iP.v.d.A. en A.R. hebben macht in handen de Meisje uit Sasseiiheim werd weggelokt cANATOGEh Chefariiie4 Jong soldaat door twee landen gezoelit Wordt de Brit nu Europeaan? GOEDE WEGEN WERKEN PRIJSVERLAGEND s WOENSDAG 16 JANUARI 1957 Mr. Póllema (c.h.) in Senaat: Kamer dringt aan op vrijwillige bestedingsbeperking (Van onze parlementaire redacteur) Het zit de Eerste Kamer niet mee. Toen zij verleden week debatteerde over de algemene politiek was dat moeilijk, omdat de regeringsnota over de be stedingsbeperking nog steeds niet was verschenen. Dit gemis deed zich gisteren nog meer gevoelen toen onze Senaat zijn algemene financiële beschouwingen hield. Maar de senatoren discussieerden er lustig op los onder het motto dat het goed is hoe de Eerste Kamer over onze financiële situatie denkt. De regering kan dan daarmede rekening houden. Bij de beoordeling van de situatie be stond er nogal verschil van mening tussen cialisten en de andere fracties. De heren Hellema (a.r.) en Teultogs (k.v.p.) vonden het onjuist om de belastingverla ging van 1955 de schuld te geven van de huidige financiële toestand. „De P.v.d.A. ievert door deze stelling te poneren geen ■uctieve bijdrage om aan deze pro- n het hoofd te bieden", zo zeide de heer Hellema. Maar hij sprak voor dove mansoren, want de socialist Vos hield vol, dat door de belastingverlaging de con sumptie en de investeringen zijn aange wakkerd Daarnaast zijn, naar het oordeel de heer Vos, de gedifferentieerde loonpolitiek en de ontwikkeling van de investeringen de oorzaken van de finan- en economische moeilijkheden, neningen over deze zaak verschilden De liberale afgevaardigde De Wilde kwam bijna dn het schuitje van de heer Vos toen hij betoogde, dat het vorige kabinet Drews zeer slecht kon „timen". Voorbeelden: de belastingverlaging, de s huurpolitiek. Bij een beter benutten van f M de omstandigheden zouden we er anders j voor staan. En de heer Pollema (c.h.) tie) kwam er aan herinneren, dat zijn fractie 4 destijds niet enthousiast Is geweest over de voorstellen tot belastingverhoging. De Friese afgevaardigde kwam met een 'Ln gloednieuw argument voor de brede basis. 1 Deze Is n.l. noodzakelijk, omdat de waar devastheid van de gulden een van de be langrijke taken van het kabinet is. Maar Is er een brede basis? Als men de Radoma n« amsterdam Wolprijsstijgingen te snel doorberekend (Van onze parlementsredactte) Het is de staatssecretaris van econo mische zaken, dr. Veldkamp, bekend, dat de prijzen van wollen dekens en van breiwol de laatste maanden belangrijk zijn gestegen. In antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Peschar (soc.) zegt hij het onjuist te achten, dat de wolprijsstijingen, die in september, oktober en november van het vorig jaar hebben plaats gehad, zonder overfleg met het ministerie van economi sche zaken vrijwel terstond in de fa brieksprijzen zijn doorberekend. In het verleden kreeg de aanpassing van de prij zen van dekens en wollen breigarens aan wijziginge in de grondstoffenprijzen eerst na verloop van tijd zijn beslag. Dit is nu niet gebeurd en de staatssecretaris zal zich hierover met de betrokken fabrikan ten vestaan. De bewindsman wijst er echter op, dat de hogere consumentenprijzen van wollen dekens en van breiwol niet uitsluitend verklaard moeten worden uit de verho ging van de fabrieksprijzen. De in de consumentenprijzen verwerkte handels marges, die door de fabrikanten worden vastgesteld, zijn namelijk, in geldsbedra gen uitgedrukt, gestegen als gevolg van de handhaving van de reeds zeer h°8e procentuele marges ondanks de stijging der fabrieksprijzen. Er zullen echter maatregelen genomen worden om in het vervolg te voorkomen, dat doorberekening van de grondstoffen- prijsstijging zal plaats hebben zonder dat daarover met de staatssecretaris van eco nomische zaken overleg is gepleegd. Doorberekening