Europeanen leven niet rustig in Egypte langer Duim omhoog voor de mooie legerplaats Budel! Bestelling op een goecle serie dagblad-artikelen Rusland en Japan: oorlog meer geen „Kan ik hier nog eens een keer terugkomen V vroeg soldaat Steun voor Jordanië in de Veiligheidsraad 5 ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 Uit het land van Nasser (I) NICOSIA, oktober TK BEN BLIJ UIT EGYPTE TE ZIJN. Toen ik, op weg naar Cyprus, hoog in de lucht, de zeegrens van het rijk der Nijl passeerde, had ik het ge voel een bezet land te verlaten. De druk, waaraan ik zes weken lang had blootgestaan, de ergernis, die ik had ondervonden en de waakzaamheid die ik voortdurend in acht had moeten nemen, vielen als een last van me af. Voor het eerst kon ik weer zeggen wat ik wilde, voor het eerst ook kon ik weer precies schrijven waar het op stond. Ik hoefde geen geheime agenten meer van me af te schudden, niet langer de censuur met alle mogelijke middelen te ontduiken en niet voortdurend op mijn qui vive te zijn voor mensen, die tot taak hebben de buitenlandse journalist een rad voor de ogen te draaien. Behalve voor bedelaars en al die an dere duizenden lieden, die aan de zelf kant van de Egyptischesamenleving wonen, is de westerling in het militaire rijk van Nasser bijna een ongewenste vreemdeling geworden. De door de 6taat verordinèeerde pers, de films en de aanplakbiljetten hebben hem de personi ficatie van het imperialisme gemaakt. Hij ós de man. die op de nek van zijn mede mensen wenst te staan, die onderdruk kingsmethoden toepast om zichzelf te ver rijken. Zijn gouden koloniale tijdperk zal hij nooit kunnen vergeten en hij zal al weer proberen zijn vroegere positie te herwinnen. BESCHAMEND GEDRAG '"POEN DE SUEZK AN AALCRISIS een •goede maand geleden 'haar hoogte punt had bereikt, kon men aan het ge drag van de massa op straat goed mer ken, dat het door de regering ingegoten gif aan het werken was. De blanke werd met vijandige blikken opgenomen, her haaldelijk het voorwerp van spot ge maakt en nagestaard, alsof hij een be zienswaardigheid was. Jonge knapen botsten in drukke stra ten opzettelijk tegen hem op en bij he' oversteken van een straat, wat op zich zelf al een levensgevaarlijk karwei ir Egypte is. moest hij dubbel op zijn hoede zijn. omdat er taxichauffeurs waren, die niet aarzelden op hem in te rijden. In het gekrioel van een overvolle bus heb ik het meegemaakt, dat een jongen van een jaar of veertien net zo lang met een kan water manoeuvreerde, tot hij haar boven het hoofd van een Europese kon uitgieten. De dame protesteerde hef tig, maar haar stem ging verloren in het brullend gelach van haar medepassa giers, die niet tot bedaren te brengen vrij- Bovendien: w toestanden hier De man lachte zoals het water rimpelt. ..U begrijpt me verkeerd", verklaar de hij. ..Ik vraag niet of h goede arti kelen wilt schrijven, ik bestel ze bv rom W'lt u gunstige ar- land hebben? Zijn de usdanig, dat men er geen olievlek op wilde en verzocht om de nodige papieren en de gebruikelijke medewerking. ..Wij nodigen u uit de gast van de re gering te zijn," zei toen plotseling de func tionaris. die me had rondgeleid, nadat hij ruggespraak met zijn chef had gehouden. „Als u even uw aanvraagformulier wilt ondertekenen, is alles meteen in orde ..Aanvraagformulier? Welk aanvraag formulier?" vroeg 's verbaasd. ..Dit." antwoordde de man, een papier uit mijn dossier lichtend. Het bleek, dat alle vragen al waren ingevuld en dat ik alleen nog maar behoefde te onderteke- „Nu n goed luisteren, zoetelijk. ,,In een ii zijn gastvrijheid glimlachte ik land. dat bekend staat