Kerkdiensten voor Leiden en omgeving Volle werkgelegenheid en waardevast geld teUWE LEIDSCHE COURANT t Alles »ee goed en wel... „Service*' bij de N.Z.H. Als passagier van de N.Z.H.V.M. vraagt zich wel eens èf, of deze maatschap- eigenlijk wel voor haar taak berekend Is het niet schandalig, dat een reiziger een uurtje tijds tot driemaal toe een ille bus zijn neus ziet voorbijgaan? T V, Dit gebeurde op 10 januari 's avonds uur bij de halte „Pomona" de Rijnsburgerweg. Zouden bij een iijke drukte niet méér bussen kun- worden ingeschakeld? Veronderstel dat zoiets je overkomt, als voor iets dringends weg moet, bijvoor- eld wannéér iemand ziek is geworden wanneer iemand een ongeluk is over men? Als zoiets meermalen voorkomt, gaat toch wel twijfelen aan de service van N.Z.H. De drie réizigèrs, wie het bo de is overkomen, zijn ten einde huis teruggekeerd. J. J. van Egmond Vinkeweg 9 ieiden H. Nap en H. A. Nap Leemansstraat til Wv hebben de directeur van de N.Z.H., 1 heer J. J. Jurrissen, om commentaar H\j schreef ons: „Naar aanleiding van het bij u inge- stuk, van de inhoud waarvan wij belangstelling kennis namen, zij u •eld, dat de busdienst 19.15 uur n Leiden in de richting naar Haarlem r wordt versterkt, zulks in verband t ziekenhuisbezoekers. I Donderdag 10 januari is deze verster- door omstandigheden uitgeval- met gevolg dat wachtende reizigers i gedupeerd. Hoewel onregelmatigheden in de dage lijkse dienstuitvoering niet steeds te ver- jnijden zijn, zal ernaar worden gestreefd, (leze zoveel mogelijk te voorkomen. De directie, J. J. Jurrissen" Vestigingswet: fata morgana I Tienduizenden verschillende vakpa- iroons voelen zich in hun bestaan .„jlreigd door de voorgestelde wijziging Vestigingswet. Duizenden vakpatroons hebben daar op 10 januari in Utrecht legen geprotesteerd. De vestigingswet eist dat iedere vak- Ktroon bij vestiging voldoet aan vakbe- raamheid, kredietwaardigheid Maar nu wil men iedere bouwaanni vergunning géven buiten de nieuwbouw ;om, ook alle onderhoudswerken zelfstan- eren of te doen uitvoeren door zijn personeel. Zonder te voldoen n de gestelde eisen krijgèn nu de bouw nnemers het recht onderhoudswerken (zelfstandig uit te voeren. De bouwaan- worden op zo'n wijze door de overheid zelf vrijgesteld van de bij de (vestigingswet vastgestelde eisen. Het is ons een raadsel, waarom de c heid deze gewijzigde vestigingswet wil doorvoeren. Het is de hoogste tijd, da! 'volksvertegenwoordigers in de de-TCartfer de overheid' een halt tóe- n, ómdat' anders de hele vestigings wet vérÖwijnen gedoemd is, en e economische leven verlamd zal Het gaat hier om niets minder dan de bestaanszekerheid van alle vakpatroons. ik hoop, dat de overheid nog tijdig tot bezinning kómt en de arbeidsvrede blijft bewaren, die we allen zo hard nodig hebben. D. Anti-papisme Dézer dagen ving ik een scherpe anti papistische ontboezeming op, op schel den af, tegen Rome, wegens het feit, dat in de Residentie een roomse burge meester was benoemd; dus iemand, die ar uiteindelijk onder "de paus staat. ;e'( Hoezeer ik dit kan begrijpen, toch dient men zo niet te doen. Dit is niet de weg. jeffWilt ge naar aanleiding zulker ons pro eft testantisme krenkende zaken u ontlasten, les richt u dan tegen dót protestantisme, het- ijk welk in ons vaderland de reformatorische [beginselen in woord en praktijk tot sn" d? kerken toe, met voeten treedt. de! antwoord liever met ten bate van o: v, verdrukte, vervolgde en gemartelde ge loofsgenoten in de Spaanse landen aan mijn adres een flinke (of kleinere) bijdrage te zenden. Daarmede kunt ge Rome eerlijker i doelmatiger treffen. Zend per postwissel ge of per giro op