Jlicuuic £eiitsrt|c (Courant Verzetsleider ondanks zijn vrijgeleide in arrest .Ui |{ond Pees woedt strijd der partisanen weer Of naar naar Biggekerke, Oostenrijk Vooruitzichten op vrede Midden-Oosten redelijk Parlement van Irak voor een maand naar huis gestuurd Auto met gasflessen versierd om toch te kunnen rijden Li II! A, "s* L956 I.UNDAG 3 DECEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7 - per kwartaal; f 2,35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevfnenderllple jaargang No 10822 Directie: F D1EMEB Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H W J ENSERINK CHRISTELIJKEATIO\AAL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken v$tantoa4ticb It fftelttvca mgn hert In Interview met Sir John Harding lit PAt.ltSA 5 Opnieuw verraad in chaotisch Hongarije S' HONGARIJE IS OPNIEUW hel verzet actief geworden. Goed ge wapende groepen vrijheidsstrijdera overvallen vanuit de bossen des ichts Russische eenheden in het zuiden van het land, waar Pees, het ntrum van de Hongaarse uraniummijnen, ligt. Gisteren werden plot- ling alle telefoon- en telegraafverbindingen met Pees verbroken. De atste berichten hadden gemeld, dat de Russen strenge militaire maat- gelen tegen de partisanen voorbereidden. :h Ook waren er geruchten, dat de iwjetbevelhebber van Pees, gedood In Wenen werd uit diplomatieke on vernomen, dat Joszef Dudas, de orzitter van de Hongaarse revolu- xiaire arbeidersraad, sedert d< irdwijning van Pal Maleter de be- ngrijkste figuur van het Hongaarse irzet, gearresteerd is door de Rus- n toen hij met een vrijgeleide van »dar het parlementsgebouw te oedapest betrad. had zich .deze weken in de ber il verscholen gehouden, maar was n< belofte voor zijn veiligheid van Ka naar Boedapest gekomen om bespre ngen met de premier te voeren Kadar Intussen blijft dag en nacht lr bewaakte kamer in het parle- mtsgebouw. Hij ontving daar reedse journalisten, tegenover wi tkende. dat er Hongaren gedeporteerd uden zijn. Chaos heerst lotussen kan zelfs radio Boedapest niet ter zwijgen over de noodtoestand waar het land verkeert. Vergeefs worden d< beiders aangespoord het werk te her eral duren stakingen voort of ordt hervat werk weer neergelegd. W erkwilligen zijn is geen brandstof, w indstof Is ontbreken de grondstoffen waar gerede produkten liggen, is insport. De boeren hebben de bezitttn- e collectieve boerderijen Dder elkaar verdeeld, zodat elk het eeg. De voorraadschuren werden in brand gestoken. Het vi eggevoerd en de landbouwwerktuigen eegenomen. Trieste gang In Boedapest trachten studenten en militairen, tot zelfs de hoge officieren het puin te ruimen, terwijl hon derden in sneeuw en kou over do kerkhoven dwalen, waar in geopende kisten de doden liggen. Hier zoeken de achtergeblevenen naar vermisten, ze niet weten of ze gevlucht of in de strijd gevallen zijn. in eindeloze trieste rij buigen iekenden zich over de kisten. Wordt een gelaat herkend, dan komt bordje aan de kist „geïdenti ficeerd" en volgt een snelle begrafe nis. Een oude doodgraver zeide. dat hij deze maand reeds duizend kuilen gedolven had De oproep van de arbeidersraad om communistische bladen te lezen, teft een onverwachte reactie gehad. Gis- werden grote hoeveelheden van het mnmunistlsche partijblad opgekocht, op Op internationale Yanse socialisten boos op Britten De Franse delegatie heeft de socialis- ksche internationale, die in Kopenhagen '■"pijeen was, verlaten even voordat de ver- i resolutie aannam waarin de ble-frits -Fr nse gewapende actie in Egypte troordeeld werd. De resolutie was voorgesteld door de derjBritse leider van labour, Hugh Gaitskell. hij de vergadering verliet verklaar- ^en Franse