Meer dan 20.000 Hongaren vluchtten naar Oostenrijk Provisorisch onderdak, daarna snelle doorstroming ;ti Van Sprang in Wenen Rol van kernenergie mag niet worden overschat NIVEA Bijna een ton verduisterd Kadar zoekt steun bij oud-premier Nagy NIEUWE LEIDSCHE COUFANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 OPGEJAAGD DOOR RUSSISCH GEWELD (Van een onzer verslaggevers.) T^ANAF DE HONGAARSE GRENS tot diep in het binnenland van Oostenrijk tekent zich één keten van ellende af, die nog steeds aan groeit. Bij de stations wordt de grote stroom van mannen, vrouwen en kin deren gesplitst en worden zij op verschillende plaatsen ondergebracht. Hoe wel er reeds enorm veel over deze naamloze ellende geschreven is, is het altijd nog te weinig geweest om dit volledig tot uitdrukking te brengen. Velen van de ongelukkigen komen barrevoets, anderen, uit haast of om niet op te vallen, dun gekleed als zomerse wandelaars. Bijna geen enkele van de vluchtelingen is warm aangekleed. Zij benijden nu de gevluchte spoorweg beambten, omdat deze een dikke dienstjas hebben. gebracht worden. Van andere gezinni werden de vrouwen en kinderen vooruit gezonden over de grens en z(j wachten nu op hun man. respectievelijk vader. Zij weten niet, of de mannen besloten hebben ook de wijk te nemen of dat z(j in Hongarije blijven om hun vaderland te verdedigen. En wanneer ze na mochten zijn ge komen, zijn ze er dan in geslaagd te vluchten en zo ja, waar zijn ze dan over de grens gekomen? Velen hebben het niet gedurfd om paspoorten mee te nemen. Hun Identiteit moet worden vastgesteld en geregistreerd. Er moet een eerste contact met de ontredderde en ontdane mensen worden gelegd om ze daarna verder te kunnen leiden naar plaatsen waar ze een onderkomen voor enige tijd vinden, want de omvang van de stroom vluchtelingen is veel groter dan aanvankelijk werd verwacht. Nu al 20.000 Nog steeds zijn er gezinnen, die er in slagen op onbewaakte punten in de nacht de grens te overschrijden. In de nacht van 6 op 7 november waren er nog meer dan 700 Hongaren over de grens geko men. Gelukkig dat de Sowjets in de afgelopen maanden de prikkel draadversperringen en de mijnenvelden hadden opgeruimd langs de grens, van wege hun nieuwe politiek van coëxis tentie. Alt deze obstakels niet wegge nomen zou den zijn geweest, zou de schare vluch telingen niet over de grens zijn gekomen en zouden velen een verschrikkelijke dood gevonden hebben, indien ze het toch gepoogd zouden hebben. Men schat het aantal dat tot nu toe het communisme is ontvlucht op 20.000. De psychische ontreddering, waarin de meeste vluchtelingen verkeren, komen ze pas langzaam te boven. De ontreddering zit zo diep, dat een oudere, rustige vrouw ons vertelde, dat ze zelfs voor haar eigen schaduw bang was. Mannen wilden zoals gezegd hun ge zin niet volgen om de aandacht van de vervolgers af te leiden. Vele mannen bleven in Hongarije om verder te strij den. Talrijken kwamen, toen dit vruch teloos was gebleken, alleen over de grens. Maar het komt ook voor dat de terugkeren over de grens om bij hun mannen te zijn. De verzorging van de gevluchte Hongaren wordt vaak bemoeilijkt, door dat alleen de oudere Hongaren Duits Zoals men weet, was Duits vroeger de tweede spreektaal van de meeste Hongaren, minstens in de steden ■Hin de streken ten westen van de Donau. De Duits sprekende bevolking werd echter reeds in 1945 door de Russen ver- de opgroeiende generatie had