H. Bal, modern kunstenaar, beeldt het leven uit Extra krediet woningbouw in Voorschoten» Vlietwijk Chr. bouwbedrijfsbond hield een zeer geslaagde vergadering Agent-Bezorger PIET PLUG A ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 Schilderen beeldhouivtoerk in Noordwijk Na moeilijke tijd komen thans de opdrachten los protestants Christen en naar hijzelf segt, staat men in deze kring nog meer afwij zend tegenover het moderne werk dan over het algemeen toch al het geval is. Schrijvers van ingezonden stukken heb- (Van een onzer verslaggevers) "P\E BEPAKT EN BEZAKT met ver/kist en ezel er op uittrekkende schil- der is in onze dagen een zeldzame verschijning geworden. De mo derne kunstenaar werkt m zijn atelier, omdat hij het maken oon plaatjes en prentjes aan fototoestel en filmapparaat overlaat. De hedendaagse kunste naar wil de natuur en het leven niet afbeelden, maar uitbeelden. Wel doet hij zijn inspiratie elders op, doch thuis in het atelier ontbrandt de schep pingsdrang. Daar ontlaadt de buiten gevulde accu zich. Zo denkt althans de heer Henny Bal uit Noordwijk aan Zee erover. En zijn beeldhouwwer ken. schilderijen, metaalplastieken en wandschilderingen vertolken deze gedachte op welsprekende wijze. In het Bréloftpark valt het ruim van glas voorziene, witgeverfde atelier achter het woonhuis van de heer Bal sterk op. Velen zullen zich wel hebben afgevraagd, wat die man daar toch de hele dag en vaak ook 's nachts wel allemaal uitvoert. Over het leven van een kunstenaar hangt zo vaak nog een geheimzinnig waasje, temeer waar het een moderne schilder betreft, die, gekleed in een vouwloze broek en een zware wollen trui, de meest grillig gevormde en vreemd gekleurde voorstellingen op het gespannen linnen Gewoon Henny Bal Is echter heel gewoon. Een «lanke kerel met een open gelaat en pret lichtjes in zijn scherpe ogen. leidde ons met een weids gebaar en een licht gevoel van rechtmatige trota zijn zelfgemaakte ateliers binnen In onproduktleve perio den, wanneer het met de eigenlijke arbeid niet te best wilde vlotten, bouwde de heer Bal het aanvankelijk kleine hokje uit tot een praktische werkplaats, waar elke schilder zich wel moet thuisvoelen. Beeld houwen en schilderen wisselen elkaar af, waarbij merkwaardigerwijs ook de heer sende weersomstandigheden van Invloed zijn. De schilderafdeling kan het best warm worden gestookt en als het erg koud Is, heeft het schilderwerk dus voorrang. Toch heeft de schilder wel enkele ..vreemde" eigenschappen. Eén ervan la een hobby, die wellicht not stamt uit de Jaren, waarin de opdrachten dun waren geaaald en uiterste zuinig heid was geboden. Elke vflf Jaar koopt b|j b|J de smid een oude. afgedankte kachel en thans pronkt In de huis kamer een enorme stookclllnder. die van 1193 dateert. Maar vreemd of niet vreemd, het van de schroothoop ge redde gevaarte heeft s|Jn taak nog Vooral ook in moeilijke financiële om standigheden is de verleiding groot zich zelf te verloochenen en het werk te rich ten naar de smaak en de wensen van het publiek. Maar hoewel de Noordwijkse schilder zeker ook minder gemakkelijke jaren heeft doorgemaakt, is hij daartoe nimmer vervallen. En het fijnste is. dat. wat hem persoonlijk betreft, het pleit nu schijnt gewonnen. Er is een kentering gaande. Steeds meer opdrachtgevers (architecten, gemeente besturen) gaan de moderne kunst een kans geven en deze gunstige ontwikke ling bezorgt