Jlieuwe geihsrtfi (ümiront Vijf doden in Boedapest bij betoging van arbeiders Scholieren verbrandden Russische leerboeken Amerika verbaasd over Adenauers verklaring Kairo dreigt en roept V.N.-hulp in Aanslag op Ali Sastroamicljojo Vergt nieuwe landbouwpolitiek 1 pet. loonsverhoging? Trein overreed jongetje Postbode bij Winterswijk - om f300 - vermoord Jacht op prijsafspraken der oliemaatschappijen in V.S. ZATERDAG 12 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; C.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10854 W. J. ENSER1NK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Staatvastld) Is ahebleoen "myn hert ia Ugljeaspoct' Uitvinder van radar nimmer beloond lit PAI.INA S Terwijl Kadar in Moskou praatte ADAR heeft in het geheim op het Kremlin geconfereerd met Kroesjtsjef, Boelganin en Tsoe-en-Lai in (zoals werd medegedeeld) een sfeer van hartelijkheid en vriendschap. Maar in Boedapest leverde het volk weer een verwoede strijd tegen de onderdrukking. Meer dan 5000 ar beiders hebben betogingen gehouden, ondanks het verbod van samenscho ling. Leden van de communistische militie hebben, toen zij er niet in slaagden de betogers uiteen te drijven, op de menigte geschoten, waarbij vjjf doden zouden zijn gevallen. De arbeiders op het industrie- eiland Csepel protesteerden tegen de slechte economische omstandigheden en het niet nakomen door de re- gering-Kadar van beloften tot loons verhoging. Er waren in de afgelopen dagen reeds korte stakingen geweest, terwijl elders gisteren een groep scholieren triomfantelijk hun Russi sche leerboeken verbrandden uit vreugde, dat het Russisch niet langer een verplicht leervak is. Gisteren hepen de arbeiders te hoop en klommen sprekers op muren en auto's om hun toe te spreken. Toen de leden van de militie met vrachtwagens aangevoerd Koning voorkwam een vliegramp IRONING HOESSEIN van Jor danië viel het donderdagnacht in zijn paleis te Amman op, dat het geronk van een overvliegend toestel niet normaal klonk. De ko ning, zelf een kundig piloot, be dacht zich geen de r r zvn info e spa, naar het vliegveld, landingslichten ontstak contact met het vliegtuig opnam. Hij wist het veilig binnen te lood sen en heeft daarbij waarschijnlijk een vliegramp voorkomen. Het vliegtuig, een Hjntoestel uit de Li banon, was op weg van Beiroet naar Koeweit. verden om de orde te herstellen, werden e met een regen van stenen begroet. Door schoten in de lucht trachtte de fiihtie de menigte schrik aan te jagen. Toen dat niet hielp, werd op de menigte geschoten Het eiland Csepel is geheel geïsoleerd, zodat nadere gegevens nog ontbreken. Ook in Boedapest was het onrustig. Sowjettanks reden door de straten, twee Russische gevechtswagens blokkeerden de brug naar Csepel. De arbeidersraden Merkwaardig genoeg heeft het officiële vakverbond in Hongarije gisteren een verklaring afgelegd, waarin de arbeiders raden verdedigd worden. Waarschijnlijk is dit gedaan om de tegenzin der arbeiders tegen het communistisch vakverbond te overwinnen. Het verbond stelt voor. de arbeiders niet te ontslaan, maar hun de jaarlijkse (betaalde) vakantie te geven. Het verbond heeft voorts de eis der ar beiders tot verkorte werktijd, waardoor minder mensen ontslagen behoeven te worden, gesteund. Russen in de kaart gespeeld IN AMERIKAANSE REGERINGSKRINGEN heeft men met verbazing vernome dat Adenauer, de Bondskanselier van West-Duitsland, gisteren gepleit heeft voi een verbod van kernwapens. Op zichzelf is een dergelijke gedachte niets geen nieuw Ze komt in alle ontwapeniogsprogramma's voor. Maar het grote bezwaar is. d; Adenauer alleen maar een verbod op het oog heeft zonder toezicht op de naleving. Hiermee speelt h'ü de Russen in de kaart, die altijd propaganda hebben gevoerd vooi een verbod ..op papier". En juist zo'n papierenverbod hebben dc Amerikanen steed: bijzonder gevaarlijk gevonden. voor de miljoenen Duitsers is een sim pele overeenkomst tot een verbod var 'kernwapens een zeer aanlokkelijke ge- Verkiezin esstunt O De uitspraak van