Jongens van de polder SCHAAKRUBRIEK mm m SBB Onze brievenbus ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 Ons neefje Op deze tekening ten lijnen. uenrin ten aantal brieten i on de po u bode ver borgen tijn. De op gave tan deze week ii: Hoeveel brieven moet de nog bezorgen? Brie ten met oplossingen kunnen jullie instu- VERTELLING VAN MEEUW VAN ROTTERDAM CVer»olf). Terzijde van het pad, dat nu naar beneden voert, ligt als een brede, glanzende streep het rimpelende water van een sloot- Wat verderop staat een koe beha- gelijk haar hals te schuren aan de ruwe uiteinden van een hek. Als ze de jongens ziet naderen, staakt ze haar bezigheid en blijft hen met grote domme ogen opwachten, om dan even later los te barsten in een erbarmelijk geloei Met voorzich tige passen loopt Karei op haar toe. Snuivend en met een ingetrokken kop wacht het dier hem op. Als Karei bijna het hek heeft be reikt. zwikt hij over de droge, bon- klei. maakt een vreemde, wankelen de beweging, maar weet zich nog juist aan het hek vast te grij pen. Een heftige schok gaat door het zware koeienlijf en met een dwaze sprong zet ze het op een lopen. Haar staart slingert als een vreemde, lange kwast boven haar brede rug. Ze schateren het plotseling uit. ..Moet Je die poten zien!" lacht Guus. „"t Lijkt net, ofie dronken is!" Wat verderop blijft het dier staan. Onverschillig staren haar grote domme ogen weer naar het viertal op de weg. Dan. even later, begint ze rustig te grazen en is het, alsof er niets is gebeurd Het vrolijke troepje gaat lachend vender. Hoog boven hen. tegen het blauw van de hemel, zwieren en zwenken de vogels. Het zijn maar kleine, nietige stip- die telkens weer stijgen en da- Als plotseling een wilde eend luid klapperend vanuit haar schuilhoek omhoog schiet, schrikken ze alle vier en blijven midden op het pad staan. ..Akelig beest," moppert Leo. die nog het meest geschrokken is. Nieuwsgierig haasten ze zich naar de dichtbegroeide sloot-wal. Zou er iets te vinden zijn? Een nest met eieren misschien? Zoekend gaan ze langs de sloot. Op de plek. waar de vogel opvloog, drukt Karei het hoge gras wat weg; maar het enige wat ze te zien krij gen. zijn wat weggewoelde grassprie- Jammer. ..Zo dicht langs de weg is veel te gevaarlijk," doet Guus wijs. Ze plonsen nog wat in het glinste rende slootwater, waarbij de spetters hen om de oren vliegen. Dan vervol gen ze opnieuw hun weg. om even later Wn voor één over een zwart geteerd hek te klauteren, dat de toe gang van een groot weiland afsluit Op het slingerende pad achter her. blijft het rustig. Voorlopig zal er wel niemand in de polder verschijnen, die hen storen zal. En mocht er soms gevaar dreigen, dan weten ze zich wel bijtijds uit de voeten te maken. Sloffend gaan ze door het malse groen, waarin een massa gele bloemen overdadig bloei en. Een zachte geur stijgt er uit op. Heerlijk, om door deze vlakte te dwalen. ..Kijk jongens," komt Karei meteen. ..Deze sloot nemen we het eerst, en dan gaan we recht op de rietkolk Hij neemt een flinke aanloop en met een fikse sprong bereikt hij de overzijde. De anderen volgen hem direct. Drie 1 wil jullie allemaal heel «■(vwbv hartelijk