Dasis der dichtkunst is voor de dichter zoeken van waarheid >f-VAN MENS TOT MENS Actie voor voedselclroppings boven Hongaars gebied mm Ds. Geursen zou arbeidsveld niet graag willen ruilen TELEVISIE LIGTVoet -JnEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Prof. Aler hield inaugurele rede Clll! Leerstoel Duitse literatuur werd ■Ü3 hiermee ingesteld htp ISTERMIDDAG HEEFT dr. J. M. M. Aler in het groot-auditorium van de Leidse universiteit zyn ambt van hoogleraar in de Duitse letteren ivaard met het uitspreken van een inaugurele rede. Onder de vele be- ;tellenden, die bij deze ambtsaanvaarding de instelling van de leer- ;1 der Duitse letterkunde aan de Leidse universiteit aanwezig waren, ronden zich o.m. de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek en de ;bejaarde moeder van de nieuwe hoogleraar-. Professor Aler ving zijn iugurele rede aan met een beschouwing over de steeds voortschrijdende ïialisatie in de wetenschap, waarvoor de professor een remedie moeilijk twijsbaar achtte. Prof. Aler vroeg zich af of niet een in de specialisatie ■h^opend uitzicht op algemene vraagstukken de specialist uit zijn isolement 1 kunnen verlossen, zonder hem tot oppervlakkigheid te nopen. i deze inleidende beschouwing kwam i hoogleraar tot het thema van zijn [augurele rede: de onderlinge afhanke- i literatuurgeschiedenis en I (jfhebb :-F< esli PROF. DR. J. J. M. ALER eratuurtheorie. getoetst aan het funda- Jntele vraagtuk van de betekenis der SO'herkunde. Men wordt geen beoefenaar 1^- literatuurwetenschap, als men geen ~iebber der letterkunde was, als de verwachting heeft, dat literatuur zeggen heeft. ingi Goethe's Opdracht *®wadat de professor de posiiie vai in dit verband aan een kort perzoek onderworpen had, kwam het concrete voorbeeld van de Duitse ^ratuur, hetgeen uitmondde in een be bouwing over de lange lyrische „Op- jcht", als proloog tot de complet* jethe-editie. the ontmoet in dit gedicht zijn Muze hem pas de „sluier der waarheid" over ligt, als de dichter verklaard heeft zijn talenten de medemens broeder- te willen verrijken. grondslag van de betekenis der itkunst voor de kunstenaar ligt i Irachf", in het verlangen var het licht der waarheid Om als buitenstaander echter te begrijpen benaderen is een speurtocht nac het werk en de moti dichters nodig. Eij pen moet zich niet beperken tot het ief", omdat men dan tot de gemakke- conclusie zou kunnen komen, dat „ei nieuws onder de zon" is; historische nis is noodzakelijk om in dit geval Goethe het werk op zijn originaliteit mderzoeken. o komt de ernstige onderzoeker tot irpretatie en de historicus der Duitse oetleren zal zich daartoe te gereder voelen letrokken, als hij eenmaal bemerkt at men de uitleg tot nu toe beproefd heeft. Oltkor zutf dl jeUerer uat JLaarheid en schoonheid rrof. Aler vervolgde met een uitge- Xgrfide beschouwing over het begrip v Barheid", zoals deze tijd dit interpre- jrt en zoals Goethe dit uitlegde. jtSpoorwêgen hielden ,d contactavond DE MET VLAGGEN en borden versierde bovenzaal van Zomer- nn1g hield de N.S. gisteren een con- Jt-avond voor belangstellende jon- ten, die mogelijk dromen ovei een ikomst langs en tussen de rails, fe heer J. Florijn hoofdcommies bij de J., hield een gezellig inleidend praatje de vrij veel jeugdige aanwezigen Ier wie een goed aantal scholieren. Hij »j|ji naar aanleiding van een per band >r Tirol hielden drie jjjo-leerliogen 'n één-minuut-speech je 8|t# ..De Spoorwegen vroeger en nu" De tgafzitter van de jury, de hoofdstations- tP van Leiden, de heer A. W. Swler, or kkte na de spraakwaterval bekend, dat ljury Kees Verkley de eerste, Han de JnJaf de tweede en Gerrit Weerlee de iroi PfÜ® bad toegewezen. yjet een film over de Rivièra werd na ;eitJ kop koffie het tweede deel van de aaiPtd geopend. De avond werd besloten een intensieve rondvraag. Een dokter nodig? e