Jlieutuc geihsctfe (üouranl DEKENS Rusland dreigt Engeland en Frankrijk Brits-Franse operatie Port Said hervat in Verzetsstrijders blijven vechten GEEF OP 777 OF 999 VERPLETTERING VAN AGRESSIE IN MIDDEN-OOSTEN Sowjet-voorstel komt niet in de Veiligheidsraad irote Vijf in Genève bijeen? ui-ivvM.mi 2000 dekens Israël thans bereid tot een staakt het vuren in Sinaï ZIEKENHUIZEN IN BRAND Loopgraven en barricades Toestand steeds hopelozer Vlammenwerpers op zieken Beperking investeringsaftrek van heden af aangekondigd Waarom geen hulp li 1! M DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; J 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 5&>36. Directie: F. Dl LM ER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CURISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StanUattlch MM'"" "myn hcrtloUgtitnspotl Zevenendertisgte jaargang No 10799 RUSSISCHE DREIGEMENTEN aan het adres van Enge land en Frankrijk hebben opnieuw een ernstige toe- land in de wereld geschapen. Het gevaar dat ook strijd- rachten van de Sowjetunie zich gaan mengen in het pnflict in het Midden-Oosten, is niet langer denkbeeldig, den en Mollet, de premiers van Engeland en Frankrijk, »uden vandaag bij elkaar komen om overleg te plegen |rer een gezamenlijke reactie op de Russische stappen, lok de Verenigde Staten werden in het overleg betrokken, let optreden van de Sowjetunie wordt in Parijs een onbe- ihaamde poging genoemd, bedoeld om de tragedie van Dedapest te overschaduwen. ft linds gisteravond hebben zich de vol- Ide ontwikkelingen voorgedaan die tot |e ernstige situatie hebben geleid. Boelganin, de premier van de Sow jetunie. stelde president Eisenhower voor gezamenlijk in Egypte te inter veniëren. President Eisenhower heeft Boelganin laten weten dat Amerika zich zal ver zetten tegen elke poging van de Sow jetunie nieuwe strijdkrachten aan het conflict in het Midden-Oosten te laten deelnemen. De Sowjetunie verzocht de Veilig heidsraad van Frankrijk, Engeland en Egypte binnen twaalf uur een bestand en het terugtrekken van hun troepen binnen drie dagen te eisen. Afwfjsen van deze eis zou moeten lei den tot het zenden van een V.N.- tlrijdkracht naar Egypte. Rusland verklaarde zich bereid zjjn luchtmacht en marine ter beschikking te stellen. De Veiligheidsraad heeft geweigerd Idit Russische voorstel in behandeling Vóór behandeling stemden .usland, Joegoslavië en Perzië. Tegen itemden Amerika. Engeland, Frankrijk Australië; België, Peru en Cuba thielden zich van stemming, oordat de Verenigde Stalen hadden antwoord en de Veiligheidsraad een iluit had genomen, zond de Sowjet- n dreigende nota aan Engeland Frankrijk, waarin werd geëist dat :ide landen hun aanvallen op Egypte luden stopzetten en hun invasie- ■oepen zouden terugtrekken. commentaar werd gezegd dat bevolking van Londen en Parijs graag het doelwit zou zijn van lanvallen met raketten. Mollet zouden Verenigde Staten z [elijk bij elkaar komen bespreken. 'pte heeft een beroep op Afro- [Aziatische wereld gedaan te helpen in strijd tegen Engeland en Frankrijk zenden van vrijwilligers, gapens of anderszins. Russische dreigementen is 0duidelijk gebleken dat de Sowjetunie Vastbesloten is door het gebruik van «nacht een einde aan de oorlog in Egypte te maken. fan officiële Nederlandse zijde medegedeeld dat Nederland :er bereid zal zijn een contin- it te leveren aan een internatio- ia overleg met i spoedig mo ra de toestand nale politiemacht voor het Nabije Oosten, indien Nederland zou wor den uitgenodigd een dergelijk con tingent te zenden. WAAROM Blijkbaar wetend, dat de Russische voor stellen aan Amerika en de Veiligheidsraad zouden worden afgewezen, lieeft Boel ganin zijn dreigement jegens Engeland en Frankrijk al geuit voordat Amerika had geantwoord en de Veiligheidsraad bijeen geweest. De veronderstelling ligt dan ook voor de hand dat de Sowjetunie plan- heeft, óp andere wijze in het Midden- Oosten tussenbeide te komen, bijvoorbeeld door militaire hulp aan de Arabische lan- »n Egypte. Men houdt er echter ook rekening mee dat de Sowjets opzettelijk dit dreigement de wereld hebben ingezon- en om de aandacht van de gebeurtenissen i Hongarije, vooral in Azië, af