GRANT Scholenbouw in Leiden staat er niet gunstig voor LUISTERT Hoofdinspecteur nam afscheid Van der Wal van politie Stoom op met CAPTAIN GRANT Reformatie heeft waarheid over mens naar voren gebracht NIEUWE LE1DSCHE COURANT 3 Met gymlokalen is 't hopeloos In toekomst dreigt een groot tekort aan recreatieruimte ONZE DERDE GREEP uit het vraag- en antwoordspel tussen de Leidse raadsleden en B. en W. betreft het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen. Direct moet worden gezegd, dat de vooruitzichten met de scholenbouw in onze stad niet erg gunstig zijn. Zo moet erop worden gere kend, dat alleen de scholen, met de bouw waarvan in 1956 kan worden be gonnen, in 1957 gereed zullen komen. In het gunstigste geval zijn dat al leen de openbare scholen aan de Sumatrastraat, de Oppenheimstra^t en de i de Timorstraat en de Oppehheim- Voor 1957 zijn urgentieverklaringen aangevraagd, of opnieuw aangevraagd, voor de volgende scholen: Openbaar lager onderwijs 8-klassige school voor g.l.o. in het Morskwartiet; idem in het Rijnsburgerwegkwartier. 8-klassige schooi voor u.lo. in Leiden- bUzonder lager onderwijs 8-klassige school voor R.K. g.l.o. in het Haagweg- kwartier; school voor g.fl.o. in Rijnsbur gerwegkwartier t.b.v. Rudolf Steiner- school; school voor R.K. u.l.o. in omge ving van het centrum; openbaar kleuteronderwijs kleuter school met 4 lokalen en speellokaal in Leiden-zuidwest; idem met 3 lokalen en speellokaal in Roodenburgerpolder; idem met 6 lokalen en 2 speellokalen in Leiden- noord; idem met 3 lokalen en speellokaal in het centrum, ter vervanging van de school Elisabethshof; bijzonder kleuteronderwijs R.K. kleu terschool met 3 lokalen en speellokaal in Leiden-zuidwest; idem in Roodenbur gerpolder; idem met 4 lokalen en speel lokaal in Leiden-noord; Geref. kleuter school met 3 lokalen en speellokaal in Lei den-zuidwest De beslissing op deze verzoeken wordt aan het einde van het jaar of het begin van volgend jaar verwacht. In enkele gevallen, waarin urgentiever klaring is verkregen, kon de bouw we gens bijzondere omstandigheden nog niet beginnen. Dit betreft de R.K. meisjes school voor b.l.o., de R.K. jongensschool voor b.l.o., de R.K. lagere scholen aan de Oppenheimstraat en in zuidwest, de Geref. scholen voor gj.o. en u.l.o. in zuidwest en de openbare lagere scholen aan Suma tra-, Oppenheim- en Du Rieustraat. Gymlokalen Voor 1956 zijn urgentieverklaringen aan- gevraagd voor de bouw van de volgende gymnastieklokalen: 1. sporthal met gym lokaal en instruotiebad in Leiden-zuid west; 2. gymlokaal bij de o.l. school aan de Du Rieustraat; 3. gymlokaal in Roo denburgerpolder; 4. gymlokaal in de om geving van Timor- of Sumatrastraat; 5. centraal gymlokaal in Leiden-zuidoost; 6. gymlokaal bij o.l. school aan de W. de Zwijgerlaan; 7. gymlokaal bij te stichten Geref. school voor u.l.o. of bij te stichten Geref. school voor g.l.o. in Leiden-zuid west; 8. tweede gymlokaal in het zuid oostelijke stadsdeel; 9. gymlokaal in Rij nburgerwegk wartier. lokalei verklarii verklaringen zjjn aangevraagd. In verband met de moeilijkheden, die moesten worden overwonnen om de bouw tot stand te brengen van bijvoorbeeld het zeer urgente gymlokaal aan de Damilaan, waarvoor in 1955 al een urgentieverklaring werd verkregen, kan niet spoedig een voorstel tegemoet worden gezien voor de bouw van een zogenaamde sporthal in zuidwest Ander onderwijs Enkele leden hebben gevraagd, of de gemeentelijke H.B.S. in staat zal zijn de te verwachten toevloed van leerlingen ten gevolge van de geboortepiek, op te vangen. Dit is, zo blijkt uit het ant woord, voor het college