u r DAMRUBRIEK Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde 1=4 onze jeuqó-p&qin& De bazar voor Hongarije z 8 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 JANUARI 1957, Zwart: 2, 7/9, 13/15, 17, 16, 22, 25, 28, Wit: 24, 27, 29/31, 37, 39, 41/43, 45, 47/50. No. 397 Onze brievenbus je. Oplossii nen jullie llilllllll DOOR CO VAN DER STEEN-PIJPERS Marrie van de Plaat schreef mij de vorige keer dat ze op de Zondags school Kerstfeestviering zouden hou den, heb jij daar ook nog iets ge daan, Marrie, iets gezongen of iets opgezegd? Lenie van de Poel stuurde mij een mooie tekening, een vaas met bloemen erin, bedankt Le nie. Wat fijn dat het spelletje bij jullie in de smaak viel. Marga en Gerda Verwijs, hebben jullie met de Kerstdagen nog een boompje gekre gen van mamnia? De pop zal met de bruidsjurk aan wel prachtig zijn zeg. Hoe gaat het met Henriëtte M. Struijk, ben je nog ziek? Je had de oplossing van de vorige keer erg mooi ingestuurd zo leuk met al die gekleurde voorwerpen. Tony Tol schreef mij dat ze met Kerstfeest naar opa en oma in Breskens zou gaan Ben je er met Oud- en Nieuw jaarsdag ook gebleven Tony? Corrie Rijkaart schreef mij de vori ge keer alleen de oplossing, krijg ik nog eens een briefje van je erbij Corrie? Jos Wildeman heeft een boek met plaatjes van allerlei soor- ook ten auto's, jij wilt als je later groot heel bent zeker ook wel een echte auto prachtige kaar- hebben niet? Willy Ooms maakte een tekening voor mij, een grote brandende kaars en twee kerstklok ken. Je postpapier vind ik erg leuk. Jij bent intussen 8 jaar gewor den, Jaap van de Wetering, wat heb je voor je verjaardag gekregen? Dikkie van de Water schreef mij dat er een heer op school was geweest i nooit geven. Moeder met allemaal dieren, wat deed hij Nee Henk, neem de daarmee, liet hij ze kunstjes doen? Dirrie IJsselstein had op sneeuw de Kerstvakantie, nu dat schreef de gewone krant om de vrijsw in- naars bekend te maken van de vorige puzzel. De briefjes heb ik toen niet beant woord, dat doe ik zo dadelijk hier onder. Maar voor ik daar mee be gin wil ik eerst alle neven en nichten heel har telijk danken de mooie kaarten die ik kreeg met Kerstmis met Nieuwjaar, het waren een bü. En dan komen hier de briefjes O—Z. ,,Ga maar boven je huiswerk ken. Henk, ik heb zoveel naai op tafel." ma- móet hij iets hebben! verk brengt wat mee. En "t is toch eten en medicijnen ..Goed moeder!" Fluitend trekt die ongelukkige mensen! dringt hij aan. „Iedereen beetje opschiet. kan hij fijn werkt voor de Hongaren. De padvin- boek halen uit de bitolio- ders hebben kranten opgehaal' hij nodig heeft bij elkaar op de tafel voor het kijkt hij verbaasd naar de plank bo ven z'n bed. Daar staat de sche merlamp. De lamp die vader zeil femaakt heeft, toen hij nog leefde, en groene fles en een perkamenten kap met twee eekhoorntjes i schilderd. Waarom staat die op, dat zult Dan mogen het gymnastieklokaal inrichten. En komt ..Luister eens jongen", zegt moeder zal zal zeggen: En dan komt bij Henk het plan gehoopt i op, om de lamp mee te nemen zon- niet gekomen Dirrie lammer7 ESrs .y'A"T..e,«s!ijk v°?iU JrV&T1 .l''1?", niet moeilijk? Henk Teeuwen is - met zijn vader uit geweest, naar Dat is altijd zo. <Dan zeg Soest en naar Gouda. Hoe gaat het je later: O ja, dat had ,k vroeger met je broer Jan, Een ho20m«™'£t hlrnVntoii. °M<2der tl™» We gaat toch niet naar de bazar! De omstandigheden werken mee. Moeder Niemand doet komt er nooit. Misschien mist i der hem niet eens. Voorlopig t iu°f»ie moeder vragen. Moeder klosjes garen, die bijna vol zijn. Al lemaal verschillende kleuren. Als jij er nu een doosje voor