oorlof mijn arme scha pen, die zijt in grote nood. Uw her der zal niet slapen, al zijt gij nu ver strooid! Aan het eind van de dienst zong de Gemeente alle verzen van gezang 293: O God, Die droeg ons voorge slacht. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Uiterstegracht 1 B, 8 uur: Broederschap vau oud-padvinders, jaarvergadering. Foyffr Stadsgehoorzaal, half 8: Ned. Chr. Reisvereniging, jaarvergadering met films, dia's en zang van „Inter Nos". Zoeterwoude, gemeentehuis: 7.45 uur: gemeenteraad. Oegstgeest, Witte Huis, 8 klassieke grammofoonplaten, met bespre king door dr. J. van der Veen. Warmond, 't Trefpunt, 8 uur: volks concert door het West-Nederlands Sym- phonie-orkest o.l.v. Sam Swaab. Dinsdag Prediker, 8 uur: Baptisten Gemeente, Maranatha-bijeenkomst Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, Sous les tois de Paris. Kleine Burcht, 8 uur: Veteranen Legioen Nederland, dr. W. A. Veenhoven uit Den Haag over het Midden-Oosten, Suezkanaal i Hongarije. Woensdag Gulden Vlies, 8 uur: Prot Chr. Onder wijzersvereniging, T. Tieleman ovei Noord-Afrika. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor allen", Rotterdams Harp- kwintet. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. ei ïrsus „Moderne beeldhouwkunst" door Joh. H. Wertheim. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereniging van postzegelverzamelaars, jaarvergade- Prediker, 8 uur: Baptisten Gemeente, Mar anatha-bij eenkomst. Rapenburg 8, 8 uur: V.I.R.O., dr. Landheer, directeur bibliotheek Vredespa leis, over: Indrukken uit Polen. Volkenkunde. 8 uur: G. D. van Wen- gen over: Godsdienstige en sociale struc tuur in het moderne Ceylon. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Het leven van Buddha In do kunst" (tot 14 februari 1957). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24307; apotheek Tot Hulp der Menechheid. Hooi gracht 48, tel. 21060 en Oegstgeester apo theek, Wilhelimlnapark 8. tel. 26274. „Verdamping9 Ds. Geursen zei, dat geen enkele emi- Jrant het gemakkelijk heeft. Wie over gaat denken, moet weten, wat uitlij doet. Het begin is zeer moeilijk. Nie- [,e. nand wist, hoe de geestelijke verzor- {ing onder de uitzwermende kinderen ran ons volk ter hand moest worden ge- 'anjomen. De grote afstanden belemmeren ert {eregeld contact. De Nederlander dwingt in het alge aal meen bewondering af van zijn om- geving. Maar kerkelijk „verdampt" ongeveer 95 procent van het aantal Protestantse Nederlanders. Misschien is het maar 5 procent, dat over de hij horizonten heen door het geloof het .jjg derde vaderland heeft gezien. De secularisatie Is in de emigrantenwe reld ontstellend zichtbaar, zei ds. Geursen. ui- In het begin zijn de moeilijkheden me sigmaal zo groot geweest, dat ds. Geur- Oog in oog en O. draaidebestaat uit twee korte films: „De medeplichtige" en „De sheriff kiest een vrouw", die niets met elkaar te maken hebben. Slechts de romantiek hebben ze gemeen. spanning van het pistool. Zal-ie of zal-ie ndet? Hij deed het ndèt, want de sheriff had geen pistool bij zich, maar wel zijn jonge vrouw, voor wie onze bandiet meer ontzag had dan voor een schietwapen. Zo bleef alles beperkt tot enige materiële Was ailles bij elkaar aardig amuse ment. A. C. Bouwman. Ballet „De seizoenen" van Glazoe- now. (NCRV 23.15 uur) De Russische componist Alexander Konstantinowitsj Glazoenow werd n"- augustus 1805 te Leningrad geboren ke stierf in Parijs op 21 maart 1936. Hij ;et een leerling van Rimski Korsakow, wie h\j de nagelaten en onvoltooide opera Prins Igor" van Borodin bewerkte en 'Vc instrumenteerde. Glazoenow is enige tijd ds. directeur geweest uan het Conservatorium in Leningrad (1905—1912), maar de Rus- sische revolutie bemoeilijkte hem het werk en in 1928 verliet hij Rusland. Hij ch reisde door Spanje, dirigeerde