zowel van de gestegen als de gedaalde grondstoffenprijs zal voorts in het daarvoor geëigende tempo worden toegepast. Hierover, en over de handels marges zal de staatssecretaris na over leg met de betrokken fabrikanten zijn standpunt bepalen Afbetalingsbeschikking '56 werkt bevredigend (Van onze parlementsredactie De ervaringen van de Economische Controle Dienst wijzen uit. dat de na leving van de Afbetalingsbeschikking 1956 nog steeds bevredigend is. De in druk bestaat, dat de aanpassingsmoeilijk heden. die steeds na een dergelijke maat regel in de beginperiode optreden, thans praktisch voorbij zijn. De minister en de staatssecretaris van economische zaken hebben dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld in hun tweede verslag over de uitvoering van de tijdelijke regeling be treffende afbetalingsovereenkomsten. Aan een dienst van sociale zorg. die bij de uitvoering van de Armenwet van huurkoopvorm mede gebruik maakt als middel tot heropvoeding van een groep asociale gezinnen, is ontheffing verleend. Mr. dr. A. Stolk nieuwe burgemeester van Tiel Met ingang van 1 april ls de burge meester van Oude Pekela (Gron.) be> noemd toï burgemeester van Tiel. .De heer Stolk is een geboren Hagenaar, is lid van de Ned. Hervormde Kerk behoort tot de Partij van de Arbeid. heer Pollema moet geloven, is dez> niet. Want de c.h. invloed in het kabinet er gering. HU noemde de heer Staf min of meer een vakminister. D. P.v.d.A. de A.R. beheren de belangrijkste porte feuilles. De K.V.P. staat achter de deur, aar de C.H. staat buiten de deur. Dat ihtfe de heer Pollema niet in 's lands belang. Deze afgevaardigde deed nog een andere uitspraak die verbazing wekte: P.v.d.A. heeft zich te haastig ge schaard achter het prUsstabilisatiebeleid m minister Zülstra. De heer Pollema eedt minister Hofstra met een zekere mpathie tegemoet. Wel waarschuwde hü dat er niet al tc fors ingegrepen moet V rijwilligheid i a r. financiële specialist, de heer Hel- a, wees er op dat er „slechts" 3 pet. het nationale inkomen bezuinigd moet worden, als men het totaal van de beste dingsbeperking op 1 miljard stelt. „Is hier niet langs de weg der vrijwilligheid veel bereiken?" zo vroeg de heer Hellema. Voor arbeiders met jonge kinderen z«l lat moeilijk zjjn, maar daartegenover itaafc. dat andere bevolkingsgroepen mis schien mét een groter percentage kunnen bezuinigen. Naar zijn mening zal de be- «ledingsbeperking in de bedrijfssector automatisch worden veroorzaakt door de afschaffing van de investeringsaftrek en de bepalingen over de vervroegde af schrijving. Bovendien speelt de kapitaalschaarste een niet geringe nol. De heer Hellema <-ond de vele maatregelen, die op handen zijn. niet zonder bedenking. Hij drong »r op aan dat vooral in de overheidssec tor wordt bezuinigd De mogelijkheid daartoe acht de heer Hellema niet on mogelijk. De honorering en de onkosten vergoedingen van onze gezanten en am bassadeurs de cijfers zijn vertrouwe lijk aan de Kamer overgelegd hebben op velen een diepe indruk gemaakt. De heer Teuldngs (k.v.p.) durft het met de vrijwilligheid niet te wagen. Het risico fiat de woningbouw daar de dupe van gaat wonden vond hij te groot. Ook de heer Vos dprong aan op een vrijwillige zelfbeperking, maar dan vooral voor de lagere publiekrechtelijke organen. Landbouwbeleid Ook al was de bestedingsnota van de legering dus niet op tafel, het debat was toch nog actueel. Dat is het compliment, dat men de Senaat kan maken. Bij die actuele vraagstukken kwam natuurlijk ook het landbouwbeleid aan de orde. De heep Teulings (k.v.p.) vond het niet be- 'eidvol van oud-minister e. d. Kieft om te spreken over de concentratieproblemen n de agrarische sector. Over het land- oouwbeleld moet zakelijk gesproken kun nen worden Hij vond het begrijpelijk dat •Je regering met de Stichting van den Ar- oeid in