|licuuic $eih$ci)e GTouranl „Russische leiders vlogen met spoed naar Warschau WORDT POLEN TE ONAFHANKELIJK? Troepen rondom de stad tijdens lse! bijeenkomst centraal comité >7 voert loon- en België pnjzenstop in Prins Bernliard naar de V.S. vertrokken Betere betrekkingen in ruil voor Nieuw-Guinea V.N. hebben grote moeilijkheden maar ook grote mogelijkheden Gronings ere-doctoraat voor mevrouw Bouinan ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter; Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: TeL 81441. Zevenendertigste jaargang No 10785 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken SttttVMtlct h eheblwea "myn hert io tcyfreospoct Hitier ivordt thans officieel dood 'verklaard ZIE PAGINA 9 U1 IT VREES, DAT DE DESTALINISATIE en het toekennen van groter onafhankelijkheid aan de satellietstaten in Polen voor de Sowjetunie ingewenste vormen gaat aannemen, hebben vijf Russische leiders gisteren •n bliksembezoek gebracht aan Warschau, waar het centrale comité van Ie Poolse communistische partij in plenaire zitting bijeenkwam. Zoals he iend is zou hier de onlangs van Titoïsme gerehabiliteerde ex-premier lomulka weer in de partijleiding worden opgenomen. i De Russische delegatie, geleid door JCroesjtsjef en verder bestaande uit Pe vice-premiers Molotof, Mikojan, Kaganowitsj, de minister van defen ce Zjoekof en maarschalk Konief jiegaf zich onmiddellijk van het Vliegveld naar de vergadering van iet centrale comité, die daarop werd Verdaagd. In Warschau heerste grote opwinding r de plotselinge komst van de Russen. 5 ereds bekend geworden, dat het •ntraal comité van plan was onafhanke- n terugtrekking van de Russische Juist voordat de Russische regeringslei- i de vergadering kwamen had het intraal comité Gomulka en de uitgestote- i Spychalski, Loga-Sowinski en Kliszko in haar gelederen opgenomen. Ipmerkelijk was de samenstelling e groep Russen. Van Molotof en Mikojan t bekend dat- zij tegen een snelle liberali- 1 de Oosteuropese landen zijn. en Kroestjtjef daarentegen wor- )ostduitse stakingen van de baan Radio-Oost-Duitsland heeft gisteravond «gegeven dat de produktle in een aan- il fabrieken stil ligt. Dit zou echter meer gevolg van gebrek aan grondstoffen van stakingen zijn. De metalen in ost-Duitsland zjjn op het ogenblik zo haars. dat er ernstige moeilijkheden ^'1 jn ontstaan. De communisten hebben westerse jour- JWa disten uitgenodigd naar Maagdenburg te I vimen om zich te overtuigen dat er niet J|s taakt wordt. Westduitse regering heeft vandaag ficieel verklaard de eisen van de Oost- litse arbeiders te begroeten en te wil- ondersteunen. Meegedeeld werd dat ontevredenheid zich niet alleen in aagdenburg, maar ook elders voordoet n hoopte dat de arbeiders succes zul- hebben bij het stellen van hun eisen cl" Onvoorzichtige wacht -ha, schoot jongen neer leVÖEen schildwacht, die bij de Menno vai Jochoorn-kazerne 'n Arnhem op wacht *ond, heeft gisteravond een negenjarige k |"i>ngen doodgeschoten. Het slachtoffer i J Vhoorde tot een groep jongens, die de pldaat C. P. van P. plaagde en hem zelfs pet stenen gooide. De militair wilde de pngens wegjagen door schertsenderwijs fe dreigen op heen te schieten. Hjj haalde |t trekker over. waarna hij tot zijn schrik kmerkte dat het wapen geladen was en lichiel Vetmeer dodelijk werd getroffen. den in de eerste plaats verantwoordelijk geacht voor het inslaan van de ni< koers na de dood van Stalin. Ook de komst van de Russische maarschalken trok de aandacht. Maarschalk Zjoekof is 'riend van de Poolse minister van defen- ïe, maarschalk Rokossiwski, die door het centraal comité waarschijnlijk afgezet zou 'orden als lid van het politieke bureau n mogelijk ook als minister. Het centraal comité benoemde Spychals ki, die bekend staat als aanhanger van Gomulka tot vice-minister van defensie. Maarschalk Konjef is opperbevelhebber sn de strijdkrachten der landen die zijn aangesloten bij het verdrag van Warchau. Maarschalk Antonef, die eveneens naar Warchau is gekomen, heeft eenbelangrijke rol gespeeld bij het totstandkomen van dit verdrag. Nadat