H.W.Tilanus gaf toelichting op de kabinetsformatie H: Vaarweg door Rijnstreek moet 1000-tonners verwerken Badplaatsbewoiiers maakten het verkeer onveilig op Vruchttot wasdom gekomen geestelijke kalkbodem Gevestigde en vertrokken personen B. DE KONING I - NIEUWE LEJDSCHE COURANT Veel belangstelling in Rehoboth Persoonlijke invloeden gingen ook een woordje meespreken „T~^E AFGELOPEN MAANDEN, waarin moeilijkheden zijn gerezen ten U aanzien van de vorming van een nieuw kabinet, betekenen geen ver lies voor ons volk. Alle problemen zijn thans geheel doorgepraat", zo zei de voorzitter van de c.h.u., de heer H. W. Tilanus, gisteravond tijdens een le denvergadering van de afdeling Leiden van de Christelijk Historische Unie in Rehoboth. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer D. van der Kwaak, sprak in zijn openingswoord zijn blijdschap uit over het feit, dat de heer Tilanus bereid was gevonden zijn visie te geven op de politieke situatie na 13 juni. Het is immers duidelijk, dat, wanneer er één partij is, die de afgelopen maanden niet haar eigen belangen heeft gezocht, de c.h.u. als zodanig kan worden aangemerkt. 7 De heer Tilanus merkte op, dat de po litieke belangstelling in Leiden groot is. De zaal van Rehoboth was, voor deze bijeenkomst geheel gevuld, maar ook bij de laatste vergadering vóór de verkie- zingen in de Stadsgehoorzaal was het PI aantal belangstellenden niet gering. Bo vendien attendeerde spreker op de ac tiviteit voortgekomen uit de kring van hoogleraren. Deze avond, zo vervolgde de heer Tila nus, is belegd, om naar aanleiding van mijn inleidende opmerkingen over de ka binetsformatie, een reeks van vragen uit te lokken. Ofschoon de gang van zaken door middel van pers en radio werd ver ondersteld bekend te zijn, gaf spreker deze gemakshalve in korte trekken nog n Tweeledig doel De verkiezingen hadden tweeërlei doel. wijziging van de Grondwet en periodieke aftreding. Ten aanzien van het eerste, was het belangrijke punt: de uitbreiding van de Kamers. Het is echter de perio dieke aftreding, die de meeste aandacht heeft getrokken. De verkiezingsstrijd is ditmaal scherper gevoerd dan gewoonlijk. Het begon al met het bisschoppelijk man dement, dat ook enkele raadgevingen op politiek terrein bevatte. De zomer van 1955 bracht dan ook grote spanning tus sen K.V.P. en P.v.d.A. en bovendien speel- wij d« zich één en ander af tussen 't C.N.V. het N.V.V. en de R.K. arbeidersbeweging. KANTOORMACHINES t>emme/iie Haarlemmerstraat 219 Te lef. 21400 Amateurfotografen weer actief Onder voorzitterschap van de heer J. G. Gompelman hielden de L?idse ama teurfotografen in De Doelen hun veertien daagse bijeenkomst. Nadat de voorzitter voor enkele nieuwelingen een demonstra tie ontwikkelen had gegeven, maakte hij de leden attent op de wedstrijd voor de H. J. Holswilderplaquette. Verder werden enkele fotocollecties besproken, die voor de bondswedstrijden 1956 waren ingezon- j» I den. Het betroffen foto s van clubs uit U/j Eindhoven, Rotterdam en Dordrecht. On- riJ danks het feit, dat de opnamen het beste 1 werk van de inzameling vormden, konden - q I toch geen nieuwe aspecten worden ont- dekt. Slechts een enkele foto getuigde van „frisheid". In hoofdzaak werden de opnamen op technische en esthetische kwaliteiten ge- Ook van de synode van de Hervormde Kerk ging een belangrijk schrijven uit. Het geestelijk element speelde bij de ver verkiezingen dus een grote rol! Teleurstelling Bij een vergelijking met de voorgaan de verkiezingen bleken ook de uitslagen in Leiden teleurstellend voor de c.h.u. De P.v.d.A. en de rooms-katholieken gin gen sterk vooruit. De anti-revolutionairen hadden gedacht, dat de jeugdige Zijlstra het zou doen, maar Drees trok meer, na melijk tal van bejaarden. Het is niet noodzakelijk, dat de for mateur wordt benoemd uit de partij die de overwinning heeft behaald, maar toch kreeg dr. Drees de op dracht Toen kwam evenwel de dom per op het staatkundig denken: de schatkist bleek leeg. Op zichzelf is dit geen verontrustend