Verzetslieden in Györ hebben een eigen gouvernement Het wordt nauw in de zaal van de Tweede Kamer Belastingverhoging en beperking rijksuitgaven Egyptische luchtvloot modern en gevaarlijk is Na 68 jaar wordt liet aantal parlementsleden groter DONDERDAG 1 NOVEMBER 1936 DOELBEWUST EN ENTHOUSIAST Tekenen van het Russische bewind verdwijnen uit de straten F, HET OUDE STADHUIS van de provinciestad Györ staat alles in het teken van de revolutie. In de kamers en zalen krioelt het van de met rood-wit-groene armbanden, die voorlopig het bestuur van de nistische regering hebben overgenomen. Studenten zitten achter de schrijf tafels en tikken talloze vergunningen uit, die door de leiders worden ge tekend. Letterkundigen en advocaten voeren de redactie over een speciale krant. De militaire commandant heeft de kamer van de burgemeester overge nomen en in de raadzaal beraadsla gen opgewonden verzetstrijders uit alle delen van Hongarije over de te nemen stappen. In de gangen lopen burgers met Russische machine geweren over de schouder. Zij as sisteren het leger en de politie. Nie mand zonder een geldig legitimatie bewijs wordt binnengelaten. Aan de deur wordt iedereen op verborgen wapens gefouilleerd. STAKING Op het plein voor het stadhuis staan voortdurend nieuwsgierigen Het meer dan tienduizend man tellende personeel van de grote Wilhelm Pieck machine- en wagonfabriek is nog steeds in staking. Ook andere fabrieken hebben besloten te staken zolang de Russen nog niet uit Hon garije zijn. Teneinde de gemoederen niet nog meer te verhitten heeft men de verkoop van al coholhoudende dranken algemeen verbo den. Men staat in groepen te praten en als er kranten verkrijgbaar zijn. en spe ciaal de kranten uit Oostenrijk, stormt ledereen er op af om een exemplaar te bemachtigen. Grote luidsprekers aan de lantarenpalen verspreiden regelmatig me- Telefonisch van onze correspondent ALFRED van SPRANG dedelingen en Hongaarse muziek. De revolutie is in de lucht te voelen. Hij straalt de Hongaren als het ware uit de ogen en manifesteert rich in hun geestdriftige, moedige en vastberaden houding te vechten tot het doel is be- ORDE EN RUST Nu en dan trachten communisten ver warring te stichten in de gelederen van het verset. Maar men laat slch niet meer om de tuin lelden. Het blijft echter vreemd dat men zoveel vertrouwen atelt In een man als Silgety, die bekend staat als een overtuigd communist en nu een van de leidende figuren In Györ Is. Het streven is er nu echter op gericht voor alles de orde en rust in het land te her stellen. Overal waar Ik met mijn auto met de Nederlandse vlag erop blijf staan, dringt het publiek op. Men wil spreken met een buitenlander en het zo vele Jaren opge kropte gemoed luchten. Verschillende van deze Hongaren die mij aanspreken zijn vroeger, na de eerste wereldoorlog, in Nederland geweest Sommigen van hen spreken zelfs nog Nederlands. Anderen hebben familie in Nederland. Bij een van de controlepunten die thans overal zijn ingesteld om te voorkomen dat de zo gehate geheime politie er in slaagt Hongarije ongestraft te verlaten staat een jonge soldaat. Hij steekt zijn hoofd door het portierraampje en vraagt „Gaat het NEDERLAND Men uitte overigens openlijk zijn teleur. stelling over het feit dat m entot nu toe slechts drie leiders van de geheime po litie in Györ heeft kunnen ophangen On telbaar zijn ook de mensen die mij brie oen en boodschappen hebben gegeven om verwanten in het westen te laten weten dat zij in leven ztfn. Er was zelfs een man die mi; heeft gevraagd tien fresia's uit Hillegom te sturen De Latijnse naam stond zelfs compleet op zijn kaartje. Men heeft op vele plaatsen in de stad de