de heer Bal een toenemend aantal verzoeken tot het uitvoeren van k verk. De laatste tijd bijvoorbeeld heeft hij grote wandschilderingen gemaakt in een nieuwe school te Nieuwe Tonge (de adop tiegemeente van Leiden), in de Technische Hogeschool te Delft en in het politie bureau te Bergen op Zoom, waarnaast momenteel wordt gewerkt aan metaal plastieken voor de christelijke muloschool te Noordwijk aan Zee en een wederop- bouwmonument voor Oude Tonge. Verder geeft de heer Bal kleuradviezen voor VISSERIJGOLFJES Aan de vrijdagmarkt Gisteren was de Allenwater (20 nov.) binnen met 475 kisten en 30 stuks stijve kabeljauwen; de Maria van Hattem, die de Polderman naar binnen had geëscor teerd, had 700 kisten bij zich, waarbij 180 3chclvls, kabeljauw en gul. 25 kool, 30 wijting. 15 haring, 95 makreel en 330 haai De IJM 221. Wiron, was er ook met 30 kis- de KW 175 had 150 kisten haring, de KW 80 (13 nov.) voerde 350 kisten haring en 150 makreel aan en de Nestor (13 nov.) zorgde voor 500 kisten haring. Weinig vlsweer weer in het Kanaal en om de Noord tr niet naar om veel te vissen. In imlddag is om de Noord een trekje geprobeerd en de Amsterdam maakte 40 manden hoops buit De Curacao had 10 manden. De trawlers in het Kanaal visten niet. Twee vleetloggers. de KW 163 en de KW 74, haalden resp. 1 kantje en 70 kantjes haring scheep. Prijzen van gisteren Voor de regels kabeljauwen kwam gis teren 55. de grote deden 88 en de kls- maakten 108 k f 102 met 100 voor de kisten kleine. Grote Gul noteerde 40 de middel deed 30. terwijl voor da- ren 32 kwam. Grote schelvis haalde tot 33; de grootmiddel ging voor ƒ28 a ƒ33 en de kleinmiddel voor f if. tot 29, terwijl de pennen 29 tot zelf- 42 opbrachten. Braadjes haalden 24 f 28 per kist. Voor de wijting kwam 34 de zwarte kool 81 k 76, terwijl de witte kool 81 maakte en er voor de haaien 16 tot 18 werd betaald. Haring noteerde 22 k 28 en makreel 35 Vandaag een kwintet De zaterdagmarkt kreeg de Amsterdam op bezoek met 705 kisten van 19 novem ber. waaronder 400 schelvis en 100 wij ting; de Tzonne had van 19 november 80u kisten en 45 stuks stijve. Voorts lag de Albertha Hendrika binnen met 490 kisten van 19 november, waaronder 320 makreel en 240 haring en 30 diversen. Ook de Her man loste vanmorgen zijn 350 kisten en 30 kabeljauwen van 17 november en de Vlklngbank was blijven liggen van giste ren met 610 kisten vis; de Norma (17 nov.) stoomde vannach\ thuis. De Noordwijkse kunstschilder Henny Bal in zijn atelier. Op de tafel staat het ontuierp van een metaalplastiek. Foto N. van der Horst. ben het bij de onthulling van werk van Henny Bal wel gehad over „tekenen van een voortgaande ontkerstening" en be weringen. dat zulk werk „slechte door atheïsten kan worden gemaakt" doen ook nogal eens opgeld. niet verleerd, en b|J het oplaaiende vaar geseten, vertelde de aehllder- beeldhonwer ons Iets over s(Jn leven en kunst. Groei Na de oorlog kwam de heer Bal van zijn geboortestad Rotterdam, waar hij aan de academie studeerde, naar Noordwijk. Aanvankelijk werd nog klassiek geschil derd. maar heel langzaam groeide hij naar het moderne denken en werken toe. dat uiteindelijk na zijn komst In Noordwijk het hoogtepunt bereikte. Natuurlijk kan Henny Bal ook nu nog natuurgetrouw schilderen en beeldhouwen, maar hij doet het haast niet moer. Zijn kunstenaarschap verbiedt het hem. Het is begrijpelijk, dat deze manier van scheppend bezlgzljn