ïlieuiue £ciJtsrt|c (fiuuraitl Nieuwe hulde voor de eens zo verguisde Stalin TSJOE krf reeg een pluim V.A .-rapport: honger dreigt in Hongarije Auto te l eiderdorp in de Rijn gereden Marmillan politiek steunt Edens in Egypte Nederland weigert deel van olievoorraad Sukarno wil communisten doch Hatta niet Amerika steunt resolutie terugtrekking troepen Prof. De Block Staatsraad OPRUIMING I BULTHUIS VRIJDAG 18 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Aboi Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; f 2,35 per maand; C,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10859 Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontsastlcb h glieMmn "myn bert la tegbeospett^ Beroepsmoordenaar bestaat hier niet ZIE PAGINA S Boelganin probeerde Kroesjtsjef te sussen... TF/7J ZIJN er trots op even trouw aan het Marxisme en Leninis- me te zijn als Stalin is geweest". Met I een rood hoojd riep Kroesjtsjef deze leuze gisteren door de microfoon op I een receptie in het Kremlin ter ere van de terugkeer van Tsjoe En-lai I na zijn bezoeken aan Polen en Hon garije. Boelganin trachtte Kroesjtsjef voor de microfoon weg te trekken, maar deze weerde hem af en zei: „Neen, ik ben nog niet uitgesproken!" Onverstoord ging hij verder: „De vijanden van het communis me hebben zich geworpen op wat voor hen het voordeligste was. Zij trokken uit onze kritiek op Stalin de conclusie, dat wij kritiek hadden op de grondbeginse len". Boelganin prees voorts Tsjoe En-lai, die in Warschau en Boedapest zo netjes zün boodschappen had gedaan. Boelganin zei- de bijzondere waardering te hebben voor het standpunt van „onze Chinese vriend" ten aanzien van Hongarije, dat geheel overeenkomt met het Russische. Tsjoe deed er een schepje op en spoorde de ntf' Russen aan tot „groter waakzaamheid te genover de krachten van de imperialis tische agressie, die de revolutie in Hon garije hebben uitgelokt". Tenslotte zei Tsjoe: „China staat vol komen achter het Kremlin in zijn cam pagne tegen het nationaal Natuurramp op Palnia Door bijzonder zware stormen en regen buien op het eiland Palma. een van de Kanarische eilanden, zijn tenminste 26 personen gedood. Het aantal gewonden loopt in de tientallen en neemt gestadig toe. De toestand op Palma wordt door officiële waarnemers beschouwd als catastrofaal. Slechts telegrafisch contact met het eiland is nog mogelijk. Alle an dere communicatiemiddelen zijn verbro ken. Vele dorpen zijn door de slagregens en stormen volkomen geisoleerd. WIL HONGARIJE behoed zijn voor een hongersnood, dan moet in het eerste halfjaar ter waarde van zestig miljoen dollar (228 miljoen gulden) aan consumptiegoederen worden ingevoerd. Dit is de conclusie van de uit vier man bestaande economische com missie van de Verenigde Naties, die drie dagen in Hongarije is geweest om de economische toestand te bestuderen. Op het ogenblik is er geen hongersnood, dank zij de voorbeeldige voedselverdeling van het Rode Kruis. De voedselindustrie in Hongarije werkt voor zestig procent, de lichte industrie van 45 tot 50, de zware van 20 tot 25, de chemische industrie en de bouwnijverheid voor 10 procent en de metaalindustrie zo goed als niet. De kolenwinning bedraagt op het ogenblik ongeveer 45.000 ton per dag, tegen 78.000 ton voor de op stand. De Sowjetunie heeft toegezegd 600.000 ton steenkool te zullen leveren. De an dere communistische landen in Oost- Europa zullen in het eerste kwartaal var 1957 150.000 ton leveren. In het eerste halfjaar zal er een tekort zijn van drit miljoen ton; in het tweede van twee mil joen ton. De elektrische centrales brengen drie-vierde van de normale hoeveelheid stroom voort. Centrales in Tsjecho-Slo- wakije leveren dagelijks 100 megawatt. Twaalf procent werkloos De werkloosheid zal toenemen, vreest dat deze in juli 300.000 mar omvatten, dit is meer dan twaalf procent van de 2.435.000 Hongaarse loontrekken- den, die bfj de laatste telling geregistreerd zijn. De Hongaarse uitvoer zal niet i dan een tiende van de normale kunnen zijn. Het rapport der deskundigen ver meldt, dat ongeveer 40.000 huizen tijdens de opstand zijn verwoest of beschadigd, waarvan ongeveer de helft licht. Er werden 1500 tot 2000 Beide inzittenden, op weg naar Leidse veemarkt, omgekomen Vanmorgen omstreeks tien minuten voor negen is een kleine personen auto van de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp de Rijn ingereden. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. Het waren de 61-jarige G. J. van Leeuwen en zijn 27-jarige neef L. G. van Leeuwen, beiden uit de gemeente Warmond en uit de R.K. parochie Oude Acte. De auto kwam uit de richting Leider dorp en was op weg naar de veemarkt te Leiden. Volgens de ooggetuige H. W. Heij- koop kwam de wagen ter hoogte van het huis „Klein Lakenburg", Van der Valk Boumanweg 9, in aanraking met de trot toirband van de groenstrook tussen het Die andere oom! IN BOEDAPEST doet de volgende mop de ronde: De Roemeense partijleider Gheor- ghe Gheorghioe-dej heeft een radio- redevoering gehouden. De vólgende dag bezoekt hij zijn vriend de com munistische premier Tsjtvioe Stoica. Het zesjarig zoontje van Stoica doet open en vraagt: „Wie bent u?" „Die oom, die gisteren voor de radio heeft gesproken", antwoordt Gheorghioe-dej. Het kind holt de trap op, roepend „Pappie, pappie, Eisenhower staat Arrese wil toch minister blijven De Spaanse minister zonder porte feuille, José Luis Arrese, tevens secreta ris-generaal van de Falange party, zou zijn verzoek om ontslag dat hü vorige week by generaal Franco heeft ingediend hebben ingetrokken Hy was door Franco met vakantie ge- Politieke kringen in Madrid gaven twee mogelijke redenen voor het intrekken var zijn ontslagverzoek De eerste is dat er wellicht een com promis is gesloten over de grondwette lijke voorstellen tot regeling van d< voortzetting van het regiem De tweede kan misschien gevonden worden in het verlangen van Arrese en de Falangisten om een gemeenschappelijk front naar bui ten te laten zien tegenover de incidenten, die zich deze week in Barcelona afspelen tijdens de boycot van openbare ver' middelen. Ondanks hevige koude en sneeuw werd deze boycot gisteren voortgezet. De oudste burgeres van Dordrecht, me vrouw Neelïje van Velzen, de op twee na oudste inwoonster van Nederland, hoopt maandag 21 januari haar honderd zesde verjaardag te vieren. fiets- en het autogedeelte van de weg. De auto had een normale snelheid, maar met het oog op de gladheid van de nog niet met zand bestrooide weg zou deze snel heid toch wel te groot zijn geweest. Door de schok van het rijden tegen de trottoirband moet de chauffer de m, over zijn stuur hebben verloren. Hij het stuur, toen hij merkte dat hij recht op het water aanging, nog hebben omge gooid, maar het was te laat. De auto bot ste tegen op het talud van de weg liggen de buizen, wipte daaroverheen en dook met de voorkant in de Rijn. Volgens de heer Heijkoop is de koffer van de auto nog slechts enkele ogenblik ken zichtbaar geweest. De inzittenden zouden geen enkele poging hebben kun nen doen zich te bevrijden. Omwonenden hebben onmiddellijk de Leiderdorpse politie gewaarschuwd. Deze kreeg later assistentie van de Leid; politie. Het zoeken naar de auto nam ve tijd in beslag. Om tien uur haalde e£ takelwagen uit Leiden de auto na; boven. De inzittenden werden met de E.H.D.-wagen naar het academisch zie kenhuis overgebracht. De heer G. J. van Leeuwen laat eer vrouw en drie volwassen kinderen na er de heer L. G. van Leeuwen is de oudste zoon van een weduwe met acht kinderen. De laatste was bedrijfsleider op de boer derij van zijn moeder. vrachtwagens vernield of deze ver dwenen met vluchtelingen naar Oostenrijk. De deskundigen stellen de V.N. voor, Hongarije zo spoedig mogelijk te leveren: 400.000 ton tarwe, 300.000 ton veevoer, 14.500 ton zaad, voorts suiker, spek, vet, koffie, peper, sinaasappelen en citroenen. Deze goederen zouden moeten worden ge leverd langs de normale economische ka nalen door tussenkomst van het Rode Kruis en de internationale landbouw- voedselorganisatie. Een eenpersoons jachtvliegtuig, tege lijk bommenwerper, met een grote actieradius en hoge snelheid, geschikt voor atoombombardementen, zal