zondagsdienst der huisartsen te Lel- I wordt verzorgd door de artsen Kors, mbroek, Schaefer, Veldhuyzen en Welke apotheek lavond en vannacht zijn geopend r het klaarmaken van spoedrecepten theek Van Driesum, Mare 110, tel. "I, Zuiderapotheek, Lammenschansweg I. 23553. en apotheek Oegstgeest. Wil- iapark 8. tel. 26274. Zondag is alleen theek Van Driesum van 's morgens 's avonds twaalf uur geopend. nachtdienst wordt van 24 uur af waargenomen door de apotheken en Van Driesum en de Zuider- teek. Voor dit laatste herinnerde de professor aan een beschouwing, die Goethe schreef over graniet. Te midden van de woestheid vernam de dichter, omdat er tussen hem en de oorsprong niets meer in de weg stond, de fluisterino der scheppende Het slot van de rede werd gevormd door een benadering van het begrip „schoon heid", getoetst aan het begrip „waarheid". De waarheid bij uitstee is wel'swaar be gripmatig ontoegankelijk, doch in een woordeloos besef heeft de mens intuïtief deel aan de volheid van het bestaan Kunst beeldt zulke intuïties uit en schenkt die zo naar de maat van ons bevattings vermogen. De waarheid verstrekt de sluier voor de onverdragelijke schijn zelf. waarom de kunst onmisbaar is in het pro ces der waarheid. De professor concludeerde, dal heden fen dage voor vooraanstaande denkers poëzie met metafysische strekking de leids-vrouwe wordt bij hun uitleg van levensraadselen. Aan zijn inaugurele rede verbond prof. Aler een hulde aan de Leidse universiteit, die ondanks de rampspoed, welke de be zetting over haar gebracht heeft, zoveel liberaliteitszin heeft kunnen opbrengen om tot oprichting,van srr. leerstoel in de! Duitse letterkunde over te gaan. Stand van de arbeidsmarkt De cijfers van het aanbod bewijzen niettegenstaande het feit. dat het n; is aangebroken, de werkloosheid van geringe omvang is. Het aantal geheel werkloos ingeschrevenen beliep op 3 vember 175. Uit het verloop van het i bod blijkt, dat seizoensinvloeden nauwelijks of ln zeer beperkte mate doen gevoelen. De uit seizoengevoelige be drijfssectoren zo nu en dan vrijkomende arbeidskrachten, worden vrijwel terstond in andere sectoren geplaatst. In hoofd' zaak komt slechts wrijvingswerkloosheid voor (perioden van korte onderbrekin gen) tengevolge van wisseling van ar beidsplaats. Een analyse van het aanbod naar vorir van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 105, zoen werk loosheid 20 en overige voi van werkloosheid 50. De vraag naar arbeidskrachten bewoog zich op gelijk niveau en bedroeg 470 ge registreerde aanvragen, waarvan ei betrekking hadden op Jeugdigen van 15. tot en met 18 jaar. Het aanbod uit deze categorie is van zeer beperkte omvang. In de textielindustrie, de metaalindu strie, de houtverwerkende bedrijven (tim mer-, meubel- en houtbedrijven) doet zich een tekort gevoelen, dat hoewel niet tot spanningen leidende. toch remmend werkt en een permanent karakter heeft aangenomen In de bouwsector Is nog steeds goede tot ruime plaatsingsmogelijkheid aanwe zig. hetgeen vooral """ien het jaargetijde, als een verheugend "»rschijnsel kan wor den aangemerkt. Het aanbod van vrouwelijke arbe'ds- kraehten, alsmede de vraag naar vrouwe lijk personeel, onderging geen wijziging van betekenis .Het aanbod beliep op 3 no vember 75 .terwijl de vraag 365 geregi streerde aanvragen omvatte. waarvan Jeugd 15 tot en met 18 jaar - 150. Naast huishoudelijk personeel bestaat grote behoefte aan vrouwelijke krachten voor de textiel* en confectie-industrie en aan winkel- en administratief personeel Drie oud-Engelandvaarders, de heren F. M. Beukers, dra. L. J. van der Meulen en Aug. van Rossum, hebben een adres ge richt tot de democratische politieke par tijen in Nederland. Daarin brengen zü in herinnering, dat een achttal Engeland vaarders in de hongerwinter van 1944 in Londen een manifest publiceerden, om