VROUWELIJKE CHEF? INeedank U Dit zijn regenmantels Meeste Nederlanders eten twee maal per dag brood Naderende voetstappen OLEANDER 195 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 OORDEEL VAN AMERIKANEN: irs Wat bij ons nog problemen zijn, is in de Verenigde Staten al lang een uitgemaakte zaak. Het wordt daar heel gewoon gevonden, dat een gehuwde vrouw ook haar aandeel heeft in de inkomsten en dat zij dus buitenshuis werkt. De kinderen zijn er aan gewend en weten niet beter. Voor de hele kleintjes worden wel maatregelen ge troffen, die gaan naar een schooltje of een kindercrèche en zijn dus uit de voeten. De functies die de Amerikaanse vrouw bekleedt, lopen uiteraard nogal uiteen. Velen van haar werken op kantoren: statistieken hebben overigens uitgewe zen dat van iedere drie werkende men sen er één een vrouw is. Men kan dus zeggen, dat de vrouw in het productieproces een belangrijke plaats inneemt! Maar wordt haar aan deel ook dienovereenkomstig gewaar deerd? Als we de cijfers er op naslaan, moeten we ,,nee" zeggen. Het is nl. zo, dat het aantal vrouwen in leidende functies wèl verdubbeld werd sinds 1940 en nu 5000 vrouwen telt, maar dat dit toch nog maar heel gering is tegenover 245.000 mannen. Er zijn 21 miljoen werkende vrouwen in de V.S., maar slechts 0,2 pet. (en daarbij worden dan ook „grof geld verdienende toneelspeelsters en film sterren gerekend) verdienen meer dan 10.000 dollar per jaar. Er zijn nauwe- en ik vind het daarom normaal, de produktie ervan door mannen wordt geleid". De grootste tegenstand echter schijnt besloten te liggen in het feit, dat de vrouw over het algemeen „niet haar leven lang wil werken". Bij een groot onderzoek op dat gebied aan de Ameri kaanse universiteiten bleek, dat van de 90 pet. vrouwelijke studenten, die na het beëindigen van hun studie wil gaan werken, 50 pet. van plan was haar baan op te geven wanneer ze zouden trouwen. Dertig pet. wilde ophouden met wer ken, wanneer er kinderen kwamen, en slechts 20 pet. interesseerde zich zó voor het \éerk, dat ze onder alle om standigheden hun baan wilden hpuden. De „zeven belangrijkste vrou wen van Amerika", die alle ze ven aan het hoofd van grote on dernemingen staan, hebben ver klaard, dat een vrouw ,,op het gebied van zakelijke en indus triële leiding dezelfde capacitei ten heeft als een man. Ze heeft zelfs nog de beschikking over een bijzonder talent: aanpas singsvermogen, geestelijke plooi baarheid, die haar welhaast nog meer geschikt maakt voor leiden de functies dan de man." Zonder evenwel afbreuk te doen aan de kwaliteiten van hun vrouwelijke collega's tonen de directeuren van grote industrie- en toch weinig enthousiasme voor de carrière van de werkende vrouw. Bij General Motors, US- Steel of Standard Oil krijgen de vrouwen geen kans meer om topposities te bekleden. T raditie functies, waar ook vrouwelijke denten worden opgenomen en studeren slecht 79 vrouwen. De specialisten op het terrein van d -beidspsychologie ontraden het ooi n vrouwen zeer belangrijke positie te geven. Ze verklaren dat een man e niet van houdt om onder een vrou1 te werken en dat de vrouwen zelf t nog veel minder in zien een vrouwe iijke chef te hebben Gehakt en goulash van vis Vis neemt in de meeste keukens een heel aparte plaats in, omdat vis een heel aparte behandeling vraagt. Maar waarom zoudt u niet eens van vis gerechten maken, die u anders alleen van vlees bereidt? visgehakt hebt u nodig: 250 gi 1 eetlepel fijngehakte peterselie, peper, zout, 6ap van een kwart citroen, 2 eet lepels panneerbloem, paneermeel, boter. )e vis fijnhakkeu, mengen met de ge snipperde ui en de andere