nar I Creme PufF' VAN MENS TOT MENS internationale staatkunde allesbehalve een eenheid Studie nog focp-wfms NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 Prof. dr. Vlekke inaugureerde Bestudering der betrekkingen kan niet door één persoon gebeuren TN AANWEZIGHEID van afgevaardigden van curatoren, leden van de Senaat, vele hoogleraren en studenten heeft gistermiddag in het groot auditorium der rijksuniversiteit te Leiden prof. dr. B. H. M. Vlekke een inaugurele rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van bijzon der hoogleraar in de internationale staatkunde. De titel van-zijn rede luidde: „Over de studie der internationale staatkunde". Prof. Vlekke begon zijn voordracht met erop te wijzen, dat heden ten dage in veel wijdere kring belangstelling bestaat voor de dnternationaQe politiek dan een eeuw geleden. Het gevolg hiervan is dat de studie der internationale staatkunde nu aan vele Amerikaanse en Britse univer- l siteiten wordt gedoceerd. De moderne studie van internationale aangelegenheden is gegroeid uit het idea- 1 listische vredesstreven der negentiende eeuw. Nadat eeuwenlang een beroep op de naastenliefde, op de algemene mensenlief de, op de rede en het gezond verstand ver geefs was gebleven en nadat gebleken was, dat de oorlogsgevaren eer toe- dan afnamen, begon men zich af te vragen, of het niet gebrek aan kennis en inzicht was, dat vermijding van oorlogsgeweld onmogelijk maakte. De Bostonse uitgever Ginn schreef deze uitspraak in 1910 neer: „De oorlog leidt slechts tot verkwisting en verwoesting, ontwricht de maatschap pelijke verhoudingen en brengt het wel zijn der komende geslachten in gevaar". Hij richtte de World Peace Foundation op, maar werd in zijn streven bitter te leurgesteld, o.m. door het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Diplomatie feilbaar Geheel in de lijn van het vredeswerk was de mening, dat de invloed van de publieke opinie op het buitenlandse be leid der regeringen in de zin van de vrede zou werken. Het geloof aan de onfeil baarheid der diplomatie werd in zijn fun damenten geschokt. Algemene kennis der internationale verhoudingen was nodig, om door beter begrip elkaar beter te leren verdragen. Zo werd een begin gemaakt met de op voeding van het publiek tot inzicht in internationale vraagstukken. Kirk, eer tijds hoogleraar in de kennis der inter nationale betrekkingen aan de Columbia- universiteit, vertelt in zijn boek „The study if international relations", dat de universiteiten in het westen van Amerika cursussen begonnen te organiseren in in ternational relations. Hierbij ging men tevens over vooral in Amerika dus tot zelfkritiek, tot ontdekking van eigen ik, waarbij voetstukken onbarm hartig werden neergehaald. Deze geestelijke crisis vain de jaren na dertig, die met een economische gepaard ging, heeft het nut gehad, dat het ter rein van de studie van internationale be trekkingen van veel .vooropgezette menin gen is gezuiverd. En op deze basis is sindsdien voortgewerkt. Hoe staat het nu met deze studie? Prof Vlekke wees er in zijn rede op, dat er nog allesbehalve van eenheid sprake is. In de stryd Een dokter nodig? De zondagsdienst van de huisartse Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Den Haan, Hartman, Kort- mann, Pleiter en Postel. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst der Leidse apotheken i6 als volgt geregeld: Zaterdag 20 oktober zijn '6 middags, 's avond6 en '6 nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807, apotheek Tot hulp der mensheid. Hooigracht 48, tel. 21060 en apotheek Oegstgeest, Wilihel- minaperk 8, tel. 26274. Zondag 21 oktober zijn van '6 ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Tot hulp der mensheid en apo theek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weei waargenomen door apotheek Kok, apo theek Tot hulp der mensheid en apotheek Oegstgeest. Een opsomming en vergelijking van df programma's voor dit vak aan verschil lende universiteiten, levert geen bevredi gende resultaten op. We zien onderwer pen als internationale politiek, internatio nale economie en volkenrecht telkens te rugkeren, maar daarnaast wordt op de jniversiteit kennis van de beginselen der strategie noodzakelijk geacht, op eer andere de theorie der internationale be trekkingen en op een derde vergelijkend staatsrecht, om van vele andere vakken te zwijgen. Opvallend is, dat het volkenrecht in dit gedrang van weten schappen en wetenswaardigheden mee: i meer op de achtergrond geraakt. De opsomming der vakken, onder de verzamelnaam „international relations" in de Engels sprekende landen gedoceerd, een zeer verwarde en voor de waar dering der studierichting als zodanig een, sprekers inzicht, ongunstige indruk Prof. Vlekke ondenvierp hierna de handboeken voor international relatii »en nader onderzoek en spaarde deze de kritiek in genen dele. Zo is dus de innerlijke eenheid van het nieuwe vak zoek. Groot menings verschil over de juiste betekenis van het woord „international" vergroot de verwarring en hierdoor is het niet te verwonderen, dat de poging om een in zich gesloten systeem van de studie van de internationale betrek kingen te ontwerpen, mislukt is. Doch wanneer andere methoden gebruikt worden, zal men in deze zeker tot een beter omlijnd begrip van de studie geraken. Daarbij dient men te beden ken, dat de bestudering der inter nationale betrekkingen wegens haar veelzijdigheid niet door één persoon kan gebeuren. De studie der interna- tionaal-cconomische betrekkingen zal aan deskundigen op het gebied der economie moeten worden overgela ten, zo goed als die der juridische relaties aan de kenner van het vol kenrecht. Ditzelfde geldt voor de so ciologie, de sociale psychologie en de politiek. Er is echter één coördinerend element dat alle vakstudie op dit gebied eigen is; daar het onderzoek steeds op interna tionale verschijnselen is gericht, zal het. ondanks alle onderscheid, een politiek ele ment gemeen hebben. De studie der in ternationale staatkunde, d.w.z. der poli tieke verhoudingen tussen de staten, is derhalve in zekere zin de bekroning van de studie der internationale betrekkingen. Prof. Vlekke eindigde zijn rede met erop te wijzen, dat nu meer dan ooit bezon nenheid bij de waardering van Europa's pösitie en internationale vraagstukken Na afloop tiekamer va genheid de i 'an de rede was in de recep- i het academiegebouw gele- ieuwe hoogleraar te begroe- velen gebruik maakten. Begrafenis ds. Meeter in Ankeveen De teraardebestelling van ds. A. D. Meeter zal maandagmiddag' plaats heb ben op de algemene begraafplaats te An keveen. Om 2 uur wordt in de Hervorm de kerk een rouwdienst gehouden, waar in ds. J. A. van Nie. Hervormd predikant te 's Graveland en Ankeveen, voorgaat. Daarna is de begrafenis. Voor die Leidenaars, die de begrafenis plechtigheid willen bijwonen, delen wij mee, dat de bus naar Ankeveen (lijn 7) om 10 over 1 van het station in Hilver- Ewout Joppcnszgroep Vandaag heeft de Ewout Joppenszgroep te Leiden een grote verloting ingeluid De baten hiervan zullen worden besteed voor de aankoop van materiaal voor het nieuwe troephuis van deze groep. De jongens en de medewerkers van de groep verkopen de loten. Er zijn er vierduizend in omloop gebracht. Er zijn mooie prij zen beschikbaar gesteld. De trekking is begin januari 