Micuwe geihsctfe ÖTouraitl ieuwe Kominform in de maak Net der satellietlanden Geen Engelse en Franse schepen door kanaal nauwer aangehaald Drie kinderen slachtoffer van verkeer; een verdronken Kadar kondigt Hongaren ijzeren discipline aan een - MAANDAG 7 JANUARI 1937 Directie; F UiEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. E.NSERINK Zevenendertigste jaargang No 10849 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden et Omstreken St(iat»attftl| k fftrtlrvts «ga bert la tegtjenspott Dagelijks leven in cijfers ZIE PAGINA S Felle rode reactie op plan-Eisenhower I President Eisenhower tijdens zijn rede voor het Amerikaanse congres. i Links achter hem vice-president Nixon, rechts de voorzitter van het congres, Sam Rayburn. Als Gaza niet ontruimd is Doorvaartgeklen moeten direct aan Egypte worden voldaan wgr-* niet uit de kuststrook van Gaza hebben teruggetrokken, zal Egyp- e niet toestaan, dat Britse en Franse chepen het Suezkanaal passeren. Alle schepen, die gebruik maken 'an het Suezkanaal, zullen het door- •aargeld 'direct moeten voldoen aan le Egyptische maatschappij. Dit heeft president Nasser gisteren erklaard. De Egyptische regering heeft in het fgelopen weekeinde een krachtig pro tst by de V.N. ingediend tegen de trage trugtrekking van de Israëlische troepen. )e Egyptische verbindingsofficier bij de "N„ generaal Helmi, heeft met klem bij encraal Burns op een snellere tcrug- icht aangedrongen. De Golf van Akaba Eban, de permanente Israëlische ver- egenwoordiger bij de Verenigde Naties, leeft op zijn beurt met Hammarskjöld (esproken over een verhindering van de sraëlische scheepvaart in de Golf van Ucaba, het herstel van de Egyptische ba- de Sinai en hoe het optreden van le Egyptische commando's in de strook an Gaza onmogelijk te maken. Vrijdag reeds was op het Amerikaanse lepartement van buitenlandse zaken een ilische aide mémoire ontvangen, •in wordt verklaard, dat een vrije t van alle schepen in de Golf van Vkaba van groot belang is. Amerika wordt in dit stuk duidelijk [emaakt. dat Israël vastbesloten is Cha- Es Sheikh en Ras Nazrani in Sinaï egenover het Tiraanse eiland te blijven bezetten, tenzij waarborgen van de Vcr- igde Naties worden ontvangen, dat Is raël kan rekenen op een blijvende vrije doorvaart. Schepen bevrijd De werkzaamheden in het Suez- :anaal zijn inmiddels zo ver gevor- mgin terug uit Kon Sankt Anton Koningin Juliana Is vanmorgen per speciale trein uit Sankt Anton in Baarn aangekomen. Zij reisde met de prinses sen Irene en Margriet. Prinses Beatrix blijft nog enkele dagen in Oostenrijk om in Ziirs, aan de andere kant van Arl- berg, deel te nemen aan een universltelts- ski cursus. Prihses Marijke is gisteravond van haar vakantie, die zij doorbracht in een kinder huis in Zwitserland, op Schiphol terug gekeerd. Zij werd door haar vader afge haald. Maier kandidaat De oud-premier van Baden-Württem- berg. dr. Reinhold Maier, is op het partij congres te Stuttgart van de Westduitse Vrije Democratische (liberale) partij kan didaat gesteld voor het leiderschap der partij, dat thans bekleed wordt door Dehler, die echter ziek is en zich niet her kiesbaar stelt. Op 24 Januari moet op het grote partij-congres te Berlijn over deze opvolging beslist worden. Maier hield te Stuttgart een rede. in hij liet doorschemeren, dat hij eei litie met de C D.U. niet ongenegen derd, dat zeven van de dertien sche pen, die in het kanaal zijn opgeslo ten, gisteren negen mijl in de 'rich ting van Port Said hebben kunnen varen. De overige zes schepen zouden vandaag in noordelijke richting ver trekken. Het is niet onmogelijk dat de schepen morgen reeds het kanaal kunnen verlaten, nadat bergings vaartuigen nog enige obstakels uit de weg hebben geruimd. Het konvooi bestaat uit zeven