in 1929 het Detroit Symphony orchestra, voerde in '1931 eigen werken uit te Eastbourne (En geland) en kwam ten slotte in Pargs. waar hij stierf. Galzoenow was een ty- pisch vertegenwoordiger van de na-ro de mantische school en liet zich sterk be de invloeden door Brahms en Wagner. Heel jjf - erg Russisch-nationaal is zijn muziek niet. Wel is zijn muziek rijk aan koloriet. Ook zijn ballet „De seizoenen", dat achtereen- li- volgens Winter, Lente, Zomer en Herfst li- in klank brengt. Het is charmante en ir- tijkgekleurde balletmuziek, niet bijzonder oorspronkelijk, maar welluidend en aan- sprekend. De uitvoering geschiedt door het ïn Conservatorium Orkest uit Parijs Albert Wolff. De schrijver van het eerste stuk, de Engelsman Conrad, wil laten zien hoe bij kapitein de liefde voor zijn 6chip groeit. Ze moeten samen wat doorge maakt hebben en in moeilijke ogenblik ken getoond hebben wat ze waard zijn, de kapitein en zijn schip. Dan pas is het echt z ij n schip. Conrad heeft een mooi verhaal geschre ven over een jonge klipperkapitein, die zijn eerste reis met een schip maakte. Er komt in het donker van de nacht een naar het schip gezwommen, die stuui op een ander schip is, daar een man heeft gedood en nu tracht te ontvluchten. Hij wordt als verstekeling meegenomen. Dan vaart men naar een eiland en om de ir de kans te geven van boord te komen naar land te zwemmen, moet men onv antwoordelijk dicht onder de kust komen. De kapitein, de enige die van de aanwe zigheid van de moordenaar afweet, neem1 de hele leiding op zich. Zijn scheepsvolk neemt die roekeloos heid niet en er ontstaan enige moeilijke situaties, vooral wanneer blijkt, dat de wind niet erg gunstig is. Toch speelt ze jonge kapitein het klaar en zo is hechte band gelegd tussen de kapitein zijn schip. Een weinig terzake doend romantisch verhaal, dat zich afspeelt op een eve mantische plaats: een zeilschip. Dit laatste heeft met de film gemeen, dat beide soms last van windstilte heb ben. Dan is de vaart er uit. Op andere ogenblikken komt bij beide er weer eens gang in. Het is een verdienstelijke film. De meraman heeft maar beperkte ruimte, waar hij werken kan. Dat is gauw beke ken op zo'n schip. Toch slaagt hij er niet te veel in herhaling te vervallen worden er goede natuuropname inggelast. Voorzover er van spanning sprake Is. moet dit komen van 't verhaal, want een door de film gesuggereerde spanning is geen sprake. Ook niet in het tweede gedeelte, waai we In een stadje in Texas de sheriff er de laatst overgeblevene van een terreur- bende aan het werk zien. 't Is hier de SPECIALE VERKOOP STOFFEN 160 cm. breed (U heeft dus veel minder stof nodig) een ideale kwaliteit voor japonnen en blouses, in zwart en pasteltinten ssiraat 142-144 Leiden Te!. 25838 Intrede van ds. G. Th. Rothuizen i Studentenpredikant hulp bij wegnemen van zorgen NA 'S MORGENS door prof. dr. R. Schippers uit Amsterdam te zijn be vestigd, heeft ds. G. Th. Rothuizen van Uithoorn gisteravond in een stampvolle Zuiderkerk zijn intrede gedaan als Gereformeerd studenten- predikant te Leiden. De nieuwe dominee had tot tekst de verzen 29 tot en met 31 van 1 Cori/nthe 7 gekozen, waarin Paulus schrijft: Dit bedoel ik, broeders; de tijd is kort. Ten slotte, laten zij, die een vrouw hebben, zijn als zonder vrouw; die wenen, als weenden zij niet; die blijde zijn, als wa ren zij niet blijde; die kopen, als zouden zij er niets van behouden; die van de wereld gebruik maken, zonder haar geheel te gebruiken. Want het uiterlijk van deze wereld is bezig te verdwijnen. Dr. Berghuis sprak voor Leidse A.-R. kamerkieskringcentrale DE VOORZITTER van de A.