de vergadering van het centraal comité was verdaagd hebben de Russen ïur lang met de Poolse communisti sche leiders geconfereerd. Gomulka, zou ontstemd zijn over het plotselinge Een testpiloot van de Amerikaan se marine, gekleed in een kostuum dat hem beschermt tegen de ge varen die optreden bij supersoni sche snelheden, staat hier naast een „Sidewinder"-raket. Deze ra ket wordt vanuit vliegtuigen ge lanceerd tegen vliegtuigen, die met hoge snelheid, vliegen. Het projectiel heeft een plafond van vijftigduizend voet. Regering gaat bezuinigen AE BELGISCHE REGERING heeft belangrijke maatregelen getroffen, die prijsstijgingen tegen gaan en enkele prijsverlagingen tengevolge allen hebben. De minister-president, A. van Acker, deelde gisteren mee, at door deze maatregelen dc concurrentie met 'f buitenland mogelijk blijft n de huidige hoge levensstandaard in stand kan worden gehouden. De Bgering zal zich met alle kracht verzetten tegen looneisen, die niet in vereenstemming zijn met de normale prijs-index. De door de Belgische regering getroffen aatregelen komen op het volgende neer: Voortaan zal geen enkele prijsstijging meer worden toegestaan. Elke aan- faag tot prijsverhoging moest 20 dagen bij de minister van economische iken worden ingediend. De indirecte belastingen op sommige goederen met groot verbruik zullen srminderd worden. Deze vermindering /erkelijke daling van de door de (bruiker te betalen prijs tengevolge sbben. De vermindering van de rijksinkom sten door de verlaging van de in- irecte belastingen zal de regering goed- aken door te bezuinigen en de uitgaven verminderen. Deze bezuinigingen zul- i reeds gelden voor de dienstjaren 1951 1957. De thans geldende vleesprijs zal be langrijk verlaagd worden. Voor het lees worden wettelijke prijzen vastge- C. Ook de prijs van huisbrandstof zal belangrijk dalen. De regering heeft namelijk een aantal maatregelen genomen voor de bevoorrading en besloten voor huisbrand wettelijke prijzen vast te stel- Er komt een heffing op winsten van bepaalde grootte. Om een overmaat van koopkracht uit te schakelen, wordt bij het parlement een wetsontwerp ingediend tot het heffen van conjunctuurbelasting op de winsten van de bedrijven, waarva opbrengst op een speciale rekening de Nationale Bank wordt gestort. H. De regering is niet van plan zich op 1 een of andere wijze te verzetten tegen koppeling van de lonen aan c kleinhandelsprijzen. Wel keert de regi ring zich met kracht tegen alle recht streekse, of indirect, buiten de loonover- eenkomst gestelde looneisen, zoals thans in sommige takken van nijverheid v bezoek van de Russen. Hij vond het be zoek op dit ogenblik zeer tactloos. De vergadering had ook nog een eisen.te behandelen van de Poolse jeugd- en arbeidsorganisaties voor volledige vrij heid .van voorlichting over politieke er economische aangelegenheden. Ook werd kritiek geleverd op het regeringssysteem van het weggeven van baantjes vriendjes. Volgehs de correspondent van de New York Times eiste Kroesjtsjef dat hetl oude politieke bureau van de communis tische partij ongewijzigd moest worden gehandhaafd. Rondom de stad zouden tij dens het bezoek troepen zijn samengetrok ken. Of deze troepen Pools of Russisch waren is niet bekend. In een gezamenlijk communiqué wordt verklaard dat een delegatie van de Poolse communistische partij binnenkort in Moskou besprekingen zal voeren over verdere versteviging van de politieke en economische sa menwerking tussen beide landen. De Prawda heeft vanochtend gedeelten van de Poolse pers beschuldigd een vangrjjke anti-marxistische campagn voeren, die het Poolse democratische volksregiem op zijn grondvesten doet wankelen. In diverse publikaties zouden openlijke aansporingen tot herstel van het kapitalisme worden verdedigd. „Met erkenning van de leidende rol van de ((communistische) Verenigde ar beiderspartij" heeft de vice-voorzitter van de Poolse verenigde boerenpartij, Stefan Ignar medezeggenschap in de re gering gevraagd. Een subcommissie van de Sjem, de Tweede Kamer, heeft voorts aanbevolen bij de verkiezingen