afgevaardigde, dat de franse socialisten niet veroordeeld wen- «en te worden ter wille van de Britse 'innenlandse politiek. Eerder op de dag Gftelde de wnd. secretaris-generaal van de anse socialistische partij voor de V.N. reorganiseren door het vetorecht in de Veiligheidsraad af te schaffen en een in ternationale strijdmacht op te richten om de uitspraken van de V N. ten uitvoer te s kunnen brengen. Vijf doden in verkeer Op de Stationsweg in Apeldoorn erd zaterdagmiddag de vijftigjarige ver pleger H. van Waayenberg. vader van ze ven kinderen, toen hij per fiets de rijweg overstak, door een melkauto aangereden, e man was op slag dood. Bij het oversteken van de Oldenzaalse- raat in Hengelo werd de 65-jarige fietser J. Ekkelkamp aangereden door een luto. Hij is kort na opneming in het ziekenhuis overleden. Op de Bornerweg te Limbrlcht (O.) werd eveneens zaterdagmiddag het vijf tienjarige dochtertje van de familie Ja cobs uit Born door een personenauto aan gereden. Zij overleed ter plaatse. Op de Sittarderweg te Sittard werd zaterdag de vijftienjarige Hannie Donners Horn, toen zij per fiets naar huis ging. door een bestelauto aangereden. Zij was op slag dood. Op de Vleutenseweg in Utrecht raak te de 30-jarige scooterrijder G A. V. uit Utrecht bij het passeren van een auto vluchtheuvel Hij kwam te vallen en op slag dood. De 24-jarige duopassagier D. S. kreeg een zware hoofdwond. stapels geworpen en in brand gestoken. Pas toen het verkeer op de grote boule vard dreigde vast te lopen, kwamen de Russische tanks aanrijden, de den op de menigte gericht, maar er werd niet geschoten. De Russen maanden de mensen uiteen te gaan, waaraan gehoor werd gegeven. Nagy schrijft In Boedapest is door een familielid een brief van Nagy uit Roemenië ontvangen. De ex-premier zou in Sinaia verblijven, een Roemeens vakantieoord, ongeveer 65 kilometer van Boedapest. Zuidslavië heeft intussen de briefwisseling gepubliceerd, welke tussen de Zuidslavische ambassade en Kadar gevoerd is over het vrijgeleide van Nagy. Hieruit blijkt duidelijk, dat de regering Kadar akkoord ging met Zuidslavische voorstel, dat Nagy ei zijnen vrij in Hongarije zouden kunnen blijven en dat hun veiligheid gega: Ministerie tot gevluchte Hongaren HET VLUCHTELINGENKAMP in Biggekerke wordt niet ont ruimd en indien de negentien Hon garen die uit het kamp wegliepen, daar vanavond niet zijn terugge keerd zullen zij naar Oostenrijk worden teruggezonden, aldus heeft de directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mans- holt verklaard. Slechts twee van de negentien jongelui, die thans in pensions in Vllssingen en Middelburg verblijven, hebben toegezegd terug te zullen gaan. De heer Mansholt is van oordeel dat de Nederlandse overheid verantwoordelijk is voor de gang van zaken in de kampen en dat bepaalde regels in acht moeten worden genomen. Zouden de Hongaren niet in Biggekerke terugkeren, dan zou daarmede het hek *an de dam zijn. Vanwege het ministerie is voorts ver klaard, dat het probleem bestaat, of de eventueel terugkerenden door de achter gebleven Hongaren zullen worden geac cepteerd. Onder de kampbewoners be- een zekere stroming, die hen liever niet terugziet. Niet terug Het Zeeuws comité voor vluchtelingen hulp heeft voorgesteld, dat de Hongaren worden ondergebracht in de jeugdherberg van Axel, Zeeuwsch-Vlaanderen, die be ter is ingericht. Het verklaarde zich be reid mee te werken aan de terugkeer, doch op voorwaarde, dat de zeventien bij niet-terugkeer niet worden uitgewezen naar Oostenrijk. Het comité acht het on billijk van jongemannen, die nauwelijks een paar dagen in een vreemd land zijn en die een ernstige geestelijke schok hebben gekregen, te