weinig gelegenheid meer om Duits te leren. Maar wellicht zullen ze spoedig andere Europese talen moeten leren: Frans. Nederlands, Engels of Zweeds. Enorme taak is tot nu toe gebeurd voor een duurzaam onderdak voor de vluch telingen? Gelukkig hadden een aantal vluchtelingen uit de eerste tijd na de oorlog, die in vluchtelingenkampen wa- ondergebracht, deze verlaten en n deze kampen nog niet opgeheven. Zo konden een groot aantal Hongaarse vluchtelingen in Enns bij Linz, in Feis- tritz, in Karnten en Judenau bij Tulln onderdak vinden. Ongeveer 200 kin deren konden ondergebracht worden in de vakantiekampen in Wieselburg en Innermanzing,, 170 in de jeugdherbergen - See. De kindertehuizen van Pitten en Oed in Neder-Oostenrijk en enkele kastelen werden met Hongaarse moeders en kinderen bevolkt. De taak deze ongelukkigen weer voor over mogelijk een betere toekomst te •erschaffen is desniettemin enorm. Veel vluchtelingen willen, nauwelijks in een kamp ondergebracht, onmiddellijk een Volop hulp De zorg voor de vluchtelingen begon a' direct bij de grens. Douanen, gen darmen en soldaten gaven hen alles wat ze hadden voor hun eigen gebruik. De bevolking in de grensplaatsen hielp vol op mee. Men bracht de vluchtelingen in scholen, pastorieën en hofsteden onder. Vandaar uit naar in de buurt gelegen geïmproviseerde kampen in grotere plaatsen en vandaar uit weer in onafge broken transporten naar verder gelegen gebieden. Het vluchtelingenkamp Traiskirchen is een voorbeeld hiervan. Het leegstaan de grote gebouw van de nijverheidsschool was door zijn nabijheid en goede ligging het meest geschikt. Het was tien jaar lang door de Russen bezet geweest en nog niet opnieuw voor gebruik gereed gemaakt. Het ontbrak nog geheel aan verlichting. De brandweer slaagde er in provisorische verlichting aan te leggen. Men legde stro op de grond en men vroeg via de radio om dekens en lucht matrassen. Een dag later hadden vier duizend van de vijfduizend vluchtelin gen dekens. Thans zijn er nog slechts tweeduizend Hongaren. De anderen kon den de volgende etappe in het bin nenland behoorlijk ondergebracht wor den. Hospitalen, ziekenhuizen, zelfs het huis van bewaring in Wenen werden in geschakeld om de stoot op te vangen. En reeds begon ook het buitenland volop te helpen. Zo kwam er hulp uit Denemarken, Nederland, Zweden Ook prins Bemhard op balletavond Hongarije Prins Bernhard zal mèt Koningin Ju liana vanavond in K. en W. in Den Haag de weldadlgheldsvoorBtelllng van het Nederlands Ballet ten bate van Hongarije bijwonen. Het programma vermeldt o.m de première van Concerto Barokko voor twee violen van J. S. Bach, La belle aux bois dormant en Dessins pour les six. beide op muziek van Tsjaikowsky. Na de pauze wordt op muziek van Lex van Del den uitgevoerd Tij en Ontij. De uitvoe ring wordt beeloten met de Polowetzer- dansen uit de opera Prins Igor van Bo rodin. Kleine overwinning C.D.U. in Rijn-Palts Bij plaatselijke verkiezingen in Rijn-Palts heeft de Christelijke Democratische Partij van bondskanselier Adenauer gisteren een krappe overwinning behaald op de sociaal democraten. Op de C.D.U. werd 41,1 percent vai totaal aantal stemmen uitgebracht e de sociaal-democraten 39,6 percent, bij de verkiezingen In 1952 was de verhouding 38.9 tegen 33,4 percent. De winst va sociaal-democraten schijnt gegaan te ten koste van de vrije democraten. of andere arbeid op zich nemen. De Hongaren zijn handig en ijverig en boven