maakt, met vakjes, dan heb je iets dat echt ge- kijkt glimlachend op van haar werk. „Ik heb hier de leeslamp neergezet", zegt ze. ,,'t.Is al zo vroeg donker, en bij de schemerlamp kan ik niet schikt is voor een bazar, goed zien. Als er visite komt, haal Henk kijkt ontzet. Tranen ik 'm weer naar beneden. En ver- leurstelling springen der staat ie bij jou. Als je 't goed „Dat is veel te gek'" dan ook iets roept onder aan de trap dat en wat naaiwerk gaat wegbrengen. Dan is zijn besluit genomen. Hij lekt snel een stuk papier, pakt de lamp in en brengt hem naar school, v, t i 1S teru6 vóór moeder thuis is. heleboel -t Is gelukt! De lamp stond prach tig, op een wit kanten kleedje. De bruine eekhoorntjes staken zo mooi af toen de lamp brandde. En nu was het nog niet eens donker. Henk t kan tevreden zijn. En toch. hij is Velzen heeft mij, hoe heet het boek dat je hebt gekregen? Jij hebt natuurlijk nu al gezwommen voor je tweede diplo ma Coby Pronk, schrijf je me de volgende keer eens of je het hebt gehaald? Piet en Sjaak Stok, de oplossingen van jullie beiden wa ren goed, wanneer krijg ik sweer eens een brief van alle twee? Ria Wittcloostuyn schreef mij al zijn ogen. vindt tenminste.' „Mij best!" lacht Henk. „Als tie maar niet op m'n kussen hoeft te staan. Daar lig ik liever zelf!" Voor de tweede keer gaat hij naar boven. En hij werkt zo ijverig dat hij de hele lamp vergeet. Na een poosje weet hij niet eens meer dat er een lamp bestaat. Maar nog later, dan moet hij er steeds aan denken. Dat komt door de bazar „Andere jongens brengen veel mee. Bert Dijkstra heeft voor z'n verjaardag een nieuwe fiets gekre gen. Z'n oude wordt helemaal opge knapt, en die mag hij verloten op het niet. Ergens in hem voel van spijt. Ergens denkt hij: had ik het m daan. een hele tijd geleden, hier is dan delijk antwoord Ria, wat leuk dat je schreef de groeten van Lotje, ze gaat al groeien zeker? Llesje van lange broek de bazar. Dan kan ik toch niet komen met een paar klosjes garen ,.'t Zijn er met een paar, Henk. 't Zijn er wel dertig. Maar als dat niet goed is, dan maar niks." beten gezicht gaat Op de dag van de bazar geeft moeder Henk een pakje. Er zitten zes prachtige zakdoekjes in, omge- haakt met verschillende kleuren. Die heeft moeder gemaakt voor de ba zar! Henk krijgt er een kletir van. Dat heeft hij niet verdiend. Van de week niet, toen hij zo bokkig was. En nu hij de lamp meegenomen heeft helemaal niet. „Dddank u wel!" 't zweet in het hakkelt hij. ,,'t Is ze zijn prach- H|j cnt naar de schuur Se- gekregen, je draagt hem nu wel veel zeker met de kou? Bedankt voor je tekening. Anneke van Zeven bergen heeft een trappelzak voor haar pop gekregen, dat is lekker warm nu Anneke. Hoe heet je pop? Hans Rouw je mag je oplossin gen wel insturen maar je hebt alleen kans op een prijs als je letter aan de beurt is. Je speelt zeker wel vaak met je poppenkast? Barend Albert Vinke schreef mij de vorige i""™ 'SSt u" i Sint Ni- vaak gehoord h!M' ,,'t Kan niet, Henk. Vaders pensioen is gebracht. Thuis doet hij Moeder kortaf en verongelijkt. Bij hen kan ook nooit iets En dan als hij z'n huiswerk hij al gaat maken, valt schemerlamp. Roerloos blijft I kijken. In gedachten keer wat hij allemaal colaas had gekregen, nu dat was heel wat. Dat boek waarover jé schreef is mooi, hè? Nelleke Roe halen. Moeder kijkt hem leveld schrijft mij zeker wel weer eens een lange brief? Onno Zijl stra stuurde mij een tekening met een heleboel kleuren er op, bedankt Onno Toen Elly Roeleveld mij Naaiwerk brengt niet zoveel op. En de lamp op de bazar staan. Dat j jij hebt alweer een nieuwe broek O, hij weet het precies! Maar i zijn! Als ze 'm dicht bij stopcontact zetten kan hij branden: ree lampjes in. Alleen glimlachend na. Wat En vanavond heeft ze nóg een verrassing voor hem. Ze gaat tóch naar de bazar. Er zal best iets te koop zijn op de dat ze gebruiken kan, en dat niet zo duur is. 