1957. KANTOORMEUBELEN Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 VLUG! VLUG! VLUGF I Tussen de bladzijden 'n vleugje Creme PufF' en.klaar! De make-up, die in secenden schoonheid-voor-uren geeft Mooi zijn, betoverend mooi zijn en toch maar enkele seconden per dag aan make-up besteden? Dat kan, met Max Factor's Creme PufF. Weldadige lanolinerijke crème en het fijnste poeder zijn in Creme PufF op meesterlijke wijze tot één geheel gemaakt. Een complete make-up brengt u nu in nog geen twintig tellen met een poederdonsje aan. En uw make-up „bijwerken" is met Creme PufF in amper vijF seconden gebeurd! Deze lichte, heerlijk luchtige make-up verkleurt niet, droogt uw huid niet uit. Schaf nu de tijdrovende make-up af - begin vandaag nog met Creme PufF. max Factor HOUTWOOD ème make-up basis en poeder ia één! MAX FACTOR Hollywood - imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam. Geneeskunde in vroeger dagen Voor de vereniging Oud-Leiden hield dr. J. G. W. Bik te Gouda gisteravond in de Lakenhal een lezing over dc genees kundige verzorging in vroeger dagen. Dr. Bik belichtte eerst de maatschappelijke achtergronden, waartegen dc geneeskun dige ontwikkeling zich heeft afgespeeld. De middeleeuwse ziekenzorg werd ge stimuleerd door drie belangrijke factoren, de opkomst van de steden, de reizen van de pelgrims en de kruistochten. In de vroege middeleeuwen waren er gasthui zen om voorbijtrekkende reizigers een of twee nachten onderdak te verschaffen. Hiermee kwam men het gebod van Chris tus na. Door inmenging van leken kregen deze huizen meer het karakter van hos pitalen. De beoefening van de geneeskunde was vroeger toevertrouwd aan medicijns, chirurgijns en apothekers. De medicijn had gestudeerd, de chirurg niet. Langzamer hand gingen de chirurgen zich in gilden verbinden. Men zag „de uitdaging van de natuur aan de mensheid" steeds duidelij ker voor ogen. Van belang is het geweest, dat de chirur gen steeds een grote belangstelling hun patiënten hebben getoond. De zege ningen hiervan ondervinden wij ook nog,- aldus dr. Bik. Tralies van bamboe LIDO. Twee jaar geleden werd de film „Tralies van Bamboe" in Amerika uitgebracht. De rolprent behandelt de door de communisten toegepaste techniek „hersenspoeling" in de gevangenkampen van Noord-Korea. Het onderwerp i niet zeer actueel meer. Sindsdien allerlei wijze zoveel gepubliceerd de propaganda van gene zijde, dat het element van verrassing goeddeels Toch is kennisneming op2 ,cht ii an deze film propaganda voeren, zoals die hier wordt uitgebeeld, steunt inderdaad op de werkelijkheid. Maar de uitwerking het verhaal is wel zo apocrief dat wi met verbazing hebben afgevraagd, hoe ver de schaal nu wel naar de andere zijde zou doorslaan. Dat is zeer ver. De com munistische machthebbers zijn of imbe ciel of zeer wreed, of, om het beeld niet al te eentonig te maken, beide. De Ai kaanse gevangenen zijn goede jongens- onder-elkaar, die één van hen als verrader beschouwen, terwijl dit in werkelijkheid toch zo'n dappere geheime agent i: wijze, waarop deze man zijnberichten over de demarcatielijn weet te brengen i: zeer tekenend voor de Amerikaanse wijze van „filmmaking". Een schone vrouw ii in het spel. En of we alsjeblieft de traner willen laten vlieten bij het woord var een moeder tot haar als verrader be schouwde zoon. Anti-propaganda dus, maar niet van de allerbeste soort. (Hersenspoeling achter het bamboe gordijn.) Avonturen TRIANON Deze week draait daar een historische film. Zoals dit meestal met dergelijke films het geval is, heeft men de historie hier en daar nogal wat geweld aangedaan. Het verhaal speelt zich af in de late Middeleeuwen. Het Bourgondische Huis heeft zich met enkele