CHRISTELIJK KANTTEKENING R.k. kerkelijk huwelijk niet meer verplicht voor protestanten 1 to Naweeën van de hervormde reglementen van 1816 Bijbelverklaring zonder „exegetisch jargon" in één dik deel Uilenspiegel taboe 2 Nieuwe huivelijksivet in Spanje Erkenning van het recht tot overgang naar het evangelisch Christendom De Spaanse regering heeft een wet uitgevaardigd, die een heftig omstreden probleem met betrekking tot het protestantisme in Spanje tot oplossing brengt. Voortaan kunnen Spanjaarden, die zich niet meer als rooms-katholiek beschouwen. burgerlijk huwelijk aangaan zonder dat zjj eerst voor de priester getrouwd >(jn. J meldt het Katholiek Nederlands Persbureau. Voorheen werd net burgerlijk huwelijk slechts als voldoende beschouwd voor degenen, die niet r-katholiek gedóópt waren. Ook was het noodzakelijk dat beide personen aan deze voorwaarden voldeden. Rooms-katholieken, die tot het protes tantisme waren overgegaan en talrijke In donkere zuiden van V.S. Negerkerken met bommen bewerkt Blank* vandalen hebben gisternacht bommen gegooid naar vier negerkerken in de Amerikaanse stad Montgomery (Alabama). Ook ontploften bommen bij de woningen van twee predikanten die bekend staan als tegenstanders van de rassenscheiding. De bommen richtten veel materiële schade aan, maar verwondden niemand. Bii een van de predikanten, een blanke, werd van zijn huis ae voor deur weggeslagen en de gevel ernstig beschadigd. Het gemeentebestuur heeft direct het autobusverkeer stilgelegd Boek VAN DE DAG „In hun schrale graven" door Ben- no Zieser. Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem (250 bldz.). Een fragment oorlogsgeschiedenis van Duitse soldaten in Rusland tijdens de tweede wereldoorlog met oorspron kelijke titel ,,Rote Leuchtkugeln". ver taald door H. M. A. Ludolph-Van Ever- dingen. een onnodige titelverandering. Veel herinnert aan lm Westen mchts Neues zonder de hoogte van dat te bereiken. De figuren komen uit het zelfde milieu en zonder dat er van na doen sprake is, komen dezelfde typen naar voren. Men krijgt een inzicht, hoe jongens van school worden wegge- raapt, hoe hun zielen werden ver moord, hoe zij tot hun daden kwamen zonder de nuchtere onbeschaamdhei van een Brasshat in no man's land. Vreemd genoeg leest men niets van de Nazi-geest, waarin zij toch gedurende vele jaren doordrenkt moeten zijn ge weest. Zwijgt de schrijver er liever over of is dit een resultaat van de nihilisering, waarover Rauschning schreef? Een jeugd, die weinig mee kreeg, die wel anders zou hebben ge wild, een innerlijke afkeer heeft van de beschreven gruwelen, die medelijden gevoelt en soms tracht te helpen, doch volkomen in de modder zou verzinken indien de dcod niet nog sneller was. Aanvankelijk een mens, die waarneemt en beschrijft, tegen het slot bij Stalin grad meegesleept in een te snelle stroom van gebeurtenissen, en een ruw afgebroken einde. Bekentenissen zoals er reeds zo vele kwamen, zonder de rust, die Augustinus vond. protestanten van geboorte moesten dan ook voor het burgerlijke huwelijk zich aan de voorschriften der R.K Kerk houden en eerst hun huwelijk door de priester laten inzegenen. Deze schending der gewetensvrijheid was voor de protestanten onverdraaglijk en naar de mening van vele vooraan staande katholieken uiterst onredelijk. De nieuwe wet betekent dus in feite de erkenning van het recht van over gang tot het protestantisme Vroeger bleven deze protestanten rooms-katho liek in de zin der wet en bleven zij onderworpen aan de bepalingen zoals die zijn vastgelegd in het concordaat tussen de Spaanse regering en het Vaticaan. Nijverheidsonderwijs krijgt meer geld (Van parlementsredactie) De regering wil het maximumbedrag, waarvoor leningen voor het stichten en Inrichten van gebouwen van gesubsidi eerde