Jlieuiue £eitec()c Courant Selwyn Lloyd blijft op zijn post in Brits kabinet Wie werk verstoort wordt opgehangen Duidelijke aanwijzing dat Nasser niet te vroeg moet juichen Israël houdt vast aan vrije golf van Akaba Dank zij kordaat meisje moordenaar gegrepen Rusland waarschuwt V.S. voor plan-Eisenhower Gen. Lef èvre de Montigny chef der generale staf Jemen vraagt Y.S. hulp tegen „Britse agressie MAANDAG 14 JANUARI 1937 BUREAUS: Steènstraat Si Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: per kwartaal; f 2.35 per maand; J%C.55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10835 Chef-red.: H. W. J- ENfERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StantvasHcfi l« gfeMma "mijn bert in tegfrenspott Sport en wedstrijden ZIE PAGINA 4 Nieuwe verrassing in Londen ENGELAND is verrast. Selwyn Lloyd blijft minister van buitenlandse zaken. De herbenoeming van Lloyd ziet men in Londen als een aan wijzing, dat de nieuwe regering de buitenlandse politiek van de afgetreden- regering Eden ten volle onderschrijft. Selwyn Lloyd was immers samen met de afgetreden premier Sir Anthony Eden, in hoofdzaak verantwoor delijk voor de Britse Suezpolitiek. Over het algemeen had men de ver vanging van Lloyd verwacht. Een nieuwe figuur op buitenlandse zaken zou immers met meer succes het vertrouwen van Amerika kunnen her stellen en met Egypte over de regeling van het. geschil onderhandelen. door vrijgekomen zetels in het Lagerhuis zullen tussentijdse verkiezingen moeten worden gehouden. Vier ministers uit het kabinet van Eder keren niet terug. Het zijn Anthony Head minister van landsverdediging, sir Wal ter Monckton, algemeen betaalmeester- Gwilym Lloyd-George, minister voor bin nenlandse zaken: Patrick Huchan-Hep- burn. minister van arbeid en James Stuart Mills, minister voor Schotse aan gelegenheden Koningin Elizabeth heeft hen een adel lijke titel verleend waardoor zij zitting krijgen in het Hogerhuis. Voor de daar- Poolse leiders vrezen verkiezingsboycot De Poolse communistische partijleider Gomulka. de. leider van de verenigde boerenpartij Ignar cn de leider van dc democratische partij Kulczvnski hebben in een gezamenlijk communiqué het Poolse volk opgeroepen het huidige regiem een „overweldigende meerderheid" te bezor gen bjj de verkiezMigen van zondag a.s. Zij nodigen hun politieke tegenstanders uit, zich van de (enige) verkiezingslijst te laten schrappen. De drie partijleiders, vertegenwoordi gers van het „nationale communistische front" vrezen, dat vele Polen de verkie zingen zullen boycotten omdat er slechts één lijst is, die de namen bevat van 723 kandidaten voor de 459 zetels in het par lement. De 19-jarige J. Kuipers uit N ij m e g e n. die vrijdag bij een aanrijding gewond was geraakt, is zondag in een ziekenhuis overleden. Nieuwe figuren De 48-jarige Duncan Sandys, een schoon zoon van Churchill, is tot minister landsverdediging benoemd. De 52-jarige Sir David Eccles, die minister van onder wijs was. wordt minister van handel. Tot minister van onderwijs is de 49-jarige graaf Hailsman. tevoren lord van de ad miraliteit. benoemd Een belangrijke post. gezien het Britse kernenergieprogran krijgt Sir Percy Nills, die minister energieopwekking wordt. Sir Percy is vocaat in Birmingham. Richard A Butler wordt minister binnenlandse zaken en Lord Geheim Zegelbewaarder, waardoor fiij leider kan blijven van de conservatieve fractie het Lagerhuis. Nieuw decreet in Hongarije: TAE STAAT VAN BELEG in Hon- U garije is bij regeringsdepreet verscherpt: ieder, die door zijn aan wezigheid of op andere wijze het werk in de fabrieken verstoort, kan voor een bijzondere rechtbank wor den gedaagd en binnen 24 uur wor den opgehangen. Het doodvonnis treft ieder, die schade toebrengt aan een openbaar nutsbedrijf of een an dere „vitale industrie", waartoe alle fabrieken met meer dan 100 arbei ders worden gerekend. Volgens het gisteren afgekondigde decreet kan ook levenslange