Ilicumc gci&sctfe WTournnt Internationaal toezicht op raketten en kunstmanen Rusland wil strijdkrachten in Europa verminderen Op leven en dood tussen communisme en vrijheid Sukarno overweegt macht in handen te nemen Gomulka wil Polen bewegen tot uitbrengen van hun stem Dr. Adams voor het gerecht beschuldigd van moord Stroom vluchtelingen niet te verwerken Al" 1!li DINSDAG IS JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10856 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stflntaoitlcft Is gliebleoen tnyn hert ia tegtjenspoci" Thuiswerkers onder de loep ZIE PAGINA 5 Amerika stelt in de V.N. voor: DE VERENIGDE STATEN hebben in de politieke commissie van de Verenigde Naties een nieuw ontwapeningsplan ingediend, waarin tij voorstellen onbestuurde projectielen en andere kunstmatige voor werpen ook buiten de dampkring onder internationaal toezicht te stel len. De nieuwe Amerikaanse voorstellen, die bij de opening van het debat in de politieke commissie over de ontwapening zijn overgelegd, inoet men niet zien als een volledige oplossing van het ontwapenings- vraagstuk. Een verbod tot het maken van kernwapens wordt bijvoor beeld niet gevraagd. Iets nieuws in het Amerikaanse plan is, een toe zicht dat voorgesteld wordt in deze zin, dat internationale waarnemers de atoomproeven van de verschillende landen bijwonen. i De Russische afgevaardigde Koezneteof. mderminister van buitenlandse zaken, beloofde dat Moskou het Amerikaanse plan zorgvuldig zal bestuderen. Hij stel- r, een speciale zitting van de al- vergadering aan de ontwapening wijden. Tenslotte diende Koeznetsof i resolutie in, waarin de Russische i onmiddellijk verbod van de proe- met kernwapens werd gesteund er i drastische beperking van de strijd krachten door beide partijen voorgesteld e vijf punten van het Amerikaanse -plan, dat door Cabot Lodge is inge diend, zijn: Internationaal toezicht op de voor raden atoomwapens en het tegengaar van de neiging steeds meer van deze voorraden aan te leggen. Op deze wijze wil men de kans op een ati oorlog verminderen. Over 5 of 10 jaar Russische raket naar Venus i 1962 e 1967 e ngs- raket naar de planeet Ven den, die door middel Vati „kosmi sche televisie" opnamen naar de aarde zal doorgeven. Gedurende het laatste etmaal van zijn reis zal de raket om de tien seconden beel den uitzenden, waarbij gebruik zal worden gemaakt van elektronische verrekijkers. Deze proef met een raket maakt deel uit van het plan van Tsjlebt- sewitsj tot ontwikkeling van „kos mische televisie" voor het onder zoek van de oppervlakte van de planeten. De raket zal worden gelanceerd van een „moederraket in de stra tosfeer" en in de ruimte eenmaal van brandstof worden voorzien door „tankraketten" die elk vijftig ton wegen. Dit bijtanken zal ge schieden op een afstand van 35.200 km. van de aarde. Daarna zal de raket het laatste deel van zijn reis naar Venus, dat 146 dagen zal duren beginnen! Volgens Tsjlebtsewitsj zal de ra ket op een afstand van 96 miljoen kilometer van de aarde met de uit zendingen van de kosmische tele- Beperking van de kernontploffingen en later een verbod van atoomproeven voor oorlogsdoeleinden. Op deze wijze kunnen voorzieningen getroffen wor den ter voorkoming van een verras sende aanval en een oorlog op grote schaal. In afwachting van een even tuele overeenkomst Is Amerika be reid de proeven met kernwapens te voren bekend te maken en deze op beperkte schaal door internationale waarnemers te laten bijwonen. Het verminderen van de last der be wapening en het verhogen van de levensstandaard. De strijdkrachten van de Verenigde Staten en Rusland moeten verminderd worden tot 2.500.000 man per land