bijzondere scholen voor nijver heidsonderwijs gegarandeerd kunnen worden, brengen van f 275 miljoen op f 400 miljoen. Het bedrag van f 275 miljoen is be reikt. Het nog steeds groeiend aantal leerlingen van de nijverheidsscholen en de toenemende belangstelling voor dit onderwijs in al zijn geledingen blijven volgens de regering uitbreiding van het aantal dezer scholen noodzakelijk maken. Voor 1957 is voor het nijverheidsonder wijs het bouwvolume op 44 miljoen be paald. Daarboven komen nog de kosten van grondaankoop en architectenhono raria en die van aanschaffing van inven taris. Bovendien zjjn nog gelden nodig voor de inrichting en verbetering van bestaande scholen. Met het oog hierop dient er op gere kend worden, dat per jaar voor ongeveer 65 miljoen aan nieuwe leningen zal moe ten worden aangegaan. Om in de eerste jaren in de behoefte aan te garanderen leningen te voorzien, zal deze verhoging van het maximumbedrag met f 125 mil joen alleszins redelijk zijn. Lustrumtoernee van Ned. Studentenorkest Het Nederlands Studentenorkest zal, onder beschermvrouwschap van Konin gin Juliana, op 14 januari zijn eerste lustrum-toemep beginnen Het eerste concert zal in Bergen worden gegeven. Daarna volgen nog negen concerten in verschillende steden in Nederland. Ook staat een concert op het programma in Rhendalen in de buurt van Muenchen- Gladbach, op uitnodiging van de NAVO. Sedert 1953 heeft het Nederlands Stu dentenorkest elk jaar toernee's gehou den. In 1956 heeft het orkest voor de eerste maal in het buitenland geconcer teerd en wel in Leuv^i in België. Melodie en woord der FAhergolven ZATERDAG 12 JANUARI Ontbijtclub; 9.00 V d vrouw; (935—9.40 Wa- terst); VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram: 10.25 Het huis is te klein, hoorsp ens; 11.40 Strijktrio. 12.00 Dansmuz; 12.30 met muz: 10.55 BuiWnl overz; 11.10 Strijk- Land- en tuinb.meded: 12.33 Gram; 13.00 Nws: 13 15 VARA-Varia. en gram; 13 25 M, doline-ork; 13.45 Sportpraatje; 14.00 V Puzzel mee JA 2 5 7 ij y 16 OPGAVE PUZZEL No. 16 HORIZONTAAL: 1 Keukengebruiks voorwerp, 2 wild zwijn, no Clown, gezichtsorgaan, 4 deel been. broeikas. 5 middag, handgreep. 6 het een in het ander, plaats in Noord holland, 7 plantengeslacht, echtgenoot. 8 water in Friesland, pers.voornaam- woord, stuk grond, zangnoot, 9 haar op de bovenlip, zangnoot, bestemming. VERTICAAL: 1 Klap. scherpe bocht, boom, 2 de eerste vrouw, kloosterzuster, telwoord. 3 plant, bijgevolg. 4 vreemde munt, drank, 5 schoolafdeling. twintig tal. 6 vruchtbare plek, aanzien, het Rom. rijk, 7 radio-omroep, verstand, munt, 8 kippenprodukt, Fr. goud, en andere, onderwijs, 9 orde. OPLOSSING PUZZEL No. 15 HORIZONTAAL: 2 Eens. 5 tong. 6 terp. 9 keper. 11 pa, 13 lol, 14 do, 15 fra, 16 som. 17 la. 18 sim. 20 Po. 21 steek. 23 stro, 24 dooi. 25 fret. VERTICAAL: 1 Stopfles. 2 enk. 3 egel. 4 stel. 7 er, 8 promoties. 10 porie. 12 ara, 14 dop, 18 stof, 19 mede, 21 Sr., 22 kot. jeugd; 14 35 Koorzang; 14.55 Nieuwe 15.20 Zuid-Limburgs progr; 15 45 Kam en gitaarduo; 16.30 De consument in de schappij, rep, 16.50 Dansmuz; 17.15 3.00 Nws en c Regeringsuitz: 20.00 Nws; 20 05 Gevar.progr; 22.00 comm; 2215 Weense muz; 22.40 Samer samen thuis, hoorsp; 23.00 Nws; 23.15—24.00 gebed en llturg.kal; 8.00 Nw 8 15 Gram; 8 50 V d vrouw; 10.00 V kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben Je zest 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 An lus: 12.03 Metropole ork en soliste; 11 Land- en tuinb.meded; 12.33 Ballroom o 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath.m 13.20 Amusmuz; 13.50 Ritm.muz; 14.00 V 40 Boekbespr; ang; 15.10 Kroniek v. Letteren 1535 Lichte muz; 15.55 Gr» Gregi 17.35 Lichte muz: 17.55 Amus.muz; 18.15 Journalistiek weekoverz; 18.25 Gram; 18.30 Parl.overz; 18 40 Jazzmuz; 19.00 Nws; 19.10 Philh.oi 20.00 Twee Tonnetjes prijze Aot; 21.25 Gevar.progr: 22.35 zondag in. Aansluitend: Avo turg. kal: 23 00 Nws; 23.15 Nwi Televisieprogr. NCRV: 17.00-17.30 V d kind. KRO: 20.00 Gevar.progr; NTS: 21.30— 22.00 Interland goochelwedstrijd Nederland- Engeland. BBC Home service. 