feit voor het Nederlandse volk, als de gewone gang van zaken in de staathuishouding kan doorgaan. Het betekent echter wel een waarschuwing en bovendien staat men voor de vraag, wat te doen als men onverwacht voor grote uitgaven komt te staan. Voor de defensie mocht niet meer dan f 1350 miljoen worden uitgetrokken, doch <na overleg met deskundigen werd dit bedrag op 1450 miljoen gesteld. Huurverhoging De huurverhoging, waarvan de helft in de staatskas zou terecht komen, bracht de socialisten lijnrecht tegenover de overige partijen. Ten slotte werd de rege ling getroffen, dat een deel van de hoging voor tien jaar zou worden ge blokkeerd, om daarna te worden gebruikt voor vernieuwing van het huis. Deze op lossing brengt veel administratieve rompslomp mee, aldus oordeelde de heer Tilanus, maar men heeft zich bij het com promis neergelegd. Vervolgens ging het Kamerlid in op de bezwaren van Romme tegen het tamelijk vage program van dr. Drees. Dit program schonk evenwel juist een zekere vrijheid aan ministers en volksvertegenwoordi ging. De formatie stuitte op de bezits vorming, een specifiek rooms-katholieke wens. waaraan de P.v.d.A. maar niet te gemoet kon komen. Scherpe scheiding Daarna kreeg de heer Romme de opdracht. Persoonlijke invloeden gingen nu echter een woordje mee spreken, hetgeen niet mooi maar wei menselijk is. Via prof. mr. Lieftinck en prof. De Gaay Fortman was het uiteindelijk de heer Burger, die slaagde. Wel rezen nog moeilijkhe den met de a.r., die twee zetels wilde behouden. De heer Tilanus keurde dit af, aangezien de personenfase niet in de fracties thuis hoort. De programfase is primair. Spreker drong er vooral op aan, dat men zich in de toekomst aan de scherpe schei ding tussen regering en volksverte genwoordiging moet houden. De heer Van der Kwaak had aan het begin van de bijeenkomst meegedeeld, dat in november een vergadering zal den gehouden, waarin de gemeentehuis houding onder de loep wordt genomen. Voor het komende voorjaar staan nog drie vergaderingen op de agenda. DHSSDAG 23 OKTOBER 1956 Provinciale waterstaat actief Bruggenbotncplan opgesteld in het belang van industriële ontwikkeling DE LAATSTE tientallen jaren zijn over de Gouwe in Alphen aan den Rijn, Boskoop en Waddinxveen hefbruggen gebouwd met een door- vaartbreedte voor schepen tot 2000 ton. Dit alles met de bedoeling uiteinde lijk een zo kort mogelijke vaarroute van Rotterdam dwars door het Rijn gebied naar Amsterdam te krijgen. Er zit echter nog steeds in deze route een vernauwing, waar schepen van de genoemde tonnage niet doorheen kunnen. Dat is de oude draaibrug bij 's Molenaarsbrug. Provinciale waterstaat van Zuid-Hol land is dit jaar begonnen een nieuwe brug over de Heimanswetering te bouwen, een paar honderd meter ten noorden van die oude draaibrug. Die nieuwe brug moet volgens de plannen ln 1958 klaar zijn. Als het zover is kan de oude brug afgebroken worden en dan kunnen 2000-tonners van Rotterdam naar Amsterdam varen langs een veel kortere vaarweg dan nu. Nu moeten die schepen nog altijd langs de langere route Lek of IJssel en dan over Vaartse Rijn, Amsterdam-Rijnkanaal en Merwedekanaal. „Meer armslag" Er is nog een waterweg, waar provin ciale waterstaat de scheepvaart „meer armslag" wil geven. Dit is de Oude Rijn van Leiden tot Woerden. Het streven ls deze vaarweg toegankelijk te maken voor schepen tot 1000 ton. Dat wil zeggen het gedeelte Leiden-Alphen ls daarvoor al breed genoeg, maar verder naar het oos ten kunnen nog maar schepen van 250— 300 ton komen. Hier zit de „bottleneck", Voor het Leids kantongerecht matje geroepen, omdat hij met een vrachtauto had gereden, waaraan alles wat los moest zitten vast zat en omgekeerd. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij op een kwade dag door Noordwijk rijdend een voet ganger had aangereden. De man had zijn auto niet tijdig tot stilstand kun nen brengen en de wandelaar liep ernstige verwondingen op. De ambte naar van het O.M. eiste 65 boete of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter deed er iets af en maakte er 50 of 20 dagen van. „Das Lied von der Erde" van Mahler. (KRO 20.45 uur) De tekst tot het „Lied von der Erde" koos Gustav Mahler in Bethge's „Chine- sische Flöte". De gedichten stammen uan verschillende Chinese kunstenaars uit de !e eeuw. Mahlcr zelf heeft de gedichten hier en daar wat gewijzigd in de Duitse vertaling. Het eerste lied heet „Das Trinklied vom Jammer der Erde". vol tragiek in de bijna bitter-cynische uit beelding van de bekommernis in het kort stondige bestaan van de mens. Elke strofe eindigt met „Dunkel ist das Leben, ist der Tod". Dit lied wordt gezongen door de tenor. De mezzo-sopraan zingt vervolgens het lied Der Einsome im Herbst". weer gevend de eenzame, vermoeide ziel, n dl wegkwijnend in een onbeschrijfelijke wee moed. „Jch iveine viel in meinen Einsam- keiten" zingt de zangeres en ze vraagt of de zon der liefde dan helemaal niet meer schijnt in deze herfst. De tenor zingt ver volgens „Von der Jugend", een Chinees pagodentafereel met vrolijke triangel toontjes: ein Pavilion aus griinem tind aus loelszem Porzellan". Het is de mezzo-sopraan weer die het volgende lied ndl ztnpt: „Von der Schönheit". een blik op de schoonheid van de jeugd, gepersonifi eerd door jonge bloemenplukstertjes: „Junge Madchen pfliicken Lotosblumen an dem Uferrande". een verrukkelijk ta fereel in mooie pasteltinten. Dan komt de tenor met „Der Trunkene im Frühling" waarin weer teruggegrepen wordt op de dronk der vergetelheid in het eerste lied „Wenn nur ein Traum das Leben ist. Waarum dann Miih' und Plag'? Ich trinke, bis ich nicht mehr kann. Den ganzen lie- ben Tag". Als vogelgezang een kleine op leving schijnt te brengenvergist men zich. De drinker gaat weer verder en besluit met „Lasst mich betrunken sein". Tot slot is er de mezzo-sopraan met „Der Ab- schied": de lijdensweg van het leven is afgelegd, er is een wijdingsvolle avond stemming. die het afscheid weemoedig maar ook berustend doet zijn, er is een verlangen naar de rielerusf gekomen. ..Still ist mein Herz und harret seiner Stunde: Die liebe Erde allüberall blüht auf im Lenz und prünf aufs neu! lliberall und ewig blauen licht die F er EwigewigHet Concertgeb' orkest voert het werk uit o.Lv Eduard mezzo-sopraanen Ernst Hafliger (tenor). Even later stonden opnieuw twee in- oners van Katwijk oog in oog met de rechter. De één had onvoorzichtig gere- en de ander had links inplaats van rechts gehouden. De heren waren op de Zuidboulevard met elkaar in botsing gekomen en beiden trof schuld. De roekeloze rijder werd tot f 80 boete of 30 dagen met intrekking van het rijbewijs de tijd van een jaar veroordeeld en de andere verkeersovertreder kwam er met f 25 of 5 dagen af. De eisen waren respectievelijk f 100 of 60 dagen met in trekking van rijbewijs voor een jaar en f35 of 10 dagen. Ook ISoordwijkers Hierna waren Noordwijkers aan de beurt. Een tuinder had met een vracht wagen gereden, waaraan de aanhangwa gen niet goed was gekoppeld. De wagen was losgeraakt en had een brugleuning beschadigd. De ambtenaar eiste f 80 boe te of 20 dagen hechtenis. De kantonrech ter veroordeelde tot f 60 of 20 dagen. De volgende badplaatsbewoner had het Haagse rechtbank Boetes voor Jager Toen het jachtseizoen nog niet was ge opend zou een inwoner van Alphen aan den Rijn in een polder te Nieuwkoop een wilde eend hebben gedood en hiervoor was hij door de kantonrechter veroor deeld tot f 40 boete en f 30 boete met ver beurdverklaring van zijn jachtgeweer. In hoger beroep legde de Haagse rechtbank hem nu twee boetes van f 10 of twee da gen op met teruggave van het jachtgeweer Volgens verdachte was het één van zijn eenden geweest. Hij had nl. in het voor jaar vijf eieren van wiflde eenden door krielkippen laten uitbroeden. Wrakke autobus Een boete van f 50 of tien dagen, een boete van f 35 of 10 dagen en één van f 50 of tien dagén legde de Haagse rechtbank op aan een chauffeur uit Alphen aan den Rijn. terwijl tevens een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd