Jlicutuc £ciitsrl)c (Courant Midden-Oosten voelt niets voor Eisenhowers plan i Het zou nieuwe provocatie zijn tegenover Sowjetunie A Terugtocht uit de Sinaï Polen tonen oppositie tegen kieslijst met communisten ALGERIJNS BEVRIJDINGSFRONT WIL ONDERHANDELEN Russische steun aan I.R.A.? Lichtschip Kiel aan de grond Kans op een Hongaarse „coalities-regering Wellicht zelfs zonder Kadar BULTHUIS Wat hoop voor doodziek kabinet in Djakarta Robert Faure wil radio-actief element trachten te bergen VRIJDAG 4 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10847 Directie: F U1KMEH Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H W J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden ei Omstreken Staotfttctlcii H gfctlleves ago bert lü legljtaspcet Emigranten teleurgesteld Zit PAGINA 5 Alleen Egypte zwijgt wijselijk rr/^ANNEER PRESIDENT EISENHOWER morgenavond om half W zeven (Ned. tijd) in het Congres zijn verzoek tot het gebruik ran Amerikaanse troepen om de vrede in het Midden-Oosten te hand haven gaat verdedigen, is hij heiast met een aantal uitspraken van de betrokken landen. Slechts Egypte heeft zich van een scherp commen taar onthouden, naar men vermoedt om de Verenigde Staten niet ifkerig te maken van economische hulp aan dit land, welke het drin gend nodig heeft. Amerikaanse regering bij het opstellen van een nieuwe politiek voor het Midden- Oosten zou kunnen maken is ervan uit te gaan, dat het voornaamste bindmiddel der Arabische landen wordt gevormd door de gemeenschappelijke haat jegens Israël. Deze haat is slechts een onderdeel van de haat, welke de Arabieren jegens het westen koesteren". Het is waarschijnlijk, dat de formule ring van Eisenhowers verzoek aan het Congres nog enigszins gewijzigd wordt om de oppositie der democraten in het Congres te verminderen. Zo zou de vol macht zich dan beperken tot gevallen, waarin een slachtoffer van communisti sche agressie zich om hulp tot de Ver enigde Staten wendt. In Syrië, waar premier Assali giste- En in zijn regeringsverklaring zeide d: strijd tegen het Pact van Bagdad e Israël zal worden voortgezet, zijn scherpe Commentaren geleverd op Eisenhowers plan. Radio Damascus noemde het hieuwe manier om de Sowjetunie te pro voceren'De voorzitter van de Syrische pommissie voor buitenlandse zaken heeft ten beroep op Eisenhower'•eedaan verzoek om volmacht te laten varen Jordanië heeft eveneens Amerika laten weten, dat het bezwaren heeft teg< het plan. Joegoslavië heeft de Ver. Stat< Ksteravond meegedeeld, dat zij geva; pen het pres>tige te verliezen, dat zij til- Bens de Suezcrisis hebben verworven, ln- Bien zij het plan van Eisenhower aan vaarden. Het communistische blad Borba. dat het standpunt van de regering weer geeft, schreef dat het Amerikaanse denk beeld als zou er in het Midden-Oosten g« paar bestaan voor Russische penetratie verkeerd ls. Ook Israël toont steeds duidelijker Icepticisme tegenover het plan. De in het [Engels verschijnende Jerusalem Post die vaak het officiële standpunt weergeeft, Schreef gisteren: „Het is moeilijk aan te emen, dat het nieuwe plan-Eisenhower de veiligheid van Israël aanzienlijk zal verbeteren. De gevaarlijkste fout di Bijna 20.000 aanrendingsstaten in 1956 Het groeit de Amsterdamse hoofdinspecteur A. M. Koppejan, chef van de afdeling verkeersvnorlichting, bijna boven het hoofd Zijn ideaal: de stapel volgend jaar drie keer zo smal en hooguit tot aan zijn knieën' In het afgelopen jaar zijn er ruim 9.500 ongelukken gebeurd in de 6ïad Amsterdam. Dat is ruim 1200 meer dan i 1955. Er waren 74 doden te betreu- :n. twee minder dan het jaar