330 m. 12.00 Gevar.muz; 12 30 Dansmuz: 13.00 Gram; 13.25 Have a go! 13.55 Wccrber; 14.00 Nws; 14.10 Gevar.muz; 15.00 Hoorsp; 15.40 Sport; 16.35 Gram; 17.30 Caus, 18.00 V d kind; 18.55 Weerber: 19.00 Nws; 19.15 Stad en land; 19.45 Lichte muz; 20 30 Interv; 21.0C Gevar.progr; 22.00 Nws; 22.15 Hoorsp: 23.4! Avondgebeden. 24.00—0.08 Nws en weerber. Engeland, BBC Light programme. 1500 en 247 m 13.15 Gram; 13.55 Sport; 14.15 Orgel spel; 14.45 V d kind: 15.00 Lichte muz; 15.45 Gevar.muz; 16 15 Sport. 17.15 Milork; 19.45 Vragenbe- 0.50 Progr.-o\ 15 Radio-Almanak; 14.30 Ri diojourn. 15.00 Gram; 15.15 Accordeonmui 15.30 Gram; 15.45 Accordeonmuz; 16.00 16.45 Eng Nws; 22.15 Verz. progr; 23.00 5 24.00 Dansmuz. Brussel 484 m. 12 15 Lichte Gram; 13.00 Nws; 13.30 Gram; tijd; 16 00 Bel Canto; 17.00 Nws: Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Amsterdam: M. L. W. Schoch te Rotterdam; voor De Bilt- Oost: J. H. Cirkel te Woudenberg. Aangenomen naar Antwerpen (Prot. Kerk; jeugd- en ziekenhuiswerk; tevens toez. tweede predikantsplaats): B. J. J. Naessens te Heemskerk. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Oost: F. Vroon te Groningen en K. Welbedacht te Oudewater. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Aangenomen naar Emmeloord: J. Bom- hof te Uithuizen (vak. C. G. Bos) G. Versteeg kantsplaats. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Biezelinge: W. Meijn- hout te Franeker; voor Zwijndrecht: M. C. Tanis te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te IJsselmonde: A. F. Hon- 3op te Goes, uit een tweetal met H. van Gilst te Dirksland. Aangenomen naar Norwich Ont. (Ca nada): G. Zwerus te Sunnyside Wash. (Ver. St.). Bedankt voor Barneveld en Melis- kerke: W. Hage te Nunspeet. „Kom toch maar niet" De verkoeling ln de kerkelijke be trekkingen tussen Oost en West gaat door. Thans hebben de lutherse bisschop pen van Denemarken een uitnodiging aan het patriarchaat van Moskou tot een bezoek aan Kopenhagen teruggeno men, „ln verband met de huidige situa tie". Het is duidelijk, dat de geheel ver schillende beoordeling van de gebeur tenissen in Hongarije hier de oorzaax Gebed onder het werk Wil je het werk goed doen, dan is er niet veel tijd om te bidden. Toch mag het gebed nooit ont breken. Wanneer men werkelijk God zoekt, dan is God nooit af wezig en dan heeft het gebed ons hart reeds verlaten nog voordat er gedachten of woorden zijn ge vormd. De woorden, die bij schrik, opwinding en spanning uit onze mond schieten, zijn dikwijls een teken dat het hart niet deugt. De woorden „God" en „Goddank" zijn bijna altijd een vloek, zelden een spontaan ge bed. Zonder een biddend hart is het drukke leven een woestijn zon der God. En V.s toch hoort en ziet men zo veel, dat gebed nodig maakt. Wat moeten er niet een beslissingen worden genomen, waarvan men de draagwijdte niet kan voorzien. Hoe vele malen zijn. het leven en gezondheid van ons zelf en van anderen in het geding. Hoe vele malen vernemen we niet van ziekte en ellende, die anderen treffen. Te veel dan dat men dit 's avonds aan het einde van de dag nog herinneren kan. Al deze dingen worden in het dagelijks gebed vergeten. Daar om is er in het werk een leven met God nodig. Ik heb de Heer voortdurend voor mij, zegt David. Hij was een man van het volle EEN WOORD VOOR VAN DAAG De schorsingen te Nijega-Opeinde Naar aanleiding van de schorsing voor drie maanden van de predikant, twee ouderlingen en een diaken te Nye- gaOpeinde (de kerkeraad weigerde el ders „aangenomen" vrijzinnige lidmaten in te schrijven) schrijft de Nieuwe Pro vinciale Groninger Courant: Merkwaardig is dat we hier te doen hebben met iets van de naweeën va hervormde kerkorganisatie van 1816. Onder de nieuwe kerkorde zou van dergelijke inschrijving geen sprake heb ben kunnen zijn. Het gebeurde speelde zich echter af enige maanden voordat de nieuwe kerkorde werd aanvaard. Het is met het oog daarop, dat de zaak zo lang heeft „gehangen". Het was alsof de commissie uit de generale synode de zaak niet goed meer aandurfde De situatie te Nijega-Opeinde (een i binatie van twee gemeenten) is zo, dat de ene gemeente in meerderheid orthodox en de andere in meerderheid vrijzinnig is. In het verleden hebben dan ook vrij zinnige en orthodoxe predikanten de ge meenten gediend. Met de komst van ds. Postma bleek, dat deze predikant zijn kinderen op een christelijke school deed. Dit wekte dusdanige reacties in het vrij zinnige deel der gemeenten, dat men pogingen ging aanwenden om de meer derheid der vrijzinnigen sterk te maken. Vandaar dit tot lidmaat maken van de 21 vrijzinnigen. Toen dit onder de leiding van ds. Post ma te Nijega-Opeinde niet ging, heeft de methode,, bekend uit de jaren va doleantie, aangewend om de lidmaten in een naburige vrijzinnige gemeente te doen aannemen en hen daarna te doen overschrijven. Ds. D. Lamberts te Drachten heeft zich hiertoe geleend. Onder de oude sy nodale organisatie was dit mogelijk. werkelijke leven, maar bij alles wat hij deed had hij de ogen ge vestigd op God. Slechts dan is het mogelijk werkend te bidden. Imposant boekwerk gereedgekomen MET toelichtende li teratuur over de Bijbel is het in Neder land een merkwaardig geval. Het gereformeer de volksdeel bijvoor- bëeld we nemen het begrip, als zo vaak, in zeer brede zin kan welhaast niet over de stapels die in de laatste dertig jaar vooral bij de tot begrip geworden Kok te Kampen uit kwamen heenzien (het is daarom te merkwaar diger, dat in bepaalde hoeken van deze sector in het kerkelijke leven nog gegrepen wordt naar bepaald achter haalde uitleggers)Zo wel theologen als ge meenteleden kunnen op ruime wijze uit de voeten. En nauwelijks was de Nieuwe Ver taling van het Bijbel genootschap verschenen, of er kwam voor hen een uitgave met ver klarende aantekeningen. Andere sectoren van kerkelij k N ederland waren minder bedeeld. Weliswaar verschenen voor wat de confessio nele groep genoemd kan worden de beken de deeltjes Tekst en Uitleg. Maar vaak konden reeds de pre dikanten, die iets rui mer tegenover de tekstkritiek stonden, in weinig Nederlandse verzamelboeken te recht; laat staan de gemeenteleden. Reeds geruime tijd ligt op onze schrijf tafel een indrukwek kende poging om in dié leemte te voorzien: een voor „leken" geschre ven doorlopende com mentaar op de Bijbel in één deel. Het is de Commentaar op de Heilige Schrift, die vorig jaar gereed kwam, van buiten gezien reeds een imposant boek werk; de een tikje ouderwets aandoende band suggereert duur zaamheid; het feit, dat de tekst 1235 pagina's compres gedrukt om vat, doet geen schade aan de leesbaarheid; bij het eerste zien lijkt de vrij hoge prijs van zestig gulden redelijk. TY71J spraken over lees- baarheid. Men kan in de duidelijkste letter de onduidelijkste dingen doen afdrukken. Een theoloog kan dat nog beter dan „men". Veertien theolo gen wellicht nog beter. Toch diende dit boek, naar de opzet van de ini tiatiefnemer, de inmid dels overleden uitgever Paris, bijzonder voor ge meenteleden zonder theo logische scholing duide lijk te zijn. Dr. J. A. Vor der Hake nam de taak op zich alles wat de andere bewerkers had den geschreven door te lezen. Hij heeft zo nodig verklaring gevraagd voor gebezigde woor den, uitdrukkingen en be grippen, die de exegeet alles, de leek