voedsel gedropt te krijgen boven bezet Nederland. Die actie is met groot succes bekroond. Zij menen, dat nu precies het zelfde geldt voor Hongarije. De Russen laten de Rode Kruistranspor- ten uit Oostenrijk niet binnen, welnu, dan moet het voedsel maar door de lucht naar Hongarije worden gebracht. „Bezwaren en beweringen van de onwettige Hon gaarse „regering" en van de Russische be zetter mogen niet bepalend zijn. Hongarije dient als een vrij land tegemoet te worden getreden. De te verwachten tegenwerking, gevaren en verwikkelingen bij de uitvoe ring mogen ons niet weerhouden. Alleen de nood telt." De ondertekenaars vragen de politieke partijen onversaagd en met de meeste spoed droppings boven Hon garije te bewerkstelligen. „Het is aan Nederland hierin voor te gaan. Men zal ons volgen." Tot slot spreekt het driemanschap de hoop uit, dat het Nederlandse volk zijn instemming met deze gedachte zal betui gen door het zenden van adhaesiebetui- gingen naar de besturen van de politieke partijen. Leidse Smalfilm Liga hield bijeenkomst Gisteravond had de Lei de Smalfii een bijeenkomst in de kantine wan de Röntgen-apparatenfabriek Smit. waar de heer W Gerdes. cineast van Mnltl/ilm te Haarlem, een causerie hield. In zijn openingswoord maakte de voorzitterde heer H. Kleibrink, de leden attent op de nog te organiseren vragenavond, die aan het eind van deze maand gehouden zal worden. In zijn causerie, die voorafging aan de vertoning van enkele films, die door hem zelf gemaakt waren, wees de heer Gerdes op het belang van kleuren. Zonder kleur is geen leven mogelijk. Multifilm maakt vooral opnamen voor bedrijven. Holly wood wordt niet geëvenaard; dat is ook het doei niet. het gaat er om de jeugd een steunpunt te geven. De drie films, die vertoond werden, gaven in hoofd zaak een beeld te zien van het bedrijfs leven. De films hadden tot titel „Magie der kleuren", „Steel sheets" en „Visum edectronicum". neesmiddel bestaat in poedei toblet- en cachet-vorm. He helpt snel en afdoende tegei hoofd- en kiespijn, pijn. Onze correspondent had onderhoud met hem vóór zijn vertrek naar Nederland DS. M. W. J. GEURSEN is nu aan zijn vakantie toe. Dat totl zeggen: de grote vakantie. Het zal bekend zijn, dat ingevolge een overeenkomst met de Ned. regering de Nederlandse predikanten in Australië met een be paalde diensttijd hier als „boordpredikant" de heen- en terugreis naar en van het oude vaderland kunnen maken, vergezeld van hun echtgenote. Ds. Geursen kwam zover en is nu aan boord van de „Sibajak" via Indonesië op de thuisreis. Zijn jongste dochter geboren in Australië maakt de reis mee. We vinden het natuurlijk prettig, de vrienden en bekenden in Holland eens te zien. maar het is moeilijk, de vrienden in Australië voor enige tijd los te laten, zei ds. Geursen. Hij zou ii geval dit arbeidsveld niet graag willen ruilen voor een kleiner gebied in Neder land. De hardheid van het immigranten leven heeft hem geen schade gedaan". Dit schreef ons onze Australische cor respondent. Leo 't Hart, deze week. Hij be zocht de familie Geursen kort voordat ds en mevrouw met hun dochtertje zich in scheepten voor de reis naar Nederland. Uit zijn brief bleek ons duidelijk, dat ds Geursen enthousiast is over zijn werk In Australië. Ofschoon het in het begin aller minst is meegevallen Hij kwam er in eer tijd. dat er van een kerkelijk leven ondei de emigranten nog geen sprake was. Hel arbeidsveld liep in de tientallen kilo meters. Hier en daar trof hij een Neder- De problemen liggen daar zo anders dan Ier. vertelde ds. Geursen. De „eigen pre dikant" moet hier zijn een hulp velen. Er is dikwijls zoveel nodig, waarin Je helaas niets kunt doen. Zo vaak komt met de vraag: „Hebt u een huis mij?"; een van de moeilijkste vragen, die in Australië kan stellen. Er moet be moedigd worden, als het heimwee zich laat gelden. Afstanden