bijzondere moeilijk heden met zich brengt. Slechte weinigen willen moderne werken begrijpen en er- kannen. Bovendien is de heer Bal een Een proeve van de kunst van Henny Bal. Deze metaalplastiek wordt binnenkort aan de twee buitenmuren van de Christelijke Muloschool te Noordwijk aan Zee bevestigd. De kunstenaar heeft er een haan mee willen uitbeelden. Het dier heeft als kop een roggenei (op het strand spoelen ze dikwijls aan), dat erop duidt, dat op de school les wordt gegeven in natuurlijke historie. Verder zijn in de plastiek een molecule en telramen te trinden, die wijzen op het fysica- en wiskunde-onder- richt. De haan zelf ig ook een symbool. Eén der eerste leesboeken op de lagere scholen was namelijk het zogenaamde hanenboek. Foto N. van der Horst. grote bouwwerken, hij geeft les en oi hem als middelpunt verzamelt zich eer per week een clubje, dat naar levend model tekent. Beloning De Noordwijkse beeldhouwer-kunst schilder Henny Bal heeft het druk met zijn opdrachten. Het is een beloning doorzettingsvermogen en eerlijk kunstenaarschap. Ook voor de twee kin deren (elf en twaalf Jaar) en mevrouw Bal. die wel een paar talenakten heeft doch schilderen noch beeldhouwen kan, is dit erg prettig. Zij heeft veel begrip voor de ge dachten van haar man. Ook in de moeilijkste omstandigheden, wan neer haar echtgenoot opdrachten, waarmee duizenden guldens waren gemoeid afsloeg, omdat men hem wil de dwingen een andere uitvoering aan het werk te geven, heeft zij hem steeds gesteund. Nooit heeft zij ge tracht haar man te bewegen terwille uan het stomme geld onwaarachtig te zijn. En hier is gebleken, dat ook in de kunst eerlijkheid het langst duurt. Afgezien van de positieve kracht van het Christendom, ook voor de kunstenaar, kan het op deze wijze ondermijnend werken. Er zijn wel schilders te noemen, die onder druk van onbegrip en tegenwerking hun werk met een flauw christelijk saus je zijn gaan overgieten. Maar de heer Bal is van mening, dat de kunste naar en vooral de christen-kunste naar eerlijk moet zijn tegenover zijn werk en de mensen. En zo kan zelfs een profaan schilderij „christelijke kunst" zijn. Noordwijk F DE ZEELEEUW werd gisteravond een zeer druk bezochte feest ver gadering gehouden van de afdeling Noordwük van de Ned. Chr. bouw bedrijfsbond. De voorzitter, de heer G. Dekker, opende de bijeenkomst met het lezen van pealm 91 en gebed. In zijn openingstoespraak verwel komde »pr. de afgevaardigden van de plaatselijke Christelijke besturen bond. De heer Dekker wierp een blik op het afgelopen jaar. We hebben, in materieel opzicht, een goed jaar achter de rug. aldus spreker., er was werk voor iedereen en we hadden allen ons dagelijks brood. Gereleveerd wvrd het ongeval dat een in de hele afdeling bekende figuur, de heer D. van Duyn. was overkomen. Ge lukkig Is het nog goed afgelopen, aldus de voorzitter, die de heer Van Duyn hier mede gelukwenste en hem een dooe siga- De afgevaardigde van het hoofdbestuur bleek verstek te hebben laten «aan. De voorzitter van de Chr. besturenbond, de heer C. Benschop, feliciteerde de afdeling Hij wees op de noodzaak de afdeling steed* verder uit te bouwen en wekte alle leden op daartoe hun beste krachten te Het i i hierna aan het cabaret- •ezelschap van de Noordwijkse politie. Bont en blauw", dat het verdere deel de avond verzorgde. Op zeer beschaafde ^humoristische wtjte wist dit gezelschap de aanwezigen