Jlieume £riltórije (fiiwranl Hongarije vraagt hulp van Sowjet-troepen Felle reacties in Marokko kosten mensenlevens Groot aantal slachtoffers gevallen; Titoïst NAGY premier iOWJETUNIE BIEDT BONN EEN NIET-AANVALSVERDRAG Sowjetunie laat Polen de vrije hand Ringdijk in Haringvliet 16 december aanbesteed Interventie van Hammarskjöld Dank! mevrouw Bouman WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Familieberichten f 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31*41 Zevenendertigste jaargang No 10788 Tiende muze in Duitsland Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NAT10ÏSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StanttatUcb li (Winn myn hert In lnhtospott Zit, PAGINA 5 J Arbeiders en studenten kwamen vannacht in opstand JA HEVIGE ANTI-RUSSISCHE DEMONSTRATIES in Boedapest. gedurende de gehele nacht, heeft de Hongaarse regering, thans et Imre Nagy als premier, tie Russische troepen in het land gevraagd orde te herstellen. De eerste regeringsdaad van de vanochtend ii 1 politiek bureau en centraal comité van de Hongaarse communis- che partij gekozen Nagy was het tekenen van een regeringsbesluit, ilgens hetwelk over geheel Hongarije krijgsraden worden gevormd. Btlio Boedapest heeft medegedeeld dat bij de gevechten van afge- pen nacht talloze of talrijke (de vertalingen lopen uiteen) doden n gevallen. Alle inwoners van Boedapest werd verboden zich vóór ee uur vanmiddag op straat te hegeven. «r schatting tweehonderdduizend nonstranten eisten luide het herstel onlangs gerehabiliteerde Nagy als en vertrek van de Russische troe- het land. Aan de eerste eis werd iochtend voldaan. Zowel het centrale nité als het politieke bureau bevalen nochtend Nagy's benoeming als pre- n. De tegenwoordige premier An- IMRE NAGY s Hegedues blijft vice-premier, aldus Ide het kabinet van de Hongaarse pre- Ernoe Geroe wordt gehand- ifd als eerste secretaris van het cen- tité. ntrale comité diende tevens voor- chten in voor een aantal nieuwe leden het politieke bureau en het centrale ité. van wie velen vrienden van Nagy of leden van het Hongaarse schrij- genootschapdat in hef verzet tegen Stalinisme een belangrijke rol heeft peeld. Iet besluit over het gehele land krijgs- te stellen is onmiddellijk van cht geworden. De krijgsraden berech- pogingen öm de volksdemocratie om- te werpen, oproer en opruiing daar- vijandige betogingen, moord, brand- hting en het bezit van ontplofbare en wapens, misdaden tegen de nbare veiligheid en aanvallen op of- êle personen en particulieren, ruit kan worden geconcludeerd, dat ook elders in het land betogingen ben voorgedaan. De studenten uit Sze- >n Pees hadden eveneens aangekon- demonstraties te houden, tenzij de ering hun eisen ten aanzien van meer en verbetering van de levens- ïdaard inwilligde. adio Boedapest deelde vanochtend In speciale uitzending mede. dat talloze talrijke) burgers, soldaten en leden de veiligheidstroepen zijn vermoord, wapende demonstranten deden van- :nd omstreeks vier uur aanvallen op politie. De regering had niet op een dergelijke ival gerekend en heeft derhalve, krach- het pact van Warschau, om hulp agd van de Russische eenheden, die Hongarije zijn gestationeerd. >p de bevolking is een beroep gedaan blijven en de bloedige activi- de contra-revolutionaire benden te keuren". Voorts verzoekt men de rolking „de Sowjet- en Hongaarse troe- die bezig zijn de orde te herstel- te steunen". De vernietiging van de itra-revolutionaire béhden is de eerste n alle vaderlandslievende burgers van het gehele volk. In deze uren span- wij alle krachten voor dit doe) in", 'u de mededelingendat „benden met oeld doordrongen in openbare gebou- voningen" kan men zich een beeld over de omvang en hevigheid der Kregeldheden. Telefonisch contact van iteljjke hoofdsteden uit met Boedapest, Om elf uur hield de nieuwe premier een redevoering. Voordien was de 'eige naars van radiotoestellen verzocht de toe stellen op de vensterbanken te plaatsen om voorbijgangers in de