No. 577526. Bij voorbaat te.'hartelijk dank. God zegent ons werk ^'kennelijk. Uw d.w. an Doorn, januari 1957 G. Wisse Parklaan 3. ZATERDAG 19 JANUARI 1957 cent komt, wie zal het zeggen? En of al enorm hoge groenteprijzen verant woord zijn, wie geeft er het antwoord op? Dat gaat alles geruisloos. Het zijn maar sukkels, die hun prijsverhogingen bekend maken I nu is er dan het rumoer om het landbouwschap. De veehouders komen te kort. De melk moet 8 cent duurder wor den. Uiteraard gaat de pap dan mee. En re het niet voor elkaar krijgen, dan organiseren we een protesttocht naar Den Alles protesteert, alles krijgt z'n zin Behalve het laatste station, „de man met de pet", zeiden ze vroeger. Hij heeft ner gens verhaal op. Hij ondergaatal of niet geleid door zijn vakbondsbestuurder, die tegenwoordig veelal zo'n salaris heeft, dat hij de nood in het arbeidersgezin let meer aanvoelt. Maar laat men zich niet verbazen dat steeds meer moeders van gezinnen er op doktersadvies eens uit moeten, omdat de zorgen, het werken met tekorten, meer aan kan. En evenmin, dat de 5 moet bestaan, dat de dalende lijn in de gevallen van t.b.c. weer een waartse wordt, zoals onlangs op een eenkomst van D.E.L. werd betoogd. Dat niet anders. Want er wordt, zoal honger dan toch wel gebrek het lichaam nodige voedingsstoffen t wordt meer dan tijd, dat de chris- Wie hei gelag betalen de Er is zo het een en ander te doen rondom het vraagstuk van de prijzen, jjfl Nee, rondom de lonen niet. Dat is eén 'a' vastgestelde zaak. Geen verhoging meer! |a. En jl. zaterdag dan? Dat ging er direct d weer af; als offer-voor de rijke en e-| mensèn boven de 65. Plus nog eer rH drag, dat voor de arbeiders zo rondom de gulden hing. ,jj[ Dat kon er wel af. We hadden toch e. j welvaartsverdeling? Niets van gemerkt? a-| Nu, dan hebt u zeker een gezin me' JS' aantal jonge, nog niet meeverdienende 6" kinderen. IsVoor hen was er nog steeds geen spra- Jl ke van welvaart. Hun vakantie-uitstapje j j bleef beperkt tot een dagje naar wijk,, want het vakantiegeld was zo hard nodig om wat, steeds maar duurder wor- igdend, schoeisel óf kleding aan te schaf- fen. telijke vakbeweging allerlei mooie theo rieën over P.B.O. enz. voorlopig weer in de ijskast stopt en op de bres gaat staan yoor datgene wat verworven is. Het zal de belangstelling ten goede komen Thans hoort men algemeen: „Wij betalen het gelag weer....!" De bovengenoemde voorbeelden zijn met vele te vermeerderen. Wie worden het zwaarst getroffen door de prijsstijgin gen van gas en elektriciteit? En ga maar door! Alphen aan den Rijn. LEZER. Doodstraf Is er in ons land nog recht? Roof, moord cn doodslag zijn aan de orde van de dag. Wanneer iemand, die rustig aan het werk is, door een plaatsgenoot me teen fles het hoofd wordt ingeslagen, dan kan dit niets anders betekenen dan opzettelijke doodslag. Welke andere straf moet de dader ontvan gen dan de doodstraf? De opzettelijke bloed vergieter moet volgens Gods Woord ook zelf worden gedood. Wanneer de doodstraf in ons land niet was opgeheven, dan zouden niet zc makkelijk mensen worden vermoord. Ook in dezen moeten wij luisteren naar hel waarschuwende woord: „O land, land, land, hoor des Heren Woord." A. VERGEER-BOON Aarlanderveen Zuideinde 17b Meer vliegen in één klap slaan is onmogelijk (Door onze economische medewerker.) WIJ kunnen beslist niet zeggen, dat onze overheid onverschillig staat tegenover de ontwikkeling van onze economie. Integendeel, zij volgt die ontwikkeling op de voet en zij aarzelt niet de teugels over te némen aan te trekken. Binnenkort zullen wij dat, wel door de maatregelen ter bé- perking van de besteding aan de weet