gevangenis straf worden opgelegd, maar slechts in uitzonderingsgevallen zullen „milde von nissen". variërend van vijf tot vijtteh Jaar dwangarbeid worden uitgesproken. Dit is het antwoord van de regering Kadar op het voortdurende verzet va Ondanks sancties Het Israëlische kabinet, heeft zich een parig geschaard achter het besluit van Ben Goerion, dat dc troepen zich n'iet verder uit Sinaf zullen terugtrekken voordat afdoende garanties zjjn gegeven voor de vrijheid van de scheepvaart in de golf van Akaba. Israël zal zelfs niet wijken als Amerika economische sancties wil toepassen. Voor het afkondigen van economische sancties is een tweede meerderheid van de alge mene vergadering van de V.N. nodig. De diplomatieke vertegenwoordigers van Is raël in het buitenland zijn thans druk bezig de leden van de V.N. zo te beïnvloe den, dat deze meerderheid wel bereikt El Arisch E<;n Egyptische militaire woordvoerder heeft gisteren verklaard, dat de Egypti sche troepen El Arish in de noordelijke Sinaï morgen enkele uren na de ontrui ming van de stad door de Israëliërs zullen binnentrekken. De Israëliërs hebben er in toegestemd de ca. 5.000 Egyptische krijgsgevangenen, die bij El Arish vast gehouden worden, twee dagen later over te dragen. De Israëliërs zouden alle gebouwen en militaire installaties te El Arish vernie tigd hebben. De stad was Egypte6 voor naamste vooruitgeschoven basis en lan dingsterrein bij de Palestijnse gren6 vó6r dé Israëlische aanval van 29 oktober. Vier Jordaniërs zijn gedood en drie ge vangen genomen bij een vuurgevecht ten noorden van Beersjeba. Volgens een Is raëlisch bericht openden de Jordaniërs het vuur. De 84-jarige W. Venema uit Haar- lem is zaterdagmiddag bij het oversteken van een weg door een personenauto ge grepen. Later op de middag is h Hongaarse arbeiders, die hun veront waardiging over de jongste economische maatregelen niet voor zich konden houden. Verzet Volgens radio-Boedapest zjjn in staalfabrieken op het eiland Cspcl zater dag nieuwe stakingen uitgebroken. De arbeiders trotseerden Russische tank gevechtswagens, die bij dc fabrieken stonden opgesteld. Zaterdag werd in Boedapest een maj van dc Hongaarse politie doodgcschot In westelijk Hongarije hebben verz< lieden volgens radio-Boedapest een tr tot stilstand gebracht, waarbij de machi- t gewo werd. Officieel is namens het ministerie justitie verklaard, dat de Hongaarse gering de nieuwe maatregelen „met grootste schroom" genomen heeft, „onder druk van de omstandigheden". tent „de contrarevolutionaire opruiers en dere schadelijke elementen te isolere te ontmaskeren"'. De ware reden is volgens westelijke waarnemers, dat Kadar de" stemming der de bevolking hoe langer hoe meer vreest. Slechts door de terreur te scherpen meent hij de baas te kunnen blijven. In de afgelopen 24 uur zijn 541 Hon gaarse vluchtelingen Oostenrijk binnen gekomen, 356 's nachts en 185 zondag overdag. Engelands nieuwe premier Harold MacMillan neemt afscheid van Sir Winston Churchill, nadat hij met hem had gedineerd. AANSLAG OP HAAR MOEDER Twee moordzaken opgehelderd Het doortastende optreden van een 21-jarige serveerster heeft de po litie waarschijnlijk de moordenaar in handen gespeeld van Annie Z. (Ch: nese Annie) uit Amsterdam en va de 'caféhoudster 'Sijtje Koster uit Broek in Waterland. Het meisje, Jo hanna Pot, kon juist op tijd ingrijpen toen de man haar -blinde moeder trachtte te wurgen. De bruut, de 45- jarige oud-gediende van het Vreem delingenlegioen B. S., had bij de 62- jarige mevrouw J. J. M. Pot-van Delft, die in de Marnixstraat in Am sterdam een hotel drijft, sinds 19 september een kamer. De hotelhoudster bracht hem zaterdag morgen schoon linnengoed, waarna haar op de rug sprong en met wurging bedreigde om zo geld van baar te krij gen. Het meisje hoorde haar moeder gil len, stormde de kamer binnen cn com mandeerde: Laat mijn moeder los! De was zo verbouwereerd, dat hg ogen blikkelijk