Zekere mate van autonomie voor de p.b.o.-organen Pleidooi van de S.E.R -voorzitter Onjuiste voorlichting door minister Cals Wat kan de dominee zelf doen om zijn geestelijke gezondheid te sparen? De maatschappij eigen-aardig (Van onze sociale redacteur) DE VOORZITTER van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. mr. F. de Vries, heeft vandaag, tijdens de eerste openbare zitting van de S.E.R. in het nieuwe jaar, een belangwekkende nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij zijn wensen voor de toekomst van de p.b.o. kenbaar maakte. Prof. De Vries noemde als wezen van elk publiekrechte lijk lichaam een zekere mate van autonomie, welke dit lichaam in de gelegenheid moet stellen, regelend en ver ordenend op te treden. Daarnaast onderscheidde hij nog twee andere bevoegdheden, namelijk die van zelfbestuur of mede bewind en de bevoegdheid van adviserend college. Van medebewind, waartoe de Wet op de Bedrijfsorganisatie de mogelijkheid opent, is tot dusver wat betreft de S.E.R. slechts in beperkte mate sprake geweest: voor de produkt- en bedrijfschap pen gold dit nog in geringere mate. Prof. De Vries betoogde, dat het juist van het grootste belang ge acht moet worden, dat aan dê bevoegdheid tot medebewind een zo groot mogelijke uitbreiding wordt gegeven. De schappen zullen hiervoor vooral in aanmerking moeten komen, omdat 2ij dichter bij het bedrijfsleven staan dan de raad. Medebewind of zelfbestuur zal een begin betekenen ran de decentrali satie van de overheidstaak. Mede bewind biedt bovendien aanmerke lijke voordelen boven een ambtelijke uitvoering van wettelijk voorschriften. Een betere aanpassing kan worden verkregen van de voorschriften aan de belangen van de verschillende gemeenschappen. De overgang van dwangmachten tot vrijheidsmachten kan er door worden bevorderd, zq meende prof. De Vries. Wanneer de belanghebbenden zelf worden geroepen, aan de vaststelling van het recht mede te werken, zullen zij er ook een andere houding tegen over aannemen. Om deze taak te kunnen volvoeren zul- nisaties een meer directe, welliaht infor mele, aanraking moeten, zoeken met.de betrokkenen. Naar de mening van prof. De Vries ligt hier voor de regering een belangrijke mogelijkheid de ontwikkeling Van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie te be vorderen. Spreker verheugde zich er over, dat de minister, belast met de p.b.o., in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zich in deze geest heeft uitgelaten. Wel compromis Met betrekking tot de adviserende taak van de p.b.o.-organen verklaarde prof. De Vriea, dat. wanneer het om praktlaohe adviezen gaat. zoals de loon- en prijspolitiek, stellig niet volstaan mag worden met een verzameling van gege vens en een weergave van uiteenlopen de standpunten. In deie gevallen sal ge zocht moeten worden naar een eenheid van visie. Hiermede nam prof. De Vries stelling tegen de opvatting, dat S.E.R. bi) het uitbrengen van een advies geen compro mis behoeft te socken. Vooral met be trekking tot het advies over de beperking van de bestedingen is deze kritiek wel geuit. Het compromis-toeken sou aan de re gering overgelaten moeten worden. De mening, dat het niet op de weg van de S.E.R. zou liggen een compromis te zoeken, noemde prof. De Vries niet sleohts een onbeweien a priori, maar zelfs een aantasting van het grondbe ginsel, waarop do p.b.o. steunt. Het be ginsel namelijk, aan het georganiseerde bedrijfsleven