tank'- boten en zes vrachtschepen, waaronder de 7230 ton metende Nederlandse Lemster- kerk en de Statue of Liberty, die een Nederlandse bemanning heeft. De stoffelijke resten van de door de Egyptenaren vermoorde Britse luitenant Anthony Moorhouse zijn gisteren per vliegtuig naar Londen gebracht. De be grafenis heeft Donderdag in Leeds met militaire eer plaats. TTET PLAN-EISENHOWER zoals dat zaterdag voor het Amerikaanse Congres is neergelegd, '-eeft zeer verdeelde reacties teweeg gebracht. De resolutie, welke Eisenhoi machtiging moet geven tot een gewapend optreden in het Midden-Oosten, zal vandaag door minister Dulles voor d< commissie van buitenlandse zaken van het Congres nader worden toege' licht. Enkele democraten zouden deze machtiging twee beperkingen willen toevoegen. Ten eerste een bepaalde tijdsduur voor de geldigheid ten tweede goedkeuring van het Congres voor elk project van economische hulp aan een land in-het Midden-Oosten. Eisenhower heeft zelf in zijn plan vast gelegd dat geen militaire of economische hulp gegeven zal worden, tenzij een land zelf c iagt. Met nadruk heeft Eisenhower verklaard, dat zijn plan zich niet tegen Rusland keert, zolang dit land afziet van agressie. Hij zou slechts willen ingrijpen in het Midden-Oosten, wanneer de Veiligheids raad hiertoe toestemming zou geven, met dien verstande dat een veto van de Sow- jetunie in een dergelijk geval geen waarde voor hem zou hebben. Nieuwe Kominform Moskou heeft intussen reeds zijn tegenmaatregelen genomen. In het geheim hebben gedurende vier dagen Midden Oosten beschermen JJE BELANGRIJKSTE punten uit de boodschap, die president Eisen hower zaterdagavond aan het Ameri kaanse Congres heeft voorgelegd, zijn: 1. Er zal geen militaire en economi sche hulp verleend worden als een land uit het Midden-Oosten daar niet om vraagt 2. Een eventuele Amerikaanse actie in dit deel van de wereld zal niet in strijd zijn met het Handvest van de V.N. en onderworpen zijn aan het gezag van de Veiligheid-raad. 3. Rusland heeft niets te vrezen, zo lang het niet overgaat tot agressie. 4. Het nieuwe program lost met alle problemen van het Midden Oosten op en omvat ook niet de gehele Amerikaanse politiek voor dit ge bied. 5. Het zou onverdragelpk zijn, wan neer de heilige plaatsen in het Midden-Oosten onderworpen zou den worden aan een regiem, dut het goddeloze materialisme verheerlijkt. 6. Overheersing van het Midden-Oos ten is een gevaar voor alle landen van de vrije wereld. West-Europa dan zou in gevaar komen, alsof er geen Marshallplan en geen N.A.V.O.-verdrag was ge weest. Het economische leven in vele landen zou verstikt worden. De haven van Port Said is weer vrij. Nederlandse slepers hebben ob stakel nr. 16. een kanaalslepertjedat tijdens de invasie tot zinken was gebracht, gelicht. De machtige kranen van de bok Arend hadden er niet veel moeite mee. Langszij ziet men de sleepboot Zeehond. Het afgelopen weekeinde zijn vier kin deren verongelukt. Op de rijksweg AmersfoortUtrecht, onder de gemeente Soesterberg. reed mevrouw P. S.S.. magnetiiseuse. gisteravond twee jongetjes aan. namelijk de 6-jari'ge Nues en de 8-jarige Raven horst, beiden uit Soesterberg, toen ze plotseling achter een bus vandaan de weg opliepen. Zij waren op slag dood. Zaterdagmiddag werd de 10-jarige H. Puyn in N ij m e g e n door een vracht auto aangereden, terwijl hij op de hoek van een straat sbond. Twee vrachtauto's botsten en een ervan schoot het trottoir op. De jongen overleed een uur nadien in het ziekenhuis. In Oegstgeest Is zaterdagavond de 68-jarige A. J. van Noort. die met zijn fiets op de hoek Geversstraat—Endegccs- terlaan linksaf wilde en te laat richting aangaf, dat ccn hem achterop komende motorrijder aangereden en op slag gedood. De motorrijder, H