overleg is getreden. De heer Vos fsoc.) was bereid de lonen en het inko men van de landarbeider en de kleine boer te verhogen. Dit moet het volk maar dragen door prijsverhogingen. Als het Inkomen van de grote boeren verhoogd moet worden dan zal dit uit een verhoogde belastingopbrengst betaald moeten worden. Zo gaat dat in Londen Rovers plunderden daarna het huis van haar werkgeefster (Bijzondere correspondentie) EEN NEDERLANDS DIENSTMEISJE in Noord-Londen, mej. Pleuny Colijn, uit Sassenheim, werd dezer dagen in de namiddag door in brekers uit huis gelokt, met de mededeling dat haar werkgeefster een on geluk was overkomen en dat zij onmiddellijk nachtgoed en andere be nodigdheden naar het Middlesex Hospital in het Londense West End moest brengen. Een der rovers voerde mej. Colijn per taxi naar het ziekenhuis en liet haar daar in de steek. Toen zij een uur nadat zij de boodschap had ont vangen, weer in de woning terugkeerde, bleek dat de indringers zich van juwelen, goud, zilver en bont voor een aanzienlijke waarde hadden meester gemaakt. Pleuny Colijn, of „Pleniny", zoals zij in Engeland wordt genoemd, vertelde dat een man in donkerblauwe regenjas-en een uniformpet met een „Rode Kruis- achtig" embleem 's middags omstreeks halfvier aanbelde in Ashridge Gardens. Palmers Green, Noord-Londen, en haar mededeelde dat haar werkgeefster, mrs. Morris, een ongeluk had gehad. Pleuny werd verzocht onmiddellijk met wat nachtgoed e.d. naar het ziekenhuis te Volgens het politie-onderzoek moet een medeplichtige van de „boodschapper" het huls zijn binnengeslopen, terwijl mej. Colijn op de eerste etage bezig was een koffertje voor mrs. Morris te pakken, en de boodschapper onder aan de trap wachtte. De „Rode ICruls-boodschapper" nam mej. Colijn daarna mee in een ge reedstaande taxi en voerde haar naar het Middlesex Hospital, een rit van onge veer een half uur. Daar aangekomen ver zocht hij haar in de taxi te wachten ter wijl hij inlichtingen inwon bij de portier. Bij zijn terugkomst deelde hij mej. Colijn mede. dat haar werkgeefster na eerste hulp te hebben ontvangen, inmid dels naar huis was vervoerd. Zich excu serend met de mededeling: „De vervoers kosten worden alleen door ons vergoed voor de rit néér het ziekenhuis, terwijl de terugreis niet vergoed wordt", ver wijderde hij zich met de „goede raad" aan mej. Colijn om maar met de Onder grondse naar huts terug te keren om kos ten te sparerf. Aanzienlijke schade Tot haar ontsteltenis vond mej. Colijn bij haar terugkeer het hele huis over- hoopgehaald door inbrekers, terwijl er geen spoor van haar „zieke" werkgeef ster te bekennen was. Zij belde onmiddel lijk de zaak van mrs. Morris op en hoorde dat deze de hele middag in haar bedrijf was geweest en geen ongeluk had gehad. De totale waarde van het gestoflene is nog niet bekend, maar werd door mrs. Morris „aanzienlijk" genoemd. Twee din gen waren de oorzaak dat Pleuny, on danks de schok en de langdurige verhoren met detectives van Scotland Yard, toch een blij gezicht kon zetten toen zij ge ïnterviewd werd, „Ik ben blij dat me vrouw geen ongeluk is overkomen, en dat de dieven mijn bontjasje over het hoofd hebben gezien". Zij was in staat de politie een nauwkeurige beschrijving van de „boodschapper" te geven. Mej. Colijn, afkomstig uit de Hoofd straat 110, Sassenheim, en vroeger kraam verzorgster bij Het Groene Kruis, kraam- centrum, te Leiden, is sinds augustus 1956 In Engeland Ondanks het gebeurde hoopt zij er nog enige tijd te blijven; de rovers hebben haar niet voorgoed weg kunnen ÉF hot xenuwiterkond tonicum Geeft weerstand Pleuny Colijn met het bontjasje, dat de rovers over het hoofd zagen. Aannemer declareerde te veel (Van onze parlementsredactie) Een in 1954 door de Centrale Accoun tantsdienst van het ministerie van finan ciën ingesteld onderzoek heeft de ver denking doen rijzen, dat