bestanddelen en op smaak afmaken met zout en pe per. Er niet te grote koekjes van vor men, deze door punrermeel halen en in de koekepan gaar en mooi bruin bak- Goulash van vis vt 1 kg ka, 3 lagt als 1 tli s, 10 gi llepels fijn; boter. De vis ontgraten, in den, met zout en paprika bestri tesamen met de ui in dc boti bruin bakki ngrediënten: elepel papri le ui, 50 gr. Vindt u liet ook zo n naar gezicht? Maar bent u er ook zo blij om Opeens zijn ze weer in het beeld van alledag verschenen: De Kousen. De rode, gele, groene en blauwe kou- sen, die het vorig jaar nog waf aar- zeiend, maar nu heel grif van de -h hand (en aan het been) gaan. Vorig jaar waren het de artistieke- en mid- delbare-school-meisjes; nu ziet het er naar uit, dat ook de ukken van de lagere school met wild-gekleurde be nen door de winter zullen stappen. Vindt u het ook zo'n naar gezicht, die vlammend rode, knalblauwe, gifgroe- ne en helgele benen, die bij zwarte of gekleurde flats" gedragen wor- den en waarboven geruite of gestreep- -S te rokken zwieren en slobber-jacks? Vindt u óók, dat uw dochter of nicht- je of zusje een kleurengevoel heeft om te huilen en schemeren al die ci-j-ifirCririi-Cc(rïr-ir{riitf{r{;-tr<iirüiïii-?rttirtrtrZ-irtrtririrCi-{r-{rtr(rbir Tip voor Sint ook nog ergens anders goed voor i óók t kijkt? Dit wordt een heel lange tip voor Sint, want er komt een uitvoerige uitleg aan te pas. We gaan u nl. vertellen dat u van zelf gestempelde katoen of linnen heel aar dige stola's, rokken of zelfs japonnen kunt maken. Maar begint u maar met een stola dat beschouulft u de ogen, als -s dan wel als een oefening. U neemt een aardappel en met een scherp mes snijdt u die midden door (zie fig. 1). Dan snijdt u van de halve aardappel vier stukken af, zie fig. 2 en fig. 3. zodat u j als het ware een vlak over draagt ze toch em dan val je met Hot/dt Toegegeven: het is monsterlijk. Het is echt niet mooi, dat maken die klein- tjes, noch de groteren u wijs. Ze vin- den het zelf misschien ook wel een g beetje raar, die kolusen; maar ieder- -s zo op. Ja", roept u stormend van veront waardiging, „en omdat iedereen ze draagt, moeten zij opeens óók zo no dig! Het is gewoon géén gezicht! Omdat iedereen het doet dragen ze paardestaarten, of een slobber jak. of een lange broek en nou weer die kousen, laten ze gewoon brui ne kousen dragen. Maar daar willen wollen kousen staat „echt". Bent er eigenlijk ook zo blij om, dat die kinderen nu eindelijk eens iets warms frb+'nirfrBv om de benen hebben, en niet tot laat in het najaar met blote benen in sok ken lopen en zo alvast een juweel van een reumatiek kweken? zoals bijvoorbeeld op fig. 4. Het niet-gearceerde, dus het witte deel snijdt u niet al te diep weg, ongeveer 1 mm. Dit stempel wordt bij het bedrukken vier maal steeds een kwart slag omgedraaid zodat een soort stermotief ontstaat (zie fig. 5). Als materiaal kunt u het beste katoen of linnen nemen. Het moet gelijkmatige stof zijn, en het moet een gespannen vlak blijven. Wol is nopal rekbaar De katoen kunt u het beste vast zetten met een paar pu naises, zodat het glad ligt Zorg ervoor dat u een harde onderlaag hebt, dus niet bij snijdt u nu een figuurtje voorbeeld op een tafelkleed zodat de via geheel nog vjjf late Rood-groen-blauw-geel (de ouderen dra gen heel droevig zwart), het staat onuitsprekelijk mal, maar het is ten minste wol en warm. Het gebeurt niet vaak, dat een rage van onze lieve jeugd eigenlijk nog een goed doel in zichzelf is Rood-groen-blauw-geel, glad gebreid of met een werkje, het doet er niet tc als het maar opvallend is. Vindt u h ook zo'n naar gezicht? Maar ben: er. als u er even over