en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man elk. Toezicht op deze vermindering wordt gehouden uit de lucht en op de grond. Internationaal toezicht op de proeven met geleide projectielen, waaronder aardsatellleten en ruimtestations. Ver zekerd moet worden, dat de ontwikke ling van toestellen, bestemd voor vluchten buiten de dampkring, uit sluitend voor wetenschappelijke cn j vreedzame doeleinden wordt benut. de spanning' oplossingen in moeilijke politieke vraagstukken tc doen vergemakkelijken. De resolutie van de Russische onder minister van buitenlandse zaken, die de voorstelden van Boelganin een goede grondslag voor de onderhandelingen noemde, komt op het volgende neer: 1. Beperking in 1957 van de strijdkrach ten van de V.S., Rusland, Engeland Frankrijk, die in Duitsland gelegerd zijn, met een derde. 2. Een aanzienlijke vermindering in van de strijdkrachten van de drie telijke landen in de N.A.V.O.-landen en van Rusland in de landen van Pact van Warschau. 3. De opheffing binnen drie jaar van militaire bases op het grondgebied andere landen. alle an een streng en doel- ationaal toezicht op de de ontwapeningsver- Itv»m Catoot Lodge, de afgevaardigde va V.S., deelde nog mee, dat Amerika 6teeds hoeveelheden splijtbare stoffen vreedzame doeleinden beschikbaar zal stellen en de landen zal aansporen vol ledige bijdragen te leveren tot het con structieve gebruik van kernenergie. Miljonairs in... Rood-China In communistisich China zijn nog 69 mil- mairs. die tezamen 900 miljoen Ameri kaanse dollars bezitten. Dit heeft het blad Ta Koeng Pao te Peking onthuld. Di rijkste man is Joeng Yi-Jen, wien6 in vesteringen de 25 miljoen dollar bedra gen. Hij trekt per jaar 1.2 miljoen dollar De crisis in het Midden-Oosten Dulles: Egyptes gevoelens jegens de V.S. zijn omgeslagen Saoedi-Arabië wil V.N,-interventie bij Golf van Akaba CAOEDI-ARABIE heeft de secretaris generaal der V.N. en de Veiligheids raad verzocht tussen beide te komen ten einde de „Israëlische agressie in do Golf ran Akaba" te verhinderen. In de brieven wordt verklaard, dat i: "2e loop van deze maand reeds driemaa I door Israel een daad van agressie tegei I Saoedi-Arabië is gepleegd n.l. door het schieten op de kustverdediging en door I het schenden van het luchtruim. Saoedi-Arabië behoudt zich, aldus de brieven, het recht voor deze agressie af te slaan. Een Israëlische woordvoerder heeft het Protest een onderdeel genoemd van de Arabische politiek om in de Golf van Akaba opnieuw een blokkade in te Nederlandse matrozen te Genua in arrest Drie leden van de bemanning van het j 8204 ton metende vrachtschip Raki van de Stoomvaartmaatschappij Nederland *ijn vanmorgen door de politie van Ge nua (Italië) in hechtenis genomen. Zij wa- I ren betrokken bij relletjes op de kade. De 28-jarige J. O., de 27-jarige C. B en de j 20-jarige C. C. sloegen ruiten van een vrachtauto in en vochren met officieren van het sohip en de politie, toen di» tus senbeide kwamen. Enkele uren, later had san boord van hetzelfde Nederlandse vrachtschip een ander incident plaats En kele zakken aardnoten vielen van een kraan op vier arbeiders, van wie drie met ernstig inwendig letsel werden opge nomen. De nieuwe ruimte voor het chemisch la- boratorium van de Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. aan de Lange Kleiweg te Delft zal waarschijnlijk deze maand in gebruik worden genomen. se minister van buitenlandse zaken, zet de verdediging van het plan-Eisenhower tegen dé kritiek in zijn eigen land met kracht voort. Gisteren zei hij in een gemeenschappe lijke vergadering van de senaatscommis sies voor buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten, dat de huidige crisis in het Midden-Oosten