Baldadigheid kost Leiden elk jaar duizenden guldens Geen voorrangsweg meer door Leiden Keuring van stieren in en omgeving Leiden NIEUWE LEIDSCHE'COURANT 3 VRIJDAG 18 JANUARI 1957 Niet alleen een jeugdprobleem Speciale politiepatrouille werkt nu permanent (Van een onzer verslaggevers.) JEUGD MOET ZICH KUNNEN UITEN. We zijn in de opvoedkunde alle maal wel zo ver thuis, dat niemand dat meer zal ontkennen. We zijn zelfs begaan met het lot van de stadsjeugd, die voor haar expressie- en uit- levingsdrang zoveel minder mogelijkheden heeft dan de jongens en meisjes op het platteland, waar men zich nog kan afvragen, of een speeltuin, gezien de wijde vrijheid, eigenlijk wel nodig is. De stad heeft die speeltuinen wel dege lijk nodig. De openbare weg gaat steeds meer gevaren opleveren en de stille stra ten die er nog zijn blijven niet vrij van boze blikken, bedreigingen en ruzies als de lieve jeugd er haar wilde spelletjes Wie de uitsparing in nieuwe wijken voor ontspanningsmogelijkheden zélfs in deze tijd van grondtekort voor verspilling houdt, heeft zich met dit jeugdprobleem van-de-stad nog niet met ernst ingelaten. Want het i s er. En het maakt ons oor deel over uitspattingen wat milder. Zo is het vraagstuk van de openbare baldadigheid zeker niet uitsluitend te herleiden tot een verkeerde instelling bij de kinderen die aan het ontstaan ervan hun steentje wel hebben bijgedragen. Het is evengoed een grote-mensen- vraagstuk. De ouders zijn erbij betrokken, de jeugdorganisaties en de speeltuinver enigingen, de ontspanningsclubs en de knutseJwerkplaatsen, de gemeentelijke overheid en ook, ja ook de politie, in positieve zin. Onderhoudingen Toch doet de politionele baldadigheids- statistiek, die hoofdinspecteur D. J. Ver- zijden van de Leidse politie ons toonde, wel even schrikken. Als men weet, dat tussen 1 maart en 31 december van het vorige Jaar niet minder dan 3546 „onder houdingen" ter plaatse van de gepleegde baldadigheid resp. bij de ouders thuis zijn geregistreerd en dat 190 ernstiger „gevallen" in het politiebureau zelf zijn afgehandeld, dan staat daar dat vraag stuk ten voeten uit. De politie, beschermer van de open bare orde, zag het als haar taak een baldadigheidspatrouille in te stellen. Ze bestaat uit twee man-in-burger, die elke dag de straat op gaan. We willen het zó zeggen: met een preventieve taak; zij moeten er namelijk op toezien, dat er geen baldadigheid gebeurt. Het op sporen van baldadigheid plegende kinde ren houden zij het liefst ver van zich. "Maar als zij op hun tocht ruiten zien ingooien en het glas van lantaarnpalen zien kapotschieten. dan zien zij bepaald niet werkeloos toe. Aan de ene kant is begrip voor de met ontspanningsmogelijkheden niet rijk bedeelde stadsjeugd een eerste vereiste, maar anderzijds is het beslist onnodig, vernielzuchtige jongelui met de mantel der liefde te omhullen. Al was het maar om hun verantwoorde lijkheidsgevoel bjj te brengen voor dingen die ecu inder toebehoren. Die patrouille van de politie werkte vroeger van mei tot september. Dat was bijvoorbeeld hard nodig voor het be- behoud van de goede naam van onze stad, die, toen de 'passagiers van de rondvaart boten, onder wie vele buitenlanders, door jongelui vanaf de bruggen werden be spuwd en met rot4e tomaten werden be kogeld. te grabbel dreigde te worden ge gooid. Door het optreden van de politie is dat spuw- en gooifestijn tot minimale proporties teruggebracht. Maar het lijkt, dat waar het een ver dwijnt het andere