Blad u Ook zonder zout kunnen Uw maaltijden smakelijk zijn! U en ik staan er niet op IK KAN KINDEREN GROOTBRENGEN Voorkom vorstschade! Ook dit jaar is van God FICUS REPENS Voor koude dagen I ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 JANUARI 1957 y ALS T MOET VAN DE DOKTER... en verder zei de dokter, dat ik zoutloos moet eten". Het slacht offer kijkt bedrukt, het auditorium niet minder. „Nou ja", probeert er één, „het is maar voor kort, als de baby er eenmaal is, is dat weer afgelopen." Doch het is een schrale troost, het slachtoffer verzucht: „en ik houd juist zo van iet6 hartigs", en een ander zegt: „Brr, geen zout in je aardappels net een klap in je gezicht Meer openhartig dan wellevend, deze laatste opmerking maar het ken schetst toch wel duidelijk hoe de mees te mensen reageren op het gebod „zoutarm", of wat nog erger is. „zout loos" eten. Het kan een tijdelijke maatregel zijn, voor aanstaande moe ders. of ook wel een permanent ge bod voor lijders aan verhoogde bloed druk bijvoorbeeld. En je zit er maar mee! Frappant, dat in zóveel gerechten zout ver werkt wordt! Zij, die met een schou derophalen zeggen dat de patiënt maar moet denken, dat het voor zijn of haar eigen bestwil is, zouden zich eigenlijk eens moeten verdiepen in de vraag, waarin nu eigenlijk geen zout wordt verwerkt. Ze zouden schrikken en de slachtoffers zouden met een soort droevige triomf zeggen: zie je wel dat het niet meevalt? Vergeet u bijvoorbeeld niet, dat bij zeer strenge zoutloze diëten ook heel normale voedingsmiddelen als melk. yoghurt of karnemelk, die van na ture vrij veel zout bevatten, van het dagelijks menu geschrapt moeten worden. Dan blijft er nog maar bit ter weinig over GOEDE WIL Maar toch met een beetje goede wil en overleg kunnen de „zoutlozen" nog heel smakelijke maaltijden krijgen. Voor een luttel bedrag van vijftien cent kunt u bij het voorlichtingsbu reau van de voedingsraad (Koninginne gracht 42 in Den Haag) een brochure aanvragen onder de veelzeggende ti tel: „Uw zoutloos maal.een sma kelijk maal!" Soep bijvoorbeeld behoeft helemaal niet hartig te zijn om goed te sma ken. Als u gebruik maakt van tuin kruiden en die toepast in bonen- of aardappelsoep krijgt u een heer lijk „aromatisch tintje". Kerrie- of kervelsoep, groenten- of tomaten soep, die aan smakelijkheid winnen door ze wat dik te binden, zijn heel lekker. Gebakken aardappels zonder zout, aard appelpuree met tuinkruiden of gefrui te uitjes zijn heerlijk pittig. Wat de groenten betreft, als u bij voorkeur die soorten kiest, die fris van smaak zijn of waarbij het gemis aan zout niet zo opvalt, heeft u nog een ruime keuze. Denk maar eens aan bietjes, tomaten, bloemkool, groene kool. ro de kool, spruitjes, koolraap, postelein. Ook met wat u tussen de maaltijden door eet moet u 'een beetje opletten. Gerechten, waarin zelfrijzend bak meel verwerkt is. zijn bijvoorbeeld ta boe voor u, als u volledig zoutloos moet eten. Thee, waterchocolade en vruch tensappen mag u best drinken en u hoeft u dus echt niet uitsluitend tot water te beperken! Op brood behoeft u verder niet uitslui tend jam te eten. Vruchten en vruch tenmoes, zoutloze pindakaas of een ei, afwisselend opgediend als roerei, omelet of spiegelei mogen ook op het menu staan. En zoutloze geraspte kaas kunt u met boter, peper, noot muskaat en peterselie tot heel sma kelijke kaasboter maken. „Ik moet zoutloos eten" behoeft dus allerminst een noodkreet te zijn. Na tuurlijk vergt het samenstellen