al uitstekende landbouwers. Bij velen zal 't lang duren voor ze hun psychisch evenwicht hervonden hebben. Een voorbeeld uit vele: een kleine jongen begon nog twee dagen na de vlucht hard te schreien en over heel zijn lichaam te beven toen men het venster opende om frisse lucht binnen te laten. Het lawaai op straat maakte op hem de indruk van straat gevechten. Maar de edelmoedigheid en de spontane hulpvaardigheid, die het gehele Westen reeds de eerste dagen bewezen heeft, laat er geen twijfel aan bestaan dat de samenwerking goede resultaten zal opleveren. Zó kwamen ze aan. Mannen, vrouwen en kinderen, met op hun gezicht nog de doorgestane angst en ellende, met verder slechts vertrouwen in de hulp vaardigheid der vrije wereld. Terwijl de mannen doorvochten, vluchtten deze vrouwen met hun kinderen naar veiliger gebied. (Vervolg van pag. 1) rest is het stil. Overal in de stad staan Russische tanks. De Russische soldaten lopen er bibberend van de kou om heen. Een deel van hen zijn kleine Mongolen schrikaanjagende blik in de smalle ogen. De haat tegen de Russen die reeds zo groot was in Hongarije, is in de afgelo pen week vele malen vermenigvuldigd door het niets ontziende optreden van deze soldaten, die oude mensen en hulpe loze kinderen in koelen bloede hebben neergeschoten. Langs hen heen schuifelt nu de bevol king van de Hongaaree hoofdstad, stil. teleurgesteld, maar toch niet gebroken. Men heeft op dit ogenbli'k maar één doel dat is levensmiddelen bemachtigen. Met boodschappentassen, mandjes en rug zakken gewapend zwerft men door de straten, in de hoop ergens iets te kunnen kopen- Voor alle levensmiddelenwinkels staan lange rijen wachtenden in de kou. Er wordt niet gedrongen, er wordt niet ge mopperd. De Hongaren hebben wei eer der in de rij gestaan. Zij doen het al 12 Jaar. Maar nooit was er zo weinig in de winkels als nu. De laatste weken is er :d niet veel aangevoerd. De oude voorraden zijn bijna uitgeput en daar er naar heel weinig wordt gewerkt komt er ook niet veel bij. De lust om te werken heeft de regering Kadar niet erg weten te stimuleren. Maar als straks de honger gaat meespreken zal men wel moe- Vrijheidsvlaggen Boedapest ziet er In verschillende wjj- en verschrikkelijk uit. In duizenden hul- •n ls geen ruit meer heel. Andere ver men gapende openingen waar de vol treffers uit Russische tankkanonnen het hebben geraakt. Er zijn ook tal van ge bouwen in puinhopen herschapen. Tram draden liggen dwars over de rijweg. Lan taarnpalen en verkeerslichten zijn uit de grond gerukt. Hier en daar ligt het glas de kalk centimeters dik op straat Ontelbaar zijn de winkels waarvan de etalages kapot zijn maar overal hengen nog de vrijheidsvlaggen in de nationale kleuren. Dikwijte geflankeerd door zv> rouwvlaggen, in vele plaatsen prijken ook nog de Kosauthenvblemen, de historieche vrijheidsemblemen. En al hebben vele men en het rood-wit-groene strikje van de evolutie op hun rever verwijderd, er zUn sr toch nog die het nu blijven dragen. Onder hen bevinden zich zelfs Hongaarse militairen die nu weer zij aan zij met de Russen op wacht staan. Behalve op de bontmutsen van de Russische soldaten r nergens een ster of een hamer en sikkel bekennen. Het Hongaarse leger dat zich eerst de zijde van de opstandelingen heeft ge schaard is nu weer gedeeltelijk naa regering Kadar teruggekeerd. Ook politiemannen hebben aan da oproep in dienst te treden gevolg gegeven. Er zijn onder hen