aanleiding ge weest de wenselijkheid te overwegen van de stichting van een vierde school voor v.h.m.o. in het westen van de stad. Wat de te bouwen nieuwe H.B.S. voor meisjes betreft wordt een programma opgesteld van de eisen, waaraan het gebouw moet voldoen, opdat kan worden begonnen met het ontwerpen van het schetsplan zodra de plaats van de school vaststaat. Over wogen wordt de gemeentelijke H.B.S. aan de Burggravenlaan om te zetten in een lyceum. Vervanging van het gebouw van H2 O (Water) van Roussead. (AVRO 21.25 uur) De Belgische componist Norbert Rous seau werd in 1907 in Gent geboren en ver- l.eef van I91S tot 1932 in Italië. In zijn jonge jaren trad hij op als uiolist en diri gent op liefdadigheidsconcerter In 1920 begon hij de studie in haYmonie en con trapunt te Palermo en in 1928 kreeg hij het diploma van het Muziekconservato rium St. Cecilia te Rome. Rousseau com poneerde orkestwerken, oratorio, koorwer ken en kamermuziek. HzO (Water) i 1938 e r de eerste n Water uitgevoerd op de International expositie te Luik in 1938. Zonder ee paald programma te volgen heeft de ponist zich laten inspireren door dc ge dochte aan het water in zijn verschillende aspecten: damp, ijs en vloeistof. Daarom de chemische titel van het werk H->0 De v r vrij; l het e promptu kunnen noemen. De orkestratie is aan de expressionistische kant. Rous seau ziet de muziek als klankvertolking van gevoelens. De uitvoering vanavond geschiedt door het Groot Sj/mfonie-orkest ven de Belgische Omroep o I.e. Fran; André in het kader ran het 7e lustrum var het Rotterdams Studentengezelschap er hit 10-jarig bestaan van het Nederlands Belgische Cultureel Akkoord. meentewerken zoekt al naar een plaats voor een nieuw gebouw. Enkele leden hebben ook gevraagd naar de textieldagschool; is hierin enige voort gang te bespeuren? Hierover zijn, aldus het college, besprekingen gaande en is overleg gepleegd met het ministerie van O., K. en W. De belangstelling van het bedrijfsleven voor het textielonderwijs is toegenomen. Aan het bezoek van de tex- tiel-avondschool is dit evenwel nog niet ten goede gekomen; het aantal leerlin gen van de school bedroeg op 1 oktober 1955 en 1956 respectievelijk 22 en 21. Recreatie Bij voltooide bebouwing binnen de Leid se gemeentegrenzen zal voor de bevol king niet voldoende mogelijkheid zijn voor permanente sport- en recreatieterreinen. Een globale berekening, uitgaande van een bevolking van circa 106.000 personen en een zeker niet maximaal gestelde be hoefte aan recreatie- en sportterreinen van ongeveer 20 vierkante meter per in woner. wijst een totale behoefte aan van 212 ha. Thans is daarvan aanwezig of ge projecteerd ongeveer 101.7 ha Met mogelijkheden van 19.9 ha voor recreatie- en sportterreinen binnen de grenzen kan dus een tekort worden ge constateerd van 90.4 ha. In de eerstkomende tien Jaar moet 19.9 ha binnen de grens cn 90.4 ha buiten de grens worden 'aangelegd. Aanleg van een jeugddorp, hetgeen het college in principe zeer aantrekkelijk voorkomt, is in studie genomen. Over de uitvoerbaarheid van deze gedachte kun nen B. en W. zich in dit stadium nog niet uitspreken. Stromen sclwolmelk Met de schpolmelk blijft het in Leiden crescendo gaan. Op I september 1955 werd per week 2623 liter gebruikt en op de zelfde datum van dit jaar was het gebruik al 7465 liter. De medewerking van het perso neel van de scholen is in het algemeen heel bevredigend. Thans nemen aan de school- melkv er strekking 8489 leerlin gen deel van openbare en bij zondere scholen voor gewoon lager-, voortgezet gewoon la ger-, buitengewoon lager- en kleuteronderwijs. Van