danken voor de kaarten die hij heeft pe- kregen toen hij in het ziekenhuis ftKWI lag. het waren er I heel wat. Corrie BmM| tras er erg blij M ™ee. «'1 gelukkig weer beter en gaat ook weer naar school. De puzzel van vorige week von den enkele kleine nichten en ne ven wel wat moeilijk, die hebben op school nog geen aardrijkskunde geleerd en vonden het dus lastig om die plaatsnamen te vinden. Toch waren er veel oplossingen. De plaatsnamen warenAmster dam. Brussel, Pariis, Rome en Madrid. De hoofdprijs krijgt Frans Blom deze week en de troostprijzen zijn gewonnen door Corrie Bunk. Fred van Dam en Ineke B r i e- n e n. Gefeliciteerd hoor. En dan hier de antwoorden op de briefjes van AG Ik vind dat je nieuwe vulpen mooi dun schrijft Ria van Dam, ie bent toch niet jarig geweest? Wat heb jij toch grappig postpapier Arie Baars, jij helpt je moeder zeker wel nu ze moet rusten? Ik vind het erg aardig van Rietje. Jannle Baars, als ik eens bij jullie in de buurt ben zal ik er om denken. Je broertjes zijn nu jarig geweest An nie van Es. ze waren zeker wel vroeg op donderdag? Wat heb jij ze gegeven? Wat ik van St. Nicolaas krijg weet ik natuurlijk nog niet. heb jij je verlanglijstje al klaar? Ben je ziek geworden Hannle Boonstop pel toen je mij je brief in bed schreef, of is je oorpijn gauw over gegaan? Je oplossing was mooi gekleurd Corrie Barchus, Je nieuwe mantel zal wel lekker warm zijn met teddy van binnen. Je bent zeker in een kinderziekenhuis geweest Nel ly van Doorn, dat was een hele reis zeg. Ja Bea Doornheln. ik had er ook geen erg In gehad, maar nu staat je naam met een ,.n" hoor. Wat een mooie schemerlamp had jij ge tekend Wonda Boller, wat jammer dat je vriendinnetje zo ver weg woont, zit ze bij je op school? Alleen Leo is. zoals altijd, wat voorzichtiger. Met een ernstig ge zicht meet hij de afstand. Maar als zijn kameraden hem van de andere zijde al opwachten, waagt hij toch de sprong. Hij wil in géén geval de mindere van hen zijn. Nieuwsgierig en met vreemde huppelpasjes ko men een paar koeien op hen af. Eén van hen maakt een malle be weging en blijft dan opeens snui vend staan. Een beetje angstig kijkt Leo naar de woeste, gebogen kop. Hu moet je die ogen zien. Zou het beest wel te vertrouwen zijn? Vlug sluit hij zich wat dichter bij zijn makkers aan. Je kunt nooit weten. De anderen gaan rustig verder en letten niet op de boze. fonkelende ogen. (Volgende weck verder). Speel je wel eens met je kleine broertje Ineke van Ginhoven, of is hij daar nog te klein voor? Nu voor jou hoop ik dat er gauw ijs komt Dik van Driel, maar ik vind het altijd erg koud dan hoor. Bram de Boo stuurde mij een mooie tekening, bedankt Bram. Jammer dat jij nu niet Marleentje had ge schreven Ana van Elderen, maar het is altijd erg moeilijk om zo'n naam te raden vind ik. Wat een mooi verhaal Carla Bogaard, ik vind het erg knap van je, ook de teke ning was leuk zeg. Goofke Eg- gtnk, is vader al terug uit iDuitsland. of blijft hij een poosje daar? Ma rijke Boverhof vindt spinnen enge beesten, ze bijten je niet hoor. Ma rijke. maar ik kan het toch inden ken dat je ze griezelig vindt met die nichtje bij gekregen had. Dat