CHRISTELIJK WYBERT K. Kruithof in Utrecht ter aarde besteld Nederlands Studentenorkest begint lustrumtoernee Zelfs Life zegt het maar is het werkelijkheid zo? nu in U"UTen derde zegt het bla(J( Meer federaal Indonesië? 2 Indrukwekkende plechtigheid Gehele christelijke vakbeiveging tvas vertegenwoordigd LI ET stoffelijk overschot van de heer K. Kruithof, in leven voor- -LJ- zitter en daarna ere-voorzitter van het C.N.V., is gisteren te Utrecht op de derde algemene begraafplaats onder enorme belang stelling, speciaal van de rijde van de Christelijke vakbeweging, ter aarde besteld. Op verzoek van de familie werd in de aula alleen het woord gevoerd door de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert en de wijkpredikant, ds. L. W. Muns, geref. predikant tfc Utrecht. Het plechtige, sobere karakter van de begrafenis vertolkte op treffende wijze de nuchtere eenvoud en de stoere eerlijkheid, die de heer Kruithof in zyn arbeidzaam leven zo sterk aan de dag legde, De heer Ruppert noemde slechts in het kort het vele werk. dat Kruithof op sociaal, politiek en kerkelijk terrein heeft verricht. Een brede uitwijding hierover, die maar al te zeer voor de hand ligt, zou echter te zeer in strijd zijn met de levenshouding van K. K„ aldus de heer Ruppert. Met dankbaarheid terugdenkend aan wat K'uithof voor de chr. vakbeweging in Nederland betekend heeft, noemde de heer Ruppert Kruithofs profetisch Godsvertrouwen als één van de zuilen, waarop zijn markante persoonlijkheid steunde. Een andere hoofdtrek was zijn diepe sociale bewogenheid met alles wat in moeite en druk verkeerde. Priesterlijk was zijn optreden als het er om ging. de belangen van de minderbedeelden te bepleiten. Wat hij meende, dat recht was, moest zijn loop hebben, ook al ontmoette hij op zijn weg zowel voor- als tegenstanders Koninklijk was zijn optreden als het ging om de ere Gods. Kruithof boog voor geen mens. Dat toonde hij duidelijk, toen hem op bepaalde voorwaarde hét lid maatschap van de Tweede Kamer werd aangeboden. Bij het einde van het leven van Kruithof past ons een lofzang van dankbaarheid aan God. die ons zulk een man schonk, aldus de heer Ruppert. Als een kind De tekst: „Als gij niet wordt als een kind", is in 't leven van de heer Kruithof op karakteristieke wjjxc in vervulling gegaan, zo zeide ds. Muns In ziln toe spraak. Kruithof was een kind in het aanvaarden van Jezus Christus als zijn Heiland. Hel werk van zijn Heiland was zün toevlucht en getuigenis en niet ziin e'gen werk. Ds. Muns zegde daarna de twaalf artikelen des geloofs. die in het l-"en van Kruithof zulk een ruime plaats hebben Ingenomen. Boek VAN DE DAG „Geachte Jubilaris", door Pé Fa- ber. Uitgeverij J. H. Gottmer, Haar- lem-Antwerpen, 131 blz. 5,90. Een jubileum is een belangrijk ding voor wie er bij betrokken zijn. Natuur lijk vooral voor de jubilaris z^lf. Hij heeft er recht op. dat de viering van zijn jubileum zonder stoornis verloopt. Daarom vergt de viering ook de nodi ge voorbereiding. Dit boekje wil daar bij helpen. Het beperkt zich overigens niet tot de viering van jubilea, maar adviseert over allerlei gelegenheidstoe spraken, zoals bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, bij de slui ting van een congres, bij een promotie, bij een begrafenis, bij de verjaardag van de Koningin. Rein van Looy produ ceerde het ontwerp-omslag en de illus- Tijdens het verlaten van de aula