een aannemer, zoor rekening van de gemeente Wil- lemsstad, belast was met werkzaamheden tot herstel van de stormvloed schade te Willemsstad, opzettelijk te hoge bedragen heeft gedeclareerd. Hij schijnt o.a. meer dan de werkelijk door hem gemaakte kosten aan vracht en arbeidsloon in reke ning te hebben gebracht. Een en ander heeft geleid tot het instefllen van een ge- rechterlijk vooronderzoek tegen de aan nemer en drie medeverdachten wegens het plegen van valsheid in geschrifte. Dit onderzoek is nog niet geëindigd. De minister van justitie, prof. Sam- kalden, heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van Lienden (soc.). Volgens de ambtsberichten van het openbaar ministe- is het moeilijk te zeggen, of het ge meentebestuur van Willemstad bekend of bekend kon zijn met de manipu laties van de aannemer. Afgewacht moet worden of het gerechterfijk onderzoek hierover meer licht zal verschaffen. Wel bestaat de indruk, dat de omvang van de vermoedelijk gepleegde fraude beperkt had kunnen worden door betere con trole van gemeentewege. Mede daarom ijn de desbetreffende accountantsrappor- en enige maanden geleden ter kennis an de minister van binnenlandse zaken gebracht. Het rijk is door de (vermoedelijk) ge pleegde onregelmatigheden niet direct be nadeeld. Tot dusverre werden nl. in het kader van de afwikkeling der stormvloed- schade aan de gemeente slechts voor schotten ter nadere verrekening gegeven. Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig eHect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nög beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Nederlandse voorstellen inzake wegvervoer De Nederlandse regering heeft de mi nisterraad der Kolen- en Staalgemeen schap nieuwe voorstellen gedaan inzake de publikatie van tarieven voor wegver voer. De voorstellen worden 7 februari onderzocht. Een maand geleden had de raad voorafgaande publicatie van tarie ven en voorwaarden goedgekeurd, doch Nederland wil publicatie van de werkelijk berekende prijzen. Iedere veertien dagen zou een tarievenbulletin minimum en maximumprijzen moeten aangeven, voorts de meest toegepaste tarieven per hoeveel heid vervoerde vracht en per gebied. Strijd om pensioenen Voor de centrale raad van beroep te Utrecht diende gisteren het beroep van de heren G. H. te Leidschendam en A. J. L. F. te Heemstede tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht te Den Haag, waarbij hun aanspraken op pensioen wa ren afgewezen. Beide appellanten behoorden destijds tot het personeel van de gouvernements marine van het voormalig Nederlandsch- Indië. Tijdens de jongste wereldoorlog, heeft men besloten dit instituut te demi litariseren om- het personeel voor inter nering (door de Japanners) te vrijwaren. Dit laatste is niet gelukt, maar wel schijnt tengevolge van deze maatregel het pensioen in gevaar te zijn gebracht, althans het ambtenarengerecht wees de aanspraken van twee tot deze categorie van oud-marinemensen behorende per sonen af. Uitspraak op 5 februari. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, G.U.. 16 januari. Geslaagd voor kand. geneeskunde (2e ged.): K. foerkhan, geb. Suriname; mej. H. Kroon. Amsterdam; J. Waldman. geb. Djakarta. UTRECHT, 15 j proefschrift: Tro- Er klnpt iets niet met Uw koffie, als er geen BUISMAN in zit. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbar* koffie doet een beetje BUISMAN wonderen 4» A ENGELSMAN OF DUITSER....? Liefdesgeschiedenis was oorzaak van veel narigheid (Van onze correspondent te Bonn) TERWIJL DE Westduitse politie hem als de Duitser Dieter Fuschera be schermt, zoekt de Britse militaire politie hem als de Engelsman Peter Ewen. En wel omdat hij op 10 juni jl. uit het Britse leger in de Bondsrepu bliek „deserteerde", toen er sprake van was, dat bepaalde Britse eenheden uit West-Duitsland zouden .worden overgeplaatst naar Egypte. Peter Ewen, alias Dieter Fuchera, wilde het Duitse meisje, van wie hij was gaan hou den, en die inmiddels de moeder van zijn kind werd, niet verlaten en ont vluchtte de Britse militaire kazerne in Herford, waar hij nimmer meer te rugkeerde. de i is Dieter Sindsdien w Britse militaii Peter Ewen wil straf! de Westduitse autoriteiti Fuschera altijd Duitser gebleven, aange- dc adoptie door zijn Engelse stief vader John Ewen onwettig was. Dieter in dus nimmer Brits soldaat worden en •rhalve evenmin „deserteren". De West duitse politie wil hem gaarne bescher- i. doch zou hem dan in arrest moe- stellen, waarvoor geen gronden aan wezig zijn. Dieter moet dns zelf zorgen uit handen van de „redcaps" te blijven. leer die hem eenmaal hebben, kan de Duitse politie, op grond van bepalin- i van het zgn. „Troepenverdrag", dat dt voor de geallieerde strijdkrachten West-Duitsland, niets meer voor hem >n. Voorlopig weet niemand een op lossing voor dit tragische conflict. De affairé-Peter Ewen, alias de affaire- Dieter Fuschera, dreigt intussen ernstig afbreuk te zullen doen aan de Duits- Britse verhoudingen. Zij toont opnieuw welke vreemde grillen met het na oorlogse lot van vele jongere Duitsers x is. Dieter Fuschera kan er ten slotte ook niets aan doen, dat hij tijdelijk zij het dan ook, volgens Westduitse autoriteiten, op illegale gronden Peter Ewen werd en als zodanig terecht kwam ,Her Britannic Majesty's Forces" in de Bondsrepubliek. Dieter werd op 6 december 1935 in Flensburg geboren. Zijn vader sneuvelde als Duits soldaat in de Tweede Wereld oorlog. Zijn moeder en hij werkten na de Duitse capitulatie hard voor een ichrale boterham. Ze konden net in het leven blijven. In de buurt van Flensburg kwam een eenheid van de Britse lucht macht te liggen (Flensburg was, naar men ■eet, de plaats waar de oorlog het langst duurde- daar resideerde nl. de opvolger Adolf Hitler als „Reichsführer". groot-admiraal Doenitz, die de strijd tot het uiterste volhield). Dieters moeder leerde de Britse militair John Ew ondanks het verbod voor de geal lieerde troepen, zich met Di meisjes te verbroederen. daat-zonder-vooruitzichten onmogelijk. Gelukkig kende hij een beroep, waarnaar in West-Duitsland al lang zeer veel vraag bestaat. En zo ging hij, wat de Amerikanen noemen, „A.W.O.L.", „away without leave". Geadopteerd Ewen trouwde ten slotte de weduwe Fuschera en nam haar en haar zoontji Dieter mee, toen hij naar Londen werd teruggeplaatst. Dieter kwam daar op Engelsche school. Omdat de jongen nogal te lijden had van het rassentiment v« zijn Engelse schoolkameraden, besloot vader John hem te adopteren. Hij zuimde daarbij, aldus meldt Das Heft, de toestemming te vragen va voogdijraad in Flensburg, die voor Die ter verantwoordelijk was, tot zijn 21ste jaar. Zo werd Dieter Fuschera Peter Ewen. Hij werd auto-reparateur en sprak vloeiend Engels. Als Brits onderdaan door-adoptie werd Peter Ewen op zekere dag voor de militaire dienst opgeroepen en als Brits soldaat kwam hij weer Ir zijn geboorteland terecht. In augustus 1954 belandde hij als militair chauffeur in Herford. Ofschoon hij zijn moedertaal nog wel verstond kon hij het Duits haast niet meer spreken. Daarbij hielp hem echter de dochter Marion van de gepen sioneerde ambtenaar der posterijen Wal- temathe. Het was liefde op het eerste gezicht. Toen enige lijd later Marion kind verwachtte, wilde Peter, alias Die ter Marion trouwen en voor vrouw er kind zorgen, doch dit was hem als sol- Torti is hel zo Sterren schieten voor plaatsbepaling t(jden sterren S' hoogte te steller schip zich op di plaatsbepaling i keld. demand een geheim, of meer geregelde i dc plaats waar het fenblik bevindt. Die iet zo erg ingewik- ervelend om onder r wordt geschoten kykt de offi zyn chronometer, en terwyl hü i lagt dat de heelden in de sen nenvallen, telt hy de