natuurlijk de AVO-mensen, leden van de gevreesde geheime «taats- poli tie. Het spreekt vanzelf dat de be volking daarover zeer teleurgesteld 16 er dat zij deze mensen met niets andere dan „verraders" betitelt. Het was echter te verwachten dat de vuurvaste communisten van weleer terug zouden komen zodra er de kans voor En die is er nu. Het ls bijna om te huilen als men dit Hongaarse drama overziet. Tien dagen geleden heerste er in Boe dapest een bijna feestelijke stemming. De strijd was gewonnen en de vrijheid lag voor het grijpen. De communistische regering was gevlucht en de Russen uit de straten verdwenen. Hongarije had etenen van het communisme verbro- Wraak nu is het getij weer helemaal ge keerd. Het communisme is weer terug al is het nog niet te voelen omdat het land nog in staat van chaos en anarchie verkeert, het zal niet lang duren voordat het nieuwe regiem dat op niet veel i dan Russische tanks en een klein per centage communisten steunt, zich zal laten gelden. Dan zal er wraakt worden genomen op de velen die zich in de dagen van de revo lutie tegen het communisme hebben uit gesproken. Dan zal weer de terreur wor den gevoeld en dan zullen weer duizen- mensen in de kerkers worden opge sloten. Met het Russische vrijgeleide in de hond heb ik zondagmiddag het gebouw van het Russische commandement verlaten. Langs de Russische schildwachten en dreigende Russische tanks ben ik naar de auto met het Nederlandse nummerbord gelopen. Er had zich een heel groepje nieuwsgierige Hongaren om verzameld. „Gaat u naar Wenen?", vroeg iemand. „Ja". „Wilt u mijn moeder opbellen zeggen dat u>ü allemaal nog leven". Er werden telefoonnummers en adres- in in de vrije wereld op kleine stukjes 1 pier gkrabbeld. Van alle kanten gaf en boodschappen mee. Het is de enige manier om ongestraft berichten naar het Westen te sturen. „Heeft u gezien wat er hier gebeurd vroeg een oude heer in feilloos „Inderdaad". „Nu, dan hoef ik Vertelt u het de mt hebben gedaan wa toch helpen". >t was een smeekbede die zich spiegelde In de gezichten van al die andere ti ets te zeggen. i daarginds. Wij t top konden, laat men Hongaren. Toen de motor begon te draaien schudden onbekende mensen mij de hand, wenste mij goede reis, men wuifde hartelijk. Er was eigenlijk niets wat ik op dit moment kon zeggen dat niet leeg en goedkoop klonk. De tranen stonden mij in de ogen en ik voelde me als een deser teur die het dappere Hongaarse volk op het moeilijkste ogenblik van haar bestaan laaghartig in de steek liet. Arm Hongarije Dwars door dé trieste stad ging het via een van de grote Donaubruggen in de rich ting van de grens. Overal bleven de men sen staan om te zwaaien. Kinderen renden naar buiten en wezen elkaar de buiten landse auto. Buiten de stad was het erg stil. Hier en daar was een Russische con trolepost. Op één punt moest ik stoppen voor drie gewapende Hongaren in burger, met een armband in de nationale kleuren. Twee weken geleden zou ik er niet aan getwijfeld hebben dat het vrijheidsstrij ders waren, maar nu kon ik het nauwe lijks geloven. De dorpen en kleine stadjes onderweg waren uitgestorven. Verse bloe men bij de monumenten getuigden van de recente offers, ook daar voor de vrijheid gebracht. Het overschrijden van de Hon gaarsOostenrijkse grens was slechts een formaliteit. Toen de slagboom omhoog ging salueerde de commandant van de Hongaarse grenswacht correct. Het was de zelfde commandant die er ook voor de