't Zal fijn zijn voor Henk als z'n moeder er ook geweest school, hoor ik is. En misschien kunnen ze dan sa- je? Jak Verdouw heeft een hengel- naar huis. Echt gezellig! spel gekregen, jy bent nu zeker samen met de verdere familie aan het vissen (Volgende week verder), geslagen Jak? De eerste nieuwe nieuwe laar ^ijn-^Arfe Schellingerhout, Jople Schoonderwoerd, Theo Saarloos, Henk Schenk Wim Verkalk. Alle vijf hartelijk welkom in de brievenbus. Jongens en meisjes, die waren de antwoorden op de brieven van OZ, de volgende week, 12 januari, beant woord ik de brieven van AG, die jullie deze week tot dinsdag kunnen insturen. Tot de volgende TANTE JOS. 97. Ja, Jimmy is boos. Maar Pe ter lacht maar. En hij kan niet op houden. O, wat was die Jimmy bang En hij liep of alle dieren van 't woud hem achtervolgden. Peter kon niet ophouden met lachen. Hij duikelt van Jimmy's kop naar beneden en gaat in 't gras zitten uitlachen. Vriend Jimmy wordt er nog bozer om, en omdait hij niet weet wat hij doen moet, gaat hij ook in 't gras liggen. Maar eindelijk staat hij op. Hij kan toch de hele dag niet met dat oude groenteblik aan zijn staart blijven lopen. Wie weet wie ze straks tegenkomen. Hij zou zich nog meer schamen als anderen wisten hoe Pe ter Schelm hem gefopt heeft. Einde lijk heeft Jimmy het blik losge maakt. En nu opeensja, nu moet hij óók lachen. Hij kan ten slotte een goeie grap best waarderen, ook al moet hij 't gelag betalen. Zijn boos heid is helemaal verdwenen en hij gaat op zijn rug rollen om eens heer lijk uit te lachen. Ziezo, nu is 't voorbij. Combineer raadsel Een woord van drie en vier létters samen voegen zodat nieuwe l| woorden van zeven let ters ontstaan. Boven de woorden van 3 letters staat een letter. Boven 11 de woorden van 4 let ters staat een cijfer. Deze letters worden onderin de strip ge plaatst, en wel op de plaats die door het 11 cijfer wordt aangegevr\ Tweede serie wedstrijd- opgaven Voor onze oplosserswedstrijd, waar mee wij in de rubriek van 8 december 1956 een begin maakten, geven we nu het tweede tweetal próblemen. Ditmaal zet de Rotterdammer v. d. Boogaard de oplossers aan het denken. En hieruit volgt reeds, dat de oplossers het niet ge makkelijk zullen hebben. Maar we kun nen deze serie ook als kraohtproef toe schouwen. De laatste wedstrijdproblemen hopen we nl. iets eenvoudiger te houden. No. 396 Wit: 16, 20, 25, 26, 33/35, 38/43, 48. 50. Voor beide problemen geldt: wit be gint en wint. De oplossingen van alle zes wedstrijdopgaven kunnen tegelijk wor den ingezonden. De uiterste tèrmijn van inzending wordt in de volgende rubriek medegedeèld. €e« fraai boek voor een lange reio Het wereldtornooi '56 (I) We kunnen in deze rubriek uiteraard geen uitvoerige beschrijvingen wijden aan het kortgeleden beëindigde wereld- tomooi. Toch kunnen we op deze plaats ook niet geheel zwijgen over dit evene ment, dat gedurende meer dan een maand het damspel in de propaganda- sfeer heeft gébracht en alleen daardoor reeds van bijzondere betekenis is ge weest. Daarom hopen we in de eerst komende rubrieken enige plaatsruimte te vragen voor enkele interessante frag menten, welke zich in dit tornooi heb ben voorgedaan. Ter huldiging van de nieuwe wereld kampioen beginnen we met een stelling uit zijn partij tegen de Nederlander v. Dijk, waaruit duidelijk het combinatie vermogen van de Canadees (ongetwijfeld