bondgenoten tegen over Frankrijk geplaatst. Om nu in strijd tegen de sluwe Lodewijk XI overwinnen, heeft de hertog van Bour- gondië. Karei de Stoute, het plan pupil, Isabella van Marcroy, uit te huwe lijken aan de Schotse edelman Lord Craw ford. Deze oude vos stuurt zijn neef Quen- tin naar Frankrijk om de bruid te gaan bezien. Isabella wenst echter niet te wen en vlucht naar Lodewijk XI. Quen- tin gaat er achteraan, maar komt in raking met graaf De la Marck, „de schrik der Ardennen" Hevige gevechten zijn het gevolg. Quen- tin weet tot Lodewijk XI door te dringen. Hij krijgt de opdracht Isabella naar Luik te brengen. De bedoeling is, de kwade indruk die hij op de hertog gemaakt heeft, uit te wissen en beide personen te laten doden. Het verhaal is boeiend, maar doet hier en daar wat bloeddorstig aan. Men kan zich dan wel verschansen achter de ruwe tijd der Middeleeuwen, maar daar kunnen wij tegenover stellen, dat de ge schiedvervalsing zich juist ten doel heeft gesteld, zoveel mogelijk moorden in de film te doen plaats hebben. (De late Middeleeuwen overgoten humor en moorden). Ongetemd „Petite Suite" van Debussy. (K.R.O. 19.10 uur) In 1889 schreef de Franse componist Claude Debussy zijn „Petite Suite" (kleine suitevoor piano-vierhandig. Het werk bestaat uit de delen: „En bateau" (In de boot). „Cortège" (Optocht), „Menuet" Menueten „Ballet" (Ballet). Het i had aanvankelijk niet veel succes, i toen Debussy in 1902 zijn triomf vi met „Pelléas et Mélisandekwam deze Petite Suite weer voor de dag. En toen verschenen er allerlei bewerkingen voor piano-tweehandig, voor orgel, vot orkest, als ballet, als filmmuziek, als to neelmuziek. Eigenlijk behoeft het geen toelichting, zo eenvoudig en bevallig heeft Debussy zich hier uitgedrukt. Het is een van de beste pianowerken var bussy geworden. Vanavond hoort u orkestbewerking, gespeeld door het Om- roepkamerorkest o.l.v. Roelof Krol. Dit orkest speelt vooraf nog een Symfonie van Haydn en een Pianoconcert van zart. Het concert duurt dan ook van 19.10 tot 20.10 uur. Uitersten T\E UITERSTEN van het leven tref fen elkaar dikwijls in deze won dere wereld en in Oegstgeest is zo'n trefpunt, waar de afstand tussen dood en leven slechts 50 meter bedraagt. Aan de grote hoofdweg, die Oegst geest met Voorschoten verbindt, buigt nabij de Haagse Schouw een zijweg af, en links daarvan heeft een doden akker zijn plaats gevonden. Dit zou niet tot zeer uitgebreide beschouwin gen aanleiding hebben gegeven, want de grootste bewijzen van het mens-zijn loopt de mensheid het meest achteloos uoorbü; maar precies tegenover deze plaats van de dood staat een grote hou ten overspanning, die de mens „We- reldboog" heeft genoemd. Het 18 me ter hoge gevaarte, dat een breedte heeft van 12 meter, werd door de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid het I.B.B. te Oegstgeest het vorig jaar op de E 55 te Rotterdam geplaatst, als teken van zijn technisch kunnen en als symbool van de grens, die iedere emigrant overschrijdt door te gaan naar een voor hem geheel nieuwe Het I.B.B.. demonstreerde met de „Wereldboog" de kracht, die het aan de golfslag van de Nederlandse econo mie verschaft; honderden woningen, boerderijen en loodsen worden op zijn werven en in zijn hallen te Oegst geest in prefabricage geheel of gedeel telijk gereed gemaakt. Met een spe ciaal procédé NILBO geheten worden stukjes hout, in lengte varië rend van 30 cm tot 5 meter, aan elkaar gelijmd en de overspanningen, die al dus ontstaan, blijken in de praktijk een enorme weerstand te hebben. Dit is slechts een onderdeel van deze nyuerheid te Oegstgeest, waarover ir. H. W. L. Heyning ons vertelde: de grote boog, opent