eisen dat zij zich volledig aan de regels houden. De moeilijkheden zouden zijn opgelost als de jongemannen blijven waar zij nu zijn en de anderen naar een andere woongelegenheid worden gebracht Het „screenen" der vluchtelingen zal zo spoedig mogelijk beginnen en ook met de arbeidsbemiddeling zal de uiterste spoed worden betracht. Het Zeeuws comité zal alle ontspanning voor de vluchtelingen en wat daarbij verder hoort, zelf verzorgen, terwijl de commissaris der Koningin, jhr De Cascmbroot, de bevoegdheid heeft zich doorlopend op de hoogte te stellen van de gang van zaken in het kamp. De Verenigde Staten hebben Indonesië een krediet van een miljoen dollar toe gestaan voor de aankoop van katoen tot 31 mei 1957, en Zuid-Slavië voor 12,8 min. dollar. Eisenhower en Dulles: Gevaar voor oorlog niet zo groot als een maand geleden PRESIDENT EISENHOWER en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, zijn van mening, dat de vooruitzichten op een vrede in het Midden-Oosten „redelijk goed" zijn. Minister Dulles deed deze mededeling gisteren, nadat hij met president Eisenhower de wereld situatie had besproken. De noodzaak om de eenheid en kracht van het Noordatlantisch bondgenootschap weer op te bouwen, zei Dulles verder, is op tragische wyze aangetoond door het optreden van Rusland in Oost- Europa, in het bijzonder in Hongarije. Over het negeren van de beginseler en reaoluties van de Verenigde NaUe- merkte de Amerikaanse minister op „De president is In het bijzonder be zorgd over het negeren door het interna tionale communisme van de beginseler en de dringende verzoeken van de Ver enigde Naites. Staten zowel in Arié als Europa door dwang verdeeld. Vele volken zijn onderworpen door een meedogenloos be wind van buiten af waartegen zij diepe wrok koesteren. Vele andere 1' rees onder de schaduw van een der gelijk lot. Deze naties en volken behoren wij menen, hun regeringen vrij te kunnen kiezen zonder dienstbaarheid aan wie dan ook. De president en <k zijn van mening, dat Een chaotisch beeld uit chaotisch Hongarije: de openluchtmarkt in de Rakoczystraat in Boedapest. Veel Hongaren kopen kleding, levensmiddelen en boeken (mid den voorgrond) op dergelijke markten. De gebouwen op de achtergrond dragen nog de spo ren der gevechten; hopen puin liggen op de trottoirs. Nehroe kritiseert de Sow jets Premier Nehroe van India heeft van daag in het parlement te New Delhi scher pe kritiek uitgeoefend op de Hongaarse en Russische autortteltez, wegens de wei gering om waarnemers van de Ver. Na ties en de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, tot Hongarije toe te „Het natuurlijke gevolg is, dat de men- n zullen gaan denken, dat de beschul digingen betreffende de deportatie van Hongaren naar de Sowjetunie waar of gedeeltelijk waar zijn", aldus Nehroe. die ide de aarzelen de deportaties als een it te aanvaarden, doch dat hij niet kon nalaten het Huis over de gevolgtrekking spreken. ONTNG FEISAL van Irak heeft A dag de zitting van het parlement opend en na z(Jn troonrede de volk! tegenwoordiging onmiddellijk b(j konink lijk decreet voor een maand op reces stuurd. In zUn troonrede gewaagde de koning van „ons geliefd Egypte" en ver klaarde hU. dat geheel Irak zich onder staat van beleg bevindt sinds het land er zich op voorbereidt met Jordanië deel te nemen aan de gemeenschappelijke ver dediging der Arabische landen". Gisteren maakte Radio-Kairo melding van de arrestatie van een aantal hoge religieuze leiders en Iraakse officieren op bevel van generaal Noeri al Said. In Bagdad blijven de berichten over Russische wapenzendingen aan Syrië aanhouden en volgens dezelfde bron trekt het Syrische leger zijn