Jlieuiuc feiltsrije (üaurant Elke werknemer verzekerd tegen invaliditeit Gomulka liever dan de Russen regering S.E.R.-advies aan de Groep zelfstandigen kan vrijwillig toetreden Geheel vrij was ook deze stemming niet.... Roofoverval op Vel uwe, daders ingerekend Verzetsleiders werden gefusilleerd Koningin voor tien dagen in Arosa aangekomen Ambassadesecretaris van Rusland uitbewezen MAANDAG 21 JANUARI 1957 lijk, BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10861 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantta«tlcfi h «hebltoea "myn Iwrt In Ugljeaspoet IR! DE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD heeft aan de regering advies uit gebracht over een nieuwe invaliditeitsverzekering. Het verzoek daar toe werd in juni 1952 door de toenmalige minister van sociale zaken aan dc S.E.R. gedaan. De raad adviseert tot instelling van een invaliditeitsverzeke ring, die verpli'" t zal zijn voor alle werknemers. Voor zelfstandigen is toe treding niet mogelijk, met uitzondering van enkele beperkte groepen op grond van praktische overwegingen. De premie zal een uniform percen tage moeten bedragen van het in komen. Geen premie zal echter vol daan behoeven te worden over het deel van het inkomen boven de alge mene inkomensgrens voor de sociale verzekeringen, i.e. boven 6900. Ook bij de vaststelling van de uitkering dient dan het inkomen boven de wei- standsgrens buiten beschouwing ge laten te worden. De Raad stelt in zijn advies voor uniforme premieheffing van 2.5 pet van het premieplichtige inkomen, ten op zichte van de totale loonsom komt dit neer op 1.8 pet. Uitgegaan wordt van een paritaire verdeling van de lasten, zodat zowel de werkgevers als dc werknemers 0.9 pet voor hun rekening moeten nemen. Voor de werkgevers betekent dit 0 6 pet meer vergeleken bij de 03 pet die de werkgevers reeds betalen voor de thans geldende invaliditeitsverzekering. Voor de werknemers betekent had ad vies een offer van 0.9 pet, tenzij hier voor een looncompensatie zou worden gegeven. Het S.E.R.-advies stelt in dezen alleen de mogelijkheid en doet geen voor- 6tel. Er worden vier invalidi'eitsklassen on derscheiden «Tl. van 9 pet tot 25 pet, van 25 tot 50 pet., van 50 pet. tot 75 pet. en 75 pot. tot 100 pet. De op deze invalidi- teitsklassen corresponderende uitkerin gen zijn, uitgedrukt in percentages van het dagloon, re6p. 0 pet., 20 pet., 45 pet. i 70 pet. Dit betekent, dat iemand die voor 20 pet. invalide is fotaal geen recht op uit kering heeft en dat iemand die voor 100 pet invalide is toch slechts recht heeft op 70 pet. uitkering. Ook zal iemand, die juist voor meer dan 25 pet. invalide is percentueel evenveel uitkering ontvan gen als iemand de net beneden de inva- liditeitsgrens van 50 pet blijft. Van me disch deskundige zijde bleek men echter op het standpunt te staan, dat het niet mogelijk is, een groter aantal invalidi- tejfsklassen. te onderscheiden. Dubbele uitkering Het voorgestelde invaliditcltsbegrip is ruim, dat het mede. omvat de gevallen in arbeidsongeschiktheid, die reeds fi nancieel gedekt worden door de Ziekte en de Ongevallenwet. Om nu dou blering in dc uitkering tc voorkomen is bepaald, dat z(j. die ook verzekerd zijn krachtens dc Ziektewet eerst recht krü- op invaliditeitsuitkeringcn na het ;tr(jken van dc maxipialc uitkerings periode van de ziekengeldverzckcring, i.e. :n jaar. Voor de overige verzekerden zal uit kering eveneens pas volgen, wanneer de arbeidsongeschiktheid een jaar heefï ge duurd. Het recht op invallditeitsuitkering ein digt automatisch bij het bereiken var de 65-jarige leeftijd. Dan kan immers oiel meer gesproken worden van loondervini tengevolge van invaliditeit, de bask