opgelegd, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Op de laatste dag. dat hij bij een busonder neming in dienst was. had verd. met een autobus van 1938 gereden, die met touw tjes aan elkaar hing. In de remvoering zat een lek en door een kokende radiateur besloeg de voorruit Hierdoor was bijna een aanrijding ontstaan. De kantonrech ter had verdachte veroordeeld tot twee boeten van f 50 en een boete van I 25 met een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Telefonisch schaken Het bestuur van het Leidse studenten schaakgenootschap „Morphy" deelde ons mee, dat het namens de verenigde cor porele schaakverenigingen op 31 oktober een schaakwedstrijd per telefoon met Groot-Brittannië over honderd borden organiseert Deze bijzondere schaakge beurtenis heeft plaats in de sociëteit ..Mi nerva" aan de Breestraat. Bevordering Met ingang van 1 oktober is de heer J I. Sturm bevorderd tot commies (tevens chef de bureau) ten kantore van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbe- ook al niet zo nauw met de verkeers veiligheid genomen. Met zeer hoge snel heid had hij bij de Haagse Schouw een voetganger aangereden, die ernstig werd gewond. De ambtenaar vond het heel erg en eiste f 80 boete of 40 dagen hechtenis. De kantonrechter was er ook niet best over te spreken, maar deed toch Jets van de eis af. Het werd f50 of 20 Agen. Leidse wijnkenner geëerd Tijdens een plechtigheid ter gelegen heid van de wijnjaarbeurs in Montpellier (Zuid Frankrijk) werden veertig „nieuw* ridders" geïnstalleerd, onder wie de Lei- denaar André P. A. Hosman, die het ere teken van het ridderschap van de wijn stok kregen omgehangen. Met zestien an dere Nederlanders, allen gekleed in een rode toga met baret en een sjerp in de Nederlandse en Franse kleuren, werd hii naar een verhoging geroepen ln de kapel van de eeuwenoude abdij van Valmagn* en daar met zuidelijke spontanieïteit om-» helsd ten teken, dat zijn wijndeskundi?» heid was erkend en hij als lid van de l'Ordre des Chevaliers du Cep was opge nomen in de wereld-omspannende broe derschap van wijnkenners. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Matthijs C-erardus. zn van M. van Polanen en H. Galjaard; Catha- rina, dr van L. Adriaansche en L. C. Schenkel; Arthur Ruben Edwin, zn van L. J. A. Straathof en C. A. P. van Els- wijk; Arie Jaan Gerrit. zn van G. Buys en J. A. Vos; M2ria Helena, dr van T C. van Seggelen en G. A. Hillenaar; Mar- celle Maria, dr vart A. Kuiters en A. M Hoogenboom; Arie. zn van H. van Duijn r. E. Wassenaar; Leonardus Petrus Damlanus, zn van L. A. M. de Groot en M. A. Duindam. GEHUWD: J. J. J. Vriens en T. van Berge Henegouwen; W. Moseman en M. Oldenhuizing; J. Kramp en J. Heus; H. C. Henzen en G. van der Jagt. OVERLEDEN: A. C. Plemp, weduwe van Sijthoff. 89 jr; E. P. M. van Ginderen. vrouw. 76 jr. „De Kalktuin groeit niet veel. Daar verkwijnt en verpietert bijna alles. Zo'n tuin heeft mevrouw St. Maugham bij haar buiten, dat in Engeland dicht bij de zee is gelegen. De schrijfster Enid Bagnold heeft deze tuin als symbool ge nomen voor de levens van de mensen, die het huis bewonen. Allemaal zon derlinge figuren, waar een psychiater misschien gelukkig mee zou zijn. In de week van 11 tot en met 17 oktober In Leiden vestigden zich: A. A. Trouwborst en fam.. ethnoloog, Zoeterw.weg 102; A. J. Hulst Zoeterw. Singel 108; W. Luiten judoleraar, Pieterskerkgr. 9; F. A. C. Broekmans en fam., arts, Kam. Onnesln. 7; C. P. Karremans-Groenendijk en fam., kantoorbediende. Suringarstr. 22; J. C. Sophiastr. 52; A. v. Lunteren en fam., M. van Rhee en fam. commercieel-leider, Kanaal weg 161; M. Visscher-Haver en fam., Pieterskerkhof 4; A. C. Klaver en fam., vertegenwoordiger, aan boord Mors singel t.o. lb; A. G. M. Ebbens-Heruer en fam.. Leliestr. 56; E. A. Pijnacker Hordijk- Schwing en fam. Lorentzkade 9; Molkenboer. Boerhaaveln. 15; R. Lang- lois van den Bergh. Boerhaaveln. 15; H I V Wijnbergen. Zoeterw. Singel 53; W Marquesie. huisschilder. O. Singel 164a; A. P. de Gouw, Oude Vest 33; P. F. Wie- senhaan, Merelstr. 