Vlees hooit erbij Aspirin*) Brand in de sociëteit Minerva krachtig bedwongen y Daan en Lenie de Vries houden expositie in studio 13 Oogstfeest Herv. zondagsschool bij ouden van dagen Hoge besommingen en vlotte handel hand-in-hand SPRINGBOK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 22 OKTOBER 1956 Zondagmorgen half 8 Onderin de liftkoker was motor warmgelopen (Van een onzer verslaggevers) T~\E BRANDWEERMAN VAN DEN BERG zag zich gistermorgen genood- zaakt, de rust van de vroege zondagmorgen, die in Leiden nog zo dorps aandoet, te verstoren. Toen hij om tien voor half 8 op weg naar zijn dienst in de brandweerkazerne' de Vrouwensteeg passeerde, kwahnen er rookwolkjes uit de sociëteit „Minerva", waarvan de achterkant aan deze steeg grenst. Van den Berg haastte zich naar een telefoon en waarschuwde zijn collega's, die na weinig minuten met twee autospuiten en een ladder wagen aanwezig warén. van Sempre Crescendo op de bovenver dieping is gespaard gebleven. Er heeft daar wel een dikke rook gehangen, even als dp de zolder. Daar heeft brandweer man Van den Berg ook de rookkringen uit het gebouw zien komen. Volgens een kel ner van een bij de sociëteit staande café restaurant, die door de Vrouwensteeg had gefietst, was er om 7 minuten over 7 nog niets te zien. Dertien minuten later kwam Van den Berg langs, wat wel zeer geluk kig is, als men bedenkt, dat er op zondag morgen om half 8 haast nog geen mens Er is altijd, dag en nacht, personeel in de studentensociëteit, maar van zaterdag op zondag van 4 tot 8 uur in de regel niet. De laatste studenten hadden om een uur of vier hun kamer ergens in de stad weer opgezocht en het dienstdoende personeel van het gebouw was een half uur later vertrokken. De deuren gingen uiteraard alle op slot. De brandweer kwam dan ook voor een gesloten gebouw. Men had onmiddellijk in de gaten, dat het vuur aan de achter kant moest zitten, in de buurt van de Vrouwensteeg. Met een paar slangen wer den daar ruiten kapotgeslagen en toen stonden de brandweerlieden tegenover een dikke rook, waaruit spoedig vlammen te voorschijn kwamen. Warme motor In de rechter-achterhoek van de sociëteit ts een lift om eterr van de kelder naar de verschillende verdiepingen te brengen. De commandant van de brandweer, de heer Hagedoorn, kon ons na de blussing zeggen, dat onderin de liftkoker een elek tromotor was warmgelopen en dat de hitte zich aan de omgeving had meege deeld. De brandweer zag het direct, dat hier met alle kracht moest worden inge grepen, wilde het vuur, dat mede door het dicht zijn van alle ramen zich nog tot de liftkoker had beperkt, niet overslaan naar de zalen. De hele koker, over drie ver diepingen, stond in brand. Het blussings- werk was nog maar net begonnen, toen de derde autospuit werd ingezet. De brandweer viel eerst in de kelder en daarna op de begane grond het vuur aan. Na twintig minuten kon worden gemeld, dat men de brand had omsingeld. Het ge vaar voor uitbreiding, dat er zeker is geweest, was toen geweken. Schade De schade betreft alleen de liftkoker en enkele vertrekken, die daar vlakbij liggen De bijkeuken is geheel uitgebrand, terwijl de „nachtkroeg" ernstig geblakerd is. Van het meubilair dat daar stond, zal weinig meer gebruikt kunnen worden. De kamer t is. Wie mocht denken dat honderden stu denten met doffe ogen lijdelijk hebben staan afwachten of die Leidse brandweer hun domein al dan nie4 zou weten te red den. dan wel dat een gelijk aantal in. aan en op de soos halsbrekend» toeren heeft gemaakt om de glorie van het behoud uit het vuur te slepen, is ernaast. We heb- q er maar een