Adenauer wordt i Amerikaanse regeringskringen nog hoog opgenomen. Want West-Duitsland is door de Amerikaanse regering steeds als een van haar belangrijkste exponen ten van de buitenlandse politiek be schouwd- Het nieuwe standpunt van Adenaue: ls wel te begrijpen. Gezien de algemene verkiezingen, die in september in West- Duitsland worden gehouden, heeft de Bondskanselier kennelijk de weg var de minste weerstand gekozen. Immer: TERUGTOCHT NIET SNEL GENOEG Weer onderhandelingen met Egypte ■pGYPTE heeft om een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd, omdat Israël nog steeds niet zijn strijdkrachten achter de be standslinies heeft teruggetrokken. De minister van buitenlandse zaken heeft Hammarskjöld geschreven, dat Israëls weigering de resoluties van de Verenigde Naties op te volgen uitermate ernstige gevolgen zal hebben. De activiteit van Hammarskjöld heeft intussen tot resultaat gehad, dat de be sprekingen tussen Egypte en Engeland en Frankrijk weer mogelijk zijn. De besprekingen zouden in drie stadia gevoerd kunnen worden. In het eerste stadium treedt Hammar skjöld als bemiddelaar op en brengt we derzijds denkbeelden aan de partijen over. Dit heeft de secretaris-generaal al enige tijd gedaan. Wanneer er voldoende vorderingen zijn gemaakt, zouden de ver tegenwoordigers van Engeland. Frankrijk en Egypte en ook van de andere landen in de werkvertrekken van Hammarskjöld van gedachten kunnen .wisselen. Tenslot- Een jonge man, vermoedelijk uit Noord- Sumatra, trachtte vanochtend, gewapend met een mes, bet kantoor van de Indone sische premier Ali Sastroamidjojo. te Dja karta binnen te dringen. Dc politic ar resteerde hem, waarna hy flauw viel. Men weet niet, of hjj van plan was dc premier kwaad te doen, maar hij zag er opgewonden uit. Nasution wil praten met rebellen De chef-staf van het Indonesische leger, (teneraal-majoor Abdul Haris Nasution heeft naar A.P te Djakarta uit welinge lichte bronnen verneemt, voor volgende week een bijeenkomst belegd met alle mi litaire bevelhebbers op Sumatra. Deze zou ergens in Zuid-Sumatra worden ge houden. te kan er dan een rondetafelconferentie worden gehouden. Beschuldiging Een Egyptisch persbureau heeft Israël ervan beschuldigd 8000 jonge Arabieren te hebben gedood sedert het begin van de Israëlische bezetting. In de Gazastrook zijn Israëlische soldaten de huizen bin nengedrongen en hebben Arabieren van 18 tot 25 jaar gearresteerd en voor de ogen van hun ouders neergeschoten, al dus het Egyptische persbureau. Ook in Gaza hebben zich dergelijke taferelen af gespeeld. Diepe indruk ringskrir.gen In Amerika; wacht men, dat de uitspi auer over de gehele wereld een diepe indruk zal maken. Adenauer deed zijn uitspraak op 'zijn wekelijkse persconferentie te Bonn. Een militair uitgedunde zone tus» het Oosten en het Westen dwars do Europa vond Adenauer geen definitie' oplossing, hoewel naar zijn mening ei dergelijke overeenkomst de spanning wel zou doen verminderen. Tenslotte had Aden- drongen op een uitbreiding van de han del met Rusland. De tijd voor het slui ten van een overeenkomst achtte hij ech ter nog niet gekomen. Prinses Beatrix in Oostenrijk Het districtshoofd van Bregenz in Oos tenrijk dr. Laengle von Bludenz, heeft donderdagavond prinses Beatrix begroet, von Bludenz overhandigde een ruiker •lieren in de Oostenrijkse kleuren rood en wit. Prinses Beatrix liet zich geestdriftig uit over de bijzonder goede gelegenheid tot ski-lopen in de omgeving an Zürs en Lech. De prinses zal twee weken in hotel Lorünser verblijf houden Zij maakt da gelijks uitgebreide tochten. Vijftien schoolvriendinnen zijn met haar in Oos tenrijk. Een Britse regeringsfunctionaris is gis teren op Cyprus doodgeschoten in Fama- i is het 96ste slachtoffer van de Eoka. (Van parlementaire redacteur.) Op het land dat in Oostelijk Fle voland droogvalt is de dienst Wieringermeer- en Noordoost- polderwerken de bodem, aan het onderzoeken. Op de foto ziet men 't naar boven brengen van grond monsters. Met voorbehoud Syrië vóór het plan