enige uren van onverdeeld genot te bezorgen Met het engageren van dit gezelschap had de feestcommissie be paald een goede greep gedaan. Medegedeeld werd nog dat op 10 decem ber een vergadering van de besturenbond zal gehouden worden, waarop het woning probleem zal worden besproken. Op de saterdag na de Kerst zal er ge legenheid zijn tot verzilvering van de va kantiebonnen Een grote verloting vormde het slot van deze zeer geslaagde avond. In i uit WARMOND Rol trommel-vuilnisauto Met betrekking tot de aanschaffing van :n roltrommel-vuilnisauto hebben B. en W. de raad een nota doen toekomen. Het college zegt daarin, van mening te zijn dat het oorspronkelijke besluit om een Geesing-wagen aan te schaffen moet wor den gehandhaafd. Hiervoor zal het nodig zijn, tot kredietverhoging over te gaan. Warmonds Fanfare Onder grote belangstelling hield de muziekvereniging Warmonds Fanfare ledenvergadering in De stad Rome. Dank werd gebracht aan de heer Werk uit Lei den. tamboer-instructeur, en de heer Hon- dong, directeur. Meegedeeld werd, dat zal worden deelgenomen aan het grote Internationale muziekconcours van Ned. Muziek-Unie in Den Haag. Er was een batig saldo van f 178. Tot lid van de kascommlssie werden gekozen de heren J. Wielinga en P. van Huis. Nieuws van en voor Katwijk Begroting 1957 in geheime zitting Volgende weck vrijdag om 2 uur wordt een openbare raadszitting gehouden ter behandeling van de volgende agendapun ten: benoeming van commissarissen vao de gemeentespaarbank; verkopen ven grond aan W. A. Mayer; verlenen van krediet voor het opnieuw schilderen van een tweetal gashouders; wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van een straatbelasting. Na be handeling van deze korte agenda gaat de ra*d In geheime zitting de begrotingen voor het dienstjaar 1957 bespreken. Tandartsen De zondagsdienst der tandartsen wordt waargenomen door dokter N. Verkalk. Zeeweg 68. KATWIJK A. D. RIJN Mr. Attema voor de A.R.P. In de zaal achter de Geref. kerk werd gisteravond een ledenvergadering gehou den van de A.R. kiesvereniging. M H. Attema sprak over het onderwerp „Waarom?Wat nu?" Lettende op da gebeurtenissen van de laatste weken kun nen we constateren, dat de democratie diverse landen wordt vertrapt. Spr. stel de vast, dat ons volk in de veroordeling van wat in Oost-Europa gebeurt, drachtig is, terwijl de eendracht ten tijde van de kabinetscrisis zoek scheen. We kunnen tot de vraag komen, aldus spi de A R. Partij nog gedragen wordt door dezelfde fundamentele beginselen als voorheen? Worden we niet veel gencht op het stoffelijke alleen? Wij moeten echter zeker oog hebben sociale gerechtigheid. Het principiële be leid. dat onze voorgangers voorstonden, mag niet worden teruggedrongen. Wij mo gen niet eraan meehelpen, dat ons land een staat wordt, waar alles gelegd is In overheidshanden. Voorop moet staan, dat bij het beleid de beginselen de grondves ten zullen zijn. De bijeenkomst stond onder leiding de heer N. J. Anes, die de spreker kort Inleidde. Besloten werd een bedrag be schikbaar te stellen voor de Hongaarse vluchtelingen. Zondagsdienst Voor zover het de patiënten betreft de artsen E. E. van der Laan te Rijns burg en J. Bergman wordt de zondags dienst waargenomen door dokter Hueting. Bloembollencultuur Dinsdagavond om 8 uur vergadert In café Fenncs de afd. Katwijk voor de Kon. Alg. Vereniging voor bloembollencultuur te Haarlem. KATWIJK AAN