36; J. W. Leembrug gen, Rapenburg 56; A. Groeneweg, R. er Schiekade 111; F. van Woudenberg. Was- straat 60; B. M. F. Jasper-Blondeau, Mar- nlxstraat 78; C. A. van der Hucht, Groe- neveldstichting 5; P. H. Schot, verkoop ster, Zijlsingel 39; A. C. A. Bol. Steen- schuur 2; Y. Y. Arend-Brockholz, Leeu- werikstr. 6; A. Vijfhuizen-de Lange. Nw. Rijn 42; A. N. Snel. fröbelonderwijzeres. Schelpenkade 34; O. Schreuder. Burgsteeg 1; M. Roest Crollius, Stieltjesstr. 1; J. W. Dijkman, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; L. J. Hoenderken, huish. kundige. Rijns burgerweg 10; A. Duif, verpleegster, Rijnsburgerw. 124; A. v. Staveren, ver pleegster, Rijnsburgerw. 10; H. Ie Maitre. typograaf, Uiterstegracht 162; W. A. E Immler, maatsch. werkster, Plantage 16; J. W. Kandou. Boerhaaveln 23; P. Worp. analist. Cobetstraat 8; A. C. Oldeman. medisch analiste. Merelstr. 23; M. H. van Meerten. W. Singel 92; P. M. M A. Bronzwaar. Boerhaaveln 21; H. T. Seriese. ass. sportleraar. Pieterskerkgr. 9; M. v. Boek. Zoeterw. Singel 56a; N. Wester kamp, Volmolengrt. 15; F. A. Staas. T. Siegenb.str. 28; A. Feberwee, v. Galen- str 4; C. v. d. Meer. bijrijder, Herenstr. 17; A. W. de Bruijne. R en Schiekade 101; L. Franken. Bloemistenln. 47; C. LI. Paauw. elektr. monteur. Kortenaerstr. 62; J. de Boer. Fagelstr. 32; T. de Jong. ser veerster. Houtmarkt 14; H. I. J. Duterloo, Rijnsburgerw. 119a; M. L. Drabbe, Zoe terw. Singel 93; E. J. M. A. Vermolen. Rijnsburgerw. 165; M M. T. Jansen, Bree- str. 137; A. Broese van Groenou-Snoeck, secretaresse. Nieuwsteeg 2; h. P. Lan- zing. verpleegster. Rijnsburgerw. 10; F van Iterson-Hogewoning. Zoeterw. Singel 67; J. C. Grit. Coornhertstr. 14; A Aneker Tcrweepark 3; W. P. Koolhaas, ass. bui tendienst BB. Nieuwsteeg 39; J. G. Dres- scher, Plantsoen 29; A. G. M. J. Timmers. Nieuwe Rijn 80; P. J. de Rijk. Leliestr. 22a; H. C J. Laeijendecker, Boisotkade 2; F. van Melsen, los arbeider, Spaarnestr. •7; E. Josephus Jitta, Zoeterw. Singel 53; J. C. van der Zwet, stuurman, v. d. Hoe- venstr. 16; N. Hollebeek-van Beelen, He renstr. 130; K. B. Meijer Swantee, Raam- steeg 63; A. G Klein-Stolwijk, Mulder straat 45; A. H. M. Lensen 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; B. H. Hage. Zoeterw. Singel 94; H. C. Hakkers, hulp i.d. huish Hoge Rijndijk 91; F. Smit, De M. v Streefkerkstr. 27. Uit Leiden vertrokken J. Dienaar en fam.. Hoflaan 16, Am sterdam. Jac. Catskade 29 II; M. Gor- zijnskl en fam., Leeuwerikstr 6. Amster dam. Amstel 182; F. J van Telgen en fam.. J. W. Frisostr. 39. Eindhoven. Coeberg- straat 11; J. G. H. Ulehake en fam.. Hoevenstraat 12, Zwartsluis, Singel 14. A. P. H. Schilp. Rijnsb.singel 41a. Am sterdam, SallandstT. 16 II; J. H. van Ton geren en fam., Middelstegr. 121, Hilver sum, Verschurenstr. 186; J. C. Sturk en fam., Utr. Veer 27, Amsterdam, Overflak- keestr. 2; J. v. Vreeswijk en fam., Cobet straat 11, Oegstgeest, Floralaan 41; B. G. Diedrich-Mulder en fam., Lorentzkade 3, Amsterdam, Jac. Obrechtstraat 69; J. Prevo en fam.. Pres. Steinstr. 14. Rotter dam. KI. Koolstr. 34a; T. T. Kwee en fam.. A. v. Burenhof 53, Indonesië; D. E. G. Lübbers. Lorentzkade 16a. Noord- wijkerhout. Kerkstraat 99; A. M A. Vol- laerts. Lorentzkade 16a. Noordw.hout. Kerkstraat 99; idem J.Lindauer; A. Doets. Tomatenstraat 37. Oegstgeest. Warmon- derweg 24; Jhr. H. J. Ortt, Schelpenkade 37. Arnhem. Boulev. Heuvelink 185; G J. van Kapel, R en Schiekade 73. Amers foort. Langstr. 73; A. v. d. Lubbe, De Ge- nestetstr. 45. 's-Gravenhage, Z. W. Bui tensingel 118d; M. G. van Moock-Dumon. H. Rijndijk 92a, Alphen a.d. Rijn, K. Con- radstr. 21; M A P. G v. d Graaf. Beyer- rincklaan 46, Eindhoven. Zeelsterstr. 213; A. H. M. Schcffer, Buitenruststr. 4a. Val kenburg, Z.-H., Poststr. 60; C. J. Lubbers- Bosman. Bilderdijkstr. 14. 's-Gravenhage. Valkenboskade 384; D. van Beck, W Sin gel 27. Warmond. Dorpsstraat 51; C. Kort- van Dam, Haagweg 58. Utrecht. Frans Halsstr. 