gezwind de kop op steekt. En zo kon de politiepatrouille allerminst op lauweren gaan rusten: werd een permanente instelling, die het, wil de bestrijding van dit typische stads verschijnsel effectief zijn, eigenlijk niet :ns met slechts twee man kan stellen. Een geliefkoosd mikpunt is de straat verlichting in de nieuwe wijken van de stad. Het is toch gebeurd, dat op één avond de verlichting van een hele straat werd vernield. Er was toen blijkbaar niemand in de buurt. En dan geeft inder daad alléén het feit, dat je een ganse straat met z'n allen in het donker hebt gesmeten, een totaal overwinningsgevoel is nog verklaarbaar ook. Zoals het verklaarbaar zou zijn, dat het niét ge beurd was, als het toéziicht niet had ont broken, en waarschijnlijk óók niet, afls ei bij de ouders wat meer beroep en toe zicht was geweest. Grote schade Verder werden ruiten ingegooid t scholen, overheidsgebouwen, kantoren fabrieken, wordt materiaal bij in a: bouw zijnde woningen weggesleept wordt schade aangericht aan plantsoenen en sportvelden. Jaarlijks beloopt de scha de duizenden guldens. Dat is een ernstige aanval op het bezit van de gemeenschap, die nooit volledig kan worden opgevangen om dat natuurlijk niet alle gevallen van baldadigheid kunnen worden achter haald. Dat cijfer 3546 duidt alleen die gevallen aan, waarbij de kinderen op heterdaad werden betrapt. De onge twijfeld beduidende rest laat zich slechts vermoeden. Nu is het baldadigheidsprobleem nooit los te maken van de ouders. We hebben al gezegd, dat de betrapte jongelui vaak bij de ouders thuis onder handen worden genomen. En daarbij komt nog, dat de ouders ook aansprakelijk worden gesteld voor het bedrag van de schade. Dat kan enkele guldens, maar ook enige tien tjes bedragen. En met het betalen var de schade loopt het geval dan af. Het hangt van de leeftijd van de jonge lui af, of er proces-verbaal wordt ge maakt. Verbaliserend optreden is het algemeen moeilijk omdat bij jonge kinderen de ouders toch de dupe worden De algemene welvaart speelt in dit al les zowaar ook nog een rol. De ouders kunnen tegenwoordig een boete blijkba; gemakkelijker betalen dan vroeger dat betekent, in meer dan één geval, dat van de uitwerking van een „onderhou ding" niet zo heel veel terecht komt. Vader betaalt dan het geld, de politie kan tot haar spijt verder niets doen de kous is af. Vraag Wij vleien ons niet met de gedachte, dat wij hier voor alle vaders en moeders een pasklaar systeem kunnen ontwikke len waardoor de baldadigheid met eer paar fikse slagen de bodem wordt inge heid. Wij willen de lezers, van jong to oud, wél de vraag voorleggen of zij het ogenblik niet gekomen achten om te po gen aan dit verschijnsel paal en perk l» stellen. We stellen deze vraag maar voorzichtig, want uit de Verhalen van de politie ons gebleken, dat nog steeds vele oude, niet doordrongen zijn van de ernst va het probleem. En het zou dus van weini werkelijkheidszin getuigen, ervan uit te gaan, dat ieder het daar wel mee eens is. i moeten de lezers bovendien de be slist niét onmogelijke gedachte ontnemen, dat het baldadigheidsverschijnsel en de daarmee gepaard gaande ouderlijke on verschilligheid typisch behoren tot één bepaald sociaal milieu, dat dan wel enige trappen lager zal liggen dan „het onze" Om het in Lèidse woorden te zeggen: s géén Mirakelsteegprobleem alléén. De lieve jongetjes van de straat, de laan de weg hanteren hun windbuks met evenveel hartstocht! Gelukkig overigens oor die lieve kinderen! Leren