-R. party, dr. W. P. Berghuis, heeft zater dag voor de kamerkieskringcentrale Leiden van deze partij gesproken over het onderwerp „Christelijke politiek in een moderne wereld". In deze redevoering, die een beschouwing was van de achtergronden der politiek, hekelde dr. Berghuis de meer en meer op de voorgrond tredende gedachte, dat de politiek uitsluitend een zakelijk karakter heeft. Dr. Berghuis achtte het na enige inlei dende woorden, waarbij de landbouwpo litiek even ter sprake kwam. een zorg wekkend verschijnsel dat vandaag aan de dag zoveel mensen volkomen langs de politiek heengaan. De gemiddelde bur ger, aldus dr. Berghuis, geeft alleen nog maar een oordeel over aspecten die hem aangaan, terwijl dit oordeel dan vaak nog oppervlakkig ls. Deze verschijnselen zijn nog meer zorg wekkend, als men nagaat, dat de moder ne politiek een geweldige invloed uit oefent op de samenleving. De politiek is veel meer een volkszaak geworden. Er ls praktisch geen levensterrein waarop de politiek geen aangrijpingspunten heeft. De moderne wereld is een wereld vol spanningen en beroeringen. Wij leven in een tijd van volkomen losgeslagenheid ten opzichte van het verleden. De oorlog heeft de banden met dit verleden kapot gemaakt. Wij zien het op het terrein van de filosofie, waar Sartre zijn vergiftige theorieën de wereld inzendt; wij zien het ook in moderne kunst, die een uiting is van het nihilisme en daarom elke norm ontkent. Toch heeft de oorlog ook voordelen met zich gebracht. Allerlei dingen die eigenlek geen enkele geestelijke waar de hadden zijn verdwenen. wy moe ten goed de opdracht voor ogen hou den die God ons gegeven heeft, en geen eigen beginselen gaan maken. Als politieke party hebben wü de taak positie te kiezen, ook in de wereld van 1957. Wy moeten in staat zyn, het goede in de wereld te zien tot ont plooiing van de Goddeiyke krachten, die in de mensen zyn gelegd. Do risico's hiervan zyn groot, maar het zou een volkomen misvatting van Gods gebod zijn om ons op te sluiten. Dat God ons in deze wereld zet, is geen toeval. Spreker was van mening, dat wij vooral nu goed moeten weten wat „beginsel" is. De A.R. partij heeft een respectabel ver leden. Wij hebben grote voorgangers ge- mannen die hun stempel op de po litiek hebben gedrukt. Mannen ook, die beginselvast waren. Uit de tijd nu horen wij niet alleen buiten, ook in onze kring vaak de mening verkondigen dat de A.R. politiek uit de tyd is. Natuurlijk, er is altijd een span- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelia Willem, z v C W Anker en T Burghout; Cora Aleida, d v WAF Marijt en A M van Kampen; Ed ward George, z v A Roelandse en G A Koers; Marijke, d v J M de Beer en C Keukenmeester; Theodora Elisabeth Si bylla Wilhelmina, d v H Smit en M J Beuseker. OVERLEDEN: L Jongeneel, 71 j, man. Zijn „hoofd"-vak liet 't niet meer toe „Het is met een zekere schroom, dat ik hier in uw midden afscheid kom nemen; dezelfde schroom, die ik gevoelde, toen ik zeven jaar geleden met het afnemen van rijexamens begon." Deze woorden sprak de heer B. van Bolhuis zaterdagmiddag in café Royal aan de Doezastraat tijdens een af scheidsbijeenkomst, waarbij de rijinstructeurs uit Leiden en omgeving blijk gaven van de grote sympathie, die zij de aftredende adviseur toe dragen. „Een schroom," zo zette de heer Van Bolhuis uiteen, „die voortkomt uit de om standigheid, dat de verhouding adviseur- instructeur in feite een ambtelijke verhou ding is. Nu komt eigenlijk het demas qué! Het treft mij zeer, dat er geen sprake is van een kloof, integendeel, slechts van eeriyke vriendschap." De heer Van Bolhuis is van beroep tand arts en oefende het examinatorschap als nevenfunctie uit. Het werk heeft hem steeds sterk aangetrokken. Vooral de psy chologische kant heeft zijn grote interesse. Omdat zijn „hoofd"-vak het niet meer toeliet, moest hij tot zijn grote spijt dit werk, dat hem zo na aan het hart lag, op geven. De heer R. van Straten, vice-voorzitter