uiterlijke kentekenen van het commu nisme verwijderd. Er is nergens meer een ster of een hamer en sikkel te bekennen. Van alle hulzen waaide de nieuwe tionale vlag, dikwijls geflankeerd door de zwarte rouwvlag om de slachtoffers de opstand te gedenken. Maar de etalage van de plaatselijke boekwinkel ligt nog vol Russische propagandaboeken en kaartje aan de deur geeft aan dat de Prawda er verkrijgbaar is Op de se ten en kussenslopen van het hotel prijkt eveneens nog de rode ster Maar dat zijn allemaal dingen die spoedig verwijderd worden. Daar is men hier in Györ absoluut overtuigd, ook al is men niet voor volle honderd procent gerust. Ten slotte staan er nog steeds Russische tanks in de buurt en nog tienduizenden Hongaren hangen in hun hart het communisme aan maar wachten er wel voor dat te laten blijken. Het is ontroerend en tegelijk inspi rerend om in deze dagen in Honga rije te zijn en met eigen ogen te zien wat de eensgezinde wil van een geknecht volk vermag. Daar zijn zelfs geen kanonnen of tanks tegen bestand. Ook de Russen niet. miiiiiiiiiiiiiiiiiii"'; iii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiniiiniii Een kijkje in het hoofdkwartier der verzetslieden. Een lid van de „nationale raad" geeft orders aan een paar officieren. (Vervolg van pag. 1) Hoe het advies ook moge luiden, het is duidelijk, aldus de minister, dat ook de overheid haar aandeel in de beperkingen van de bestedingen zal moeten leveren. De wenselijke vermindering van het te kort op de rijksbegroting ten opzichte van de ontwerp-begroting stelt hij (onder voorbehoud) voorlopig op een bedrag van 400 500 miljoen op jaarbasis. In dit ver band is het huidige hoge peil van de rijksuitgaven van bijzonder belang. De minister heeft zich dan ook als eerste doel gesteld na te gaan, welke ge wone uitgaven kunnen worden verlaagd Het is tevens wenselijk, dat eventueel onvermijdelijke nieuwe uitgaven zoveel mogelijk worden getemporiseerd en dat met kracht wordt gestreefd naar verbe tering van de efficiency van het apparaat, niet alleen bij de uitvoering, maar ook bij de het ontwerpen van wetten. Concrete mededelingen over de te ne- Dank zij Russische hulp (Van onze luchtmachtredactie) UEN ZEER belangrijke rol In tijd van oorlog speelt de positie van het leger in de lucht. Dat is in de laatste wereld oorlog bewezen en men behoeft maar naar de geweldige bedragen te kijken, die steeds weer op de landsbegrotlng voor de luchtmachten worden uitgetrokken, om overtuigd te zijn, dat men deze mening nog steeds is toegedaan. En het is vreemd, maar het is juist de lucht van waaruit het aanvankelijk zo succesrijke Israël zich be dreigd heeft gevoeld. Niet zonder grond, want voor zover bekend is, la de Egyp tische militaire luchtvloot groter en bovendien aanzienlijk moderner uitgerust dan de Israëlische. Het enige werkelijk moderne Israëlische gevechtsvliegtuig is de Franse Mystère II straaljager, die het zal moeten opnemen tegen zeer snelle Egyptische jagers en bommenwerpers, voor een groot gedeelte van Russische makelij, o.m. de Mig-15 straaljager, genoegzaam bekend uit de Koreaanse oorlog en de vervaarlijke Rus sische straalbommenwerper 11-28, welke beide typen in Tsjechoslowakije werden gebouwd. Over aantallen is officieel niets bekend, maar rnen schat de Mig-15-vloot toch zeker op ruim honderd en van het type 11-28 moeten er toch zeker veertig toestel len op de woestijnvliegvelden staan De rest van de luchtvloot bestaat uit Meteors en Vampires en verder nog en kele squadrons Lancasters en Halifax bommenwerpers. Van Israëlische zijde staat hiertegenover een vloot van vliegtuigen, die voor het grootste deel uit de tweede wereldoorlog