paar geteld en die waren nog qualitate qua. als lid van de socië teitscommissie. Ze waren door de politie uit bed gebeld. In de Vrouwensteeg hingen een paar burgers in nachtgewaad uit de ramen en een enkele op Aalmarkt en Breestraat pas serende fietser stapte even af. De stad bleef sluimeren en zag na het ontwaken een onbewogen sociëteit, waarin gelukkig betrekkelijk weinig schade is aangericht. Op de Breestraat stonden een twintig nieuwsgierigen. Verscheidene vertrekken in het sociëteitsgebouw zijn ern stig door het vuur aangetast. Leden van de sociëteitscom missie maken, voorzover dat gistermorgen ging, in de keu ken de balans op. Op de foto staat ook (met donkere huids kleur) de sociëteitsbediende Dolf del Prado, die al vele ja-» ren aan de soos verbonden is. Foto N. van der Horst. Feest en prijzen bij „Onze Tuin" Zaterdagavond had in de foyer van c gehoorzaal de prijsuitreiking plaats va de tuinwedsrtrijd 1956. die de vereniging „Onze Tuin", uitgaande van de woning bouwvereniging „Ons Doel", had georga niseerd. Aan de uitreiking ging een feest avond vooraf, die werd verzorgd door Joop Crama'e cabaret. Voorzitter P. Verver heette speciaal het erelid Neuteboom welkom- De heei Joh. Jonker deelde de prijzen uit, vijf eerste, vijftien tweede, zesendertig derde en zes vierde. Hij weet het grote aantal derde prijzen aan de minder goede z« Er was ook een teruggang in het aantal deelnemers te constateren. Een L.D.- beker werd gewonnen door de heer Th. B. Kapaan. De vijf winnaars^ van de eerste prijzen zijn: 1. Th. B. Kapaan; 2. P. C. Kapaan; 3. U. Renee; 4. A. de ia Court; 5. H. IJzer- De jury bestond uit de heren Jon ker, J. van der Berg en P. Verver. Joop Crama bracht er deze avond stemming De conférences van Eddy Thoen wai echter af en toe banaal. Echte vrolijkheid sluit nog altijd banaliteit uit. Veertig jaar bij N.V. Van Cranenburgh Zaterdagmorgen is bij de N.V. Van Cra nenburgh en Heringa te Leiden de heer Wassenaar. Ringdijk 14. gehuldigd -band met het feit. dat hij 40 jaar :e onderneming werkzaam was. De heer Wassenaar, die wolscheider is, werd in de directiekamer ontvangen en toegesproken door de directeur, de heer J. W. Heringa, die zijn waardering uitte voor het werk an de jubilaris en hem daarna eer •henk onder couvert overhandigde. De jubilaris werd verder toegesproken door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer H. Vogelenzang, die eveneem geschenk onder couvert gaf. Mevrouw Wassenaar kreeg van hem bloemen. Ten slotte was men enige tijd gezellig bijeen. Herstel Lodewijkskerk Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor in de kosten van de restauratie van d< Lodewijkskerk aan de SteenschuQr vijf tien procent bij te dragen dat is f 27.000. Het college stelt voor. aan de gemeente Leiden een subsidie te verlenen in de kos ten van herstel van de toren, die eigen dom is van de gemeente. Ook hier wordt 15 procent voorgesteld, f 8460. Voor het orgel wordt 10 procenit ge vraagd: f 1040. Ambtsaanvaarding dr. J. A. Cohen Vrijdagmiddag 26 oktober om 4 uuii hoopt dr. J. A. Cohen, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit dei geneeskunde, zijn ambt openlijk aanvaar den door het uitspreken van een rede in het groot auditorium. NEEM MORGEN HEERLIJK GEHAKT het is voordelig en smaakt bij elke groente Hoe 't ook zij: Oegstgeest SCHOONREWOERD ligt bij Leerdam in de buurt; uit dit landelijke plaatsje stamt het zilver- en kopersmeedwerk en komen de wand kleden, die op het ogenblik bij mevrouw Eli Kokke in Qegstgeest tentoon gesteld worden. Het is de tweede expositie, die in Studio 13 aan de Boon