van de plaatseiyke afdeling van de F.N. O.P., vertolkte in enige welgekozen woor den de gevoelens van alle rijschoolhouders en -instructeurs. Het rijexamen kreeg men van de heer Van Bolhuis niet cadeau, maar de kandidaat onderging toch dc pret tige gewaarwording tegenover een man met begrip voor de situatie te staan. Uit handen van de heer Van Straten ontving de heer Van Bolhuis een fraaie tafelsi garettenaansteker met inscriptie. Geruime tijd bleef het gezelschap onder aangename kout en het ophalen van vele herinneringen bijeen. Op een suggestie van rijschoolhouder Ton v. d. Bos werd ten slotte aan de heer Van Bolhuis het verzoek gedaan, te zijner tijd in een vergadering van rijschoolhou ders een lezing te houden over zyn er varingen; een verzoek waarin de heer Van Bolhuis gaarne toestemde. ning geweest Vroeger b.v. fout. Hierdoor zeggen sommigen, dat de A.R. party haar beginselen gaat verzaken, dat zij compromissen sluit. Dat is echter niet waar. Wij moeten goed het verschil vooi ogen houden tussen beginsel en uitge werkt beginsel. Spr. meende, dat wy hier allen fouten hebben gemaakt. Wij heb ben vaak van de uitwerking een beginsel gemaakt. Hier komen natuurlyk botsin gen. De neerslag van een geprojecteerd be ginsel verandert elke dag. Wij moeten de beginselen die ons in de Bijbel gegeven zijn als de enige goede aannemen; kan onze politiek niet falen. Zo moeten wy ook met onze partij 1957, die een zware slag te kreeg, onze politieke boodschap brengen. Wij moeten niet in de wereld staan met een gevoel van krampachtigheid. De ge meenschappelijke opdracht die wij heb ben jnoet alle interne moeilijkheden te boven gaan. Wij hebben onze ogen te richten op de achtergronden van de po litiek: dan zien wij, dat wij midden in het Nederlandse volk staan, om daar heilzame werking uit te oefenen. Ds. Rothuizen vestigde er in het begin an zijn preek de aandacht op, dat al het voorgaande over het huwelijk en ook de inhoud van zijn tekst door Palus slechts ter illustratie van de eigenlijke bedoeling zijn gegeven. Men kan nog voorbeelden noemen en het zou zelfs helemaal niet gezocht zijn, eraan toe te oegen: En zij die studeren, als studeer den zij niet. Want, zo vroeg de nieuwe studentenpredikant zich af. wie exploi teert de wereld juist zó als de student; zowel op het gebied van de wetenschap als op het terrein van het gewone leven? Geen lauwheid t zou echter verkeerd zUn te menen, dat de Bijbel hier tot lauwheid of tot het doen van halfwerk zou aansporen. Integendeel. De Christen Is geen stoïcyn of puritein en man en vrouw moeten el kaar hartelijk liefhebben. Men mag ook wel blyde en bedroefd zijn, men mag ook kopen en verkopen en van wereld en wetenschap gebruik maken. Maar dit alles moet worden gedaan in het besef, dat God nabij is; dat Christus Zyn plaats inneemt. Ds. Rothuizen beklemtoonde, dat Christen als taak heeft liefde, blijdschap, droefheid, koopmanschap en wetenschap serieus te nemen. Hij mag deze dingen echter niet dódelijk serieus nemen; mag er niet in geloven. Er is er imm maar Eén in wie men kan geloven, dat is de Heiland der wereld. Jezus Christus. Het woord van Paulus ls niet in dreigende zin bedoeld (al komt dat ook in de Bybei voor) en zo hoop ik hier ook nimmer le spreken, aldus de predikant. Ik wens slechts, even als Paulus in de volgende tekst zegt, dat u allen zonder zorgen zult zyn. Dat in Lelden zonder zorgen kan wor de gestudeerd: daartoe hoop ik door Christus myn steentje te kunnen by- d ragen. Pionierstverk Nadat de dienst was geëindigd, kwa men verscheidene afgevaardigden voren om de nieuwe predikant toe te spreken. Dr. F. H. von Meyenfeldt voerde het woord als praeses van de Leidse kerkeraad. Hij vestigde de aandacht op het pionierswerk van de studentenpredi kant en verzocht de Gemeente