speelde het orgel de melodie van psalm 18. Het negende couplet van deze psalm: „Ik kan met U door sterke benden dringen", was een van de lievellngs- verzen van de heer Kruithof. Bij het graf werd alleen gesproken door ds. Muns. die enkele woorden sprak naar aanleiding van Openbaring 14 vers 13: „En ik hoorde een stem uit de hemel, die tot mij zeide: Schrijf: zalig zijn de doden, die in de Heere sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid, en hun werken volgen-met-hen." Tenslotte werd gemeenschappelijk het Onze Vader gebeden. Namens de familie dankte de oud6te zoon van de heer K. Kruithof vele belangstelling getoond gpdurendc de ziekte en na het overlijden. Hij dankte alle organisaties en bijzonder het C.N.V. voor alle diensten, vader bewezen. „Zelf heeft vader dit ook bijzonder op prijs gesteld. Met de christelijke vak beweging heeft hij bijna tot op het laatste ogenblik meegeleefd. Zeer erken telijk is hij altijd geweest voor de vak bladen, die zo talrijke organisaties hem zijn blijven zenden." Op verzoek werd tenslotte nog zongen gezang 29: „Halleluja, eeuwig dank en ere". Hetzelfde gezang werd indertijd ge zongen bij de groeve van de echtgenote van de heer Kruithof; hij gaf toen zelf dit gezang op. Zijn vrouw overleed eind Februari van dit jaar. Vrijwel alle organisaties aangesloten bij het C.N.V. waren bij de begrafenis vertegenwoordigd. Het voltallige C.N.V.- bestuur was aanwezig en namens A.R. Tweede Kamerfractie mr. A Roosjen (tevens voor de N.C.R.V.) dr. J. A. H. J. S. Bruins. Slot. Zelfs.vele. ouderen uit de kring der christelijke vakbeweging ontbraken niet; van hen willen we hier met name vermelden, de heer C. Smeenk. als voorzitter van de Christelijk Psychologische Centrale voor School en Beroep. Beroepingswerk NEDERL. HERVORMDE KERK Bedankt voor Etten: vik. W. Doudc an Troostwijk te Doornwerth-Heelsum; 'oor Barsingerhorn, Kolhorn, Aarinck- huizen H. Brouwer te De Wilp. Aangenomen naar Oostzaan: K. J. F. Keuning te Blijham. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Slikkerveer: W. »n der Meulen te Sleeuwijk. Beroepen te Workum: Joh. C. Baum- falk te Oostwold (Old.); te Gouda: J. Bijleveld te Rijnsburg; te Krabbendijke en te Opperdoes, kand. J. van der Klaauw te Noordwijk aan Zee; te Wet- singe-Sauwerd G. v. d. Ber, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Bedankt voor Rotterdam-Charlois: A. J. Krijtenburg te Zaamslag. Beroepen te Musselkanaal: H. Poel te Zeist. Hilversum da. T. Mayer i Kleuteronderwij s in cijfers Vorig- jaar op 1 januari waren 3.706 kleuterscholen in ons land met 370.222 leerlingen en 10.052 hoofdleidsters en leidsters. Hoewel het aantal scholen en leidsters in het jaar daarvoor steeg (resp. 4 en 5,4 procent), bleef het aantal leerlingen vrijwel gelijk. Eigenlijk had het aantal leerlingen moeten teruglopen, omdat de jaargangen minder groot waren. Maar omdat veel meer 4- en 5-jarigen naar de kleuterschool gingen bleef het aantal Gebed Het nieuwe jaar heeft ons weer te pakken. De weemoed over het oude ver zinkt weer, de onrust over de nieuwe tij dskring wordt weer op geslokt door de sleur. Het alledaagse leven dreigt weer alle bezinning Weg te nemen. Hoe minder wij ons vergissen met het jaartal, hoe minder wij vasthouden van het diepe besef van eeuwigheid, verantwoordelijk heid, onherroepelijkheid, dat de oudejaarsnacht in ons opriep. Moet dit jaar s. dan weer zo wor den