zijn sterkste wapen) blijkt M. Deslauriers E VER O DON O BOM G AAL BOL 6 SLAG, 18 BIEL STEL 3 DEEL 9 LOOT Ir. G. E. v. Dijk 99. Peter heeft er helemaal geen erg in dat hem een strik gespannen wordt. Voor een waagstukje is hij altijd te vinden en op kersen is hij dol. Hij staat nog altijd op Jim my's kop en om bij de kersen te komen moet hij zich zo ver mogelijk rekken. Maar ja, 't lukt. Er hangt een mooie tros boven hem, nóg een beetje naar voren en hij kan zich aan een kers vastgrijpen. Maar o! Wat gebeurt er nou opeens? Jimmy bukt zich, en nog dieper. En de arme Peter hangt dwaas te trappelen in de lucht. „Help! Ik val! Ik verdrink!" gilt hij. Maar van al dat ge schreeuw trekt Jimmy zich geen zier aan. Hij lacht Peter hartelijk uit en dan gaat hij bedaard in 't gras liggen „Ik ben dat oude groenteblik nog niet vergeten, vriend Peter!" roépt hij dan. „Dat is gemeen!" schreeuwt Peter terug. ,,Toe Jimmy, help me toch! Ik zal nooit meer een ondeugende streek uithalen! Heus, dat beloof ik op mijn erewoord!" Voorbeeld: E 5 ver loop De letter E komt dus in vakje 5 in de strip. Bij goede oplossing vormen de letters van links naar rechts ge lezen een korte levens les. Inzendingen Inzending per brief kaart voor a.s. donder- 11 dag aan bureau van dit blad. In de linkerboven hoek aan de adreszijde vermeld: „Puzzeloplossing". Pry zen: 1. ƒ5; 2. ƒ2,50; 3. 2,50. MAM B TOE, B EER N KAP T MUS BAN N UIT DOP G POR N STA R KOR E MAL R OOR HOEN KIER DOEK II KORF >y.. 13 STER 5 LOOP 2 BAST 16 HOED 12 TAN6. sst 7 LANG, 17 DRIL 10 STOK 4 TIER 3 4 l=> i 11 IJ1 13 IA IS Ib De oplossing én de prijswinnaars van onze vorige puzzel hebben wij énkele weken geleden ïeeds in onze krant gepubliceerd. In deze stand, ontstaan na de 40ste zet van wit (28-22), speelde Deslauriers 19-23!; 39-34 is nu verhinderd door 15-20, 12-17 en 26x48 36-31 komt niet in aan merking door 11-16 met overwegend spel voor zwart. Er rest wit dus niets anders dan 33-28. Deze zet lijkt boven dien sterk, daar wit nu schijnbaar schijf winst forceert. In de partij gebeurde nu het volgende (van uit de diagramstand): 40 19-23!; 41 33-28. 23-29; 42 28-23 26-31; 43 37x26, 9-14 44 23x34 13-19 45 22x13, 14-20; 46 25x23 8x48. Door 39-33 enz. werd de partij ten slotte nog re mise. Aan de sierlijkheid van de com binatie doet dit resultaat echter niets af. Bij bestudering van deze stelling zal men bovendien tot de ontdekking komen, dat deze nog een aantal finesses bevat. Zo is bijv. als 42ste zet van wit 39-33 niet mogelijk door 26-31, 18-23, 12-18 en 12x39, tenvijl op 39-34 enz. zwart winnend voordeel verkrijgt door 12-17 enz. Men ondenzoeke dit echter zelf. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. 98. Onze vrienden gaan de tocht vervolgen. Peter'zift weer op Jimmy's kop. Hij houdt een grasspriet vast, die hij als zweep gebruikt. „Hup, hup!" roept hij vrolijk en in een flinke draf marcheert Jimmy verder. Hij is nu weer in de beste stemming, maar gedurig moet hij toch weer aan het oude groenteblik denken. Dat was een mooie grap en Peter Schelm heeft er alle eer van. Ja, ja, een be tere naam voor deze ondeugd zou moeilijk te verzinnen zijn. Maar 't is -toch altijd zo: boontje komt om zijn loontje. Kan Jimmy de kleine schelm er ook niet eens tussen ne men? Dat zou voor hem een goede les zijn. Wacht eens, hij weet wat. Jimmy gaat een zijpaadje in, dat naar het lager gelegen meertje voert. Hij loopt het meertje in en drinkt van het lekkere frisse water. „Kijk eens, Peter," roep£ hij dan, „zie je daar de rode kersen aan die boom vlak bij? Kun je er een paar pak ken?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 12