Naast'de vele pogingen van anderen a de jeugd van de straat te houden en pp duktief en creatief bezig te doen zijl moest hij ólle ouders, voor het eerst i opnieuw, de wil post vatten om de kinde- te léren de straat te gebruiken. De politie grijpt in. Dat is negatief. Zij doet net het oog op haar positieve taak Vandaar ook die „onderhouding". We hopen zo, dat die twee mannen- in-burger steeds het juiste woord weten te vinden. Dat is tegenover zo'n verscheidenheid van jeugdige gevoe lens en reacties zéér moeilijk. Maar als de politie niet geruggesteund wordt vanuit het gezin, dat opgroeiende men sen als hun éérste milieu, op straffe van mislukking, nog steeds niet kén nen ontberen, dan bljjft de curve der statistiek ons verontrusten. Aan een slechtere jeugd believen we niet in het minst te geloven. Wél aan een onvoldoende en misschien wel verkeerd gerichte leiding van die jeugd. Gisteravond heeft de Chr. zangvereniging Excelsior te Leiderdorp haar diamanten jubileum gevierd met een uit- twering in de Geref. Kerk. Andere koren uit de omtrek verleenden medewerking Op de foto alle koristen die voor een goede uitvoering hebben gezorgd. Foto N. van der Horst Vanavond om 8 uur zal in gebouw Re- hoboth voor de Geref. Gemeente ondei 't Kruis spreken ds. J. A. Smink. Het on derwerp is: „De verwachting na de dood" Binnenkort te verwachten: jVTAAR WIJ VERNEMEN, zal binnenkort het traject LevendaalKore- vaarstraatBreestraatNoordeindeHaagweg als voorrangsweg worden opgeheven. Men kon ons nog niet definitief mededelen, waar de voorrangsweg op de Hoge Rijndijk en de Haagweg zal eindigen, maar daarover zullen te zijner tijd nadere berichten volgen. TN DE Geref. kerk van Leiderdorp gaf het diamanten Excelsior", met medewerking vart andere koren en de organist Feike Asma, zijn jubi leumconcert. De avond werd geopend met het zingen door koren en pu bliek afwisselend) van drie verzen van Psalm 118. Daarna ging Excelsiors iworzitter, de heer M. de Koning, voor in gebed en droeg hij, na een korte toespraak, de leiding aan Hans Boelee over Het opheffen van een voorrangsweg door een binnenstad als de Leidse mag een ingrijpende maatregel worden ge noemd. Als de borden eenmaal verwij derd zijn, zal het de eerste tijd dan ook nog opletten en uitkijken geblazen zijn. Maar op den duur zal niemand uitge zonderd misschien een gehaaste automo bilist de opheffing betreuren. Een voorrangsweg in een oude stad met druk NIEUWE RIJN 49 VOOR AUTÖLAKKEN Aangifte is verplicht Gurre-Lieder van Schönberg. (NCRV 20.55 uur) Wie de componist Arnold Schönberg (18741951) noemt, denkt gelijk aan experimenteer met twaalftoon-muziek. En hij schrikt even terug om die klanken. Maar de Schönberg van de Gurre-Lieder is de romanticus, die nog in de ban Wagner leefde. Die Gurre-Lieder voltooid in 1911 en heten naar het kasteel Gurre. woonplaats van Koning Walde- mar op het Deense eiland Seeland. De tekst is een jeugdwerk van de in 1885 jong gestorven dichter-bioloog Jens Peter Jacobsen. Het is een echt sageverhaal ge worden over Koning Waldemar en zijn geliefde Tove De jaloezie van Koningin Helvig weet echter de dood van het meis je te veroorzaken. De Koning komt tegen dit lot in opstand, maakt een zware crisis door, totdat de zomerwind een wilde jacht begint en het geheel doet eindigen in een nieuwe stralende morgen. Het werk vraagt een apparaat zo groot als de muziekgeschiedenis nog niet gekend heeft. Het werk vraagt: 6 vocale solisten een 8-stemmig gemengd koor. drie 4- stemmige mannenkoren en een enorm orkestbestaand" uit 4 kleine en 4 grote fluiten. 