F uit Leiden, en zijn verloofde, die op de duo zat. liepen een lichte hersenschudding op. In Groningen raakten zaterdag avond twee kinderen in het water van dc Hoge der Aa. Een militair wist een van van hen te redden. Het andere kind, de 8-jarige Bram van Dijk, werd even later opgehaald, dooh overleed korte tijd later. Zaterdagavond is in de Waal onder Brakel verdronken de 28-jarige L. Roehr- kass, afkomstig uit Rotterdam, machinist op de sleepboot Ernst Stukadoor omgekomen. In Luiik heeft men op de bodem van een liftkoker het lijk gevonden van de 62-jarige Neder landse stukadoor Zweelsen. afkomstig uit Bunde. Moord wordt niet uitgesloten in Boedapest de leiders der commu nistische partijen van Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Roemenië Hongarije onder aanvoering van Kroesjtsjef vergaderd. Zij zijn met een gemeenschappelijk communiqué uit de bus gekomen, dat luidt: De conferentie heeft geconstateerd, dal de internationale spanning de laatste t\jd aanzienlijk toegenomen is ten gevol ge van de activiteiten van agressieve krin gen in de westerse staten, die streven naar een terugkeer van de koude oorlog. De Britse, Franse en Israëlische agres sie tegen Egypte, alsmede de activiteiten van de imperialistische kringen in Hon garije zijn daar een bewijs van. De acties van de Ver. Staten, die nieu we en verstrekkende maatregelen getrof fen hebben voor de knechting van de lan den in het Midden-Oosten hebben de in ternationale spanning nog meer ver scherpt. De „Eiscnhower-Dulles leer" is een aiting van deze kolonialistische doelein den van de Ver. Staten. De quintessens van deze leer is om de president van de Ver. Staten machtiging te verlenen naar eijn believen Amerikaanse strijdkrachten \n het Midden-Oosten te gebruiken. De belangen van de volkeren van het Midden-Oosten en het algemene belang van handhaving van vrede en ord dit gebied vereisen, dat alle regeringen er naar streven de restanten van de agre sie in Egypte te liquideren en geen inte ventie van welke soort ook toe te lati in de aangelegenheden van de landen v: het Midden-Oosten en hun soevereiniteit en onafhankelijkheid' te steunen. Zie vervolg pagina 5 De B.P.M. in Pernis had in Delft drie aluminium tanks be steld Deze gevaarten grootste van Europa zijn za terdag opgeleverd en naar Pernis overgebracht. Dit ging met grote moeilijkheden ge paard. De brug van Overschie bijvoorbeeld was gesloten en daarom tilde men de tanks met een drijvende kraan over de brug. Donderdag begrafenis president Körner President Theodor Körner van Oosten rijk, die vrijdag is overleden, zal donder dag worden begraven. John Graham naar de gaskamer De jonge Amerikaan John Gilbert Gra ham, die een vliegtuig, waarin lijn moe der met 43 andere passagiers reisde, liet verongelukken door een tijdbom, zal vol gende week in de gaskamer ter dood wor den gebracht. Vorderingen met Euratom en Euromarkt EUROPESE VERDRAGEN WORDEN IN FEBRUARI GETEKEND en een tolvrije gemeenschappe lijke Europese markt kunnen om streeks 20 februari getekend wor den. „De technisdhe moeilijkheden zijn sterk verminderd. Mislukking ondenkbaar", zei zaterdagavond de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, in aansluiting op de? belangrijke mededeling. Zaterdag zyn de delegaties bet te Bru: sel namelijk eens geworden over een Bel gisch voorstel, aan de Euratom en de ge meenschappelijke markt elk een „e mische en sociale raad" van vijftig leden te verbinden, waarin arbeiders, werk gevers en regeringen zijn vertegenwoor digd. Op 11 januari zullen de delegatieleiders nogmaals bijeenkomen. Spaak wil 13 januari naar Londen Verklaring geeft weinig te hopen DE HONGAARSE REGERING verlangt „een ijzeren discipline ter verdediging van de volksdemocratische beginselen". Deze