Jlieumc £dhsrljc GTouranl Akkoord met atoomwapens Russen over noodzakelijk Zal ook het „laatste wapen" verboden worden? Ook Adenauer wil verbod atoomwapens De wereld moet ingelieht over Hongarije Mendès-France middelpunt van verwoede veldslag Moeilijk jaar, maar geen reden voor pessimisme Bouwbedrijf dreigt ook met mars naar Den Haag Jemen vraagt hulp van Sowjet-vrijwilligers COUPONS H PRIJZEN VRIJDAG 11 JANUARI 1957 29 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10853 Chef-red.: H. W. 3- ENSERINK CHRISTELIJK-N A Tl ON AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastlcli l« gljebleoeo "myn bert In tcgljenspoet Macmillan aristocraat in taal en manieren Zlh PAGINA S 75 Boodschap van Eisenhower: i3 Eisenhower heeft verder in zijn bood schap het Congres met klem steun ge vraagd voor zijn plannen voor het Mid den-Oosten. Ik verklaar opnieuw, zei Eisenhower, dat deze kwestie van vitaal en onmiddellijk belang is voor de veilig- GISTERMIDDAG IN LONDEN TN zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres (The state of the Union) J- heeft president Eisenhower gisteren met grote nadruk gezegd, dat de V.S. streven naar een aanvaardbare ontwapeningsovereenkomst met Rus land. „Wij zijn bereid", zei de president, „elke betrouwbare overeenkomst aan te gaan, die aan de neiging steeds vernietigender atoomwapens te ma ken, een einde maakt". Hoewel Eisenhower de desbetref fende passage om onbekende redenen 1 uit zijn rede had weggelaten, heeft I later de voorzitter van de Ameri- i kaanse delegatie bij de V.N. meege deeld, dat Amerika de volgende week 1 nieuwe voorstellen over de ontwape- ning bij de algemene vergadering zal indienen Hoe deze voorstellen zullen zijn, viel op te maken uit de woorden die Eisenhower in zijn boodschap aan de ontwapening wijdde. De president zei: „Een gezonde en gewaarborgde over- i tenkomst inzake opengestelde luchtrui- menongewapende schildwachten in de I lucht en een verinindering van de bewa- pening zou een waardevolle bijdrage tot een duurzame vrede voor de komende jaren leveren. Wij hebben aanhoudend gestreefd naar een dergelijke bijeenkomst en zijn bereid elk betrouwbaar akkoord aan te gaan. Hierdoor wordt aan de ont- wikkeling van steeds vernietigender kernwapens een einde gemaakt, wordt de ontwikkeling van ruimteprojectielen en satellieten wederzijds onder controle gebracht. Ook wordt dan een verminde ring van de bewapening, de militaire strijdkrachten en de militaire uitgaven mogelijk". OOK „LAATSTE WAPEN Uit deze verklaring van Eisenhower blijkt, dat de Amerikaanse regering bereid is ook te onderhandelen over het toezicht op de ruimteprojectielen. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat Eisenhower erin zal toe stemmen zijn voorstel uit te breiden tot een verbod op het vervaardigen en het gebruik van lange-afstandsraket- ten, waaronder het intercontinentale projectiel dat „het laatste wapen" wordt genoemd. „Dit laatste wapen" is verreweg het gevaarlijkste en kan volgens militaire De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft vandaag een beroep gedaan op de grote mogendheden, een weg te banen voor regeling van de internationale problemen door de atoomwapens te verbieden. Grootste zeilschip wordt nóg groter Driemaster die ruim 50 meter lang wordt (Van een onzer verslaggevers) Het grootste zeilschip dat ooit in Ne derland is gebouwd, zal nog groter wor den dan men aanvankelijk op de Amster damse scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. had gedacht. De ontwerper van dit stalen plezier jacht. de