komen. Hoe goed die zorg ook bedoeld 16, toch t eriets tweeslachtigs in houding en optreden van de overheid. Zij hinkt na melijk op gedachten, die zo heeft de er varing ondubbelzinnig geleerd moeilijk elkaar in overeenstemming zijn te brengen. Voorop stelt zij het waardevaste geld, het voorkomen van inflatie. Voorop stelt zij ook het evenwicht tuss.en de besteden de middelen', waaruit die bestedin gen geput worden. Voorop stelt zij ten slotte (tot nu toe) een zo hoog mogelijke graad van werkgelegenheid. Stuk voor stuk begrijpelijke eisen. Het pijnlijke is echter, dat er zo moeilijk meer yliegen in één klap geslagen kunnen wor den, dat wjj niet én waardevast geld én volledige werkgelegenheid kunnen ver krijgen. Ook kan een beperking van de investeringen een spaak in het wiel ste de prjjsstabilisatie, dus van het geld. Waardevol geld toch wit zeggen, dat de rijzen stabiel blijven. Niet elike prijs af zonderlijk, maar wel zo, dat het totaal aan uitgaven voor het levensonderhoud gelijk blijft. Waardevast geld is een eerste ei6 de besparingen aan te wakkeren, be sparingen waar geen volkshuishouding buiten kan, omdat wij voortdurend ma chines en fabrieken en al die. andere ka pitaalgoederen moeten vernieuwen en verbeteren. Anders gezegd, In een tijd van voort durend stijgende prijzen en een daling ,rde van hot geld, daalt ook t zienderogen en komen de vergeten groepen, de weduwen en de pensioentrekkers, steeds meer in de ver drukking. Prijsstabilisatie is voor minister prof. dr. J. Zijl&tra dan ook doel nummer één. Maar het zal heel wat voeten, in de. aarde hebben om op dit terrein regelmatig suc- Kosten stijgen sommige - grondstoffen worden duurder, de overheidstarieven worden hoger, de lonen en sociale lasten blijven niet stil staan, terwijl, naar gezégd wordt, de be lastingen weer meer zullen worden. Die ondernemers voelen zich dus tussen ha- er en aambeeld zitten; grote fabrikan- n maar ook kleine middenstanders. Die fabrikanten zouden, hier onder uit kunnen komen door de omzet te ver hogen. Maar als zij dit wilden doen, zul len zij in vele gevallen moderne chines moeten aanschaffen en huj ganisatie moeten verbeteren. Dat ko6t geld en dat geld moet komen uit eigen besparingen of uit besparingf ren. De overheid heeft echter door haar politiek het kapitaal 6chaare helpen ken: de kredieten moeten beperkt den, de rente is verhoogd, de fiscale In vesteringstegemoetkoming ié verdwenen. Hier zit echter een tegenstrijdigheid, die vreemd aandoet: prijsstabilisatie is de ondernemers als zij zich niet Ln eigen vlees widden snijden uitvoerbaar als zij de omzet kunnen verhogen, doch die zelfde overhead, maakt dit weer heel ihóèilijk door dè nobdzakeilajike. investe ringen te beperken en het duur worden van het kapitaal in de hand te werken. Loonsverhogingen zijn gezond, als zij gepaard gaan met een dienovereenkom stige verhoging van de produktiviteit. Gaan zij hier boven uit, dan zullen zij de arbeidskosten per eenheid produkt verhogen. Volledige werkgelegenheid betekent zo hoog mogelijke industrialisatie; het tekent ook een ononderbroken geld stroom om de investeringen te vergemak kelijken en een koopkrachtige vraag (ten behoeve van de afzet) te ondersteunen. Alleen deze geldstroom al roept inflatoire krachten in het leven. Maar deze worden nog versterkt door de stijging der lonen, die uitgaat boven de stijging van de produktiviteit. Deze loon- stijging is weer een logisch gèvolg van de volledige werkgelegenheid. De werk gevers zitten dan namelijk te springen om arbeidskrachten, waardoor zij loon willen betalen om hen aan te trek ken. De een kan dit gemakkelijk doen. de ander moet