dateren: Messerschmitts, Spitfires, B-17 bommenwerpers. Mustangs. Mosquito's. Meteors en Ouragan-straaljag rs en dan de Mystère, die zoals gezegd de enige jager is, die tegen de Russische Mig is op gewassen. Er is een tijd geweest, dat Israël in oorlogstijd absolute overmacht in de lucht zou heoben gehad. Toen echter overeenkomst tussen Egypte en Tsjechoslowakije werd gesloten verander de de situatie. Grote aantallen Migs en verschillende II-28's werden verscheept. Israël begon zich bedreigd te voelen en verzocht Frankrijk om een aantal Mystè- die op het ogenblik voor de Fransen zelf in produktie is. Er werd een order geplaatst maar er kwamen geen Mystères. Die hadden de Franse/i zelf hard nodig. In plaats daarvan kreeg men de oudere Ouragans. Pas bij herhaald aandringen en onder pressie van de Egyptische dreiging heeft men thans 23 Mystères, maar het is de vraag of deze een grootscheepse Egyp tische luchtactie zullen kunnen keren. Men hoopt nu maar op steur^ van Canada. De uitvoer van Canadese straaljagers aan Israël zal echter afhangen van de beslis sing van de Veiligheidsraad, zo heeft de minister van buitenlandse zaken, Pearson, gisteren verklaard. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR GEN. BARETTA Bij zijn afscheid als chef van de lucht machtstaf is aan luitenant-generaal A. Barctta benoemd tot grootofficier in de Crde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De minister van defensie, Ir C. Staf. reikte de versierselen uit tijdens een plechtig heid, die voorafging aan de commando- •erdracht op de vliegbasis Soes^rberg. Na de commando-overdracht volgde een lucht- en grondparade. Gas en elektriciteit in Amsterdam duurder Met ingang van heden uMen de tar.e- iren voor gas en elektriciteit in Amster dam worden verhoogd. Het tarief voor gas wordt van 15 cent per kubieke meter gebracht op 19V4 en het lichttaric-f van 25 of 27V4 cent per kwh tot 30Vi cent. men maatregelen kan de minister nog niet geven. Voorts zal de minister streven naar een beperking van de kapitaalsuitgaven van de overheid. Overleg met zijn ambtgeno ten is gaande om te komen tot een ver mindering van civiele rijksinvesteringen, die minder rendabel kunnen worden ge acht. In het kader van de beperking van de bestedingen dient mede aandacht te wor den besteed aan de tarieven van de over heidsbedrijven en aan de consumenten subsidies. Het probleem van een herzie ning van sommige tarieven is in onder- Daar de noodzakelijke verbetering van de financiële positie niet uitsluitend door een verlaging van de rijksuitgaven zal kunnen worden bereikt, zal enige verho ging van de inkomsten van de staat on vermijdelijk zijn. De minister Is er zich van bewust, dat, gezien de nog altijd zware belastingdruk, dit middel tot ver betering van de financiële positie van de staat met grote behoedzaamheid zal moe ten worden aangewend. Ook Csermak is nog in leven Joszef Csermak, de Olympisch kampioen kogelslingeren, die enkele dagen ge leden als vermist werd opgegeven blijkt nog in leven te zijn. Evenals van zijn ndgenoot Puskas werd het bericht dat i) zou zijn omgekomen, te snel verspreid. In Den Haag Toestemming voor protestoptocht Er is thans toestemming verleend oi de demonstratieve optocht met spandoe ken door jongerenorganisaties morgen avond in Den Haag te houden, als protest tegen het Russisch optreden in Hongarije en de bezetting van Oost-Europa. Tijdens de demonstratie voor het Haagse nieuwe stadhuis, die om acht uur begint, zullen met het doel van de demonstratie als leidraad spreken ds. 1st van Tuski. Hongaars predikant, de heer H. Voor winde (Nieuwe Koers), de heer E. Vegter en de heer T. Hopman (ARJOS). Na de