als het oude? Hebben wij dan over de diepe in snijding in ons gewone bestaan heengeleefd zon der te denken aan God? Of heb- EEN WOORD VOOR VAN DAAG ben wij Hem weer vergeten? O God, houd ons vast. Leer ons toch aan het eind of begin van elke onherstelbare dag (onherstel baar als het alleen aan ons lag) te bidden en te bezinnen, leer ons, te midden van sleur en haast, U voor ogen te hebben. Uw onmid dellijke tegenwoordigheid te be seffen. Leer ons biddend werken. toch gelijk. In 1956 ontvingen 58,8 pro cent van alle vierjarigen, 76,3 procent van alle vijfjarigen kleuteronderwijs. In 1955 waren die getallen resp. 55,9 en 74 procent. De opleiding tot leidster bij het kleu teronderwijs werd gevolgd door 7.205 personen, het jaar daarvoor 5.954. Deze cijfers komen van het Centraal Bureau van de Statistiek. „Nostrorum sanitas" Af OOR het raadhuis in Bergen kwam gisteren het Neder lands Studentenorkest weer tot leven. Voor de vijfde maal waren studenten van vele universiteiten en hogescholen samengekomen in het Noorhollandse plaatsje, om na veertien dagen instuderen als beste Nederlandse amateurorkest een toernee door het land te be- Melodie en woord der Ethergolven VRIJDAG 4 JANUARI 1957 cello. VPRO: 10.00 10.45 V d kleutei Viool vont-uren met kinder wijding. VARA: IC s; 11.05 Pianoreclt AVRO: 12.00 Liet I 12.33 ïose; 12.50 Gram; "3.00 Nws; a gram: 13.25 Promenade-ork: 14.00 Sopr. en piano; 14.30 Puzzel V d jeugd; 11.30 Orgel en zang; 18.0C 18.IS Act; 18-20 Dansmuz: 18.50 Actu. ale verzekeringsproblemen, caus; 1 kind; 19.10 Ze zijn er nog .klankb. 5.30 Vandaag, caus; 19.40 10 jaar 2 eweging, gesprek; 10.50 Ber; 23.00 ).05 Boekbespr; 20.20 Chansons: 20.3C a één, caus: 20.45 Zwart op wit, VARA: 21.00 Dansmuz; 21.25 Menser •lj. inter 298 m. NCRV: 7.00 Nws ewijde muz; 7.C0 Gram; r de dag; 8.00 Nw; iz; 9.00 V d 11.30 De Jeugd -J 12.30 Land- en tuinb meded; 12. Amüs muz; 12.53 Gram en act; 13 00 Nw Metropole ork; 10.45 Gram; 14 00 Llcl ïuz: 14.25 Radio Fith ork; 15.15 Lit kroniek; 15.35 Lichte muz; 16. a praatje; 16.15 Gra HORIZONTAAL: 3 Touw. 5 Geestige uitval tegen iets. 8 Grappenmaker. 9 Soort. 12 Zangnoot. 13 Bekrompen, 14 Tandeloos zoogdier, 16 Gezinslid, Drank, 19 Als volgt, 21 Meisjesns 22 Uniek 24 Werelds. 25 Volgroeid. VERTICAAL: 1 Aardigheidje. 2 Soort. 3 Uitdrukking, 4 Inweefsel. 6 Nachtvo gel. 7 Gebak. 10 Dier, 11 Wapen. 13 Maatschappelijke plaats. 15 Elecfrisch geladen deeltje. 18 Groot onheil, 20 Over, langs. 22 Nauw. 23 Zwart agaatsteen. OPLOSSING PUZZEL No 8 HORIZONTAAL: 1 Bollebof, 7 Laan. 8 Krijt, 10 Glad. 13 Suf. 14 Pel, 15 T T., 16 Rul. 17 Kr.. 18 Pul. 19 Ria. 20 Ruim. 21 Eind. 22 Bult, 24 Negatief. VERTICAAL: 2 Olijf, 3 Lat. 4 La, 5 Engel. 6 Ekster, 9 Rut, 11 L.L., 12 Dorade. 14 Pul, 16 Rumba. 17 Kin. 18 Pi, 19 Rite, 21 Eli. 23 Ut. 18.16 Koorzang; 18.36 V d jeugd; 9.00 Nw weerber; 19.10 Regeringsultz: Rubriek klaring en toelichting: Seri ming en v> Jerie: Teugdvor- migratiepraatje Hid; 13.0 An Gram; 15.00 Filmmuz; 16.00 Gesprek; Orkestconc; 17.30 Hoorspel; 18.00 V d k 18.55 Weerber; 19.00 Nieuws; 19.15 Stad land; 19.45 Sport; 20.00 Gevar.progr; 20.45 Klankb; 21.15 Gram; 21.30 Gevar.progr; Nieuws: 22.15 Caus; 22.45 Planotrio; Klankb: 24.00 Nws: 0.06—0.