andere vind ik erg leuk. Dan wordt het voortaan alleen maar Henk Henk v. Eljk. Je gaat nu toch weer ge regeld schrijven Elsje Bronsveld? Je tussenrapport was erg mooi vind ik Paula of Nellie Donkers, als het met Kerstmis ook zo is ga je vast over jaar de A-klas. Franclentje van de Does. ja je was weer aan de beurt, maar je schreef erg weinig. Wat een leuke tekeningen stuurde Jij me Corrie van (Dam, vooral die keuken vond ik erg mooi. Als je je album goed inpakt. Joke Buytelaar, en aan mij adresseert komt het best terecht. Je moet je pakje dan naar het postkantoor brengen, waar ze het wegen, dus niet zo in de brievenbus stoppen hoor. Dat was een lange brief Dineke Drop 34 stempeltjes vind ik een hele prestatie. Wat een lekkere dingen leer jij koken zeg. Martha Breinen ja ik weet het nu, jullie hebben veel geld opgehaald, zeg. Nellie van Doorn heeft een mooie tekening voor mij gemaakt, waren de stroopwafels lekker? Jullie zijn allemaal achter elkaar ja rig Wllly Gravekamp, wordt je schortje mooi? Je postpapier is zeker erg grappig Jaap Bremmer, leuk zeg dat ventje in bad. bedankt voor je kaart. Keesje heeft grote cadeaux gekregen Willy Eikelboom, leuk die foto van jullie beiden. Je te kening vind ik erg knap en zo groot. Ik heb dat boek nooit gelezen Plennie van Dam, het is wel erg be kend niet? Je mag wel elke week insturen Nel Bout. maar eens in de drie weken kom je maar in de krant en heb je kans op een prijs, dus als je letter aan de beurt is. En hier komt dan antwoord voor de zieke kindertjes Van Es, gelukkig dat Hansje en Marieke weer wat beter zijn. als het nu eens een dag niet zo koud is mag je misschien wel fiet sen Hansje. Ook Teusje en Ada be terschap en vele groeten van tante Jos. Wat jammer van het poesje Ada Bas.maar misschien krijg je wel weer een nieuw van Mama? Ben je een jongen of een meisje Lies Colet? Die salonwagen zal wel mooi worden. Dat zijn mooie blaadjes. Addle van And el, is tante al beter? Wat een leuke tekening heb jij gemaakt Jacob Boer, dat was een prettige middag zeker toen jul lie naar de havens zijn geweest? Jullie zijn dus allebei in het nieuw Greetje Boom, en allebei in het blauw. Ik vind het een mooie kleur hoor. Ben jy vroeger welp geweest Johannes Blelchrodt of ben je ineens verkenner geworden? De tweede hut die jullie bouwden bleef zeker beter Henk Binnendijk of is die ook in elkaar gezakt? Ja de puzzel was voor jou alleen nog wel wat moeilijk Marian de Bruin, je pen schrijft mooi zeg. Jongens cn meis jes dat waren de briefjes, de nieuwe nichten en neven zijn deze week: Jan van Es. Gerrit van Brum- men, Bas Groenendijk. Nelly Boon, de foto vond ik niet Nelly, die was je zeker ver geten bij te sluiten?, Marjan Brouwer, Jan Bout. bedankt voor je mooie tekening Jan en de laatste is deze week Gerda Blok die een mooi gedichtje voor mij over schreef. De brievenbus gaat nu sluiten, neven en nichten: schrijven jul lie allemaal je naam, adres en leeftijd in je brieven? Tot de volgen de week. dan beantwoord ik de brieven van H-N. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. MENGELWERK De twee partijsteUingen en de twee problemen, welke wij U ditmaal ter op lossing voorzetten, zijn van gans ver schillende aard. Geen rode draad ver bindt de opgaven, zodat U in elke stel ling met een nieuwe gedachte gecon fronteerd wordt. In stelling 1 (wit aan zet) dreigt zwart door middel van 1Le4 de positie vast te zetten en dan is het moeilijk te voorzien wie aan het langste eind zal trekken. In stelling 2 was zwarts laat ste zet Lc5d6. Dat was een onvoor zichtige zet. want nu zag wil kans de •strijd in zijn voordeel te beslissen door middel van drie achtereenvolgende dub bele aanvallen. Het probleem van Loyd (stelling 3» is natuurlijk te eenvoudig om over te sprexen. hoewelbij Loyd altijd een tikje opgepast moet worden! En het probleem van Wurzburg (stelling is helemaal niet moeilijk als U zich ar niet in de war laat brengen door de dreigingen cn contra-dreigingen wel- 'n de stelling besloten liggen. 1. BalcarekGadalinski (Polen 1956) zet won. Hoe? 82. Nu ze allemaal weer bij el kaar zijn, voelt de vogelfamilie zich heel gelukkig. De kleine broertjes en zusjes gaan geweldig te keer, zo blij zijn ze dat hun zusje weer heel huids in het nest terug is. Toen va der en moeder weggingen hadden ze in angstige spanning afgewacht. Maar nu is het leed geleden. Jim my staat er bedremmeld bij te kij ken. Zoveel klein grut heeft hij nog nooit bij elkaar gezien. Maar 't is een aardig gezicht en hij is blij dat hij de vogels heeft kunnen helpen. Plotseling springt de vogelmoeder boven op Jimmy's kop. „Door ons grote geluk zouden we onze redder bijna vergeten", zegt ze. „Ik kan niet zeggen hoe dankbaar we zijn *k Wou maar dat 'k wist wat we voor je doen kunnen." Jimmy moet er om lachen. „Ik ben minstens net zo blij al» jullie", antwoordt hij dan. „Ah. nu weet ik 't!" roept de vo gelmoeder. „Ik ga een dikke vette worm voor je zoeken. Dat zal sma ken na zo'n tocht." Jimmy griezelt er van. „Ach nee, liever niet stottert hij. 83. De vogels vinden 't heel vreemd, dat Jimmy voor de trakta tie bedankt. Wie heeft er nu geen trek in een lekkere worm? Dat is raar van dat grote dier. Maar toch vinden ze hem allemaal lief. Jimmy door deze vogelfamilie lang opgehou den. 't Wordt hoog tijd dat hij zijn tocht gaat vervolgen. Hartelijk neemt hij van allen afscheid. Dan holt hij de berg af. De vogelouders brengen hem een eindje weg en vliegen vrolijk om hem heen In de beste stemming rent Jimmy verder O, kijk daar eens: daar staat een mooie grote rode roos. Hij plukt ze af en steekt haar achter z'n oor Dan gaat hij voort. Hij verlangt naar zijn trouwe vriend Magnus. Wat zullen ze elkaar veel te vertel len hebben. Misschien staat Magnus al op hem te wachten. Hup! Jim my doet er nog een schepje op. In suizende vaart gaat 't naar beneden. DRAAIWOORD. RAADSEL Rechtsom draaiende woorden invullen waarvan de betekenis als volgt luiden: 1 Handgreep, 2 goed kunnende leren, 3 afslui- I ting, 4 gevechtswagen, 5 munt, 6 onvervalst, 7 vacht, 8 levensonderhoud, 9 hol- tedier, 10 akelig, 11 groot onheil, 12 hoofddeksel, 13 kluwen, 14 landbouwer, 15 smalle strook, 16 strook grond langs wegen, 17 lichaam, 18 gebogen, 19 deel van het been, 20 hon- denriem, 21 dierenverblijf, 22 omslag voor een boek, 23 zuivelprodukt, 24 stuk, 25 meubel. 