de 31 openbare scholen namen er 29 deel met 4100 leerlingen; van de 51 bijzondere scholen 36 met 4389 leerlingen. Plein i in nieuwe stadswijken geschikt declamatie maken voor rolschaats- en ijssport ach ten B. en W zeer gewenst. Hieraan wordt de nodige aandacht geschonken. In de nieuw te bouwen wijk Zuidwest VIII. gelegen aan het einde van de 5-Mei- laan. is een rolschaatsbaan geprojecteerd Bij de aanleg van een speelvijver in plan-noord zal een grote piasvijver wor den gemaakt. Overwogen zou kunnen worden, of bij de aandeg van binnentui nen enkele speelbassins kunnen worden gegraven. De kosten van aanleg en derhoud zijn echter zeer hoog. Propaganda-avond Arjos Zaterdag houdt het district Leiden v de Arjos een propaganda-avond in Het Gulden Vlies, De bijeenkomst, die 8 uur begint, is bedoeld voor jongeren uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Spreker is de bekende pu blicist G. Puchinger. die onlangs een be zoek heeft gebracht aan de paus. De heer T. Hopman, de provinciale voorzitter van Arjos. zal een kort slotwoord spreken. Het programma vermeldt voorts: muziek en Hij doorliep alle takken van dienst en werd zo allround politieman HOOFDINSPECTEUR VAN DER WAL heeft gistermiddag in het politie bureau wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen van het gehele politiepersoneel. Onder de aanwezigen waren ook de oud-commissaris van politie, de heer Meijer, en de dant van de brandweer, de heer Hagedoorn. Commissaris Dreeuws zei ln een toe- spraak-van-hart-tot-hart, dat de heer Van der Wal aUle takken van de dienst heeft doorlopen en dat hij zo een allround politieman werd. Hij heeft 37 jaren in Leiden gewerkt. „Toen ik in' september 1955 hier kwam, heb ik bij mijn instal latie vertrouwen aan het korps ge schonken, en vertrouwen van het korps gevraagd. U was een van de eersten, die vertrouwen gaven. En dat was heel prettig, want vertrouwen is een van de J. G. Filippo 25 jaar bij S.L.F. De heer J. G. Filippo vierde gisteren zijn zilveren jubileum bij de lichtfabrie ken. Bij verhindering van de directeur ontving de hoofdingenieur tr. H. J. G. Kliwkert de jubilaris namens de directie en het gemeentebestuur. Voor de presta ties van de jubilaris had de heer Klim- kert grote waardering. Door zijn regel matig karakter en zijn prettige omgang6- wijze is de heer Filippo een graag ge ziene figuur. Aangeboden werden een oorkonde en de gratificatie. Er waren nog meer sprekers. Zij prezen het vakmanschap van de heer Filippo en uitten waardering voor de goede samen werking. De voorzitter van de jubileum commissie stelde ook de goede verstand houding in het licht. Hij hoopte, dat het geschenk de herinnering aan deze dag levend zou houden. Een vertegenwoordi ger van de algemene bond van ambte naren voerde eveneens het woord. In de kantine van de fabrieken hadden zich in middels de collega'6 van de heer Filippo verzameld; ook daar mocht de jubilaris veel vriendelijke woorden horen. Ten slotte sprak hij een dankwoord tot allen, die hem deze huldiging hadden bereid. belangrijkste dingen, die men in het korps kan hebben. Hoewel wij maar veertien maanden met elkaar hebben gewerkt, is er toch een sfeer van wederzijds vertrouwen en van respect gegroeid. Daardoor ontstond Londer^ VGKM»A VOOR LEIHKiN Hervormde school Hoge Morsweg, 7 10 uur: bazaar voor het orgel van Maranathakerk L. Morsweg. Huize „Over 't Hoff" Gerecht, 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van de Vereniging van vrijz.-Hervormden Leiden-Oegstgei Vrijdag Hervormde school Hoge Morsweg. 2 5 en 7 tot 10 uur: bazaar voor het orgel van de Maranathakerk L. Morsweg. Huize „Over 't Hoff" Gerecht. 