van Eisenhower De Syrische regering heeft de verplich ting, die de V.S. op zich willen nemen om de onafhankelijkheid van de landen in het Midden-Oosten te steunen nu toege juicht. Maar, zo wón^.er in de officiële verklaring van de regering aan toege voegd, de verantwoordelijkheid voor het handhaven van de vrede en de veiligheid, wordt door de Arabische volken zelf ge- Inmiddels overwegen democraten in Amerika een resotutie In te dienen, die de plannen van Eisenhower zal wijzigen. Tenminste zes democratische leden van de commissie voor buitenlandse aangele genheden zouden de resolutie steunen. De resolutie zou verder nog een ver klaring van het Congres inhouden, waarin Amerika's bezorgdheid over de veiligheid I bohkerepatroon het stoffelijk overaehol en de stabilisatie in het Midden-Oosten ln dc heeft ïelegd vI„ Groenlo, Vragcnder en Corle naar dc buurtschap Dader heeft al bekend De 27-jarige bakkerspatroon J. P. uit de buurtschap Miste heeft een roofmoord gepleegd op de 59-jarige postbesteller J. G. H. uit die buurt schap. P. is later gearresteerd. Hij heeft bekend en is opgesloten- De postbesteller begaf zich gisteravond omstreeks vijf uur met het die dag voor de posterijen geïnde geld naar Winters wijk om dat bedrag, groot ciraa f300, aan de directeur van het postkantoor af te Op de Misterweg bood J. P., die daar iet een bestelauto reed. hem een lift aar Winterswijk aan. Samen reden ze /er de Dennendijk in Winterswijk, aar P. stopte, omdat, naar hij zei. de auto gebrek aan benzine had. Terwijl H. uit de auto stapte heeft P. hem met een lege fles op het hoofd geslagen, waardoor de postbesteller dood neerviel. Lijk in auto Uit het onderzoek ls gebleken dat dc GISTERAVOND hebben de ministers Zijlstra, Hofstra, Mansholt en Suur- hoff overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid over de vraag of het loon- en prijsstabilisatieakkoord nog gehandhaafd kan worden als er 200 min voor dc herziening van de landbouwpolitiek wordt uitgetrokken. Deze bespreking is zuiver informatief geweest. De Stichting zal volgende week vrijdag vergaderen om haar antwoord op te stellen. met 2 punten (tot vier punten in totaal) te verhogen. Als vrijdag deze standpun ten worden gehandhaafd, komt de rege ring wel voor een zeer moeilijke beslis sing te staan. Bier 5 cent per glas duurder? Verhoging van de blerprijs met onge veer vijf cent per glas is* onafwendbaar, aldus meende de directie van Heinelfens Bierbrouwerij gisteren op de jaarverga dering te Amsterdam, welke het dividend 1955/56 op 12 pet bepaalde. Dit dividend is aan de uitvoer te danken. De resultaten van 1956/57 zullen ongeveer gelijk zijn aan die van 1955/56. In mei zal men in 's-Her- togenbosch het eerste bier afleveren. De vooruitgang is toegenomen, doch de kos ten zijn dit eveneens. De winsttransfer uit Soerabaja is nog niet ontvangen. Jhr. O. A. E. E. L. Wittert van Hoogland werd tot directeur benoemd in plaats van mr. B. ter Haar. InBathmen is gistermiddag een tweejarig jongetje door een trein, die onderweg was van Deventer naar En schede. doodgereden Het kind was de spoorbaan opgelopen en zat tussen de rails met grint te spelen. De bestuurder zag de jongen pas op het laatste moment, zodat de trein niet vlug genoeg meer kon stoppen. De trein kreeg een half uur ver traging. Te Vlaardingen kwam een mo torrijder. en een bromfietsbestuurder met elkaar in botsing. Beiden moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opge nomen. waar de bromfietser, de 32-jange W. A. M. de B. ia de loop van de avond overleed. Door nog onbekende oorzaak ls gister avond te Helmond een Duitse vracht auto met aanhangwagen in de Zuid-Wil lemsvaart gereden. De 27-jarige bestuur der G. E. Molmann uit Duisburg verdronk. Hij had slakken naar Den Bosch vervoerd op de terugweg. Van de zijde van het kabinet is uitdrukkelijk vastgesteld dat er nog geen beslissing is gevallen over de nieuwe landbouwpolitiek. Het staat, wel vast dat de kosten van levens onderhoud als de plannen van de gering verwezenlijkt