wel eens van beslissende betekenis in de strijd tussen het commu nisme en de vrijheid kan zijn. „De com munistische leiders zullen ieder risico, dat zij nemen durven, in feite nemen om e overwinning te behalen", voegde hij In de gebieden, die aan het Midden- Oosten grenzen, Bulgarije. De Zwarte Zee, de Oekraine, de Kaukasus en Mid- den-Azië, zijn de Russische strijdkrach ten zodanig opgesteld, dat zij elk ogen blik kunnen ingrijpen. Dit feit is niet nieuw, zei Dulles, maar onder de huidige omstandigheden heeft het een n tekenis gekregen. Sterke verleiding Niemand kan voorspellen of, en wanneer, de communisten zullen vallen. Maar wel is bekend, dat zjj het vermogen voor een aanval bezitten, dat er een sterke verleiding bestaat rele remmen ontbreken. Er zijn talrijke bewijzen van nistische infiltratie in het Midden-Oos- n, in het bijzonder onder de georganl- :erde arbeiders. Er komen samenzwerin- ;n voor en sabotagedaden. Een speciaal doel voor de krachtig werkende com: istische propaganda zijn de ongeveer iljoen Arabische vluchtelingen. In antwoord op de kritiek, dat het plan van Eisenhower geen oplossing biedt •oor de problemen in het Midden-Oosten ntwoordde Dulles, dat de Verenigde Na- ies voor het oplossen van vele vraag stukken verantwoordelijkheid op zich heb ben genomen. Amerika zal de pogingen an de Verenigde Naties volledig steunen Toen hem gevraagd werd of goedkeu ring van Eisenhowers plan ook het mo gen aanwenden van atoomwapens inhoudt intwoordde de minister: „Nee, daarvoor zijn andere besluiten van het Congres Gezagsorgaan De Verenigde Staten overwegen niet, zo deelde Dulles nog mee, Egypte eco nomische hulp te verlenen. Ook is de Amerikaanse regering niet van plan de bouw van de Assoeandam ln de Nijl te bekostigen. „De regering heeft gedacht aan het in het leven roepen van een gezagsorgaan, dat met de uitvoering van de ontwikke lingsplannen in het Midden-Oosten zou kunnen worden belast. Maar er bestaat onenigheid onder de Arabische landen en daarom", zo zei de minister van buiten- ndse zaken nog, „is de uitvoering van »n dergelijk voorstel zeer moeilijk". In Egypte is de vrij gunstige stemming met betrekking tot Amerika plotseling omgeslagen. De Egyptenaren zijn kwaad, omdat Amerika weigert de 40 miljoen dollar bevroren Egyptische gelden te de blokkeren. Verder zijn zij woedend over de opmerkingen van Dulles, dat de Egyp- tsche economie ongezond is. Een andere grief is, dat Nasser, die had laten door schemeren, dat hij wel een bezoek wilde brengen aan Washington, niet uitgeno digd is en koning Saoed van Saoedi-Ara bië en kroonprins Abdoel Allah van Irak wèl. De Egyptische pers heeft nu uitvoerig geschreven dat Amerika een vijand van Egypte is en dat het plan van Eisenho wer Egypte wil isoleren. Het gaat hard tegen hard PRESIDENT SUKARNO van Indonesië zal volgens het Djakartase "blad Merdeka der Partai Nasional Indonesia binnenkort een revolutionaire raad instellen, welke onder zijn leiding zal staan. Tevoren zal hij de staat van oorlog en beleg voor de gehele archipel afkondigen. Carabinier Louis Pascal van Monaco kijkt het kanon nog eens na, dat de geboorte van een prins (101 schoten) of een prin ses (21 schoten) zal aankondigen. Zijn mooie uniform heeft hij al vast voor de dag gehaald. Betrouwbare bronnen deelden aan Mer deka mede, dat volgens het plan van de president het kabinet zal blijven voort bestaan maar verantwoording zal ver schuldigd zijn aan de revolutionaire raad onder zijn voorzitterschap en niet li Het onafhankelijke dagblad Indonesia Raya waarschuwde heden dat het Indone sische volk nooit een dictatuur of eniger lei op geleide democratie berustende rege- ring zal aanvaarden. Het