samenkomst zal een deputatie van de be- toners op het ministerie van buitenland se zaken voor het aanbieden var t.tie worden ontvangen. Om negen uur begint de demonstratieve optocht van de Nederlandse jongeren door de Haagse binnenstad. (Verzamelen Nas- saulaan 7.45 uur). De stoet neemt de route: Nassauplein, Nassaulaan, Mauritskade, Dvnneweg. Vos in Tuinstraat, Lange Voorhout, Heulstraat, Noordeinde. Hoog straat, Grote Halstraat, Kerkplein, To re nstraat, Prinsessewal, Anna Paulowna- straat. Bp het Vredespaleis wordt de stoet ont bonden. In de stoet zullen spandoeken worden meegevoerd met leuzen ,1'rüheid voor Oost Europa", „Recht vrije organisatie", „Godsdienstvrijheid", Onafhankelijke rechtspraak„Vrije democratische verkiezingen". Het actiecomité heeft geen toestemming gekregen, langs de Russische ambassade te trekken. P.v.d.A. demonstreerde voor Hongarije Onder voorzitterschap van de heer E. Vermeer, heeft de Partij van de Arbeid gisteren een demonstratieve bijeenkomst gehouden in Amsterdam, die was belegd vanwege de gebeurtenissen in Hongarije. De heer Vermeer deelde o.m. mee. dat enen bekend is geworden, dat er in Hongarije een vrije sociaal-democratische partij is opgericht NEDERLAND HELPT DE HONGAREN Het Internationale Rode Kruis heeft een beroep gedaan op alle autoriteiten in Hongarije de conventie van Genève ten aanzien van een burgeroorlog in acht te »n. Deze conventie houdt in. dot ge- h„r«r«nrin/T nr,A*T he benauwde bedoening! Gelukkig wonden m een burgeroorlog onder De- scherming van het Rode Kruis komen. Inmiddels is er in Amsterdam comité „Amsterdam helpt Hongarije" op gericht. De eerste zending van de Expogé nat. comité ter bestrijding van het c tratiekampsysteem, is onderweg Wenen. De zending, die tien ton groot is. bestaat uit babyvoedsel, suiker, gecon denseerde melk, citroensap, cacao, ver bandgaas. watten, jodium, levertraan, ge neesmiddelen, vitaminen A en B, druiven- suiker en havermout. Een tweede zending wordt gereed ge- PHILIPS „Infraphil" met dieptewerking Spierreumatiek Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra- lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winter han- DRIE MAN IN EEN TWEEPERSOONS BANK Op dinsdag 6 november a.s. zal de uitbreiding van beide Kamers der Staten- Generaal haar beslag krijgen, 's Middags zullen 25 senatoren en 50 nieuwe Tweede-Kamerleden in handen van respectievelijk de heren Jonkman en Kortenhorst de drie voorgeschreven eden (beloften) op de grondwet af leggen. Daarmee zal dan een einde zijn gekomen aan een periode van 68 ;aar; want in het jaar 1887 werd het ledenaantal van de Senaat op 50 en dat van de Tweede Kamer op 100 vastgesteld. Een jaar later traden de Kamers met deze sterkte in werking. Golflengten Hongaarse radiostations Voor wie Hongaarse kennissen heeft of zelf deze taal machtig la, volgt hier een oversicht van de Hongaarae radiostations. De beide regeringsstations zijn: radio Kosuth (556 meter, sterkte 135 kW) en ra dio Petöfl (252 meter, sterkte eveneens 135 kW). Overdag zijn deze zenders moei lijk te volgen, maar dat gaat 's avonds beter. Om kwart over twaalf worden nieuwsberichten en mededelingen van al lerlei aard uitgezonden. en toe kan men de regeringsstations over de kortegolf zenders in de 48 •1 meterband horen. Beide stations zouden een capaciteit van 100 kW hebben. vrijheidszenders zijn- radio Nyire- gyhaza (240 m, 20 kW), radio Magyarovar. radio Mlscolsc en radio Pees (alle 5 kW, dit zijn tamelijk zwakke zenders op 224 meter). Ook deze posten beschikken over 100 kW kortegolfzenders In de 30, 25 en 19 meter band. Hierbij tekenen wij aan. dat de vrij heidszenders, die in Nederland uiterst