in ons maatschappelijk be stel een beter gefundeerde en meer ver antwoorde plaats te geven. eveneens een misken ning van het wescn van de S.E.R. s|)n. De raad sou dan een orgaan niet van de maatschappij, maar van de staat wor den. Met een compromis-advies wordt de regering niet voor een voldongen feit ge plaatst; het advies sal getoetst moeten worden aan het algemeen belang cn regering sal er. onder bepaalde omstan digheden van af moeten wijken. Samenwerking en leiding Prof. De Vries was zijn rede begonnen met een weergave van de groei der eco nomische gemeenschappen. De mens is gemeenschapswezen, aldus prof. De Vries. Hij kan alleen bestaan in en door de gemeenschappen, waarin hij is op genomen. De organisatie van het econo mische leven is daarom niet enkel mid- del. maar tevens doel. Het dilemma is niet meer spontane samenwerking óf welbewuste leiding, rriaar belde groothe den zijn nodig. Qeen consequent indivi dualisme, maar ook geen volstrekt ge centraliseerde leiding van de gehele volkshuishouding. Wanneer de markt het enige orgaan van samenwerking ton zijn, zou er op economisch gebied geen enkele factor zijn, die gemeenschapsvormend zou kun nen werken. De individuen hebben zich daarom aaneengesloten om er als ge organiseerde groepen gezamenlijk naar te streven, hun onderlinge betrekkingen te regelen en invloed uit te oefenen op de afloop van het economisch proces. Eigen recht der collectiviteiten Melodie en woord der Ether golven ZATERDAG S JANUARI 1957 Orrtbtjtclub; 9.00 V d v.uu., terst). VPRO: 10.50 Tljdalijk uitgeschakeld, Dansmuz; 10.45 Buitenl overz; 11.00 De fa milie Doorsnee: 11.S0 Cello en piano: 12.00 Orgelspal: 12.30 Land- an tuinb meded; 12.33 Oram: 13.00 Nws; 13.16 VARA-Varia; 13.20 Cram: 13.45 Sportpraatjè: 14.00 V d jeugd; 14.35 Koorzang; 14.50 Boekbespr: 15.05 Gram; 15.30 Van de wieg tot het graf; 15.45 Omr OPGAVE PUZZEL Ne. 10 HoriaonUalt 1 grote bijl 4 oude vrouw, 7 punt, 9 deel van de bijbel, 10 heilige, ll staatsgreep, 13 lok middel, 15 hoofddeksel, 17 kóepon stof, 18 weddenschap, 19 samenge- steldtoloemige plant. 22 godin, 23 ake lig, 25 niet deelbaar door twee. 26 pers. voornaamwoord. 28 open gedeelte in de stad, 30 vruchtennat, 31 deel van het hoofd. Verticaal: 1 Amsterdams peil, 2 vo gel. 3 gedeelte. 5 voegwoord. 6 pleister plaats, 7 metaal, 8 schrede, 10 loon, 12 bladgroente, 14 koppel paarden, 16 schitterend sterrenbeeld, 20 drink schaal, 21 hard vet, 24 koor. 27 vogel, 29 binnen. OPLOSSING PUZZEL No. 9 Horizontaal: 3 tui, 5 boutade, 8 pias, 9 TM. 12 1«. 13 smal. 14 ai. 16 pa, 17 port, 19 a.v.. 21 Ina, 22 enig, 24 mon dain, 29 rijp- Verticaal: 1 mop, 2 ras, 3 term, 4 inslag, 6 uil, 7 taart, 10 aap, 11 rapier, 13 stand, 15 ion, 18 ramp. 20 via, 22 eng. 23 git. rk en eollat; 16,30 Praatje over inbelangen; 16.45 Lichte muz; 17,10 W- Journ; 17.40 Lichte muz; 18.00 Nws comm: 18.20 Dansmuz; 18.45 Gram; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 19.30 Pasaepar- tout, caus; 19.40 Het Evangelie van Johan -"I. eaus; 19 55 Deze we«3c. caus. VARA: >0 Nws; 20.05 Gevar progr; 22.00 Soc nm; 22.15 Amateursprogr; 22.40 Samen samen thuis; 23.00 Nws; 23.16—24.00 gebed d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben Je zes tig; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 An gelus; 12.03 Promenade ork en solist; (12.30 16.30 V d kind: 17.10 BallroomQrk; 17.: Lichte muz: 17.55 Amus muz; 18.15 Journu Ustlek weekoverz; 18.25 Gram 