3 hobo's en 2 Engelse hoorns. 5 klarinetten 2 basklarinetten, 3 fagotten. 2 contrafagotten, 10 hoorns, 6 trompetten, 1 battrompet, 7 trombones in alt-, tenor en basregister, 1 contrabastuba, 6 pauken, grote roertrommel, bekken, triangel, ce lesta. kleine en grote trommel, xylofoon, ratels, enige grote ijzeren kettingen, tam tam, en een strijkorkest waarvan de violen tienvoudip. de alten en celli acht voudig gesplitst zijn. In deel 1 is er de liefdeszang tussen Tove en Waldemar. met de aankondiging van Tove's dood. in deel II is er het verzet van Waldemar en in deel III de crisis, die hij moet door maken met de lentezang als epiloog. De uitvoering geschiedt onder leidinp van René Leibowitz. Gedeputeerde Staten hebben bekend gemaakt, dat het in de provincie Zuid- Holland verboden is, stieren, ouder dan tien maanden, in bezit te hebben, te stal len of te weiden. tenzU de stierhouder voor elke stier in het bezit is van een geldig bewijs van goedkeuring, afgegeven door de provinciale commissie ter bevor dering van de rundveefokkerij in Zuid Holland, of van een bewijs van Inschrij ving in een door deze commissie erkend rundveestamboek. Gezien het vorenstaande zal voornoem de commissie in de loop van dit jaar onder meer op de volgende plaatsen en dagen stierenkeuringen houden: 4 maart: Leiderdorp, Hoogmade. Wou- brugge. Langeraar, Ter Aar, Korteraarse- hoek, Nieuwveen. Zevenhoven. Slikke- dam, Noorden, Nieuwkoop. Aarlander» 6 maart: Weipoort, Hazerswoude (Rijn dijk en Dorp), De Hoorn, Koudekerk. La gewaard, 's-Molenaarsbrug. Ridder- buurt. Kortsteekterweg. Zwammerdam. Gouwsluis. 7 maart: Wassenaar, Valkenburg, Kat wijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee, Noordwijk, Rijnsburg. Voorhout, Ocgst- geest, Leiden. 11 maart: De Zijl, Vennemeer. Oud-1 Ade. Rijpwetertng Nieuwe Wetering. Roe 1 ofaren-dsveenOude Wetering. Lei- muiden, Bilderdam, Rijnsaterwoude. 20 maart: Leidschendam (bij Gemeente huis en bij J. M. Vrij), Voorschoten. De Vink, Zoeterwoude (Dorp en bij W. Ho gen doorn), Stompwijk, Zoetermeer. 21 maart: Voorburg. Nootdorp, Gelders- woude. Benthuizen. Boskoop. Reeuwijk, Waddinxveen, Moerkapelle, Zevenhulzen, Oud-Verlaat. 30 maart: De Meije, Bodegraven, Nieu- werbrug. 8 april: Warmond. De Kaag. Lisse. Hillegom. De Zilk, Noordwijkrthout, Sas- senheim. 10 april: Alphen aan den Rijn. In de volgende plaatsen in deze om geving zullen aan de verplichte keurin gen district»- of premiekeuringen worden verbonden: Bodegraven, Sassenheim en Alphen aan den Rijn. Tot de districts- of premiekeuringen te Alphen aan den Rijn worden uitsluitend stieren aan het zwartblaar en van het roodblaar veebeslag toegelaten; tot die te Sassenheim en Bodegraven stieren van het zwartblaar, het zwartbont en het roodblaar veebeslag. De aangifte van stieren voor de ver plichte keuringen moet geschieden uiter lijk twee weken vóór de keuringsdag, die voor de districts- of premiekeuringen uiterlijk vijf weken vóór de keuringsdag. De aangifte dient te geschieden bij de secretaris van de reeds genoemde missie, de heer A. Louter, Laan Haagvliet 23 te Voorburg, op bij hem gratis verkrijgbare formulieren. verkeer kan gerust uit den boze worden Dat neemt niet weg, dat hier of daar misschien over een enkele voorrangskrui sing moet worden gedacht. Een voor- rangsk r u i s i n g waarbij het verkeer op de ene weg dus slechts voorrang bo ven dat op de andere weg