gelegenheid te stellen naar de premier te luisteren. De demonstratie was begonnen met een betuiging van sympathie en solidariteit met Polen. Maar spoedig werd de eii steld dat ook HongarQe onafhankelijk moest worden en in de avonduren, i dat Boedapest van de buitenwereld afgesloten was sprake van een ma opstandige beweging, die niet mee Geschreeuw van „Weg met de Russische troepen" en „Wij willen een nieuwe re gering met Imre Nagy" steeg op. toer tienduizenden studenten, arbeiders er soldaten, op het Josef Bern plein in Boe dapest demonstreerden. Het geroep on vrije verkiezingen en vrijheid van pers was niet van de lucht. Geëist werd. d,at de afgezette Stalinistische premier Rckósi, uit Rusland gehaald zou worden om zich te verantwoorden voor een volkstribu- De politie was bij de demonstratie aan wezig. maar stak geen vinger uit. Zij pro beerden alleen te voorkomen, dat a ui en vrachtauto's op de demonstranten reden. In de avond waren de gemoederen verhit, dat de betogers een aanyaj. deden op het standbeeld van Stalin in het trum van Boedapest. In vrachtauto's reed men naar het standbeeld. Ondernemende jpngelui bevestigden touwen aan het mo nument. Het gelukte echter niet het stand beeld va nzijn voetstuk te trekken. De ko los wankelde wel. maar viel niet. Later ging met het standbeeld met branders te lijf. Maar ook dit hielp niet. Toen gaf i het op. De aanleiding De aanleiding van de demonstraties was, woede van de studenten, omdat hun i voor meer vrijheid en betere levens omstandigheden niet door de radio en het jeugdblad „Szabad Ifjusag" waren bekend gemaakt De demonstranten droegen een Hon gaars vlaggetje in hun knoopsgat en op standbeeld op het Josef Bern plein werd de nationale Poolse vlag gehesen. Overal klonk het nationale volkslied, dat jaren niet meer was gehoord. Steeds werd het refrein van dit lied herhaald: Wij zweren nooit meer 6laaf te zijn". In de middaguren zijn een aantal de monstranten in het parlementsgebouw door oud-premier Imre Nagy ontvangen In de industriestad Gyur i6 een massa meeting gehouden, waar de eis werd ge steld, dat de Russische troepen uit Honga rije zouden terugtrekken. Ook werd uit drukkelijk gevraagd dat kardinaal Joseph Mindszenty in zijn functie als hoofd van de Roomekatiholieke kerk in Hongarije hersteld zou worden. Radiorede Gisteravond nog heefi de eerte secre- jris van de communistische partij, Jrnoe Geroe. een rede gehouden voor •adio-Boedapest. Hij beloofde dat het zentrale comité van de partij 31 okto ber bijeen zou komen om de politieke toestand, de taken san de partij en organisatiekwesties te bespreken. Hij verklaarde, dat het proces van demo cratisering zou doorgaan, maar waar schuwde tegen pogingen om de Sowjet- unie en Hongarije van elkaar te ver vreemden. Geroe beweerde dat de Hongaren patriotten, maar geen n nalisten zijn en strijden tegen chauvinisme. Over Polen zei hij: „Wij wensen et in te laten met de binnenlandse gelegenheden van Polen. „Dat was commentaar in tegenstelling tot de radio en pers in Hongarije, die de vrijheidsbe- wegnig in Polen steunden. In Belgrado, waar men juist tot overeenstemming was gekomen met de delegatie van de Hon gaarse communisten, heeft men met grote verbazing kennis genomen van deze rede van Emoe Geroe. Standpunt over hereniging ongewijzigd K antwoord op de nota van de westelijke grote drie aangaande de Duitse her- 'ging heeft de Sowjetunie West-DuiU- ■d gevraagd, of dit land bereid is een kl-aanvalsverdrag te sluiten met de ^■Jetunie en haar bondgenoten. In een nota. die gisteren op dc West- litse ambassade in Moskou werd over- jndigd, wordt het oude standpunt her teld dat hereniging slechts tot stand kan knen door directe onderhandelingen tus- tn beide Duitslanden. De Sowjetunie wil hierbij wel bemiddelen. West-Dultsland moet zijn Navo-lidmaatschap opgeven, wijl een toetreding van beide Duitslanden tot een Europees veiligheidssysteem vele belemmeringen uit de weg zou ruimen. De bondsrepubliek had zich bereid ver klaard