Binnen zijn arbeidsgebied ln en rond Melbourne heeft ds. Geursen zeven dis tricten, waarin enige duizenden Neder landse immigranten wonen. Dat betekent, dat hele afstanden moeten worden afge legd om een dienst te leiden, en dat huis bezoeken en catechisaties niet zo gemak kelijk gaan als in het vaderland. Maar ds. SIEMENS RADIO MET LEVEND GELUID Geursen is dankbaar en tevreden. Dank baar voor de zegen, die hij op zijn werk mocht ontvangen, tevreden met wat hij in Melbourne heeft verkregen. Er is har telijkheid en medeleven, zei hij. Van de dominese wordt ook veel ge vraagd. Mevrouw Geursen heeft een werkzaam aandeel in verschillende vrou wenclubs. Vijftien predikanten zijn ds. Geursen naar Australië gevolgd. In en rond de grote steden worden regelmatig Neder landse kerkdiensten gehouden. Er waren acht mensen in zijn kerk. toen hij hier be gon. Hoewel het bezoek heus nog wel beter zou kunnen zijn. bedraagt dat nu ge middeld minstens het vijfvoudige, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat diensten op verschillende punten plaats hebben Zoals wij al hebben gemeld, hoopt ds. Geursen gedurende zijn verblijf in ons land ook besprekingen te voeren. Weder zijds dient men zoveel mogelijk geïnfor meerd te blijven omtrent het kerkelijke werk. Tussen de bladzijden De teereld der stilte Trianon. In de Franse rolprent „De wereld der stilte" fungeren de vissen als filmspelers en worden de decors gevormd door fantastisch vergroeide koralen en duizenden andere betoverend gekleurde diepzeegewassen. Het is een fascinerende wereld, waarheen de Franse wetenschap pelijk onderzoeker Jacques Yves Cousteau zich met zijn duikers begeeft. Een wereld, waarin de serene stilte slechts wordt ge stoord door opborrelende luchtbellen en zwembewegingen van de mensen, die tot ver onder de wateroppervlakte zijn afge zakt om een poging te doen tot inven tarisatie van de diepten der zeeën. Het oude duikerpak heeft afgedaan. Slechts voorzien van zwemvliezen, dui- kersbril en enkele lichte flessen samen geperste lucht, beweegt men zich onge hinderd en gemakkelijk tussen waterplan ten en vissen door. Af en toe wordt daar bij dan nog gebruik gemaakt van zoge naamde waterscooters, zodat in een kort tijdsbestek grote afstanden kunnen worden afgelegd. De duikers nemen zelf licht mee, waardoor felrode, oranji violetkleurige zeebewoners betoverend oplichten uit de Immense duisternis var deze onderwereld. Er zit vaart In de film. Niet alleen door dat zo nu en dan een kijkje aan boord var het onderzoekingsvaartuig wordt geno men, maar ook doordat het krioelt van leven. Merkwaardig is bijvoor beeld de solidariteit, die de potvissen be tonen als één van hen door het schip wordt aangevaren en op aardige wijze ls verfilmd, hoe de mensen met de vissen vriendschap sluiten. Goede ook een tocht door een op de bodem rustend wrak en de aankomst op e eiland, waar zeeschildpadden bij milje nen hun eieren in het zand verbergen. Het camerawerk onder water dwingt bewondering af en met de goedgekozen muziek is een interessant filmwerk tot stand gekomen, dat de toeschouwer iets laat zien van een sterk tot de verbeelding sprekend gebied, weinig bekend is. in der is veel te zien en i TH. VAN DER HEI|DEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a - LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Verkoop kinderpostzegels in Leiden Maandag begint de verkoop van kinder postzegels. Om half twee 's middags zal ln de ingang van V. en D. aan de Breestraat een kleine stand worden geopend. Mevr. Van Kinschot—Dorhout Mees heeft zich d verklaard, de eerste zegels te ver kopen. De verkoop daar duurt tot en met woensdagmiddag. De verkoop in de hal het postkantoor begint op 28 novemv om 10 uur 's morgens. Daarover volgt later nog een bericht. Alibi Luxor. „Alibi" is een der uitnemend- ste films, die wij in