heeft, uit sluitend bij die ene kruising, is bijvoorbeeld hard nodig op de Rijns- burgerweg bij de Warmonderweg en eventueel ook bij andere zijstraten van de Rijnsburgerweg. We hebben dat reeds eerder bepleit en er daarbij op gewezen, dat Oegstgeest Leiden daarbij tot voor beeld kan dienen. Hiermede willen we allerminst bewe ren. dat er in de binnenstad tal van voor rangskruisingen zouden moeten komen. Integendeel! Maar anderzijds heeft een voorrrangskruising als op de hoek Steen- schuurLangebrug haar nut onmisken baar bewezen. Aan het verkeer, dat van de Langebrug het Steenschuur wil op rijden. is bovendien het bevel tot stop pen opgelegd. Met het vervallen van de voorrangsweg zal tevens een einde zijn gekomen aan de dwaze situatie op het kruispunt Kore- vaarstraatLevendaal, waarover we in ons nummer van jl. woensdag uitvoerig schreven. Het gemeentebestuur en de Leidse politie zijn er trouwens van overtuigd, dat de opheffing de veiligheid op het onderhavige traject zal vergroten. Met het provinciaal bestuur en de rijkswa terstaat is veelvuldig onderhandeld en deze instantie» hebben nu hun toestem ming gegeven. De borden „voorrangsweg opge heven" zijn reeds in bestelling. Ze zullen in één nacht worden aange bracht zodat geen misverstanden kunnen ontstaan. Van de veranderde situatie zal op de juiste tijd, ook in ons blad, op duidelijke wijze kennis worden gegeven. Maar voorrangs weg of niet; uitkijken, voorzichtig rijden en heer-in-het-verkeer-zijn daar komt het op aan! Gisteren is in het Nutsgebouw te Rijnsaterswoude een feestavond gehouden ter viering van het 300-jarig jubileum van de Wassenaarse polder. Na het min of meer officiële gedeelte van de bijeenkomst werd een cabaretprogramma uitgevoerd. Ook burgemeester B. Kam- menga gaf blijk van zijn belangstelling. Op de foto v.l.n.r. de bestuurs leden P. M. Vink, secretaris-penningmeester, Adr. Treur, oud-heem- raad, L. Treur, heemraad, G P. van der Meer, heemraad. P C van Rijn, dijkgraaf en W. Timmers, heemraad. Foto N. van der Hoist LEIDERDORP Zestigjarig „Excelsiorgaf jubileumconcert Feike Asma en andere koren werkten mee, Hans Boelee dirigeerde Het kinderkoor van „Excelsior" zong het eerst. Liederen van Bortniansky '„Samotus"), Mendelssohn („De Heer kent al de zijnen") en het bekende „Loof nu de Here, o mijne ziele" kwamen rustig en beschaafd tot klinken. Van de grotere meisjes konden we het mooie lied „Een schepping" (Hendrik Andriessen) het meest waarderen. Dezen jongedames zon gen keurig, maar zij kwamen in de an dere liederen (o.a. „Bist du bei mir") niet oldoende vrij. Dit gold met name de voor dracht. Maar ook aan de articulatie, de dictie en de vocalise zal de dirigent nog met vrucht kunnen werken .Excelsior" liet zich alléén horen ln een motet van Haydm en een vlot gecompo neerd „Te Deum" van Nenkomm. Met het laatste werk, waarin Asma aan het or gel begeleidde, bereikte het koor een goed resultaat, vooral in de welluidend voorgedragen finale. In het eerstgenoem- motet intoneerden de sopranen, als gevolg van een optrekken van de toon, niet zelden te laag, waar- het eerste en derde deel niet geheel zuiver verliepen. Het verband tussen de stemgroepen bleek nog vrij los de totaalklank dus niet volkomen ho mogeen. De uitbeelding was meestal ge reserveerd. Daartegenover vielen op de gecultiveerde klank en de keurige uit braak. Een succes werd de uitvoering van de koraalcantante over Gezang 171 („Ver losser, Vriend, o hoop, o lust") van Asma. De koren en de