af te zien van geweld bij haar be trekkingen met Europese landen buiten de Navo of de W.E.U. Dit was voo Sowjetunie aanleiding te vragen of dit betekent dat West-Duitsland bereid is met de daarvoor In aanmerking komende lan den verdragen te sluiten. Toen Gemoe in zijn rede onverwacht verklaarde, dat alle geruchten, dat Hon garije met de Sowjetunie zou breken leu gens waren was de menigte bui-ten te houden. Een delegatie betrad het gebouw van de radio, maar werd kenne lijk binnen vastgehouden. Na lang wach- drong men het gebouw binnen. Or dat ogenblik werd voor het eerst inge grepen. Leden van de geheime politie ir uniform wierpen traangasbommen naar d< menigte om deze op een afstand te ho- den. Ten slotte vuurde men. Er viel één dode Radio Boedapest heeft bericht, dat een delegatie van contra-revolutio nairen die door premier Nagy werd ontvangen heeft ingestemd met diens voorstel dat amnestie zal worden verleend aan .hen, die de wapens vóór twee uur neerlegden. Reeds eerder hadden gewapende groepen zich aan Russische en Hongaarse troepen overgegeven. Tegen de middag hield de nieuwe premier een radiorede, waarin hij verklaarde dat allen, die voor van middag twee uur plaatselijke tijd zich zouden overgeven niet zouden worden berecht. Zou Boedapest om deze tijd rustig zijn, dan zou de staat van beleg worden opgeheven. Hij verzocht toen de rebellen hun te genstand te staken en de regering te steunen. Nagy deed een beroep op de arbeiders de discipline te hand haven en hun fabrieken te bescher men. Het centrale comité heeft de volgende personen in het centrale comité benoemd: Ferenc Donat. Geza Losonci, auteur, Gyorgy Lukacs. ook auteur. Ferens Mue- nich, ambassad. in Belgrado en Imre Nagy, In het politburo: Antal Apro, Sandor Gaspar, Emoe Geroe. Andras Hegedui Karoly Kiss, Gyorgy Marosan, een vro gerc sociaal-democraat, Zoltan Szanto. Gyula Kalai, Imre Nagy, Joszef Koeboel en Janos Kadar. een vroegere sociaal democraat. Tot secretarissen van het centrale comi té. na Geroe: Rerenc Donat, Janos Kadar en Gyula Kalal. Koningin Juliana werd niet gestoord De Italiaanse - persfotografen zijn hun beloften nagekomen, want zij hebben gisteren koningin Juliana, die strikl ncognito een bezoek brengt aan Sicilië volkomen met rust gelaten. De Koningin is gisteren per auto naar de top van de 900 meter hoge Castel Vlolaberg gereden om het prachtige uit zicht va" de Ionische kust van Sicilië :e bewonderen. Eerder was zij naar het strand gegaan aan de voet van de Etna Abdulgani spreekt over Nieuu-Guinea De Indonesische minister van buiten landse zaken Ruslan Abdulgani heeft bij de 11de verjaardag der Verenigde Naties uit gelegd. waarom men het vraagstuk van Nederlands Nleuw-Guinea weer voor de V.N. brengt. Hij zeide, dat men tracht Nieuw-Guinea door vreedzame middelen bij het „moederland" te voegen. Geen an dere organisatie is bevoegd dit vraagstuk behandelen. Voorts klaagde hij er over t een groot land nog niet tot de V.N. is toegelaten. (Hij bedoelde communistiscn China) KOERSVERANDERING IN OOST EUROPA - Excuses van Kroesjtsjef Deze kaart geeft een overzicht van de gebeurtenissen die zich de laatste tijd in oost-Europa hebben afgespeeld. Met als inleiding de vrij talrijke demon straties tegen het Russische regiem zoals bijv. de 17 juni-opstand in Berlijn, de on geregeldheden in Poznan en andere Poolse steden, volgden verschillende steden over het hele Oosteuropese satelliet-gebied Ook ging de invloed van maarschalk Tito krachtiger meespreken, hetgeen wee gevolg heeft dat enkele Oosteuropese lan den het Tito-isme als voorbeeld wi De jongste gebeurtenissen in Polen en de gang van zaken in Oost-Duitsland wijzen voor deze beide landen in uitgesproken nationalistische richting. Wanneer men dus zo de kaart beziet komt men feitelijk tot de conclusie dat het hechte bufferblok dat de Sowjetw had opgebouwd tussen haar gebied west-Europa thans wel enigszins wankel is geworden. Vijfjarige redde baby In Vlissingen heeft gtstcren het