o verschil bestaat tussen gastvrijheid, die aangeboden wordt» en gastvrijheid, waar men om vraagt?" „Het is een formaliteit", zei de man. niet van zijn stuk te brengen. „Zuiver een for- ,.k houd niet van dit soort formalitei ten". verklaarde ik. nog steeds trachtend beleefd te blijven. „Ze hebben in feite pre cies hetzelfde effect als het aanbod van gisteren ..Het is uw eigen wens", klonk het ten slotte koel. ..Wij willen u natuurlijk niets opdringen. De Nijlschippers zijn volleerde zeilers. Wanneer ze met grote meiheid over het water scheren, houden ze soms de schoot tussen dc tanden. Van dat moment af heb ik geen medewerking van het ministerie van Voorlichting ondervonden, behalve als men alsnog meende mij voor het propagandawagentje van Nasser te kunnen spannen. Van dat moment af ook werd ik door een geheime agent gevolgd, die een ontstellend grote amateur bleek te zijn, maar daar over in een volgend artikel. Een krakende mast en een zeil vol gaten, maar het i uitstekend. den te fotograferen zonder risico's te lopen. Ik heb zelf de allerminst plezierige ervaring gehad, dat, toen ik op het Be- vrijdmgsplein van Caï-ro mijn camera voor een plaatje van het regeringsgebouw wilde instellen, er zeker twintig mensen voor mijn lens gingen staan. ,.Ga opzij, alsjeblieft!" zei ik geërgerd, maar niemand verroerde een vin. Toen ik ten einde raad een andere plek op zocht, volgde het hinderlijke groepje me op de voet en zwijgend herhaalde zich hetzelfde spelletje. Een politieman kwam ten slotte op me af kennelijk gewaarschuwd door een der „patriotten" en na een lang durige uitleg mijnerzijds kreeg ik verlof de onschuldige foto te nemen. De mensen, die nu vele rijen d*k om me heen ston den. kregen bevel zich te verspreiden. Maar toen ik had afgedrukt, ging er een luid gejoel uit hun midden op. terwijl mij. hij het weggaan, alle mogelijke-Arabische scheldwoorden werden nageslingerd. VREEMDE KOOP TJET IS OVERIGENS opmerkelijk hoe- veel waarde Egypte aan propaganda in het westen hecht, ondanks zijn dage lijkse tirades tegen de blanke wereld. In het land van Nasser heeft men blijkbaar bijzonder lange tenen en er zijn maar weinig Egyptenaren, die kunnen verdra gen.. dat ze in het buitenlan voor hun daden worden gekritiseerd. Men kan dit als een uiting van overdreven patriottis me zien. gepaard gaande met een minder waardigheidscomplex, dat het kenmerk van bijna ulle jonge naties is. De Egypte naar is beledigd, als men iets ten nadele van zijn land zegt, het kan niet schelen op welke afstand dit gebeurt. De eerste dag, dat ik in Egypte werd ik al in de gelegenheid gesteld iets van dit nationaal zelfrespekt te proeven. Toen ik bezig was mijn eerste contacten te leggen en bij een officier kwam. die mij waarschijnlijk zou kunnen Helpen, deed deze mij het voorstel „een serie goede artikelen" tegen een hoog honora rium over Egypte te schrijven „Ik word «1 voro mijn artikelen be taald", zei ik zo vriendelijk mogelijk. u En ik betaal 11 er voor. gewoon alsof ik iets gekocht heb „Het spijt me werkelijk, meneer, antwoordde ik. maar ik ben niet in de gelegenheid u iets te verkopenIk geloof, eerlijk gezegd, dat u op het verkeerde adres bent Waarom schrijft u niet naar mijn directie met het ver zoek een paar pagina s artikelen in op voordeel hiervan is, dat u ze zelf schrijven kunt. U kunt er ook alle ge wenste foto's b{) doen op voorwaarde, dat ze eeA fatsoenlijke strekking »e verleider hield nog even aan, maar toen ik hem iets over de ethiek van de vrije pers verteld had en hem er ook op gewezen had. dat het westen omkoperij anders benadert dan het oosten, zag hij wel in, dat het onverstandig was op dit stramien voort te borduren. Hij brak het gesprek tenminste af, of beter: hij begon over meer onschuldige dingen te praten. EEN ANDERE PIJL ting oplichting, zeggen de buitenlandse journalisten in Cairo dat, op dat van Buitenlandse Zaken na, het grootste de partement van de regering van Nasser is. Ik werd naar verschillende afdelingen ge voerd gaf mijn wensen te kennen, vertel de hoe lang ik ongeveer in Egypte blijven «.