straat gehouden wordt, en zij zal zeker zoveel bezoekers trekken als de eerste Het smeedwerk en de wandkleden zijn in het echtpaar Daan en Lenie de Vries, it oorspronkelijk de schilderkunst be oefende. Sinds een jaar of zes echter houdt het zich bezig met beide genoemde takken „Furioso" voor orkest van Lieber- mann. (NCRV 21.55 uur) De Zwitserse componist Rolf Lieber- mann werd in 1910 in Zurich geboren en studeerde aanvankelijk rechten. De mu ziek toon het en Herman Scherchen werd zyn leraar voor directie en Wladimir Vogel voor compositie. Zijn roem als com ponist begon in 1943 met de „Polyphonen Studiën", die in Bern werden uitgevoerd. Daarna werd werk van hem op verschil lende muziekfeesten gebracht, in 1954 nog zjjn opera „Penelope" in Salzburg. Hij is thans programmaleider van het Radio orkest Bcromünster. Naast zjjn dramati sche talenten, toonde hij ook grote be kwaamheid in de 12-toontechniek. In zgn orkestwerk „Furioso" hoort men Lieber- monn'j onstuimige vitaliteit het oest. Het driedelige stuk met de delen Allegro- vivace. Andante en Allegro-vivace, is ge bouwd op twee verschillende twaalftoon- rijen, die in de reprise contrasteren en eindelijk samengaan. Men moet echter niet de experimentele 12-toontechniek van Schönberg hierbij denken, want Lieber- mann heeft het alles veel begrijpelijker ook persoonlijker geschapen en is bot'i dien van een bepaald tonaliteitsbeorip uitgegaan. De uitvoering geschiedt door het Rias-Symfonie-orkest uit Berlijn o.l. Ferenc Fricsay. De binnenbrand in de studentensociëteit Minerva werd van de Vrouwensteeg uit aangepakt, eerst de kelder, toen de begane grond, de nachtkroeg, de bijkeuken en de zolder De steeg kon spuiten en mate riaal maar nèt verwerken. Foto Bleuzé van kunstnijverheid, daarbij het schep pende element uiteraard niet verwaarlo zend; want zonder dat zou men alleen nijverheid kunnen spreken. Toch laten we maar beginnen met het te zeggen! zijn de meeste sieraden wei nig persoonlijk. Men zou ze (in lekenter- minologie) een soort draadconstructies kunnen noemen en met ziet ze tegen woordig vrijwel algemeen, ja zelfs in bazaargoed. Enkele stuks echter zijn erbij, die smaakvolle vondsten genoemd kunnen worden, terwijl de afwerking van élle sieraden technisch uiterst verantwoord is. Maar de voornaamste reden, men met een tevreden gevoel bij Kokke vandaan zal gaan, is de kennis making met de gesmede (of beter: gesol deerde) „draad-schilderijtjes". (Er is nog geen goede benaming voor deze „plastiek- gevonden.) En vooral de kennis making met de wandkleden zal geen desil lusie betekenen. Het archaïsche karakter van de draad- plastiekjes zó zullen we ze nu maar len geheel aansluitend op de hui dige mode-stroming in de beeldende kunst, volgt hier volkomen logisch uit het ge bruik van het materiaal; en daarom heeft Hoofdpijn Reumatiek Verkoudheid Neem geen risico's als U een middel nodig hebt tegen hoofdpijn, reumatiek of verkoudheid. Vraag Aspirjn want wie Aspirin gebruikt, heeft de zekerheid dat dit een snelwerkend, onschadelijk middel is dat door zuivere en constante samenstel ling telkenmale zijn onfeilbare werking bewijst. Verlang de kwaliteitsgarantie die het merk Aspirin*) en Het Bayerkruis U bieden. Er bestsst geen Aspirin zonder Bsyerkruis. Gedeponeerd handelsmerk Aangespoelde flesjes bevatten penicilline De vele flesjes, die de laatste weken op de stranden van de Waddeneilanden zijn gevonden bleken penicilline te bevatten. Ten aanzien van de herkomst tast r nog in het duister. Restauratie aan het Rapenburg Het pand Rapenburg 6, het Prytaneum, dat eigendom is van de