noot is kenmerkend voor de waarin de langverwachte politieke verklaring van premier Kadar is gesteld. Vol spanning hebben dc Hongaren gisteren twee uur lang geluisterd naar het voorlez< deze verklaring, maar zij bracht hun slechts diepe teleurstelling. Kennelijk onder druk van Moskou heeft de marionettenregering ernaar gestreefd, alle winst de bloedige opstand te ontnemen, zij het dan, dat een „democratisering van het bewind" werd aangekondigd. In werkelijkheid ziel het er voor de Hongaren politiek en economisch slechter uit dan voor bijvoorbeeld dc Polen. Om te beginnen stelt Kadar. dat de munistische partij de leidende macht in het land is. Van andere partijen wordt niet gerept, maar wel zal aan bepaal de niet-communistische figuren g vraagd worden, mee te doen. mits de bereid zijn te werken „voor het soci lisme tegen de contra-revolutie". Het Sowjetleger verdedigt volgens Kadi het Hongaarse volk op Hongaarse bo dem tegen een eventuele aanval de imperialisten. Door „vriendschappe-! lijke onderhandelingen" zal het verblijf van deze troepen in het land worden geregeld. Direct en indirect heeft de „contra-i ïtie" aan Hongarije 11.5 miljard forin- sn (ruim 3.5 miljard gulden) gekost. Om uit deze economische chaos te komen, zal Hongarije „zelfs" kredieten van kapitali: tische landen aanvaarden, mits daaraan geen politieke voorwaarden verbonden zijn. Overigens is de Hongaarse regering van oordeel, dat zij alle nodige maat regelen zelf of met behulp van het Sow- jet-blok kan nemen. Economie De economische paragraaf bevat verder de volgende punten: Hongarije dient alleen goederen produceren, die het goedkoper ki maken dan andere landen. Er z meer ruimte komen voor individuele handel en ambacht Terwijl de binnenlandse handel gro tere vrijheid krijgt, behoudt de rege ring haar monoDolie in de handel me het buitenland zoals trouwens vooi de economie ln haar geheel „centrale leiding" en „planning" gehandhaafd blijven. De verdere socialisatie van de land bouw is nog steeds de voornaamste taak van de regering, wat betekent dat zij druk zal blijven oefenen op de boeren om zich aan te sluiten bij de coöperaties Familieboerderijen waarvan de produkten vrij kunnen worden verkocht, zullen niet groter mogen zijn dan 10 tot 12 ha. De regering erkent haar afhankelijk heid van de arbeiders, in het bijzonder van de mijnwerkers Zolang de kolen- produktie niet stijgt moet een ver mindering van de industriële pro- duktie aanhouden. Wie niet werkt zal geen loon krijgen, maar de werkloos heid zal volgens Kadar geleidelijk op houden. Over vrijheid gesproken... Slechts arbeiders, boeren cn intellec tuelen. die loyaliteit aan het communis tische regiem beloven, zullen recht op vrijheid hebben, zo gaat dc verklaring verder. ..De contra-revolutionairen en zij, die de grondbeginselen van dc volksde mocratie hebben aangetast, genieten geen vrijheid, zelfs niet als zU trachten, hun optreden te maskeren door democratische leuzen De wet zal voor hen strenge straf fen stellen." De regering zal de tussen kerk en staat gesloten overeenkomst blijven eer biedigen. Zij zal het recht der ouders waarborgen om hun kinderen godsdienst onderwijs te laten geven op school, doch de regering verwacht van kerkelijke functionarissen, dat zij trouw zyn aan de staat en niet in dienst staan van „po litieke reactionairen". De Sowjetrussische partijleider Kroesjt sjef, wiens aanwezigheid in Boedapest ge durende de eerste vier dagen van he nieuwe jaar mogelijk van invloed is ge weest op de definitieve redactie van Ka- dars regeringsverklaring, heeft na terug- Jreer in Moskou gezegd, dat de Russische interventie in Hongarije mogelijk derde wereldoorlog heeft voorkomen. „Vele mensen, die nu bezwaar maken tegen de Sovjet-maatregelen, zullen de