ZEE Tweemaal verlies voor damclub K.W.Z. Het eerste tiental van de damclub KWZ speelde een competitiewedstrijd tegen DVN I uit Noordwijk en verloor met 7—13. De gedetailleerde uitslag is: P. van venvoorden (KWZ 1)Th. Zwetsloot (DVN I) 1—1. Jac. v. d. Plas—A. Turk 1—1, N. de JongTh. Vink 1—1. A. van Dui venvoordeG. van der Wiel 11, L. Dub- belaar—H. de Vrie 1—1. B. van Rijn—C. ter Veen 02, Ch. HeemskerkJ. Pas- schier 02, H. van Schie (res.)C. van der Zwan 02, T. van BeelenJ. Zuid hoek 02, Jac de BestJ. van der Niet 2—0. Het tweede tiental van KWZ speelde een competitiewedstrijd tegen SDV I uit Sassen helm en verloor met 5—15. De gedetailleerde uilslag hiervan: W. van Duvn (res-) (KWZ II>—W. Krom (SDV I) 0—2. A. Kuijt—IJ. de Jong 0—2. W van der Holst—J. Couvee 1—1, D. Bamhoom—N. Demmenle 11, KI. van Duiin—P. Krom 02, A. van Duyven- bodeJ. Dreef 02, A de KoningH. Bekebrede 02, St. BamhoomW. Pauw (res.) 1—1. T. v. d. Plas—A. Langelaan 02. J. Passchier—P. Berkhout 20. Hoe „voed" ik mijn kuikeris op In Casa Cara werd een voorlichtings- arvond gegeven, die was georganiseerd door de heer Chr. Peters. Spreker de heer W van Staalduinen. Zijn onder werp was de opfok van kuikens. Spr. be handelde diveree problemen op dit ge bied. waarbij hij onder meer stilstond bij de keuze van het ras, de huisvesting, do temperatuur en de voeding. Hierna ging hij na wat tijdens de groei tot wassen kip van belang is. Waardevolle adviezen werden gegeven. Verder behan delde de heer Van Staalduinen de meesl voorkomende ziekten en de beste genees middelen, die kunnen worden gebruikt Speciaal iegde spr. nadruk op de midde len, die ter voorkoming van ziekten vao belang zijn. Na een geanimeerde bespre king werd nog een film vertoond, wi men de groei van het kuiken tot volwaar dig hoen na kon gaan. Het was een bui tengewoon leerzame avond. Feest voor leden van „Hercules" Voor de leden van de 35-jarige gymnas tiekvereniging Hercules werd donderdag avond in het U.N.I.-gebouw een feest ge geven. De voorzitter, de heer J. G. Scho- neveld, opende deze avond met woorden van welkom tot de afgevaardigden, in het bijzonder van de wandelsportvereniging T.O.P. uit Noordwijk en tot de medewer kenden, Geraldini en zijn accordeonist' Hierna was terstond het woord en daad aan Geraldini, die de gehele avond de aanwezigen wist te vermaken. Ter af wisseling werd een gezellige verloting ge houden. De voorzitter sprak ook nog woorden van dank tot die leden, die zich ter gelegenheid van het jubileum verdien stelijk hadden gemaakt. Woensdagmiddag en -avond waren er ook al feestbijeen- komsten geweest Zondagsdienst Voorzover h*t de patiënten betreft vdn de artsen Visser, SlagmoQen, Lodlder, Cleveriniga en Borleffs wordt de zondags dienst waargenomen door dokter C. Ha gen, Prins Julianailaan 5. Hoog en laag water Christen-vrouwen en zending in Egypte In de zaal van de Geref. kerk verga derde de afdeling Noordwijk Binnen van de Christen-Vrouwenbond, onder leiding mevrouw D. Hoogstraten-van der Haak. Na een openingswoord van de pre sidente was het woord aan de heer D. J. van Eek uit Vlagtwedde, die een zeer in teressante causerie hield over het werk van de interkerkelijke zending in Egypte. Spr. schetste allereerst het begin van het christendom in Egypte, dat reeds bestond toen West-Europa nog in de nacht van het heidendom verkeerde. In de loop der eeuwen is er steeds strijd gevoerd tussen de