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 2 ar.muz; 23.00 N' .25 Dansmuz; 24.00 0.50 Progr.overz m. ork: 12 30 Weei art. en sol; 16.00 Koersen; 16.02 Muziek en dans; 17.00 Nws; 17.10 Llch. te muz; 17.45 Duitse les; 18.00 Jazzmuz: 18.10 Voordr; 18.20 Gram; 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19.40 Lied v d week; 19.45 Caus: 20.00 Symf.ork Sym list; 20.45 Kunstkalei- Zuidamerikaans Raken predikanten overspannen? I N augustus is er in Schuld van de mensen niet van het ambt i een bepaald beroep, dit Anders zouden zij niet ir -.uiad Life een artikel verschenen, dat tot titel droeg „Why ministers are breaking down", ook in een ander zou kun- het ambt blijven. Het is ze- Waarom predikanten overwerkt geraken ^«nde Hierin wordt beweerd neemt deprimeren door de veel heid van zijn problemen of de schijnbare zwakte van zijn stem. Misschien gaat zijn stem vaak ver- nen overkomen". Voor ker niet het geld, dat hen l°ren door de luidere stem- iedere predikant, die kal- daar houdt, noch het pres- mei}> die actueler, interes- middelen —„n er duizend dater een verontrus- die- -dit niet doen. -Nie- te bèhalen. Uiteindelijk mand zal ontkennen, het de liefde voor hun be- dat er predikanten zijn roep. tend aantal predikan- tige, noch het onvermogen santer, geleerder zijn. Ook ander werk succes kan hÜ niet concurreren met.de sprekers voor de radio en televisie. En toch -kan- hij -het -evangelie van "ten is dat aan psychi- met problemen wat Hun de liefde voor hun beroep. Christus verkondigen, hij sche overspanning lijdt, geestelijke gezondheid be- De schrijver zegt, dat frfR; leidend om het voor te ciacn, ure nuu gesiexu wui- t~* „talloze predikanten m- stellen zoals het artikel den. onmogelyk. Zwaar, lyke nood tot in de groot- storten, dat de taak m Life doet, dat talloze ia- en vaak enerverend, st1„dl.e?te tegen?°e „ir": Geen van de predikan- kan er op wijzen hoe dit 10_. "ten, die ik ken, vinden de Past bÜ bet leven van van' te eisen, die hun gesteld wor- daag, hij kan de mense van een predikant on- Amerikaanse predikanten mogelijk is geworden, dat probleem nummer wicjlt dat zjj hebbai-te 1 .van de Amerikaanse dragen. livocmac pxcuiiuuitexi niet onmogelyk. Het kan er daf fff daan psychische overspan- leven van de doorsnee pre- tteveree™ ning lijden onder het ge- 1 nr" "n 0 vereen. dikant is niet een leven de predikant te vereen- van onoplosbare conflic- voudigen in een beroep ten en teleurstellingen, zo- waarvan toegegeven moet dominee» de geestelijke fe de taak van een pre- in LiIe ver-, Z?"™ M gezondheid is". dikant werkelijk mogelijk The Christian Century tend als het artikel Soms kan hij slecht or- Het artikel in Life stelt rt'lf l ganiseren: soms is hij niet voor om door de Nationale verstandig of te be- Raad »ox. CC11 na komt ineen van zijn laat- kue veronderstelt, is net scheiden om verantwoor- quête te laten houden ste afleveringen op tegen waar dat zyn werk zo in- delykheid aan anderen over de vraag „welke on- de inhoud van wat in Life gewiKKeld is, dat r.ij van over dragen waardoor mogelyke eisen de ge- gezegd is. „e ™a.