is nog kort geleden, dat de presi dent er bij de politici op aandrong de par tijen te begraven en over te gaan tot eer geleide democratie. Kabinet iveer verzwakt De kleine Islamitische partij Parti heeft nu ook haar lid Rusli Abdulla, minister van staat voor algemene zaken, doen af treden. Hij is de zevende minister, die het kabinet verlaat. Volgens het blad Duta Masjarakat zal dit besluit van grote invloed zijn op de Partai Sjerikat Islam Indonesia ei Nahdatoel Oelama, welke Sumatraanse Opperste Sow jet komt bijeen Dc Opperste Sowjet, het Russische p»r lemcnt zal op 5 februari bijeenkomen ii Moskou. In deze zitting der 1300 leden moet de begroting voor 1957 voor de Sowjetunie worden aangenomen Men neemt aan ook de economische planning en de houding van de Sowjetunie tot de satel- lietlanden besproken zal worden DALING CACA.OPRIJS MET TIEN PROCENT (Van één onzer redacteuren) De Nederlandse cacaofabrikanten heb- °n, na overleg met het ministerie van economische zaken, besloten de cacao- prijzen met circa tien procent te ver lagen. Dit is mogelijk geworden door de daling van de prij6 op de wereldmarkt. GEEN RIJVERBOD VOOR PARAGNOST? (Van onze parlementsredactie) Is het waar, dat aan een autobestuurder, die op 7 januari van dit jaar betrokken was bij een ernstig verkeersongeluk te Söesterberg, een algemene ontheffing van het zondagsrijverbod was verleend voor de uitoefening van de parabormale ge neeskunst? Deze vraag heeft het Tweede Kamerlid J. Koopman (soc.) schriftelijk aan de minister van verkeer en water staat gesteld. Indien de vraag bevestigend moet worden beantwoord, aldus de heer Koopman, kan de minister dan meedelen waarom in het desbetreffende geval een ontheffing is verleend, die zelfs aan de :n wordt onthouden? MET VERDOVENDE MIDDELEN w TT ET GERECHTSHOF in de Britse bad plaats Eastbourne heeft gisteren eer begin gemaakt met de voorlopige behan deling van de zaak tegen de 57-ji arts John Bodkin Adams, die wordt be schuldigd van moord op de rijke, e tricke weduwe Edith Morell met de doeling, profijt te trekken van haar nt. Edith Morell overleed zes geleden op 81-jarige leeftijd, volgens haar sarts Adams aan een hersenbloeding, ar volgens de tenlastelegging aan een grote dosis morfine en heroïne. De bewijsvoering wordt bemoeilijkt door het feit dat de as van de overledene destijds oven het Kanaal werd verstrooid, Het proces is een rechtstreeks ge volg van een toenemende fluistercam pagne tegen de arts. die uit de erfe nis van Edith Morell een Rolls Royce en een kist met waardevol antiek zil ver ontving. Hoewel hem slechts en kelvoudige moord ten laste wordt ge legd, beschuldigde de officier van justitie hem gisteren eveneens van moord op twee andere bejaarde pa tiënten: Alfred Hullett. die op 14 maart 1956 op 71-jarige leeftijd stierf en diens weduwe Gertrude, die vier maanden later overleed. Dr. Adams zou aan Edith Morell steeds grotere hoeveelheden verdovende mid delen hebben toegediend totdat zij er ter ilotte niet meer buiten kon en volkomen ïan haar dokter was overgeleverd Daar naast legde de arts een opmerkelijke be langstelling voor haar testament aan de dag. Volgens de officier had dr. Adams elfs geprobeerd, een doos juwelen, die de oude dame bij haar bank in bewaring had gegeven, van haar los te krijgen. Twee weken heeft de Polen bezworen zondag deel te nefnen aan de verkiezingen. ,Het beste is geen namen door te strepen", aldus Gomulka, waarmee bedoeld is, dat onbewerkte stembil jetten als een stem op de eerste na men van de lijst worden beschouwd De tweede helft van de li jet bevat na men van kandidaten, die zich hebben uit gesproken tegen het communisme. Ruim honderd leden van de Poolse com munistische partij zijn geroyeerd wegens hun „boosaardige en leugenachtige" vallen op de kandidaten voor de a.s. .ementsverkiezingen. Polen gaat de verkiezingsstrijd tege moet. Zal het koekoek-één-zang wor den? De rode machthebbers schijnen er wel hun best voor te doen. getuige de propagadafoto's die weer overal de ronde doenzoals deze, die generaal Marian Spychalski vertoont Spychal- ski is minister van defensie en hield een „verkiezings"-redevoering in Poz- nan. Of hij overal door de arbeiders zo vriendelijk ontvangen is? Eden naar Nw.