Jlicutue £cifisrt|e GTourant Amerika helpt West-Europa bij de olievoorziening Britten en Fransen zijn tegen Kerstmis uit Egypte verdwenen Hatta trad af Wantrouwen tussen buurstaten geeft nieuwe spanning Negentien Hongaren nit Zeeuws kamp weggelopen Arbeiders iii Boedapest seliorten eisen op ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel S1441. ABONNEMENTEN: 7- per kwartaal; f 2.35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: K U1LMEB Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-red.: R. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StutaMtlct «Mlnta n«n btrl ia lnhtoipott Zcvrnfitdrrtlptp jaargang No 1(1821 Eoka-zaak heiliger dan ouders ZIE PAGINA S Veertig tankschepen weer in de vaart T~\E AMERIKAANSE regering heeft gisteren opdracht gegeven, het nood- ■L' plan om West-Europa bij te springen in het olietekort, uit te voeren. Aan vijftien Amerikaanse oliemaatschappijen is toestemming verleend haar inspanningen, om in het Westeuropees tekort te voorzien, te coördineren. Het noodplan, dat is opgesteld kort nadat Nasser het Suezkanaal nationali seerde, houdt onder meer in, dat veertig opgelegde Amerikaanse tank schepen weer in de vaart zullen worden gebracht. Na de blokkade van het Suez kanaal had de Amerikaanse regering geen toestemming verleend voor de uitvoering van het plan, omdat Enge land en Frankrijk niet voldoende ga ranties hadden gegeven, dat zij uit Egypte zouden trekken. Engeland zou thans de Verenigde Staten heb ben meegedeeld, dat de Britse troe pen tegen Kerstmis uit Egypte zijn teruggetrokken. Verwacht wordt, dat de Franse regering ook een dergelij- ike mededeling zal doen, nu de Franse minister van buitenlands© zaken. Pineau, en zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, overeenstemming hebben bereikt over het program en de voorwaarden voor de terugtrek king van de Brits-Franse troepen. Het resultaat van de besprekingen :n de twee ministers zal vermoedelijk iet voor maandag bekend worden ge maakt. Minister Pineau zal namelijk eerst met de Franse regering overleg moeten plegen. Dit overleg zou nodig zijn omdat de Franse regering nog kritisch staat tegenover de voorwaarden, die minister Lloyd zou willen stellen. In Londen ge loofde men dat het meningsverschil tus- Engeland en Frankrijk over deze waarden slechts een kwestie van accént !s. Beide landen zijn het er in ieder geval rer eens. dat direct begonnen moet wor- in met de vrijmaking van het Suezka- aal en met de onderhandelingen over ct kanaalvraagstuk en het Arabisch- braëlisch geschil. Tekorten blijven n een mededeling van het Amerikaan- bureau van defensiemobilisatie wordt gezegd, dat het Europese olieprobleeem in feite een vervoersvraagstuk is. Het lantal tankschepen, dat beschikbaar is om e vervoeren, is niet voldoende om iveral in de wereld handhaving van het ilieverbruik in normale omvang moge- de uitvoering van het plan werken ie Verenigde Staten zoveel mogelijk mee de gevolgen van dev bestaande toe- tand zowel in de produktie- als in de rerbruikslanden van olie. te verzachten, ien schat, dat de Verenigde Staten on geveer 1,1 miljoen barrels olie per dag uit het westelijke halfrond aan West- Europa zullen leveren Hoewel de Amerikaanse oliemaat schappijen bij deze hulp op de meest efficiënte manier zullen samenwer ken. zullen er toch tekorten blijven bestaan, die niet zullen verdwijnen zolang het Suezkanaal gesloten blijft en de buisleidingen niet zijn