revolutie was. Hij was slechts een paar weken ondergedoken ge weest. En dat typeert eigenlijk de gehele situatie in Hongarije. Even is het communisme weggeweest, maar nu is het weer terug. Het ijzeren gordijn wordt weer neerge laten. Arm Hongarije. Alleen voor opwekking elektriciteit In 2000 zal steenkool nog voor een derde de behoefte dekken T~\E ROL, die de kernenergie in de toekomst zal gaan spelen, moet niet EJ worden overschat. In het jaar 2000, zo zei ir. A. Helleinans, directeur van de staatsmijnen, in een rede voor de Groningse maatschappij voor nijverheid en handel, zal nog altijd een derde van de Nederlandse energie voorziening moeten worden gedekt door steenkool. De bijdrage van de kernenergie zal naar schatting niet meer dan een derde bedragen van de totaal benodigde energie. Voor het resterende derde deel zal aardolie gebruikt moeten worden. Voorlopig zal de kernenergie alleen maar kunnen worden gebruikt voor de opwekking van elektriciteit, aldus ir. Hel lemans. De kosten van deze opwekking zul len zeker niet hoger liggen dan de kosten van de opwekking door kolen. De kern brandstoffen zijn immers goedkoper dan kolen. Maar daartegenover staat dat de investeringen voor kerncentrales hoger zullen zijn. Elektricitet zal lang niet ln alle ver- bruikssectoren kolen en olie kunnen ver vangen. Voor gas en cokes blijft men aan gewezen op kolen; het verkeer zal In hoofdzaak op aardolie zijn aangewezen. Op het ogenblik is de produktie van de Zuidlimburgse mijnen 12 miljoen ton per jaar. Geschat wordt flat deze produktie in 1975 ten hoogste 13 miljoen tot zal be dragen. Door het uitvallen van oudere mijnen is de produktie in het jaar ongeveer 10 miljoen ton. Als dan Walvis in zicht en op sleeptouw Gisteravond kwam de Poolse treiler Wieflk; Wolz uit Gdynia, die met een aan tal zusterschepen de haringvisserij in het Engelse Kanaal beoefende, bij de boei van de IJmuidense pieren met een acht tien meter lange dode walvis op sleep touw. De bemanning had de vleesbeng dertig mijl zuidelijker geënterd. De schipper nam contact op met de vertegenwoordiger van zijn rederij in IJmuiden, die probeerde een bestemming te vinden voor het dode dier Noch de vismeelfabriek. noch de rederij Vinke in Amsterdam hadden echter be langstelling. Daarop heeft de Wielkd Wolz de buit een eind verder in zee gesleept en daar da trossen losgegooid. De kens diat 't gevaar te als onwelriekende stramdgast ergens aanspoelt, is nu échter groter geworden. beschermt Uw huid Allttn NTVEA bevat Euceril tel voedingsmiddel voor de butd Toch is het zo VLIEGENDE KOFFER UIT 1850 lien in het jaar 3000 die Desmond Leslie met betrekking tot bewegen. H(j sag aan het gevleugelde in nog worden de Indische sprookjes maakte. Vindt gedierte, dat dit mogelijk wa», aodat het en we hopen iemand dese verwringing der leiten irmaal, laat hü daarin .dan gelukkig hiertegen is werkelijk geen kruid I In de verhalenschat t vele oog hy «Ie de wolken, >t h(j in het land der Tnrken be- 782) Misschii verteld of voorgelezen, van harte, dat het sprookji gende koffer dan niet wordt overgesla gen. Daarin wordt immers verteld, dat een man zirhself opsloot in een koffer, die kon vliegen als op het slot gedrukt werd. Dat deed de man natuurlijk; en wip, daar vloog hy de schoorsteen door, hoog bo' weg, tot landde. Wie wil weten, hoe het de man verder verging, moet Andersen aelf maer weer eens ter hand nemen. Te hebhen voor het jaar 3000 dit