Engelsman Robert Clark, heeft namelijk de opdracht gegeven het schip van drie masten te voorzien en het een lengte te geven van ruim vijftig meter, hetgeen drie meter meer is dan in het oorspronkelijke ontwerp. De Griek John Carras is de eigenlijke opdrachtgever voor de bouw van de drie master, die de grootste wordt in eer kwart efeuw waar ook ter wereld is ge bouwd Het in 1927 eveneens voor eer Grie gebouwde jacht Creool, is nog iet: langer. Het nieuwe schip, dat in 1951 klaar moet zijn, heeft nog geen naam Het zal de ocean engaan bevaren. Het wordt 8Vè meter breed, het krijgt eer diepgang van AVz meter en een zeilopper- vlak van 650 m2. De hoogste mast komt 50 meter boven de waterspiegel. In he: schip, dat een kruising zal zijn tusser een schoener en een kits. komt een hulp motor van 1000 pk Zaak-De Braai voort koningin Elizabeth, st staat op z\jn gezicht' te lezen, wist immers niet wat beslist zou worden over de opvolging van Eden gaat Het proces tegen de Nederland* heer H de Braai, die beschuldigd wordt van samenspanning tegen de Indonesische regering, wordt 21 januari voor het land- gerecht te Madjalengka hervat, aldus ver neemt de correspondent van A.N.P. te Djakarta. De zittingen werden in december uitge steld in verband met de ziekte van d< landrechter, doch deze is hersteld. Na afloop van het gesprek m zijn vorstin wist Churchill meer. G< zien zijn opgewektheid, was hij ni ontevreden over het bereikte resultaat. Harold Macmillan u>as ongetwij feld niet minder tevreden. Toen deze foto werd gemaakt onderweg naar het paleis kon hij echter slechts gissen wat hem te wachten stond. Bij een kascontrole op het kantoor Pur- merend van de Nederlandse midden- standsbank is een aanzienlijk tekort dekt. De politie heeft twee personeels leden, de 32 jarige boekhouder J. G. en de 26-jarige H. W. B., beiden uit Am sterdam aan gehouden. Zij hebben be- Zuid-Korea. Het Zuidkoreaanse parle ment heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor opheffing van het be stand met Noord-Korea. Het herenigings plan door de V.S. bij de V.N. ingediend is verworpen, daar men alleen verkiezin gen voor Noord-Korea wil en nic Zuid-Korea. heid en vrede van de vrije wereld. Alleen geïsoleerd kan Amerika zelfs niet de eigen veiligheid verzekeren. DREIGEMENT Even later dreigde Eisenhower: De Verenigde Staten kunnen een vfjand, ie een aanval onderneemt zwaar straf fen. Er worden in ons land voortdurend doelmatiger wapens ontwikkeld, sommige een verbazingwekkend gen hebben. De voorstellen voor het binnenland, die Eisenhower noemde, omvatten burgerrechten van negers in de zuidelijke staten te verzekeren en uit te breiden, verbetering van de inkomsten van de boe ren en uitbreiding van de sociale voorzie ningen. Veel van deze voorstellen waren het vorige jaar reeds bij het Congres in gediend. De president zei waakzaam te zijn tegen inflationistische tendensen, die altijd werkzaam zijn in een dynamische nomie. Onnodige prijsverhogingen moeten vermeden worden. De loonsverhogingen moeten in een redelijke verhouding staan tot de verhoging van de produktivitcit. In Hongarije al 20 doodvonnissen Drama aan de grens Het militaire hof van het garnizoen te Boedapest heeft gisteren weer twee doodvonnissen uitgesproken. De veroordeelden waren ervan be schuldigd, wapens en munitie ver borgen te hebben. Het aantal dood vonnissen, dat bekend is, steeg hier door tot twintig. Minstens zes „con tra-revolutionairen" zijn geëxecu teerd..1 Hongaarse grenswachten hebben meisje van 22 jaar doodgeschoten, dat met haar vader naar