hier, evenals op de E 55, een wereld, waarvan de voorbij ganger slechts de hartslag hoort, de hartslag van een hard-werkend leven, die de stilte op de dodenakker be klemtoont. besloot de macht, die als levensideaal het bewaren van dit recht, deze vei ligheid en dit fatsoen heeft, aanspra kelijk te stellen. Zeg niets van de politie te Alphen aan den Rijn; zij kent haar taak, staat haar mannetje en iedere inbreuk op de rechten des burgers wordt door haar met kracht bestreden. In volle vaart kwam de sterke arm tot actie en haar slag was verpletterend. De ver dreven burgerij nam wéér bezit van haar woning en de gastheer deed op ontroerende wijze zijn best om de ge stoorde vreugde weer voorzichtig op gang te brengen, maar onder pressie van zijn vrouw, was de volgende mor gen zijn eerste gang naar de ijzerwin kel, waar hij een stevige rattenval kocht. Stervende romantiek den wij ertegen, maar er schijnt wei nig aan te doen te zijn: wij zijn een beetje sentimenteel en daarom hebben we deze week met weemoedige blik voor de ingang van de Diefsteeg ge staan. waar een formidabele schutting de verwachting van een nog groter ge bouw schept. Hoe verheugd hadden we niet moeten zijn, dat de Twentsche Bank, een der wervels van de rugge- graat der Nederlandse economie, in zo goede gezondheid blijkt te verkeren, dat zij een tonnen-object kan aanvat ten door haar gebouw met een zware mokerslag uit te breiden tot aan de i-and van de Langebrug. Maar op stille zomeravonden, als de Breestraat uitgestorven was en de at mosfeer een grote belofte inhield voor WERELDBOOG BIJ HAAGSE SCHOUW de volgende dag, hebben wij dikwijls aan dezelfde ingang van de Diefsteeg gestaan en het getemperde licht van een spaarzaam eethuisje bracht dan een onwerkelijke schijn in dat kleine straatje van Leiden. Aan de ingang hebben we staan dromen over de tijd, toen de Diefsteeg en al zijn kleine buurtstraatjes nog een centrum van bedrijvigheid vormden, toen zij nog alle naar één doel liepen: De Pieterskerk, omdat het vroeger zo logisch was, dat alle straten van een stad slechts één doel hadden. En in de diffuse schijn van het gele licht hebben we tfaar een droom gedroomd, die werd onderbro ken door de komst van een plichtsge trouwe agent. Maar nu komt daar een hoog, strak- modern gebouw; buis-verlichting zal 's avonds vertellen, da-t ijverige boek houders overwerken aan de balans en de oude huisjes rondom zullen zich be deesd terugtrekken voor dit felle licht, dat niet van hun tijd is. En dit strakke gebouw zal ons eraan herinneren, dat de straatjes van vroeger, thans straten geworden zijn, die niet meer naar een vast centrum, maar alleen nog maar naar andere straten voeren. Onze vreugde over de welvaart en de voor uitgang wordt getemperd door derge lijke bekrompen gedachten, die alleen in de nauwe straatjes van vroeger thuis horen. Rock and roll "PCHT IETS VOOR JOU," sprak de juffrouw verbitterd tot de da me, die zij tot dan toe haar beste vriendin had genoemd, „lachen om het leed van een ander!" Dit nu is niet de juiste toon. Wanneer in de ge meenteraad de ene afgevaardigde snoekvergunningen wil laten uitgeven aan sportvissers en een andere volks vertegenwoordiger meent, dat het wa ter niet ont-vist moet worden ten na dele van de beroepshengelaars, dan zegt het ene raadslid: „Het bevreemdt mij de heer Snoek een dergelijk voor stel te horen doen," hetgeen aan de heer Snoek voldoende geestelijke ruimte overlaat om zich oprecht te verheugen. „Meneer Baars had het niet van mij verwacht," zo denkt hij, „meneer Baars was bevreemd, me- Alphens ontzet J?1ND VORIGE WEEK milie in de Wilhelm phen de e t fa- in de Wilhelminalaan te Al- i den Rijn een gezellig