strijdkrach ten samen langs de Turkse grens. De Syrische premier Sabri el Assali heeft zaterdag verklaard, dat zijn regering de nodige maatregelen heeft genomen om elke meter Syrisch grondgebied te verdedigen. Het Syrische leger wordt gesteund door de legers van alle Ara- Bouw auto-IJ-tunnel in nieuwe fase Gisteren zijn twee van de zes hulpbrug- jen in de spoorlijn Amsterdam-Rietlan den op hun plaats geschoven. Arbeiders zijn de gehele dag in de weei ?weest bij het afbreken van de zes spo- •n. hiermede ruimte makend voor de werkzaamheden aan de autotunnel onder het IJ. Het heiwerk voor de plaatsing van de stalen damwanden voor de bouwput is elijk niet mogelijk met de sporen ter Op 5 en 6 januari zullen de laatste twee hulpbruggen worden geplaatst. Daarna kan gedurende de vier nachtelijke uren dat geen spoorwegverkeer passeert en de bruggen elektrisch dwars uit de spoorbaan worden gerold, worden begonnen met Mijnenvegers. Bij Wilton-Fijenoord te Rotterdam zal vrijdag de kustmijnenveger Rhenen worden overgedragen Comman dant wordt luit. t. z II H G. Kromhout Donderdag wordt bij Gebrs. Pot te Bolnes de mijnenveger Eist In dienst gesteld Commandant is luit. k z. II J. M. van Eek Poppe. Denen in Egypte beschoten Honderdtwintig parachutisten uit India hebben de stellingen in niemandsland, in het gebied van El Cap. van de Denen overgenomen Enige uren tevoren hadden de kogels de Denen nog om de oren vlogen, maar er werd niemand gen Het vuur was afkomstig uit Egyptische stellingen en het schieten hield na korte tijd op. Zestig Britse soldaten, die hebben deelgenomen aan de landing te Port Said, zijn m Engeland teruggekeerd. Israël heeft de V.N laten weten, dat de derde Israëlische brigade uit Egypte is teruggetrokken en gedemobiliseerd De overige Israëlische troepen zullen, aldus werd verklaard, tot op een afstand van vijftig kilometer van het Suezkanaal wor den teruggetrokken. Uit Belgrado komen nog steeds klach ten over de Frans-Britse houding ten op zichte van het V N -leger De Noren zou den geïsoleerd zijn in een kazerne te Port Said, de Zuidrlaven kragen een te klein kamp toegewezen en de leden van de staf van generaal Burns zouden de „aanvallers" bevoordelen. Een Deense afdeling van de ternationale politiemacht die langs het Suezkanaal is gele gerd, begroet een afdeling En gelse militairen, die wordt afgelost. De Denen nemen voornamelijk bij El Cap posl- Geen Russische olie voor Frankrijk Via radio Moskou heeft het officiële Russische persbureau Tass ontkend, dat de Sowjetunie van zins is Frankrijk meer olie dan voorheen te leveren. Volgens de Fransen had de Sowjetunie in oktober reeds aangeboden in 1957 de olieleveranUe te verhogen van 350.000 tot 650.000 ton. Frankrijk had dit geaccepteerd Na de Suezcrises braken de Russen dc onderhan delingen af en Parijs noteert laconiek, dat de afspraken dus volgens Tass niet door gaan. Naar Suezkanaal Gistermiddag ls de sleepboot Gele Zee met de bok Arend uit Hoek van Holland vertrokken. De bok zal worden gebruikt bij bergingswerk zaamheden in het Suezkanaal. Rebellen geland op Cuba Op Cuba heeft de overval op het politie bureau van Santiago de Cuba. waarbij vier opstandelingen sneuvelden, nog vervolg. Er zou een „expedibiemacht" de rebellen op de zuidoostkust aan land zijn gegaan. Cubaanse strijdkrachten marcheren hen tegemoet. Een patrouille vaartuig had rebellen gesignaleerd; om vang of nationaliteit van de groep is niet bekend. Democratische Pool erkent fouten Waclaw Barcikowski, voorzitter van de Poolse democratische partij, is afgetre den met enige andere leden van het cen trale comité van de partij. Hij noemde zich verantwoordelijk, zowel moreel als