™V*n thu's m°et hy probeert alles zelf te meenten stellen aan de De schrijver zegt dat het z«n, dat hy moet probe- doen geestelijke gezondheid van gemakkelijk is om het ge- ren zowel te kunnen pre- hele predikantencorps te ken, als les te geven, ad- brandmerken vanwege de ministratieve werkzaam- onevenwichtigheid Soms timmert hij graag de Amerikaanse predikan- aan de weg en overlaadt ten" hij zijn programma en zet In de tweede plaats wil heden te verrichten, ad- dingen, die op de tweede het de arbeid van de pre- te geven. Misschien en derde plaats moesten dikant meer specialiseren net waar dat vele komen, bovenaan. wat dus neerkomt op een Soms raakt hij over- uitbreiding van het aan werkt omdat hy njet de tal predikanten. dat de gemeenten de taan, n "emaaj die zij de predikanten nj®|. hebben toegedacht moeten begrijpen en veranderen en niet langer het onmo gelijke van hen "ragen. The Christian Centu- blijdschap leven ais hij dit rY meent, dat de pre- feit maar accepteert en dikant er zelf ook veel enkelen. In het artikel in Life wordt niets gezegd dat er op wijst, dat over- plichtsgetrouwe predikan- spanning onder predikan- ten 74 uur per week wer- ten meer voorkomt dan. in ken. Maar het is ook waar discipline bezit om zichzelf andere beroepen, er is dat predikant groten- in de hand te nemen, geen bewijs geleverd, dat deels zijn eigen baas is, Maar dil de verschillende geeste- da* hij meer vacantie heeft fouten van lijken, die met dergelijke da" de meeste zaken- toestanden die behoren bij moeilijkheden te kampen mensen of intellectuelen het vak. Aangenomen dat hebben, deze ook niet ge- en dat hij de grote afwis- een predikant altijd meer had zoüden hebben op een seling in zijn werk bijzon- te doen heeft dan hij kan, ander arbeidsterrein. der fascinerend en bevre- toch kan hij in vrede digend vindt Een bekend psychiater. zegt de schrijver in F)E meeste predikanten God dankt voor de kleine aan La_ Jnpn Mnropn Christian Century, heeft U achten hun werk een rol die hii mae snelen in n Morgen rol die hij mag spelen in my verzekerd „dat iemand groot voorrecht, niet een het bouwen van het Ko- noPen W1J dit op deze die overspannen is geraakt drukkende verplichting, ninkrijk Gods. plaats door te geven. ginnen, waarvan de baten voor het Nederlandse Studentensanato rium zijn. Een groot bord met de kaart van Ne derland, waarop de toernee was uitge zet, vormde de achtergrond van burge meester dr. W. Huygens, die het orkest in zijn gemeente verwelkomde en z" bewondering uitte voor de prestaties het verleden. Hij hing dirigent Jan Brus- sen een krans om, daarmee alle leden, van wie velen enkele maanden hun stu die onderbreken, huldigend. Dr. Huygens drukte op een knopje, waardoor op de landkaart lichtjes gin gen branden bij de plaatsen, die het or kest denkt te bezoeken. Het begint naar traditie in Bergen zelf op 14 januari. De voorzitter van het orkest deed in zijn dankwoord enikele mededelingen over het toenemend bezoek aan de con certen. In 1953 telde men 7000 bezoekers, vorig jaar was dat aantal elf duizend en hij hoopte, dat in dit lustrumjaar het getal twaalfduizend bereikt zal worden. Aan het slot zong men het oude Io Vivat, want het gaat immers om een studentenorkest, dat speelt ten bate van dé sanitas nostrorum, de gezondheid der Onderwijsbenoemingen JUW W. J. Augustijn te B md tot onderwijzer aan d F. Honlngh t minaschool te 1 ^Jekerke; aan d r b.l.o.: L. Bos te Arnhem. Vereniging voor Calvinistische wijsbegeerte In Amsterdam is gisteren de 21-ste jaarvergadering, tevens studieconferen tie. begonnen van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, prof. dr. H. Dooyeweerd, zijn blijdschap uit over de grote opkomst op deze dagen. Hier uit blijkt, zo zei hij, dat de zaak van de reformatorische wijsbegeerte door een brede groep wordt gedragen. De hoogleraar sprak vervolgens over belang van