feestje. •,n het hoogtepunt der vreugde was bereikt, volgde er een zeer plotse linge en even snelle neergang, die de stemming deed dalen tot ver beneden het peil voor dagelijks gebruik. Een rumoer op de trap. een gil van een der dames, die nieuwsgierig was gaan kijken, en de gehele feestvreugde was verdwenen. De mannen wilden eerst gaan optreden, zagen toen het gevaar pas goed onder ogen, retireer den voorzichtig achter de dames aan naar buiten en vertelden in de heldere buitenlucht op hoge toon, dat het een schande was. Dat zoiets kon voorko men in een land. waar alles volgens recht, veiligheid en fatsoen qereaeld was, ging hun begrip te boven en men neer Baars heeft dus een buitenge woon goede gedachte over mij!" Hier door is het mogelijk elkaar tijdens de pauze vriendelijk op de schouders te kloppen, hoe de stemmingsuitslag ook De dames op de Hogewoerd voerden deze politiek echter niet; zij voerden helemaal geen politiek en dit moest wel tot moeilijkheden leiden. De juffrouw had een zakje balle tjes gekocht en poogde het plastic om hulsel bij de tramhalte te verbreken, teneinde de balletjes te bereiken. Het plastic was weerbarstig, de juf frouw ongeduldig en toen de kunst stof eindelijk toegaf, vlogen de bal letjes met een sierlijk boogje over het trottoir en tussen de tramrails. Met het lege zakje in dc hand ontmoette de juffrouw de vrolijkheid van haar vriendin en een boordevol gemoed be gon zich te ontlasten. Een groepje luisteraars vormde al spoedig een welwillend gehoor en nu zou er nóg niets gebeurd zijn, want de tram kwam er in de verte al aan, als een klein gezet heertje niet ge meend had. dat er vredesengeltjes te weinig in de wereld zijn. Vastberaden trad hij naar voren om woorden van troost en bemoediging te spreken, toen hij, vlak bij de dames gekomen, op een balletje stapte. Omdat het balle tje van deugdelijke kwaütiet was, rol de het heertje met een flink vaartje tegen de opgewonden dames op, die onmiddellijk het front sloten. Toe vallig was er in de buurt een agent zijn plicht aan het doen en zijn komst bespaarde het heertje een aanzienlijk bedrag aan kleermakerskosten. De tram moest eventjes wachten, de men sen werden tot doorlopen gemaand, de dames betraden de tram, druk de „astrantigheid" van het heertje be sprekend, en op het trottoir bleef een klein minderwaardigheidscomplexje achter, midden tussen de balletjes. Succes Ier Leid- vel goed, maar haar belangstelling had het ovendeurtje precies eenmaal te veel geopend en toen de verwachtingsvolle huisvrouw nog eens keek, was de cake tot een wonderlijke schepping ineen gezakt. De buurvrouw opperde voor zichtig, dat het beslag wellicht niet helemaal aan de eisen had voldaan, hetgeen niet de juiste manier bleek te zjjn om een teleurgestelde huisvrouw vertrouwd te maken met de komende spot van haar man, die al drie dagen lang breedvoerig had uiteengezet, wat hij wei bij zijn zaterdagavond-kopje- thec te verwachten had. Na een kwar tiertje hadden de buren hun nieuws gierigheid voldoende bevredigd en be gonnen zjj voor de goede naam van de straat te vrezen, waarom de politie werd gewaarschuwd. De agent luister de geduldig toe. maar omdat zijn vrouw altijd cake bjj de bakker neemt, kon hij geen antwoord geven op de vraag, wat hjj wel zou zeggen, als de cake van zijn vrouw mislukt was. Ondertussen stond de cake, die de oorzaak van zoveel twist en twee dracht was geweest, schuldbewust op het aanrecht af te koelen. De agent zag hem en informeerde, waarom dc teleur gestelde dame deze cake niet nam als de andere mislukt was. De huisvrouw wierp vertoornde blikken op het bak sel, maar het weerzien viel reuze mee en van de stilte, die ontstond, maakte de agent vlug gebruik om uit te leggen dat zjj hem In plakjes snijden moest, zodat het ingestorte deel volledig weg gewerkt kon worden. Tijdens het be toog had hjj zich over de cake heen- gebogen en snoof goedkeurend: Toch altijd beter dan dat fabriekswerk! „Wil je een plakje, agent?" riep de verrukte huisvrouw, en er kwam nog een kopje koffie bij ook. 