volgen, wil hij zijn arbei ders niet zien weglopen. Of het één of het ander prijzen, dan is het in principe met de prijsstabilisatie gedaan. Mogen zij ze niet doorberekenen en lukt hun ook een om- zetvergroting niet, dan kunnen zij de vol ledige werkgelegenheid niét handhaven. Per slot van rekening gaan ondernemers niet blijvend met verlies werken. Er liggen hier kloven die onoverbrug baar lijken: Prijsstabilisatie veronderstelt het nlet-doorberekenen van kosten intomen van de geldstroom opdat de in flatoire krachten niet de overhand krij gen. Doch de ondernemer moet wel zijn kosten kunnen doorberekenen en hij moet VOOR DE FILATELISTEN Italiaanse postzegelkitsch drie-dimensionaal DE VORIGE MAAL vermeldde ik reeds een Oostduits toeslagzegel ten bate van de slachtoffers der agressie in Egypte! Mijn belofte om een afbeelding daarvan te geven, wordt hierbij ingelost! Afb. 1 met de opdruk „Helft Agypten" moet kenne lijk als rookgordijn fungeren, om de uitgave van afb. 2 mogelijk te ma ken, een toeslag-opdruk, ten bate van „het socialistische Hongarije". Die toevoeging van het adjectief is ge raffineerd. Hongarije is in de ellende van het moment terechtgekomen door „de contra-revolutie van de Horthy-fascisten, de kerkvorsten en de grootgrondbezitters", begrijpt u, en nu moeten de communistische landen deze zwaar bezochte Marxis tische broeders te hulp komen!! Door deze gelijktijdige uitgifte van de 2 toeslagzegels, wordt de aandacht van de werkelijke toedracht afgeleid, en LEIDEN Hervormde Gemeente: Pieterskerk 10 u. ds. Kloek, 7 u. ds. Geursen van Melbourne (enige dienst); Hooglandse kerk 10.30 u. ds! Van Achterberg; Oosterkerk 10 u. ds. Ottevanger; Marekerk 10.30 u. ds. De Wit jeugddienst; Kooikapel 10 u. ds. De Rui ter; Maranathakerk 11 u. ds. Vossers; aula Hervormde school Boshuizerkade 9.30 u. ds. Vossers; aula Hervormde school Asserstraat 10 u. ds. Van der Wiel; Vereniging van vrijzinnig-Hervormden: Volkshuis 10.30 u. ds. Hubeek; Willem de Zwijgerkerk Oegstgeest 10.30 u. dr. Faber te Wassenaar; Waalse kerk Breestraat 10.30 u. ds. Marc Jospin van Amsterdam- academisch ziekenhuis 10 u. ds. Maaskant (Geref.); diaconessenhuis 10.30 u. ds. Na- wijn van Katwijk aan Zee (Geref.); tehuis voor ouden van dagen donderdag 7 u. dr. Schoonheim. Geref. Kerk: Zulderkerk 10 u. prof. dr. Schippers van Amsterdam (bevestiging van ds. Rothuizen), 7 u. intrede ds. Rot huizen; Herengracht 10 u. dr. Dronkert; Oude Vest 10 u, ds. Van der Beek van Arnhem, 5 u. dr. Westerink; Maranatha kerk (Herv., L. Morsweg) 9.30 u. dr. Wes terink, 5 u. dr. Dronkert; openbare school Telderskade 10 u. dr. Wielenga van Was senaar, 5 u. ds. Van der Beek. Geref. Kerk art. 31: 8.30 en 5 u. ds. De Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Van der Weele, „De wetteloze vrouw" en „Zijt gij al een fontein-christen?" Geref-Gemeente: 10 en 5 u. ds. Móle- Geref. Gemeenten in Ned.: 11.30 en u. leesdienst, H. Rijndijk 24. Evang. Lutherse Gemeente: 10.30 ds. Haan tweede zondag na Epifanias; dienst te Noordwijk zie onder Noordwijk Binnen. Remonstr. Gemeente: 10.30 u. ds. Van Goudoever. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. Verheus. Pinkstergemeente: 8 u. n.m. evangelist V. d. Brugge uit Den Haag, donderdag 8 u. bijbellezing en bidstond, in „Predi ker". Baptisten Gemeente: 10 en 5.30 u. doop- dienst, 7.30 u. jeugddienst, dinsdag 8 ds. Veldkamp, in Prediker, woensdag 8 ds. Harkema, in Prediker, donderdag 8 ds. Zijlstra, in Prediker, vrijdag 8 u. bid stond. Evang. Christengemeenschap: 10 i heer Dikkes, onderwerp: „Christus in ons", 5 u. de heer J. Kromhout uit Ame rika en de heer Dikkes, maandag 8 u