van de maaltijden meer overleg dan tot nu toe gebruikelijk, maar wie een beetje handig is en er wel voor past, haar gezondheid omwille van de ge makzucht in dc waagschaal te stellen, speelt het echt wel klaar. Emeritus predikantsvrouw Uit V/assenaar ontvingen wij een brief van een emeritus-predikants vrouw, waarin een pastorale herin nering" was bijgesloten. Het adres ont brak echter in de brief. Wilt v ons dat alsnog sturen? Wij zullen uw brief dan zo spoedig mogelijk beantwoorden. Cyclamen zaaien Er zijn zoveel aanvragen binnenge komen om een handleiding over het zaaien van cyclamen, dat wij u moeten verzoeken nog even geduld te hebben. Zo spoedig mogelijk krijgt u allemaal antwoord. Ze hebben ons dit jaar ook weer vergeten op de lijst te zetten. U weet wel, die lijst van de Best Geklede Vrouwen ter Wereld. De lijst wordt opgesteld door het New York Dress Institute en is naar het ons wil voor komen, wel een beetje chauvinistisch getint. Er komen bijna alleen Ame rikaanse dames op voor, of dames die Amerikaans geweest zijn, zoals prin ses Gracia van Monaco (Grace Kelly) en de Hertogin van Windsor. Maar: er in ook een Amerikaanse dame, die het veld heeft moeten ruimen! Mamie Eisenhower komt nl. niet meer op de lyst voor, en koningin Elizabeth van Engeland is ook „afgevoerd". Er staan nogal wat filmsterren op de lyst en erg veel rijke dames zodat u en ik terecht mogen verzuchten: kunst, om dan goed gekleed te gaan! Nummer een is een figuur uit de New Yorkse society, mevrouw William Paley. Het vorig iaar deelde zü met Grace Kelly de eerste plaats, maar de nieuwbakken' prinses is nu „afgezakt" lot de derde plaats. De Hertogin van Windsor deelde' plaats pnn dat Mar ret de het alle. grappig" vinden om op die lyst voor komen. Maar willen we wedden dat in hun hart hopen, die mevrouw Willia Paley, die vcnaf 1954 lüstaanvoerslcr geweest, nog eens te verdringen?! Kriebeldekriebel Met de kriebelkousen is het gelukkig al geruime tijd voorbij, maar op het ogenblik is er een ander soort euvel, nl dat van de kriebeljurken. Shetland, tweed, kamgaren het is mooi als je het allemaal kunt dragen, maar voor mensen met een vlug geïrriteerde huid is het niet leuk. Onverdraaglijk, die jeuk sen! Torn de naad open (gaat heel ge makkelijk, als u het goede begin ge vonden hebt) en u heeft een prachtig, dun, rekbaar lapje om de kriebelplaat sen tegen te voeren. Vooral wen is het een uitkomst. Ik kan kinderen grootbrengen. Na het koken, huishouden, hand werken, tuinieren en nog véél meer, komt in de „Ik kan"-serie (onder redactie van P. Post, uit gave Sijthoff in Leiden) nu het grootbrengen van kinderen aai de beurt. Natuurlijk kun je dit niet uit een boek leren en de redacteur van dit verzamelwerk, de heer P. Post, direc teur van het Nutsseminarie voor pedagogiek aan de Amsterdamse (ge meentelijke) universiteit, haast zich dan oolc de foute voorstelling weg te werken door een ondertitel: ge ïllustreerd handboek voor ouders, die hun kinderen een verstandige opvoe ding wensen te geven. In zijn inleiding vraagt de heer Post zichzelf en ons: Kan het of -kan het niet? Het is een aardige inleiding, waaruit het verstandige standpunt blijkt: het kind is geen bezit van de ouders: het is- hun toevertrouwd met de opdracht hen te helpen op de weg juist, maar hoe is het boek verder na de inleiding? Daf is heel ver schillend. De artikelen volgen elkaar op zonder enige systematiek en een register moet dat dan maar weer goed maken. Sommige