worden met 0.8 pet zullen stijgen. Dit komt er op neer, dat de consument een extra last van ongeveer 80 min zal moe ten dragen. In de besprekingen van gisteravond hebben de werknemersorganisaties reeds laten doorschemeren niet bereid te zijn deze lastenstijging zonder looncompen- satie te accepteren. Dat zou dus beteke nen dat er van de zijde der werknemers een ontkennend antwoord wordt gegeven op de vraag of zij het loonstabi'l-isatie- beleid willen handhaven, als de uitgangs punten voor het landbouwbeleid worden herzieö. Dit standpunt kan natuurlijk ook van belang zijn voor de prijsstabilisafde. Dit is vooral een zaak van de werkgevers. In deze kring bestaat er weinig enthou siasme voor de suggestie van het kabinet om de vennootschapsbelasting nogmaals De Haart (gemeente Aalten) is gereden. Daar heeft hjj het lyk in een sloot ge legd, nadat h(j uit de portefeuille van het slachtoffer f300 had genomen. Daarna begaf P. zich naar z(jn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. Vervolgens reed hij naar een firma te Aalten, waar hij met het geroofde geld een gedeelte van zijn schulden afbetaalde. P. is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het lijk lag met de bedoeling om dit ergens anders te begra ven. Daartoe had hij een schop meege nomen. Nadat hij het stoffelijk overschot weer in de auto had gelegd en op het punt stond weg te rijden, werd hij door twee surveillerende douane-ambtenaren aangehouden, die de wagen aan een cod- trole wensten te onderwerpen. Hierbij ontdekten zij het lijk van H. De rijks politie te Aalten werd gewaarschuwd die n hechtenis nam. Hij legde een vol ledige bekentenis af. P. ls thans opgeslo- in het politiebureau te Winterswijk al naar het hufs van bewaring te Zutphen worden overgebracht. Dr. Groot vanmiddag sectie op het lijk verrich- wordt uitgesprokei LTET AMERIKAANSE ministerie vi ■ustitic is een onderzoek begonni de prijsstijgingen van ruwe olie aatste weken. Dit onderzoek is handen van de anti-trust afdeling van h ministerie en klaarblijkelijk bedacht o lit te vinden of er een eventuele a .praak tussen dc oliemaatschappijen bi itaat. Als mocht blijken, dat er bepaalde prijsafspraken zijn gemaakt, zal het mi nisterie gerechtelijke vervolgingen in- Uitgeleide gedaan door vele familieleden van opvarenden is Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën gisteren voor een oefenreis uit Den Helder naar de West vertrokken. Niet nodig De Indonesische premier zal 21 januari ln het parlement een verklaring afleg gen over de gebeurtenissen op Sumatra. Het parlement zal dan na reces van der tig dagen bijeenkomen. Verschillende po litieke leiders en leden van Sumatra had den op een vroegere bijeenroeping aange drongen doch de commissie van overleg van het parlement achtte dit volgens de voorzitter Sartono niet nodig. Het ls bijna zeker, dat de twee prote stants Christelijke ministers tegen die tijd uit het kabinet zullen treden en men ver wacht dat de rooms katholieken dit voor beeld zullen volgen Macmillan (in stoel van Eden ontvangt kandidaat-ministers iCMILLAN heeft een drukke dng achter de rug. Om negen uur 's och tends zat hij gisteren al in Edens stoel in Downingstreet 10 en ontving er beurt om de leden van het demissionaire iet. Butler werd zelfs tweemaal ont vangen. Voor het huis stonden fotografen en journalisten voortdurend op wacht en telkens weer zagen ze een glimlachende minister naar buiten komen, die achter die glimlach zijn groot geheim van sue ces of teleurstelling verborg. Alleen Seiwyn Lloyd keek mistroostig Toen hem gevraagd werd of hij zou aan blijven, zei hij grimmig: ..Dat zal de tijd Wat. met Eden Nu Eden zich uit het Lagerhuis heeft teruggetrokken, gist men nog over zijn olannen. De grafelijke titel, die koningin Elisabeth hem heeft aangeboden, is niet door hem aanvaard. Maar alleen die titel zou hem de vrijheid geven zijn zetel in het Lagerhuis te verlaten, tenzij hij een door de kroon bezoldigd ambt aanneemt. Daarom zou Eden verzocht hebben land drost te mogen