lang zagen. De maker. Alfred Weidenmann, laat er zijn vele ta lenten in schitteren. Het verhaal, dat hij boeiende filmtaal transponeerde, is uitgelezen om de intrige en het schuwt, dat de ene mens in zijn c schilligheid de andere mens groot leed kan berokkenen. Het waarschuwt, dat in de rechtspraak een vonnis, op aanwijzingen uitgesproken, een verdachte onrecht kan doen. Het waarschuwt, dat huwelijken kunnen stranden, als de partners elkaar geen aandacht schenken. Het bevat ook de waarschuwing, dat ln onze samenleving de pers een taak heeft en verantwoordelijk heid. Het speelt zich af rondom een jonge man, die op schijnbaar verpletterende aanwijzingen wordt veroordeeld voor het doden van de vrouw van een medicus. Hij had met haar een verhouding. Dat de aan wijzingen tegen hem spreken, weet hij.' maar hij is onschuldig en houdt het vol. Een journalist, die zich als gezworene te gen het vonnis uitsprak, komt voor hem op. Nieuwe aanwijzingen zetten het pro cesverloop op losse schroeven en ten slotte wordt de medicus zelf als de dader ont maskerd. Zijn alibi leek waterdicht. Het bleek dat niet te zijn. Iemand die ln de krant las „Is Melnhardt werkelijk schul dig?" geeft een Inlichting, die hij aan de politie niet had gegeven, omdat hij óók ln de krant had gelezen, dat de moordenaar was veroordeeld, waarmee naar zlji ning het recht zijn loop had gehad. Het verloop van het proces, de veroordeling, het werk van de Journalist, Alfred Wei denmann tekent het in zuivere filmkunst. Dit is een film voor iedereen, maa juristen of nog scherper ge steld voor rechters en journalisten in het bijzonder. Want niets behoort zorgvul diger te geschieden dan rechtspreken. En waar misslagen worden begaan in de sa menleving. kan de journalist een taak en verantwoordelijkheid hebben. (Scherp filmbeeld van het leed. dat niet rolkomen objectieve rechtspraak kan Liefde voor rood haar CASINO. Bij uitstek verstaat de Britse filmkunst het een pakkend beeld te geven van de jaren rond de eeuwwisse ling. Het huidige Engeland wordt nog zo gedragen door tradities, dat de tijd van vroeger daar beter begrepen kan worden dan in minder behoudzuchtige landen. En rond deze eeuwwisseling leeft een Engelse graaf, die op zijn veertiende Jaar verliefd wordt op een meisje met rood haar en ovaal-blank gezichtje; hij zweert haar eeuwig trouw en huwt enkele juren later 'n ander meisje. Na enkele huwelijksjaren ontmoet hij een roodharig meisje en nu ontstaat een vreemde passie naar zijn jeugd-ideaal. Aan de lopende band ont moet en bemint hij roodharige meisjes, hij SCH00LARTIKELEN T>emmenie Haarlemmerstraat 169 staat soms op het punt zijn succesvolle ca'rrière te breken en het lot vormt de ontdekking, dat zijn vrouw gedurende al die tijd met zijn zonderlinge zoekpartij op de hoogte is geweest. Het gegeven van de film is dus wel wat aan de luchtige kant en strenge moralis ten zouden op vele punten de bestraffen de vinger kunnen leggen. Maar als men de film beschouwt als een kleurrijk sprookje vol gezellige sfeer en verwar rende verwikkelingen, dan kan men de „rood"-jacht toch web waarderen, omdat sprookjesfiguren nu eenmaal anders Uven dan nuchtere mensen. Bijzonder aardig is de regie, die een onzichtbare buiten staander het verhaal laat vertellen en tussen de bedrijven door commentaar laat leveren. Schim |^E NACHT was onzeker, zoals zij soms kan zijn, wanneer een rose gloed van ongekende verten onwezen lijke lichteffecten brengt in een straat, die donker behoort te zijn. De nacht was onzeker en een klein groepje men sen stond bijeen voor de gebroken spiegelruit in de Steenstraat Zij keken niet direct angstig, maar zij voelden zich ook onzeker, even onzeker als de nacht. Toch was er voor hen niets te vrezen, want de politie was al geweest, de ruit werd door de verzekering be taald en zij waren overigens volkomen