politiek, voor de fouten en tekortkomin gen van de thans afgesloten periode. Barcikowski had reeds eerder om ge zondheidsredenen ontslag genomen aOs lid van de staatsraad en president van het hoog gerechtshof. Zijn partij is in grootte de derde van Polen. Balkanverdrag tot nieuw leven De Griekse premier, Karamanlis, ls naar Belgrado vertrokken in gezelschap van de Griekse minister van buitenlandse za ken, Averoff. Het Balkanverdrag, een hepping j/an Tito om Griekenland, Tur- je en Zuid-Slavlë hechter te verbinden, il naar men aanneemt oesproken wor den Door de tegenstelling tussen Turkije en Griekenland, veroorzaakt door het con flict om Cyprus, was het verdrag geheel op de achtergrond geraakt. Waarnemers in Londen hebben de In druk. dat met het oog op de gebeurtenis- het Midden-Oosten, Engeland. Tur- n Griekenland geneigd zijn het ge schil bij te leggen, daar de jongste ge beurtenissen hebben aangetoond. hoe noodzakelijk het is van Cyprus een hechte basis te maken. De Britse ambassadeurs Athene en Ankara zijn naar Londen ge reisd voor een bespreking van de plannen de nieuwe grondwet voor Cyprus. Ook sir John Harding ls thans te Londen. Bijna f 5,7 miljoen voor Hongarije De «tand van giro 777 van het Ned. Rode Kruis was vandaag f3 #63 611.31. die van giro 999 van hel nationale comité hulp verlening Hongaarse volk f 2.«33.396-35, so- totaal f 5 697.097.66 ten behoeve van Hongarije Is bijeengebracht. Syrië blijft bezorgd De Turks-Britse besprekingen in Londen hebben in Damascus alle aandacht. Na een kabinetsvergadering had de premier een bespreking van anderhalf uur met de Turkse gezant. De minister van buiten landse zaken sprak met de Amerikaanse ambassadeur Zaterdag heeft hij weder om een boodschap gezonden naar de Ver enigde Naties, waarin geklaagd wordt aver de aanhoudende bedreiging van de Syrische deze situatie steeds meer aandacht van de V.N. behoort te hebben „De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben een zekere spanning teweeg ge bracht tussen de leden van N.A.V.O Er zijn echter constructieve maatregelen ge nomen om deze meningsverschillen te overwinnen. Op de aanstaande bijeen komst van de raad (13 december in Pa rijs) is er gelegenheid om de eenheid en de kracht te herstellen. De noodzaak daarvan is tragisch gedemonstreerd door het optreden van de Sowjets. Er zijn dringende redenen om de N.A.V.O. bin nen haar gebied tot een sterker en doel treffender lichaam te maken." Voor herstel van de Atlantische een heid pleitte ook de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Martino, tn een brief aan Dulles. De Australische premier Casey is te leurgesteld In Melbourne teruggekomen van zijn reis naar de Verenigde Staten. HIJ was er niet ln geslaagd een bespra king op hoog niveau tussen Amerika en Engeland te bewerkstelligen. Hij meende, dat Engeland het volste recht heeft zich het slachtoffer te voelen van oneerlijke behandeling en gebrek aan begrip Inzake de toestand in het Midden-Oosten. Indonesische schulden voor Ver. Naties Nederland overweegt het vraagstuk van de Indonesische schulden voor do Ver enigde Naties te brengen, aldus de heer D. G. E Middelburg, Nederlands diploma tiek vertegenwoordiger te Djakarta. Hij achtte de kans, dat Indonesië ook maar iets betalen zou, gering. Nederland kan het zelfs met Indonesië niet eens worden het bedrag dat dit land achuidig is. zelde hij. Rijswijkse politie geloofde het niet (Van een onzer verslaggevers) TN GROTE TREKKEN heeft de tweede autoloze zondag hetzelfde beeld opgeleverd als een week geleden: overal straten, die aan de kanten (fietsers, voetgangers) vol waren en in het midden, op de auto- en motor- banen, verlaten. Het weer