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate de Vereniging van vrijz.-Hervormden Leiden-Oegstgeest. Snouck Hurgronje-Huis, 8 uur: „Rand stad Holland, waarheen?", sociologische cursus van K. en O., door pater dr. G. Mulders en dr. (ds.) P Smits. Clubhuis „De Sleutelbloem", 8 uur: her opening van het clubhuis door de heer D. van Eek; mej. G. van der Voort over het verleden en heden van het ontspannings- Het gulden Vlies. 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, drs. J. A. Schreuder van het Montessori-lyceum te Amsterdam over ..De overgang van lager naar middelbaar onderwijs". Stadsgehoorzaal. 2.30 tot 5 en 8 tot 10.30 uur: Neveda-najaarsshow van breimodel- len. Pieterskerk, 7.157.45 uur: avondgebed Overdekte, 8.30 tot 12 uur en 1.305 uur: schoolzwemwedstrij len. Universiteit. 4 uur: inauguratie prof. W. H. Nagel, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Den Burcht. Het Sanatoriumfonds. Lakenhal. 3 uur: opening tentoonstelling „Bilderdijk, handschriften, boeken en por tretten" door burg. van Leiden, spr. prof dr. F. C. Gerretson. Het gulden Vlies, 8 uur: propaganda- 'ond district Leiden van de Arjos. Wa De Havi opening weekeinde van Chr. Hist, jonge rengroepen, mr. C. A. Bos over „Europe en het Midden-Oosten". Voorschoten, gebouw voor Chr belangen Wijngaardenlaan, 7 uur: toneel vereniging „Het Masker" met „De privé- verpleegster,, van A. den Hartog. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552. de Haven- theek. Haven 18. tel. 20085 en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274 Tentoonstelling istraat 13 (Studio 13) i werk van Daan en Schoonrewoerd (tot 7 Oegstgeest. Bor vruchtbare samenwerking. Belang rijk is dat wij het in de regeü met elkaar eens zijn geworden. Steeds vonden wij j elkaar terug op een basis van begrip. Nooit is de gedachte bij mij opgekomen, uw adviezen in de wind te slaan'. De heer Dreeuws hoopte, dat. nu de ambtelijke band werd verbroken, de per soonlijke band zou worden bestendigd. Hij vertolkte de dank van het gehele korps, toen hij gewezen had op het feit, dat de scheidende hoofdinspecteur eni ge honderden politiemannen heeft opge leid voor het politiediploma en voor het diploma B. Aangeboden werden een pols horloge en een aktentas. Verzoend In zijn dankwoord zet de heer Van der Wal, dat hij tegen dit afscheid had opgezien, omdat zijn leven met het korps vergroeid was, maar hij had zich er toch mee verzoend. „Het korps moet jong blijven", zei de heer Van der Wal. Met bijzonder genoegen dacht hij terug aan zijn werk bij de afdeling verkeer en bij de opleiding. Wat dit laatste be treft is zijn studie voor de onderwijzers loopbaan hieraan niet vreemd. Prof. dr. T. H. Milo sprak een kort woord als voorzitter van de plaatselijke afdeling van het instituut „Steun wettig Gezag" en namens de gemeente-reserve- Na het officiële gedeelte was er voor ieder gelegenheid, persoonlijk van de heer Van der Wal afscheid te Per telefoon Massale schaakkamp Leiden-Londen Gisteren is de totnutoe grootste telefo nische schaakwedstrijd tussen Nederland- studenten en studenten uit Groot Brit- tannië gehouden in 'sociëteit Minerva te Leiden onder auspiciën van het Leids Studenten Schaakgenooschap Morphy. Er 99 schakers aan deel, verdeeld in drie groepen van 33. In Londen zaten 99 schakers. Iedere deelnemer codenummer. De zetten werden per telefoon in code doorgegeven. Om tien uur gistermorgen zette de eer- groep zich aan het schaakbord. Gister- iddag kwam de tweede groep aan de beurt en de openingszetten van de laatste groxp werden gisteravond