onschuldig aan de schade. Maar zij keken naar het zonderlinge kleureffect aan een eindeloos verre nachthemel en naar de gebroken ruit vlak voor hen. En zij dachten vaag aan de laat ste noodkreet van een vrijheidszender, ergens verweg riïar het oosten, van waar de rode nacntschijn scheen te komen. Heel even leek de nachtelijke Steenstraat met de gebroken ruit en het schichtige groepje mensen een ontred derd oorlogstoneel; een ogenblik kre gen we de verlammende zekerheid, dat geruisloos malende tanks van hersen loze moordenaars de Steenstraat nader den, dat ieder ogenblik de onwerkelijke stilte in de Steenstraat verscheurd kon worden door het lugubere gefluit van de eerste granaat. De mensen voor de gebroken spiegelruit waren ook door deze schim gevangen, want zij waren stil, doodstil, en staarden elkaar met holle, bange blik aan. Zelfs de natuur scheen haar adem in te nouden om kracht te verzamelen voor de eerste snijdende kreet bij de eerste slag. Toen kwamen er enkele bozen man nen, die kennelijk uit de eerste slaap waren gewekt, luid mopperend met planken naar de winkel. De mensen glimlachten voorzichtig en stapten langzaam op hun fietsen; de natuui haalde verlicht adem en de rose schijn had zijn dreiging verloren. De verschrikking was Leiden voorbij gegaan. Liefde AM AAR VOOR een volk, even groot als het Nederlandse en gelijk in zijn vrijheidsliefde, was op hetzelfde moment de verschrikking werkelijk heid geworden.. Het kleine groepje mensen, dat voor de eerste gebroken ruit van Boedapests hoofdstraat hed gestaan, zag de eerste tank werkelijk komen, hoorde de eerste granaat wer kelijk fluiten. Hoe zielsgelukkig zou dit kleine groepje mensen in de hoofd straat van Boedapest zgn geweest als ook daar enkele mopperende timmer lieden met planken waren gekomen. Maar de planken in Bocdape*i zijn ge bruikt voor de barricaden in smalle straatjes, waarachter mensen beurte lings in doodsangst en met doodsver achting een handgranaat grepen om een groots, machteloos gebaar te maken tegen de honende grgns van een vuur spul nde t En bewust van een tragisciie machte loosheid heeft Nêerlands jeugd woens dag naar de collectebus gegrepen. Dui zenden jongens en meisjes hebben el kaar op de straten verdrongen om te rammelen tot hun handen paars zagen van een onverwachte winterkoude. En zij voelen zich getroost door dit lichte lijden, door deze kleine opoffering; zij voelden zich. o zo zwak natuurlijk, verbonden met hun vrienden in Boe dapest, die zij nooit hebben gezien, maar van wie zij zijn gaan houden op een wijze, die het nuchtere Nederland doorgaans vreemd is. Dit is de onver urnchte gave vqn de weck vol verschrik king, die achter ons ligt. Gods grootste gave is gekomen in de horten van miljoenen, die een maand geleden nog als onverschillige onbekenden deze wondere wereld bewoonden. Slechts enkelen, maar zij zyn de grootsten kunnen deze prille liefde ook bren gen naar de stakker in de tank, die volkomen onwetend zijn plaats in d. geschiedenis mei bloed bevlekt. Slecht enkelen, maar wellicti' zij ulleen be grijpen deze tijd, hebben de behoeft gevoeld om in zo n tank de misleidt jongen achter het kanon een hand oj de schouder te leggen, om hem zo t< laten voelen, dat ook hg wordt bemind en dat uit die liefde een diep medeiv den voortspruit over de tragische rol die hij als verliezende overwinnaar op dit bloedige toneel speelt. Zij hebben ook gerammeld met hun bussen, maai achter deze bussen hebben zij, weife lend nog, maar met ccn moedig hart een toekomst gezien, die de jongen i- de tank en het meisje achte» de barn cade fezamen zal brengen in een we reld, die eindelijk de simpele geluks boodschap van Christus heeft begre pen. Liefde U TTET DAMETJE voor de warenhuie toonbank ging van de veronder stelling uit, dat liefde tot de naasten een zekere eigenliefde inhoudt, alleen overdreef