16.45 Rege- rlngaulti; Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact; 19.00 Nws; 19.10 Omr en solist; 20.00 Gram; 20.10 Lichtb! caus; 20.30 Act; 20.45 De gewone i 30 50 Gevar progr; 22.10 Cabaret; 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondge bed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws lr Esperanto; 23.22—24 00 Gram. Teievlslêprogr. VARA: 17.00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV; Nieuwe gram met toelichting; 20.55 Tele- Disco-Parade; 20.55 Gevar progr; 21.65 Dag- shiltllng. Engeland BBC Home 6erv. 330 m. 12.00 Lichte muz; 12.30 Dansmuz: 13.00 Gram; 13.25 Have a Go; 13.55 Weerber; 14.00 Nws; 14.10 Gevar progr; 15.00 OrkestconO; 15.30 Idem; 16.30 Klankb; 17.30 Caus; 18.00 V d kind; 18 55 Weerber; 19.00 Nws; 19.15 Stad en land; 19.45 Amuz muz; 20.30 Interv; 21.00 Gevar progr; 22.00 Nws; 22.15 Hoorsp; 23.45 Avondgebed; 24.00—0.08 Nws. Engeland BBC Light progr 1500 - taf" Voordri "- 13.30 rep: 17.00 Crick 0.55—1.00 Nw: leotlviteiten. De collectieve arbeids overeenkomst li er een voorbeeld vari. Zij «lult een «tuk bedrijfsrege ling in en kan niet als een zuiver privaatrechtelijke overeenkomst be schouwd worden. De lijnen, die zich in deze ontwikkelingsgang roods be gonnen af te tekenen zijn tenslotte in de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie doorgetrokken. Mede op firond van deze historische ontwikke- ing meende prof. De Vries dat de p.b.o. recht heeft op bovengenoemde bevoegdheden, namelijk een zekere mate van autonomie, zelfbestuur of medebewind en de bevoegdheid van een adviserend college. Prof, De Vriea besloot i|Jn nieuw jaarsrede met de opmerking, dat het gaat om het evenwicht .tussen de be wegingsvrijheid van de enkeling en de macht van de staat, tussen decc on die m de maatschappelijke groepen. Heeft de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie «In, dan sal si) daartoe een bijdrage hebben te leveren. Genade Goede voornemens raken snel vergeten. Heeft men in de oude jaarsnacht het leven op een nieu we leest gezet, dan verbleekt dit in de nuchtere morgen. De prak tische eisen van het dagelijks leven nemen alle tijd en krachten in beslag en dwingen ons in het oude gareel, Oude fouten worden opnieuw gemaakt. Een jaar is voorbij, het nieuwe is begonnen en er is niets nieuw geworden. Moeten wij dof berusten? Ge dachteloos er over heen leven? Of zijn wij verplet terd door schuld en onmacht? Zo bezoedeld, dat we geen moed meer hebben. Een hond kan zich schudden, maar een mens raakt zijn onrein heid niet kwijt. Hij lijkt onbe schaamd opnieuw op te staan als of er niets gebeurd is, na elke nederlaag. Laten wij beseffen, dat het ge nade is. Genade, dat wij er nog zijn. Genade dat wij onze onrein heid, krachteloosheid beseffen. Genade, dat wij in machteloos lijkende woorden bidden, want er wordt voor ons gebeden met een vuur, dat ons verstand te boven gaat. Er wordt om ons geworsteld. Wij hebben niets om op te pleiten, laten-wij pleiten op vol- Zienswijze van onderwijzersfederatie: Vage departementale toezeggingen waren oorzaak van uitstel in het overleg (Van een onter redacteuren) In een persconferentie te Den Haag heeft de voorzitter van het A.N.O.F. bestuur, de heer J. Lootsma, de ontwikkeling geschetst vanaf het bestand van 1946 tot het stopzetten van de besprekingen in de vorige maand toe. Hij keerde zich tegen de onjuiste voorlichting, die minister Cals door min of meer subtiele