aan dit bevel gehoor gaf en in een kamer liet opsluiten. Onder weg hier naar toe trachtte hjj het meisje te bewegen hem te laten gaan, doch ras onvermurwbaar cn telefoneerde de politie- Whisky niet goed voor automotoren viseerd hun wagen geen whisky te voeren, want deze drank zal de motor vernielen. De waarschuwing werd gegeven nadat de kranten het vrolijke ver haal afgedrukt hadden van een dame, die haar benzinerantsoen opgebruikt had, maar tot de con clusie gekomen was. dat je ook prima op whisky kon rijden. „Het is geen aanbevelenswaar dige methode", zei een woordvoer der van de R.A.C. laconiek, „de motor zou weldra een wrak zijn". En daar komt nog bij, dat een fles whisky in Engeland bijna 20 gulden kost. UUSLAND heeft dc Verenigde Staten ernstig gewaarschuwd, dat de nieuwe politiek van Eisenhower in strijd is met de beginselen van de Verenigde Naties en dc vrede cn veiligheid in het Midden- Oosten bedreigt. „Het Amerikaanse pro gramma voor het Midden-Oosten," zo luidt een officieel bericht van het pers bureau Tass, „kan ernstige gevolgen heb ben en alle verantwoordelijkheid hiervoor berust bij de Amerikaanse regering." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft ern stige waarschuwende woorden gesproken, waaruit bleek hoe fel de koude oorlog om het Midden-Oosten tussen Rusland en Amerika is. In de commissie voor bui tenlandse zaken van het huis van afge vaardigden zei Dulles, dat indien de Rus sen het Midden-Oosten in hun macht zou den krijgen dit de grootste overwinning zou zijn, die zij ooit kunnen behalen. Zij zouden dan Europa in hun macht heb ben gekregen zonder oorlog. „De Russen vergroten hun activiteit," waarschuwde Dulles, „en de tijd, waarin wij doelmatig kunnen handelen is niet van heel lange duur. Als er vrijwilligers op een of andere manier worden gebruikt, zal dit beschouwd worden als openlijke agres sie." In de officiële verklaring van de Rus sische regering, gepubliceerd door Tass, waarin Amerika scherp wordt veroor deeld, beweert het Kremlin, dat Rusland geen militaire bases en concessies in het Midden-Oosten heeft. „Rusland heeft groot belang bij de vrede in het Midden- Oosten," aldus deze verklaring, welke ten slotte luidt: „Het programma van Eisen hower gaat verder dan de beruchte drie- mogendheden verklaring van 1950 en hel plan voor het vormen van een commandr voor het Midden-Oosten in 1951." Twee foto's van dezelfde vrouw, de 56-jarige Margit Kovacsits, een vluchtelinge uit Hongarije. Op 6 november, twee dagen na de zondag van verschrikkingen, kwam zij in Oostenrijk aan, uitgeput en nog huiverend van alles wat zij had meegemaakt. Haar foto: ecu arme vrouiv die een kop koffie ontvangt, werd in de wereldpers welhaast het sym bool van de Hongaarse ellende. Thans is zij veilig en wel in Zuid-Afrika en aan boord van het schip werd zij weer gefo tografeerd, nu een glimlachen de vrouw, die een nieuw leven in vrijheid gaat beginnen. Kroesjtsjef heeft gisteren verklaard, dat de nieuwe Eisenhowerleer „op de vuilnisbelt der geschiedenis" geworpen zal worden. Hij meende, dat het duidelijk was geworden, dat de V.S zich uit eigen baat tegen het Brits-Franse optredi Egypte hadden gekeerd. Reeds gezocht Tijdens het verhoor gaf S. toe de oude rouw zeker te hebben gedood als haar dochter niet had ingegrepen. De politie vermoedt met S. een goede greep te hebben gedaan. Enkele aanwij- ,ngen doet haar namelijk veronderstel len, dat S. ook schuldig is aan de dood Annie Z. en Sijtje Koster. Voor de dagen waarop zij werden vermoord gaf - wat verdacht kan zijn; praktisch iedereen zou even moeten nadenken zonder aarzelen "een alibi op. Bovendien komt het signalement van de man over- met de beschrijving van een onbe kende. die een Broek in Waterlander had gegeven. S. werd reeds enige tijd gezocht daar fiij niet aan de meldingsplichtbij de vreemdelingendienst, die voor st< lozen geldt (hij is immers in vreemde krijgsdienst gdweest). had