ervoor De hoofdstedelijke politie vreest een sterke toeneming van het aantal ver keersongelukken in 1957 door de toene ming van het aantal motorvoertuigen. Merkwaardig is op dit ogenblik de Amerikaanse boodschap aan Engeland ei Frankrijk, dat de Verenigde Staten d» verklaring van 1950, waarin de drie lan den hulp beloofden aan elk slachtoffer van agressie in het Israëlisch-Arabisch geschil, nog volledig onderschrijven. Deze verklaring achtten Engeland e Frankrijk niet van toepassing na de Is raëlische aanval op Egypte, daar zij dit geen agressie achtten. In volle gang Maandag zal het eerste stadium van terugtrekking der Israëlische troepen uit Sinaï zijn voltooid, is te Jeruzalem degedeeld. Ten westen van El Arisj zul len dan geen strijdkrachten meer zijn. Generaal Burns, de bevelhebber der in ternationale politiemacht en generaal Mosje Dayan, de Israëlische stafchef, hebben vanmorgen verdere besprekingen gevoerd over de algehele terugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Sinaï. Premier Ben Goerion van Israël heeft op een bijeenkomst te Tel Aviv verklaard dat Israël dank zij de campagne in Sinaï verzekerd is van verscheidene jaren de. Wat er ook gebeure, de toestand vóór de Israëlische actie zal niet weerkeren, aldus de premier. De drie politieke partijen die in Polen zjjn toegestaan, leveren strjjd voor de parlementsverkiezingen op 20 januari. De wrjjving bestaat hoofdzakelijk tussen de communistische Verenigde Arbeiders partij en de beide andere, de Democra tische Partij en de Verenigde Boeren partij. In sommige plattelandsdistricten wordt geageerd tegen het éénlijstsysteem, waar uit de 18 miljoen kiesgerechtigden uit 720 kandidaten mogen kiezen om {ie 459 par lementszetels tè bezetten. Echter leggen de regeringsleiders Toch verhoging van tramtarieven Als de rentabiliteit van bepaalde ge meentebedrijven onvoldoende moet den geacht, zullen maatregelen on rentabiliteit te verhoren niet achter wege mogen blijven. Gestreefd moet wor den naar reële kostendekking van ver leende diensten door overheids- en semi overheidsbedrijven. Dit schrijven de ministers Hofstra (fi nanciën) en Struycken (binnenl. zaken) in hun memorie van antwoord aai Tweede Kamer over de begroting vai gemeentefonds, voor 1957. Hun medede ling is van belang nu de minister economische zaken, prof. Zijlstra, enkele grote steden nog steeds geen stemming heeft gegeven de bus- en t: tarieven te verhogen, mede met het oog op de minder gunstige consequenties, die een dergelijke verhoging voor de prijs- stabilisatiepolitiek zou kunnen hebben. De kwestie zal eerstdaags In de ministerraad worden besproken. Naar het oordeel van de bewindslied' van financiën en binnenlandse zaken zullen de geraamde inkomsten van Gemeentefonds voor 1957, welke bijna 15 pet hoger fcijn dan die volgens dc ramingen voor 1956, voldoende zijn om d« gemeenten in staat te stellen de lasten te dragen, die uit een redelijk verzorgings- voortvloeien. De beschikbare mid delen zullen tevens wel enige uitbreiding de gemeentelijke voorzieningen ge dogen. Echter zal het niveau van de ge- entelijke uitgaven in 1957 mede de in vloed hebben te ondergaan van de nood zaak tot beperking der overheidsbeste dingen. \Mollet naar New York IJET NATIONALE bevrijdingsfront van Algerije is bereid met Frankrijk te onderhandelen over de toekomst van Algerije. In een memorandum aan de politieke commissie van de Verenigde Naties, welke binnenkort de Algerijnse kwestie zal behandelen, wordt gezegd dat het front bereid is mee te werken aan een formule voor een vreedzame re geling op basis van het recht