vijfjarig zoontje van de familie K. zijn kleine broertje gered. Het kind ontdekte, dat wasgoed, dat bij de kachel hing, rook ont wikkelde. Zonder aarzelen greep hij do baby en liep er mee naar de buren, bij wie zijn ouders verbleven. Zijn vader kon daarna het vuur met emmers water blus- MOSKOU HEEFT ZICH VERZOEND met dc nieuwe koers in Polen, zo ls gis teravond van betrouwbare zijde in War schau meegedeeld. Partysecrt sjef heeft zijn Poolse collega opgebeld en gezegd dat hij zijn politiek van „socialisme en vrijheid" aanvaardde. Het gevolg hiervan ts ge\v< Russische troepenbewegingen zijn gestaakt en het Russische vlooteskadcr. dat de Oostzcekust was waargenomen, i ruggetrokken. Kroesjtsjef heeft Gomulka zijn veront schuldiging aangeboden voor de felle aan val van de Prawda op de Poolse pers Binnen enkele dagen zal de Prawda de aanklacht intrekken. Gomulka en premier Cyrankiwickz zul- WERK.BEGINT IN VOORJAAR INE AANLEG bouwput, wi wateringssluizei Haringvliet moet worden gebouwd, zal 16 december door de Deltadienst van dc Rijkswaterstaat worden aanbesteed. In deze bouwput woraen 16 uitwate ringssluizen van 60 meter breedte en eer drempel van 5.5 meter beneden N.A.P. ge bouwd. Wanneer dit sluizencomplex ge reed is, wordt de ringdijk weer weg- gebaggerd De aanleg van de ringdijk vroeg mogelijk in 1957 beginnen. Reeds zijn beveiligingswerken als basis eerste kleistorting gemaakt. Zoals bekend is. worden de werkzaamheden van de b# Hellevoctssluis aangelegde werkhoven uit Het ligt in de bedoeling de b\j de Goe- reese kant te bouwen schutsluis gelijk met de zestien uitwateringssluizen gereed te hebben. De sluizen zullen open blijven staan tot de afsluitdammen van het Haringvliet gereed zijn. De afwateringssluizen worden gefun- arrestatie van de vijf Algerijnse leiders heeft over de gehele Arabische wereld en speciaal in Tunesië en Marokko, waar het tot heftige demonstraties kwam, een weerslag gehad. Van het vliegveld van Algiers werden de vijf mannen onder zware bewaking naar de gevangenis gebracht. Van links naar rechts: Moestafa Lacheref, Mohammed Boediaf. Aid Ahmed Hocine, Mohammed Khider en dc militaire leider Mohammed ben Bella. Noord-Afrika in opschudding "DIJ HEVIGE onlusten in Marokko -L* naar aanleiding van de arresta tie van vijf Algerijnse leiders door de Franse autoriteiten zijn gisteren te Meknès 27 burgers omgeko men. Acht van hen waren Fransen, de negende was een Marokkaan. De uitbarsting van haat en verontwaar diging is ook al overgeslagen op de Arabische landen. Zo moest het ge bouw van de Franse ambassade in Damascus (Syrië) speciaal beschermd worden. Op diplomatiek niveau is de reactie op de onverwachte Franse actie tegen het Algerijnse verzet al niet minder fel. Protesten van landen als Marokko en Tunesië zijn gevolgd door stappen van de 23 landen van de Aziatisch-Afrikaan- se groep. Zij deden bij monde van de Indonesiër dr. Sudjarwo een beroep op Frankrijk de gevangen Algerijnen in vrijheid te stellen. Later heette het. dat aan de secretaris-generaal van de Ver Naties, Dag Hammarskjöld. gevraagd zou worden, ook stappen in deze richting te nemen. Bovendien heeft 't politieke comité van de Arabische Liga Hammarskjöld teiegra- fiisch in kennis gesteld van het gebeurde en hem verzocht, dit ter kennis van de Veiligheidsraad te brengen Marokko heeft bij de Franse ambassade te Rabat een krachtig protest ingediend tegen „belangrijke verplaatsingen van Franse troepen in Marokko". Dez etroe- penbewegingen zouden in strijd zijn met het onlangs tussen Frankrijk en Marokko gesloten akkoord Dubbel spel Het Algerijnse nationale bcvrljdings- front (het in Egypte gevestigde politieke irgaan van de verzetsbeweging) heeft de arrestatie van de Algerijnse leiders ver oordeeld als „bedrog en dubbel spel. dat zijn weerga niet heeft in de geschiedenis" De permanente afgevaardigde van dil front in Syrië. Aboei Hamid Elmehri. liet gisteren weten, dat de posten van de vijf gearresteerde leiders binnen 24 uur I nomen