seconden or •ten door, zodat hy op het mor Ülings n te brengen, zodi zullen afzien. Het belangrykste dc officier die deze bezigheid twee gegevens moet hebben, hoogte van twee sterren moet om zich op het aardoppervlak •horen te kunnen oriënteren. Hy almanakken bevatten uit aangeboren slordigheid. Wat zou hei nu eigenlyk voor verschil kunnen uit maken, indien de dienstdoende officiei op zyn chronometer keek en zöndci door te tellen de hoogte aflas? Er zal misschien een schil z iter den tydsvei Nu is inderdaad een paar seconden, ook al zyh het er 5, een te verwaar lozen bedrag, gemeten naar de eeuwig heid. Maar op zee kunnen *e een ver schil van byna 2,5 km uitmaken. Zou het schip om assistentie verzoeken, of zou de kapitein attent moeten zyn op een bepaalde zandhank, of een rif, dan kunnen die paar kilometers, te voor- schyn getoverd door enkele seconden tydsverschil, de ondergang van schip en bemanning betekenen. Hoe we op i t bedrag terecht :alise sconde hy echter de hoogte dienste oordeel dat de afstand wordt afgelezen, tot op de seconde precies weet, hoe laat hy zyn waarneming heeft gedaan. Dit alles hecfl me, eerlyk gezegd, altijd wat overdreven toegeschenen; een waarschynlyk deels is voortgesproten uit het feit dat ik een dubbelovcrgehaalde landrot be I m aflegt. E< geeft aan de cvenaai de plaatsbepaling vai drag echter kleiner wyderd. Vindt u het overigens waardig, dat 463 m juist Integendeel, het kan en anders! dt. deel valt I erklar Eenvoudig Met het vaarwel zeggen van de kaz bereikte hij echter niet de vrijheid. Hij wordt sindsdien voortdurend gezocht opgejaagd, zodat hij telkens van wo plaats moet veranderen. Soms zoekt hij in een of ander politiebureau, iedere prijs wil hij trachten zo lang vrij te blijven, tot is uitgezocht, of hij nu gelsman of Duitser is. Voor de Duitsers zaak, zoals gezegd, heel eenvoudig: de adoptie van Dieter Fuschera en zijn ïsveraryiering in Peter Ewen hebben plaatsgehad zonder voorkennis en toe stemming van de voogdijraad in Flens burg. Er bestaat dus geen Peter Ewen Dus kon er ook geen Peter Ewen uit hei Britse leger deserteren. Voor de Engel- is de zaak al even eenvoudig, doch net andersom: Peter Ewen is Br staatsburger, werd voor de militaire dienst opgeroepen, zwoer de eed trouw aan de Engelse koningin en is sinds de 10de juni gedeserteerd! HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN Lloyd ii "j\TACMILLAN zet vaart in zijn Euro- pese koers. Vandaag vliegt de Britse minister van buitenlandse zaken Seiwyn Rome om er een bespreking met zijn Italiaanse collega. Martino. Martino is een der grote voorstanders der Europese integratie, ook een der .drie wijze mannen" van de NAVO aan wie was opgedragen te onderzoeken in hoeverre de landen, die Lid zijn van de NAVO hun samenwerking kunnen udit- öreiden. Seiwyn Lloyd gaat naar Rome. volledig op de hoogte van de wensen van de zes snden van de Gemeenschappelijke markt. West-Duitsland. Frankrijk. Italië. Neder land. Luxemburg en België Hij is voor gelicht door de grote *t Verklaarde Europeaan Paul Hen ri Spaak, die na de uitzicht conferentie van Mes sina de leiding heeft gehad bij de voorbereidingen van het ver drag, dat nu op de conferentie van Brus sel van 25 en 26 januari in een eindsta dium zal komen en voor ondertekening gereed. T^NGELAND zou met deze gemeen- schappelijke markt een vrijhandels- gebied willen vormen, uitgesloten voor landbouwprodukten. ailcohol en tabak. Het kan verkeren! Ejjon Hugo Rasmussen, een 29-jarige veehoeder, is gisteren in Grenaa Denemarkenveroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf we gens mishandeling van 31 koeien. Het vorige jaar kreeg Rasmussen een provinciale prijs voor de uit stekende behandeling van zijn vee! nebest De landbouw is trouwens in de Euro pese gemeenschappelijke markt het grote probleem. Buiten de zes deelnemende