hersteld. Om de samenwerking tussen de olie maatschappijen mogelijk te maken heeft president Eisenhower het bureau voor defensiemobilisatie gemachtigd het mi- rie van binnenlandse zaken te ver zoeken vrijstelling, van anti-trustwetge- ■ing t verlenen. Reacties In Parijs heeft men het besluit van Washington Europa te helpen bij zijn olievoorziening met voldoening ontvan gen. Men ziet er een manifestatie in van de noodzakelijke solidariteit tussen de Europese landen en de Verenigde Staten. Ook in Londen zijn de berichten over de Amerikaanse hulp met instemming ontvangen. Op het Engelse ministerie voor brandstof en energie werd meegedeeld, dat door het Amerikaanse plan het tekort in Engeland verminderd zou worden van 40 pet van het normale aanbod tot 25 pet. Het nieuwe jaar zal echter voor een goed deel verstreken zijn voor enig effect van de Amerikaanse inspanning merkbaar zal Frankrijk is ingegaan op het Russische aanbod om de olieleveranties onmiddel lijk op te voeren, zodat de import in 1959 gestegen zal zijn tol twee miljoen ton per jaar. In 1957 zal dit 650.000 ton worden. Geen surprise voor rijksambtenaren (Van redacteuren.) is geen sprake van dat de regering overweegt deze maand het rijkspersoneel ixtra uitkering van 1 procent van hun jaarwedde te verlenen, aldus verzekerde ons op het departement van binnen landse zaken. Deze mededeling is in flag- e tegenspraak met de bewering var der ochtendbladen, dat zelfs beweert dat de ministers van economische zaken, binnenlandse zaken en sociale zaken er hun principiële goedkeuring aan hebben gehecht- De Ier J. G. Furnell terwijl hij bloed afstaat voor de Nederlandse baby, die naar inmiddels is ge bleken bloed van dezelfde sa menstelling als het zijne heeft. V.N. meldtgeen Syrische troepen langs de grens van Israël gezien DAMASCUS. DE hoofdstad van Syrië. is des avonds verduisterd. Overdag lefenen studenten en andere burgers en voor het eerst In de Syrische geschlede- ils) zelfs vrouwen, zich voor dienst in de bare verzetsorganisatie" De minis- in buitenlandse zaken heeft gisteren erklaard: „Syrië is vastbesloten iedere «ressle te weerstaan. Maar als het nodig zal Syrië de hulp Inroepen van alle »nden ter wereld". Hij hield vol. dat En- eland. FrankrUk en Israël en de landen i het Bagdadpact (Irak. Iran, Turkije Pakistan) een atmosfeer van nieuwe «ressie tegen Syrië scheppen. Volgent zouden er militaire maatregelen ge in zjjn in Turkije. Irak en Israël tngs de grens van Syric. Intussen heeft het bureau van de secre- »ris-gcncraal der V.N. medegedeeld, dat sezichthoudcrs van de V N een onderzoek ebben ingesteld naar de juistheid van de «richten betreffende Syrische troepen- itraties aan de Israëlische grens. Z« ebben bevonden, dat aan de Syrische |de van deze" grens alles rustig is. Radio-Damascus berichtte, dat er in ele delen van Irak onlusten plaats heb- «n. Vijf oud-ministers en enige hoog- eraren, die een verzoek aan koning Feisal ladden gericht om de regering van Nuri Assaid te ontslaan, zijn gearresteerd. Zij vensten dat Irak uit het Bagdadpact zou reden en nauw zou samenwerken met ïgypte en Syrië. Stem van Moskou Radio-Moskou heeft gisteren omgeroe- >«n dat de westelijke mogendheden samen net Israël. Turkije en Irak een samen- bering smeden tegen de onafhankelijk- ■an Syrië. „Dit alles wo~dt georga- 'iseerd onder de dekmantel van het oniult. dat is aangeheven over de zoge- «amde Russische Interventie in Syri' >it is niets