jeugddienst, dinsdag 8 u. bidstond, vrijdag 8 u. zendeling Mulder, met lichtbeelden, Oud-Katholieke Gemeente: 9.45 u. hoog mis, woensdag 9 u. heilige mis. Leger des Heils: 10 u. heiligingsdienst, 7.30 u. verlossingssamenkomst. wel kredieten naar believen kunnen op nemen om die werkgelegenheid zo hoog mogelijk te maken. Met andere woorden, als wij prijs stabilisatie en waardevast geld op de voorgrond stellen (en terecht o.i.!), dan zullen wij niet tegelijker tijd met de eis van volledige werk gelegenheid voor de dag kunnen ko men. Tuch is het zo ZWAAR WATER MOEILIJK TE WINNEN 839) Naarmate er meer ontdekkingen worden gedaan, winnen allerlei onder werpen aan belangwekkendheid. Een typisch voorbeeld hiervan is wel het water, een zo algemeen bekende stof, dat we reeds lang meenden hiervan alles te weten. Door de ontdekking van het zware water en de vreemdsoortige ge dragingen daarvan, z(jn echter een paar leemten in onze kennis aan de dag ge treden, die het water als onderzoeking*- objeel aanzienlijk interessanter hebben gemaakt dan het voorheen was. molecuul.men Nu is de zaak natuurlijk weer nii zó eenvoudig als we hier doen voo komen, want van waterstof zijn 3 isot. pen bekend, evenals van zuurstof, i< dat 18 verschillende molecuulsoorte kunnen voorkomen. We zullen al di verwarringwekkende mogeIijkhed< r lat i dit v boek staat. De oplossing hiervan i6 :n eenvoudig als vernuftig. Want toen 1932 werd ontdekt, dat gewoon water >r ongeveer 0,02 pet. was gemengd t een ander soort water, dat in hoofd- ik dezelfde eigenschappen heeft, maar rater spreken, als de lullen spreken, omdat er nog een paar merk waardigheden te vermelden zijn. Zwaar water komt nl. in de natuur niet in dezelfde concentraties voor. De belang rijkste scheiding tussen water en zwaar water blijkt in de natuur op te treden by verdamping van water en condensatie van waterdamp. Dientengevolge mogen zwaar water. Onderzoekingen hebben echter aangetoond, dat regen bjj het be gin van een bui rijker aan zwaar water ia en daarna minder zwaar water dan normaal gaat bevatten! Mensen en dieren drinken water, waarvan een deel in het lichaam ver dampt, wat dus een verrijking aan zware isotopen in het lichaam geeft. Niettegenstaande deze veronderstelling blijkt koemelk een geringere hoeveel heid bevatten. melk daarentegen aanzienlijk méér! uitgeput. er een volgende keer. (Nadruk verboden) ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: grote kerk Julianastr. 10 u. ds. Lefeber viering heilig avond maal, 6.30 u. ds. Hanemaaijer viering hei lig avondmaal; gebouw Jonathan 10 u. ds. Hanemaaijer viering heilig avond maal; kapel te Gouwsluis 10 u. ds. Bogers viering heilig avondmaal; kapel Martha- stichting 11.30 u. ds. Meijer; Oudshoorn 10 u. ds. Cadee (in Nutsgebouw), 11.15 u. zondagsschool (zaal achter de kerk en openb. school), 11.30 u. zondagscatechisa tie (in openb. school); kapel Hooftstraat 9.30 en 6.30 u. ds. Jorissen. Geref, Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds. Wijma. 6.30 u. ds. Bos van Apeldoorft; Noorderkerk 10 u. ds. Van der Zee van Nieuw Vennep, 6.30 u. "ds. Wijmaaula 10 u. ds. Bos, 6.30 u. ds. Van der Zee; Oudshoorn io en 6.30 u. ds. Tom. Geref. Kerk art. 31: 9 en 6.30 u. stud. Kooij van Driebergen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 6 u. leesdienst, woensdag 7.30 u. ds. Roos. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4 u. lees dienst woensdag 7.15 u. ds. Du Marchie van Voorthuijsen van Leersum. Evangelisatie IJsclubgebouw: 10 u. vie ring heilig avondmaal, 6.30 u'. de heer Niemeijer. TER AAR Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Van Amstel. Geref. Kerk: 10 u, leesdienst, 2.30 u. ds. Kersten van Bodègravep: AARLANDERVEEN Herv. Gemeente: 10 én 7 u.'ds. Boessen- kool. Geref. Kerk: 10 en 2 u. ds. Van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u. leesdienst, 2.15 u. ds. Van der Weele van Leiden. BENTHUIZEN Herv. Gemeente: 9.30 u. de heer Stolk van Nieuwerkerk aan de IJssel, 6 u. ds. Van Eijk. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 u. leesdienst. HILLEGOM Herv. Gemeente: 10 u. ds. Knottnerus, 5 u. ds. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Schip- HAZERSWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Van der Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Linde boom van Zwijndrecht. HOOGMADE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Pop, em.- predikant te Sassenheim. KOUDEKERK Herv. Gemeente: 10 u. ds. V. d. Broeck van Zwammerdam. 7 u. ds. De Vos van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 en 7 u. ds. Zijlstra. DE KAAG Herv. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Van Leeuwen. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: 10 en 6 u. ds. Mak- kenze; school Narcisstraat 10.30 u. Kramer, vlootpredikant. Geref. Kerk: 10'en 5 u. ds. De Valk. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 u. ds. Offeringa, viering heilig avondmaal, 5 u. ds. Meijering van Voorschoten; Oude Kerk 10 u. ds. Hagen, 5 u. ds. Bouman, viering heilig avondmaal; kapel 10 u. ds. Moerenhout, viering heilig avondmaal, 5 u. ds. Offeringa. Geref. Kerk: 9 en 10.30 u. ds. Pijlman, 5 u. ds. Nawijn; zeehosp. 6.45 u. ds. Nawijn. Geref. Kerk art. 31: 10.30 en 5 u. ds. Blokland van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. De Jong. Geref. Gem.: 10 en 5 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 u. lees dienst. LEIMUIDEN Herv. Gemeente: 9.30 en 7 u. ds. Gijs- bers, viering heilig avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u. ds. Ooster- hoff. LEIDERDORP Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u. dr. Van Itterzon van Den Haag, 6.30 u. ds. Honnef; aula Hervormde school Zijlkwar tier 9 u. ds. Knottnerus van Oude Wete ring; gebouw Eikenlaan 10 u. kinder- Geref. Kerk: dorp 10 u. ds. Dijk, 6.30 u. ds. Sweepe; kerkzaal Zijlkw. 10.30 u. ds. Sweepe. 5 u. ds. Dijk. Vereniging v. vrijz.-Hervormdèn: 10.30 u. de heer Van Nieuwenhuizen van Lei den. LISSE Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Jon- geboer. 7 u. jeugddienst, dr. Scheers van Haarlem. Geref. Kerk: 10 u. ds. V. d. Berg, Sas senheim, 5 u. ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 u. ds. Eerland. Geref. Gemeente: 10 en 4 u. ds. Kie- boom, donderdag 7.30 u. idem. Geref. Kerk art. 31: 10 en 4.30 u. ds Verleur. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 3 u. lees dienst, donderdag 7.30 u. idem. Ned. Prot. Bond: geen dienst. NOORDEN Herv. Gemeente: 9.30 en 2 u. ds. V. d. Kooij. Geref. Kerk: 9.30 en 2 u. ds. Heiner Ter Aar. NIEUWVEEN Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. de heer Van der Hoek. voor derde dienst geen opgave ontvangen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Van Oostrom (standplaats niet opgegeven). NOORDWIJKERHOUT Herv. Gemeente: 10 u. dienst (geen op gave), 7 u. ds. Hagen van Katwijk Zee. NIEUWKOOP Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. De Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Snel Nieuwveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. 1 dienst. NOORDWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: 10 u. ds. De Jong Noordwijkerhout, 5 u. de heer Vink Katwijk aan Zee, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 u. ds. Dé Graaf Voorburg, 5 u/ ds. Bouma. Herv. evang.: 10 u. de heer Van Telj- lingen van Leiden. NOORDWIJK BINNEN Herv. Gemeente: 10 en 7 u. ds. Meuze- laar. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds. Heinen. Evang. Lutherse Gemeente (Leiden): 7.30 u. dienst in het verenigingsgebouw, ds. Haan van Leiden, met beeldmeditatie. OUDE WETERING Herv. Gemeente: geen opgave ontvan gen. Geref. Kerk: 9.30 en 3 u. ds. Plaatsman van Amsterdam. RIJNSATERWOUDE Herv. Gemeente: 10.30 en 7 u. ds. Van Soest. Chr. Geref. Kerk: 8.30 en 5 u. leesdienst. RIJNSBURG Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Groenewoud, viering heilig avondmaal, 5 u. ds. Kalkman van Voorhout; kleine kerk 10 u. ds. Van Gosliga, 5 u. ds. Groe newoud, viering heilig avondmaal. Geref. Kerk: Voorhouterweg 9.30 t Bijleveld, 5 u. ds. Post; Rapenburg 9. ds. Van der Linde, 5 u. ds. Bijleveld; Mar. kerk 9.30 u. ds. Post, 5 u. ds. V. d. Linde. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Kamp- Geref. Kerk art. 31: 10 en 5 u. ds. Bru- ning. SASSENHEIM Herv. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Wal- vaart, viering heilig avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. Schouten v Lisse, 5 u. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 u. leesdienst, 6 ds. Eerland van Lisse. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. Snaaijer vari Haarlem. VALKENBURG Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. Lek- kerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Langeler. Geref. Kerk art. 31: 8.45 en 3 u. ds. Blok land van Rotterdam. VOORSCHOTEN Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u. ds. Meijering, 7 u. ds. Saraber; Rijndijk 10 u ds. Saraber, viering heilig avondmaal; inrichtingen Hulp en Heil 10 u. ds. De Voogd van Delft. Geref. Kerk: 10 en 5 u. dr. von Meyen- feldt van Leiden. Geref. Kerk art. 3110.15 u. ds. De Vri( van Leiden, 3.15 u. ds. Bruning van Rijns burg. VOORHOUT Herv. Gemeente: 10 u. ds. Van Beem van Lijnden. WASSENAAR Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u De Vey Mestdagh, em.-predikant te Den Haag, 7 u. ds. Wiersma; Kievietkerk 10 ds. Beker; Deylerkapel 10.15 u. ds. Wiers ma. 6 u. de heer Mekking, jeugddienst, 7 u. ds. Beker. Geref. Kerk: 10 u. ds. Feringa, 5 u Van 't Riet van Lioessens; zuid 10 en ds. Van Duinen. Ned. Prot. Bond: 10.35 u. ds. Hylkema van Den Haag. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. mej. ds. Van der Slooten. Hervormde evangelisatie: 10 u. de heer Henzen van Leiden, 5 u. ds. Poot Delft. Geref. Kerk art. 31: 10.15 en. 3 u. stud. 'Hendriks van Rotterdam. WARMOND Herv. Gemeente: 10 en 7 u. dr. Zandee; de voorstelling gewekt: beide landen zijn slachtoffers van Westerse, fascis tische agressie en verdienen gelijke lijk onze steun! 1 Oostenrijk, dat al zo bovenmenselijk veel deed voor Honga- de Hongaarse vluchtelingen, doet heel wat eerlijker en sympathieker aan. Ook een toeslagopdiruk, voor „Ungarn- hilfe". Evenwel ook met een pikante noot: want de nieuwe waarde én het toeslag bedrag kwamen juist terecht op de sik kel, (links) en de hamer (redhts) in de klauwen vón de adelaar. 1 Helpt Israël, kon het opschrift zijn in afb. 4: een van de drie toeslagze- sls ten bate van de Israëlische defensie. Het symbool: zwaard met lau wertak, Is dat van de hagana, voorlo- het huidige Israëlische leger, de Joodse „burgerwacht" vóór de zelf standigheid. Ook de Israëlische post zorgde voor :n zéér pikante noot bij deze uitgifte I De eerste dag enveloppen werden na melijk afgestempeld in het sinds 10 dec. geïnstalleerde Israëlische post kantoor te Gazall De brief van het hoofdbestuur der PTT van Israël be reikte mij dan ook uit Gazal Misschien zal iemand