een Calvinistische wijsbegc te tegen de achtergrond van de huidige stromingen van het existentialisme en het logisch positivisme welke, aldus prof. Dooyeweerd. uit de tegenwoordige geestelijke crisis voortgekomen zijn. Dr. F. H. von Meyenfeldt, geref. pre dikant te Leiden, hield een causerie over het werk van de stichting bijzondere leerstoelen voor calvinistische wijsbe geerte aan openbare universiteiten ei gescholen, welke stichting van de ve. ging uitgaat. Prof. dr. D. H. Th. Vollén- hoven sprak over: „De wijsbegeerte het evolutionisme". Vandaag is het woord gevoerd door de heer H. de Jongste uit Rotterdam, die sprak over: „Acroamatisch contact" (contact door mondèlinge voordracht in verhandeling, verhaal en prediking). Advertentie Bescherm Uw këel ën voorkom - verkoudheid met 39. Soms zat hij stil aan tafel en keek in de ver te, zodat Vera er ongerust over werd en aan de brief dacht. Ook begon hij enkele dingen te vergeten en zijn vrouw zeil „Wat ben je de laatste tijd gedachtenloos, man." Dat is zo'n eigenaardig misverstand bij de mensen, dat ze iemand, die aan een stuk dooi denkt, .gedachtenloos noemen, omdat hij enkele dingen vergeet. Nee, Anton Kuipers is niet ge dachtenloos. Hij heeft een klap op zijn hoofd ge had, zeven jaar geleden en hij is versuft. Nu heeft hij weer een paar tikken gehad en hij wordt weer wakker. Hij weet nu wat hij is. Hij weet het el'ke daig een beetje beter. Een nu] is hij. Een prul. Een man die zijn plicht verzaakt. Een dokter? Ja, moet je geloven! Zo iemand hadden ze niet op de mensen los mogen laten. Dat zei die professor toch ook, al was het met andere woorden. Hij weet nu ook, dat er wat moet gebeuren. Dat het zo niet kan blijven. „Nee, Anton, dat kan toch zo niet doorgaan..." zegt Vera. Ze maakte zich angstig om hem. Zo'n vreem de angst. Ja. ja er moet iets beslissends gebeu ren. Anton Kuipers gaat zijn leven weer in zijn eigen hand nemen. Hij heeft niet zo'n verbeelding meer als vroe ger. Dat heeft hij tenminste geleerd. Hij wil weg, hier vandaan. Naar de stad, op nieuw beginnen. Dat zegt hij er niet bij tegen zijn vrouw. Alleen dat hij weg wil. Natuurlijk, zij zal hem volgen, overal waarheen hij wil. Al staan alle mensen nog zo vreemd te kijken. Ja, al begrijpt ze er zelf niets van en al berokkent zijn doen haar alleen vrees. Achter hem voor hem alleen. Denk aan de brief in het kistje.... De glazen knikker door KAIIL WEST aan, 22.55-^23.0 Brussel 484 m. 12.00 Gri 13.10 OrK.conc; 14.00 Hoorsp Sï O1»30 TWAALFDE HOOFDSTUK Nws: 20.30 kamerork. e'n solist; 22.00 Nws;j werkte Vera Meilink in de stad waar ze 22.35 Chansons; 22.55 Nws. I geboren en opgevoed was. Ze werkte inderdaad en dan werken, opgevat als arbeiden, zelfs zware arbeid. Het huis, dat ze met haar man en kinderen bewoonde, was een ouderwets gebouw aan een gracht, die vroeger deftig geweest was. De huiseigenaars, ziende dat er van de pan den niets meer te redden viel en ervan over tuigd, dat de panden steeds in waarde zouden zakken, vermeden angstvallig alle kosten en zelfs dwang van gemeentelijke instanties wa voor zij er toe overgingen de allernodigste paraties aan riolering 'of dakgoten te laten ver richten. Het was Vera's moeder geweest, die dit huis gehuurd had, omdat het zo goedkoop was. „Het zal beter geschikt zijn om een praktijk te krijgen dan een huis in een van de nieuwe wij ken Het is wel wat bewerkelijk, maar je r».ant