waarop het advies zich 6telt. Een belang- rijike overweging is hierbij ook geweest, dat inmiddels de Wet op de Algei Ouderdomsvoorziening van kracht is worden. De verzekeringsplicht dient voor: eindigen bij het verliezen van de 6tatus van loontrekkenden. Ter voorkoming van cumulatie van uit keringen zal ook geen recht op invalidi- teitsudtkering toegekend moeten worden, indien voor hetzelfde geval van arbeids ongeschiktheid aanspraak bestaat op uit kering krachtens de ongevaHenverzeke- Aanpassing loonindex Dc verzekering moet overigens niet ge- ;ien worden als alleen gericht op com- lensalic van gederfd inkomen, maar te kens op het herstel van de arbeidsge- ichiktheid door het verschaffen van ge- lees- en heelkundige behandeling en door -evalidatie van dc berokkenen. Evenals de uitkeringen krachtens de Wet Algemene Oudei-domsvoorziening zul len ook de invaliddteitsuitkerlngen z dig regelmatig aangepast moeten worden an wijzigingen in de loonindex. Bij wij gingen in de ruilvoet, waardedaling het geld en dus verhoging van de prijzen 1 dus het gefixeerde uitkeringsbedrag lar verhouding verhoogd moeten den, zodat de reële waarde van uitkering dezelfde koopkracht behoudt. De door de SER geadviseerde ni( nvaliditeitsverzekering zal aanmerkelijk hogere uitkeringen tengevolge hebben dan de huidige invaliditeitsverzekering. Bovendien was het voorheen zo. dat bij invaliditeitsdalmg beneden de grens van pet., de uitkeringen werden beëindigd. De grens is in het nieuwe voorstel 25 pet. nieuwe Invaliditeitsverzekering zal door de bedrijfsverenigingen uitgevoerd moeten worden. Ambtenaren Zij, die in dienst zijn van het Rijk, ove- ige publiekrechtelijke lichamen of pri vaatrechtelijke lichamen, wier invalidi- teitsvoorziening is geregeld krachtens der pensioenwetten, zullen ook n rallen onder de algemene wettelijke invaliditeitsverzekering. Als moti oor worden aangevoerd: de moei lijkheden bij overgang van particuliere aar overheidsdienst en omgekeerd. Voor genoemde groep bestaat thans »rst recht op invaliditeitspensioen, dien de betrokkene ten minste vijf uoengeldige dienstjaren in rekening kan brengen, waarvan ten minste vier j werkelijke dienst doorgebracht. Voorts 'ij ven de rechten op invaliditeitsuitke- ring Ingevolge de pensioenwetten ook ontslag gehandhaafd, indien de diensttijd minste 7 of 10 jaar heeft geduurd. Hierdoor dreigt een cumulatie van aan spraken. De Poolse partijleider Wladislaw Gomulka, enerzijds vurig commu nist, maar anderzijds voorvech ter voor groter onafhankelijkheid van het Kremlin, brengt zijn stem uit op een bureau in Warschau. Zeventiende Sowjet- atoombom ontploft Volgens de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft de Sowjet- unie voor de zeventiende maal een proef genomen met de ontploffing van een atoomwapen. Dit zou een onderdeel zijn van een programma van proefnemingen, dat verleden jaar augustus is begonnen. De 46-jarlge M. J Veldheer, kraanma- chinst in Vlaardingen. is op onverklaar bare wijze te water geraakt en verdron ken. Zijn stoffelijk overschot is inmid dels opgehaald. Drukke verkiezingen in Polen TN OVERWELDIGENDE meerderheid zijn de kiesgerechtigde Polen gis- teren naar de stembus gegaan. Hoewel de officiële uitslag eerst woens dag hooguit dinsdag zal worden bekend gemaakt, valt aan een per soonlijke overwinning van de communistische partijleider Gomulka niet te twijfelen. Hij kwam vorige herfst als overtuigd anti-stalinist uit de politieke crisis naar voren en verwierf daardoor een zekere populariteit. Al moest Gomulka de laatste tijd tegenover de machthebbers van het Kremlin veel water in de wijn doen, veel schade kon hem dat bij deze half-vrije verkiezingen toch niet berokkenen. Twee factoren zijn in belangrijke mate debet aan Gomulka's waar schijnlijke overwinning. 