nadenkt, eige lijk ook zo blij om? Weg met de kriebelkousen, leve de kriebelkou- I sen. Nou ja. We accepteren het m Inderdaad Zoals de stof werd bedrukt, zo ook laten opdrogen. Als verf gebruikt u stof fenverf, bij de drogist in al lerlei kleuren te krijgen. De verf wordt met een penseel op de aardappel-stempel ge streken, zo gelijkmatig mo gelijk, Hel gedeeltedat op figuur 4 zwart is, moet zo goed mogelijk met verf be dekt zijn. Het is heel goed mogelijk, vier maal te drukken met -enmaal bestreken stukje aardappelstempel. Daardoor ontstaat een aardig licht-don- ker effect Aanbevelens- waard is het om het drukken n één keer af te maken be halve wanneer men met. twee kleuren werkt. Dat is bij dit ontwerp ook mogelijk, probeert u het maar eens en sviidt dan het andere gedeelte van het motief uit. Houdt u er rekening mee, dat u direkt na het uitsnijden van de aardappelstempels deze droogt met een doekje. Gebruik de stempels dan meteen. Bij oude, uitgedroogde stempels ontstaan groefjes. Ons ontwerp was uitgevoerd in oranje met zwarte motieven. Ook voor een rand van een rok zal dit motief het goed doen. U kunt zelf natuurlijk ook iets gaan ont werpen. eüülfk-üli-ü-ütrüüij-ifü-irtrirti-triT'ifirtrtrtrirtrtrirtrirtrtrtrtt Het zal zijn reden wel hebben, dat dit meisje zo angstvallig tegen het hek geleund staat; ze heeft nl. een wit te regenmantel aan. Het is een redingote uit de Sweda-collectie ge maakt van witte wafel-piqué. Het is In ruim 90 pet. van de Nederlandse gezinnen worden per dag drie maal tijden gebruikt, en twee daarvan zijn broodmaaltijden. Dit is gebleken uii een marktonderzoek, dat de Neder landse stichting voor statistiek in op dracht van de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten heeft ingesteld. Ruim 1600 huisvrouwen zijn naar aan leiding hiervan ondervraagd, en het 'oieek, dat in ons land, anders dan bij voorbeeld in Frankrijk of Italië, niet meer dan twee pet. der bevolking twee warme maaltijden per dag gebruikt. De leeftijdsgroepen tussen 30 en 50 jaar hebben in het algemeen een iets grotere voorkeur voor de broodmaaltijd d^n de gezinnen met opgroeiende kin deren. Voor zover die kinderen naar school gaan, neemt ongeveer een vierde van hen brood mee en wanneer het werkende kinderen betreft, gaat ruim de helft 's ochtens met een pakje brood de deur uit. Warme maaltijden blijken op het werk nagenoeg niet gebruikt tc „In onze firma vindt u g in leidende functies", zeggen de mees te directeuren. „Ik kan niet verkla ren waarom niet, maar ik geloof, dat dit een soort traditie is en in de. grond van de zaak willen de vrouwe: goen positie, die teveel offers en antwoordelijkheidsgevoel van hen langen." De directeur van US-Steel zei: „Staal is altijd een mannenmateriaal geweest Nederland niet algemeen. Toch is er ongeveer 22 pet., die het wel doet. En helft daarvan geeft de voorkeur aan •ood. Gemiddeld wordt per persoon op een normale werkdag ongeveer 15 cent aan brood uitgegeven. De meerderheid pre fereert goed doorbakken brood. Als er 's ochtends vroeg vers brood beschikbaar was, zou volgens 22 pet. van de ondervraagde huisvrouwen het broodverbruik in het gezin dan toe nemen. Maar niet meer dan 11 pet. zou bereid zijn, dit verse brood zelf te halen. Het gros van de Nederland se huisvrouwen heeft het 's ochtends tussen acht en negen uur te druk om naar de bakker te gaan. En verder heeft dit onderzoek uitge wezen, dat in de drie grootste steden bij een derde van de gezinnen het brood wordt gehaald, tegen gemiddeld maar 7 pet. van de gezinnen iri de rest van het land. Dit is niet zo verwonderlijk want in de grote steden is de afstand