artikelen zijn werkelijk uitstekend, andere te ,,po- pulairderig". Een enkel stuk heeft zich volkomen overbodig gemaakt, omdat het alleen maar geeft, wat de belangstellende lezer allang in de soms uitstekende voorlichtende artike len in de damesweekbladen heeft kun nen lezen (bijv. Groei en ontwikke ling van een gezonde pasgeborene). RIEBELS Een enkele schrijfster dacht kennelijk, toen zij haar stukje af had: Tjonge- tjonge, wat heb ik het moeilijk ge maakt. Om het wat gemakkelijker te maken, heeft ze toen hier en daar toevoegingen als „Het jonge vrouw tje" en „Ja, moedertje" er tussen ge- -_i- de riebels van te krijgen! de belangrijke stof; daar kan de schrijfster echt niets aan doen. Met veel genoegen lazen wij „Kind boek"; een goed artikel over het ge zin en kinderen in het gezin; leuk is ook „Schooltypen". Dit boek gaat niel uit van een bepaalde levensbeschou wing; men krijgt soms de indruk dat men die „naar smaak kan toevoegen", als essence in een recept. Uitgaan van principes is er niet bij. Aan de beroepskeuze wordt nogal aandacht besteed. Zeer terecht. Te veel ouders houden die beroepskeuze aan zich dwingen hun kinderen een kant op. waar die kinderen en zij vaak driet van hebben. AANBEVOLEN 1 veelzijdige boek niet denkt, dat u het kunt, als gelezen hebt. En als u ook maar niet denkt: „Moet ik nu straffen? Even opzoeken onder de S!" Want een encyclopedie is het niet. „Ik kan kin deren grootbrengen" geeft waardevol le aanwijzingen, is beslist niet volle dig (dat kan ook niet), maar geeft aanknopingspunten voor nadenken <-n dat vooral is de waarde van het boek. Zo wijd en zo royaal als de mantel is, die we af beelden en die ontworpen werd door Jean Patou, zo nauwsluitend en weinig ruimte latend is het jasje van de tailleur op de andere foto, waarvan Jacques Griffe de ontwerper is. Fantasie-tweed is het materiaal van dit pakje en de kleur is mosterd-bruin. Anders dan bij Dior laat Griffe de kraag niet van de hals afstaan, maar laat hem aan sluiten. De ceintuur, die als het ware door het jasje „geregen" is, is even onder de taille geplaatst. Zo'n ceintuur is een markant modesnufje, men ziet ze ook veel van leer en ze worden de laatste tijd vaak bij rokken geleverd. Jean Patou is zoals gezegd de ontwerper van de mantel. Het materiaal is diagonaal geweven in zwart en wit. Voorpand, kraag, manchetten en zakkleppen zijn afgebiesd met een rand stof, die „recht" genomen is. Een dubbele rij met leer overtrokken knopen, de lage mouwinzet en de brede kreeg, waarin het op koude dagen goed is om in weg te duiken, zijn andere opval lende kenmerken. Ieder jaar opnieuw blijkt het no- ig te zijn er op te wijzen, dat vorstschade »an meters en toestel len, die gas, water of elec-triciteit leveren, voor rekening van de ver bruikers moet worden gesteld. Denkt u er daarom vooral aan, dat volgens de verordening boven de waterme- terput een luik moet zijn aange bracht, en dat de verbruikers ver plicht zijn de gas- en watermeters afdoende te beschermen tegen vorst door middel van krantenpapier, droge doeken of droog stro. GEYSERS Om bevriezing van gaskeukengeysers zoveel mogelijk te voorkomen verdient het aanbeveling voor de nacht en tij dens de uren waarop zij niet worden gebruikt, het gedeelte, waar de bedie ningskranen zitten, met behulp van kranten of droge doeken te omwikkelen. Van te voren wordt nog even warm wa ter getapt, waardoor toestel en inhoud op een hoge temperatuur zijn gebracht; daarna wordt de