bin nenkort een der meest gebruikte types van de Britse marine luchtvaartdienst ivorden. Men ziet hier zo'n vliegtuig op de katapultstartbaan van H.M.S. Ark Royal en een. dat juist voor een proefvlucht is opgestegen. Een charmante foto (van de fotograaf Meyboom) van prinses Margriet, die morgen haar veertiende verjaardag viert. Prinses Margriet Fran- cisca, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld, de derde dochter van het Koninklijk paar, werd in ballingschap, in Ottawa, geboren. Ongetwijfeld zal de koopvaardij, wier petekind zij is, morgen weer laten merken, dat zij haar niet vergeet. GEEN TWEEDERANGS MOGENDHEID" DE E GESCHIEDENIS zal het Britse optreden in Egypte rechtvaar digen, heeft de nieuwe Engelse pre mier, Harold Macmillan, gisteravond vpor de radio en televisie gezegd, terwijl hij zich in een rede aan zijn volk presenteerde. De moeilijkheden die Engeland nu ondervindt, zoals het olietekort, zijn de prijs voor dit optreden. Maar de prijs, die betaald had moeten worden als Engeland de zaak maar op zijn beloop had ge laten, zou mogelijk veel hoger zijn geweest. MacmdiLlan betreurde het aftreden van Eden, die hij een man „van karakter en moed" noemde. De premier sprak de hoop uit, dat in de loop van de tijd Engeland en de Ver. Staten door wederzijds vertrouwen en respect steeds ddohter bij elkaar zouden komen. materiële zin kan Engeland nie NEDERLAND zal voor de eerste tién dagen van februari geen aanspraak maken op toewijzing uit de te verdelen 160.000 ton olie uit de pool, opgericht door de industriële Europese groepen en de Verenigde Staten. - Ook België, Luxemburg, West-Duits- land, Engeland en Portugal hebben mede gedeeld, in verband met de nóg grotere moeilijkheden in andere landen, geen aanspraak op een toewijzing te zullen doen gelden. Er zijn geen benzinetoewijzingen ge daan, omdat de moeilijkheden in de Euro pese landen vrijwel overal even groot zijn en geen voorrang bepaald kan wor- Tien landen van Europa: Italië, Zweden, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Ier land Griekenlanud Turkije, Oostenrijk en Zwitserland, ontvangen totaal 50.000 ton stookolie en 7000 ton dieselolie. De benzinereserve van 40.000 ton wordt beschikking gesteld van de oliemaatschap pijen, die hun voorraden zullen distri- Deze auto is vanmorgen te Leiderdorp in de Rijn gereden. Bij dit ongeluk kwamen twee mensen om het leven. Foto N. van der Hor; bueren overeenkomstig de regeling, die vandaag in Texas wordt opgesteld. Van dit besluit hangt af of het Europese olie tekort in de komende week groter o kleiner dan thans zal zijn. De Russische tankboot Grodno is gis teren met 11.000 ton Perzische olie voor Engeland in Liverpool aangekomen. Hel was de eerste Russische tanker, die in 17 jaar olie naar Groot-Britannië gebracht heeft. Koningin voor twaalf dagen naar Arosa Het komende weekeinde zal Koningin in het wintersportcentrum Arosa, een dorp op 1900 m hoogte in de Alpen worden verwacht. Zij zal daar een vakantie van twaalf dagen doorbrengen. Er wordt zo weinig mogelijk ruchtbaar heid aan gegeven, dat de Koningin daar zal verblijven. Het is de bedoeling, dat zij een ongestoorde vakantie doorbrengt. Het hof in Nederland heeft de plaatselijke autoriteiten verzocht geen inlichtingen aan persvertegenwoordigers te verstrekken. Hoewel het lang geheim is gehouden, is het inmiddels toch uitgelekt in welk hotel de Koningin zal logeren. De keuze is ge vallen op berghotel Praetschli, een eerste klas hotel met tachtig kamers op het hoog ste punt van Arosa, ongeveer anderhalve kilometer van het centrum van het dorp en gunstig gelegen voor ski-liefhebbers. Het gebouw ligt 2100 meter boven de zeespiegel. Bulgaren naar Siberië In het voorjaar zullen 15.000 Bulgaren, waaronder veel kantoorpersoneel en boe ren, die naar de steden zijn getrokken, op transport worden gesteld naar Siberië. Dit meldt een Pools jeugdblad. De econo mische toestand in Bulgarije wordt voort durend slechter. Radio-Sofia berichtte gisteren, dat de Sowjetunie 50.000 graan zal leveren om het land door de winter heen te helpen. Ook zouden dï