weinig zeg gen, hij heeft attent ge maakt op over het 'hoofd geziene moeilijkeplaat sen, hij heeft nadere verklaring gevraagd waar teksten, ondanks de ver klaring, toch nog ondui delijk bleven. Hij heeft de voltooiing van het werk niet gezien, even min als de hoogleraren Edelkoort en H. Th. Ob- bink. Kijkt men het boek na, dan is dr. Vor der Hake, en na zijn dood ds J. Germans, er in geslaagd het exegetisch jargon (we gebruiken het woord met eerbied) tot het mi nimum te beperken. Dit is reeds zo'n grote winst, dat dit boek veel aandacht verdient. boek. Beter illustratie dan de lijst der commentato ren te geven is nauwelijks mogelijk. Het zijn prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl, dr H. A. Bróngers, prof. dr. A. H. Edelkoort. prof. dr. B. Gemser, prof. dr. A. R. Hulst, dr. W. S. van Leeuwen, prof. dr. H. Th. Obbiiik, prof. dr. H. W. Obbink, dr. J. Schoneveld, dr. J. H. Stelma, prof. dr. W. C. van Unruk, prof. dr. Th. C. Vriezen, dr. W. J. de Wilde, prof. dr. J. de Zwaan. Nu zouden wij ons kun nen begeven in allerlei detailkritiek. Daarmede zouden wij onszelf en de lezers vermoeien en het is ook zonder dat wel duidelijk, dat over meer dan één tekst te spreken zou zijn, over meer dan één onderdeel van de uiterst instructieve inlei dingen eveneens. Wij doe len hier op de heldere ar tikelen betreffende de „Inleiding" dde het hele boek, de beide testamen ten en elk bijbelboek voorafgaan. Ze staan evenals de exegese zelf op zeer hoog niveau en hebben van de gecompri- meerdheid, die een vrij kort bestek nu eenmaal vraagt, niet geleden. TNTUSSEN kan de vraag rijzen, voor wie het boek nu eigenlijk be stemd is. Wij zonderden de gereformeerden uit. Niet alleen, omdat zij reeds ruime keus heb ben, maar ook omdat zij hier en daar uitleggingen en uitspraken tegen zul len komen, waar zij het beslist niet mee eens zul len zijn. Dat is niet erg, maar zij kunnen wel iets goedkoper, zij het iets lastiger over onder hen niet gangbare opvattin gen worden ingelicht. Idealiter zou het een gezinsboek kunnen zijn. Daarvoor lijkt de prijs te hoog. Zo komen we er toe, dit grote werk speci aal voor de verenigings bibliotheken van harte aan te bevelen. Leiders, die dagsluitingen moeten maken, leden, die plotse ling komen te zitten met een schriftgedeelte, voor gangers in kinderdien sten, vertellers op zon dagsscholen ze kun nen allemaal hier terecht. De aantekeningen zijn zo beknopt mogelijk gehou den, zodat men snelle in formatie heeft. De Commentaar op de Heilige Schrift is een uit nemende dienst aan het kerkvolk. Het geeft weer een excuus minder aan de aanhangers van de theo rie, dat dominee het al leen weet! i heel de lange procedure ge- de spits drijft. Hij heeft echter onder dé vigueur van de oude organisatie niet het recht weten te krijgen waarop hij zijn orthodoxe opvattingen in de kerk recht meent te hebben. Na de periode van drie maanden zal ds. Postma vermoedelijk zijn werk her vatten Of er verder iets zal gebeuren, hangt af van de houding van de kerke- Vi Dr. A. J. Wiggers lector aan de V.U. Directeuren der Vrije Universiteit heb ben dr. A. J. Wiggers te Kampen be noemd tot iector in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de geologie. Dr. Wiggers studeerde physische ge ologie en biologie aan de Universiteit van Amsterdam. Van 1947 tot 1951 was hij als geoloog-bodemkundige verbonden aan het Landbouwproefstation en Bo demkundig Instituut T.N.O. te Gronin gen. Sedert 1951 is hij in eenzelfde func tie werkzaam aan de Afdeling Onder zoek van de Directie van de Wieringer- meer (Noordoostpolderwerken) te Zwol le en Kampen. In deze functie is hoofdzaak belast met de leiding bodemkundige kartering van buiten dijkse of recent ingepolderde gebieden in Nederland (IJsselmeerpolders, LJssel- meer. Waddenzee, Z.W. Nederland). Dr. Wiggers