stichting „Leids universiteitsfonds", staat in de steigers. Lekkage als gevolg van het verteerd zijn het houtwerk aan het dak en lood van de goten en het losraken i uit de gevel maakten restauratie dringend nodig. In de op 82.428 geraamde ;n is een rijkssubsidie van vijftig pro cent verleend. Ged. Staten willen vijftien procent bijdragen, tot een bedrag i 12.364. i het gebouw der Bibliotheca Thysiana aan het Rapenburg (25) kost 54.000. Het rijk heeft een sub- 65 procent verleend. Ged. Staten hebben het aandeel van de provincie op 15 procent gesteld, ofwel 8100. De wandkleden zijn versierd met •n, samengesteld uit verschillende n lapjes, die er soms met een andere ,eur draad opgestikt zijn. het zoge naamde appliqué-werk. In deze wandkle- n uit zich de schildematuur, niet alleen de volkomen verantwoorde vormgeving, »ar ook in de keuze van de kleuren, die wel bijzonder smaakvol is. Héél mooi sfeer vonden wij „Tristan en Isolde' .Adam en Eva". Het echtpaar exposeerde al eerder bij Van Meurs in Amsterdam, in het Nieuw Religieus Museum in Utrecht Delft bij Scheppend Ambacht. De tentoonstelling is op werkdagen open van 9 tot 6 uur, dinsdags van 9 tot 1 Zij duurt tot en met 7 november. C. Th. Wilbert-Relsberman Fruit naar KaarsenmaUerstraat De oudste kinderen van de Hervormde zondagsschool Daniël Chantepie de la Saussaye hebben gisteravond in de kerkzaal van het Hervormd tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakersstraat hun jaarlijkse oogst feest gevierd. Tijdens de bijeenkomst brachten ruim veertig meisjes en jongens hun gaven, in de vorm van fruit, naar de oogsttafel. waren prachtige mandjes bij, die de kinderen zelf hadden opgemaakt en sierd met herfstbloemen. De heer A. La gerwerf had de leiding en vertelde oogstverhaal. Henk Mattheüs bespeelde het orgel. Aan het eind van de bijeen komst dankte de directeur van het tehuis, de heer J. Kooij, voor het mooie feest, dat bij de bewoners dankbare herinneringen heeft achtergelaten. Het fruit werd de heer Kooy aangeboden voor gebruik in het tehuis. Als slot zongen allen spontaan het .Daar ruist langs de wolken". De klnde- in werd een traktatie aangeboden. Na afloop bleef het personeel van de zondagsschool nog enige tijd met de direc tie van het tehuis bijeen om over beider werk te vertellen. Zondag. 28 oktober, zal deze zondagsschool met de jongere deren een gezinsbijeenkomst houden in de aula van de Hervormde u.l.o.-school de Asserstraat. Dat begint om half 5. Mej. Zilverentant zal de bijeenkomst leiden mej. Broers vertelt een verhaal. De bijeen komst is uiteraard in de eerste plaats be doeld voor de ouders van de kinderen, die de zondagsschool bezoeken, om hen in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de wijze, waarop de zondagsschool de godsdienstige opvoeding van het kind Leidse smalfilmers in Gent De Leidse filmers onderhonden herte- l(Jke betrekkinnen met de Oost-Vlaamse Amateur-Kineasten (OVAKI). Na een ge zamenlijke maaltijd trok men raterdac- avond naar het vaste clublokaal van de Gentse cienasten, waar tien films werden geprojecteerd. De heer P Moens liet op 8 mm (kleu ren) rien: Holland. Grent en Gentse Flo- raliën. Uit zijn werk komt rust en klaar heid naar voren. De heer J. v. d. Vijver wekte belangstel ling voor de architectuur rond de Grote Markt te Brussel en de heer Dedeken toonde een buitengewoon goede 16 mm- kleurenfilm van Amerika, waarin het stadsleven van New York. Washington en San Francisco een dikwijls beklemmende indruk bij de toeschouwers achterliet De heer G. Langie, die reeds eerder in Leiden een stukje Gents volksleven Het zien