opkomende Islam en het christendom. Een fase In die worste ling waren de kruistochten. Ook nu is die strijd nog aan de gang. De Egyptische re gering heeft bepaald dat per 1 december a.s. de zendingsscholen voorzover zij christelijk onderwijs geven, gesloten die- te worden Ondanks alle tegenwerking nt de belangstelling voor het christen dom nog steeds toe. Met grote aandacht werd deze causerie door de aanwezigen gevolgd. De heer Van Eek vertoonde vervolgens nog enkele filmstroken. Een geanimeerde discussie volgde, waarna de heer Van Eek met dankgebed sloot Morgens vertelde de heer Van Eek lets over zijn werk aan de leerlingen van de hoogste klassen van de Wllhelmlna- school. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kruyt OEGSTGEEST Zondagsdienst Da zondagsdienst der huisartsen wordt «-aargenomen door dokter H. Varekamp. Geverstraat 45. tel. 21916. [nauguratie prof. Bendegom aan T.H. te Delft Vrijdagmiddag half vier tal prof. ir. L van Bendegom met een rede zijn ambt aanvaarden van gewoon hoogleraar in de algemene waterbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft Na langdurige discussies in de raad De heer Eysink-Smeets trakteerde op beschuit (met miiisjes) Voor de vierde maal in deze maand kwam de raad van Voorschoten in openbare zitting bijeen onder leiding van burgemeester C. J. van der Hoeven. Alle voorstellen, welke door het college ter tafel waren gebracht, werden z.h.st. aangenomen, zij het dat, vóór het laatste voorstel be treffende het aanvullend krediet voor de woningbouw in de Vlietwijk werd aangenomen, hierover een uitgebreide discussie werd gevoerd. Alleen de heer Bakels was niet aanwezig. De raad ging akkoord met de toevoe ging aan de agenda van het voorstel van B. en W. om de 6uitkering aan het ge meente-personeel ook te doen plaats heb ben aan de gemeentesecretaris en -ont vanger vanaf 1 Juli ln plaats vanaf 1 september. De heer Pels verklaarde, dat zijn fractie niet met de argumentatie van het college akkoord ging. De heer J. W. M. Simons werd, conform het advies van B. en W., met algemene stemmen benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Het voorstel inzake hulpverlening aan minder-validen en invaliden had de Instemming van de gehele raad. In dit verband deelde wet houder Schrama mede ln antwoord op vragen van de heer Mol hierover dat nog geen geldelijke bijstand voor blinden in de gemeente werd gevraagd of gege ven. Deze materie was nog niet ter hand genomen. Het aanschaffen van een be stelauto en twee gereedschapwagens ten behoeve van de gemeentebedrnven, het geen een bedrag van f 8860 vordert, werd zonder discussie toegestaan. Na een korte koffiepauze, waarin de raad door de heer Eysink-Smeets werd getrakteerd op beschult-met-muisies. deed de heer De Groot een aanval op het voorstel van B. en W, inzake de aanschaf fing van een geluidsinstallatie. Spr. vond alleen het argument, dat de installatie door de B.B. zou kunnen worden ge bruikt aanvaardbaar. Vorder was hij er over ontstemd dat de ruad n ets meer wist, dan dat de Installatie f 1100 moest kosten. De voorzitter achtte het niet no dig de raad lastig te vallen met bijzonder heden over merken enz. De heer De Groot kreeg geen bijval, zodat het voor stel z.h.st. werd aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel be treffende de aanschaffing van een relnl- glngsauto en een zand strooier vroeg de heer Pels hoe de betreffende