absoluut geheime stemming verplicht te stellen. Volgens de kieswet mag de kiezer zijn stem in het geheim uitbrengen wanneer hij dit wenst NA AFRIKAANSE REIS me: ET HET LI.TNTOESTEL van de KLM is prins Bernhard gisteravond Schiphol naar Amerika vertrokken. Hii zal daar elf dagen een druk progra: afwerken en onder meer op uitnodiging van de opperbevelhebber van de geall! eerde strijdkrachten in de Atlantische oceaan en van de Amerikaanse vloot, Wright, een bezoek brengen aan de ma rinebasis Norfolk. Voorts hoopt de prins aanwezig te zijn bij de uitreiking van de Willem de Zwij ger prijs aan de journalist, die in 1955 het beste artikel over de Nederlands Amerikaanse betrekkingen heeft geschre- Voor zijn vertrek vertelde de prins nog enige bijzonderheden over zijn reis naar de Verenigde Staten. Op de vraag of de Drins nog besprekingen met John Foster Dulles zal voeren, antwoordde hij. dat het waarschijnlijk bij ..gedag zeggen" zou blijven. „Wanneer de gelegenheid zich zou voordoen, bent u dan niet van plan met de Amerikaanshe minister van buiten landse zaken te spreken over de moei lijkheden, die de KLk^ ondervindt in Amerika?" Prins Bernhard antwoorde „Uiter aard probeer ik waar ik ter wereld ook kom, altijd, indien dit mogelijk is de Nederlandse belangen te beharti gen. maar eerlijk gezegd, geloof ik niet. dat ik op het ogenblik de aangewezen persoon ben om over moeilijkheden van de KLM met minister Dulles te spreken, aangezien dit op regeringsni veau ligt". De Prins hoopt ook nog tijd te hebben de fabriek van de AKU in Asheville te bezoeken. Zeker is het, dat hij in New Orleans een rede zal uitspreken voor de Vereniging tot bestudering van inter nationale vraagstukken. Het slot van het programma zal be staan uit een bezoek dat prins Bernhard zal brengen aan de Nederlandse kamer van koophandel in New York. Weinig avonturen Ook op vragen hem gesteld over zijn recente verblijf in Afrika, gaf de Prins uitvoerig antwoord. „Avonturen? Ik heb er weinig avonturen beleefd. In hoofdzaak heb ik mijn tijd besteed aan zwerftochten achter het wild Ik heb soms wel vijftig kilometer per dag gelopen. Inderdaad is het waar. dat ik een olifant en een gazelle heb ge schoten. maar overigens heb ik er weinig gejaagd". *-: Prins Bernhard vertelde ten slotte nog. dat hjj enkele malen met zijn drie vrien den onder de blote hemel en in tenten had geslapenaangezien er geen gebouwen z\jn. „Het gaat weer wat beter met mijn been", vertelde hij, „en het is heus niet gekomen doordat er een olifant op getrapt heeft". Hij bevestigde dat hij in Afrika zijn baard had laten groeien, maar deze bij zijn terugkomst op Soestdijk er weer afgehaald had. In de beste stemming vertrok prins Bernhard gisteren naar de Verenigde Staten, na eerst een korte persconferentie te hebben gehouden. Boelganin schrijft Ike opnieuw Premier Boelganin heeft gisteren een boodschap aan president Eisenhower doen toekomen. De inhoud van het stuk is nog niet vrijgegeven. Men noemt echter aan dat dit betrekking heeft op de ont wapening, daar de beide vorige brieven ook dit onderwerp betroffen. Schippersvrouw verdronken. In de Oude IJssel te Doetinchem is gisteren de 36- jarige schippersvrouw E. A. van Megen- 'an Megen bij het wassen overboord ge- allen en verdronken. Schip gezonken, twee kinderen verdronken Vanmorgen om half zes is door on bekende oorzaak het 130 ton meten de schip Nieuwe Zorg in het Wilhel- minakanaal bij Oosterhout gezonken. Het schip, geladen met zand, is eigendom van schipper A. van der List. De volwassen opvarenden kon den tijdig van boord komen, doch twee kinderen, resp. een en drie jaar oud, waren niet meer te redden. Onder Wellerlooi is gisteren het stoffelijk overschot opgevist van de 22-jarige mej. H. T. uit Wellerlooi- Hamert, die sinds maandag was ver mist. Discontoverhoging Ned. Bank Naar wij vernemen heeft de Ned. Bank heden het wisseldisconto verhoogd van "i op 3*4 V er houdi ng N ederlan d-I ndonesië TVTEDERLANDSE zakenkringen te Djakarta stemmen algemeen in met de optimistische woorden van het directielid van Senembah, de