tussen woning en bakkerswinkel minder groot dan in de kleinere gemeenten. een mooie mantel en een mooi model, maar voor een fikse, oer- Hollandse regenbui toch niet bar geschikt. In diezelfde collectie zagen we een dergelijk exemplaar, maar dan van ottoman-zijde en bedrukt met het zg. „inkspot"-motiefinkt spatjes dus. Wie zó'n mantel aan heeft, behoeft niet bevreesd te zijn voor een modderspat meer of min der! De regenmantel-mode is heel fleurig, allerlei kleuren vertonen de jasjes van chivrine, poplin, nylon cotton, ninoflex en zelfs brocaat. Er zijn reversible mantels (aan twee kan ten te dragen dus), die geleverd worden met twee hoofddoekjes. Grappig zijn de hoedjes en heel flatteus. De hoofddoekjes die voren een klepje hebben, zijn zeer practisch! Op de andere foto ziet u een regen mantel in het tegenwoordig zee geliefde streepeffect. Rose en groen is zeer favoriet. Overdaad schaadt - met vitamine ook 5E1 Bij het naderen van het wintersei zoen komen de vitamines weer in de .belangstelling, zo lezen wij in de con sumentengids. De reclame voor diver se vitaminepreparaten laat weer van zich horen en het publiek wordt er met nadruk van verzekerd, dat de vatbaar heid voor vele ziekten langs deze weg het best kan worden bestreden. Daarom is het wellicht goed de aan dacht te vestigen op de raadgeving van het voorlichtingsbureau van de voedings raad. Dit bureau wijst er op, dat er ook een teveel aan vitamines kan ont staan. Dit geldt niet voor alle vitami nes. maar met name voor een te roya le dosering met vitamine D moet ge waarschuwd worden. In de zomer zorgt de zonbestraling in de huid, dat vitamine D wordt gevormd. In de winter heeft de jeugd deze vi tamine extra nodig (levertraan). De vol wassene daarentegen heeft voorzover be kend aan extra vitamine D geen be hoefte. Zowel voor volwassenen als voor de jeugd geldt de regel, dat een te veel kan schaden. Waar aan tal van levensmiddelen, zoals bepaalde soorten margarine, sommige soorten gevitaminiseerde melk, kinderbiscuits, chocolade-smeer- smeersels, chocolade en snoepgoed, extra vitamine D is toegevoegd,kan bij een gelijktijdig gebruik van deze voedingsmiddelen met vitamineta bletten of -druppels, dit teveel ont staan. De hieraan verbonden geva ren zijn geenszins denkbeeldig. Men raadplege zijn arts. His nu maandag, 5 no vember en deze regels zullen gepubliceerd worden: zaterdag, 10 november. Hoe zal deze oude, zieke wereld je"gift dan uitzien? Haar beeld voel jr Wat kunnen wij dóén? Hoe king lijdenden in Indonesië, oorlog? Ep als wij zielsgraag zouden wij Bad Hongaarse volk onder Alles roede vandaan halen. 3 ons wil hèlpen. En aan het Rode Kruis als een nietig drup peltje lafenis, terwijl er een Oceaan van hulp nodig de V.N. op de Sowjet-leiders tijds totaal veranderen. Geladen van spanning is iedere levensdag. Wat de vorige week voor velen nog doen, ver weg was, is nu z' bij gekomen, dat het aan de lippen staat. Hon garije, waar de stem der Wat dan? We weten vrijheid in bloed gesmoord is. Boedapest, die schone Donau-stad: één vlammen- Vijftienduizend vluchte- J de deur het Bidden. Het machtigste wapen behoud van de vrede bidden, staat. En wie zó z'n bijbel hiermee -in de hand smeken tegelijkertijd Gods openslaat ziet vrijwel alles gebouw- kinderen in Hongarije om is weer bevrijding. Voor ons beperkt kan helpen, menselijk denken is dit al- recht- lemaal zo verward. Een ge bed is er dat onze Hongaar- gegeven. Op i de hoop blijkt telkens ijdel. God alle Het gebed va vaardige, waar kracht aan verleend wordt vermag veel. het tweede komst reeds in vervulling gegaan, ons aangaande die teke- voorzegd is. Behalve