26bis; C. Neddermeijer, Da Costa- str. 49, Nijmegen. Daalseweg 380; Raden Mas. D. Tripudio. Rijnsburgerw. 22, In donesië; L. Neuburger-Bnl. O. Singel 2a. Oegstgeest, Willibrordl. 26; W. F. H En gels. Herengr. 60. Amerongen, Overstr. 17, A. J. H. Wachters, Breestr. 73a. Gronin gen. Schuitendiep 746; N. v. Ree. Rapen burg 12, 's-Gravenhage, Suezkade 58; B Famber, Korevaarstr. 23. 's-Graven- ige. Altingstr. 51; C. H. van Zeeland Hogewoerd 185a. Haarl. meer. Hutgslo- terdijk 281; G. W. C. A. Swart, Fruin- Maugham de zaak weet van de onvruchtbaarheid de tuin. weet ze de reden waardoor het leven binnenshuis niet tot bloei komt. Z* doet op haar manier toch haar best, maai het wil niet met Laurel, haar kleindoch ter die bij haar woont. Het is een wonder lijk meisje, die niet in de knoop zit, het is gewoon een knoedel, een onontwarbaar kluwen, waar Madrigal een draadje te pakken weet te krijgen en heel voor zichtig aan het ontwarren gaat. Die Madrigal, is ook niet brandschoon Wanneer ze kemt solliciteren naar de be trekking van ..juffrouw die op Laurel' moet passen, komt ze zo uit het gevang. Vijftien jaar heeft ze daar gezeten. Z* was ter dood veroordeeld, maar had gratie ontvangen, omdat haar zaak blijkbaar toch niet helemaal rond was. Ze heeft In die jaren de gevangenistuin onderhouden en dus verstand van tuinieren gekregen Een kennis die haar ln haar nieuwe be trekking goed te pas komt. Ze weet hoe men de tuin moet behandelen met blad- aarde en turfmolm, om er bloemen in te kunnen kweken. Ze weet ook hoe Laurel behandeld moet worden en ze weet het ver te brengen, dat dit kind van zestien jaar met haar moeder meegaat wan deze haar komt halen. In dit stuk heeft de schrijfster de dorre tuin genomen als symbool voor het leven van deze mensen, die op hun beurt symbool moeten zijn van aan bepaald* groepen van mensen wier leven, door welke oorzaak dan ook. onvruchtbaar li geworden Is miss Enid Bagnold hierin geslaagd? Naar onze mening slechts vo een klein gedeelte. De vergelijking v; de tuin met het leven is niet bepaald e. vondst, maar dat doet er ln dit geval minder toe, ofschoon het typerend is vc laan 9, Delft. Verwersdijk 20; E. J. Ze- venbergen-Schophuizen. Wasstr. 44, In donesië; G. G. J. v. d. Broek-v. Kesteren, Kam. Onneslaan 6. Haarl. meer. Ewijk- straat 25; H. J M. Bruins Slot, v. d. Brandelerkade 3, Haarlem. Tetterodestr. 109; J. M. J. Reijnders, Pioenhof 19. Brun- sum. Pr. Hendrikl. 151; J W. v. d. Weerd. Haagweg 172a. Wageningen. Pr. Mar grietplantsoen 19; M E. Ober. De Gene- stetstr 90. 's-Gravenhage. Zoutmanstr. 26b; A. Doove. C. Huygensl. 35. Schiedam. Nw. Haven 225; M. J Faase, Morssingel 8. Oss. Floraliastr. 39; F. T J. v. Peskl. Boerhaavelaan 49. Rotterdam. Dordtse- laan 58c; H P Vink. O.singel 18. 's-Gra- venhage. Vivienstr. 40; G. W. v. d Meer. Oostdw. grt. 18. Naarden. St. Annastr. 5; H. F. Hanno. O. Herengrt. 14, 's-Graven- hage. Zoutmanstr. 26b; A. M. Bik, Apoth dijk 30, Haarlem, le Hasselaerstr. 1; E. M. van Eek. O Rijn 25, Stad-Delden. Hengelo- sestr. 5; B. M. T. v. d. Lugt, Herengrt. 25, Voorburg, L. v. N. O. Einde 410; J. Deegeaars. Irenestr. 29a. Zaandam. H Gerhardstr 8; M. Zwart. Varkcnsmarkt 7. Eindhoven. Boschdijk 771; M. F. Wijn- tjes-Boekée. Plantsoen. Oegstgeest. Flo ralaan 59; J. Benschop, 3 Octoberstr. 61a, Eindhoven, Brugmanstr 2; S. B Colpa. J. v. Goijenkade 32. Leidschendam, Veur- se Achterweg 133; M G Bakker. W Sin gel 27. Katwijk. Drieplassenweg 17; T. Ykema. Heutlaan 31. Delft. Spoorsingel 61; J. Neuteboom. Vrouwenkerkhof 6. Am sterdam. Weesperzijde 110; F. J. de Boer. Herengracht 86, Amsterdam. Plantage Kerklaan 91; B v d Berg. Molenstr. 9. Ermelo. Veldwijk 75; D. v. Egmond. Fr. v Mierisstr. 24a, Katwijk. Zuidstr. 57b; A A. Spanjcrsberg. Koninginnelaan 66, Rotterdam, Nachtegaalplein 20a; G. J Spanjersberg-Scholtus, Koninginneln 66, Rotterdam. Vonder 44 J. E. de Koning. Rapenburg 131. Texel. Weverstr. IC Lange. Roodenburgerstr. 49. Devi Swaefkenstr. 