aansteekvlam uitge- ELECTRA Ten aanzien van electrische heetwa- tertoestellen wordt opgemerkt, dat deze, zolang ze met heet water gevuld zijn, geen bescherming tegen vorst behoeven. Voor het afsluiten en leegtappen van water leidingen raadplege men de bij het toe behorende instructiekaart. CONTROLE Daar bij vorst veel extra-werkzaam heden ontstaan, zal men om wach ten te voorkomen goed doen reeds thans de afsluiter bij de watermeter op gangbaarheid en dichtheid te-beproeven. Functionneert deze afsluiter niet, wend dan tot een installateur of de huis eigenaar. WATERLEIDING Ook indien men tot aftapping van de waterleiding in huis overgaat dient, na het openen van de beide kranen van het toestel, de omwikkeling toch te worden aangebracht. Alvorens het toe stel weer in gebruik te nemen verwij dert men de omwikkeling. Ook grote gasgeysers, die in niet vorstvrij te hou den badkamers zijn opgesteld, worden zoveel mogelijk afgetapt. £^AAT ik mogen beginnen met u allen een van God gezegend jaar 1957 toe en de Vrede van de Kerst nacht u en mij geleiden in „O." zeggen de dwazen „mens schei uit alsjeblieft, want ook dit jaar kom ik weer zeeën van tijd te kort. Moge het Licht Moel Je m.„ agenda Dig lijkt wat de eerste drie maan den betreft alwe militair tehuis bezoeken!), voor gepensioneerden enz. Velen van hen gaan hun tijd verdrijven met een bioscoop partijtje bridge of dat van het jaar onzes Heren be- de opvoeding onzer kinderen seften beter dat onze tijd aan terecht als vader en moeder God behoort, dan de waanzin- maar dóórjakkeren om de nig racende mens onzer da- kost te verdienen en voor hun i het jaar natje en droogje te zorgen? Hem. Hij geeft bruikleen. Nog alles. Dezer dagen las ik krentenbrood. En zo zal het Zulken beschouwen de tijd de overbezetten hun krenten ergens„Levend in een doorgaan, dit hele jaar. Een als wereld van georganiseerde maximum aan inspanning, waanzin en geweld zouden een mmimum aan slaap onze wensen voor een ge- i alles te leegte, die ligt, behoren Ons tijdgebrek, onze haast is een belangrijke factor bij de verwoesting van veler ge- Laten zinsleven. Doordat de ouders :inig tijd voor hun kinde hebben, sluiten dezen nóg tijd te kort volbrengen wat ik zou willen ruimte, die wij moeten opvul- takk,g nieuwjaar onnoael doei Manager-ziekte? Ja. al- len. Er is dezer dagen eer zijn, wanneer in de Kerst- Jes goed en wel maar ais boekje verschenen, geschre- ^óed"1 nnr.ht niet het Licht der die zaakjes niet opknap, wie wereld geboren was." doet het dan? Een ander zé- Inderdaad: het elkaar ge- ker niet, of hij rijdt de boel luk wensen zou dan vol- in de soep." En wéér anderen: „Een huisvrouw komt immers al- kort? Is zij ooit klaar? Mn gezin moet toch eten hebben, de kinderen brood-agenda nu eens open- slaan en al die bezigheden zich in zichzelf op, hooit te vullen met allerlei becijferen van 1—10. Wat hei ten hooghartig, ontspanning. Tyd is geen geld voornaamste is (uw vrouw en holle kinderen b.v.) krijgt een 10. En laat nu die onvoldoendes eens schieten, probeer die be zigheden, die een ander even goed voor u kan doen, nu eens door dr. Th. Bovet, dat werkelijk geheel lijk veiTeerd door verlangen begrip. En wat tot titel draagt: „Geen haast der c Dit moet laten. Laat - - -- mand zich verbeelden dat hij a's wij hebben de (lil) onmisbaar is. Pas dan. u eens zien te als u wat lucht gekregen hebt, komen zinloos zijn, daar ronder de komst van Jezus Christus in ons mi ven geen sprankje geluk op aarde mogelijk