Russen steenkolen leveren om de indus trie op gang te houden. gen de Ver. Staten of Rusland op, zei Macmillan, maar Engeland staat niet al leen. Het heeft partners in het Gemenebest en dan zUn er nog de volken van Europa, in het byzonder Frankryk. Met hen moet Engeland meer en meer samenwerken. De totale kracht en rükdom van deze ge meenschappen, het Gemenebest en Euro pa, zyn beslist niet minder dan die van Amerika en Rusland. De eerste Met klem ontkende de Britse premier, dat Engeland sedert de oorlog een tweede- of derderangsmogendheid is geworden. Engeland is het land, waar de stoom machine werd uitgevonden, het schonk de mensheid penicilline en ontdekte de Het land, dat de eerste atoomcentrale bouwde, hoeft niet bang te zijn voor tijdelijke moeilijkheden. Engeland staat op de eerste plaate bij de produktie van atoomenergie voor in dustrieel gebruik. Dat zal zo blijven. Maar de atoomenergie zal, tenminste voor lange tijd, niet ale problemen oplossen, zo waarschuwde Micmillan nog. Nog meer arrestaties zijn op komst in Indonesië NIET ALLEEN Sukarno, doch ook de vroegere vice-president van Indo nesië, Hatta, zou een plan hebben om de binnenlandse moeilijkheden op te lossen, aldus onthult heden het invloedrijke socialistische dagblad Pedoman te Djakarta. Beiden willen de eenheid van het land, doch zij ver schillen van mening over.de deelneming der communisten. het Aziatisch-Afrikaans orkest. Hij Sukarno verlangt, dat de communister zitting hebben in zün raad van advies en het kabinet. Hatta daarentegen i: sterk gekant tegen samenwerking mei Voorts heeft Sukarno volgens Pedo man in zün plan niet voldoende aandacht geschonken aan de belangen van de ge bieden buiten Java, terwyi Hatta ali voorvechter van de provinciale autono mie wordt beschouwd en opkomt vooi de wensen van de buitengewesten. Pedoman merkt op, dat herstel van d« eenheid in het leger alleen mogelijk is als deze beide figuren weer een eenheid vormen en de leiding overnemen handen van de beroepspolitici. Zij zijn echter thans van elkaar vreemd en hebben elkaar niet meei zien nadat Hatta op 1 december aftrad als vice-president. Meer arrestaties Onder de gearresteerden bö de zia's van gisteren bevindt zich eei kere kapitein Ibrahim, die aanhanger is van kolonel Lubis. Een woordvoer der van het leger te Djakarta verklaar de, dat er binnenkort nog meer arre staties zullen volgen. De Londense Times schrijft, dat Su karno niet vergeleken kan worden met Nehru en U Nu. Revolutionaire gloed heeft zijn gevaren ook in niet-communis tische landen. Het is zowel Sukarno' kracht als zwakheid geweest, dat hij zijn rol slechts ziet in het# licht van revolu tionaire stoutmoedigheid. In plaats var het revolutionaire vuur te temperen heeft hy het aangewakkerd, men denke slechts aan Nieuw-Guinea, de betrekkingen Nederland, het als gastheer optreden Kwestie Jemen Niet praten dan nadat troepen weg zijn Engeland heeft aan Jemen meegedeeld, dat een van de plaatselijke autoriteiten in het protectoraat Aden. erop staat, dat de Jeminitische troepen zich uit zyn gebied terugtrekken voordat er besprekingen zullen worden gevoerd over een regeling van de jongste grensincidenten tussen Jemen en Aden. Radio-Kairo heeft omgeroepen, dat de gezant van Jemen in Egypte van mening is, dat de Britse propaganda, volgens welke de autoriteiten van Aden met de regering van Jemen willen onderhande len om de bestaande geschillen te rege len, niet te aanvaarden is. Nadat de zaakgelastigde van Jemen ir Washington, Zabarah, om Amerikaanse bemiddeling in het probleem had ge vraagd hebben de V.S. er bij Engeland er Jemen op aangedrongen, de grootst moge lijke zelfbeheersing in acht te nemen een einde te maken aan de gevechten. Joegoslavische militairen van het leger der Verenigde Naties onder zoeken de spoorlijn tien kilometer van El Arisj in de Sinaï-woestijn centimeter voor centimeter af naar mijnen en springladingen. De V.N.