aanwezigen zongen hier weer afwisselend of gecombineerd. In het laatste couplet verleende de hoge tegen stem van de koren aan het geheel een glanzend effect Als hoofdwerk moest gelden een jubd- leumcantate, gebouwd op een vrije be werking van Psalm 136, gecomponeerd de dirigent. Hier kwamen de jeugd koren. ook „Die Rhijnsanghers" en het „Hervormd Gemengd Koor" van Katwijk in den Rijn. in actia Weliswaar heeft de heer Boelee, al com ponerend, kennelijk aan vele andere com ponisten gedacht (Framck. Diepenbrock, Fauré, enz.) en i6 zijn werk dus niet een typische „Boelee" geworden, maar deze cantate bezit toch ook vele verdiensten. Het is muziek, die nergens laag bij de grond blijft, integendeel, zich meermalen AGENDA VOOR LEIDEN Vr(jdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „Dundo Maroje's Du- Rehoboth, 8 uur: Ned Christen-vrou wenbond, D. J. van Eek over: „Het Chris tendom en de Mohammedaanse vro Stadhuis, half 8: Leids jeugdparlement over binnenlandse politiek. Gulden Vlies. 8 uur: Ned. Toeristen Kampeer Club (afdeling Den Haag), lezing voor Leidse leden over Spanje. De Doelen. 8 our: Genootschap Neder land—Engeland. prof. Patterson over: Disraëli and Dickens as critics of Eng- Aniba. 8 uur: Leidse tuinier»- en bloe mistenvereniging Door Eendracht Ver bonden. de heer De Pree over het snoeien van heester». Zaterdag Casino, half 3 en haflf 5: K. en O., film „Face to face". Steenschuur 6. drie uur: AR. Kamer- kieskringcentrale, dr. W. P. Berghui» (voorzitter Centraal Comité) over: Chris telijke politiek in een moderne wereld. Antoniusclubhuis, 8bur: personeelsver eniging De Royalisten, toneelclub Royal met „De rare familie" door Arn. Bach. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad, Nieuw jaarsrede van de burgemeester. Uiterstegracht I B. 8 uur: Broederschap vau oud-padvinders, jaarvergadering. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Chr. Reisvereniging. jaarvergadering met films, dia's en zang van „Inter Nos". Zoeterwoude. gemeentehuis7.45 uur: gemeenteraad. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: klassieke grammofoonplaten, met bespre king door dr. J. van der Veen. Warmond, 't Trefpunt. 8 uur: volks concert door het West-Nederlands Sym- phonie-orkest o.l.v. Sam Swaab. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: .Het leven van Buddhr ln de kunst" (tol 14 februari 1957). Lakenhal. 10S uur: Tekenaars van nu tot 21 januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel 24807; apotheek Tot Hulp der Menechheid. Hooi gracht 48 tel 21060 en Oegstgeeeter apo theek, Wuhelrninapark 8, tel. 26274 ■eet behoorlijk geestelijk niveau ver heft. en bovend/ien gunstig voor de stem men is geschreven. De gezamenlijke koren bereikten ir klankvorming, onderlinge samenwerking stijlvolle voordnacht een heel bevre digend resultaat. Het contact met de or ganist liet weinig te wensen over. Feike Asma speelde als 'mermev.zo twee delen uit een Concerto van Handel, waar in hij het allegro op de bij hem gebrui kelijke manier (zeer gejaagd tempo in soort accordeonstijl) behandelde Merkwaardig genoeg voldoet deze werk wijze zeer in Karg-Elerts .FestMches Pre ludium alia Handed". In dit briljante werk met zijn bewuste imitatie HSndel was Asma werkelijk bewondi- rensweandiig. t concert wend besloten met de sa inenzang door alle koren van twee En gelse hymnes. Vermelding verdient nog de pianobege leiding van mevr. A. Baaima-Zonne en van Vliet en, in de jubileumcantate, medewerking van een