de bekende oorlogen en geruch ten van oorlogen, moet u hebben onze droeve Het wordt altijd verhoord, glimlach over het beroep dat Gisteren (zondag) hebben dat e kerken troepen uit derland dicht Hongarije terug te trekken. Alsof zij dit doen zullen! En. het is immers al te laat? ..Kom Here Jezus, vermeerdering komt U nu als "t U blieft als voorteken maar heel gauw." Als er toch één ding i de ziel van Gods kind z de van kennis de eind tijd. Nooit tevoren in de ge- wat schiedenis heeft immers het dui- éne wonderwerk der techniek Het ongeloof delijk opvangt is het wel dit. het andere zó snel verdron- -i- 5nze tijd? Zie de linge kinderen Oostenrijk binnen- hadden zenden doden fos granatenDaar wa in de vorige oorlog de m sen het bangst voor... U zult deze week over deze gruwelen kranten gelezen hebben Neemt het mij niet kwalijk, dat ik kelijkste wat interventie van de V.N derde wereld-oorlog inhoudt? Of: is deze feitelijk al be gonnen? We denken aan Egypte, waar óók duizenden op de straten, onder het of op de bodem liggen. Israël en Egypte, twee aartsvijanden. En geland en Frankrijk, die zich daarin gemengd hebben. Ik en- die hogere politiek. Kan er dus ook niet over oordelen. Alleen weet ik dit ontzetten- al de: dat er mensen op weg vol gaan om medemensen te do den. En dat I Overpeinzingen van Margaritha 'j Ongetwijfeld dit: dat op ons gebed in Hongarije mensen in doodsnood de Here Jezus hebben gevonden. Dit Wie de Heilige Schrift goed onwankelbaar vast. Maar dit leest met het oog op de ge- komt in geen enkele krant beurtenissen van heden, kan Jezus! Op die dag zullen de waterstofbom i licht van 2 Petrus 3:10—12. Het is nog niet lang geleden, dat tal van intellectuelen de spot dreven met die ele menten, die door vuur zou den vergaan. Let eens op Israël! Ja. Hij komt met haast. We zijn toch niet bang? Op Golgo tha Is het voor ons volbracht, Wie dat kinderlijk gelovig voor zichzelf aanvaarden kan, bidt méé: Kom. Here naar plaatsen waar de we reld uit vele wonden bloedt Ik kan nergens anders over schrijven. Wat de vorige week nog belangrijk was is irigeschromoeld tot onbe- brakende krater staan, wat dan alweer kunnen opwindi beroofd, kinderen v vaders, ouders vt zonen. En wij, die uiterste rand van deze kunnen wij doen? nulligheden. Wat met gevangen landgenoten Indonesië in het klein beurt is in Hongarije aan totaal onmachtig tienduizenden voltrokken. De kig moet dié Satan is daar losgebroken En deze vader der leugenen zendt van nu af vanuit Hon garije en Moskou zijn leu gens de wereld in. En wij? wordt in deze niet anders dan zéker weten log, verdrukking" niet bekend. En (geloven) dat wij de laatste mag_ons gebed niet periode zijn ingegaan, het ik nog laatste bedrijf van het ont- dat als zaglijke drama, dat zoveel vurig gebed: „Uw Koninkrijk ichij- duizenden jaren geleden in kome" zal dan eindelijk vol- m Eden begon. Wij ledig zijn verhoord, s niet schuldig ma- gissingen betreffen- Al rooft g' o de het nauwkeurige tijdstip vrouw, kind zoekgeraakt over- van dit glorierijk gebeuren dal uur da Ontneem 't het meest bang hun deze regels in druk hun nen, we alweer bezig zijn de hof de terug te keren tot de orde zullen de dag. Dat log, verdrukking en vervol- volging ophouden. Er zal geen zonde en geen gebrek zijn. Ons herhai al ons goed, bloed, ongeluk- niet bidden kan Hongaarse volk. voor de mannen en jongens op de slagvelden in Egypte voor de onrecht en verdruk- heeft het zo nodig dat gebeden onafgebroken opstij- ten door gen naar God. Maar als we bidden om bevrijding van de Hongaren, bidden we dar niet tegelijk om een wereld- wiciiB vuuttip G{j wint er toch niets