accentverschuivingen, in de Kamer heeft gegeven, waardoor onder meer de indruk wordt gewekt, dat het slepen der onderhandelingen aan de A.N.O.F. Zelf te wijten is. De aankondiging van de nieuwe regerings voorstellen zijn 80 gesteld, dat moeilijk meer gesproken kan worden van overleg, maar meer van dictaat. Kruimels In de A.N.O.F. werken het Katholiek Onderwllzersverbond, de Protestants- christelijke Onderwijzersvereniging er de Nederlandse Onderwijzersvereniging samen. De federatievoorzitter heeft tijdens de persconferentie de moeilijke weg ge schetst, die het overleg moest gaan en die ten slotte doodliep in eon slob van vage toezeggingen; een tweetal kruimels waren even voor de Kamérdebatten dè onderwijsbegroting de belóning komen vergeving, op genade. Niet op onze reinheid, maar op de reinheid van de levende Chris tus. Niet vertrouwen op onze voor nemens, op on2e kracht, doch op de kracht, die ons uit-genade ge geven wordt. Raken predikanten overspannen? II HET valt wel mee met de overspan nen predikanten. Dat schreef The Christian Century naar aanlei ding van de onthulling van Life, dat een ver ontrustend aantal pre dikanten overwerkt raakte. Intussen is het wel zo, dat de taak van de predikant moeilijk is en dat de eisen van een gemeente soms onmo gelijk zijn. We vervol gen ons citaat uit The Christian Century: De onmogelijke eisen van de gemeente M\A«: wat kan de predi kant zalf doen om zijn geestelijke gezondheid te sparen?, zo vraagt The Christian Century en het blad noemt de volgende punten: ergens door, waar ge al leen in noodgevallen te be reiken zijt en waar ge niet anders kunt doen dan stu deren, bidden en schrij ven. De predikant zal be merken, dat dit een ver rijking, een verdieping en een rust voor zijn werk betekent. O Schrijf Uw preken op. Velen vinden dit tijd verlies, maar tenslotte spaart het tijd. Het op schrijven bevordert ae O Hoe vaak ge ook op ZOhdag moet preken, maak slechts één preek. Verwacht niet dat de men sen tweemaal in de kerk komen. Slechts heel wei nig mensen kunnen twee goede preken per week maken (dit slaat natuur lijk op Amerikaanse toe standen). A Verspil Uw tijd niet. Probeer de monsen op te voeden dat zij zelf U laten weten wanneer Bij U nodig hebben, precies zo als zij met de dokter doen. Ik ben er van overtuigd dat veel van Gods goede tijd verknoeid wordt met bezoeken, die niet nodig lijn. Vermijd vooral on-, nodige bezoeken in de avond. De avonden, die niet in beslag worden ge nomen door belangrijke gemeente-bijeenkomsten moeten voor het gezin blijven. 5 Zong er voor dat alle mensen, die in kerke lijke arbeid werken ge regeld door anderen ver vangen worden. Geen en kele van hen is onmisbaar en zij die denken, dat zij het wel zijn, zullen nog veel beter werk doen als ze eens een jaar op een zijspoor zijn gezet. Het principe van elkaar af te wisselen of de verant woordelijkheid met ande ren te delen is een zeer 5 Zeg neen tegen alle niet-creatieve activi teiten, waarvoor men een beroep op u doet hu- welijksreceptics, spreken 7 Durf critiek onder ogen te zien. Een Christelijke kerk behoort wel een gemeenschap van vrienden te zijn, maar nu en dan kan er zich wel eens critiek of wanbegrip voordoen. Ga dan naar de betreffende toe en bespreek de zaak. g Neem in ieder geval iedere week èen vrije dag. Dit is gemakkelijker 9 Leer om uzelf te la chen, nederig te zijn, vrij te zijn van óvergèvoe- ligheid, dankbaar te zijn en laat u dagelijks