-Zeeland Eden zal vrijdag met zijn vrouw scheep gaan naar Nieuw-Zeeland Premier Sidney Holland had Eden eerst als premier uit genodigd, maar hem thans om een parti culier bezoek van onbepaalde tijd ge vraagd. Weer tientallen doden in Algerije Franse strijdikraohten. ondersteund door vliegtuigen en helikopters, hebben in een tweedaagse operatie nabij Nedromah. in West-Algerije, veertig nationalistische op standelingen neergeschoten. Aoht Franse soldaten sneuvelden en zes werden ge wond. In Orleansville, ongeveer 180 kilo meter ten zuidwesten van Algiers werden veertien Mohammedanen vermoedelijk Frans gezind weggevoerd en vermoorc door nationalisten. Bij Comelle, in Oost- Algerije, ontplofte een granaat op eer markt. Mohammedanen werden gewond, van wie drie ernstig. In de Mohamme daanse wijk van Algiers zijn gisteren veer intensieve huiszoekingen gehouden Mollet vraagt vertrouwen Aan het einde van het debat in de Franse Nationale vergadering over de Europese gemeenschappelijke markt, dat andaag begint, zal premier Mollet de vertrouwenskwestie stellen. Mollet zal stemming verzoeken het verdrag, dat binnen enkele weken gereed zal zijn, te ondertekenen. Men verwaqht dat hij het /ereiste votum zal krijgen. A'damse taxichauffeur met mes aangevallen Twee matrozen, die gisteravond in de Amsterdamse binnenstad in een taxi re den, hebben de chauffeur met een mes in de nek gestoken. Doordat het mes langs de kleding afschampte en toen dichtklapte, werd de 44-jarige man slechts licht gewond. Hij sprong uit zijn wagen en riep om hulp. De twee matrozen na men de benen, doch surveillerende po litiemannen zetten de achtervolging in Eén der jongens (18) werd gepakt, de an der (17) meldde zich later bij de Kon Marechaussee In Rotterdam zullen de tram- en bus tarieven worden verhoogd op een nog vast te stellen datum. De min/ieteriële goedkeuring ie thane afgekomen voor deze verhoging, waartoe de Rotterdamse ge meenteraad. zoate bekend, op 29 novem ber had besloten. Adams de doses heroine en morfine heb ben opgevoerd. Hij had Edith Morell ten slotte de dodelijke hoeveelheid in een slaapdrank toe laten dienen. Na zijn arrestatie had dr. Adams ge zegd. dat mevrouw Morell wilde sterven en dat men niet van moord kon spreken indien een dokter een bejaarde patiënt, die veel pijn lijdt, met verdovende mid delen uit het lijden verlost. De verde diging zal vermoedelijk hierop specule- Volgens de officier van justitie kreeg Hullett acht uur voor zijn dood een do delijke morfine-injectie. Zijn vrouw stierf aan een te grote dosis zenuwstillende middelen, maar had kort tevoren aan dr. Adams een ehêque van duizend pond ter hand gesteld die hij haastig had geïnd, omdat de ehêque na de dood van de we duwe waardeloos zou zijn geweest. leden reeds met de militaire opstand medewerken. (Zie vervolg pag. 6) Eerste groep Hongaren in Budel gearriveerd De eerste groep Hongaren, die Canada zal opnemen, is gisteren voor een tijdelijk verblijf in Nederland aangekomen. De 264 vluchtelingen zijn in de legerplaats Budei ondergebracht, maar zullen over een week naar speciale woonoorden wor den vervoerd, omdat er nog drie transpor