anders dan een poging een agressie tegen Syrië te rechtvaardigen". Het Russische blad de Prawda meent van betrouwbare zijde vernomen te heb ben dat zich aan de Syrische grens niet alleen Israëlische maar ook Franse en Britse troepen hebben samengetrokken. De Franse eenheden zouden volgens de Syrische afgevaardigde -bij de Verenigde Naties zelfs een halve divisie sterk zijn Er zouden geen Britse troepen maar wel Britse officieren en technici in Israël zijn. De Syrische afgevaardigde uitte de be schuldiging dat deze troepen worden samengetrokken voor een aanval op Syrië. Turkije ongerust De waarnemend minister van buiten landse zaken van Turkije Menderis en de secretaris-generaal Bigf plegen in Londen overleg over de noodtoestand In het Midden-Oosten. Turkije heeft een grens van 800 kilometer lengte met Syrië en maakt zich ernstig ongerust over de toe nemende communistische invloed in dat land. Het Turkse ministerie van defensie heeft een oproep gericht tot de bevolking om kalm te blijven en zich niet te laten verontrusten door geruchten. Het commu niqué zegt: „De Turkse strijdkrachten oefenen volgens de bestaande verdedi gingsplannen en het leger is voor zijn taak berekend". Oostenrijk beperkt int. spoorwegverkeer De rijtuigen Amsterdam—Belgrado v.v in de Lorelei en Joegoslavië-express zul len wegens kolenschaarste in Oostenrijk voorlopig slechts tus-- '-^sterdam en Salzburg rijden. Bloed van Ryan is geschikt Na een minutieus onderzoek in het la boratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam is vastgesteld dat het bloed van de baby, die in het Utrechtse kinder ziekenhuis ligt te wachten op een trans fusie van bloed van de bloedgroep O met antistof tegen de O-groep en het bloed van de Ierse boer Patrick Ryan hetzelfde is. Na dit onderzoek is het bloed opge zonden naar Utrecht Doorgang vrij bij Port-Said De doorgang van de haven van Por» Said naar het Suezkanaal is thans vr|j voor de grootste schepen, daar de Engel sen een grote drijvende kraan hebben op geruimd. Er is nu een geul van 65 meter breedte en tien meter diepte in de kanaal- Liet zich niet weerhouden .Moh. Hatta is heden volgens zijn reeds aangekondigd voornemen afgetreden als vice-president van de republiek Indone sia. Tot gisteravond toe heeft een parlemen taire delegatie getracht hem te bewegen zijn besluit te herzien met het oog op de verwarde binnenlandse toestand, reeds zou hebben geleid tot een vergeefse poging van een groep officieren de rege ring omver te werpen, en tot verdeeld heid der politieke partijen, die zijn ver tegenwoordigd in het kabinet. De po gingen van de delegatie hebben geen Geiten bedreigden Sukarno Toen president Sukanro van Indone sië enige dagen geleden uit Soerabaja te Djakarta terug kwam. gat hij onmiddel lijk na afloop van de plechtige ontvangst aan de militaire politie opdracht te let ten op het gevaar van de geiten, die op het vliegveld Kemajoran graasden. Toen Sukarno namelijk uit Soerabaja vertrok, had een kudde geiten de startbaan over gestoken en bij zijn terugkeer zag hij we derom geiten grazen. Het is wel eens ge beurd, dat de president bijna een onge luk had gekregen door geiten, die nabij de startbaan graasden. Toen de president zich met zijn stoet naar Djakarta begaf hie'den de geiten het gezelschap tegen en dé, politie moest een wég banén, aldus het AJ.D. Sir Winston Churchill is van daag 82 jaar geworden. De foto toont hem en zijn echtgenote in hun Londense