koperensemble uit de Leiderdorp se Harmoniekapel. Ds J. J. Dijk sprak het Rotwoord. Joh. v. Wolfswinkel Gemeenteraad De eerstvolgend* vergadering van gemeenteraad is op 1 februari. Indrukken uit Polen Woensdagavond om acht uur vergadert de Viro ln het gebouw van de Levens- verzekeringsbank aan het Rapenburg. Dr B. Landheer, directeur van de bibliotheek het Vredespaleis in Den Haag, spreken over „Indrukken uit Polen". Keuring van waren in 1955 Het doet een beetje vreemd aan. als ten in januari 1957 een verslag over 1955 p z'n schrijftafel krijgt. Dat overkwam ns vandaag. Het was het verslag van de keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, waarbij ook Lelden met omge- •ing behoort. Het zal de lezer nog wel interesseren, dat in dat jaar in totaal 16.997 monsters werden onderzocht in het laboratorium de dienst. Van deze monsters völ- deden er 2481 niet aan de eisen, waarbij wel moet bedenken, dat ook geringe afwijkingen in samenstelling hierin zijn opgenomen. Er werden 321 processen- verbaal opgemaakt. Dat aantal bedroeg in 1954 301. Met deze cijfers ls wel aangetoond, dat de keuringsdienst een gewichtige functie heeft. Dat zijn functie beslist veel verder gaat dan het maken van een Jaarverslag. Waarmee de dienst zich wat óns betreft voldoende heeft geëxcuseerd. (Aduertentie) Laatste FOTO koopjes Alleen nog maar zaterdag bieden wij de LAATSTE OPRUIMINGS- ARTIKELEN aan tegen SPECIALE "RIJZEN FOTO-ClNé JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 to het Stadhuis Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter Apolonius, zn. van A. van Oosten en E. Azier: Antonius Jo zef Maria. zn. van S. A. w! v d. Jagt en A. C. M. Koeleman; Janna Cornelia, dr van C. v. Duivenvoorde en J. v. Duij- venbode; Yvonne Charlotte, dr. van A. Oudshoorn en M. B W. Heinen; Arnol- dus Hendrlcus Martlnus, zn. van M. F. van Schie en C. G. Rooijers; Christina Aleida Josephina, dr. van H. R. van Os en A. C. M. Cornelisse; Geertfuida Maria, dr. van P. v. d. Klauw en A. J. Walles; Robert Arnold Marlnus, zn. van W. Ver boom en M. Schrama. OVERLEDEN: A. Seller, 90 Jaar, man; J. van Gijlik. 85 jaar man; C. de Jong. 63 Jaar huisvr. v. N. de Vos; K. ten Ha ken, 92 jaar weduwe v. C. v. d. Hoist, M. C. Verhoogt. 3 Jaar dr. v. G. Ver hoogt en C. J. Jansen; J. van Sonsbeek, 70 jaar man. GEHUWD; A. Brandt en J. Tegelaar; J. C. N. Jansen en J. B. Schoon; J. Kem- ner en A. Staring; J. Krol en M. B. Gras; G. J. Kuipers en M. S. Nolle*A. J. Moer- kens en A. D. v. d. Ende; H. Wortman en C. Mieloo. KORS VAKKLEDINC LEIDEN'S GROOTSTE SPECIAALZAAK (sinds 1901) Concert Ned. Madrigaalkoor en Toonkunst-orkest Boeiende zang en met elan gespeelde muziek IN DE STADSGEHOORZAAL beluisterden we gisteravond een concert gegeven door het Nederlands Madrigaalkoor o.l.v. Willem Afizée en door het Leidse Toonkunst-orkest o.l.v. Henk Geirnaert, terwijl medewer king werd verleend door het Rotterdams vocaal kwartet. Het programma vermeldde op vocaal gebied werken van Floor Peters, Herman Strategier en Jos Haydn, terwijl het orkest afzonderlijk optrad met concerten van Ricciotti en Handel. Het Madrigaalkoor is numeriek niet zo groot en lijdt enigszins aan een vrouwelijk overwicht, doch daar staat tegenover, dat de kwaliteit der leden opmerkelijk goed is en dat de zeer muzikale directie van Wil lem Mizée met deze kwaliteiten weet te woekeren. Dit bleek al dadelijk ln het eerste deel van het concert. Zoals bekend ls het uiterst moeilijk een koor tot grote