te leiden De inhoud van Boelganins boodschappen m premier Eden van Engeland en pre- lier Mollet van Frankrijk werd gister avond laat bekend gemaakt tijdens een inderhaast te Moskou bijeengeroepen pers conferentie. Ook aan premier Ben Goerion Israël had Boelganin een soortgelijke boodschap gestuurd met als extra waar schuwing de mededeling, dat hij de Sow- :-ambassadeur in Tel Aviv had lateD terugroepen. In de boodschap aan de Israëlische pre- lier herhaalde Boelganin zijn vroegere ewering, dat Israël tot een marionet van Engeland en Frankrijk is gemaakt. De Sowjet-premier waarschuwde Eden en Mollet, dat „de oorlog in Egypte naar an dere landen kan overslaan en zich kan ont wikkelen tot een derde wereldoorlog. Wij hopen, dat u in dit kritieke ogenblik no dige wijsheid zult tonen en de noodzake lijke conclusies zult trekken". I Zwitserse regering heeft Grote Vier en India uit- tiodigd onmiddellijk in fitserland op het hoogste reau bijeen te komen om l gevaar van een derde reldoorlog af te wenden. Ie uit zeven leden bestaande rege- I van Zwitserland heeft de regr* Eileider van de vijf grote mogend- n aangeboden behulpzaam te I bij het organiseren van een rtgelijke conferentie als die welke Jen de Grote Vier vorig jaar juli Genève werd gehouden, hdia is gevraagd als vertegen- Irdiger van de Bandoeng-mogend- Advertentie). TIP van BOOTZ gec KAMPIOEN VAN DE VREDE In de nota van Sjepilof aan de voorzitter in de Veiligheidsraad zei de Russische minister, dat het vertrouwen van de vol ken in de gehele wereld wordt ondermijnd als de Verenigde Naties er nu niet in sla gen de aanvallers een halt toe te roepen. De Sowjetunie, die een kampioen is u de vrede en de veiligheid der landen, verzoekt een onverwijlde bijeenroeping de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten", zo deelde Sjepilof mede. Toen het Russische voorstel in de Vei ligheidsraad aan de orde zou komen, ver klaarde de Amerikaanse gedelegeerde Cabot Lodge, dat het Sowjet-voorstel de ..ondenkbare suggestie bevat, dat Rus sische strijdkrachten met die van de Ver enigde Staten zouden moeten lnterve- n in Egypte als daar de vijandelijk heden niet binnen twaalf uur zouden wor den stopgezet. Dit zou Egypte veranderen n nog groter slagveld", zei de Ameri kaanse afgevaardigde. Hij bracht de slachting in Hongarije in herinnering, „waarmede Moskou begon onder de dekmantel van zogenaamde on derhandelingen". Waarmee Cabot Lodge zich aansloot bij de eerder gepubliceerde verklaring van de Amerikaanse regering. In deze verklaring van het Witte Huis was de zaak scherp gesteld „De eerste en belangrijkste maatregel, die' in het belang van de wereldvrede moet worden genomen, is dat de Sowjetunie de resolutie van de Ver- ligde Naties in acht neemt, waarin stopzetting van de onderdrukking in Hongarije en terugtrekking van de Sowjetstrijdkrachten worden ge-i eist". Dit Hongaarse meisje, een kind nog, is een van de velen. Haar ouders is ze kwijt geraakt tij dens de verwarde vlucht na de bloedige ommekeer. Ze weet niet of vader en moeder nog leven ze staat alleen temidden van een wereld die in oorlogs nevelen gehuld gaat. Misschien kunnen we niet veel doen voor Hongarije, maar hier ligt een taak die we wèl kunnen ver vullen. Twee doden in het verkeer De ongeveer 65-jarige heer R. Bruil uit Nijmegen is gistermiddag per fiets op de Lange Hezelstraat tegen een zv vrachtauto gereden. Hij kwam onder wiel en was onmiddellijk dood. Op de weg N ij m e g e nG r a v t gisteren de 78-jarige heer J. van den Berg bij het plotseling oversteken door auto gegrepen en gedood (Tngez. Med.-Adr.) uit de grootste collectie. Rijkdom aan dessins Regenboog van kleuren Keuze in elke prijsklasse. Meer dan Wie nu koopt heeft de meeste keuze. ).