voldaan. Gevolg van benoeming generaal Hasselman GENERAAL-MAJOOR G. J. Le- fèvre de Montigny zal per 1 april worden benoemd tot plaats vervangend chef en per 1 november tot chef van de generale staf. bevel hebber der landstrijdkrachten. Deze benoemingen staan ln verband met het feit, dat generaal B. R. P. F. Has selman met ingang van 1 januari is opge treden als voroiztter van het militaire co mité van de N.A.V.O. Generaal Hassel man, die op verzoek van de regering na zijn pensioengerechtigde leeftijd in dienst bleef, wordt per 1 november van zijn functie van chef van de generale staf heven en op 31 december uit de functie van voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Om tegemoet te komen aan het be zwaar. dat generaal Hasselman door zijn werk in internationaal verband meer dan tot dusverre in beslag zal worden geno men, wordt generaal-majoor Lef èvre de Montigny reeds per 1 april benoemd plaatsvervangend chef staf. Van 1 oktober 1950 tot 1 oktober 1953 vervulde hij de functie van chef-staf an hét eerste Nederlandse legerkorps. In 1951 was hij tevens tijdelijk toege voegd als chef-staf aan de staf van de inspecteur-generaal van de koninklijke landmacht. In 1952 werd hij bevorderd tot brigade-generaal. Met ingang van 1 ok tober 1953 werd hij verbonden a^n het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Fon- tainebleau als waarnemend hoofd van de logistieke afdeling van de geallieerde strijdkrachten in de centrale sector van Europa. Met ingang van dezelfde datum werd de generale Levensloop Gillis Johannis Lefèvre de Montigny is op 18 december 1901 in Amsterdam ge boren. Hij werd in 1922 tweede luitenant bij de artillerie. In 1937 en 1938 was hij adjudant van de chef van de generale staf. Van 1938 tot in do meidagen van 1940 W3S hij chef-staf van de vierde divisie en maakte als zo danig de strijd om de Grebbeberg mee. Van mei 1942 tot mei 1945 vertoefde hij ta Duitse krijgsgevangenschap. Na zijn terugkeer was hij tot 1 januari 1947 verbonden aan het militaire kabinet van de minister van oorlog, waarvan hij tot oktober 1950 hoofd was van de sectie opleidingen (sectie vijf) van de generale Boer neergeknald in IJzendijke Zaterdagavond omstreeks acht uur Is de 40-jarige landbouwer C. J- Doens, wet houder van IJzendükc in zijn boerderij neergeschoten. De heer Doons heeft zelf nog, hoewel h« in levensgevaarlijke toe stand in het ziekenhuis te Oostburg moest worden opgenomen, als dader genoemd de 25-jarige Belg A. C. C. is dezelfde avond om ongeveer elf uur in een café te IJzendijke gearresteerd door de opperwachtmeester der rijkspo litie G. F. C. Vennix, pastcommandant IJzendijke. Er bestaat reeds lang een pachtkwe6tie tussen C. en de wethouder die van de stiefvader van C. zijn boerderij en 40 ha land heeft gepacht. Een derde gedeelte van dit land wilde de stiefvader van C. aan zijn stiefzoon geven, hetgeen na een beslissing va kantonrechter ook is geschied. C. hiermee niet tevreden en zou het gehele stuk land willen hebben- C. die in he' huis van bewaring te Middelburg is op gesloten, heeft tot nu toe ontkend iets met de moordaanslag uitstaande te heb- Russisch onderzoek.... D REGERING van Jemen be schouwt de BritseJeminiti- sche verdragen van 1934 en 1951 als opgezegd door Engeland. Dit heeft de ambassadeur van Jemen in Kairo' zaterdag medegedeeld. Bij het verdrag van 1934 werd de grens vastgesteld tussen Jemen en het protecto raat Aden en afgesproken eventuele ge schillen vreedzaam te regelen. Het ver drag van 1951 regelde enkele grens kwesties. De ambassadeur deelde verder mee. dat Jemen binnen enkele dagen by het inter nationaal gerechtshof te Den Haag een geding tegen Engeland aanhangig zal ma ken betreffende het eiland Karaman in de Rode Zee voor de kust van Jemen. Karaman is in 1915 door Turkic aan En geland overgedragen en wordt door de gouverneur van Aden bestuurd. De zaakgelastigde van Jemen in Wash ington heeft inmiddels een