zullen worden door andere Alge rijnse militaire en burgerlijke leiders. Een van ae meest vooraanstaande figuren uit het Algerijnse verzet. Fehrat Abbas. maakt op het ogenblik een propagandareis door Zuid-Amerika Dc vijf arrestanten poseerden gister middag in het politiebureau van Algiei voor persfotografen en cineasten. Volgens de politic waren de mannen bij hun restatte In het bezit van belangrijke documenten en wapens, waaronder pisto len en machinepistolen van Amerikaanse makelij Een van hen. de militaire leider van het Algerijnse bevrijdingsfront. Ben Bella, had bi) de arrestatie gezegd: „Mooi werk. ik had de Fransen met tot zo'n zet in staat geacht". In ter zake kundige kringen In Algerije verwacht men dat de coup. die door hel Franse militaire opperbevel zonder voor kennis van de Franse regering werd uit gevoerd. op een nieuwe golf van Ölocd vergieten zal uitlopen. De vierhonderd duizend man Franse troepen In 't land be vinden zich In e-n voortdurende slaat van paraatheid. deerd op damwanden met betonvulling. Over deze spuisluizen wordt in de toe komst op 18 meter bonen N.A.P. een dub bele rijweg aangelegd. Deze weg zal ten op driehoekspijlers van voorgespannen De dubbclkerende sluisschuiven komer in betonnen heftorens te hangen. Zij wor den elektrisch bediend. De pijlers van dt heftorens worden van ijsbrekende kam men voorzien. De buitenste schuiver steken 5 meter boven N.A.P. uit. de bin nenste 4 meter. Zoals men weet wordt dit spuisluizen- complex in de afsluitdam van het Haring vliet gebouwd om ijs en overtollig zoet water naar zee af te voeren. Drie doden in verkeer Gisteravond is in Zoetermeer de 56-jarige winkelier S. Brandhorst uit Pijnacker het slachtoffer geworden* een botsing met een auto, die onstond toen hij met zijn bromfiets de weg overstak. De man overleed kort na aankomst in het Delftse ziekenhuis Bethel Twee doden vielen op de Rijksweg Utrech t—D e Bilt toen gisteren de 30-jarlge motorrijder H. Hijman uit Via- nen met zijn duopassagier, de 18-jarige E. Toom uit Utrecht voor een N B.M.-bus terecht kwamen en niet tijdig meer kon den uitwijken. Zij werden beiden gedood. De zoon van Schmidt De heer G. Schmidt te Sydney, zoon van majoor H. C. J. G. Schmidt, die 15 oktober te Djakarta onschuldig tot leven- lange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft een open brief geschreven aan vrouw Bouman om haar te danken haar moed en grootheid, te meer daar slechts weinigen kunnen weten hoe zeei zij een steun en bron van kracht is ge weest voor de ongelukkigen in dc gevan genissen te Djakarta, vooral voor zijr vader. Toen haar man zich als een terrier In die zaak beet en dwars tegen alle op positie van eigen Nederlanders zonder pardon de Indonesische autoriteiten at- takeerde, moest zij gevoeld hebben welke gevaren er gingen komen. Toen hij moest vluchten omdat zijn leven bedreigd werd, daar men zeer wel wist, dat het uitslui tend aan zijn felle acties te danken was, dat de openbare mening in Nederland werd wakker geschud, bleef zij achter en ging ondanks dit dreigende voorbeeld door. Zij heeft zich daardoor geplaatst ver boven wat redelijkerwijze van een mens verlangd mag worden. Als vrouw alleen heeft zij ontelbare malen de spits roeden van het schuim van het volk moe ten lopen Als vrouw heeft zij geaccep teerd. dat het publiek op haar spuwde en haar met straatstenen en vuil bekogelde Hier past slechts een roet ontzag ver vuld en diep gemeend ..DANK". Komt allen Het protestcomité-Jungschlëger te s-Gravenhage roept allen op om zater dagmiddag 10 november te verschijnen op de grote nationale demonstratie tc 's-Gra venhage en de kosten te dekken op giro 1495 en op alle bankrekeningen op de naam van Nationaal Contact Comlté- Jungschlëger met vermelding van „10 november 1956". Mevr. Bonman spreekt in Concertgebouw Het bestuur van het Jungschl&ger-comlté heeft meegedeeld, dat mevrouw Bouman op de openbare bijeenkomst van genoemd comité het woord zal voeren. De vergade ring zal op