- troepen zijn het gebied binnengetrokken onmiddellijk nadat de Israë lische strijdkrachten zich teruggetrokken hadden. Israël wil praten TSRAEL IS BEREID besprekingen te openen over terugtrekking der troepen uit de Sinal, de strook van Gaza en het gebied van Akaba op voorwaarde dat de Verenigde Naties maatregelen zullen treffen om de Israëlische belangen te waarborgen. Met een simpele bezetting van deze gebieden door troepen vat> de V.N. kan Israël geen genoegen nemen. De woordvoerster van Israël bij de al gemene vergadering van de V.N., me vrouw Golda Meir wenste garanties dat de V.N.-troepen zullen blijven totdat maatregelen genomen zijn, die een stand als vóór de Israëlische aan-va E-gypte onmogelijk zullen maken. De golf van Akaba moet vry zijn en de et van Gaza mag nimmer meer een uitvals- gebied worden voor de Egyptische com mando'6, aldus mevrouw Meir. Amerika zal de Aziatisch-Afrikaanse resolutie met de eis van volledige te rugtrekking binnen vijf dagen van de Israëlische strijdkrachten uit Egypte ^teunen, waarbij de aanvulling is ge maakt, dat de internationale troepen deze gebieden zullen binnentrekken. Egypte steunt de resolutie niet, omdat het deze te gematigd vindt. Mevrouw Golda Meir beloofde de algemene gadering, dat Israël binnenkort een ledig gedetailleerd plan ter tafel zal brengen om met hulp van de V.N. het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk op lossen en welvaart te verzekeren in strook van Gaza. heeft ongetwijfeld nog een massa volge lingen doch het staat te bezien of dit ver metele plan zelfs bij zijn politieke vol gelingen in de Partai Nasional Indonesia in de smaak zal vallen. De enige andere keus zou dan een nieuwe coalitie onder Hatta zijn. Intussen wordt gemeld, dat het Indone sische leger in de eerste acht maanden van 1956 142 man aan doden en 134 aan gewonden verloren heeft in de gevechten met opstandelingen, doch dit is veertig procent minder dan een jaar tevoren. De opstandelingen zouden 1094 man aan do den hebben verloren, 1395 aan gevange nen en 301 man door vrijwillige over gave. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Indonesië zich aan de zij de van Jemen schaart tegen Engeland. Tot lid van de Raad van State is be noemd prof. qir. A. L. de Block te Den Haag. griffier van de Eerste Kamer. Hy volgt mr. J. R. H. van Schaik op, aan wie op zyn verzoek eervol ontslag Is ver leend als lid van de Raad, met dankbe tuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan het land bewezen. Anton Leo de Block is op 19 juni 1901 te Amerfsoort geboren. Hij studeerde te Ledden rechten. In 1923 behaalde hij zijn meesterstitel, waarna hij enige tijd als secretaris van de Nederlandse kamer van koophandel in Keulen werkzaam was. Hij promoveerde in 1927 op een proefschrift „Scandinavische samenwer king inzake wetgeving" tot doctor in de rechtswetenschap. Zij-n benoeming tot commies-griffier van de Eerste Kamer volgde in datzelfde jaar. In 1935 werd hij griffier van de Ka mer. Drie jaar later, werd mr. De Block buitengewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg. Prof. De Block is ridder in de orde van Oramje-Nassau. Dodelijke ongelukken In Arnhem 16 gisteren de 59-jarige fietser B. Barten uit Oosterbeek door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. In een Amsterdams ziekenhuis is de 72-jarige mevrouw E. de Boer—De Vries aan de gevolgen van een ongeluk overleden. Zij was overreden door een vrachtauto. De 59-jarige schilder C. H. J. Koeke- bakker i6 gisteren in Amsterdam van een 13 mëter hoog dak op het trottoir gevallen. Kort daarna is hij overleden. In W e z e p is gisteravond een militaire jeep tegen een militaire vrachtauto ge botst. De jeepbestuurder, die aan de ge volgen van het ongeluk is overleden, was de gehuwde soldaat H. F. Noorbergen uit Amsterdam, die juist gisteren 22 jaar was geworden. (Advertentie) LAATSTE WEEK sm Div. coupons BALATUM I Extra koopjes in GORDIJNSTOFFEN en I KARPETTEN B BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA .JA Rustig weer De Bilt verwacht tot morgen- TTi" Droog weer met enkele wol- ï=fFj~*=~ kenvelden en plaatselijk mist, maar ook opklaringen. k- Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgen tempe raturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1