Oostenrijk probeerde te ontsnappen. De houtvester Janos Lin- coenter en zijn dochter Veronika zagei zich plotseling omsingeld. Zij werdei eerst beroofd van het weinige, dat z(j bi zich hadden en vervolgens wilden d> grenswachten het meisje visiteren. Toen zjj weigerde, zich hieraan te onderwerpei schóót een van de grenswachten haa dood. De houtvester werd daarna ge dwongen, de grens %ver te hollen. De Hongaarse nationale vergadering zou binnen een maand bijeenkomen oir het regeringsprogramma van Kadar tc bespreken. Verder zou een eventuele uit breiding van de regering ter sprake ko- De onrust onder de arbeiders van Boe dapest duurt intussen voort. Eenheden van de communistische militie worden ge reed gehouden om in te kunnen grijpen. Ongeveer een half miljoen Oostenrijkers hebben hun onlangs over leden president dr. Theodor Koemer de laatste eer bewezen. De be grafenisstoet werd geëscorteerd door een erewacht van het Oostenrijkse leger en trok langs het Weense parlementsgebouw. Familieleden van dr. Koemer en bondskanselier Julius Raab volgden de stoet. V.N.-commissie benoemd Tj^EN SPECIALE COMMISSIE voor derzoek naar de toestand in Hongarije is gisteren na twee dagen van fel debat door de algemene vergadering ingesteld. Vertegenwoordigers van Denemarken, Australië. Tunesië", Ceylon en Urugay zullen inlichtingen verzamelen en verslag uitbrengen aan de algemene vergadei „De resolutie is niet ideaal." zei Nederlandse afgevaardigde, mr. C. A. Schürmann. „maar zij geeft uiting het thans bereikbare De Sowjetunie heeft de rechten van haar buurstaten vertrapt. De volkerenorganisatie moet met de grootst mogelijke kracht maatregelen ten uitvoer leggen om de toestand van het Hongaarse volk te verbeteren." Volgens mr. Schürmann is het wakker schudden en houden van de wereldopinie het krachtigste wapen, waarover de V.N beschikken Om door middel hiervan druk uit te oefenen op de Sowjetunie moeten de volkeren zo volledig en betrouwbaar mogelijk worden ingelicht. De commissie van onderzoek zou zich van de naakte feiten op de hoogte kunnen stellen en er tevens voor kunnen zorgen, dat de aan dacht van de wereld op het Hongaarse drama gericht blijft. Hammarskjöld gaat Het Russische nieuwsagentschap Tass nd verklaard, dat Ham- nabije toekomst een be- irjje zal brengen. Een der heeft gister: marskjöld in zoek aan Ho Traan gasbommen in Parijs JN HET PARIJSE „Palais des Sports'" heeft gisteravond een verwoede veld slag gewoed tussen voor- en tegenstanders van Pierre Mendès-France, die er een redevoering zou honden. Nog voor hij het spreekgestoelte had beklommen, vlogen tientallen traangasbommen in zijn rich ting. Er ontstond brand en de ongeveer 5000 aanwezigen gingen elkaar te lijf. Een aantal gehelmde politiemannen stelde zich voor het podium op om Mendès-France te beschermen. Deze maakte ten slotte persoonlijk een einde aan de slag door voor te stellen, gezamen lijk de Marseillaise te zingen. Niemand durfde te weigeren en toen pas kreeg de politie de kans, de hal. waarin voor tien duizenden guldens schade was aangericht, te ontruimen. Niemand wist eigenlijk precies, wie de vergadering hadden verstoord, de com munisten of de poujadisten. Voor alle zekerheid trok een aantal radicaal-socia listen toen maar naar een bijeenkomst van laatstgenoemden, die even verderop werd gehouden. Maar hier had de politie het al aan zien komen: men stuitte op een stevige haag van gewapende politiemannen. De radicaal-socialist Pierre Clostermann, bekend als schrijver en vlieger, was echter al binnen. Toen hij het woord vroeg om de pouja disten van repliek te dienen, vielen zij hem van alle kanten aan. Deerlijk mis handeld werd hij letterlijk op straat ge- economische vertegenwoordigers van d V.N., die de vorige week in Boedapei was, zou de komst van de secretaris-ge neraal hebben voorbereid. Maar radio Boedapest zond gisteren Hongaarse regeringsverklaring uit, wa met de meeste nadruk werd geprotesteerd tegen de benoeming van de V.N.