1. De R.K. Kerk riep haar volgelingen - d.w.z. de grote meerderheid van dc bevolking op. aan de plicht tot stem men tc voldoen. Blijkbaar Is het laatste gesprek tussen de primaat, kardinaal Wyszinsky en dc politieke leiders hier voor beslissend geweest. 2. Gomulka had herhaaldelijk, het laatst op zaterdagavond, duidelijk t Polei ïsprong stond: óf kiezen •slissende gematigd communistisch bewind ondei zijn leiding óf de vrijwel zekere kan- van een Russische interventie. Met het voorbeeld van Hongarije voor ogen hebben de Polen dit laatste niet aa durfd. Zó in de bus De 114 buitenlandse journalisten uit 22 landen hebben met vele andere onafhan kelijke waarnemers kunnen constaterei dat er van zes uur 's morgens tot tien uu 's avonds rustig is geweest. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) De verkiezingen hebben een vrij rustig en regelmatig verloop ge had. De R.-K. Kerk riep haar ge lovigen op, aan de stemming deel te nemen. Op de foto ziet men twee nonnen voor de stembus. Krankzmiigen met bijl dwalen door midden-En geland In Nottingham (Midden-Engeland) en omgeving houdt men deuren en ramen stevig gegrendeld. Er zjjn namelijk twee krankzinnigen ontsnapt uit een gesticht te Rampton en hoewel de politie ze niet kan vinden, zijn ze in boerderijen ver schenen en hebben daar de bewoners met zwaaiende bijlen bedreigd. Ze eisten eten en vooralrustig luis teren en kijken naar de televisie, waarop het dramatisch verhaal van hun ontsnap ping gegeven werd. Twee uur lang ble ven ze in de boerderij van de 23-jarige Harry Hempsall. Hempsall en zijn vrouw die spoedig een baby verwacht, moester met hun griezelige bezoekers mee naai de uitzending kijken. Ze zaten in doods angst, maar konden niets ondernemen Eindelijk verdwenen de beide ma met bijl en al. De ontsnapten, die al vele jaren in het gesticht zaten, hebben scheidene veroordelingen wegens roof. inbraak en diefstallen achter de rug. Kolendamp Tengevolge van kolendamp vergiftiging is ovprleden de 19-jarige mevouw W van Nijenhoff terwijl zi; -net haar man op ^e Wilhelmina in d- Waa'haven 'ag. Dc man is in een zieken huis opgenomen. Drie mannen met revolver bedreigd delaar E. K. en zijn twee zonen Gerard en Jacob zijn zaterdagavond, toen zij uit Amsterdam bij hun boer derij in de buurtschap Dasselaar (bij Putten) aankwamen, overvallen door twee mannen. Onder bedreiging van een revolver dwongen de mannen K. uit zjjn vracht auto te komen. Toen hjj niet voortmaak te, klonk een schot. K. rende uit de ka- bine, maar kwam bij de vlucht in ccn slootje terecht. HU moest toen de porte feuille afgeven. Inmiddels echter had een van de zoons niet stil gezeten en belde in het huis naar'de politie. Die kwam onmiddellijk, maar de vogels waren gevlogen. Om streeks negen uur echter werden de aan randers in Putten aangehouden en legden zij een volledige bekentenis af. Het bleek, dat zij van de markt in Am sterdam in een bestelauto de vrachtwa gen van de eierhandelaar hadden gevolgd. Pas toen zij dichtbij het huis waren, gin gen zij tot handelen over. Blijkens de verklaringen hadden zij gerekend op ten minste ƒ500. maar de portefeuille, die K. had afgegeven, hield niet meer dan f 50 In. In een andere zak had filj echter" 3000 zitten. Bij de vlucht van de dieven zijn zij met de auto tegen een telefoon paal opgereden. De wagen was onbruik baar en zij waren gedwongen de reis te voet voort te zetten. TERREUR IN HONGARIJE Soldaten vuren op vluchtelingen over Oostenrijkse grens D* TERREUR van het bewind- Kadar heeft in Hongarije nieuwe slachtoffers gemaakt: zaterdag wer den twee