landen bestaat vooral in Scandinavië gro te belangstelling voor het plan. maar met name Denemarken acht opneming van de landbouw een eerste voorwaarde. Echter moet duidelijk onderscheid ge maakt worden tot de Britse toenadering en de volledige integratie, zoals de Mes- sinalanden deze voorstaan. Engeland wil zijn vrijheid behouden tegenover de ge bieden buiten de Europese markt, terwijl de Messinalanden in dit opzicht een ge meenschappelijke politiek zullen voeren. HPOCH ZOU voor de Europese markt de associatie van Engeland een enorme stap betekenen. Wanneer bovendien Frankrijk en België de overzeese gebie den in de markt betrekken dan wordt een ■ntegratie bereikt, waar de Scandinavische landen en Oostenrijk zeker hun deel zul- ïen willen hebben. Amerika toont grote (en welwillende) belangstelling voor het Europese streven. Een factor die meetelt! Echter Is het te vroeg om reeds „hoera" te roepen, want de stemmen z(jn in Enge land nog zeer verdeeld. Macmillan mag zich een „Europees" kabinet gekozen hebben, hü zal In het parlement nog grote weerstanden te overwinnen hebben, want de Brit is nog lang niet overtuigd, dat Engeland een deel van Europa is en geen superieure enkeling. Ir. H. D. Prins op wegenbouwdag Pleidooi voor een internationaal centrum P OEDE WEGEN werken prijsver- lagend. Wil Nederland zijn po sitie handhaven dan zal het zijn we gennet snel moeten verbeteren om de produktiekosten te kunnen ver lagen. Dit zeide vanmorgen ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse In alle stilte heeft luitenant-ad miraal J. Th. Furstner, oud-mi nister van marine en oud-bevel hebber van de zeestrijdkrachten, vandaag zijn zeventigste ver jaardag gevierd. Hij heeft zich aan elk huldebetoon onttrokken. vereniging van wegenbouwers in zijn openingsrede op de Wegenbouw dag, die ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan der N.V.W. in Amsterdam wordt gehouden. Ir. Prins zeide voorts te hopen, dat de vrijwel gehele stilstand in de aanbeste ding van wegenaanleg van korte duur zal zijn. Hij riep de aanwezigen op geza menlijk te trachten „de dichtgedraaide kraan weer open te krijgen", mede om de economische positie van ons land en ook opdat het „met zorg, moeite en veel geld opgebouwde apparaat voor de we genbouw niet verloren zal gaan." Hierna hield de heer P. Outer, direc teur van het Wegenbouw-researchcenbrum in Brussel, een inleiding over „Onder zoekingen op het gebied van de wegen bouw in België". Hü bepleitte onder meer de oprichting van een internationaal wegenbouwcen- trura. Dit centrum zou de resultaten der onderzoekingen kunnen verspreiden en zelfs de financiering van opdrachten kun nen verzorgen. Vanmiddag kwam dr. Alfred Raaflaub uit Zwitserland aan het woord over „De noodzaak van uitbreiding van het Euro pese wegennet". Dr. Raaflaub, die secretaris is van het Schweizerische Strassenverkehrsverband, betoogde dat in Europa het wegver keer veel meer omvat dan het spoorweg verkeer. De landen achter het ijzeren gordijn niet meegerekend, heeft men de beschikking over circa 2.200.000 km weg, tegen 405.600 km spoorweg. De steeds stü- gende behoefte maakt het nodig, dat het wegennet nog wordt uitgebreid. Gezien de „teleurstellende ontwikkeling in de Europese integratie" achtte hü het taak van de staten zelf om uit eigen kracht en met eigen middelen het Euro pese wegennet voor verre afstanden uit te breiden. Zo nodig zullen de landen elkaar behulpzaam moeten zfju. Kreileroord krijgt zijn eerste bewoners Het vierde dorp van Wieringermeer, Kreileroord, zal maandag de eerste elf bewoners krijgen. Het dorp, waar 96 wo ningen in aanbouw zijn, ligt op 5 kilome ter ten oosten van Wierlngerwerf. Een sportveld is reeds aangelegd en binnen niet al te lange tijd zullen kerken, scho len en gebouwen eveneens verrijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5