voor het geld, dat je aan de huur uitspaart, een meid meer nemen." Van die meid meer is nooit sprake geweest Heel Vera's spaarkunst was nodig om huis en huishouding in orde te houden en aan Anton een zorgeloze behagelijkheid voor te spiegelen. Voor al de eerste jaren en daarvan het derde het ergst, toen alle reserves, ook die van haar moe der uitgeput waren, had ze een zware strijd om het bestaan gestreden. Met behulp van een zg. duizendpoot, verzorgde ze alles. Ze kookte zelf, waste de vaat en deed in het huis ook dat werk, waarvoor in andere huizen zelfs tot hulp van de dienstbode een werk ster werd gebuurd Toch znrv-le ze weer gekleed aan tafel te zitten en lelie erup, dat hei diensl- wit schort voor be- Ze informeerde bij haar moeder waar ze de boter of de suiker een paar centen goedkoper kon krijgen. Voor zichzelf naaide ze de kleren en maakte hoeden, zo ook voor de kinderen. Eer ze er toe kwam iets nieuws te kopen, had ze eerst al haar kennis en artisticiteit in het werk gesteld om van oud nieuw te maken en meestal met succes. Om in een stad een praktijk op te bouwen zijn jaren nodig en dr. Kuipers doet niets om het haar te vergemakkelijken. Het eerste jaar is het geld, dat voor de oude praktijk ontvangen is, bijna geheel opgeteerd. De studie, waarop Anton zich met vastberaden heid had geworpen, verslond vèe' ken en proefnemingen. Hun enig sten zijn de huur van het huis, maar daarvan moest nog hypotheek worden afgelost en ook het onderhoud bracht kosten mee. Sedert die grote verandering in zijn leven is gekomen, is Anton die toch al geen aanleg vooi financier had, helemaal onverschillig voor geld zaken geworden. Jaren later, toen hij als bij toeval eens het huishoudboek van Vera in handen kreeg, ver baasde hij er zich over, hoe het mogelijk was geweest, dat hij bij zó weinig inkomen, toch elke dag goed te eten had gekregen en nooit iets van het nijpende gebrek had gemerkt. Die maaltijden waren buiten de nacht de eni ge uren nog, die hem met vrouw en kinderen samen brachten. De overige tijd vertoefde hij buitenshuis of in het studeervertrek. Wat beziel de die man? Waarom ging hij iedere dag naar het ziekenhuis of de academie? Naar lezingen of polikliniek? Wat bezielt Anton Kuipers? (WORDT VERVOLGD) JNDONESIË Is het nieuwe jaar inge treden onder opmerkelijke omstan digheden. Tot goed verstaan van het geen er gaande is, moge men het volgende bedenken. Toen in de naoorlogse jaren ge heel in overeenstemming met de in de oorlog afgelegde koninklijke be lofte het streven gericht was op een verzelfstandiging van Indonesië, indien het enigszins kon in één rijks verband met Nederland, leefde bij vele goedwillenden in Nederland èn in Indonesië de gedachte aan een fede ratie van Verenigde Staten van Indo nesië. Men ging daarbij uit van twee juiste overwegingen. De eerste was, dat Indonesië een grote interne verschei denheid kent. Java is Sumatra niet en de Zuid-Molukken zijn Borneo niet. Deze verscheidenheid zou in de aard van de staatsvorm tot uitdrukking dienen te komen. Vandaar de beoogde federatie. De tweede gedachte was, dat deze federatie van Verenigde Staten van Indonesië, eenmaal tot stand gekomen, een Unieovercenkomst zou kunnen aangaan met het Koninkrijk der Ne derlanden (in nieuwe stijl). YJ/'IE nog eens aan die jaren terug denkt hoever schijnen ze al niet terug te liggenzal zich dit proces nog herinneren. De plaats namen