-coir sie, welke een ongekende en onbeschaam de inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Hongarije werd genoemd. Vervolgens zeide radio Boedapest, dat het Hongaarse parlement binnen eer maand bijeen zal komen om het regerings programma en een uitbreiding van he' huidige kabinet-Kadar te bespreken. Het verbod tot vergadering zal tot 31 maart gehandhaafd worden; de beperking op de verkoop van sterke dranken is op- Minister Hofstra over 1957 W7"IJ BEVINDEN ONS in een toe- VV stand van overspanning en moeten ons nu enige beperkingen gaan opleggen. Daartoe is allereerst nodig, dat wij doen wat er te doen valt en ernaar streven in een betere situatie te geraken. Ik ben ervan overtuigd, dat het gehele jaar 1957 moeilijk zal zijn. Aanleiding tot pessimisme is er niet, maar wel dienen we te besc//cn. dat wij in dringende tijdnood kunnen ge'aken. Indien integraal wordt gedaan wat de omstandigheden thans vereisen, kan een vreugdevoller perspectief, echter niet op korte termijn, tegemoet worden gezien." Deze waarschuwende woorden sprak gistermiddag de minister van financiën, de heer H. J. Hofstra. aan de lunch, aan geboden door de werkgeversgroep van de P.v.d.A., in zijn rede „Enige aspecten van het financieel en economisch beleid". De minister onthulde in zijn rede. die werd aangehoord door vele vooraanstaan den in het Nederlandse bedrijfsleven, geen sensationele nieuwtjes, maar ging wel nader in op de kabinebspolitiek, politiek die het resultaat is van praotrtsche samenwerking tussen verschillende par- Doelstellingen Minister Hofstra noemde de volgend* centrale doelstellingen van het Kabinet: "I Handhaving van het monetair er budgetair evenwicht. Dat het monetaire evenwicht zoek 16 vindt vooral zijn oorzaak in de na tionale overbesteding. Het sein 6taa op onveilig. Er is geen geld voldoen de beschikbaar en de woningbouw. z< waarschuwde de minister, wordt wan hopig in gedrang gebracht. O Hogere werkgelegenheid, vergroting van de produktie. van de uitvoe van het nationaal inkomen. In dit verband merkte de minister op, dat wij voor een veel groter pro bleem staan dan enig ander land West-Europa- Want wij moeten i mers een nieuwe werkgelegenheid zoeken voor een steeds groeiende be volking en niet alleen werkgelegen heid, maar ook woningen. O Bevordering van een sociaal recht- vaardige verdeling van het nationaal inkomen. Schilders, metselaars enz. verontwaardigd (Van onze sociale redacteur) De Nederlandse ondernemers, die werk zaam zijn in de nevenbedrijven van het bouwbedrijf zijn diep verontwaardigd over het nieuwe ontwerp vestigingsbesluit bouwbedrijven 1936, dat de regering enige tijd geleden ~voor advies aan de S.E.R. zond. Het krenkende in dit ontwerp-besluit is, dat de (hoofd) aannemers van bouw werken in het vervolg zonder meer recht zullen hebben de werkzaamheden van de nevenbedrijven zelf uit te voeren. Enige geringe theoretische kennis wordt hiertoe voldoende geacht, terwijl in de nevenbedrijven voor de leerlingen een op leiding van acht jaar bestaat. Onder bedoelde nevenbedrijven van het bouwbedrijf vallen het schilders-, stuka doors-, steenhouwers-, loodgieters- en