van het Algerijnse volk op onafhankelijkheid. In Parijs doen hardnekkige geruchten de ronde, dat premier Mollet van plan is zelf naar New York te gaan om de Franse zaak voor de Verenigde Naties uiteen te zetten. Gisteren is de Franse premier be sprekingen begonnen met Robert Lacoste. de Franse minister-resident in Algiers Gevechten In de nacht van woensdag op donderdag is in West-Algerije een trein door de op standelingen aangevallen. Zes Europeanen kwamen om het leven. Tien passagiers worden nog vermist. Vijf vermoorde slachtoffers zijn na de overval verminkt gevonden. Het treinverkeer tussen Algiers en Oran is gestaakt Bij gevechten in de heuvels ten oosten van Algiers zijn giste ren vele opstandelingen gesneuveld. Sedert dinsdag zijn 57 rebellen gesneu veld.. In Algiers, waar het Mohamme daanse tram- en busDersoneel staakt, is gisteren een handgranaat in een trolly- bus geworpen Een Europeaan kwam om het leven, elf personen werden gewond Nieuwe suggesties voor hereniging van Duitsland waarin suggesties zullen worden gedaan voor rechtstreekse Duits-Russische on derhandelingen over het Duitse pro bleem. Gedacht wordt aan: 1. De Instelling van een gedemilitari seerde bufferzone dwars door Euro- 2. Een Europees veiligheidssysteem ge baseerd op de belofte van de landen af te zien van het gebruik van geweld De formulering 6taat echter nog met vast. Het is de bedoeling de drie grote westelijke mogendheden. Amerika, En geland en Frankrijk te raadplegen nadruk op, dat de terugkeer tot een meer- partijenstelsel onmogelijk is. De Verenig de Arbeiderspartij moet de leidende rol blijven vervullen. De kandidaten voor de kieslijst worden uitgezocht door het Nationale Front en moeten de. opvatting van Gomulka over het communisme delen. Zoals de lijst thans is samengesteld, zijn de meeste kan didaten lid van de Verenigde Arbeiders partij. Het communistische maandblad Nowe Drogi zegt, dat bepaalde elemen ten uit de Democratische Partij en de Verenigde Boerenpartij trachten een georganiseerde oppositie te vormen. TDUSSISCHE agenten in Dublin steunen, volgens dc Daily Mail, die een in terview met de premier van Ulster pu bliceerde, de strjjd van de I.R.A. door grote sommen gelds beschikbaar te stel len. Sommige agenten zouden getracht hebben Ulster binnen te dringen om ook daar medewerkers te vinden. Ï.R.A.- commando's worden in Dublin getraind, waarbij o-m- drie guerillastrjjders uit Azië leiding geven. In Ulster waken des nachts vrijwilli gers, terwijl de vrouwen thuis de deuren zorgvuldig grendelen en een geladen pistool gereed houden om indringers te kunnen bestrijden. De politiebureaus in de dorpen langs de grens worden beschermd door zand zakken, terwijl voortdurend patrouilles de wegen bewaken. slachtoffers gemaakt. De pogingen om de twee studenten Frangois Henry Belgiëen Jean Vincedon (Frankrijk) te redden, zijn op gegeven. Met uitzonderlijk veel moeite heeft men gisteren wel de acht mannen, die gestrand waren bij de reddingspogingen, in veilig heid kunnen brengen. De bestuur ders van de helikopter, die op Oudejaarsdag bü de reddingspo gingen verongelukte, waren er net slechtst aan toe. Zij zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Cha- monix en hun toestand is ernstig Op een volgende vlucht kon men de andere zes redders, die een toe vlucht hadden gezocht en gevonden in een schuilhut, vervoeren. De pogingen om de beide studenten ook nog te bereiken faalden echter. Op verzoek van de ouders der veronge lukten heeft men thans de reddings pogingen gestaakt. „Wij willen niet dat nog iemand zijn leven waagt", Vanmorgen is