verzetsleiders Josef Dudas en Janos Szabo, in een gevangenis te Boedapest terechtgesteld. De arresta- anti-communistische Hon- Het zijn: Gyula Hay en Zoltan Zeik, bei den winnaar van de Kossuthprijs, Tiber Tardos, Sandor Novobaeky, Pa Loecsel. Domonkos Varga en Balsz Lengyel. Men •acht nog meer arrestaties in verband met de „tijdelijke opheffing" van de fede- Hongaarse schrijvers en de na tionale bond van Journalisten. Radio Boedapest meldde gisteren, dat Majlathpuszta aan de Hongaars-Joego- slavische grens, een groep van vijf ver zetsstrijders is gearresteerd. De mannen :ouden onder leiding van de 17-jarige San- dor Zako een bureau van de grenspolitie hebben overvallen en beroofd van alle apens en munitie. Hongarije neutraal Kanselier Julius Raab van Oostenrijk heelt zondagavond in een radiorede voor gesteld, het door de opstand verscheurde Hongarije een kans te geven, uit het kamp der Russische satellieten te ontsnappen het land een neutrale status te geven, evenals Oostenrijk. Raab ontkende, dat Oostenrijk zich tracht te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije. „Maar het is voor ons een zaat van het hart om die mensen te steunen, die bij ons hun toevlucht zoeken," voegde hij hieraan toe. Dertig Hongaarse militairen hebben zondagmiddag uit automatische wapens ongeveer 300 schoten gelost op een groep van twintig vluchtelingen, die zich al vjjf- gedwongen, terug te keren. Volgens het Oostenrijkse ministerie van landsverdedi ging werd een Hongaarse soldaat „ondei onbekende omstandigheden" door eer schot gewond. Hjj werd opgenomen in eer ziekenhuis in het grensgebied. De Oos tenrijkse regering zal, na een zorgvuldig onderzoek van de toedracht van dit dent. een krachtig protest indienen bij de Hongaarse autoriteiten. Bij 15 graden vorst zijn in de afgelopen 24 uur slechts 300 Hongaarse vluchtelingi Oostenrijk binnengekomen. Bij velen deden zich bevriezingsverschijnselen De burgemeester van Putten, de heer Quarles van Ufford. die ook op onder zoek was uitgetrokken met een wacht meester, zag de twee mannen In de Sta- onsstraat naderen. De wachtmeester legde zich in een hinderlaag en arres teerde de dieven. Het waren de 25-jarige d. W. uit Amsterdam en de 36-jarige W. E. G. v. E. uit IJmuiden. De eerste in november 1956 uit de strafgevan genis te Scheveningen ontvlucht. Prinses Beatrix al weer op de been Primse3 Beatrix, die verleden week tijdens een skitocht te Zuers haar enkel verstuikte, is weer in staat wandelingen te maken. Zaterdag bracht zij een bezoek aan Toni Marth. die vele jaren haar ski leraar is geweest. Marth heeft enige tijd geleden een ski-ongeluk gehad en zit met zijn been irn het gips De prinses heeft geruime fijd met Marth en zijn vrouw zitten praten. Voor dat zij vertrok zette ze bij wijze van sou venir haar handtekening op het gipsver band van Marth (zie foto hiernaast). Morgen zal prinses Beatrix naar Neder land terugkeren. Zij heeft bijna drie weken in de Oostrijkse Alpen doorge bracht DRAKOS, de rechterhand van de aan voerder van de Eoka Digenis, is in een vuurgevecht met Britse troepen gedood. Op z(jn hoofd stond een prijs van 50.000 gulden. LINNAEUSFEEST Koningin en Prins naar Zweden Koningin Juliana en prins Bemhard zullen op 21 mei een officieel bezoek aan Zweden brengen, dat drie dagen zal duren. Volgens de kranten in Stockholm valt het bezoek sa men met de herdenking van het feit. dat de Zweedse botanicus Linnaeus 250 jaar geleden werd geboren. De geleerde heeft een tijdlang in Nederland gestu deerd. cognito zou blijven. De enige, die op het station van Arosa officieel ter be groeting aanwezig was, was kolonel P. Sesing, lid van de hofhouding, die het koninklijk bezoek had