ds. Rot huizen „De Heer zal u steeds gadeslaan" zingen. Dr. H. J. Westerink sprak is de commissie van samenwerking, ds. F. Pylman jr. uit Katwijk aan Zee als vertegenwoordiger van de classis Leiden, en ds. H. Post als afgevaardigde in de Generale Deputaten. Verder gaven van hun belangstelling blijk leden van de commissie van sa menwerking. ds. H. M. Kuitert uit A'dam, als Geref. studentenpredikant, wethou der D. van der Kwaak, die het gemeen tebestuur van Leiden vertegenwoordigde, de secretaris van de senaat van de Leidse universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, Leidse studentenpastores, studentende- Collegium van het Leidsch Studen tencorps, afgevaardigden van V.V.S.L., Christen-Studentenraad, Sanctus Augus- tinus. S.S.R., N.C.S.V., V.C.S.B.. studen tenvereniging op humanistische grond slag. Catena en de Gereformeerde stu dentencommissie en vertegenwoordigers verscheidene Kerken. Zaterdagmiddag hield de Ncd. Bond in Evangelische Christen-Gemeenschap- »n in hotel „Thalia" t« Utrecht zyn jaarvergadering onder leiding van de heer J. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven. Na het openingswoord van voorzitter werden de jaarverslagen door dc secretaris en de penningmeester uitgebracht. De afgetreden secretaris, de heer Th. Dikkcs te Leiden* kon gewag maken van het feit. dat in totaal 28 ge meenschappen zyn aangesloten. Het financiële overzicht van de pen ningmeester meldde een batig saldo. Er werd een definitief nieuw bestuur gekozen. De samenstelling is nu als volgt: de heer J. Klein Haneveld te Bo degraven, voorzitter, secretaris de heer N. Esmeyer te Amsterdam, penningmees ter de heer W. F. Kloos te Gouda. Voorts maken de heren J. Kits te Doorn, ds. J. v. d. Schors te Amsterdam, A. T. Pol derman te 's-Gravenhage en C. J. Mijns- bergen te Velsen deel uit van het hoofd bestuur van de bond. Tot 1 februari blijft het secretariaat bij de heer Dikkes te Leiden. Middelstegracht 3. Op de tweede pinksterdag wordt Velsen een grote landdag gehouden. Het slotwoord werd door de heer Dik kes gesproken n.a.v. het Schriftwoord: ..Predik het Evangeli e", met als motto: ..Het do el van onze d e 1 i n g". Spreker beklemtoonde, dat het doel van onze bedeling de Evangelie prediking is. Ten slotte riep de heer Dik kes tot daadwerkelijke belangstelling De heer R. van Straten, vice-voorzitter van de F.N.O.P., afdeling Lei den, biedt de heer B. van Bolhuis (links) bij diens afscheid een tafel sigarettenaansteker aan. Foto N. van der Horst het zendingswerk. De bond zal zende lingen van bestaande zendingsgenoot schappen adopteren. De rare familie Toneelavond van Royalisten Zaterdagavond gaf de toneelclub „Royal" onder auspiciën van de personeelsvereni ging De Royalisten in het Antonius-club- huis een opvoering van de klucht „De familie" van Arn. Bach, onder regie heer Max van Kampen. De hoofdper- -n uit het stuk, een zekere Frits Pap penheimer, is de zoon van de vrouw, di« professor Weber uit medelijden heeft ge trouwd. Zy is gestorven en haar man ii hertrouwd met een jonge vrouw. Juist op de dag, dat zy een jaar ge trouwd zijn, komt deze niet al te snuggere zoon het echtelijk geluk verstoren, heer des huizes probeert hem aanvanke- roor zijn vrouw en zijn schoonouders verborgen te houden, maar dit lukt niet De schrijver heeft gebruik gemaakt oude kluchtmotieven, bijvoorbeeld vrijage tussen de timmerman en dienstmeisje en de „terzijdes", zoals die ook in de achttiende-eeuwse kluchten vinden zijn, maar die ons in een modern stuk wat vreemd aan doen. De professor was veel te jong ge schminkt en ook zyn gedrag deed nie paald aan dat van een professor denken. Vermakelijk was zijn spel wel, getuige d< reacties in de zaal. Hetzelfde kan gezegd worden van de rol van het „kind", om de toeschouwers hartelijk hebben