43; M C. Zirkzee, Druiven- str. 9. Haarl meer, Llsserdijk 314d; H. W Breedveld. Marsweg 12a. Delft. Ternate- str. 125; H. B. H Geeraths. Calandstr 38. Lochem. Graaf Ottoweg 19; J. A. v. Gent. J. de Wittstr. 28. Oegstgeest. Rhijng.straat- eg 27; J M. J. Meijer. L. Mare 71a, Utrecht. Smeestr 65; S. Kukler. Haarl- straat 155. Voorschoten. Beresteymtr. 3; C. T. v. d. Linden. O. Rijn 44a, Leidschen dam. Tedingerstr 27; A P. Sep. Munni- enstr 94. Haarl meer. Lisserdijk 314d; C. Brasker, Evertscnstr. 42a, Hazers- 'oude. Torenstraat 20. het creatief vermogen van de schrijfster. Het blijft allemaal te klein van afme ting. Voor een symbool heeft men figuur nodig, die oprijst boven allen. Bij Enid Bagnold blijven het mensjes, rat wonderlijk, nooit en nergens groots. Haar goede ideeën zijn ook gezaaid in een grond die te onvruchtbaar Is om de vruchten voort te brengen die men verwacht De leden van het Rotterdams Toneel, di* dit stuk speelden als tweede abonnements voorstelling hadden geen gemakkelijk* taak. Dat men er niet in slaagde een vol komen gave opvoering te geven is ook voor een gedeelte niet hun schuld. Slechts door het eminente spel van Caro van Eyck werd Madrigal tot een symbo lische figuur. Wie zal het de jonge speel ster Marianne Rector kwalijk nemen, dat r in haar rol van Laurel niet in slaag de? Ze speelde de rol goed, met gevoel en ice, maar dat was ln dit geval net genoeg. n van Duinhoven als Maitland, de huisknecht was een uitstekend geslaagd type, maar ondanks de vele goede kwali teiten die zijn spel had, werd deze figuur omhoog gestuwd. Het bleef een zielig manneke. Ja, dan was er nog de gast, Loudi Nijhoff als mevrouw St. Maugham. We menen, dat hier de 'regie van Gerard Rckcrs. zich meer had moet laten gel den. Door de manier waarop Loudi Nijhoff haar rol speelde, kwam deze zo zeer in het blijspelvlak, soms zelfs tegen de klucht te liggen, dat deze sfeer grote gedeel- van het stuk overheerste. Zo zet men geen rol op in een stuk, dat een tragische Inslag heeft. Tussen het spel van Loudi Nijhoff en Caro van Eyck gaapte een kloof, die nergens werd overbrugd en was in de opvoering een dualisme, waaron der de eenheid van het ensemble leed. Aan het enthousiasme van de bezoekers deed het geen schade. Er was veel applaus r waren veel bloemen, en ieder had succes op zijn manier bevochten en dus verdiend. A. C. Bouwman Wij zijn 81m-r*1 wr». 1 pen best, wat de Olympiade voor de Jonge (en oudere) mensen van vandaag betekent Daarom brengen wjj ln bet kader van onze ..verjaardagsviering" «en speciale aan bieding van truien voor jongen* 'èn meisjes 1 met op de effen band over de borst de vijf Olympiade-ringen Vijf ringen, één ring voor leder werelddeel, dat is het symbool van de huldig* aamenwerking tussen de volken Gééf Uw kind zo'n trui de vaarwegvernauwing bij Zwammerdam. Daar ligt in een smalle Rijn-kromming 'n cude brug. De oostelijk daarvan gevestlg- industriën moeten hun achecpsvrach- n vóór de brug overslaan ln kleinere schepen of ze per as verder vervoeren. idaar, dat provinciale waterstaat ook die brug wil vervangen. Daarvoor moet evenwel veel overleg worden gepleegd, het hoogheemraadschap Rijnland en de gemeentebesturen van Zwammer dam, Alphen en Bodegraven. Rechttrekken De nieuwe brug sou Iels oostelijk van de huidige brug moeten komen. Dan kan de gevaarlijke en onoverslch- trlijkr kromming in de Rijn ter plaat se worden rechtgetrokken. Zwammerdam moet worden geraad pleegd. omdat de Bruggeatraat aldaar een doodlopende straat zal worden. Bodegra ven, omdat de afrit van de nieuwe brug in noordoostelijke richting op gebied van deze gemeente komt en Alphen aan den Rijn. omdat de oude brug deels op Alphens gebied ligt. Er worden reeds on derhandelingen gevoerd. De nieuwe brug moet beweegbaar zijn. Dwars ln Bodegraven zelf ligt in de oude brug nog een probleem dwars voor de schepen van 1000 ton Hier ls het vraagstuk zelf» dubbel moeilijk, omdat daar ook nog sluis ligt. Bodegraven werkt al 1 vraagstukken, niet om 1000-tonners ie kunnen doorlaten, maar om plaatselijke