tinna de prijsverhoging per 1 oktober j.l. moti- Wethouder De Graaff las. naar aanlei ding hiervan, een dezelfde avond deze firma ontvangen schrijven waaruit bleek hetgeen de heer Pels constateerde dat deze prijsverhoging gevolg wa» van buitenlandse factoren De heer de Groot had aanvankelijk enige bezwaren tegen de aan te brengen ver warmingsinstallatie in het Ambachtshuls. Hij was onder andere nogal bevreesd dat de schoorsteen niet voldoende zou trek ken. Wethouder De Graaf! stelde hem op dit punt gerust. De raad had geen bezwaar tegen de reparatie van de centrale verwarming ln het raadhuis voor f 1750, evenmin te gen de uitbreiding van het Burgemeester Berkhoutpark, waarvoor een krediet van f 1150 was gevraagd. Penibel Uitgebreid trad de raad In discus sie over het voorstel een aanvullend krediet van ƒ142.735 te geven voor de woningbouw In de vlietwijk. Tot zelfs In vierde Instantie werd over deze penibele zaak gesproken. Ener zijds was men eenstemmig ten aan zien van de gebiedende els de plaat selijke woningnood ro snel mogelijk te bestrijden, anderzijds zou men graag de woningen Iets comfortabeler willen bouwen: met vlieringen. Doch de raad stond voor het dilemma: nü hesluiten zénder vlieringen óf uitstel len en alsnog wéér proberen toestem ming ie krijgen voor bouw met vlie ringen. Tegen dit laatste verzette zich de voorzitter met alle kracht terwille van de wonlnnood. De heer Pels verbaasde zich erover, dat dit voorstel, in afwijking van het ad vies van de commissie openbare werken, tóch op de agenda stond. De heer Van Eist betreurde het feit. dat de huren deze huizen zo hoog komen te liggen. Hij drong aan op een oplossing met tóch nog vlieringen Hij had bezwaren tegen de onderhandse aanbesteding. De heer Van der Hulst was van mening, dat van hoger hand ingegrepen dient te worden ln d< wantoestanden ten aanzien van de lonen ln het bouwbedrijf. De woningbou- wordt onbetaalbaar. De huizen, die in d Vlietwijk gebouwd zullen worden, vol doen nauwelijks aan de mlnimume aldus spr. De heer Van der Hulst stelde voor het voorstel een week aan te houden. Het college zou in die tbd ln Den Haag wederom kunnen tracht n toestemming te krijgen tot bouw met vlieringen. Ook Veel strijd Burgemeester Van der Hoeven uitvoerig in op de geuite bezwaren, had véél strijd gekost om het plan de provinciale directie door :e krijgen. De moeilijkheden ontstonden natuurlijk weer door de zo beruchte „cruve prijs" Als de raad nü niet besluit, aldus de voorzitter, dan gaat het plan opnieuw „ii de molen", waarmee veel kostbare tijd wordt verspild. Op uitdrukkelijk advies van de provinciale directie heeft het col lege besloten tot onderhandse aanbeste- BU de discussie In tweede Instantié gaf de heer Pels als s|Jn mening, dat dit project Voorschoten niet waardig was. De heer Dekker meende, dat de raad de toekomstige bewoners een groot plesler zou doen om de beslis sing een week uit te stellen en deed een voorstel aan de hand Inzake de vllerlngrulmte waardoor h(j meen de een kans op toestemming te krjj- De voorzitter verklaarde, dal het col lege op geen enkele wijze manipulaties wilde verrichten om aan de curve-prijs te komen. De opzet is volkomen legaal. De heer Fortanier was van mening dat de raad weer eens met de rug tegen de muur stond; tijd voor rijp beraad is niet. Veel geduld Nadat het voorstel z.h.st. was aangeno men, verklaarde wethouder Schrama, hoewel het