<k Meer dan 81 jaar DEKEN- EN BEDDENSPECIALIST HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS HAARLEMMERSTRAAT hoek DONKERSTEEG IIIIIIIIIIBIIIIIIIIB1 Een van de laatste foto's die de Hongaarse grens zijn overge komen is dit beeld uit Györ. De laatste bijeenkomst van de raad van verzetsstrijders kort voor dat de Russen hun laaghartig verraad pleegden. Overal demonstraties en relletjes W/~AARDIG zijn op alle plaatsen In Ne derland de demonstraties verlopen die onder auspiciën van de vijf democra tische politieke partijen, de drie vak centrales en de Stichting van de Ar beid werden gehouden. Helaas Is het ook tot uitspattingen geko- Hct buitenland is eveneens warm gelo pen in soms felle demonstraties. Op pag. 5 vindt men daarover uitvoerige bij zonderheden. Engeland en frankrijk heb ben hun operaties tegen Port Said hervat, na het mislukken van de onderhandelingen met betrekking tot de overgave, zo is officieel op Cyprus medegedeeld. Het bericht kwam na een nacht van grote verwarring. De Egyptische autoriteiten van Port Said deelden aanvankelijk mede dat zij een be stand hadden aanvaard en vervol gens dat zij dit hadden verworpen. Het besluit de strijd te hervatten werd door het geallieerde opperbevel bekend gemaakt kort nadat het Franse kabinet tijdens een zitting die tot In de vroeg» ochtend had geduurd, de Franse troepci bevel gaf voort te gaan met de campagn» In weerwil van een waarschuwende nota van de Sowjetunie. Later werd bekend gemaakt dat de mi litaire commandant van Port Said de ge allieerde voorwaarden voor overgave in opdracht van de regering te Kairo heeft verworpen. De bezetting van Port Foead. een Egyptische marinebasis bij Port Said, door Franse parachutisten is voltooid. Vanmorgen hadden bij Port Said nieuwe landingen plaats. Intussen heeft Egypte laten weten dat het geen verzoek om hulp heeft gedaan aan enig land buiten de Azlatlsch-Afrl- kaanse groep. Het ontkende dat over een bestand In Port Said Is onderhandeld. De militaire operaties duren voort en Egypte beheerst de toestand volkomen, aldus dit bericht uit Kalro. De weigering zich over te geven ge schiedde enige uren nadat de Egyptische miilitaiTe bevelhebber aan de Britse gene raal Butler had verzocht om onderhan delingen. Butler liet toen direct een bevel tot staking van het vuren afkondigen. De Egyptenaren gingen echter niet akkoord met de voorwaarden tot capitulatie. Frans-Engelse verliezen Ongeveer acht uur na de eerste lan dingen in Egypte heeft de opjfbrbevelbeb- ber van de Brits-Franse strijdkrachten, generaal Sir Charlce Keighitley persoon lijk een toelichting gegeven op het ver loop van de aotrie. Hij zeide. dat de para chutisten gistermorgen waren gestuit op vuur van Egyptische tanks, mortieren andere wapens. Maar niettemin bezetten de mannen van de derde Britse parachu tistenbrigade het vliegveld ten westen var Port Said, terwijl Franse paratroopers onder wie vele geharde strijders uit Dien Bien Phoe. de twee bruggen over kreken ten zuiden van de stad namen. S1r Charles gaf toe dat enige verllei waren celeden: na de eerste landingen om half acht. twee en een half uu het vertrek van Cyprus. Berichten uit Franse bron maakten melding van onden. die direct per vliegtuig en helikopter werden geëvacueerd. Dat kon de parachutisten benzlnevatcn met aarde van de startbanen verwijderd had- In de loop van de middag landde da derde groep parachutisten. (Zie vervolg pag. 4) DE HONGAARSE VERZETSSTRIJDERS houden nog verheten vol tegen het brute Russische geweld. Na het gemene Russische ver raad was er een doodse stilte gevallen over het vertrapte land. Maar plotseling waren daar toch weer vrije zenders in de lucht, die meldden dat het hardnekkige verzet nog niet was gebroken. En zelfs de onder Russische controle staande zender van Pees (Zuid-Hongarije) moest toegeven, dat de Russen er niet in waren geslaagd de uraniumraijnen Ie heroveren. Ook in Boedapest, hij Nickelsdorf aan de Oostenrijkse grens en bij het Balaton-meer vechten de verzetsstrijders met doodsverachting ver der voor hun vrijheid. In Wenen is gisteren een S.O.S.