moeilijk te ontvangen zijn. op onregel matige tijden ook nieuws geven in het Engels, Frans, Duits en Italiaans. Ze wor den echter zwaar gestoord. Barak afgebrand. In het Keiezen-woon oord Baarschot onder de gemeente Oost-, West- en Middelbeers is gistermiddag een grote barak, waarin acht gezinnen woon den, tot de grond toe afgebrand. De brand ontstond in de buurt van een kachel. De gezinnen zijn voorlopig elders onderge- De komende uitbreiding, die om lan een reden noodzakelijk is, gaat, 1 wat de behuizing betreft, nog wel met enige moeilijkheden gepaard, moeilijkhe den, waaraan de huishoudelijke commls- beide Kamers de komende tijd de handen vol zullen hebben. Om de vergaderzaal van de Twee de Kamer biedt plaats aan honderd afge vaardigden, die op vijftig tweepersoons- banken kunnen plaatsnemen; voor m< dan honderd man is de zaal eigenlijk klein, maar daar men de vijftig nieuwe leden bezwaarlijk op de publieke tribune kan onderbrengen is maar besloten, lopig drie volksvertegenwoordigers in één bank te laten werken. Voorwaar dat lang niet alle Kamerleden zich gedurende de openbare vergaderingen in ds zaal ple gen te bevinden. Eerste Kamer Voor de vergaderzaal van de Senaat gold deze moeilijkheid niet Daar zijn eenvoudig wat banken bijgeplaatst, der dat het geheel een propvolle indruk maakt. Beide Kamers kampen overigens nog met andere huisvestingsproblemen (te kleine fractiekamers en restaurants e.d.), die alleen door verbouwing nieuwbouw kunnen worden opgelost Over de bouwplannen, die in een gevorderd stadium schijnen te zijn, is echter nog niets bekend. Wel wordt aangenomen, dat het Tweede-Kamerge bouw er een nieuwe vleugel bij krijgt. De vraag naar uitbreiding van ons parle ment is vooral na de tweede wereldoorlog actueel geworden. In 1951 kwamen er ech ter pas uitbreidingsvoorstellen, maar deze konden toen ln de Eerste Kamer niet de vereiste meerderheid verkrijgen, tot grote teleurstel ling van vele overbelaste Kamer leden. Enkele maanden geleden zijn echter zowel in de eerste, als in tweede lezing, door beide Kamers aanvaard. Niet alleen is men thans allerwege overtuigd van de noodzaak van de uit breiding, maar men vraagt zich in mtge kringen zelfs af, of een vergroting van het aantal volksvertegenwoordigers tot 150 voor de Tweede en 75 voor de Eer ste Kamer wel voldoende is. Vergelijkt men het aantal van onze leden der Twee de Kamer met dat van gelijksoortige ln- Denkt aan Schmidt Oproep tot kameraden van het K.N.I.L. Generaal-majoor P. Schollen, ridder Militaire Willemsorde 4de klasse, roep* oud-K-N.I.L-mannen op om november te belogen voor hun vroegere collega, majoor H. C. J. G. Schmidt, diie s iin de Indonesische ge-van gems such*. Wat dat betekent, weten velen hunner, in de Jappentijd in deze van ongedier- wemelende gevangenissen werden handeld en vernederd. Hij spoort hen aan allen des middags half vier op het Burgemeester De Motv ctiy-pJein samen te komen en aan de op tocht deel te nemen. l¥@i@IDeTandpa$ta van standing^ Torh is liet zo GRANDIOZE GRIEKSE WIJSGEREN oefc wrnnég bekend. eebter niet ah- •lort. dat rjjn denkbeelden stellingen in landen met een even grote of kleinere bevolking, dan blijkt wel hoe zeer zelfs de komende uitbreiding nog aan de bescheiden kant is. België heeft 202 Kamerleden, Zweden 230. Denemarken 149. Finland 200. Portugal 180, Zwitserland 187, Australië 75. Het is overigens moeilijk vast te stellen, hoeveel volksvertegenwoordi gers een land eigenlijk nodig heeft In an dere landen heeft men steeds een relatie trachten te leggen tussen de grootte van de bevolking en het aantal Kamerleden. Hoeveel nodig Ook ln Nederland sloeg men aanvankelijk deze weg