gedaan. De tweede zitting werd geopend in Minerva door de heer C. C. C. Tickei, se- ran de Engelse ambassade in Den Haag. In Londen werd de middagzitting geopend door de Nederlandse gezant in D. U. Stikker. Voor een goed verloop van de schaakzak kele Leidse studenten in Londen aan- ig. Enkele prominente schakers aan de Leidse kant waren Schneider. Roessei en La Tour. Vannacht is deze telefonische ma,«sakamp beëindigd. Voor U, verwende virginia-roker, heeft CAP TAIN GRANT de staatsietrap uithangen. All aboard - cn geniet van een zeldzaam lekkere Virginia. EXTRA: op elk pakje een mooi scheepsplaatje in prachtige kleuren! .rzomtf d. 180 ich„, Kies goed gezelschap'. Vertrouw op Herdenking Hervorming in Leiden God hardde Luther uit enge gong en doet dat ook ons E PROTESTANTSE KERKEN zijn gisteren opnieuw met de Reformatie, zoals die zich als historisch feit in de zestiende eeuw heeft voltrokken en zoals die. als het goed is, zich nog elke dag in het leven van de Protes tantse Christen voltrekt, geconfronteerd. In Leiden werden twee diensten gehouden, van de Hervormde Gemeente in de Pieterskerk en van de Evang. Lutherse Gemeente in de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Bij de Her vormden ging ds. J. van der Wiel voor en bij de Luthersen ds. H. J. A. Haan. D I «luwen, de R.K. Kerk in haar dogma"*, maar Lufiher nergens in. Ds. Haan be klemtoonde, dat niet alleen de duivel ons bestrijdt, maar dat, als wij weten, dat wij veilig zijn, ook de gerechtigheid van de genade cn liefde achter ons ts. Tn het leven schijnt het gemakkelijk. Wij bou wen zo onze eigen tempeltjes en al6 Chris tus dan komt zuiveren en regelen, merkt hij, dat wij met van Hem zijn. Wij moe ten eraan denken, dat Christus Zich ge offerd heeft. Door Zijn genade heeft hij Luther door de enge gang gehaald en door diézelfde genade zal Hij ook ons helpen. Het gaat slechts om één ding: dankbaar te zijn. De tekst van ds. Van der Wiel wa6 ?alm 40 vers 18: „Al ben ik ellendig en rm. de Heer denkt aan' mij". „Deze dag herinnert eraan, hoe in 1517 een dood eenvoudige monnik het waagde, openlijk de strijd aan te binden tegen de dwalin gen, die in de Kerk waren ontstaan". in het leven van de reformator Lubhor genoeg stof te vinden om aan te dat hij werkelijk groot was. Men denke aan de liefde voor zijn volk en aan :ijn staan temidden van koningen en pau«en op de rijksdag in Worms. Maar Luther was ook de man die kon sidderen en beven, ook als hij het uit schreeuwde naar God. Wij merken juist, dat Luther de mcn6 in zijn kleinheid en geringheid ziet. Hij begreep, dat de t God al6 een banvloek over ons r dat wij daar ook onderuit kunnen komen. Hij zag de waarheid van de i Het eerste wat de Reformatie heeft ge daan. is de waarheid over ondzelf brengen. De Reformatie zie anders dan het idealisme, het hu- het liberalisme. Luther was geen dogmaticus maar een gevoelsmens P. Kuit, directeur van kweekschool Gouda, sprak voor ehr. schoolvereniging In de kerk van de Geref. Gemeente sprak gisteravond de heer P. Kuit, directeur van de kweekschool „De Driestar" te Gouda, voor de chr. school vereniging over 't onderwerp „Luthers zorg voor de Kerke Christi". De heer Kuit vertélde iets over het leven van Luther en stelde, dat er altijd refor matie nodig is. Hij zei, dat Luthers leven een leven van buitengewone rijk dom is geweest. Het werk des Heren in Luther blonk naar alle kanten uit. Speciaal dacht de heer Kuit aan het j weten. Lutherlied. dat tien Jaar na de Hervor- n ming werd gemaakt, in een tijd van ont zaglijke nood. Luther heeft dit lied ont leend aan psalm 46 vers 6. Willen wij VULPENHOUDERS Demmenie Haarlemmerstraat 169 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Margot Renee. dT van C J. Volker en F. de Jong; Catharina. dr van D. Hartevelt en C. Smit; Annelies Diana, dr van J. Faas en A. Berger; Sylvia Ca rolina, dr van J. Jonk en C. W. van Ber- kel; Adriaan. zn van P. L. Obdam cn D van der Voort; Johannes Paul us, zn van N. Paauw en H. A. C. Langezaal; Johan na Cornelia Maria, dr van J. Keijzer en J Koot. OVERLEDEN: H H. T Tan. 56 Jr. wed van Djie; A M H Brama. 