is in 1955 aan de Univer siteit van Amsterdam gepromoveerd op het proefschrift „De wording van het Noordoostpoldergebied; een onderzoek naar de physisch-geografische ontwik keling van een sedimentair gebied". Sinds 1950 zijn verschillende publicaties van zijn hand verschenen. C.J.M.V- bondsdag in nieuwe vorm De bondsdag 1957 van het landelijk Christelijk Jongemannenverbond op He melvaartsdag, 30 mei, in Arnhem ge houden; mede ter gelegenheid van het feit dat de Arnhemse C.J.M.V. honderd jaar bestaat. Op Hemelvaartsdag gresseren opk de chr. tamboer- ei perskorpsen. Dit laatste congres wordt voor een deel te Delft gehouden, i heen en aantal korpsen zal gaan. Op de bondsdag (onder de Lentefeest") van het C.J.M.V. zal ook en openluchtspel worden opgevoerd park Zypendaall in Arnhem, waaro1 men voor deze gelegenheid de beschik king heeft gekregen van de gemeente; daar zullen ook een hagepreek en de bondsrede worden uitgesproken. Aan deze bondsdag vooraf gaat op 29 me jeugdcongres van het C.J.M.V. in Musis Sacrum. Vroeger was dit een huishou delijke vergadering, doch men hoopt door het houden van een congres meer bezoekers te trekken. Pensioenfonds voor bloembollenbedrijf verplicht gesteld Op verzoek van de organisaties va werkgevers en werknemers in hi bloembollenbedrijf heeft de staatssecre taris van sociale zaken met ingang van 1 februari a.s. voor de mannelijke werknemers van 18 tot en met 64 jaar, werkzaam in deze bedrijfstak, het deel nemen in het bedrijfspensioenfonds voor het bloembollenbedrijf verplicht ge steld. In dit te Haarlem gevestigde pen sioenfonds, dat reeds in 1931 is opge richt, nemen ongeveer 14.350 werkne mers deel. Met inbegrip van dit pensioenfonds is het aantal bedrijfspensioenfondsen, waarin de deelneming op grond van de wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds verplicht is gesteld, thans gestegen tot 22. Jubileumcongres van wegenbouwers De Nederlandse Vereniging van We genbouwers die, zoals gemeld, op 16 ja nuari a.s. haar 20-jarig bestaan zal vieren, werd in 1937 opgericht met het doel de gemeenschappelijke belangen der wegenbouwers te behartigen. Na; op een gisteren te Den Haag gehoudi persconferentie werd meegedeeld, zijn bij deze vereniging thans 150 onderne mingen aangesloten, die in 1955 een bedrag van bijna 175 miljoen wegenbouwwerken en onderhoudswerk uitvoeren en die werk verschaffen ongeveer 50.000 personen. De vereniging maakt veel propagan- i voor een nauwere samenwerking issen overheid en bedrijfsleven bij het uitvoeren van het wegenbouwprogram- terwijl zij ook meewerkt aan het ir 1956 opgerichte studiecentrum voor we genbouw, dat beoogt door een intensieve uitwisseling van gegevens de techniek de wegenbouw te verbeteren. 46. Neen, iets steekhoudends, iets, dat waar ge beurd was, wisit niemand te vertellen. Maar dat het komen zou, was zeker en het zou ge weldig zijn. En er was eigenlijk een onderlin ge stille wedijver om de eerste te zijn, die eindelijk het bijzondere ontdekken zou. Maar het was uitgebleven. Kuipers was nooit driftig geworden en had nooit een zuster aan het huilen gebracht en was evenmin bijzonder lief tegen een ander geweest. Ook van onenigheid in zijn huiselijk leven was er niets bekend geworden. Moest hij ge roepen worden, dan waren er vaste plaatsen, waar hij te vinden was. Maar altijd was er studie aan verbonden. Bevond hij zich in de polikliniek, de snijkamer, woonde lezingen bij. of zat thuis op zijn studeerkamer. Ook hield hij zich bezig met het nemen van proeven bij de apotheker, een muffige kerel, die alle professoren en doktoren, vooral de „snijers" zoals hij chirurgen noemde, met een grenzenloze minachtig bekeek, alsof hij het le- venskruid gevonden had. Waarom zocht Kuipers deze man zo dikwijls