|*'OHhoo.U Niet onder woorden te brengen, wat u denk», wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u - bij kil en vochtig weer op de meesh ongewenste m momenten gebeuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de metaaldelen van de carburateur sterk af. B'j dergeli|ke weersomstandigheden slaat de waterdamp uit de lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgenminder motorvermogen, hoger benzineverbruik en afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine 3 bij uitnemendheid met een speciaal „anti stalling" j ngrediënt tegen ijsvorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzineverbruik en de motor slaat niet af. WINTER GRADE stop bij de blauw/witte Esso pompen Met Esso bent U beter uit! De „buddy sent Mocht minister dat wel verbieden Tien gulden boete of één dag hechtenis eiste gisteren de officier van justitie te n tegen de bromfietseigenaar J. V. te Diever, die een bromfiets had bereden een zadel dat niet aan de voor schriften voldeed. Op 27 augustus stelde minister Algera ist, dat in de bepalingen ten aanzien an de z.g. buddy-seat het woord „bruik baar" werd veranderd in „gebruikelijk", ij het opmaken van het proces-verbaal van de mening uitgegaan dat de bromfiets nu ondergebracht moest wor- in de categorie motorrijwielen, waar- J. V. met de vereiste papieren bezat. Kantonrechters te Hilversum en Meppel hebben r?eds in uitspraken vastgesteld dat de minister geen eisen had mogen stellen aan het zadel omdat dit niet be hoort tot het rijwiel als zodanig. De of ficier van justitie te Assen was het hier mee niet eens en meende dat het zadel wel degelijk tot de bouw van een rijwiel behoort. Nu is voorgeschreven dat op een brom fiets een voor een rijwiel gebruikt zadel moet zijn gemonteerd, achtte hij het een- •udig dat thans een bromfiets met een buddy-seat het karakter van een motor rijwiel heeft, in elk geval geen bromfiets f die aan de voorschriften voldoet. Nederlander wint int. daineskapconcours Voor het eerst sinds jaren heeft een Nederlander de eerste prijs gewonnen in bet internationaal dameskapconcours om de Trophée des Nations, dat jaarlijks in het Palais de MutUalité te Parijs wordt gehouden. Het is de Amsterdamse kapper v. d. Knoop. Kolendamp. De man van het echtpaar, dat 10 oktober door kolendamp vergiftigd ;n woonwagen te Bergen op Zoom verd aangetroffen, is in de nacht van donderdag op vrijdag overleden De vrouw overleed de dag van het ongeluk, het dochtertje vertoefde toen juist voor en kele dagen in het ziekenhuis. De aangekondigde Russlsch-Japanse ve klaring, waarbij officieel een einde koi aan de staat van oorlog, is gistermiddag in Moskou getekend. Deze handeling werd verricht door premier Boelganln namens de Sowjetunie en premier Hatjoma voor Japan. Overeenstemming is bereikt over tien punten, waarvan naast beëindiging van de oorlog de belangrijkste zijn: uitwisse- van ambassadeurs, Russische steun bij de Japanse aanvrage voor het lidmaat schap van de Ver. Naties, repatriëring van alle Japanse krijgsgevangenen in de Sowjetunie, voortzetting van het onder zoek naar verdwenen Japanse gevange nen en de wederzijdse