Malino en Denpasar waren dit proces verbonden. Wie aan dit alles terugdenkt, zal zich eveneens herinneren, dat naast deze deelstaten, aan welker totstandkoming onder meer de naam van de heer Van Mook verbonden is, de Republik Indonesia zich deed gelden, die evenwel niet federalistisch, doch unitarlstisch in haar streven was. De eerste moeilijkheden zijn toen ontstaan door de erkenning vanwege de toenmalige Nederlandse kabinetten van de Republik Indonesia. Men heeft deze moeilijkheden toen trachten op te lossen door de Republik Indonesia, ondanks haar unitaristische strevin gen, als het ware in de federatie op te nemen. Het gevolg was echter, dat bij het zelfstandig worden van Indo nesië Nederland wel een federaal getinte Unieovereenkomst met Indo nesië aanging, maar dat er niettemin beduchtheid moest bestaan voor de nimmer opgegeven unitaristische ten- denzen van de Republik Indonesia. jyjEN kent het verdere verloop. Wat gevreesd moest worden gebeurde inderdaad. In de jonge, federaal op gebouwde Indonesische staat nam de Republik Indonesia van stonde aan een overwegende positie in en het is er toen snel op uitgelopen, dat de eno deelstaat na de andere door de Repu blik Indonesia werd „opgerold". De namen Malino en Denpasar werden nog slechts tot herinneringen aan een wellicht goedbedoelde, maar totaal mislukte politiek. Totaal mislukt? Zo op het oog zeker. Maar de gedachte, welke aan deze politiek ten grondslag lag, was op zichzelf dermate juist, dat de nieuwe ontwikkelingen in de jonge eenheids staat Indonesië toch weer niet verras send moeten heten. Immers, wat er op het ogenblik gaande is op Sumatra is niet anders dan een doorbreking van het destijds door de Republik Indonesia geforceerde unitarisme. Voor de Republik Indone sia was het federalisme binnen Indo nesië onaanvaardbaar, vermoedelijk ook omdat men er een Nederlandse idee in zag en waarschijnlijk zelfs een Nederlandse poging om, al delende, te blijven heersen. is inmiddels de band met Neder land 'afdoende geslaakt. Het voorbij gegane jaar heeft van Indonesische kant de verbreking van de Unie met Nederland gebracht, gevolgd nog door de opzegging van de financieel-econo- mische overeenkomsten. Met Neder land heeft .men dus niets meer te maken. Maar thans blijkt het opmerkelijke, dat de gedachte aan de federatie, im mers destijds bij tal van goedwillende Nederlanders levend, toch kennelijk ook volop Indonesisch is. Vandaar de gang van zaken op Sumatra, waarin nog veel onzeker is, maar waaruit toch wel sterk de wens spreekt van een minder knellende band, met Djakarta allereerst en vermoedelijk in het al gemeen met Java. Ook hier geldt dui delijk, dat het federale bloed kruipt waar het niet gaan kan. Er is reden, deze nieuwe ontwikke ling met aandacht te volgen. Ze kan in verscheidene opzichten van belang worden. We denken aan Nieuw-Gui- nea, in de aanspraken waarop de Indonesische regering tegenover het wereldforum nu zwakker staat dan ooit. We denken ook aan de mogelijk heden, die er in een toenemend fede ralisme kunnen liggen voor Ambon de Zuid-Molukken. De synodale vergadering van de Hon gaarse Gereformeerde (hervormde) kerk heeft een commissie benoemd voor on derhandelingen met de regering Kadar over de kwestie der betrekkingen tussen kerk en staat, aldus het persbureau MTI. Deze besprekingen zullen dezer dagen beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2