op en waarom verdroeg hij diens luimen en bedekte beledigingen? Om te leren, te leren! Men noemde hem „de student". Wat wilde hij dan bereiken? Maakte hij nog niet snel genoeg carrière? Neen, hij wilde meer, véél meer! Hij wilde, dat elk mens. die hij zou uitmoe ten en elkeen, die van hem hoorde direct zijn meerc'ïrheid zou erkennen. Niet „óók een bekend dokter zijn", maar zien. Zijm hoogste doel was geweest, zich aan- ip^ i Tl #H ti genaam te maken. Had goed zijn best gedaan, De glazen KniJkJker hmatz^d"rircnma-r ee,! gmKtis- dordeel van door KARL WEST d e bekende dokter. De meerdere en die meerderheid moest voelbaar, tastbaar voor hem zijn. Die grote dr. Kuipers moest dan doen vervagen het beeld van die stakker, cJie eens ook dr. Kuipers heette, .hier niet ver vandaan in dat mooie dorpje. Die suffert.die had moe ten zwijgen, toen een gewone plebejer hem uit schold, omdat hij zijn kind verkeerd behandeld had en die met beschaamde kaken de meest beledigende opmerkingen van een professor had moeten aanhoren. De herinnering aan die persoon haatte hij, in allen, die met dat tijdperk bekend waren of er deel aan hadden. Waren zij niet de schul digen? Hadden zijn vader en moeder dat niet het toppunt van geluk gevonden? O, zij allen, ook zijn vrouw, ze hadden het prachtig gevohden, wanneer hij daar gebleven was, vergeten voor heel de wereld. Tevreden, gelukkig. Wat een opvoeding, wat een milieu. Dat kwam van hun vrome overdenkingen Dat zat er bij hem dan ook nog te veel in. Daar om had die Rengers geen kind aan hem ge had Die bewoog zich al zo vrij. zo zeker toen, hoewel hij toch helemaal niet intelligen ter was. Dat deed de opvoeding. H:j, Anton, had geleerd in elk mens zijn meerdere te krijgen. Soms kon je het daarmee ver brengen. Hij ook, de rijke dochter van de steenfabrikant was zelfs zijn loon en een goe de ontvangst bij de professoren, maar wanneer je tegenstanders kreeg, dan verloor je. Nee. je moest zelfbewust zijn. Meerderheid moest afgedwongen worden. Daartoe moest alles weg gedrongen, vergeten worden, wat aan dat tijd- 'perk van vernedering deed terugdenken. Daar was ook Ada bij. Aan die verbintenis was ook vernedering verbonden. Na de ontmoeting in het ziekenhuis dacht hij eraan, dat hij door zo'n steenbakker was geduld en met schaamte herinnerde hij zich, hoe klein hij zich gevoeld had in dat grote huis. Hij, Anton Kuipers hoe was het mogelijk, dat hij zich vroeger in allerlei bochten had gewrongen om geduld te worden en stond hij niet ver boven hen? Zo groeide de nieuwe Anton KuiDers, vast besloten een wereld te overwinnen en zo be zag hij nu ook Ada. Niets meer was ze ge weest dan één, die hem vroeger gehinderd had zijn vleugels uit te slaan. Er zyl wat in die Anton Kuipers en het zal er uitkomen ook. Hij is op de goede weg. Hij heeft zijn ogen wijd open en is genegen van iedereen te Ieren. Wanneer hij na een gelukkige genezing In de vroege morgen van 9 januari bij vooraanstaande families vriendschappelijk ,heeftBhjdorp's Orang oetan Julia haar aan huis komt, dan herhaalt hij dat alleen twe.ecle Jpnd gekregen. Moeder en kind wanneer hem het een of ander bijzonders ge- "IS, mL'??„teïre o troffen heeft. 6 L. 1 a u de Rotterdanl- (WORDT VERVOLGD1 boren? W<>rp Vierde orang-oetan in Blijdorp geboren literatuur, nl. de „Tijl Uilenspiegel": van Charles de Coster, verfilmd. Dit' boek („La légende d'Uilenspiegel"): heeft na zijn verschijning in 1867 nogal wat opzien gebaard in België, waaruil Charles de Coster stamde. De Vlaamse vertalingen (o.a. René de Clerq) zijn door de Belgisch-Roomse geestelijk heid tegengewerkt, daar het boek een anti-Roomse geest ademt. Vooral de aflaathandel in de middeleeuwen komt er niet zo goed van af, zonder dat de! historie geweld wordt aangedaan. De Franse verfilming