in. Maar reeds bij de uitbreiding van 1887 werd daaraan niet meer de hand aan gehouden. In 1889 was er één Kamer lid op 45.114 inwoners; ln 1909 één op 58.582, in 1939 één op 88.340, ln 1949 één op 100.268. Nu de Tweede Kamer 150 leden gaat tel len Is de verhouding teruggebracht tot één zetel op 67.000 of één op 33.000 kiezers, maar het is duidelijk, dat in vergelijking met het buitenland zelfs na de uitbreiding onze Tweede Kamer een betrekkelijk klein college blijft Alleen in landen met een bevolking met meer dan 100 miljoen zie len zijn de parlementen In verhouding tot de omvang van de bevolking, zwakker be zet En dat terwijl het Kamerwerk met de dag omvangrijker en gecompliceerder wordt door de toenemende bemoeiingen van de overheid en terwijl het werk In In ternationale parlementen (als de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de West-Europese Unie) steeds meer de aan dacht V8n onze Kamerleden opeist. VERKEERSCVRSl'S VOOR PARATE TROEPEN Het Verbond voor veilig verkeer heeft besprekingen gevoerd met de Inspecteur opleidingen en de Inspecteur verkeers wezen van de Koninklijke landmacht over verkeersonderricht aan militairen van de parate troepen. Onder meer zal gebruik worden gemaakt van de schriftelijke ver- keerscursus voor ledereen, die het ver bond uitgeeft. INGRIJPENDE VERANDERINGEN weken geleden nog moeilijk denkbaar zijn geweest. De vrees dat een gewapend flict in het Midden-Oosten zou kunnen leiden tot een derde wereldoorlog had de overhand en bracht de betrokken landen er toe af te zien van het gebruik vi weid. Wel is ln de spannende dagen nationalisatie van het Suezkanaal aller wege gespeeld met de gedachte gezamenlijk optreden van het Israëlische leger en de vloot met luchtmachteenheden van Engeland en Frankrijk en eventueel ook van de Verenigde Staten. Maar deze actie zou slechts 't Verklaarde zijn geweest als 77-, Egypte een aanval Luncht hebben gedaan op de staat Israël. De drle- mogendheden-garantie van 1950 zou antomatisch in werking zijn getreden het Israëlische leger zou dan de on* heerlijke steun hebben gekregen van gr vloot- en luchtmachteenheden van de w telijke Grote Drie. Wellicht zou een der gelijke situatie inderdaad zijn ontstaan als zich elders in de wereld niet enkele belangrijke gebeurtenissen hadden gedaan, die mogelijk maakten wat kort geleden nog als belachelijk zou zijn be schouwd De gebeurtenissen waarop wij doelen hadden plaats in Polen en Hongarije er deden het Sowjetimperium op zijn grond- vesten wankelen. Wat ln Polen gebeurde was nog maar kinderspel vergeleken bij wat zich later ln Hongarije zou afspelen. In Polen was de Sowjetunle te laat nog van haar troepen te kunnen gebruik maken. Kroesjtsjef en de zijnen, die ijlings naar Warschau reisden, moesten genoegen nemen met de toezegging dat ook de lei ders van het nieuwe Polen (of zijn het slechts de nieuwe leiders van Polen) den blijven samenwerken met de Sowjet- ZIJ het op voet van gelijkheid. TN HONGARIJE ging het anders. Klaar blijkelijk hebben de Sowjetleiders bij vernemen van de ongeregeldheden die zich ma studenten-demonstraties had den voorgedaan besloten het zekere het onzekere tc nemen. Russische troepen grepen onmiddellijk ln en wachtten niet af welke houding het Hongaarse rode leger en de communistische politic temen. Zulk een groot belang hechtte de regering van de Sowjetunie het behoud van Hongarije als com munistische staat. Zij vreesde dat de Hon- roep om vrijheid zou overslaan andere delen van Oost-Europa mogelijk zelfs naar delen van de Sowjet- zoals de Oekraïne die aan Hongarije Op het moment dat zij hun troepen ln Hongarije lieten Interveniëren begingen de Sowjets een