ver nieuwen door het gebed. tJET werk van een predi- 11 kant is het meest dankbare ter wereld. Het heeft voortdurend te ma ken met de grote proble men van leven en dood, met het menselijk bestaan in zijn totaliteit. Wat is een groter voorrecht dan een mens te helpen om de levende verhouding tot God te vinden, om hem te doen inzien, dat hij niet voor zichzelf moet leven maar voor anderen. De meeste predikanten, die ik ken zijn zo geboeid door hun werk dat 2Ü er niet over denken iets an ders te gaan doen. Wat is mooier dan een jonge man, die op de drempel van een grote be slissing staat, te horen zeggen, dat ge hem werke lijk geholpen hebt; wan neer een jong paar, dat wenst te trouwen in op rechte dankbaarheid tot u komt; wanneer mensen, die geen raad meer weten tot u komen om hulp en leiding. Geen enkel mens „slaagt*' in dit hoge be roep; doch ik wil liever mijn best doen en falen voor deze grote zaak dan slagen in een min dere. En voor Gods grote zaak, is de genade overvloedig. Afyn vent Sqptemtri Afec Ook deze maand - elke d«| Geef Uw kind méér weerstand nt deze zon-arma Zomer SAN O STOL het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlever» het lang geoefende geduld, samen een nieuwe belofte (de zoveelste), dat binnenkort nieuwe voorstellen te wachten waren. De ijskast-theorie zwaren, die tegen het beleid van de A.N.O.F. wikkeld heeft. Vooral het verwijt, dat de A.N.O.F.-vOorstellcn mot haar eigen goedkeuring in de ijskast zijn gezet, heeft het A.N.O.F.-bestuur gegriefd. Inderdaad heeft zij enkele malen berust in een uitstel van verdere besprekin gen, maar op wiens verzoek? De secre taris-generaal dr. Wesselings heeft de onderwijzersdelegatie aangeraden, niet op een sneller tempo aan te dringen, omdat overleg met andere departe menten gaande was. O., K. en W. heeft hierbij de indruk gewekt, dat het doen de was. die andere departementen te overtuigen: zelfs is de uitdrukking ge vallen: ze zijn voor negentig procent overtuigd. Overleg Minister Cals heeft de onderwijzers organisaties kwalijk genomen, dat zij haar leden op de hoogte hebben gebracht van het feit, dat salarisvoorstellen aanhangig waren gemaakt. Dit zou in strijd zijn met het karakter van het overleg, dat binnenskamers geschiedt. Nu is, aldus de A.N.O.F,, alleen bekend gemaakt, dat salarisherziening gewerkt werd: meaedéling, waar de leden der or^. saties om democratische redenen recht stellen is generlei mededeling gedaan. In de onderwijzersverenigingen is aan de besturen juist het verwijt gericht, dat ze zó geheimzinnig zijn. Het verwijt van de minister mist bo vendien morele kracht, want zelf heeft hij zich beslist niet aan dit rebod van geheimhouding gehouden. Het vorig jaar heeft h|j (overigens misleidende) cijfers meegedeeld In de Tweede Kamer. Het kan hem toch niet ontgaan zijn, dat hij zo de onderhandelingspositie van de A.N.O.F. ondermijnt? Met het voeren van onderhandelingen gaat nu eenmaal een vinden van een compromis gepaard. Publieke mededeling van een uitgangs punt nodigt nu niet bepaald uit tot ver mindering van eisen; het zou door de „achterban" te snel als «wakheid wor den opgevat. De minister heeft trouwens op dit punt nog een steek laten vallen. Hij heeft meegedeeld, dat.de nleuwe_rege- llng van de salarissen per 1 januari 1957 In zal gaan. Dit nu Is volledig In strijd met elke opvatting van overleg (ook de datum van Ingang wordt In de besprekingen geregeld), evenals de mededeling, dat de nieuwe voorstellen het uiterste zullen zijn, waartoe de regering bereid Is te zullen gaan. Welke middelen dê onderwijzers In hun strijd om salarlsverbeterlng ook zullen zoeken, zij verwerpt, ook wat de niet- ambtenaren onder hen betreft, de sta king, ook de langzaam-aan-staklng en de staking van activiteiten als schoolreisjes, die niet tot hun eigenlllke taak behoren. Onze actie behoort bulten de kinderen om te gaan, zo besloot de A.N.O.F.