door Gérard Phi- lipe heeft aan de strekking of aan de feiten van het boek niets gewijzigd, ja zelfs bepaalde scènes nog wat ver- In verband met de politieke instel ling van de maker en de huidige anti- Russische tendens in de wereld, heeft de Nederlandse importeur besloten, de film „Tijl Uilenspiegel" nog niet in openbare vertoning uit te brengen. De Centrale Commissie voor de Film-' keuring heeft de film natuurlijk wel gezien en wilde haar zelfs het predi kaat „cultureel gekeurd" geven onder voorwaarde, dat er bepaalde voor de rooms-katholieken kwetsende scènes zouden worden geknipt. Daar het ver band dan geschonden zou zijn, heeft de importeur dat geweigerd. J~)E Filmkeuringscommissie heeft nu besloten, dat de film voor open. bare vertoning in ons land is verbo den. Dit op grond van enkele scènes over de aflaathandel en de Inquisitie, die volgens de commissie historisch onjuist zouden zijn en kwetsend voor de rooms-katholieke Nederlanders. We stellen een dergelijke zorg van de Filmkeuringscommissie natuurlijk bijzonder op prijs. Uit dit verbod blijkt, dat deze commissie de zaak ernstig neemt en geen kwetsende films in openbare vertoning wil laten geven. De film is naar de mening van de commissie in strijd met de goede zeden en voor die goede zeden wil onze Filmkeuring goed waken. Zo eenvoudig ligt de zaak hier ech ter niet. Want, zo vragen we ons af, sinds wanneer houdt de Filmkeuring alleen maar rekening met een bepaald volksdeel? Tot heden hebben we van het respecteren van andere geloofs overtuigingen bitter weinig gemerkt. Hoeveel films zijn er niet in om- Loop, die voor andersdenkenden kwet send zijn of kunnen zijn. De Filmkeu ring liet echter openbare vertoning toe. Om een enkel actueel voorbeeld te geven; de film „Carousel", waarin een reeds gestorven man van de zgn. .sterrenbewaarder" in de hemel even terug mag naar de aarde om iets goed te maken. Of enkele oudere producten ils „Salome", „David en Bathseba" en .Golgotha", waarin zelfs op ergerlijke wijze met de Bijbel wordt gesold. J^U de r.k. Nederlanders zich ge kwetst zouden kunnen voelen door de verfilming van iets, dat in de middeleeuwen geschiedde en niet be paald ten gunste van het rooms-katho- licisme was, wordt een film, als zijnde in strijd met de zeden, verboden. Wer kelijk, we hebben er geen bezwaar tegen als dan ook consequent door de Filmkeuring wordt gehandeld en dus elke film, die een bepaalde overtui ging zou kunnen kwetsen, wordt ver boden. En wie maakte overigens uit, dat de verfilming van aflaathandel en het optreden der Inquisitie historisch onjuist is? We menen dat de Filmkeuringscom- issie in dit geval wat willekeurig is omgesprongen met haar rechten en dat ze de voorwaarden tot het verbieden van een film wat verkeerd heeft ge- interpretéerd. In de film „Tijl Uilenspiegel" wordt immers geen geloof aangevallen, maar een ook door de rooms-katholieken uit 1957 afgekeurd optreden van gees telijken uit de middeleeuwen. Dit is geen historievertekening, net zomin als in de films „Johannes Hus" en „Maar ten Luther". In zijn Encycliek „Vigilanti Cura" zei Paus Pius XI op 29 juni 1936 o.m.: „Het is in onze tijd allernoodzakelijkst te waken en met alle kracht er aan mede te werken, dat de film geen leerschool van bederf wordt, maar dat zij er ten zeerste toe bijdraagt om de mensheid op de juiste wijze op te voeden en te veredelep". Als de Filmkeuringscommissie zich eer aan deze uitspraak hield van het hoofd der R.K. Kerk, dan zou zij te recht een groot deel zo niet het grootste deel van de film verbieden voor openbare vertoning. En dat zou belangrijker zijn dan de film „Tijl Uilenspiegel". Nu zijn er precedenten geschapen, aaraan de Filmkeuring zich ook in het vervolg zal moeten houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2