het lichtschip Kiel, dat ligging heeft in de Oostzee voor de haven van Kiel aangevaren door een Fine vrachtschip. Het lichtschip zit nu aan de grond. De bemanning is op tijd in vei ligheid gebracht. Er hing een dichte mist. Sleepboten hebben nog vergeefs getracht het zinkende vaartuig met zijn waarde volle uitrusting binnen te slepen. Arabisch gesprek op hoog niveau President Koeatli van Syrië, president Nasser van Egypte, Koning Saoed Saoedi-Arabië en Koning Hoessein Jordanië zullen waarschijnlijk 28 janu ari in Riyadh in Saoedi-Arabië een con ferentie op het hoogste niveau beleggen over de Arabische aangelegenheden, dit in verband met de recente internatio nale gebeurtenissen. yoóR HET MIDDEN van deze maand zal premier Kadar van Hongarije vol gens radio Boedapest met zijn lang wachtc regeringsverklaring komen. D daarna zouden zeven commissies van kundigen benoemd worden voor het op stellen van politieke programma's de verschillende sectoren van het ec mische leven. Ten slotte zouden bespre kingen beginnen tussen communistische en niet-communistische politici over vorming van een coalitieregering Het zelfs niet uitgesloten zijn, dat Kadar in een dergelijke regering plaats maakt gevoerd met vertegenwoordigers sociaal-democratische partij, de boeren partij en de partij van kleine grondbezit ters. Wel schijnt het. dat enige politici leze groepen gepolst zijn zitting te »n in de commissies Zij zouden ge oord hebben, eerst de regeringsver klaring van Kadar te willen afwachten Het blad Esti Hirlap voorspelt, dat de nationale vergadering, die in het verle den slechts zelden bijeenkwam, meer zeg genschap zal krijgen Parlementsleden aangemoedigd wordën, gebruik te maken van hun recht, de ministers vra gen te stellen en nauw contact te onder houden met hun kiesdistricten. De activiteit van de presidentiële raad die 24 leden telt en de functies van het parlement waarneemt als dit niet in zit ting bijeen is, zou volgens het blad be perkt worden tot het houden van toezicht ip het parlementaire werk Radio Boedapest heeft medegedeeld de nota definitief wordt opgesteld, dat de Hongaarse opstand het land onge veer 220 miljoen gulden heeft gekost. Hierin is het economisch verlies, en de schade aan gebouwen begrepen. Ongeveer veertig vertegenwoordigers van politieke partijen en organisaties, die hebben deelgenomen aan het Hongaar se verzet zullen zaterdag in Straatsburg bijeenkomen voor een driedaagse confe rentie om tot vorming van een revolu tionaire raad te komen. Het doel van deze raad zal zijn Hongarije te verlossen van het Sowjetjuk. Aramco beperkt haar investeringen De Aramco heeft besloten haar uitga ven in Arabische landen dit jaar kras te besnoeien met een miljoen dollar. Het vertrouwen van de oliemaatschappijen ln de landen van het Midden-Oosten is ge schokt daar er stemmen zijn gehoord over onteigening van de eigendommen, en zij overwegen schrapping van de gro te expansieplannen. Dit zal de landen van het Midden-Oosten schaden en de onderling vijandige stemming tussen die landen aanwakkeren, daar Egypte van de toestand profiteert en Irak en Saoedi- Arabië worden getroffen. OPRUIMING I NOC VELE KOOPJES IN COUPONS GORDIJNSTOF BOTERMARKT 23 Arbeiders werden bewapend De communisten hebben een aantal ar beiders van de communistische onderne mingsvakbond Darboepti in Oost-Suma- tra bewapend. Volgens het Islamitische blad Lembaga te Medan zjjn 150 onder nemingsarbeiders ln Pematang Siantar ln het gebruik van wapens opgeleid. Tevens meldt het blad, dat troepen van het derde regiment onder bevel van ma joor Samosir een stelling hebben