met zÜn film Bruine Bonen, toonde nu ook het bijzondere van het Vlaamse plezier- en ruziemaken in de films: Auto stop (liften), Een Plesante Uitstap en Het Zee verlof. De heer G. Bussens behaalde de groot ste waardering, en wel met zijn 16 mm- films: Le Petit Trann en Wait and See. De eerste gaf op kunstziruige wijze de laatste tocht weer van het lokaalreintje Looke- renGent en in de tekenfilm Wait and See kwamen met kleurenlijnen en vlak ken drie katten tot leven op het ritme van een Amerikaans Hedje. Voorzitter Herman Kleibrtavk dankte voor het veelzijdige en van grote activi teit getuigende programma. Volgend jaar komen de Gentenaren weer naar het Leidse filmwerk kijken. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Schouwburg, 8 uur. Leidse schouw burgvereniging, abonnrments voorstelling door Rotterdamsch Toneel, opvoering van „De Kalktuin" van Enid Bagnold. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur-Fo tografen-Vereniging; bespreking foto collectie C van de bondswedstrijden 1556. Rehoboth. 8 uur: afd. Leiden Chr. Hist. Unie. spreker- H. W Tilanus (Den Haag). De Doelen, 8 uur: genootschap Neder- land-Engeland afdeling Leiden. Mrs Edw. Stirling over „Post war dramatists"; 7.30 uur: algemene vergadering. Zuiderkerk. 8 uur: Chr. Film-actie ver toont .Jeugd ln de branding". Café Aniba, Herenstraat, 8 uur: leden vergadering Leidse tuiniers- en bloemis tenvereniging „Door eendracht verbon den". Recreatiezaal van „Ergon Electric", Uiterstegracht lb. 8 uur: kringbijeen komst Broederschap van oud-padvinders kring Rijnland. J. Donkers over „Folk lore". Het Gulden Vlies, 8 uur: Leids Schaak genootschap. simultaanséance van inter nationale grootmeester Panno (uit Argen tinië) aan veertig borden. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: causerie door P. N. Windmeyer met kleurenfilm over Damascus, Athene en Rome. voor K. en O. Schouwburg. 8 uur Leidse schouwburg- vereniging. abonnementsvoorstelling door Rotterdams Toneel., opvoering van „De Kalktuin" van Enid Bagnold. Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: lustrumconcert Alma Materkoor. werken van Verdi en Hëndel. Aula gymnasium Fruinlaan, 8 uur: Leid se commissie voor Internationale samen werking, mr. A. W. Kist over „Wat doen de jarige naties voor hun broeder Afri ka?". met films (t.g.v. de verjaardag van de Ver. Naties). Juridisch studiecentrum Gravensteen, 8 uur: Vereniging voor international* Rechtsorde, mr dr. E. P. Verkerk te Bos koop over „Hebben de Ver. Naties nog betekenis?" en prof. dr. C. C. Berg over „De nieuwe koers in de Unesco". Antonius-clubhuis Mare, 8 uur: afd. Leiden Ned. Vereniging van Huisvrou wen. extra voorstelling van het marionet tentheater van Don Vermelre. Rijksmuseum voor geologie en minera logie. 8 uur: afd Leiden Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, om. demon stratie van de Eemfossielen uit d« Am sterdamse bodem. De Kleine Burcht, 8 uur: Leidde ver eniging van postzegelverzamelaars. Snouck Hungronjehuis, 8 uur: „Aard en toepassing van kunststoffen" door dr. P. Platzek en J. van der Ven. voor K. en O. Tentoonstelling Oegstgeest. Boonstreat 13 (Studio 13): 'entoonstelling van werk van Daan en Lenie de Vries te Schoonrewoerd (tot 7 november). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807 en door apo theek „Tot hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060. Subsidie rectorspoortje Zoals bekend, as het rectorspoortje van de voormalige Latijnse school te Leiden •gebracht naar het Gravensteen, zijde Gerecht. De kosten van restauratie en erbrenging zijn f8000 Ged. Staten stel len de Prov Staten voor, een subsidie van 15 procent te verlenen, dat ia f 1200. Visser ij golf De tweede succesweek is afgesloten en het werd weer voor beide partijen aan weerskanten van de IJmuidense vissershaven een periode, die zich kenmerkte door hoge besommingen enerzijds en vlotte handel anderzijds. Er werden niet die topprijzen geboekt van een week daarvoor, maar de Herman mocht er met zijn 39.720 toch best zijn en de Tzonne, Abraham, Vios, Caroline, Allanwater en Curasao voeren met de Norma en de Dirkje vrolijk mee in zijn hekwater. woensdag de situatie kon bekijken, ra! menige handelaar zichzelf in gedachten de hand hebben gedrukt als hij er zonder al te ernstige kleerscheuren af gekomen was Maar doordat er tegen het eind van de week maar weinig aanvoer was, bleef de prijs aan de hoge kant. omdat 'ieder een zijn klanten toch nog wel wat gunde. De fikse aanvoeren van fijnvia ln Oostende en Zeebrugge maakten het woensdag nodig, dat de Nederlandse prijs zich aanpastte bij de Belgische en bij een aanvoer van rond 25.000 kilo in de laatste drie dagen van de week. bleef deze dan ook op een lager niveau hangen, dan men gewend was. Het haringseizoen is ln Breskens schuch ter begonnen. Woensdag een eerste aan- voertje van 3000 kilo. De prijs van de kanaalharing schommelde om de f 0.40 per kilo. maar daar er een goede dertig shce- pen heen zijn, zal het de komende dagen wel beter vlotten. Bovendien gaan er nog eens veertig vaartuigen deze herfstgrond- tes opzoeken. De koelhuizen kregen het eveneens druk De prachtige makreel, die IJmuiden heeft zien aanvoeren, kwam, zodra de koers f 24 tot f 26 gaat belopen, ook nu weer in d< kou terecht en de enige zorg lijkt ons b bestaan uit de calculatie van de prijs ovei maand of drie, vier, als de aankoop- kosten. de vrieskosten en de expediaie het dan schaarse prod ukt er uit moeten komen. De haring bleef oeratevig in de markt liggen. Of het nu een maandag of terdag is. de kwaliteit lijkt de enige prijsbcpalende factor te blijven en vooi f 19 tot f21 Is er een mooi kistje zeeban ket weg te werken. Hoezeer hieraan d« export debet is, kan worden geconsta teerd aan de laadpcrrons en bij de expe ditiebedrijven. die grote partijen verss haring voor buitenflandse klanten te erken krijgen. Hoewel er. belangrijk minder schelvis aangevoerd is dan een week tevoren, de afgelopen week bepaald geen dure schelvistijd. Het scheelde maandag alleen kleine 2000 kisten, maar niettemin bleef de koers op een redelijk niveau han gen, zelfs toen woensdag en donderdag aanvoer van de piepers bijvoorbeeld eind onder die van zeven dagen daar- Weef. Vrijdag gingen de visjes de Van Hattem zelfs tot een f 14 per kist zaterdag bracht de trawlerbraad het niet hoger dan tot een guldi of 15, terwijl het allerbeste spul van loggers daar maar een paar gulden bo venuit kon komen. Gepeperd De schaarste aan kabeljauw en gul dreef de opbrengst Inmiddels wofl behoorlijk op. •as wat Import uit Denemarken en Duitsland, waardoor men niet helemaal knel liep, anders was de koers ongetwij feld nog een stuk steviger geworden. Ook de kool bleef gepeperd tot en met derdag. wat echter vrijdag over was. want toen zakte de prijs van de hoge f 80 tol f 100 naar een goede f 85. Ook hieraan as wat import uit België mede debet. De berichten over de marges op de aar Engeland verzonden schollen zijn be paald niet hoopgevend geweest Toen Noors protest Ingediend te Washington ..en verhoging van Am. Invoerrechten p verse en bevroren vis met 50 procent. 'n Moscatel Zoete, rode Kaapse

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3