bÖ-' nigheid wij niet zullen tar- het Rijk blijft ons be- gissing wagen. Maar wèl heeft Wij horen U naderen. Jezus ons. zélf bevolen te let- Maak ten op de tekenen der tjj- den, die er op wijzen dat Zijn bereid, Heer! MARGARITHA gevaarlijk voor kinderen De Oleander is een zeer ouderwet- kamerplant, die echter in de laat ste tijd weer in de belangstelling schijnt te komen, wat ze ook wel ver dient. Dat ze uit de kamers is ver dwenen, zal wel zijn gekomen door het feit, dat de plant giftig is. En niet maar een klein beetje! Zowel de takken als de bladeren en ook het sap, dat bij de minste beschadi» ging uit de bladeren tevoorschijn» 'komt, bevatten vergiften, die vooral voor kinderen gevaarlijk zijn. Ook kleine huisdieren moeten er afblijven. Waar kleine kinderen ln huis zijn, neme men dus geen Oleander, maar waar - het gevaar voor vergiftiging van klei ne kinderen niet aanwezig is. daar mag deze mooie plant wel weer als kamerplant in ere hersteld worden. De Nerium Oleander is afkomstig uit Zuid-Europa. Dit verklaart al dade lijk het feit, dat ze alleen dan goed gedijt, als ze in een warme, vochtige grond staat. Echter niet ln een warme kamer. Men doet er daarom goed aan de plant geregeld vrij heet water te geven en dat vrij veel toe te die nen, niet op de aarde, maar op de schotel, waarop de pot staat. Na twin tig minuten, hoogstens een half uur (vooral niet langer wachten) moet men het niet opgenomen water weg- gieten. Zodra men opmerkt, dat de frond weer wat droger begint te wor- en, herhaalt men dit. Zelfs in de zomer, als men de plant buiten heeft staan, in de grond gegra ven, wat zeer goed voor de plant is, moet men zorgen, dat de potkluit door en door vochtig blijft door geregeld met warm water te begieten. Zet de plant dus des winters in een vertrek, waar het wat koeler is. Als het kan in een serre, naast de huiskamer, waarvan de deuren meestal of aHijd open staan, zodat de kamcrwarmte er wat heen treekt. Wordt het vriezend weer, dan zette men de pot op een warmwaterstoof, of op kruiken met heet water, alles omwikkeld met kranten of wollen lap pen, zodat de warmte alleen de pot grond ten goede komt. Die aarde moet nu eenmaal warm en vochtig blijven. Als aarde vraagt de Oleander een zeer voedselrijke grond, wel humus- rijk, maar niet al te los en luchtig. Daarom Is hot goed om wat klei of leem door beste potgrond te werken. De wortels spreiden zich gaarne I uit. Maar als men ze gaat verpotten wat men het best in mei of Juni doet. kan men gerust de wortels goed in- De Oleander wortelt heel gemakkelijk. Een stekje in water gezet vertoont spoedig een aantal wortels, waarna ze in de grond geplant kan worden. Ook kar. men het stekje wel dadelijk in vochtige aarde steken. Vonr en tijdens de bloei komen er vaak kleine takjes vlak onder de bloem tot ontwikkeling. Deze „dieven" ontroven de bloemknoppen en bloemen van hun fgroeistof, zodat ze niet tot ontwikke- ing kunnen komen. Die „dieven" moe- ten, zodra men ze opmerkt, worden verwijderd. het gerecht voor de onverwachte en uitzoeken is begonnen. Een De inzendingen voor onze wedstrijd gast zyn nu allemaal binnen en heel werk, dat wilt u zeker wel van ons aannemen, vooral omdat heel veel inzendsters zich niet bepaald gehouden hadden aan het verzoek, zo beknopt mogelijk weer te geven wat ze nicht Marie zouden voorzetten! We moeten soms hele verhalen lezen voordat het duidelijk toordt, trit nicht Marie nu eigenlijk te eten zal krijgen! En verder wacht u, beste inzendsters, maar rustig af. Op 24 november wordt de uitslag bekend gemaakt. Tot solang dus nog geduld!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15