heer J. E. F. A. Alberdingk Thijm over de mogelijkheid, dat de oude banden tussen Nederland en Indonesië wel weer te herstellen zijn, mits Neder land de eerste stappen neemt. Men wijst op de uitspraak van de woord voerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zakèn, A. Mononutu, dat men dr. W. Drees had leren kennen als een integer en ern stig staatsman en dat men hoopte, dat zijn nieuwe kabinet beter begrip zal tonen voor de mogelijkheid van verbetering van betrekkingen Zij was een reactie op uitlatingen van vooraanstaande Indonesiërs, dat gezien de mislukking van Genève op een vrucht baar gesprek tussen beide landen wel haast niet kan worden gerekend, indien de ministers Drees en mr. J. M. A. H. Luns weer in dezelfde functies zouden terugkeren. Men meent dat zij het wat te zwart zien, en wijst op de opmerking van het gematigde regeringsblad Indone- Boodschap van Hammarskjöld „Alleen hp die vrijheid en leven verdient, weet hoe hij dagelijks zijn aanspraak hierop kan rechtvaardigen." Deze woorden haalde de se cretaris generaal Ham- mersköld aan bij een bood schap, die hij heeft uitge geven ter gelegenheid van de VJf.-dag 1956. ..Wij zijn ons allen be wust van de problemen, die hun afspiegeling vinde de conflicten van de heden daagse internationale poli tiek. In haar pogingen deze problemen tot een lossing te brengen hebben de Verenigde Naties eer beslissende verantwoorde lijkheid. Laten wij bewij zen, dat wij in staat zijn vooruit te zien eh te oor delen met moed en recht vaardigheid Hammerskjöld vervolgt zijn boodschap met te zeg gen, dat de hedendaagse moeilijkheden zeer groot zijn. Daar staat echter te genover, dat er eveneens grote mogelijkheden zijn. Inderdaad bestaan er moeilijkheden op het ge bied van de internationale samenwerking, doch we hebben ook kansen. De gro te stap voorwaarts naar de universiteit van het lid maatschap van de VJj. heeft de organisatie repre sentatiever gemaakt dan vroeger. Onze materiele vooruitgang heeft ons een grotere macht gegeven om elkaar te helpen dan vroe gere generaties hebben ge had." De secretaris-generaal be sloot met de woorden: „Mo ge een ieder van ons bij de viering van de dag der Verenigde Naties opnieuw zijn besluit vestigen om eigen aandeel bij te dragen in onze poging om leva en vrijheid te ontworsteld sian Observer, dat het tijd wordt de vete te beslechten en de mening van Merdeka. dat betere betrekkingen wellicht voor beide partijen voordelig zouden kunneD Men meent zelfs een verandering van sfeer te zien. Buitenlandse diplomaten en Nederlandse zakenlieden oordelen, dat deze dingen niet op zich zelf staan, doch zien wel in, dat er ten aanzien van het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea niets veranderd is, Merdeka stelt dan ook als voorwaarde, dat Indonesië Nederlands Nieuw-Guinea krijgt. Geen voordeel Men is het er over eens, dat de abnor male verhoudingen Indonesië geen voor deel hebben bezorgd. Diplomatieke ver tegenwoordigers van westerse landen hebben hun bezorgdheid geuit over de schrapping der schulden en mogelijke buitenlandse beleggers worden door hun ambassades steevast opmerkzaam gemaakt op deze schrapping. De Times of Indo nesia schreef, dat in Indonesië sinds 1949 nog geen cent buitenlands kapitaal is ge ïnvesteerd. Het besef groeit, dat men geen maatregelen tegen Nederlandse belangen kan nemen zonder zich zelf te treffen en de bevorde ring van de uitvoer, de bestrijding van de inbezitnemingen van ondernemingsgrond en van de eisen der vakbonden, en de be scherming der deviezen producerende en besparende bedrijven komen de Neder landers ten goede Er is een groeiend be sef van de verwevenheid der belangen, die vooralsnog slecht te bemerken is in particuliere gesprekken. Hoewel de offi ciële betrekkingen tot het nulpunt zijn ge daald zijn de persoonlijke verhoudingen goed gebleven. Wel werd de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger enige malen voor het hoofd gestoten, doch bij het afscheid van de heer D. v. d. Ende en ir. E. Seyffardt waren vele Indonesische hoogwaardig