voorbereid. Op het station stonden ongeveer twintig Nederlandse vakantiegangers, die van het kon'jiklijke bezoek gehoofd hadden. Zij juichten en riepen: „Lang leve de Koningin." Koningin Jiiliana lachte, maar wuifde niet. Buiten het station wachtten twee arresle- den om het gezelschap naar het hotel te brengen in Inner-Arosa, ongeveer 1500 meter boven het station gelegen. Koningin Juliana wilde echter liever naar het hotel wandelen en maakte geen gebruik van de sleden. De Zwitserse politie had strenge voor zorgsmaatregelen genomen om te voor komen, dat de Koningin lastig gevallen zou worden. Persfotografen mochten niet bij de ingang van het hotel blijven Acht kamers in het hotel zijn voor de Koningin en haar gevolg gereserveerd. Eert daarvan is speciaal ingericht als tekenkamer voor de Koningin. HET WEER IN EUROPA Met enkele dames van haar ge volg is H.M. koningin Juliana in het Zwitserse stadje Arosa aange komen. De Koningin zal daar haar vakantie doorbrengen. (Telefoto) Verblijf absoluut incognito IN EEN. speciaal eerste-klasrijtuig is koningin Juliana met haar ge. volg gisteren in Arosa in Oostenrijk aangekomen voor een vakantie van tien dagen. De Koningin had de wens geuit, dat haar bezoek absoluut in- i i Vijf Hongaren hebben heimwee gekregen Terugkeer is echter verre van eenvoudig (Van een onzer redacteuren) Circa veertien dagen zitten de regering en de Federatie voor vluchtelingenhulp met een niet eenvoudig probleem. Vijf Hongaarse mannen hebben namelijk helmwee gekregen een psychiater heeft dit bevestigd en willen naar hun land terug. De moeilijkheid is echter, dat zij slechts terug mogen als zij in het bezit zijn van een visum voor Hongarije, dat alleen wordt verstrekt aan groepen. Zo lang zij dit niet hebben, wil Oostenrijk hen niet toelaten. Men zoekt thans nog naarstig naar een oplossing voor dit nete lige probleem. NEDERLAND IN GEVAAR GEBRACHT OM TE KOPEN De Nederlandse regering heeft de Russische ambassadeur medegedeeld, dat zij zich genoodzaakt heeft gezien de tweede arabassadcsecretaris en persattaché V. D. Drankov tot per sona non erata te verklaren. Over- ?enkomsfie d° gestelde eis heeft hij ■nnwdd«G achtenveertig uur na 'l-f rr XTMerland verla ten. De meded-ling is de ambassa deur gednan op vrijdag 18 januari. Van bevoegd zijde vernemen we over leze uitwijz'ng nog dat de heer Drankov n st.ijd me' zijn positie van diplomatiek ambtenaar heeft gehandeld Hij heeft na melijk getrach* een Nederlandse ambte naar om te kopen om zo geheime gege vens te bemachtigen Hiermede heeft hij geprobeerd de vei,!gheid van de Neder- i tot t Zoals men zich mogelijk zal herinne ren werd in februari 1953 eveneens een Rus uitgewezen en wel de corresponded van het Russische persbureau Tass, die zich eveneens aan ongeoorloofde politieke handelingen had schuldig gemaakt, ln casu spionage Met de uitwijzing van de heer Drankov is nogmaals bewezen, dat de Russische politieke vertegenwoor diging in ons land er steeds op uit is langs de weg van spionage en om koperij gegevens te verkrijgen, die zij zeker niet voor vredelievende doeleinden zal gebruiken. De waak zaamheid en betrouwbaarheid der Nederlandse ambtenaren heeft echter thans voor de tweede maal een spionagepoging kunnen verijdelen. ZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN WEERBERICHT Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot i genavond: ffil Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en in de kustprovincies mogelijk wat regen of ijzel. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en zuid. Weinig veran dering in temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON FN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1