woning. Gebrek aan bewijs Verdachte van moord op vrije voeten Wegens gebrek aan bewijs Is de 29- jarigc ziekenverpleger J. O. F., die op 11 september, verdacht van moord op zijn 44-jarige buurman H. Goyaerts uit de 1ste Helmcrsstraat was gearresteerd, gistel op vr|jc voeten gesteld. De moord op Goyaerts, augustus vorig jaar, trok sterk de aandacht omdat dc man onder vreemde omstandigheden in zijn woning werd aangetroffen. Een van zijn onderhuurders vond hem met beide handen vastgebonden en een wond aan het hoofd, onder éen kleed verborgen. Een geldkistje lag open in de kamer en alle laden bleken te zijn door BEZWAREN TEGEN HUISVESTING Tijdens haar bezoek aan Hilver sum, bezocht H.M. de Koningin onder meer het bejaardencentrum St. Joseph. De 78-jarige heer C. J. Rot bood bij deze gelegenheid voor prinses Marijke een zelf ver vaardigd Veluws schouwtje aan. 1WEGENTIEN ongehuwde Hongaarse jongemannen zijn gisteren uit pro test tegen de slechte huisvesting en ver zorging uit het kamp Biggekerke in Zee land weggelopen. Negen van hen werden voorlopig bij een particulier onderge- bacht, de tien anderen vonden tijdelijk onderdak in een hotel. Een vertegenwoordiger van het minis terie van sociale zaken heeft de commis saris der Koningin voor Zeeland, jhr. mr. C. de Casembroot, verzocht de huisvesting van de bewoners van het kamp Biggekerke te regelen. Deze heeft toegezegd het Zeeuws hulpcomité in te schakelen. Negen jongemannen vertrokken reeds gisterochtend uit het kamp, waarin zij sinds donderdag verbleven, liftend vrachtauto naar Middelburg, enige tijd op het politiebureau te hebben vertoefd, vonden zij onderdak bij particulier, wiens huishoudster van Hon- ie afkomst is. Deze huishoudster was als tolk opgetreden bij het onderhoud met de politie. Vier anderen verlieten in de middag het kamp. Na tot laat in de avond op het politiebureau te Middelburg te hebben gezeten, werden zij in een hotel onder gebracht Zes man namen in Middelburg de trein. In Bergen op Zoom werden zij er echter weer uitgezet, omdat zij geen plaatsbe wijzen hadden. Zij werden opgevangen door een plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, die door de politie was ver wittigd en retour gezonden. Ook zij zijn in Middelburg in een hotel onderge bracht Onmiddellijk nadat bekend werd dat Hongaren het kamp hadden verlaten reisde een vertegenwoordiger van ministerie van sociale zaken naar Zee land. Algemeen wordt verwacht dat het kamp binnenkort zal worden ontruimd en dat de vluchtelingen zullen worden ondergebracht in pensions e.d. De Hongaarse kritiek richtte zich voor namelijk op het barakkenkamp, dat te vochtig en tochtig zou zijn. Andere be zwaren golden de bedden van stro, de molton dekens, het ontbreken van ver warmde slaapkamers en te weinig geld. Ook het eten was niet geheel naar hun zin. Het brood dat eergisteravond "werd uit gedeeld, was bestemd voor de avond en morgen. Alle Hongaren schijnen dit ech ter niet te hebben begrepen en aten het brood nog dezelfde avond op. Toen zij de volgende morgen niets kregen, gaf dat aanleiding tot klachten. De vluchte lingen vinden dat zij te veel in een uit hoek en dan nog wel in een kamp zijn gestopt. In Utrecht zou hun zijn verteld dat zij drie weken naar Zeeland gingen om geheel uit te rusten. Teleurstelling Van de zijde van het ministerie is me degedeeld dat spoedig duidelijk werd dat zich onder de negentig kampbewoners circa dertien opposanten bevonden, die