grote fout Want toen beseften de meeste Hongaren van welke kant hun vrijheid het meest bedreigd werd. Dit had tot gevolg dat het Hon gaarse volk zich als één man teweer stelde dat het leger zich grotendeels achter de opstandelingen schaarde. Te laat zagen de Russen in welke enorme blunder zij ikt hadden. Met één slag hadden zij het prestige vernietigd dat zij sedert de dood van Stalin met zoveel zorg had den opgebouwd. Het is thans nog geen uitgemaakte zaak of de Sowjetunie zich Inderdaad bij de omwenteling in Hongarije heeft neer gelegd. De Russen mogen Boedapest dan ontruimd hebben, hun troepen bevinden zich nog steeds op Hongaars grondgebied de berichten uit het Hongaars- Russische grensgebied mogen geloven dan worden nog steeds meer troepen van de Sowjetunie naar Hongarije overgebracht geacht hebben zich te onthouden van verdere acties tegen de Hongaarse opstan delingen. Deden zij dit in de verwachting dat deze houding de Hongaren er toe zou brengen toch nog met de Sowjetunie tot een akkoord te komen dan zijn zij bedro gen uitgekomen. Het is echter ook mo gelijk dat de Russische leiders besloten Hongarije prijs te geven toen zij er van overtuigd waren dat de opstand niet meer te stuiten was. Het neerslaan van da opstand in Honga rije zou een groot aantal Russische divi sies hebben gebonden en deze divisies zouden de Sowjetleiders moeten onttrek ken aan gebieden waar ook mensen wonen die naar vrijheid verlangen. En dat zijn beslist niet alleen de Oosteuropese landen. Ook ln de Sowjetunie zelf zijn krachten aan het werk die de mannen van het Kremlin nog voor grote moeilijkheden kunnen plaatsen. In het bijzonder na de onttroning van Stalin waarmee werd be gonnen op het twintigste congres van de communistische partij in Moskou in het begin van dit jasr zijn grote delen van het Sowjetrijk in beweging gekomen. Tot dusver werd kritiek op het regiem geduld zelfs aangemoedigd. Waartoe dit ln een dictatoriaal geregeerd land kan leiden hebben de gebeurtenissen ln Polen en Hongarije laten zien. De Russische leiders weten nu dus waar zij rekening mee moeten houden. ZIJ zien zich genoodzaakt sterke strijdkrachten te legeren in alle gebieden waar het gevaar openlijke opstand tegen het be staande regiem niet langer als een onmo gelijkheid moet worden beschouwd. En zij kunnen zich geen avonturen buiten hun grenzen veroorloven zolang zij daartoa niet gedwongen worden. zal van de omvang van de Brits- maatregelen in de Suez-kanaal- fhangen of de Sowjetunie zich ge noodzaakt zal gevoelen in te grijpen Er zijn in dit verband al dreigende woor den gesproken o.m. door de Russische partijsecretaris Kroesjtsjef en al is het dat de so<p nooit zo heet wordt ge geten als ze wordt opgediend, de houding de Sowjetunie blijft aen factor van grote betekenis. Uit het optreden vsn Engeland en rrank- jk en niet minder uit dat van Israël zou kunnen worden opgemaakt dat deze lan den geen rekening houden met Russische militaire hulp aan Egypte. Ongetwijfeld zij dat de Russen tn eigen huis de handen vol hebben en er geen behoefte hebben zich in een nieuw avontuur te Ameland moeilijk bereik baar Het vervoer ven en naar Ameland on dervindt op het ogenblik grote moeilijk heden. Het Is voorgekomen, dat mensen, die gistermorgen het eiland verlieten er •nd« niet konden terugkeren. De oorzaak hiervan Is de straffe oostenwind, die de waterstand bij ds Wadden zesr gering maakt Het personeel van de Rillitanmaat- happy in Suriname, dat op 29 oktober In staking is gegaan, heeft besloten het werk vandaag te hervatten. De maatschappij heeft toegezegd, dat de lonen 40 procent worden verhoogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5