- voorzitter. Reroepingswerk NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepbaar; kamfl. J Waernekers, Groe- ïeatraat 44, Bennokom. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Amsterdam (vak. P Voenhui- aen): L J B< Jinga te 's-Grave 1 r -e en G Meyster te Ede; te Ouderkerk aan den Am- etel: D Broer te Haulerwljk en G J Gozijn- Banga te Vleuten. Beroepen te Ommen en te Enschede: Joh C Baumfelk te Oostwold (Old te Medem- OEREF KERKEN (ond. art 31) Tweetal te Kommerzyl—Nïezijl: kand. H Pooi te Zeiet en kand. H de Vries te Hat- GEREF GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk (Z.) en ta tèrlend: H ftijksen te Vlaardingên; té one- boygan Wis (Ver. St.): A Vergunst te Cor- S Dak (Ver. St.). De glazen knikker Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatlek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. om hij de kinderen niet meer optilde en kuste zoals vroeger. Een ding wist ze, er brandde een vuur in hem, dat hem Innerlijk verteerde, maar haar hield hij buiten zijn intiemste overleggingen. Hij ging zó geheel op in zijn studie, dat hij vergat, dat hem een vrouw en kinderen waren toevertrouwd die moesten leven. En wanneer Vera, zoals vroeger, soms aandrong beter op te schrijven, om vooral niet van de weinige visites, die hij maakte, ar nog een paar te vergeten, dan keek hij haar soms aan, als- Of ze een vreemde was. Iemand, aan wie hij Seen verplichtingen had en diê ook niet gerech- gd was zich in zijn zaken te mengen. Een vreemde was ze geworden en zijn ant woorden kwamen dan gewoonlijk hierop neer: ,,zeur niet" of „hinder me nou niet met je ge zanik over die dingen. Zie Je niet, dat ik wel wat belangrijkers aan mijn hoofd heb?" Dan waren er nog de studiereizen. Dat ging zo. 's Avonds van te voren vroeg hy of ze zijn koffer wilde pakken. Collega Drost zal de vol gende week waarnemen. Dan volgde steevast dit vraag- en antwoord- spèl: „Waar ga je heen?" „Naar Bremen!" „Hoeveel kost de reis?" „Dat weet ik niet preciés." „Hoelang blijf je weg?" „Dat ligt er aan, geef maar wat mee." Vera telde dan haar geld na Op zoiets had ze niet gerekend en dan moest het spaarboekje worden aangesproken, maar daarvoor was het le laat. Dus moeder De volgende dag vertrok dokter Kuipers dan, do«r KARL WEST reisde tweede klas om nog rustig te kunnen studeren in de trein en betaalde een duur ho tel in Bremen met het huishoudgeld van zijn vrouw en dat van het pension van de weduwe Meilink. Telefoneerde, wanneer het congres of wat het oók Was langer duurde dan drie dagen, alsof het zo vanzelf sprak om geld voor de terugreis. aem uitnodigde daar enige dagen te komen ken en het enige teken van leven dat Vera ontving, waren drie telefoontjesom geld! Wanneer hij na zo'n reis terugkometid haar in zijn armen had genomen, haar had gekust en deelgenoot had gemaakt van zijn ervaringen dan zou het te dragen zijn geweest. Had ze het zelfs met vreugde aanvaard, maar dat was Juist het benauwende, dat hij dan nog zo ge