trachtten een zo groot mogelijke aanhang te verwerven. Zij staan onder leiding van één figuur, die reeds in Oostenrijk en later ook in Nederland vertelde in Hon garije illegale bladen te hebben uitge geven. Deze verklaarde dat de huisves ting in Oostenrijk veel beter was. Van departementale zijde wordt erop gewezen, dat vóór de komst der Honga ren in Biggekerke Nederlandse arbeiders waren gehuisvest, die wegens de grote afstand van hun woonplaats na hun dag taak niet meer konden terugkeren. De vluchtelingen leven onder geheel dezelfde omstandigheden als dc arbeiders. Men bleek nogal teleurgesteld over de hou ding der Hongaren. Ook hun eigen, in het kamp verblijvende landgenoten hebben te kennen gegeven zich van de dertien opposanten te distanciëren. Op iedere 100 Hongaren één gevlucht lyTEER DAN één procent van de Hongaarse bewolking is reeds de Oosten- Ni. rijkse grens overgekomen. Sedert 28 oktober zijn 10Q.511 personen ge teld. Hiervan zijn 31.000 mensen weer naar andere landen vertrokken, maar Oostenrijk kampt met de allergrootste moeilijkheden om de vluch telingen onderdak, warmte en voedsel te verschaffenRode Kruis, andere hulpinstanties en particulieren doen alles om het leed te verzachten, maar het is alles onvoldoende om de nood op te vangen. De mededeling van president Eisen hower, vanmorgen in Augusta ge daan, dat 21.500 vluchtelingen naar de Verenigde Staten mogen emigre ren, zal een enorme opluchting ge ven, mits het vervoer zo snel moge lijk geschiedt. De Canadese regering heeft v|Jf speciale vluchten georganiseerd. Heen vervoeren de vliegtuigen Rode Kruls-goederen naar Oostenrijk en terug worden telkens 70 vluchtelingen over de Pool naar Vancou ver gebracht. Op Schiphol wordt maan dagmiddag om vier uur het eerste Cana dese vliegtuig met vluchtelingen ver wacht. Z|j zullen daar een maal gebrui ken en om vyf uur hun poolvlucht ver- Onder de vluchteiinpen, die gisteren in Wenen aankwamen. U'as eenzanger van de staatsopera van Boedapest. Imre Ronai. Tijdens 2ijn vlucht was hij in Mosonszentjanos door de Russen gepakt. Toen uitkwam, dat hij zanger was. lieten zij hem op cm nachtfeest Russische en Hongaarse liederen zingen. Ronai zong van 'savonds 9 tot 'smorgens 6 uur. Toen waren zijn bewakers zo dronken, dat h\j In Wenen zUn tot dusver 1730 ton hulp goederen ter waarde van bijna 40 mil joen aangekomen, waarvan 514 ton uitgereikt aan de vluchtelingen ei ton rechtstreeks naar Boedapest verstuurd. In dc Hongaarse hoofdstad zyn 3000 wollen dekens uitgedeeld en begint vandaag de distrubutlc van mei) havermout onder 50.000 kinderen. VOOR HONGAREN 4250 ARBEIDSPLAATSEN Do directie voor heeft tot nu toe 80 gevers ontvangen i arbeidsplaatsen de arbeidsvoorziening aanvragen van werk set naar schatting 4250 Hongaarse vluchte lingen. Verschillende aanvragen vergezeld van toezeggingen voor woon- Dc werkgevers- en werknemersorgani saties van de stichting Raad van bestuur bouwbedrijf hebben op alle werkgevi werknemers een beroep gedaan de slacht- )ffers van de Hongaarse vrijheidsstrijd '.eunea Veelal zal van de werknemers vordon gevraagd een uur loon af te staan, dat door de werkgevers zal worden ver dubbeld. Storm stórm loopt 't! Om die smeuïge, sappige Adton Hunink worst, Mmm... dc éérste hap bewijst: dit is de lekkerste Gelderse Rook worst Maar lét erop dat u de echte krijgt: kijk goed of de "■■m „Anton Hunink" op het Hst etrter - óm lekkerder ANTON HIMNK HOftEVEBANCIEB DEVENTER Zuid-Slaven niet achter prikkeldraad TerwUI de Denen de stellingen In nie mandsland In de Suezkanaalxone na een kort oponthoud hehben betrokken. »yn de Zuldslavische eenheden van hel V.N.