's Avonds nam een glunderende dame met gepaste bescheidenheid de lof van haar echtvriend in ontvangst en buurvrouw kwam ook een stukje mee-eten, want, zo legde de huisvrouw uit, zij heeft eraan meegeholpen. Leidse T.V .-omroepster WAS HET GEZICHT, dat u aan het eind van de uitzending trok, In clusief of exclusief?" Die vraag was vervat In een telefoontje van het de tachement Luchtmacht uit Eindhoven en gericht tot de televisie-omroepster van de N.C.R V„ Tanny Dronkers. Tanny heef maar geantwoord dat het exclusief was. De rest'van haar op treden in de uitzending was echter zo inclusief als het maar kan. Sommige Leidenaars, die verleden weck zaterdagavond naar de televisie hebben gekeken, zullen wel tot de ont dekking zijn gekomen, dat het cczichl van de omroepster bekende trekken vertoonde. Dan hebben wc nog niet gesproken van de kweekschoolleerlin gen. Wat zullen die wel hebben ge zegd toen zij het gezicht van één van hun medeleerlingen op het scherm za gen schijnen? Ja, Tanny heeft vorige week haar voorlppige entree gemaakt in de tele visiewereld. Via enkele kennissen was haar naam doorgedrongen tot de te levisiestudio van dc N.C.R.V. Zo kwa men de heren Van Roon, sectieleider, en Valkenier, leider van de kinder programma's, haar verleden week thuis opzoeken. Het was zo voor el kaar. Tanny moest naar Hilversum komen, een spreekproef afleggen in verschillende talen en mocht zaterdag als omroepster fungeren. 's Middags was ze ook al op het scherm geweest in een ingelast pro- zenuwen pas goed te werken. Ondanks al haar nervositeit ging het toch goed. Of zjj in de toekomst samen met Tan- ja Koen de uitzending zal gaan ver zorgen weet ze nog niet. Eerst wil de kweekschoollcerlinge haar studie vol- DOUW-WORM Een trekhond zag te Zwaag een ouwe Dauwworm met een handkar sjouwen. „Nu ik", zo heeft hij toen geblaft, „Zeer binnenkort word afgeschaft, Is het toch zacht gezegd een schande. Dat men die worm erachter spande". ward optreden als een dochter van het Ierse land, wier bloed net zo warm is als dat der warmbloeds, die door haar vader worden verkocht aan 'le Zuidafrikaanse boerenleider Van Ricbeek. Van Riebeek is bezig met de stichting "an de Vrijstaat. Hoewel hij de rode Ierse liefheeft wijdt hij zich geheel en al aan zijn ideaal. Ge trouwd en wel blijft zij hem echter tot in Afrika achterna lopen en natuurlijk gaat de camera mee, zodat de toeschouwer ook nog wordt getrakteerd op een schildering van een boerentrek en de indertijd daar aan verbonden gevaren van kafferaan- vallen. Het is geworden wat de Ameri kanen meestal maken, als ze hun filmische en financiële de omgekeerde volgorde is beter belangstelling op een heldhaf tige periode uit de geschiedenis richten, een kladschildering. Wat een epos van geloofsmoed en hardnekkigheid van Nederlandse kolonisten had kunnen wor den, werd niet meer dan een filmische slag in de lucht. Generaal Joubert wordt erin voorgesteld als een voor dames met laaguitgesneden halzen buigende als een knipmes boerenleider, die met glazige ogen voor zich uit gaat zitten sta ren, als zijn gezin door een ongeluk in een afgrond stort. De geest van een boer brak niet zo vlug. „Ongetemd" is een film, die onze dunk van het Amerikaanse film talent er niet hoger op heeft doen worden, om niet te zeggen, dat die dunk weer