ze dit laatste een beetje Toen het verkoopstertje achter de toonbank haar voorraad praktisch ge heel naar de overkant had geheveld be gon ze te twijfelen of zij een pluimpje voor haar verkoop-capaciteiten zou krijgen en keek het zichzelf-minnend dametje een beetje angstig aan Het dametje hield kennelijk rekening met de 80-jarige oorlog, want wat je an ders met 37 tandenborstels moet doen. was - het ervaren verkoopstertje niet recht duidelijk. En een simpele bere kening, zoals de hoogste klassen van onze lagere school zo genoeglijk krij gen te verwerken, toonde aan, dat bij gebruik van een-tiende stuk zeep per dag de 330 6tukken zeep ook een be hoorlijke krijg konden weerstaan; daarbij zag het dametje er niet eens zo heel helder uit. zodat het verkoop stertje betwijfelde of zij wel een- tiende stuk zeep per dag aan haar rei niging besteedde. Een zo langdurige oorlog had het verkoopstertje dinsdag morgen niet voor ogen gestaan, toen zij met kloppend hartje naar de nieuwsberichten had geluisterd, maar het dametje voor de toonbank behoor de kennelijk ndet tot de grootste opti misten en begon monter de voorraad oioset-papier te taxeren. Toen kwam de chef langs en ook deze bezag de toestand niet zo triest; de voorraad verdween voor een groot deel weer in de vakken en een teleur gesteld dametje sloop even later met slechts vier tot de rand gevulde tassen het warenhuis uit: „Het is schande!", mompelde ze. Nu. dat vonden wij ook, al werden we mild gestemd door dit bewij6 van zelf-kritiek. Probleem TAINSDAGAVOND Ie 7 minuten over half acht werd In de radiostudio met trillende hand de arm van een nog draaiende grammofoonplaat geno men en bewogen deelde de omroeper mede. dat Frankrijk en Engeland hun troepen in Egypte per 00.59 uur woens dagmorgen het bevel hadden gegeven 't vuren te staken. De wereld, die een hele lange dag het donderend oorlogs geweld had horen naderen, heradem de en vond de eerste seconden geen woorden: Dreigend mensenleed had prestige overwonnen, en meteen kre gen aldegenen. die gedurende de bange 24 uur het hoofd hadden verloren, hun verstand weer terug. „Daar sit- verbitterde echtgenoot, die enkele uren daarvoor door een stralende gade was ontvangen met een spectaculaire voor raad voor een opheffingsuitverkoop. ,.ïk heb nog van alles te pakken kun nen krijgen!", had zijn vrouw met ovcrwinnaarsblik verkondigd. „Inder daad, van alles", had de man geant woord, onthutst, toen hij de drie vo- INDERDAAD: VAN ALLES! gelkooïen onder 80 pakken lucifers ontdekte. Wat hij met 12 benzine-aan- stekers in oorlogstijd zou moeten doen. was hem ook niet helemaal duidelijk en dat de nylonkousenvoorraad van zUn vrouw met 25 paren was uitge breid, vond hij uiterst matig, en dan drukte hij zirh heel voorzichtig uit, zo zei hij. Z(]n vrouw begon strijd vaardig, doch toen haar echtvriend met stemverheffing had uitgelegd, dat 15 thee-zeefjes in oorlogstijd min of meer onpraktisch waren, omdat sur rogaat-thee niet behoeft te worden ge zeefd. was zij minder zelfverzekerd geworden, en het zlot wa» een bitter gesprek over de buurvrouw, die 100 pakjes thee had Ingeslagen, precies voordat de winkelier de limiet op vier stelde en zijzelf was binnengestapt. Voor de buurvrouw lag het probleem echter niet minder scherp. Haar man had ongelovig naar het lege spaar bankboekje gestaard, waar een scooter al b|jna zichtbare vormen had aan genomen. voordat zjjn vrouw het ham ster-Initiatief had genomen. „Ik wil die pakken vet niet langer in mijn boe kenkast hebben", brulde hi) machte loos. toen de radio het gelukkige be richt had omgeroepen, „Je ziet maar, dat Je ze weer kwijtraakt." Oplossing MAAR OOK voor doze problemen bestaat gelukkig een oplossing. De winkeliers staan glunderend aohter de toonbanken en de handelsreizigers be leven zware dagen, omdat zij V mor gens zoveel orderboekjes