belofte, zich niet Deen administrateur van de Scua Text administrateur van de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal, de Scua, is gisteren benoemd de Deense con sul-generaal in New York Eyvind Bartels. Men verwacht dat hij naar Londen zal gaan om daar zijn werk te beginnen in samenwerking met de raad van de Scua. De Scua heeft twee bankrekeningen geopend, een voor administratieve zaken en een voor het betalen van de tolgelden door schepen, die van het Suezkanaal gebruik maken. Een delegatie van de Roemeense rege ring cn de (communistische) Arbeiders partij onder leiding van de eerste secre taris. Georghiu-Dej is gistermiddag uit Boekarest naar Belgrado vertrokken. De delegatie is uitgenodigd door president Tito en het Cen'rale Comité van de Liga van Zuidslavische te mengén in eikaars binnenlandse aange legenheden. De Sowjetunie ziet af var alle aanspraken op herstelbetalingen door Japan. Weldra zullen onderhandelingen worden geopend over handels- en scheep vaartverdragen. Rusland belooft de eilan den Habomai en Sjakotan na het tot stand komen van een vredesverdrag aan Japan terug te geven. *t Mocht niet in He krant Loods wilde stranding verborgen houden Dr Baad delde gisten bU Terneuren van het 4000 ton metende Italiaanse stoomschip Montardiclo en de direct daarop gevolgde aanvaring van dit schip door het 999 ton metende Duitse stoomschip Moewe I. Daarbij werden twee rivierloodsen uit Vlissingen ge- Eén van hen, die op het Italiaanse schip dienst had gedaan, vertelde, dat hij had verwacht, nog net de haven binnen te kunnen varen voordat het water te ver zou zijn gezakt Toen dat niet lukte en het schip aan de grond liep, hees hij niet het voor geschreven sein om kenbaar te maken, dat het schip niet Als een van de redenen hiervoor gaf hij op, niet gewild te hebben, dat t de kranten over de stranding zou den geschreven. De loods van het Duitse schip vertelde, te laat te hebben gemerkt, dat het Italiaanse schip vast zat. Naar het oordeel van de hoofdinspec teur. de heer J. Metz, zijn stranding en aanvaring voornamelijk veroorzaakt door dat de Montardicio niet heeft gewacht tot na laagwater alvorens de haven bin- De drietand-divisie op herhaling (III) (Van een onzer redacteuren.) [JDE van het praktische contro militairen van het 32e Regiment Infanterie ontvingen toen zij in de laatste dagen van september en begin oktober in de legerplaats Budel voor herhaling opkwamen, staat een hand getekend met de duim omhoog, en u weet wel wat dat zeggen wil: „De Legerplaats Budel" is zó! De man, die deze hand liet tekenen heeft niet overdreven en het bewijs hiervan is het verhaal van de soldaat, die op de dag, dat hij afzwaaide, aan de legerplaats- commandant vroeg: „Kan ik hier nog eens terugkomen?" Natuurlijk, het is een sterk verhaal, iaar het had waar kunnen zijn. Want lig- ng, bouw en inrichting maken dit leger kamp tot een oord, waarin het goed toeven En als die „heel ouwe Jongens" van de jaren voor 1940. die nog gelegerd zijn geweest in kazernes, die doortrokken wa- van de lucht van snert maar waar zij toch wel met weemoed terugden- een dag in Budel zouden doorbren gen, zouden zij van de ene verbazing in de andere rollen. Het tvas zo mooi Net als die onderofficieren, die op de eerste dag dat ze in Budel waren in hun kantine een kop koffie wilden drinken, maar toen zij het gebouw be traden haastig op hun schreden terug keerden, omdat zij meenden in de offi cierskantine te zijn beland. Ze vonden de inrichting zo mooi. Dit laatste is, als van de overige kampen en nieuwe kazernes, ook het geheim van Budel: het is er zo mooi, het is