zou zijn. In netjes jn de kiereni m n boel- de helse chaos, die dan tje knap en schoon, de kou- heersen zou, zouden wij het woord geluk ze.lfs niet ken nen. Maar nü: Hij is ge komen. Eeuwig zij Hem dank en eer. De eeuwige is ingedaald in de tijd en heeft t\jd en eeuwigheid innig aan elkaar verbonden. sen gestopt enz., enz.?" De kinderen komen door de overladen schoolprogram ma's, door sport- en andere geneugten óók al tijd te kort. En zó rennen wij met z'n allen als waanzinnigen achter Tempo, tempo. want tijd is geld. Het is een vrese- geleden die wonderlijke ziekte, zonde mensheid heden dage lijdt. Èn wie heeft toch de dw heid uitgevonden van geld? drempel In de tijd: „Oud Nieuw" overschreden, heel jaar strekt zich als onbeschreven blad papier tijd voor ons uit. God heeft het Dat zou even ee voor ieder van ons al volge- tje zijn voor de i schreven óf misschien niet wèl tijd hebben! helemaal vol, wat ons leven patiënten i op deze aarde betreft.b.v., voor Maar wij? Wat gaan wij doen 's avonds lezen. Het is of een vriende lijke hand zich op de schou der van de nerveuze jacht- mens 1957 legt, hem dwingt stil te staan, zijn weg in 1956 afgelegd, te overzien en zich te bezinnen op de kunst van het tijd hebben voor God en voor de naaste, zich te be zinnen op Gods plan met zijn leven. En als ik dan dat boek je opensla, lees ik: „Tijd is geld" is misschien wel de af schuwelijkste dwaalleer van onze tijd. Als wij ons daar van zouden kunnen losmaken, goudmijn- als wij aan de vloek van de zichté ensen, die aaast kunnen ontkomen en ?n„s. vraa2j- Voor de ook niet meer proberen de sanatorium tijd te verdrijven, zal e die werkelijk t hun tijd geen aanbreken." te binnen gebracht wordt, door een situatie, dié ons plotseling scherp voor ogen staat, het gezicht van een medemens van wie we weten, dat we hem of haar niet „mogen". En dan horen we opeens wat God ten op- in duidelijk van Huisvrouw, al feest twaalf kinderen, schre iedere dag, al is het dank -oor maar een half uur af, or tjjd léén te zijn. Alleen met is nu belangrijker, die verga dering, die spreekbeurt, die schoonmaak, of de ziel van uw kind? En welke gelovige durft nog een stap verder in dit pas begonnen jaar te zet ten als hij van plan is al zijn tijd te besteden aan het zo veel mogelijk geld verdienen en het bestaat om als God hem (haar) roept tot arbeid in Zijn dienst (kerk, zending, evangelisatie, barmhartig- heidswerken enz) te ant woorden met een: geen tijd?! Geen tijd voor Hem, die ons de tijd geeft? Elk uur dat we Hem geven heeft Zijn eeuwige aandacht en behoort dus aan de eèuwig- Hebt uw naaste lief als Geef dc hongerlgen te eten. Drenk de dorstigen. Geef de „„Mee,, -reemdellngcn herberg. Kleed God? Pas naakten. Bezoek de zieken. de gevangenen. medemensen in Dan zullen we eens tot on ze verrassing horen: „Dit heb ie voor Mij gedaan." Moge van zulke eéuwig- heidsmomenten het jaar on zes Heren 1957 voor ons allen vol zijn. MARGARITHA kunt u die minder belangrij ke bezigheden vervangen door met een 9 of 10 gehono- reerden. Bijv.: het luisteren volkomen stil voor ooa: ras- dan komt er dat heilige twee- D°,m gesprek, als we God laten °or spreken door een bijbeltek: hebt Allen die mij met het Kerst est en de jaarwisseling schreven, mijn hartélijke wedericerige goede de vruchtbaarste Onze vaderen die spraken leven zijn. Wat komt t de week te beantwoorden. oftewel hangend vijgeboompje Onder de tegenwoordig zeer in trek zijnde hang- en klimplantjes is