worden van de Ch-il-tern Hundreds. Wil hij ooit terug In de poli tiek. dan kan hij dit ambt loslaten en zich weer kandidaat stellen voor een zetel in het Lagerhuis. stellen tegen de Amerikaanse oliemaat schappijen en wel op grond van d( ti-trust-wetgeving. De Amerikaanse minister van binnen landse zaken, Fred Seaton, had juist vrij dag bekend gemaakt, dat tussen 1 no vember en 2 januari 28,2 miljoen viten 'barrels) Amerikaanse olie naar West- Europa zijn verscheept. Van dit totaal werden 16,7 miljoen vaten ruwe olie ge ëxporteerd en 11,5 miljoen barrels pro- dukten als benzine en distillaat stookolie. Rusland Volgens Tass is de Sowjetunie van plan, dit jaar de olieproduktie met 13 procent te verhogen tot 97 miljoen ton. De produktie in de betrekkelijk nieuwe oliegebieden van de Oeral en de Wol- Za worden op gang gebracht er oVverkenningen in westelijk Siberië en centraal Azië worden uitgebreid. Labour vindt motief voor verkiezingen Het schaduwkabinet van de Britse La bourparty heeft de conclusie getrokken dat het een fout van de conservatieven i: de Koningin in de moeilijke positie ti hebben gebracht van een keuze tussei Butler en Macmillan. De conservatieven hadden van te vorei duidelijk moeten maken wie hun leider De beste manier om uit de verwikkelin gen te geraken is thans, zo meent Labour het spoedig houden van verkiezingen. Hugh Gaitskell. die in de Verenigde Staten vertoeft, zal snel naar Engeland terugkeren. Wellington Koo bij Int, Gerechtshof V. K. Wellington Koo van nationalis tisch China is gekozen als lid van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Koo is 68 jaar Hij is een van de bekend-, ste Chinese juristen en diplomaten. Vroe ger is hij premier van China geweest en minister van buitenlandse zaken. Hij trad in 1956 af als ambassadeur in Washington Koo volgt wijlen rechter Hsoe Mo op. Jemen zoekt steun bij Amerika De gezant van Jemen in Kairo, die zii tot de spreekbuis van ztjn regering heeft gemaakt, heeft een nieuwe vloed van be schuldigingen aan het adres van Enge land geuit. Steden zouden worden geborn eerd en vele burgerslachtoffers zou den vallen. De gezant heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Kairo op de hoogte gesteld var icstand en hem gevraagd de Ameri kaanse regering ertoe te bewegen, haar invloed op Engeland te gebruiken oi Britse aanvallen te doen ophouden. In Washington was echter hiervan nog geen bericht ontvangen. Hij kondigde aan, vandaag besprekingen zullen voeren met Egypte en Saoedi- Arabië, waarmede Jemen een defensie- ■drag heeft. Volgens de gezant zou he Egyptische bevrijdingsleger reeds hebben ingeboden aan de strijd deel te nemen De Britse afgevaardigde bij de Vere nigde Naties heeft alle delegaties te New York een brief gezonden, waarin gezegd ■dt dat gewapende stammen uit Jemen tezamen met eenheden van het leger voortdurende aanvallen doen op het Brit- protectoraat Aden. Hij ontkende dat Britse troepen of vliegtuigen het gebied in Jemen hadden geschonden. In Londen noemde men de berichten /er de strijd tussen Jemen en Aden „op geblazen" onder Russische invloed te Kairo. Opsporing verzocht van de 15-jarige M. H Meester uit Lem- sinds 6 januari met medeneming bromfiets is verdwenen. Prins Bernhard in gesprek met president René Coty na de ope ning van het Institut Neerlandais, dat in Parijs is gevestigd. Winter Winterkost-weer! Nó zo'o malse sappige Anton Hunink's worst! De lekkerste Gelderse Rook worst; dat proeft u bij de eerste hap! Mmm t de s kou r let wél op bet loodje-met-de-naam; uw garantie voor de lekkerste! Hoe verser - boe lekkerder ANTON HTNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk enkele buien af gewisseld door opklaringen. Ongeveer dezelfde tempera- tuur als vandaag. Aanvan- kelijk stormachtige tot krachtige, later geleidelijk afnemende noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 u.) ZON EN MAAN iondag: zon 8.45-16.57. maan 14.12-5.45 laandag: zon 8.44-16.58, maan 15.17-6.46

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1