42 jr. huisvr. van Geerlings. er in Luther heeft geleefd, wij letten op dit woord: „Een vaste Burcht is onze God". Hij had vele vijanden; dat blijkt ook uit dit lied. Veel aanvechting heeft hij gekend, vooral toen hij op de Wartburg de Bijbel in het Duits vertaalde. Luther 6treed voor de waar heid. Hij had van zichzelf een geringe De heer Kuit wees er verder op. dat de Kerk altijd gc-reformeerd moet wor den. Een Kerk waaraan niet ge-refor- meerd wordt, heeft ten slotte onverwacht reformatie notJig Iedere keer moet de mens ontdekken, dat hij een zondaar Ie. ..Wie met zijn bcgnntelen verloren gaat. komt er vernteuwd uit" De Roomse Kerk was vastgeroest door haar leer van de scholastiek. De Kerk van de Reformatie bewaard worden om niet in de leer stukken vastgc.oest te reken. Sprekende over Luthers viste op de wet des Heren merkte de heer Kuit op. dat Luther na zijn bekering anders ging preken en ook anders tegenover de wet stond Luthers leer is een zuivere leer ge weest. HU was geen dogmaticus, maar een gevoelsmens De spreker behandelde ook nog Luthers zorg voor de school. Mede door het optreden van Luther kwa men de Roomse universiteiten leeg te «taan. Hij stichtte lagere, middelbare en hogere scholen. In enkele jaren kwam er «en schoolsysteem waar alle sleutel posten door mannen, die *1 de beginselen van de Reformatie waren geworteld, werden ge zet. Wij moeten verlangen naar hel on derwijs voor onze kinderen, dat op de zuivere grond 'ag van de Reformatie i« gegrond, zei de heer Kuit. onze lege handen naar God uitstrekken en bidden, of Hij genadig wil zijn. Luther zei het op zijn sterfbed: „Wij zijn bede- laare". WIJ moeten de moed hebben, ons zelf te zien zoals we zijn. Het is echter niet de bedoeling, dat wij bij de waar heid aangaande onszelf blijven stilstaan, wij mogen ook de waarheid van God zien En daarvoor is het Evangelie. Jezus ii gekomen en heeft voor onze zonden ge leden en betaald. God is voor ons vaste Burcht geworden. En onze redding bestaat hierin, dat Hij ons steeds gedenkt. Gesel Ds. Haan sprak over Johannes 2 13 tot 17. Hij zei. dat de dienst van deze avond er niet een is. die er als los zand bij hangt. De 3l6t« oktober is opgenomen in de gang van het kerkelijke Jaar niet alleen op zondag maar ook in week moeten wij deelnemen aan het j> de6 Heren. In Johannes 2 zien wij. dat Christus met een zweep de handelaars verdrijft. Hij heeft iet6 revolutionairs in zich. Hij vent de tempel en gebruikt dc gesel tegen hen. die menen. Gods gebod te handhaven. Luther ging in tegen de hiërarchie van de bisschoppen. Christus tegen die van de Ds. Haan waarschuwde voor een afzetten tegen andere groeperingen. Jezus gebruikt de gesel ook tegen ons. Wij hoe Luther door Hem in het nauw gedreven. Hij kon het beslist ntet op akkoord gooien met God. Wij moeten ons net als Luther afvragen, of wij ervaring hebben van de genade en liefde van God in ons leven. Die ervaring komt pas els wij geworsteld hebben met God om ge nade Dankbaar Luther is van God. Hij had een achter grond. die hij niet onder woorden kon brengen. Calvijn kun Je in zijn Institutie IS'asorg