Sowjetunie eens dankbaar zijn voor haar besliste optreden. Alles is thans in Hongarije," zei Kroesjtsjef. HU voegde hier nog aan toe, dat tegen dc Hongaarse intellectuelen zeer gema tigd moet worden opgetreden, omdat zy de wcrkclykc situatie niet begrypen Hij weet het nog niet... Hammarskjöld mag Parijs: Algerije niet voor V.N. Voor zijn vertrek naar New York heeft de Franse minister van buitenlandse za ken, Pineau, verklaard, dat Frankrijk zich uit het debat zal terugtrekken, wanneer de Algemene vergadering van de Ver enigde Naties zou over gaan tot bespre king van de Algerijnse kwestie. Frankrijk beschouwt dit als een binnenlandse aan gelegenheid. In 1961 zal Milaan als eerste Europese itad, worden verlicht door atoomenergie. De reactor zal van de Verenigde Staten Italië worden verscheept trekken om over een mogelijke deelne ming van Engeland aan de gemeenschap pelijke markt te praten. Donderdag 17 januari wil men weer bij eenkomen voor een conferentie om de laatste hand te leggen aan de ontwerp verdragen, De ministers van buitenlandse zaken vergaderen dan waarschijnlijk 26 en "27 januari om de ontwerpen officieel goed Wordt Menon minister Het Londense blad „Observer" schrijft dat Krisjna Menon na de huidige zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. niet meer de leider zal blijven van de Indiase delegatie bij de volkerenorga nisatie Hij zou een ministersfunctie in New Delhi krijgen. Deze maatregel zou een gevolg zijn van de recente reis van Nehroe naar de V.S. De antipathie in het westen tegen Menon is zo groot geworden, dat de goede be trekkingen tussen India en het westen hierdoor gestoord zouden worden. Nog nooit zo warm... Het jaar begon met lente DE GEMIDDELDE etmaaltemper a- tuur bedroeg zaterdag in De Bilt 12,1 graad Celsius, een waarde die normaal is voor half mei of be gin oktober. Nog nooit was het in de meer dan honderdjarige reeks waar nemingen in De Bilt voorgekomen dat de gemiddelde temperatuur van dag in januari zo hoog was. Tot nu toe was de warmste januaridag 10 januari 1936 met een tempera- tuurgemiddelde van 11.3 graad Cel sius. Het blijft zacht De komende dagen, zo deelt het K.N.MJ. mede. zullen wij ons in een zuidwestelijke stroming bevinden. Het blijft dus zacht. Veel regen wordt niet verwacht, maar is de enige schaduwzijde van dit 'inter(?)weer de zon zullen wij veel i HET WEER IN EUROPA naar Hongarije De Hongaarse regering heeft bekend ge maakt, de secretaris-generaal der Ver |i| <1 li II li S ui lilh SS"S z enigde Naties te hebben uitgenodigd, in het komende voorjaar een bezoek aan HongarUc te brengen. Toen dit bekend werd, had Hammarskjöld zelf echter nog Stockholm (Mo Aberdeen Dublin Londen onbew. onbew. licht bew. zw. bew. NW 5 WNW IC ZZW 6 ZZW 6 windstil -1 3 3 4 5 0 4 0 9 OU 2 0 geen uitnodiging ontvangen. Ook de Hon gaarse delegatie bU de V.N. wist van niets. Imre Horvalh, de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, deed deze mede deling gisteren op een persconferentie in Brussel Parijs Bordeanx Grenoble Nice Berlijn Milncheo Zürich licht bew! ZW 4 windstil windstil NNO 3 NW 6 WNW 9 W 4 W 6 winds! il 4 2 3 2 10 3 9 0.7 6 0 6 3 4 3 3 3 in de Prawda, het blad van de Sowjet russische communistische partij, dat dus beter geïnformeerd bleek te zijn dan degene voor wie de uitnodiging is be- Locarno Innsbruck Mallorca onbew. half bew. windstil W 4 NW 14 O 2 NO 2 N 2 1 1 14 0 7 4 1 6 8 0 5 0 A WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met in het uiterste zuiden van het land hier en daar mist en mor- plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige, af en toe vrij krachtige zuidweste lijke wind Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hoger (Opgemaakt té 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1