memorandum overhandigd, waarin aan dc V.S. hulp wordt gevraagd tegen de Engelse' agressie in Jemen. Britse lezing Uit een officiële bekendmaking van En geland blijkt daarentegen dat van een Engelse agressie geen sprake is. Volgens de Britse lezing van het conflict is de activiteit van Jeminitische stammen in het protectoraat Aden de laatste tijd gro ter geworden. Voor het eerst sedert 1954 worden deze stammen gesteund door troe pen uit Jemen. Al een hele tijd voorziet de regering van Jemen de opstandelingen in het westen van het protectoraat van wapens en levensmiddelen en worden vluchtelingen geherbergd. Van tijd tot tijd, aldus het Engelse com muniqué, is het nodig gebruik te maken van vliegtuigen. Maar de. vliegtuigen blij ven boven het gebied van Aden. De strijdkrachten ln Jemen bestaan hoofd zakelijk uit Arabische soldaten onder bevel van Britse officieren. Verdere strijd Een van de „blauwe krijgers", onderdaan van de heerser van Jemen, die zichzelf „het zwaard van de Islam" noemt. Deze „blauwe krijgers" zijn het die met ware doodsverachting de aanvallen uitvoeren. voortgezet. Volgens de zaakgelastigde var lemen in Libanon, zouden Britse straal vliegtuigen zaterdag de stad Kataba heb ben beschoten. Uit Kairo zou zaterdag een Russische delegatie vertrokken zijn om een onder zoek in te stellen naar de toestand in Jemen. De delegatie was enige dagen geleden in Kairo aangekomen. De delega tie is van plan met koning Ahmed te spreken over'de uitbreiding van de menwerking. hij bevorderd tot generaal-majoor. Met ingang van 1 november 1955 werd hij benoemd tot eerste sous-chef van de generale staf. Nederland dingt niet mee naar scliaatstitels HET BESTUUR van de Koninklijke Ne- derlandsche Schaatsenrijders Bond heeft besloten overeenkomstig het ad- van het Nederlandsch Olympisch Comité geen Nederlandse rijders en rijd sters deel te laten nemen aan de Euro pese en werelöikampioenschappen 1957 van de Internationale Schaatsenrijders Unie, indien daaraan wordt deelgenomen door Russische tegenstanders of tegen standsters. Dit besluit 16 genomen na langdurige gedachtenwisselicg, waarbij de meningen sterk verdeeld waren. Het bestuursbesluit van de K.N.S.B. komt praktisch hierop neer, dat geen Ne derlandse rijders aan de Europese en de wereldkampioenschappen in het hardrij den zullen deelnemen, aangezien het zeker is, dat de Russen zowel te Oslo als te Oestersund vertegenwoordigd zullen zijn. Deze afloop ls in het bijzonder ook een tegenvaller voor de Nederlandse rijders, die op het ogenblik te Hamar vertoeven die zich sinds vele maanden op deze kampioenschappen hadden voorbereid. De bedoeling, is dat zij voorlopig in Noorwegen blijven en deelnemen aan de drielandenwedstrijd tegen Finland en Noorwegen 13.op 6 en 7 februari te Skiën. Broekman. Pesman, Vogels, De Graaff en Van den Berg zullen zich In elk geval, nu ze geen kampioenschappen voor de boeg hebben, geheel in deze wedstrijd kunnen geven en men moet hopen dat ze dit ook zullen doen. als ze zich eenmaal over de teleurstelling hebben heen gezet. Na de landenontmoeting te Skiën zullen zij ook nog in verschillende andere wedstrijden in Noorwegen en Zweden kunnen uitko men. waarvoor reed6 uitnodigingen zijn ontvangen. Wapenhandel op de Yeluwe De politie van Ede heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de Lunteren6e landbou- S„ die aan twintig personen vuurwa pens en munitie had verkocht. Tegen de twintig is eveneens opgetreden. S. be weert de wapens te hebben gekocht van Amerikaanse, Canadese en Engelse mill- HET WEER IN EUROPA •i ii b NNO windstil NNO WEERBERICHT Opklaringen «ei,, De Bilt venvacht tot morgen- I av°nd: opklaringen en over- IJÉÉ& wegend droog weer. Krach- tige tot matige wind tussen fc IM noordoost en oost. Over het M B5» algemeen lichte Vorst (Opgemaakt te 11.15 uur.) ZON EN MAAN 15 januari: zon 8.44—17.00 uur; maan 16.33—7.38 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1