de Ficus repens wel eet: van de allermooiste. De eigenlijke naam is Ficus stipulata, maar onder die naam wordt ze maar zelden verkocht. De bloemist noerrt ze meestal Ficus repens. Het is familie van de vijgeboom. Als we c^us beslist staan op een Hollandse naam, zouden we van hangend of klimmend vijgeboompje kunnen spreken. Maar ge zult tevergeefs wachten op bloemen, laat staan op vijgjes. De Ficus repens is dicht bezet met bijna ronde, soms ook wel hartvormige bladeren, die vrij groot zijn. Bij flinke gezonde planten zijn ze wel zo groot als een rijksdaalder. Er is echter ook een variëteit, die bont blad heeft. Bij deze zijn de bladeren niet zo groot als bij de groenbladige. Het mooie van de Ficus stipulata is, dat ze zichzelf helpt bij het klimmen langs de wand. Ze hecht zich nl. zelf aan muur of hout. En het moet al heel hard hout zijn, als ze daar geen houvast aan krijgt! Of de dames dit waarderen is een vraag, die wij hier moeilijk kunnen beantwoor den. Maar door de plant ge regeld, vóór ze zich vast hecht, van de wand af te ke ren, kan men dit wel voorko men. Ook kan men deze plant als hangplant „leiden" en ze zo een eindje van de wand af houden. Een van de voordelen (ten minste, men zou het een voor deel kunnen noemen) is het feit, dat de Ficus repens geen snelle groeister is. Maar zel den zal men een plant aan treffen, die langer is dan een meter. Nog een voordeel is, dat ze wel tegen wat warm te kan, zodat ze het des win ters in de huiskamer heel goed doet. Als men er dan maar voor zorgt, dat ze zo nu en dan, hoe vaker hoe liever, een douche krijgt. Ook in de koele kamer doet ze het heel goed. En ook dan houdt ze er van, dat ze nu en dan besproeid wordt. Het is dan echter niet zo vaak nodig als in de war me huiskamer. Ze houdt van een ruime pot. Daar de bloemisten ze meestal afle veren in kleine potjes, doet men goed ze dadelijk na ontvangst in een groter exemplaar te zetten. Een geraniumpot is het beste. Wollen stof, een fijne tweed bijvoorbeeld of een t- heel klein ruitje, maar oolc effen stof is heel ge- schikt voor deze japon, die het aardige effect vooral ontleent aan het verhoogde heupstuk. Boven J dat gladde stuk is ruimte verwerkt en in de rok 5 vóór valt een diepe stolpplooi. Achter is de rok glad. De lange mouw is niet 3- ml te wijd en heeft een brede manchet, die met twee \A. knoopjes sluit. Deze knoopjes zijn hetzelfde, alleen 5 iets kleiner dan die van de voorsluiting. Op de rok zijn twee loze klepjes aangebracht. Patroon nr. 233 is verkrijgbaar in de maten 42, 3* 44 en 46 (maat 48 kan apart besteld worden). U heeft er 2.60 m stof voor nodig van 130 cm breed, De patronen zijn a f 0,40 aan onze bureaux ver- krijgbaar. Ook kunnen ze per post besteld worden In dat geval gelieve u aan de adreszijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, 0,50 aan postzegels te plakken naast de gewone frankeer- P- zegel. Na 12 januari kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. 3- Ze stelt geen bijzondere eisen aan de grond, ook niet aan de standplaats ten opzichte van het licht Als ze het al te donker heeft, zegt ze dit zelf wel door het vertonen van gele blaadjes. Tegen fel zonlicht, zo tussen 12 en 2 uur, kan ze slecht, vooral in de zomer. Maar ove rigens gedijt ze ook goed in vol licht Ze vraagt wel veel vocht, maar houdt er niet van, dat de aarde nat is. Het beste is dus, om vaak en dan geen grote hoeveelheden water te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11