fit ters en steen-, houtgraniet- en kunst- steenbedrijven. In een massaal bezochte protestverga dering gisteren te Utrecht gehouden is bet ontwerp-vestigingsbesluit fel gehekeld en Samenwerking met Engeland op basis van gelijkheid voorgesteld itunie uitge nodigd vrijwilligers tc sturen om zijn land tc helpen In de vrijheidsstrijd tegen En geland. Op een persconferentie heeft hi) gezegd, dat vrijwilligers uit alle landen welkom zijn. Reeds duizenden zouden zich hebben aangeboden, onder wie West- en Er is een Jemenitische verklaring uit gegeven, waarin wordt herinnerd aan de rede wan de Britse Labourleider Hugh Gaitskell. Deze had toen betoogd, dat hij voorstander is van een politiek, ge baseerd op de erkenning van nationaal zelfbeschikkingsrecht en economische sa menwerking op basis van gelijkheid. Op deze gronden zou Jemen onmiddellijk met Engeland willen samenwerken. In de verklaring stond tevens, dat men een onderzoek door een V.N.-commissie zou In Aden is gisteravond bekend gemaakt, dat Jemenitische soldaten en stamleden nog steeds het protectoraat Aden blijven aanvallen. Het Engelse luchtmachthoofdkwartier in Aden heeft bericht, dat er weer straal vliegtuigen :n actie zijn geweest tegen dr binnengevallen strijdkrachten uit Jemen. Een nieuweling in het luchtruim, de Franse „vliegende kachelpijp". Deze eerste foto, die het ministerie van luchtvaart heeft vrijgegeven, betreft het door de vliegtuigbouwer Leduc gebouwde straalvliegtuig O 22, die de piloten Sarrail en Litole op hel ogen blik invliegen. Voor de voortstuwing gebruikt men twee verschillende krachten, die van een turbinemotor, waarmee de machine kan opstijgen en de vlucht kan beginnen en die van een raketmotort die pas in werking komt als de kachelpijp inderdaad vliegt. De motor kan het toestel een snelheid geven van meer dan 2000 km. per uur, zowel in horizontale als in duikvlucht. De piloot moet in ver band hiermee voor ih de neus liggen. De met dit luchtmonster bereikbare hoogte is 30 km. Staatssecretaris Moorman naar Verenigde Staten De staatssecretaris van Marine, vice- admiraal b.d. H. C. W. Moorman, zal be gin februari met hoofdvlootpredikant J. H. Sillevis Smitt en de Amerikaanse ma rine-attaché, kapitein ter zee J. C. Shaw, een bezoek ?=n H° Verenigde Staten brengen. in een resolutie scherp afgewezen. De S.E.R.-commissie, die met het advies aan de regering is belast, zal worden verzocht, de regering te adviseren het ontwerp in De protestvergadering, die uitgroeide tot een demonstrdfief congres, was belegd door de federatie van ondernemers in nevenbedrijven van het bouwbedrijf. Vier sprekers vertolkten het standpunt van de organisaties. Een van hen zeide: Desnoods zullen we naar Den Haag op trekken om te demonstreren tegen de „branche-af breuk". Djakarta nog in onzekerheid Opstand op Celebes breidt zich uk Sprekend over hef rapport van de S.E.R. inzake de bestedingsbeperking merkte minister Hofstra op, dat ook be lastingmaatregelen nodig zijn om de koop- kraoht in de particuliere sector te ver minderen. Wij moeten een stap terug doen ^an voor een pijnlijk proces, omdat elke teruggang nu eenmaal pijnlijk is. Als wij onze investeringsplannen voort zetten, lopen we onherroepelijk klem. Daarom deed de minister een beroep op alle betrokkenen niet in alarmstemming geraken, maar ernstig de toestand in zien en mee te werken aan de op lossing en beheersing op te brengen, die het herstel van het evenwicht ver eist ia. VIER DODEN IN HET VERKEER Op de Laan van Meerdervoort in D e n Haag is gistermiddag de 78-jarige