ten na hen in Nederland voor een tijdelijk verblijf arriveren. In totaal gaan twee duizend vluchtelingen via Nederland naar Canada. In de legerplaats Budel in Bra bant kwamen gisteren ongeveer 500 Hongaarse vluchtelingen aan. Zij zijn op doorreis naar Canada en blijven zes dagen in dit kamp. Soldaten uit het kamp boden bij de aankomst de hel pende hand. Bezorgdheid in Oostenrijk zorgen over de „groeiende on rust" onder de 70.000 Hongaarse vluchtelingen, die in kampen zijn on dergebracht. Oskar Helmer, minister Fatale dosis van binnenlandse zaken, gaf hier aan uiting in een telegram aan het dagelijks bestuur van de intergou vernementele commissie voor Euro pese migratie. Hij vroeg, alles te doen om het overbrengen van vluch telingen naar andere landen te be spoedigen De Oostenrijkse minister klaagde over de sterk verminderde activiteit van de buitenlandse selectiecommissies. Hij maakte bekend, dat het maandenlange verblijf van sommige groepen vluchtelin gen ln de kampen al aanleiding bad ge geven tot wanordelijkheden waarover hü zich, als minister verantwoordelijk voor de openbare orde, ernstig bezorgd maakt. Minister Helmer vreest dat de recente gebeurtenissen in Hongarije een nieuwe vluchtelingenstroom zal doen ontstaan Oostenrijk kan echter niet meer kamp ruimte verschaffen en ziet als enige op lossing. dat het tempo van de emigratie 'ersneld wordt. De Oostenrijkse regering verzoekt daar- •m de 27 bij de commissie aangesloten landen, zo spoedig mogelijk meer vluch telingen op te nemen en hun transport nancieel mogelijk te maken. Het aftreden van Bela Kovacs als lel- Nog lichte vorst Er bleef in de afgelopen nacht een vrü krachtige noordoosten wind waaien en er was over het algemeen ook nog veel bewolking. Daarom vroor het maar enkele graden. Het vliegveld Deelen bij Arnhem had met 4 graden vorst de laagste tempera- In Duitsland kwam op vele plaatsen 5-10 graden vorst voor en uit Scandinavië en oost-Europa werd overwegend strenge vorst gemeld. In de algemene luchtdrukverdeling traden intussen be langrijke wijzigingen op. Het hogedrukgebied boven Scandinavië neemt meer en meer in betekenis af en wordt overvleugeld door een bijzonder krachtig hogedrukgebied, afkomstig van de Atlantische Oceaan. Hierdoor zal de wind in ons land meer noordelijk wor den waarbij in de kustprovincies de temperatuur morgen boven het vries punt zal komen. In het binnenland zal ook de komende 24 uur overwegend lichte vorst voor der van de partij van de kleine boeren heeft in Hongarije zelf de indruk ver sterkt, dat de kansen op een coalitie regering kleiner zijn dan ooit. De voor waarden die Kadar heeft gesteld aan niet-communisten om aan het landsbe stuur deel te nemen, zijn zodanig, dat hoogstens stromannen bereid zouden kun nen worden gevonden, als „vertegen woordigers" van andere partijen zitting te nemen in het kabinet Naast Kovacs' partij eens de grootste in Hongarije bestaan in naam nog de nationale boerenpartij en die der sociaal democraten. Deze laatste is echter al bij voorbaat uitgesloten omdat de commu nisten hebben laten weten, geen verde ling van de arbeidersklassete wensen. Voorlopig schijnt van politiek overleg in het geheel geen sprake te zijn. De regering-Kadar heeft op het ogenblik de Russische tanks en de Hongaarse politie- troepen harder nodig dan een aantal meelopers. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Winters weer Aiiff De Bilt verwacht tot mor- ie.- genavond: Vrij bewolking met plaat selijk enkele lichte sneeuw buien. Matige af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Lichte vorst tot temparaturen om het vriespunt. (Opgemaakt-te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1