sprookje uitsluitend en alleen aanbevolen, opdat men con form Desmond Leslie in ènte tijd - daarin het hewjjs zal kunnen vinden voor de geweldige technische mogelijk heden die omstreeks 1850 werden be nut Uit het feit, dat deae koffer kon vliegen uitsluitend en alleen deordat op het slot werd gedrukt, kan men in bet jaar 3000 immers het onomstotelijke he- wy. pnttea, dat hier m atoomenergie bevinden aich sagen, legenden gebruik werd gemaakt. .prookje. over wagens, waarmee Heeft iemand beswaar tegen de eon- goden door de lucht joegen, over rlusle, die in het jear 3000 uit bet gende paarden of vliegende sprookje van Andersen trokken, dan moet hf| die ideaal van de mens is door alle tijden Indra. welhaast vanzelfsprekend is, dat hy dit vermogen om te vliegen toeschreef aan figuren die naar zyn mening grote macht bezaten, dus aan goden, even tueel san half-goden en soma ook aan bijzondere helden, waarvan de sagen verhaalden. Heeft da vlucht van Icarus naar de aon ooit iemand genoopt tot de ver onderstelling, dat deae Griekse held de eerste stappen op het Interplanetaire verkeer had gezet? Hebben de vleugels, waarmee Perseus was uitgerust, aan leiding gegeven tol de veronderstelling dat de Grieken werkelijk reeds ver in de vliegtuigbouw waren gevorderd? En hoe staat het met de wagen, waarmee Thor langa het hemelgewelf reed, of met het vliegende tapijt uit de 1001-nacht vertellingen? Allemaal «bewijzen** voor de vliegkunst in vroeger dagen, onge acht nog de tientallen andere voorbeel den, die we hebben overgeslagen? We zullen deze bewijsvoering, volgens en het recept Desmond Leslie, verder laten lie- Woden hebben laten vallen, liever een vergelijking maken met de Indische god derde van Nederlands energiegebruik door kolen moet worden gedekt, zal het kolen- verbruik ongeveer 17 miljoen ton per jaar bedragen. Zeven miljoen ton moet dan nog jaarlijks worden ingevoerd. Nieuwe mogelijkheden voor de steen- kolenproduktie liggen in de Peelhorst en in het gebied van Winterswijk. Voor de ontwikkeling van de kolenlagen in de Peel moeten grote technische vraagstukken worden opgelost. Van de steenkolenlagen bij Win terswijk kan op het ogenblik de tablüteit bij een ontginning worden ge schat, aldus ir. Hcllemans. Do Krommenlese politie heeft de spanr- bankadministrateur M. de B.. een 56- Jarige makelaar, ln arrest gesteld. De man wordt er van verdacht in acht jaar tijd bijna f 100.000 te hebben verduisterd. De B. die veel vertrouwen genoot cn on der meer voor de spaarbank effecten kocht en verkocht, kwam onder verden king toen bij accountantscontrole een groot bedrag bleek te ontbreken. Door valse boekingen en andere manipulaties heeft hij zijn bedrog Jarenlang vol kun nen houden. Van het vermiste geld Is niets teruggevonden. De B. schijnt Jaren lang boven zijn stand te hebben geleefd. De spaarbank Hulpbetoon, waarbij het bedrog is gepleegd, ls verzekerd, zodat de spaarders geen nadelige gevolgen van De B.'s manipulaties zullen hebben. Ex-medewerkers van Westerling staan terecht Donderdag zal de Bredase rechtbank de zaak behandelen van de gebroeders B. uit Tilburg, zulks ter zake van oplichting. De gebroeders B. waren in het bezit van een document, dat zij overgehouden zouden hebben uit de tijd, dat zij de ver trouwensmannen waren van Westerling. Het papier bevatte een verklaring, dat Westerling een overeenkomst had met de Nederlandse regering, die hem f 200.000 zou hebben verstrekt voor