er als thuis. De legerplaats Budel ligt op de Weer- terheide, iir de omgeving van de kruising spoorlijn en rijksweg Eindhoven Weert. De spoorlijn heeft een aftakking het kamp, o.m. voor de aanvoer van stookolie naar het centraal ketelhuis, van waaruit alle gc-bouwen van het kamp wor den verwarmd. Omdat de legerplaats alleen zal dienen •n troepen, die voor herhaling onder de wapens komen, enkele dagen te herber en er dus elk permanent karakter ontbreekt, zijn vrijwel alle gebouwen hout opgetrokken, hetgeen echter niets afdoet aan de duurzaamheid, want de mening van de genie, die de plan- ontwierp en toezicht had op de bouw, gaat het kamp wel een 25 jaren mee. Cijfers •n een indruk te geven van de omvang het project mogen de volgende cijfers dienen. Met de bouw van de legerplaats Budel is een bedrag gemoeid van 12.8 miljoen, een bedrag, dat lager ligt dan dat van de kampen op de Veluwe, die van 18 tot 20 miljoen hebben gekost. De totale oppervlakte is 90 ha met aansluitend een fenterrein van 1000 ha. De afrastering heeft een lengte van 4V4 km. Het kamp heeft legeringsruimte voor 150 officieren. 400 onderofficieren en 2450 korporaals en anschappen en vaste staf. De legerplaats telt o.m.: onmiddellijk b(j de ingang een bureelgebouw voor de vaste staf, een wachtgcbouw en een ont vangstcentrum op een verhoogd plateau het regimentsbureel en voorts 13 loglés- barakken. een loglesgebonw voor officie ren en een officiersmess. Verder: een ont spanningsgebouw, bestaande uit twee manschappenkantines en een film- c.q. toneelzaal, een onderofficierskantine, een keukengebouw, waarin een eetzaal voer onderofficieren, een eetzaal met cafetaria- V.S. overwegen bouw van 50 supertanks tankers Regeringsambtenaren en vertegenwoor digers van oliemaatschappijen hebben gisteren het voorstel van president Eisen hower besproken fot het bouwen van su pertankschepen. die zo nodig het olie- transport door het Suezkanaal overbodig zullen maken. In regeringskringen was deze week al eerder gesproken over de mogelijkheid, ongeveer vijftig supertankers te bouwen 'an 60.000 ton of meer. Deze schepen ouden elk ongeveer achttien miljoen dollar kosten. N.O.I.B. Het In kasteel Nijenrode ge vestigde N.O.I.B. (Ned. opleidingstnsti- voor het buitenland) zal op zaterdag 27 oktober een nieuw paviljoen openen, woonruimte biedt aan 120 studenten, gebouw krijgt de naam van dr. Ples- die één van de drie oprichters was het instituut. ysteem voor manschappen, (800 zitplaat- en) en 54 douchecellen en het cehtraai keukenhuis. En ten slotte nog: een afdak opslag van Jerrycans, een munitie- iz|Jn, zes magazijngebouwen en twee lesgebouwen. Modern dorp Royaal van opzet dus, en wijd door de brede asfaltwegen en grote appèlplaat sen. Een klein charmant dorp, waarin alle gemakken, die deze tijd biedt, zijn ver werkt. Met straten, waarlangs lantaarn palen met papiermanden („deponeer daar dus uw papierafval in!") en barakken in frisse, sprekende kleuren. De barakken, waarvan de spanten naar buiten zijn gebouwd, zodat het barak-idea wegvalt, zijn scheef op de weg geprojec teerd. Elke barak, ontworpen in een H- vorm, met de benen naar buiten uitgebo- gep. herbergt een eenheid: 144 soldaten, 20 korporaals en 30 onderofficieren en ook zijn daarin de compagniesbureaus onder gebracht. De soldaten verblijven met 24 man op een kamer, de korporaals met 10 man en de onderofficieren me» 5 man. De verlichting in de gebouwen is TL-verllch- In elk gebouw Is een centrale verwar mingsinstallatie met plaatstalen paneel- en ledenradiatoren. Hiertoe zijn in alle ge bouwen totaal opgesteld 1052 radiatoren met gezamenlijk 10.340 m2 verwarmend oppervlak verbonden met 21.400 m. bin nenleiding. In de keuken staan 23 stoom- kookketels met een totale inhoud van 8700 liter. 