eens flink gedeukt is. (Ter wille van de kassa verminkte film geschiedenis van strijd der Afrikaanse Chantage CASINO. Als bij de Franse regisseur Guy Lefranc de bedoeling neeft voor gezeten met zijn rolprent „Chantage een brok doortrapte slechtheid uit te beelden, is hij daarin uitstekend geslaagd. Een ge- wetenlozer mens dan de grijzende advo caat, die aan het hoofd van een chantage bedrijvende organisatie staat, kan men zich namelijk moeilijk indenken. Deze, een dubbel spel spelende man. heeft een hele staf mensen in dienst om zowel mannen als vrouwen in verleioing te brengen, waarna grote geldsommen worden geëist willen bepaalde foto's of brieven niet openbaar worden gemaakt. Alles is erop gericht geld te verdienen ten koste van het geluk of zelfs het leven van vele honderden. Al komen in het spannende, op vaak knappe wijze verfilmde verhaal, dan ook onschuld en spijt voor, het blijft ten slotte toch de vraag, welke waarde het aan schouwelijk maken van een dergelijke lage gemeenheid heeft. Slechts een op komende weerzin kan net enige positieve zijn. Vrouiv achter tralies REX De regisseur G. W. Pabst heeft naam verworven als de maker van en kele opmerkelijke filmwerken. Oorspron kelijk is het gegeven van de film, uitge bracht onder de nietszeggende titel „Een vrouw achter tralies", allerminst. Een man, die, ondanks het feit dat van zijn (tweede) vrouw houdt, de bekoorlijk heden van andere vrouwen niet kan weer staan, gaat aan zijn slapheid ten onder. De opzet, de vorm van een proces, waar bij de vrouw wordt aangeklaagd wegens moord op haar man, met de nodige „flash backs", waarin het eigenlijke verhaal wordt verteld, is ons uit genoeg films bekend. Wat deze film nog van enige waarde doet zijn, is de belichting, geheel in over eenstemming met het vertelde, het ritme, dat vrij traag is waar dit overeenkomt met de gedachtengang van de vermoeide w, de fraaie beeldopnamen en de muziek, hier geen zinloze begeleiding bij het verhaal, maar een wezenlijk onder deel van het gehele werk. Toch heeft de film technisch een zwak ke plek. Het gesproken woord staat de dynamiek, die voor het „vertellen in beelden" vereist wordt, enigszins in de weg en daardoor nadert de film te dicht het gefotografeerde toneel. („Filmisch" gezien wel interessant). In UvT huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispoeders in huis houden de dokter oU huisl Ook m tablet WITTE KRUIS Drie jubilarissen op N.Z.H.-avond De feestavond van de N.Z.H.V.M., die steren in de Gehoorzaal in Leiden werd gehouden, begon met de officiële binncn- ;t van de jubilarissen, die altijd luister wordt bijgezet door dc harmoniekapel on- leiding van de heer P. Baart. Het wa- dltmaal maar drie jubilarissen, de dé heren G. P. Th. de Heer uit Voorburg de Leidenaars H. van Putten en J. Bij. lij werden na het korte concert van de kapel toegesproken door de voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Hollinga en oorzitter van het jubileumfonds, de heer M. Ockeloen. De heer Hollinga ver welkomde met name ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur van de N.Z.H. en de heer R. J. Meijer, oud-commissaris van politie Leiden. De heer Ockeloen deed een be roep op de talrijke aanwezigen om het jubileumfonds te versterken. t eerste deel van het programma bood de harmoniekapel aan. De fantasie „Pinksterbloemen" van P. B. Bisselink kreeg een artistieke vertolking. In de en is de Harmonie ook goed. Het in strumentarium m.oet hier en daar worden vernieuwd. Het Anova-cabaret van André Meura verzorgde de rest van de avond. De revue .Sterrenparade" vermaakte de N.Z.H.-ers tot het eind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3