college in zijn geheel a« plannen had gewerkt, dat in 't bijzonder de voorzitter tijdens de vele besprekingen over deze zaak met zeer veel geduld tact was opgetreden. Ook de heer t der Hulst zwaaide het college lof toe. Vóór de rondvraag deelde de voorzit ter mede dat het niet mogelijk wa. bleken met een voorstel ter tafel te ko men betreffende de woningen voor vluch telingen. In de vergadering van 21 dé ber zal dit aan de orde komen. Bij de rondvraag deed de voorzittei de heer De Groot de toezegging stappen te zullen ondernemen inzake de ijsban< in het tennispark. De heer De Groot ve weet namelijk de exploitant van de tei nlsbanen dat hij niet onmiddellijk de ba nen had bespoten tijdens de vorst van voor enkele dagen. Tenslotte bracht de heer Pels de aanvraag van een bouwver gunning voor een landhuis aan de Veurse- weg ter tafel. Het college zou verzuimd hebben te antwoorden op een brief een architect over deze zaak. Het bleek echter dat het college nog niet had kun nen antwoorden. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Swen. tel. 2356 Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum tel. 2177, SASSENHEIM Slippartijen Door gladheid van de weg hebben gis ternacht in de gemeente Sassenheim zes anrijdlngen plaats gehad, waarbij twaalf uto's waren betrokken. Eén der bestuurders moest ernstig ge wond naar een ziekenhuis worden ge bracht. SASSENHEIM De Nieuwe Leidsche Courant vraagt voor direct een Goede bijverdienste voor hen dü« 's mid dags tijd beschikbaar hebben. Brieven abonnementen afdeling Nieuwe Leddsche Courant, Steensbraat 37. Leiden. NOORD WIJK E RH OU T Reserve-rijkspolitie In de toneelzaal van St. Bavo werd een I vormingsavond gehouden voor de reser- I ve-rijkspolitie. Vele reservisten, ook uit de omgeving, woonden de bijeenkomst bij. De burgemeester van Sassenheim werd speciaal verwelkomd. Spreker was burgemeester Van der Hooft van Willemstad. Hij gaf een duide lijke tekening van de taak van de reser vist. Het aantal reservisten is nog veel te gering. Wij moeten bereid zijn, op de brei te staan voor onze vrijheid, zei hij. Luitenant Dek reikte deze avond diplo ma's uit voor geoefend en buitengewoon geoefend man. Hij deelde mee. dat pas 77 van de 242 reservisten ln het district Lei den 'n dergelijk diploma hebben behaald. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Van Praag. (Advertentie) TE KOOP RUIME CARACE Met St. Nicolaas een verrassing voor Uw familie en vrienden? U vindt bij ons een grote sortering mooie en nuttige geschenken ZIE ONZE ETALACES U ziet daar Juist dat, WAT U ZOEKT BAALBERGEN Woningtextiel Voorstraat 53 Katwijk aan Zee VAN OUDS BEKEND! Gaat u VERHUIZEN? LAAT U DAN DOOR ONS INSTALLEREN! Het meest voordelige adres. Princestraat 5. Katwijk aan Zee. Telefoon 3286 REMINGTON FOUR-MOST SHAVER H. BEDEKER D. en H. Kapper Voorstraat 73 Telefoon 2584 Katwijk aan Zee. Onze SDDaraten zijn all risk verzei Wederom verkrijgbaar Prima koelhuisboter 98 CENT PER PAKJE Prijeklewe I. .DE LANDBOUWER" VOOR8TR. 34 TELEFOON 2136 Specialiteit m COSTUUMS en REGENKLEDING HORLOGES zeer grote collectie Dames- en Heren- horloges ln goud, doublé, edelstaal en chroom. Fixoflex en Elastofix hor'ogebanden Fa H. VERLINT horlogerie Voorstraat 54, Katwijk aan Zee. Tel. 2651 Alle horloges worden elektronisch gecon troleerd en afgeregeld op ons modern sneLregelapparaat!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6