kinderverlamming Revue-avond in de gehoorzaal In het centrum van ons land zal in de toekomst een internaat worden gebouwd waar honderd vijftig kinderen, die zeer ernstige gevolgen van de kinderverlam ming hebben overgehouden, ter verple ging kunnen worden opgenomen. De kosten voor een dergelijke inrichting zijn aanzienlijk. Behalve een recreatie zaal, slaap- en eetzalen, zal er een zwembasin moeten komen om de kinderen door mid del van allerlei zwemoefenlngcn hun ver lamde ledematen weer te leren gebruiken. Ook zafl er veel personeel in het internaat in dienst moeten worden genomen, aan gezien op elke twee kinderen drie man verplegend personeel nodig is. Om de gelden bijeen te brengen werd een landelijk comité in het leven geroepen, (Initiatief-comité Ned. Stichting v. h. Ge brekkige Kind), dat onder andere in alle steden van ons land revue-programma'i presenteert. Gisteren werd in de stads gehoorzaal een dergelijke avond voor Lel den gehouden. Helaas was do zaal slecht bezet. 4 In de revue ,,'t Blijft onder ons" traden op Roland Wagter. als conferencier, de Wama's, de twee Corita's de kunstfluiter Jan Tromp, de Kilima Hawaiians, Willy Alberti en Nelly Wiegel. Voor de piano begeleiding zorgde Dick Harris. Het pro gramma was afwisseflend. Zang. toneel schetsen, parodieën en gezelschapsspelen volgden elkaar in snel tempo op. In de pauze werd de uitslag van de ver loting bekend gemaakt. De hoofdprijs was oen wasmachine, door een Nederlandse firma geschonken. De opbrengst van de verloting kwam ten bate van de nazorg kinderverlamming. Dr. Gerbrnnds in Volkenkunde De Hollanders en het oude koninkrijk Benin Als eerste In de serie lezingen, het Rijksmuseum voor Volkenkunde deze winter heeft georganiseerd, s gisteravond in de aula van het mui dr. A. A. Gerbrands over „De Hollan ders en het oude koninkrijk Benin geria." Dr. Gerbrands begon zijn lezing m- 'i-rtellen, dat reeds in 1593 de eerste Ne derlandse handelsschepen voor dc west kust van Afrika verschenen, aangelokt als ij werden door de grote handelswmsten. die de Portugezen met de handel in Ivoor, peper, maar vooral goud en slaven, wisten le behalen. De handel bleek zo winst- td. dat reeds m 1610 meer dan 20 Nederlazxkte schepen per Jaar voor de ku«t verschenen. Dit was voor die tijden •norm aantal. Het valt te begrijpen, aldus spr., dat bij een zo drukke eeheep- t de handel behoefte had aan een steunpunt. In 1637 werd dan ook de hoofdvesting van de Portugezen. Sao forge del Mina. stormenderhand veroverd. Tot 1872 is dit fort in Nederlandse han den gebleven, om toen met de Engelsen geruild te worden tegen Engelse belangen •>P Noord-Sumatra Er werd, zo vervolgde dr. Gerbrands, echter miert alleen handel gedreven On der de uitgeslapen handelaars waren er vok. die ondanks de enorme moeilijkheden van het ongezonde klimaat tijd, gelegen heid en lust vonden van allerlei over land cn volk op te tekenen Zo komt het. dat over het oude koninkrijk van Benin in Nigeria, cn de geheimzinnige bronsgiet- kurnrt. die daar beoefend werd, de oudste berichten uit Nederlandse bron afkom stig a Besch rij vi n gen In 1602 verscheen reeds «le eenste be schrijving van Benin, ook thans nog van waarde; In 1668 vermeldt dc bekende Dapper voor de eerste maal de bronzen; 1701 nogmaals de even bekende Bos- n. Aan de hand van talrijke lantaarn plaatjes van Bemin-bronzen, o.a. uit de zit. loonde spr. vervolgens aan. dat da OU* berichtgevers scherpe opmerker» ce;i;k maken thans, na zovele eeuwen, een inzicht te krijgen in functie en betek«wns deze zo fascinerende kunst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3