- leger aan boord gebleven In de haven vat Port Said. De Britten hadden deze een. heden willen onderbrengen In een kamp, omgeven door prikkeldraad en dat Is door Zuldtlavlë geweigerd. Het Britse voorstel om de Zuldslavische wapens door Engelsen te doen ontschepen, werd door de Zuldslavische commandant van de hand gewezen. Morgen zullen de Zuldslavische troepen naar El Baklan gaan. De Egyptische autoriteiten hebben de gedelegeerde van het Internationale Rode Kruis in het Midden-Oosten. David de Traz. geen toestemming verleend om van Kaïro naar Port Said te vertrekken. De arbeidersraad van Miskolc, een belangrijk verkeersknooppunt in noordoost Hongarije, heeft de provin cie Borsod tot „een onafhankelijke republiek verklaar^, dde de regering- Kadar niet erkent". Toen de Russische bevelhebber hiervan mededeling werd gedaan, antwoordde hü: „Dat kan mij niet schelen, zolang mijn militairen met rust worden gelaten". Dit verhaal gfcig In Wenen, waar voort* vernomen wordt, dat de Russen in de grotere steden hun winterkwartieren gaan opslaan. Ze proberen zo weinig mogelijk aanstoot te geven en mengen zich niet in plaatselijke aangelegenheden. Alleen In Boedapest en langs de Oostenrijkse grens, die nu vrijwel dicht zit, komen troepen concentraties voor. Radio Boedapest maakte bekend, dat donderdagavond acht tienhonderd personen op de weg naar da Oostenrijkse grens zijn aangehouden. Het merendeel waren jongeren beneden der tig jaar. JSagy raakt vergeten In Boedapest zUn de besprekingen tussen de regering-Radar en de arbeiders raad voortgezet in een „verbeterde atmos feer". De arbeiders hebben hun eis tot terugkeer van Nagy voorlopig opgeschort. Als tegenwicht kregen zU gedaan, dat de arbeidersraad ook vertegenwoordigd zal zUn In de nlet-produktleve rcgerlngson- dememingen zoals de spoorwegen en de posteryen. Een eigen dagblad werd de arbeiders niet toegestaan. De arbeidersraad nam een resolutie aan, waarin het lezen en kopen van het communistische partijblad en de bladen der vakbonden ontraden werd. De communistische partij, die al leen blijft toegestaan, verliest snel haar aanhang. In Cscpel, waar de zware In dustrie gevestigd is, zijn slechts 360 van de 32.000 arbeiders nog aangesloten. De studenten, die op 23 oktober hun eisen bekend maakten, hebben gisteren opnieuw een onafhankelijk Hongarije, vrij van Russische troepen geëist. De ver plichte colleges in het Marxisme zouden volgens het ministerie van onderwijs komen te vervallen; in ruil helpen de stu denten nu met het puinruimen in Bocda- Nieuwe resolutie Hammarskjöld heeft gisteravond in de vergadering van de Verenigde Naties mededeling gedaan van de Hongaarse wei gering om V.N.-waarnemers toe te laten. Hij zelde nu moeilijk mededelingen over de toestand in Hongarije te kunnen doen, m8ar had wederom aangeboden zelf naar Boedapest te vertrekken. Hierop was geen ntwoord ontvangen. Amerika wil maan- ag een nieuwe resolutie Inzake Honga rije indienen, walke mede ondertekend is door twaalf landen. WEERBERICHT Wettelijke irind Over het algemeen veel be wolking. Geen regen van be tekenis Matige tot krachtige westelijke wind. Vannacht geen vorst. Overigens de zelfde temperaturen. (Opgemaakt t« 11.13 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1