2 gasfornuizen en 3 elektrische kip braadpannen ter bereiding van de maal tijden en 3 bordenwasmachines. Inderdaad, het ia er „só!" in de«Jeger- plaats Budel. Duim omhoog. Dat zeggen alle jongens, die sinds de opening van het kamp in augustus, daar enkele dagen heb ben doorgebracht. En daarom Is misschien het verzoek, dat de commandant van de legerplaats in het centrale boekje deed overbodig. Uiteraard, op aller medewer king valt te rekenen om het kampement in een ordelijke en onbesmette staat aan de volgende herhalingaploeg over te dra gen. ,Ik trouwde een man zonder benen schrijft Thelma Bader, vrouw van de invalide oorlogsheld Douglas Bader, in Libelle van 27 oktober. In 4 achtereen volgende nummers leest u haar relaas van dit zeer ge lukkige huwelijk. Het wordt overvloedig geïllustreerd met foto's oit de film „DE HEMELBESTORMER" èn foto's van deze moedige pilote nvrouw zelf. LIBELLE - Nasi In dit nummer start ook 'n nieuw vervolgverhaal: Hel mysterieuze ge schenk. Adembenemende spanning rerdw i kind, i t op de achtergrond de wrijving r Oost en West. En in ditzelfde num mer: „Dijken maken mannen werk', maar langs de dijk komen strandje*, het idee van 'n vrouw: ir Elze v d- Ban, stedebouwkundig* van onze Zuiderzeewerken. De reaks „Zo wonen zsj" wordt voortgezet met een bezoek aan een Goudse „pijpela", waarin bevig wordt ge- ex pe ri men teerd lupleiu 7 Haarlem Generaal Burns: Toestand aan de grens slechter dan ooit TUDENS EEN ZITTING van één uur en veertig minuten, gewijd aan de Jordaanse klacht over de Israëlische aanvallen, heeft dit land gisteren in de Veiligheidsraad de steun gekregen van Engeland en de Sowjetunie. De Britse afgevaardigde, sir Pierson Dixon zeide dat het aan de grote zelf beheersing van Jordanië te danken is dat de toestand niet uit de hand is gelopen. „Onze Jordaanse bondgenoot heeft de Britse sympathie en lof. Meer wil ik niet zeggen," verklaarde Nixon. -difde Sobolef zeide. dat de SowJetunL rend vindt dat Israël heeft toegegeven de jongste aanval als vergeldingsmaatregel te hebben ondernomen. Er dienen volgens hem maatregelen te worden genomen om een dergelijk optreden in de toekomst te De Jordaanse afgevaardigde wilde economische en diplomatieke sancties tegen Israël genomen zien. De zogenaam de vergeldingsaanvallen ontspruiten vol gens de Jordaniër aan een politiek van expansie. „Jordanië zal het heft in eigen handen nemen. Indien de Veiligheidsraad niet on middellijk een einde kan maken aan de Israëlische agressie", so lelde h|). De vertegenwoordiger van Israël Kl ei r on zeide daarentegen, dat Jordanië ver antwoordelijk is voor het bloedvergieten. Als Jordanië zijn aanvallen wil stakgn is de vrede aan de grens gewaarborgd. Do Veiligheidsraad komt begin voj- gende weck opnieuw bijeen. Zowel Jorda nië als Israël moeten niet volstaan me» het kenbaar maken van grieven, zei de voorzitter, de Franse ambassadeur Cor- nut-Gentille. maar ook hun goede wil tonen. De voorzitter van de Palestijnse be standscommissie gcn.-maj. Burns heeft da waarschuwing laten horen, dat de toe stand aan de Jordaans-Israëllsche grens er nog niet zo slecht heeft uitgezien als nu het geval is. „Hoewel de Arabieren, noch de Jodep do bestandsovereenkomst hebben opgezegd, komen sU veel van hun beloften niet aa. Het Israëlische. Jordaanse, Ryrlteho en Egyptische bestmndapparaat om geaehll- len b(j te leggen, functioneert a let", set

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5