denken, bij het bekijken van deze afbeelding: is die toe slag van 80 pruta op een zegel van 20 onevenredig hoog, en in strijd met de internationale voorschriften? Hij vergeet dan echter even, net als ik oor spronkelijk deed, dat men dit van rechts links moet lezen, dus: 80 plus 20 pr. Merkwaardig is ook, dat de tegenzin in, or het Kruis, dat men zelfs nog in het 6lmpele plustekentje herkent, groot is dat men de onderste poot hiervan weggelaten heeft. Een verminkt kruis (of plusteken) dusl januari 1957 werd de Saar weer Duits<!) en prompt vierde die West- bondspost dat met een herden- (afb, 5), én met een volledige frankeens6erie voor Saarland zelf (afb. 6). Voorlopig nl. kan men nog niet volstaan met eenvoudig de Duitse zegels daar ln te voeren, omdat het Saargebied nog 3 jaar de franc als munteenheid houdt. Al staat het er niet bij, afb. 6 is er dus een van 50 Franse francs. Bij de Jaarwisseling gaf Amerika een zeer zinvol kinderzegel uit (afb. 7), waarop men een groep kinderen van alle rassen en huidskleuren, vol verwachting ziet staren naar een lichtende sleutel. Die sleutel heet: vriendschap! (Friend ship.... the key to wprld peace is vriend schapde 6leutel tot de wereldvrede I). Spanje herdacht, ook op zijn zegels, het eeuwfeest van het Spaanse C.B.S., 0e statistiek. Afb. 8 spreekt voor zichzelf. Finland kreeg 200 jaar geleden van Adolf Friedridh, koning van Zweden en Finland, toestemming tot de bouw van het perste Finse ziekenhuis In Turku. Dat feit werd op een zegel gememoreerd. Ik eindig dit weekoverzicht met een van de meest smakeloze produkten van postzegelnitgiften: de eerste drie-dimen sionale postzegel ter wereld, waarmee Italië, de twijfelachtige eer heeft, bij zonder de aandacht te trekken. Postzegels in rood en groen, even ver schoven naast elkaar gedrukt, en alleen „leesbaar" met een gekleurd brilletje dat welwillend door de Italiaanse PTT, veel te duur overigens bijgeleverd wordt, precies als de bioscopen dat des tijds deden bij de eerste clnemascopepro- gramma's! Op dit zo moeilijk te repro duceren zegel (afb. 10) ziet men door het brilletje een wereldbol, met Europa vóór. Het werd uitgegeven, om Italië's toelating tot de Verenigde Naties te „vie ren" (L'Italla nelle Nazionl Unite). Dit zegel is van een verfoeilijke sma keloosheid, en staat wel heel ver af van het waardepapier, dat een postzegel ln de eerste plaats moet zijn (vergelijk bijv. afb. 6!!). Hier devalueert het tot kinderachtige Kitsch! weg! Hoofd- e« kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen S nachts dank zij Witte Kruis- 't Trefpunt 10 u. de heer Van Daalen, jeugddienst. WOUBRUGGE Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Schinkel, viering heilig avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Henge- veld. ZOETERMEER Herv. Gemeente: 10 u. ds. Slik van Rotterdam, 4 u. ds. De Jong van Scheve- ningen, 6.30 u. ds. Van Hof van Delfs- haven. Geref. Kerk: 10 u. ds. V. d. Bos van Pijnacker, 6.30 u. ds. Gerritsma. Geref. Kerk art. 31: 9.30 u. leesdienst, 3 u. ds. Verheij van Loosduinen. Herv. evangelisatie: 10 en 2.30 u. de heer Visser van Huizen. Vereniging van vrijz.-Hervormden: 10.30 u. de heer Schouwink van Schiedam. Geref. Gemeente: 10 en 6.30 u. lees dienst, dinsdag 7.15 u, ds. De Gier. ZOETERWOUDE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Van Embden. ZWAMMERDAM Herv. Gemeente: 10 u. ds. Pronk van Boskoop, 6.30 u. ds. V d. Broeck. Geref .Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Wagenaar. RADIO BLOEMENDAAL 9 en 10.30 u. ds. Toornvliet, 3.30 u. ds. Toornvliet, 7.30 u. ds. Popma van Amster dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15