zondag 28 oktober in het Con certgebouw te Amsterdam ten behoeve de Nederlander H'. C. J. G. Schmidt gehouden worden Militair attaché van Indonesië. Als zo danig wordt volgens Nederlandse kringen te Djakarta benoemd, overste Taswin. commandant van het militaire dlstrld Djakarta. Hij zal 29 dezer vertrekken. len waarschijnlijk vrijdag naar Moskou gaan om daar de nieuwe ontwikkeling met de Russische leideft te bespreken. Het onmiddellijke gevolg van het tele foongesprek tussen Kroesjtsjef en Gomul ka is geweest, dat de Russische troepen in het midden van Polen weer naar hun kazernes zijn gedirigeerd. De meeste troe pen bevonden zich bij Lodz. Deze afde lingen worden teruggetrokken naar Oost- Duitsland. m minister-president Cyran- verklaring in het parlement Vandaag i kiwickz een afleggen. Demonstraties Het lid van het politieke bureau. Ig- nacy Loga-Sowinski heeft gisteren in Poznan een demonstrerende menigte van een honderdduizend man toegesproken. Onder luide toejuichingen dankte hij na mens de partij en haar secretaris Gomulka de aanwezigen voor hun betuigingen van steun aan het nieuwe partijprogram. Hij las een oproep van Gomulka voor, waarin de partijsecretaris zeide alles met kracht af tc wijzen wat de vriendschap met Rusland ondermijnt. Vandaag zou Gomulka zelf een menigte in Warschau toespreken. Generaal Marian Spychalski. een officier die eerder was „gezuiverd" is gisteren benoemd tot on derminister van defensie en tot hoofd van de politieke raad van het Poolse leger. Hij volgt Witaszewski op. die uitgeran geerd is. Minister Rokossofski moet deze benoeming goedgekeurd hebben. Uit Moskou wordt gemeld, dat de be woners van de Russische hoofdstad de Poolse kranten, die nog vrij in de kiosken te koop zijn, hebben stuk gelezen. Ook Zuidslavische kranten waren zeer in trek. Polen op Schiphol Met het gewone lünvliegtulg is gister avond op Schiphol een aantal Polen uit Warschau aangekomen dat op vragen ran verslaggevers uiteenlopende commentaren gaven op de huidige situatie in Polen. De vrouw van een man met een Intel lectueel beroep die haar naam niet wilde noemen, zei dat plotseling aan iedereen, die een reis naar het westen wil maken, toestemming wordt gegeven te ver trekken. Men behoeft zelfs niet meer te rug to komen. Volgens haar heerste er een ontstellende armoede In Polen en men kan er bijna geen kleren kopen. Een korte, breedgeschouderde man van middelbare leeftijd stond de journalisten in het Duits te woord, alsof het zijn da gelijks werk was. Niettemin beweerde hij een doodgewoon arbeider ln een katoen- fabriek te zijn. „De vroegere ontwikkeling van Po len was niet goed. Iedereen staat thans achter Gomulka, die de moed heeft gehad de waarheid te vertellen." zei de arbeider, die geen communist was geweest. „Heeft men dan ln Polen moed nodig om de waarheid te zeg gen?" Na een korte aarzeling zei de Pool: „Ik weet niet of men hier in dit land géén moed nodig heeft om de waarheid te zeggen." Over het algemeen waren de reizigers huiverig om de vragen gedeeltelijk of geheel te beantwoorden. Ten slotte wei gerde de best geklede Pool. die uit het toestel stapte, iedere commentaar. „Jullie weet er toch alles van," zei hij lachend in het Engels tegen de verslaggevers. In Chicago It een nieuw model tele foontoestel geconstrueerd, waarbij de kiesschijj is gemonteerd aan de on derzijde van de microfoon. Hierdoor is de omvang wan het apparaat praktisch teruggebracht tot een hoorn, die wat groter is dan de normale. Het gebruik van de kietschijf is eender als bi) ieder ander toestel, maar om een gesprek te kunnen voeren moet men het gehele apparaat naar oor en mond brengen. Minder zacht De Bilt, verwacht tot mor genavond: Minder zacht weer" met wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige en langs de tijdelijk harde wind tussen zuidwest est. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN i 7.24—47.27, maan 22.19—13.15. 20 oktober L.K. %-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1