heidsbekleders aanwezig. Het communi qué van de Nederlandse en Indonesische journalisten trok de aandacht, en de ge dachte wint veld. dat met de in de lucht hangende diplomatieke betrekkingen geen enkel belang wordt gediend en dat po gingen tot verbetering niet zullen stran den op onbereidheid om ze zelfs maar te overwegen. Protest by V.N. De Nederlandse rege ring heeft aan de Tweede Kamer de let terlijke tekst overgelegd van de Neder- ar.dse protestnota aan de Verenigde Na- iies inzake de schrapping der Indonesi sche schulden aan Nederland. H.M. de Koningin heeft gisteren in Utrecht een bezoek gebracht aan de lustrum-aanlooptentpon- stelling van werken van jonge kunstschilders, die meedingen naar de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst. De Koningin, die vergezeld was van haar dame du palais H. P. J. baronesse van Till, kreeg onder meer een toe lichting van de directrice van het i, mej. dr. M. E. Houtzager rechts). Koningin niet vakantie naar Sicilië Naar wij vernemen is H.M. de Koningin hedenmorgen van het vliegveld Soester- berg vertrokken om een korte vakantie te gaan doorbrengen op Sicilië. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het H.M. niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer met vakantie te gaan. De Koningin zal op haar reis, die een strikt privé karakter draagt, vergezeld worden door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevrouw 's Jacob—Valliant en mejuf- fruow M. Michelin. De reis wordt met de regeringsdakota gemaakt. Half miljoen huizen na de oorlog De 500.000ste woning, die na de oorlog is gebouwd, zal op 22 november te Gro ningen officieel door de minister van volkshuisvesting cn bonwnyverheid. ir. H. B. J. Witte, worden geopend. Het is huis aan de Rembrandt van RhUn- straat, dat als modelwoning zal worden ingericht. minister zal voor de opening een rede houden op de vergadering van het Nederlands Instituut voor volkshuisves- en stedebouwkundc. die op die dag in Groningen wordt gehouden. De publikaties inzake het koninklijk huis Het Eerste-Kamerlid de heer Reijers heeft aan de m mts ter-president, minister algemene zaken, de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Was de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse weekblad ..Der Spigel" verschenen artikel over ons Ko ningshuis vóór de pulbikatie, althans op 8 juni 1956. aan de regering, althans aan de toenmalige minister van buitenlandse zaken bekend? 2. Zo ja, welke maatregelen heeft de regering en met name de minister van buitenlandse zaken getroffen om deze voor staatshoofd kwetsende en het inter nationaal aanzien van on6 land schadende publikatie te voorkomen, te verhinderen of te doen wijzigen? jarig bestaan van de lijn Arn- hem-Oberhausen, heeft gisteren een feesttrein met een groot aan tal genodigden tussen de beide steden gereden. Op drie platte wagens was een kopie geplaatst van de lokomotief met drie wa gens, die als eerste trein op de lijn Neurenberg-Furth reden. De aankomst en het vertrek van de trein, waarin ook zes meisjes in Biedermayer-kostuum meereden, werd door de conducteur door het luiden van de bel aangekondigd. WEERBERICHT Vrij veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen maar aanvanke lijk nog lichte regen of mot regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig 'erandering in temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 7.17—17.35; Maan 18.20— .23. Maandag: Zon 7.19—17.33; Maan 19.05— HET WEER IN EUROPA Frankfort vlüncheo Züricb J~JE SENAAT van de rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn vergade ring van gistermiddag besloten, een eredoctoraat in de rechtsgeleerd heid toe te kennen aan mevrouw M. S. Bouman-Van Den Berg, wegens de voortreffelijke wijze, waarop zij hoewel zelf geen juriste de verdedi ging van de in Indonesië gevangen genomen Nederlanders L. N. H. Jung- schlager en H. C. J. G Schmidt heeft gevoerd, en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht. De dag van de promotie zal nog nader worden vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1