het financieren van zijn acties In Indonesië. Westerling heeft ontkend een dergelijk document ooit getekend te hebben. Het gevolg van deze ontkenning was dat de gebroeders B. werden gearresteerd. Johan B. wordt in de dagvaarding ervan beschuldigd het papier te hebben ver vaardigd. Marinus B. wordt ervan ver dacht het document te hebben gebruikt om grid los te krijgen van het ministerie van buitenlandse zaken. Hem wordt bo vendien nog twee andere verduisterings zaken voorgelegd. Een daarvan houdt ln, dat hij f 15.000 zou hebben verduisterd, die Westerling hem ter beschikking zou hebben gesteld voor het afdoen van schul den. Westerling Is als getuige opgeroepen. Personeel middenstand Het economisch instituut voor de mid denstand heeft een rapport gepubliceerd betreffende het personeel ln ambacht en kleinhandel, waaruit blijkt, dat het aan tal zeer uiteenloopt en dat 28*V der be drijven geen personeel heeft. Het vrouwe lijk personeel in de kleinhandel ls 59*/», ln het ambacht 21*/», het eigen personeel 56* en 28*/». (De overeenkomst dezer cijfers wordt veroorzaakt door de overwegende plaats van de vrouw ln het eigen perso neel). het personeel met gedeeltelijke werktijd 32*/« cn 13'/i. Dit laatste bestaat voor 28*/. uit vrouwen en voor 75'/. uit eigen personeel. (Vervolg van pag. 1) worden er In de radiorede van de com munistische premier aanwijzingen gevon den die wijzen op een mislukking der be sprekingen. Kadar verklaarde, dat Nagy onder druk had gestaan van de contra-revolutionaire groep. Deze „zwakheid" noemde h|j „ernstige politieke zonde", die de weg had geopend voor de terreur. Erkennend, dat vooral in Boedapest het verzet telkens fel oplaait zei Kadar, dat nationale onafhankelijkheid en een volks- democratisch regiem niet gescheiden kun nen worden, waarmee hij hetzellde wilde zeggen als Radio-Moskou in de verkla ring ook van zondag „dat het pact an Warschau zal blijven bestaan zolang r een Navo ls". Radio-Boedapest heeft gister avond bekend gemaakt, dat er in het centrum van Boedapest op het Calvijnpleln zondag werd gestre den. Bovendien zijn hevige gevech ten uitgebroken ln de provincie Györ. Radio-Boedapest vermeldde daarbij, dat vooral langs de hoofd weg van Boedapest naar Oosten rijk hevig gevochten werd. „Op standelingen vernielden de verbin dingen en hielden auto's en treinen met levensmiddelen voor de hoofd stad aan", aldus deze zender. Volgens andere, uit Boedape-t ontvangen berichten, hebben arbei ders van een grote fabriek op het eiland Csepel (bij Boedapest) veer tien Sowjettenks vernietigd door ze via brandslangen met benzine te bespuiten. In Dunapentele, Pees en UJpest zou nog hevig gestreden worden. Boedapest smeekt om hulp Volgens de Hongaarse minister van bin nenlandse zaken is de laatste termijn voor het neerleggen van de wapens verstreken. Minister Ferenc Munnich gaf in een radio rede evenwel toe, dat er nog velen zijn, die hun wapens gebruiken. Hoe de fei telijke situatie in Hongarije ia, blijkt uit de verhalen van westelijke verslaggevers, wie da meeaten onder wie Alfred Sprang glateren behouden op Oos tenrijkse bodem terugkeerden. Zij had den zoals sommigen hunner zeiden Boedapest met een bloedend hart veria- Formosaans vliegtuig in China neergeschoten Radio Peking heeft gemeld, dat zaterdag boven de Chinese provincie Tajridang een nationallatiach vliegtuig met negen solda ten ls neergeschoten. Nattonaliattache autoriteiten hebben ontkend, dat