-sein opgevangen van een nieuw radio station van de Hongaarse verzetsstrijders, dat zich „Roka" (vos) noemde. In een dringend beroep op de vrije wereld riep „Roka" om: In het achtste district van Boedapest duren de zware gevechten voort. De Russen hebben de wijk omsingeld en de bevolking legt loopgraven aan en werpt barricaden op. Transporten van het Russische leger komen aan op het vliegveld van Boedapest. De Hongaren zullen vechten tot hun laatste ademtocht. Hongarije was altijd het bolwerk van het Westen. De toestand wordt met het uur moeilijker. Alleen militaire hulp kan ons redden. Geheel Hongarije vraagt om hulp". In dit radiobericht worden de Maria Tereziakazernes genoemd als een bolwerk van de vrijheidsstrijders, dat zij nog steeds in handen hebben sinds het gevecht om de vrijheid begon. Een ander radiostation van de verzetsstrijders, radio-Rakoczy heeft een dringend beroep gedaan op het hoofdkwartier van het internationale Rode Kruis in Genève om hulp te verlenen, aangezien vele ziekenhuizen in vlam men zijn opgegaan. De oproep werd gedaan in het Frans, Engels en Italiaans. „De toestand wordt steeds hopelozer. Wij hebben nog maar heel weinig munitie". Dat waren de laatste woorden die van dit vrije radiostation wer den opgevangen. In Boedapest wordt nog fel gevochten. Een groot ziekenhuis In de stad en het hoofdkwartier van het Rode Kruis zijn beschoten met vlammenwerpers. Ook hebben de Russen geschoten op een kinderziekenhuis en ziekenauto's. Veel dokters en ver pleegsters van het Rode Kruis zijn gewond. De 45-jarige heer J Franz uit Maasniel reed op de autobaan tussen Frankfort Wiesbaden met zijn auto tegen een lichtmast. De wagen werd vernield en hjj zelf benevens twee inzittenden zijn naar het ziekenhuis Hofheim te Wies- baden vervoerd. Twee hunner werden ernstig gewond aan het hoofd, doch hun toestand werd redelijk genoemd. (Van onze parlementsredactie) De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat de regering besloten heeft spoedig mogelijk een wetsvoorstel voor bereiden tot beperking van de wette lijke voorzieningen betreffende de inves teringsaftrek. De investeringsaftrek is een bijzondere aftrek ten laste van de belastbare winst middelen. Over de juiste aard en de om- van de voorgenomen beperking kan de regering nog geen mededelingen ver strekken. omdat zij bij haar definitieve beslissing mede wil letten op het advies de Sociaal-economische raad, dat zij heeft gevraagd. Niettemin acht de regering het nood zakelijk reeds thans bekend te maken, dat zij voornemens is aan de Staten-Generaal voor te stellen de beperking reeds van daag tc doen Ingaan ton einde te voor komen, dat ze de averechtse werking zou nebben Sn de overgangstijd in sterke mate kunstmatig tot investering te prikkelen. Bij ongewijzigde aanvaarding van het ets voorstel zal dus de investertngs^f- tiek. voor zover deze betrekking heelt óp verplichtingen, die na 5 november 1956 zijn aangegaan of op voortbrengingskos- ten, die na die datum zijn gemaakt met het oog op de verwerving of verbetering .•an bedrijfsmiddelen, aan genoemde be- i erklng zijn onderworpen. In het westen van het land bestaat nog >en sterke verzetshaard onder leiding zan een kolonel van het Hongaarse leger. Deze kolonel heeft journalisten, die Hon garije een paar honderd meter waren bin nengegaan om hem te spreken, verteld en deel van Gyoer, een sterk steun punt van de vrijheidsstrijders, door de Russen in brand is geschoten. De kolonel verklaarde: „Wij zullen vechten tot de laatste man met onze ruggen tegen de Oostenrijkse grens. Maar wij vragen om er uit het westen geen hulp Dat de verzetsstrijders nog niet versla gen zijn blijkt uit het feit dat radfo-Boe- dapest, nu onder Russische controle een atum omriep om vóór te* uur de wapens neer te leggen. Maar de strijders de Hongaarse vrijheid hebben dit ultimatum genegeerd. Op het Donau- id Csepcl waar zich vele fabrieken bevinden, wisten zij zelfs een brug te ver in. Ook waren er berichten dat in de buurt van Boedapest Russische mili taire eenheden door de vrijheidsstrijders 'aren omsingeld. Het Oostenrijkse ministerie van defen sie heeft bekend gemaakt, dat vijftien Hongaarse officieren en 513 soldaten in Oostenrijk geïnterneerd zijn. Rusland heeft intussen aan de Hongaar- „kameraden" grote hoeveelheden le- cnsmiddelen en materialen beloofd om de slagen van de „Contra-revolutionaire kliek goed te maken". HEI WEER IN EUROPA Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en op vele plaatsen mist. Zwak ke tot matige wind. aanvan kelijk westelijke, later krim pend naar zuid. Lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17.03, maan 12.09—20.53.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1