ingeno- op 75 kilometer van Pematang Sian tar. ALs dit waar is, hebben de troepen Samosir de demarcatielijn met het de centrale regering trouw gebleven tweede regiment van Ginting overgesto ken. In tegenstelling tot de berichten van ren heeft Samosir medegedeeld, het iet niet te erkennen. Hij heeft ook geen gehoor gegeven aan Gintings op dracht naar Medan te komen. Volgens radiostation te Sibolga hebben plaat selijke leiders aldaar, onder wie oud-mi nister van voorlichting Lumban Tobing, hem verhinderd zijn post te verlaten. De gouverneur van Noord-Sumatra, Komala Pontas, heeft er bij Sukarno op aangedrongen naar NooTd-Sumatra te Ruiten sprongen Harde knallen boven midden-Nederland Midden-Nederland is gistermiddag tegen half vijf opgeschrikt door enige harde knallen, waarvan de luchttrillingen ook werden geregistreerd door de seismograaf van het K.N.M.I. te De Bilt. Een kwartier later hadden al meer dan twintig Utrechters bij de politie aangifte gedaan van gesprongen ruiten. Ook in Zeist en Den Dolder sneuvelden enkele ruiten. In Nijmegen sprongen in sommige huizen Direct na de knallen hoorde men vlieg tuiggeronk. zodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de opschudding is veroor zaakt door een of meer straaljager(s). D» chef van de luchtmachtstaf heeft zeker heidshalve een onderzoek gelast Dit kan zich echter alleen uitstrekken ove Nederlandse militaire vliegers en de op Soesterberg gestationeerde Amerikanen. Straalvliegtuigen van andere Navo-landgn iogen het luchtruim boven ons land hun oefeningen eveneens gebruiken, zodat het geen eenvoudige zaak zal zijn oi zoeken, wie aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade. Wet bezettingsmaatregelen stuit op bezwaren In het voorlopig verslag der Eerste amer over het wetsontwerp tot lenging van de vervaltermijn van sommige bezettingsregelingen maken verscheidene leden bezwaren tegen de combinatie •en groot aantal zeer uiteenlopende maat regelen. Dit zijn dezelfde bezwaren als bij openbare behandeling zijn naar voren i bracht door prof. mr. H. J. Hellema (a. Zij achten dit in strijd met de grondwet de reglementen van orde. Ook hadden zij ernstige bezwaren tegen de verlenging de commissarissenbelasting-1941 het algemeen vorderingsbesluit-1940. Sjairuddin neemt roer in handen van de centrale bank Met gevaar voor zijn leven T~\E 31-jarige Fransman Robert Faure zal zijn leven wagen om te trachten een dodelijk radlo-actlef element te bergen, dat zich aan boord van de drij vende olieboorlnstallatic bevindt, die in de storm In de Perzische Golf ge- Faure zal proberen te verhinderen dat het element in zee valt. waar het voor onbepaalde tijd gevaarlijk zou kunnen blijven. Hij zal geen beschermende kleding dra gen. Als het element, dat bijna 42.000 gulden waard is. zijn isolerend omhul sel kwijt is. kan het een dodelijke uit werking op Faure hebben, i minuut binnen een me- •an blijft. Ook als hij het hij dodelijke brandwon- langer dan ééi ter afstand er aanraakt, zou den oplopen. B. en K. niet welkom in Denemarken Denemarken heeft besloten het bezoek dat Boeiganin en Kroesjtsjef dit voorjaar aan Kopenhagen zouden brengen, „voor onbepaalde tijd" uit te stellen Zij zouden een tegenbezoek brengen na de reis van premier Hansen en de Deense mintstei van buitenlandse zaken aan Moskou. TNE DRUK op het Indonesische ka binet om onmiddellijk af te treden in verband met de crisis op Sumatra schijnt af te nemen, aldus meldt Ass. Press uit Djakarta. In politieke kringen deelt men mede, dat zeven grote coalitiepartijen gis teren de hele dag vergaderd hebben over de vraag: aftreden, aanblijven of reorganiseren. De Mohammedaanse partij Masjpemi had op aftreden aangedrongen, doch woordvoerder, die de bijeenkomst had bijgewoond, vertelde dat de zes overige partijen proberen de Masjoemi tot eer mildere houding over te halen. Gisteren heeft de voorzitter der Mas joemi, Mohamed Natsir, besprekingen ge voerd met president Sukarno en de vroe gere vice-president Hatta, die door Mas joemi als premier gewenst wordt. Des avonds hielden hoge leiders Masjoemi een vergadering om de houding der partij opnieuw in beschouwing nemen nadat deze twee dagen tevoren besloten had de ministers uit het kabinet te doen treden indien dit niet ontslag De Partai Nasional Indonesia heeft vol gens bovengenoemde woordvoerder de Masjoemi verzocht dit dreigement lopig niet uit te voeren en de zaak nog eens aan te zien. Gisteren werd medegedeeld, dat eer vooraanstaand lid van de Masjoemi, Sja- fruddin Prawiranegara, weer gouver neur is geworden van de Bank van Indo nesië. een langgekoesterde wens Masjoemi. Amerika zondebok Een deel van de Indonesische pers heeft zich aangesloten bij het koor ïunistische bladen, die Amerika be schuldigen in verband met de crisis op Sumatra. Suluh Indonesia, die beschouwd wordt Volgens firma De Waal en Van Overzee te Amsterdam is er voldoende cacao om de industrie ruimschoots van grondstof fen te voorzien. Het is mogelUk het ver bruik aanzienlijk te vermeerderen wegens aantrekkelijke prijzen van de bonen voor de chocoladefabrikanten. In bijna alle landen neemt het verbruik an bonen toe en van surrogaten niet. De hoge prijs was de voornaamste reden vermindering van verbruik en ont staan van surrogaten, zodat een prijs tus- 00 en 240 shilling voordelig kan zijn producenten. Het wereldverbruik kan gemakkelijk stijgen van 700.000 800.000 ton tot 1 miljoen. als spreekbuis van de voornaamste re geringspartij, Partai Nasional Indonesia beschuldigt de Verenigde Staten ervan, dat zij een belangrijk aandeel hebben in de Sumatraanse opstand. Het P.N.I.-blad Merdeka schrijft, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken poogt de revolutie in Indonesië aan te moedi gen, en zich gemengd heeft in Indone- siës binnenlandse aangelegenheden. De Amerikaanse bladen die Hatta als premier begunstigen, zullen diens goede naam in Indonesië vernietigen, aldus Merdeka en zullen hem brandmerken gunsteling van de Verenigde Staten. Suluh Indonesia beweert, dat buitenlandse persbureau'6 bezig zijn ver wrongen nieuws te verspreiden en indi rect te helpen bij de omverwerping van het kabinet. Volgens het blad hebben regeringsautoriteiten bevestigd, dat er oensuur zaïl komen op buitenlandse cor respondenten om vervalsing van de juis te feiten te voorkomen. Het communistische Harian Rakjat noemt Amerika'6 politiek de meest kapi talistische, wreedste, on beschaamds te nieuwste soort van imperialisme. De Eisenhower-Dulles-doctrine is niet een vacuum, maar een Standard Vacuum- politiek, aldus het blad. EXECUTIE IN BOEDAPEST De 25-jarige Hongaar Geza Szivos ls in Boedapest ter dood veroordeeld en ge- executeerd wegens het verbergen van wapens, heeft radio Boedapest vanmor gen medegedeeld. Het aantal doodvon- is hiermede tot zes gestegen. Szi- 18 december gearresteerd, hij werd verraden, aldus het radioberioht, door zijn medebewoners. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Langs de kust tijdelijk mist. Overwe gend krachtige zuidweste lijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar (Opgemaakt om ZON EN MAAN 5 januari: zon 8.50-16.46 maan 10.23-21.4

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1