ge- Het echtpaar Nachtegaal leek zo uit de Camera Obscura weggestapt en vormde een groot contrast met de onbehouwen loslippigheid van „het kind", op zichzelf al vermakelijk. De bijfiguren zijn in het stuk niet goed tot hun recht gekomen, maar werden zo goed mogelijk gespeeld. De vrouw des huizes zei wel veel lieve dingen tegen haar echtgenoot, mai hadden in haar spel tijdens het eerste be drijf ook graag wat liever gezien. De opvoering als geheel had hier daar wat meer vaart mogen hebben, m. stond toch op een behoorlijk peil. Laat de vereniging bij een volgende opvoering echter eens letten op een zuivere klinker- uitspraak en een heldere articulatie. Over het algemeen houden de Leidse toneelver enigingen enkele zeer goede uitgezon derd! zich hiermee niet bezig. W< schrijven dit. omdat een club als „Royal' een belangrijke stap vooruit zou doen, wanneer hieraan meer aandacht werd be steed. Uitvoering harpkwintet Woensdag geeft het uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest ge vormde Rotterdams Harpkwintet ee: voering voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen": Het programma vermeldt ken van Pierné, Ibert, Malipiero, Ba- dings en Jongen. Erkentelijkheid Ds. Rothuizen dankte voor de overwel digende belangstelling en de vele hulp, die hij nu reeds had ondervonden. Aan vankelijk had de ziekte van zyn doch- een schaduw over de intrede ge en, maar hij zei God dankbaar te zyn, dat juist vandaag enige beterschap as ingetreden. De predikant sphak ook zijn er- kentelijkheid uit voor de woorden die prof. dr. Schippers bij de beves tiging tot hem had gericht. Deze had gepreekt .over. „De genade, en de waarheid is door Jezus Christus ge worden." (Joh. 117b) en ds. Rothui zen sloot zich van harte aan bij de gedachte, dat men nu niet moet gaan paraderen met begrippen als Chris tendom en wetenschap, maar dat men zich direct tot Christus moet wen den, Die genade en waarheid geeft. Leidenaar bij keel gegrepen: f140 weg Toen gisteravond de 51-jarige H. J. van H. de kantine op een sportveld aan de Haarlemmervaart verliet, kon hij de weg over het veld niet terugvinden. Iemand bood hem toen aan, hem de weg te wyzen, toen ze halverwege waren, greep die „iemand" Van H. bij de keel en maakte hem een bedrag van f 140 afhan dig. De man meldde het ten spoedigste bij de politie. Deze toog op pad, zocht café's af en vond de man eindelijk in de buurt van de Lysterstraat, waar hy stond te wachten om te liften. Hij kon op het door Van H. opgegeven signalement wor den aangehouden. Het bleek de 27-jarige Leidse zeeman P. B. te zijn. Aan Oude Singel Ruzie in cafétwee gewonden In een café aan de Oude Singel ont stond gisteravond een tumultueuze ruzie tussen de 61-jarige caféhouder D. V. D. en de 38-jarige bezoeker W. H. P. aan de ene kant en de 50-jarige J. W. aan de an dere kant. Het was om ongeveer elf uur. De 50-jarige klant greep zijn mes en stormde op het tweetal af. Hij bracht P. vier steken toe aan armen en handen en de caféhouder kreeg een steek minder. Zy moesten per E.H.D. naar het acade misch ziekenhuis worden gebracht. De politie ontfermde zich over W. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Belastingvermindering wegens rijverbod Een inwoner van Den Haag heeft middels een request de minister van fi nanciën gevraagd' restitutie van motor- rytuigenbelasting te mogen ontvangen over het aantal dagen, dat het zondags- ryverbod hem heeft verhinderd van zijn voertuig gebruik te maken. De verzoe ker zou dit bedrag willen besteden voor een charitatief doel. In bevoegde kringen acht men inwilli ging van dergelijke verzoeken niet waar- schynlyk, omdat de motorrijtuigenbelas tingwet geen maatstaf zou inhouden voor de mate. waarin het voertuig wordt ge bruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3