jaagd, zo op een afstand kon zijn Dat hij niet één avond vrij wilde maken om zich met haar en de kinderen bezig te houden. Ja, dan in zulke ogenblikken, wannéér het haar bijna te machtig werd, hield ze haar snik kèn in, liet langzaam het hoofd zakkèn en peins de ên dacht Over dé vraag waarom Anton zich zo gedroeg. Alleen dit ene begreep ze, dat ze geer) recht had. Dat ze „straf" begon te dragen Die gedachte begon, steeds sterker in haar te leven Ze werd er lan«< ni-ihand vast van overtuigd, dat ze daaraan, aan die ene daad het verdriet dankte, dat haar nu ten deel viel. Wanneer in het voorafgaande gepoogd is iets van het huwelijksleed in dit gezin te beschrij ven, dan wil dat niet zeggen, dat deze beschrij ving enigermate volledig is, wanneer daarovei nu het 2 wij gen wordt toegedaan. Wanneer een huwelijk zonder liefde gesloten wordt, zoals dat van Anton Kuipers, dan kan de genegenheid soms komen en groeien in de jaren van het samen zijn. Blijft dit uit, dan ontstaat er in het gunstigste geval een soort van zich gewennen aan elkaar's gedragingen of een toestand van dagelijkse verwijdering en haat Bij Anton Kuipers Was van geen van beide toe standen sprake. Hij was zich na „het" geval van het indertijd gestorven meisje bewust ge worden, wélk een man hij was en daartegen over had hij gesteld de man van de dromen zijner jeugd. Nu was hij als bezeten om die zes verloren Jaren in te halen en toch nog een ster van eerste grootte onder de mensen te worden Een, van wie in de medische wereld gespro ken zou worden. In die zes-jarige periode was hij niet de hooggrijpende en vooruitstrevende Kuipers geweest, maar een verachtelijk wezen en hij betrok allen, die toen met hem ingeno men waren, in die verachting. Zijn ouders bezocht hij zelden of nooit, 't Was of h|j hun verweet, dat ze hem toen niet had den aangespoord. En doordat hij dat tijdperk van zijn levén verfoeide, wilde hij onbewust ver geten en verachtte hij zijn vrouw, die met dat tijdperk verbonden was. Ja, de deplorabele toestand waarin hij zich oevond, beschouwde hij als een gevolg van deze verbintenis. Daarom maakte hij haar geen deel genoot van de successen die hij door zijn gewel dige inspanning bereikte. Een inspanning die eerbied afdwong van hen. die er mede bekend (WUKD7 VERVOLGD) TN zijn nieuwjaarsrede voor de So ciaal-Economische Raad, de S.E.R., heeft de voorzitter, prof. mr. F. de Vries, vandaag verscheidene beharti genswaardige opmerkingen gemaakt. Deze rede beeft verhelderend gewerkt en zulks temeer omdat de spreker in t grote openhartigheid de ingewikkeld- c beid van het maatschappelijk leven r van de«e tijd benaderde. Er ware uit deze rede veel aan te t stippen. Voor ditmaal willen we bij een tweetal punten uit het betoog van 5 prof. De Vries een ogenblik stilstaan. Het eerste i6 het karakter van de onderneming in onze dagen. Wij me- tien, dat de voorzitter er goed aan ge- daan heeft, nog eens weer te doen uit- komen, dat in onze dagen de onder- neming, en dan met name de groot- onderneming als naamloze vennoot schap, een principiële wijziging heeft 1 ondergaan. i Men kan niet langer stellen, dat de onderneming uitsluitend vermogens- object Is, een deel van het bezit van r een of meer eigenaars, aan hun per soon verbonden en aan hun wil onder- 1 worpen. JNTEGENDEEL, de onderneming is 1 van aard veranderd. Zij is geworden J tot een zelfstandige en onpersoonlijke Instelling, een complex met eigen t doeleinden