verkeersmoeilijkheden op te lossen. Het ls natuurlijk van belang, dat de Bodegraafse plannen worden gecom bineerd met de plannen van provin ciale waterstaat, vooral ook, omdat waterstaats plannen voor een hele streek van belang zijn. Vrij Voor Bodegraven zou het meest aanne melijke plan zijn een omleidingskanaal aan te leggen met aan weerszijden wegen, ten noordoosten van de gemeente. Dat zou dan 2.5 km lang en 34 m breed moeten worden. Men zou daarin de nieuwe sluis kunnen projecteren en er los- en laad plaatsen en industrieterreinen kunnen aanleggen. Over de sluis zou een nieuwe beweegbare brug kunnen worden ge bouwd. Het gebied tussen Rijn en omlei dingskanaal zou een nieuw centrum kun nen worden. Ten behoeve van het weg verkeer over de rijksweg ln de richting Woerden zou er ten westen van de be staande brug een nieuwe brug over de Oude Rijn moeten worden gebouwd. Als al deze verbeteringen zijn aangebracht en ook de oude brug te Nieuwer brug door een bredere zal zijn vervangen, zal de vaart tot Woerden vrij zijn voor schepen tot 1000 ton. AGENDA VOOR LEIDEN De Doelen, 8 uur: genootschap Neder- land-Engeland afdeling Lelden, Mrs F.dw. Stirling over „Post war dramatists"; 7.30 ur: algemene vergadering. Zuiderkerk, 8 uur: Chr. Film-actie ver toont „Jeugd in de branding". Café Aniba, Herenstraat, 8 uur: leden vergadering Leidse tuiniers- en bloemis tenvereniging „Door eendracht verbon- Recreatiezaal van „Ergon Electric", Uiterstegracht lb. 8 uur kringbijeen komst Broederschap van oud-padvinders kring Rijnland, J. Donkers over „Folk lore". Het Gulden Vlies, 8 uur: Leids Schaak genootschap, simultaanséance van inter nationale grootmeester Panno (uit Argen tinië) aan veertig borden. Foyer stadsgehoorzaal, door P. N. Windmeyer r over Damascus, Athene K. en O. ur: causerie kleurenfilm vanaf f 12,95 met een kleine prijsstijging per maat Hoorlemmersfroat ho«k Donkersfeeg - Leiden Verplichte kasreserve der banken bij de ed Bank tegelijkertijd met disconto- verhoging verlaagd van 9 tot 7 pet, d.w.z. 450 miljoen tot 350 min. Schouwburg, 8 uur Leidse sehouwburg- •renlging. abonnementsvoorstelling door Rotterdams Toneel., opvoering van „D* Kalktuin" van Eqid Bagnold. Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: lust rum concert Alma Materkoor, werken van Verdi en Handel. Aula gymnasium Fruinlaan, 8 uur: Leld- commissie voor internationale samen werking, mr. A. W. Kist over „Wat doen de jarige naties voor hun broeder Afri ka?". met films (t.g.v. de verjaardag van do Ver. Naties). Juridisch studiecentrum Gravensteen, 8 uur: Vereniging voor internationale Rechtsorde, mr. dr. E. P. Verkerk te Bos koop over „Hebben de Ver. Naties nog betekenis?" en prof. dr. C. C. Berg over „De nieuwe koers ln de Unesco". Antonlus-clubhuis Mare, 8 uur: afd. Leiden Ned. Vereniging van Huisvrou wen. extra voorstelling van het marionet tentheater van Don Vermelre. Rijksmuseum voor geologie en minera logie. 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned Na tuurhistorische Vereniging, o.m. demon stratie van de Eemfossielen uit de Am sterdamse bodem. De Kleine Burcht, 8 uur: Leidse ver eniging van postzegelverzamelaar» Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: „Aard en toepassing van kunststoffen" door dr. P. Platzek en J. van der Ven. voor K. en O. Marekerk, 8 uur: bijzondere samen komst Herv wijkgemeente Molenwijk, spr. ds. Van der Wiel, zang van „Musica" i muziek van bazuinen en orgel. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: eerste concert in „meesterserie" door het Rott. Phllh. Or kest. solist: Rlcardo Odnoposoff, viool. i d e r d o r p, Irene, 8 uur: kringver gadering van Geref. mannenverenigingen. Tentoonstelling Oegstgeest. Boonstraat 13 (Studio 13): •ntoon«telling van werk van Daan en Lenla de Vries te Schionrewoerd (tot 7 ovember). Apotheken De avond- en nachtdlenat van de apo theken wordt waargenomen door apotheek Kok. Rapenburg 9. tel 24807 en door apo theek „Tot hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3