prestaties te brengen op het gebied van de a capella-zang; bij het ontbreken van Instrumentale steun bij de intonatie zijn de zangers geheel aan gewezen op eigen muzikaliteit en inzicht en dat vereist veel routine en scholing. Wanneer men dan nog moderne wecken gaat uitvoeren, wordt de zuivere intonatie er niet gemakkelijker op Toch slaagden dirigent en koor erin de Zuidafrikaanse liederen van Floor Peters en de „Cantica pro tempore Natali" (de zgn. o-antifonen) op boeiende, genuan ceerde wijze voor te dragen. Vooral de cantica hebben ons zeer bekoord. Strate gier geeft hier een soort moderne inter pretatie van de laat-zestiende eeuwse madrigaal-stijl met haar vooral op de drieklank gebaseerde harmoniek zonder functioneel verband. Een zekere mono tonie ls echter op den duur niet te ont kennen. Het Toonkunst-orkest, samengesteld uit geestdriftige dilettanten, gaf op deze avond blijk van groot élan en technische vooruitgang vergeleken bij vorige con certen. De concerti grout van Ricciotti (vroeger ten onrechte toegeschreven Pergolesi) en Handel werden enthoi en met muztkanteske allure gespeeld, het geen enige aarzelingen zeker vergoedde In het concertino van het eerste concert onderschelden zich de violisten mr. P J. Teebaal en W. J. Stam-v. d. Staay en de cellisten Enne van Ham. In dat van het tweede concert behalve de heer Tee baal en Enne van Ham. de vlolist J. Hoogenberk; zij volbrachten hun taak op uitstekende wijze. muziek, nadat men sinds de vorige eeuw steeds de mening had verbreid, dat er tussen Bachs zgn. „Hohe Messe" en Mozarts mis In c en diens Requiem eigen lijk alleen maar oppervlakkige, opera achtige missen werden geschreven waarbij men voor Haydn geen uitzondering Inderdaad getuigt deze mls-muziek niet van een mystiek of extatisch geaarde, of getourmenteerde godsdienstbeleving; veel eer spreekt hier een optimistisch en naïef geloof dat meer de nadruk legt op het „resurrexit" dan op het „cruciflxus", een typisch Oostenrijkse mentaliteit, die ws Haydn toch moeilijk kwalijk kunnen nemen. Daarbij komt dat zijn missen, en ook stellig deze Harmonle-Messe, van een grote muzikale schoonheid zijn, uitstekend gecomponeerd, niet zonder dramatiek en van klassieke evenwichtigheid. Geboeid Hoofdschotel De hoofdschotel van de avond wachtte >ns echter eerst na de pauze: Haydns zgn. Harmonle-Messe". Het ls opmerkelijk. 1st men zich de laatste tijd weer meer gaat interesseren voor Haydns kerk- De uitvoering heeft ons zeer geboeid, vooral het koor bereikte hier een hoog niveau. Het wist daardoor het orkest, waarvoor deze partituur niet zonder pro blemen was, al spoedig meer zekerheid en durf te geven, zodat het Gloria, het Sanctus en het Agnus Dei momenten van grote inspiratie werden. Het Rotterdams vocaal kwartet, ba- staande uit sopraan Bea Mac-Kenzie, de alt Diet Kloos, de tenor Jan Waayer en de bariton Meine Pot, vertolkten de solo partijen o.a. In Credo en Agnus zeer ver dienstelijk. Met name de sopraan en da tenor verdienen een woord van grote waardering, doch ook alt en bariton vielen op door goede voordracht en fraaie stem voering. Met deze uitvoering werd een zeer gevarieerde avond op waardige wijze besloten. De toehoorders toonden zich geestdriftig, vooral Haydns mis oogstte grote bijval. Dr. J. van der Veen. Puzzel-Prom inenten I. C. ven Leeuwen, Lokhorst straat 29. Leiden; 2. W. F. Roozen- daal, Herenstraat 131, Lelden; 3. K. Hooljmeijer, Emmastraat 19, Lisse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3