26 kwaad, 27 kleur, 28 stuk chocolade, 29 bloeiwijze. 30 futloos, 31 paar, koppel, 32 naald boom, 33 werkgever, 34 schop, 35 veelkleurig, 36 muziekteken, 37 kort ogenblik, 38 roofvogel, 39 verscheurend dier, 40 ver keerde mening. Inzendingen Inzending per briefkaart voor a.s. donderdag aan I bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzleoplossing". 84. Nu h Jimmy weer aan de oever. Maar Magnus i» er niet. Hij zal wel in de buurt zijn Jimmy gaat een eindje kuieren, maar zijn vriend ia m geen velden of wegen te zien. Waar moet ik hem nu zoe ken? vraagt Jimmy zich af. Hij zal hier maar een poosje blijven wach ten. Misschien komt Magnus wel op dagen. Opeens herinnert Jimmy zich de roos. die hij onderweg geplukt heeft. Wacht, hij herinnert zich een leuk spelletje, dat hij van zijn moe der heeft geleerd. Voorzichtig trekt hij de blaadjes één voor één van de roos. Van welke kant zal Magnus komen? En Jimmy mompelt: „Rechts.linksrechts Het laatste blaadje zal hem vertel len naar welke kant hij moet zoe ken. „Linksrechts1" En dan opeens schrikt hij van ten luide stem. „Hallo Jimmy!" Ja. dat is Magnus en hij komt van rechts. Verheugd springt Jimmy op. Maa»- wat is dat Magnus is niet alleen Oplossing kruiswoordraadsel van 10 november HORIZONTAAL: 1 Onbewogen, 8 foelie. 10 aloë. 12 die, 14 me, 15 la, 16 al. 18 euvel. 21 doom, 23 nok, 24 wezel, 25 mop, 26 et, 28 nis, 30 do, 31 rag, 33 keu. 35 nikkel. 37 lustig. 38 amerant, 39 bottel, 41 Adonis, 44 tot, 46 een, 47 uk, 49 dun, 51 de, 52 fis, 54 nagel, M urn. 57 feil, 59 getal, 61 A.C- 62 63 Ir., 65 ree, 67 prut, 69 roebel, 70 boemerang. VERTIKAAL: 1 Olie, 2 nieuw. 3 bé. 4 W.A., 5 olm, 6 goed, 7 Ee, 8 francijn, 9 e.d., 11 kampong, 13 gezin, 15 lood, 17 lot, 19 ven, 20 les, 22 om, 27 kakatoe, 29 festoen, 31 R.K., 32 gemet, 33 kunde, 34 ut, 36 leL 37 Laa, 39 bluffer. 40 tt, 42 N.N., 43 stencil, 45 bugel, 48 kier, 49 dag, 50 net, 51 dra, 53 si, 55 laron, 58 lire, 60 leeg, 64 rum, 66 eb, 67 Po, 68 te, 69 ra. Schemeruur hij het stadhuis 2. SantosPereira (Portugal 1956) Wit geeft mat in twes. 4. Probleem van O. Wurzburg A mm m m± m w r m abedefgh Wit geeft mat in twee. OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, geplaatst in onze rubriek van 3 november jl. 1. GawllkowskiSimagin: 1 Kb7; 2. DhSrü Kxh8; 3. DhSf ijpen van Tal leidt tot mat of dame- a8D* 'SUS Dh8rü Kxh8; 3. e8D+ Kh7; 4. Dg6 5. Dxg4! Dxg4; 6. e7 en wint Eerst dames offeren, waaronder een juist ge- 3. KopekeMarx1a2t; t. Kal; Pd5; 3. h7 Pe3; 4. h8D Pc2 mat. Heel simpel als men ziet hoe het kan. 4. Borth—Eiber: 1h4; 2. Khl h3: 3. Kgl Kg3; 4. Khl Pc8; 5. K*1 Pd6; 6. Khl Pe4!7. c8D Pf2+; 8. Kgl h2t; 9. Kfl hlDt; 1«. Ke2 Ddlt; 11. Ke3 Ddl mat. Weliswaar wat meer gecompliceerd dan in stelling 3. doch in beginsel komt de winstvoering toch op hetzelfde neer. Het loont de moeite het idee uit de stel lingen 3 en 4 goed te onthouden. Het komt bij herhaling voor dat men winst kansen. gelijk in deze stellingen toond. verzuimt We raden U echter aan eerst goed te rekenen voordat da winstmanoeuvre gaat uitvoeren»

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16