voet ganger J. de V. bij het oversteken door een personenauto aangereden. Het slacht offer was op slag dood. Toen de heer A. de Kleyn (59 jaar) te Veenendaal op zijn fiets een voor- rangsweg overstak, werd hij door een auto gegrepen. De man is aan zijn ver wondingen overleden. Gistermiddag is te B o e k e 1 o de 47- jarige mevrouw G. J. van Grietjes—van Braam uit Enschede, die op een brom fiets reed, door een Duitse auto aange reden. De vrouw is vrij spoedig daarna overleden. Te Drieberge n-Rijsenburg is gis termiddag een met stenen geladen vracht auto op een personenauto gebotst. De bestuurder van de personenwagen, N. uit Maarsbergen, is kort daarop in het zie kenhuis overleden. De naast hem zit tende heer V. d. L., eveneens uit Maars bergen, werd zwaar gewond. Lager disconto in Duitsland Met ingang van heden is in West- Duitsland het bankdisconto verlaagd van 5 tot 4Vz% door de Bank Deut- sóher Lander. Dit volgde op een eer dere discontoverlaging in september toen er eveneens een half procent af ging. Na diverse discontoverhogingen tussen eind 1955 en begin 1956 was de investe ringsactiviteit en daarmee het tempo van de economische groei aanzienlijk gedaald. Velen waarschuwden tegen te grote af koeling van de conjunctuur en wezen op het gevaar van werkloosheid, dat hier door zou kunnen ontstaan. Anderzijds vraagt men zich nu af, of het wel juist is, in deze tijd van stijgende lonen en prij zen het geld goedkoper te maken. Vier van de overblijvende zes Indone sische kabinetspartijen hebben gisteren een spoedbtyeenkomst gehouden om de toestand te bespreken, welke is ontstaan door het uittreden van de Masjoemi. Deze laatste tracht de Nahdatoel Oelama over halen het voorbeeld te volgen. De Manchester Guardian is van oor deel. dat het beste resultaat van de op stand op Sumatra het weder optreden van Hatta zou zijn. Intussen wordt de toestand verscherpt doordat het provinciale bestuur van Cele bes om versterkingen heeft gevraagd, aangezien de roerigheid der opstandelin gen in het noorden toeneemt. Het leger verklaart, dat deze zo spoedig mogelijk rullen komen. De bevolking van op: dige streken wordt naar veiliger oorden overgebracht. De premier heeft een delegatie uit Zuid- oost-Celebes ontvangen, die om bescher ming vroeg daar de woningen worden ver brand en de mensen naar de bossen moe ten vluchten. Hij beloofde een onderzoek. Radio-Medan maakt bekend, dat het door kolonel Simbolon na zijn opstand afgekondigde verbod van onwettige inbe zitneming van grond gehandhaafd blijft. Communisten kregen toch wapens In weerwil van alle tegenspraken gaven militaire autoriteiten te Medan toe. dat er wapens zijn uitgereikt aan enige leden van de communistische vakbond Sar- boepri. De doodstraf wordt in Noord-Sumatra gedreigd tegen burgers bij wie men pens aantreft. Volgens het Medanse blad Hakuan Simbolon zich slechts bij Sukarno i den als Hatta premier wordt. Het socialistische blad Pedoman vraagt zich af, wat voor plannen Sukarno eigen lijk heeft. Doodvonnis. In Athene is de 48-jarige Nicholas Athanassiou. de leider van de communistische spionage in Griekenland, door een krijgsraad ter dood veroordeeld. 1000 DEN voor NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Nieuwe storing De Bilt verwacht tot mor- genavond' Toenemende bewol king met tijdelijk enige regen. Tot krachtig of hard aanwak- land plaatselijk temperaturen kerende wind tussen noord west en zuidwest. Vannacht in het binnenland plaatselijk temperaturen om het vriespunt. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1