moeten mee slepen. Duizenden Nederlanders, die meenden, dat zij het ln leder geval goed moesten hebben, als hun mede mensen tijdens de dreigende oorlog h on- ger zouden lijden, hebben zlöhzelf ge straft met kilo's koffie, die na enkele weken de vers-gebrande aroma gaan verliezen en met de stapels blikjes, die na enkele maanden een bolle dreiging kunnen krijgen. Maar wat wenkt daar als een verlossende uitkomst in de verte? Vijf december! We hebben zo'n flauw vermoeden, dat de goede Sint dit Jaar het zwaartepunt op prak tische geschenken" gaat leggen. ZONDER NAAM T"ie toekomst", zegt een marter laf, „Komt als verschrikking op mij af. Postuum wil 'k duur èn stola wezen. Maar bij depressie moet ik vrezen Dat ik dan en dat doet me pijn Gewoon bont zonder naam zal zijn." Het Rijstmeisje Lido. Na „Bittere Rijst" weer eens een rolprent Van de Italiaanse rijstvelden, „Het Rijstmeisje". Ook nu stapelen de moeilijkheden zich met angstwekkende snelheid op. De eigenaar van een rijst- boerderij zigt onder de rijstplantsters een bekend gezicht. Dat komt ook wel uit, het is de dochter van een door hem verlaten meisje. Ineens komt de rijstboer inkeer, en tracht moeder en dochter zoveel mogelijk goed te doen Helaas, zijn pogingen lopen, mede door het toedoen neef, wiep de slechtheid op het gezicht staat geschreven, op misère uit. Ook hier de meer en meer gebruikelijke brand, waar de boer zijn dochter urt de vlammen redt. En tot slot een vechtpartij tussen de brave borst, die het meisje In- heeft leren kennen, cn de louche neef, die haar in de slaapzaal tracht te overweldigen. Neef valt in een eg en is dus uitgeschakeld. De boer neemt de schuld op zich en zo zien de twee gel leven, ais de rijstpluksters zingend de boerderij de boer wegvoeren tussen enkele gendarmes. En zelfs de ontroerende er kenning van zijn vaderschap door de zo lang alleen maar door moederarmen ver troetelde dochter wordt ons niet bespaard. Zoals men ziet een werkje, met feilloze zekerheid op de smaak van de massa af gestemd. In rijst, en in rijstmeisjes, zit altijd wel brood. (Snikkend op en om de rijstvelden). Overrompeling der vuur- duivels In Rex worden deze week twee broer» naast elkaar gezet, die eerst goed met elkaar kunnen opschieten, dan slecht met elkaar kunnen opschieten en dan weer goed met elkaar kunnen opschieten. De broers zijn cowboys, dus behalve de kwestie opschieten komt ook de kwestie doodschieten ter sprake. De ene broer die Tom heet, komt door zijn opvliegend karakter steeds in botsing met de over heid; zijn broer Bill helpt Tom steeds weer uit de narigheid. Dit gaat dan op de ruwe manier die cowboys eigen I». Het kan niet langer goed gaan: zij schei den. Bill komt bij een stalhouder, wordt verliefd op diens dochter Elisabeth Tom komt een paar dagen later In dezelfde stad en wordt aangenomen als rover Nu gaat het beginnen, het vechten dan. En dan.... komt het einde, de broeders verenigd en het huwelijk tussen Bill en Elisabeth. Het is weer iets typisch Amerikaans geworden, zo oppervlakkig als het maar zonder ook maar het minste spoor van spel. I" in drie bedrijven). CANCETJE 12 Feestavond Zaalberg Het feest van Zaalberg ter gelegenheid van het 25-jang directeurschap van de heer W. A. Schrandt ie giwieren besloten met een feestavond in de stadsgehoorzaal. Toen de pauze was aangekondigd, werd «en collecte gehouden voor Hongarije. Onder de tonen van een welkomstlied, waarvan de muziek werd verzorgd door Werkman» Wilskracht, die de heer Schrandt ais beschermheer heeft, werden de jubilaris en zijn echtgenote binnenge leid- Op voorstel van de heer Schrandt Jr. wend ook nog het „Lang zal hij leven- gezongen De heer Schrandt Jr. heette na- «na de directie allen welkom Frans Vroolijk verzorgde deze avond vrt) heeft de collecte voor Hongarije ƒ490 opgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3