en belangen, die dus niet zonder meer samenvallen met de be langen en doeleinden van de onder- scheidene groepen, die bij haar be- s trokken zijn. Vandaar, aldus de voorzitter van de S.E.R., vandaar dan ook dat geen van deze groepen, noch het bestuur, noch de bedrijfsleiders, noch de arbeiders, t noch ook de aandeelhouders of kre- dietgevers, aanspraak kunnen maken op prioriteit in de behartiging van hun afzonderlijke belangen. Zulks zou strijden met het eigen karakter van 1 de onderneming in deze moderne tijd. 3 De doeleinden van de onderneming ziet de voorzitter van de S.E.R. in de eersto plaats liggen op economisch terrein, ze bestaan in bevrediging van de behoeften der maatschappij aan goederen en aan diensten. Daarnaast J is de onderneming een sociale ge- meenschap. jQE onderneming een gemeenschap, j Maar dan een gemeenschap die t verwerkelijkt behoort te worden. Dit laatste is iets, wat voor de onderne ming een onmisbare voorwaarde is, wil zij als onderneming levensvatbaar zijn, wil zij ook de zo noodzakelijke voldoening geven aan wie aan haar verbonden zijn en zulk een belangrijk deel van hun leven goven. Die reaii- sering van de gemeenschap binnen de onderneming is nog te noodzakelijker, nu in dezelfde onderneming tengevol ge van de technische ontwikkelingen, 5 een scheiding zich heeft voltrokken tussen aan de ene kant de arbeider e en aan de andere kant het produkt en de produktiemiddelen. In de wet op de ondernemingsraden ziet de voorzitter van de S.E.R. een 1 eerste stap in de richting van de on- derneming als gemeenschap van allen die op enigerlei wijze aan haar ver- J bonden zijn. Daarnaast en men be- t hoeft van de voorzitter van de S.E.R. 1 niet anders te verwachten ziet hij te dezen aanzien belangrijke moge- lijkheden in de paritaire samenstel ling (gelijkelijk uit ondernemers en 1 arbeiders) van de besturen der pro- dukt- en bedrijfschappen. JTEN ANDER belangrijk punt uit het betoog van prof. De Vries is het- geen hij 'opmerkt over de adviezen der produkt- en bedrijfschappen en we mogen hieraan wel toevoegen de adviezen van de S.E.R. zélf. Ook na het jongste S.E.R.-advics, dat betrekking had op de bestedings beperking, is wel de vraag gesteld, of de S.E.R. de regering niet een be- I langrijk stuk verantwoordelijkheid uit handen neemt. Er is voor een regering 1 wel enige moed nodig om van een advies van de S.E.R., vooral wanneer dit advies een eensluidend karakter draagt, af te wijken. In dit verband heeft men de vraag opgeworpen, of de S.E.R. niet beter kan volstaan met het aandragen van materiaal, met het doorgeven van de onderscheidene standpunten, zoals deze binnen de S.E.R. worden aange- j hangen, in stede van to streven naar een synthese van de onderscheidene meningen binnen de S.E.R., naar een compromis dus. Prof. De Vries wijst deze laatste t suggestie af. Het georganiseerde be- drljfsleven zelf, waarvan de SER. j resultaat is, behoort als zodanig beter gefundeerde en meer ver- 1 antwoorde plaats te krijgen en te worden tot een van de organen van de maatschappij. Dat bedrijfsleven is maatschappelijk en niet politiek. En daarom behoudt de regering ook tegenover de een- jj stemmige adviezen van de S.E.R. volop haar eigen verantwoordelijkheid. u Hamilton Wath Company heeft bekend gemaakt, dat na 10 jaar van onderzoekingen net eerste eleetrisehe polshorloge ter wereld voltooid en ver volmaakt is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2