was beter, maar ondanks dat zijn er niet veel overtreders gepakt. De reeds uitgedeelde zware boetes zijn blijkbaar af schrikwekkend genoeg geweest om de verleiding te kunnen weerstaan. Wassenaars Dierenpark zag om één uur de cerate auto het parkeerterrein oprij den; het was de wagen van een verslag gever. die wilde weten hoe het met de drukte<!)was. Veertien dagen geleden waren er omstreeks die tijd al een hon derdzestig geweest. Diezelfde auto wss 'n goed uur later bij Duinrall in Wassenaar de eerste. Het restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten had niet de helft van zijn normale klandizie. „Toch hebben we de indruk, dat de mensen zich gat instellen', zet men ons. „Er zijn er me dan de vorige week. Ze komen nu wai delen of per tram". Vele benzine sta bi ons zijn tP« teren ge sloten geweest. De taxi's maakten weer goede zaken. De taxi-ondernemers vor men dan ook vrijwel de enige categorie Nederlanders, die niet beroepshalve dit zondagsrijverbod verafschuwen Amsterdam en Rotterdam registreerden elk twee zondaars. Den Haag kwam In Rijswijk hadden twee aanhoudingen plaats, waarvan één geval zonder twijfel het mooiste van deze dag was. is een in Delft wonende Braban der. die iljn wagen op een van veel fan- taaie getuigende w|jte had opgetuigd mei allerlei gasflesaen. leidingen en metertjea. Hij was al een heel eind geknm ijk reed hU ongelukkig genoeg tegen een technische agent op. die het allemaal wel even wilde rien. H« t voertuig voortbewogi i aan benzine ontleende kracht" emt de wet het en du* is de vanmorgen op het politlebureat gestald. De gasflesaen-artlst kreeg eet proces-verbaal. Dan maar duwen De Utrechtse hoogleraar aan de facul teit der diergeneeskunde, professor dr. W K. Hirschfcld, dankte aan het zondagsrij- erbod een zonderling avontuur. Hij reed In de nacht van zaterdag op zondag met zijn vrouw uit Zeeland, waar hij een pro motiediner had bijgewoond, naar huls terug. Door de mist raakte htj by Dor drecht even van de goede weg en zo ge beurde het, dat de professor om vijf mi nuten voor vijf op de rotonde bij de Dom stad reed „Dat kan nog net", moet hij gedacht hebben, maar een gesloten over weg hield hem op 200 meter van het fa culteitsgebouw tegen Het sloeg vijf uur en de overweg vrij was en nijvere agen- n snelden toe om de auto aan te houden. Maar da professor wat vindingrpk: hij stapte uit, liet zijn vrouw sturen en duwde de wagen naar de faculteit, waar hg met zijn gezelschap de nacht doorbracht. Een relatie h»-e/f hem 's morgen» met een Mercedes-Dicse' Ook dieselolie Intussen heeft de minister nog geen be slissing genomen over de vraag, of motor rijtuigen. die dieielolle, propaangas of pe troleum als brandstof gebruiken, ook onder het rijverbod dienen te vallen. De mogelijkheid van zo'n besluit is er wel. Bij voorbaat hebben de Bond voor Be- drijfsautoverkeer in Nederland, de Fede ratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer en de Kon. Ned. Ver eniging van Transportondernemingen da minister telegrafisch verzocht, voor een dergelijk verbod ontheffing te verlenen aan autobussen, die worden gebruikt voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer. William Pont. Divldendverwactitlng 10 (10) pet; reaultaat bevredigend, behalve afwikkeling Duisburg; verhoogde afzat ving koatenstijging op. HET WEEK IN EUROPA Berlim Frankfort MUnchen WEERBERICHT Aanhoudend zucht Tot morgenavond verwacht Da BUt: Overwegend zwaar be walkt met plaatselijk wat regen of motregen. Matige wind tus sen west en noordwest. Aan houdend zacht. (Opgemaakt ta 11.15 uur). Zon 0.32—4.33; Maan 10.04—18 60. Op 10 december eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1