een van hun vliegtuigen boven het vasteland van China heeft gevlogen. Amerikaanse piloten, die ln de Straat van Formosa patrouilleren, hebben in structie het vasteland en de territoriale «teren te mijden. Op Formosa zijn alle verloven ingetrok ken. Deze maatregel zou zijn genomen in verband met de gespannen toestand ln het Midden-Oosten en om op een eventuele aanval van Rood China voorbereid te zijn ten, ontroerd door de vele smeekbeden om Interventie van de Verenigde Naties. Ook premier Kadar heeft nu toegege ven, dat westerse hulp dankbaar zal wor den aanvaard. Hij bedoelde uiteraard slechts het zenden van voedsel, ambulan ces en medicamenten. Zijn regering heeft de secretaris-gene raal t'on de Ver. Naties, Dag Hammar- sköld, laten toeten, dat zij zijn verzoek om toelating wan V.N.-waarnemers over weegt. Hammarskföld toil verder zo spoe dig mogelijk inlichtingen over de behoef ten t»an hef Hongaarse volk aan medica menten, voedingsmiddelen en kleding. Het eerste konvooi van het Internatio nale Rode Krula ia gisteren de Oostenrijks- Hongaarse grens bij Klingenbacb gepas seerd. Het bestaat, zoala eerder gemeld, uit vijftien auto's. De wagens zouden via Sopron naar Boedapest rijden. Het Rode Kruiswerk In Oostenrijk neemt in omvang steeds toe. Zaterdag vluchtten nog 2000 Hongaarse vrouwen en kinderen de grens over, wier mannen en vaders gesneuveld, gefusilleerd of ge vangen genomen waren. Zondag kwamen 3000 Hongaren Oostenrijk binnen. Indlviduelo en collectieve hulp uit alle delan van de wereld blijft toestromen. Sir Winston Churchill schonk f 10.000. De „In ternational Air Tranaport Association" (lata) ls zaterdag begonnen met gratis luchttransport van kinderkleding en kin dervoeding over de Atlantische Oceaan naar Wenen Vijf artsen, twee Britten, twee Austral lira en een Deen, hebben voorgesteld, een groot aantal medischs teams met medewerking van het Int. Ro de Kruis «n de Ver. Natie* per valscherm boven Hongarije naar t« laten. Reacties Uit da zear vela raactlaa op het gebeuren ln Hongarije kunnen wij slechts een greep doen. Rome: In de tuin van het gebouw der Russische handelsmissie te Rome ont plofte zaterdag een bom. Martino, de Itallaanso minister van buitenlandse zaken en een van da drie „wijze man nen" van de Navo, zei, dat er wellicht een internationale politicmacht nodig zal zijn ln Hongarije als dc Sowjets wei geren, daar vrije verkiezingen toe te ■taan. Nenni, de leider van de Italiaanse links-socialliten, zei; „WIJ eisen van de regering ln Moskou de waarheid, ver nietiging van het gordijn van stilzwij gen en van een bezetting, die in strijd is met het menselijke recht, met de be langen van het socialisme in Hongarije en het prestige van de Sowjetunie". De communist Togllattl echter durfde zeg gen: De tussenkomst van dc Sowjets in Hongarije is niet wreed geweest Beiroet: Elf Hongaarse zeelleden zijn hier van het Hongaarse vrachtschip De brecen gedrost. Zij hebben asiel ln de Ver. Staten gevraagd. Acht van hen hebben vrouw en kinderen ln Hongarije. Fa roer-eilanden: De publieke opinie elat het stopzetten van de drinkwater voorziening aan de Russische haring vloot. De schepen zijn overigens plotse ling uit de omgeving verdwenen. New Vork: Voor het kantoor van da Russischs delegatie bij de V.N. demon streerden zaterdag ongeveer 1000 Hon- gaarta, Oekrslnae, Kroatische, Servi sche en Armeense Amerikanen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5