De Stem van de Andes, DE ANDERE PAPOEA GEESTELIJK LEVEN STERK RADIOSTATION VAN PROTESTANTS ZUID-AMERIKA Godsdienstige film van Amerik. Gebedsgenezer a3A De kerk achter het IJzeren Gordijn ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 inn iiiiiii mui1 mi mm mm» n>ni mnn mm mini mm mill ihmii min mm niiimi imiiii nm In één van de buitenwijken van de Ecuadori- aanse hoofdstad Quito staat cen complex witte ge bouwen, gekroond door een enorme zendmast. Op één van die gebouwen staan de nu wel wijd en zijd in Zuid-Amerika bekend geworden letters HCJB, de roepletters van ..De Stem van de Andes", de enige Protestantse zender van dit continent. De ..World Radio Missionary Fellowship" heeft gemeend, dat wil de Protestantse zending in Zuid- Amerika aan kracht winnen, zij over een stem moest beschikken, die niet alleen over het hele werelddeel, maar blijkens een stapel post, c de hele wereld wordt gehoord. Dl zender is onafgebroken van Kerstdag 1931 in de lucht geweest, zowel op korte als lange golf. dag in dag uit, 24 uur rond, om zoals de vindingrijke zendelingen de roepletters hebben ingevuld: Heralding Christ Jesus' Blessings, dus: Jezus Christus' zegeningen uit te dragen. Protestantse radio in Latijn-Amerika j Latijns-Amerika is zeer waarschijn lijk ddt deel van de wereld (behalve Noord-Amerika), waar de radio het meest wordt benut om het evangelie uit te dragen. Er zijn op het ogen blik zes radio-stations Protestant se zendingsstations opgericht met de zeer besliste bedoeling het evan gelie van Jezus Christus „uit te zen den". Ze staan in Guatemala, Haïti, Costa Rica, Panama, Ecuador en Bo livia. Al deze stations hebben ver schillende dagelijkse evangelische programma's in de lucht in naast het Spaans maar liefst twaalf talen. Behalve deze zijn er honder den evangel te-pro gramma's, welke op basis van betaling worden uitgezon den door talloze com merciële radiosta tions, verspreid over geheel Latijns-Ame rika. Er zijn maar twee lan den, waar Protestant se radioprogramma's niet zijn toegestaan: Mexico en Columbia. In Mexico mogen vanwege de atheïstische achter grond van de constitutie j— hele maal geen godsdienstige program ma's worden uitgezonden; in Co lumbia heeft de Roomse Kerk de volledige controle over alle gods dienstige zaken van het land; dat wil zeggen: alleen de R.K. Kerk mag „in de lucht z\jn". Over het geheel genomen zijn er meer dan tweeduizend Protestantse pro gramma's per maand door de radio van L.-Amerïka. M. Garrido Aldama ln „De Protestant". flllllllllllinillllllllllllH Griekse kerk tekent appèl aan bij de Hoge Raad Ds. Michael Kyriakakis, moderator van de Griekse Evangelische Kerk heeft appèl aangetekend bij de Hoge Raad tegen een regeringsbesluit om de herbouw van de Eerste Evangelische Kerk te Athene te staken. De kerk, die ongeveer honderd jaar geleden werd gesticht, is het oudste kerkgebouw van de Evangelische Kerk in Griekenland De herbouw had reeds lang geleden moeten gebeuren, maar door gebrek aan fondsen moest zij steeds worden uitgesteld. Verleden juli echter maakte de Wereldraad van Kerken het de ge meente mogelijk het oude gebouw af te breken en de fundamenten voor een nieuw gebouw te leggen. iiiiiimimmmimiiiiiiii Zij baden niet.... HCJB geeft zo al leen goede muziek, godsdienstige uren, zondagsschool, Bij belvertellingen cursussen in talen (waaronder Russisch en Platt- deutsch voor de Mennonietenkolonies in Paraguay) en verschillende Indiaanse dialecten. Maar het station begreep, dat, wilde men gehoord worden, men ook opge vangen moest zijn. heel Men heeft daarom ei tig systeem ontworpen gen Indiaanse nederzettingen toestelletjes te verspreiden, werkelijk de beschaving van die bin nenlandse streken een hele stap voor uit kwam, nu althans het isolement in de lucht werd opgeheven Maar HCJB (men noemt het niet anders meer) is nog veel meer. Het zendt Bijbelcursussen naar alle delen vat? Zuid-Amerika en de wereld en men gaat er prat op 6000 cursisten in 27 landen te hebben. Er is een HCJB-bus. die dp de weekends naar afgelegen dorpen vertrekt, deels om er onbevreesd leken. De man was direkt nieuwsgierig naar de grote vogel en men besloot hem voor een tochtje te nemen. Dat is wat men via de ra dio van de mannen heeft gehoord. De rest kan worden gereconstrueei een later gevonden dagboek. De aan was zo enthousiast van dat men hem nog eens meenam. Daar na is hij met de vrouwen opgewonden het woud-ingetrokken. De volgende dag zijn de zendelingen teruggegaan. Zij hoopten op een nieuw kontakt. DAGBOEK Het dagboek is bijgehouden tot op het ogenblik waarop geschreven is; hier komen enige Aucas, die we nog niet hebben gezien.. Het waren de moorde-' naars. Men kan ik heb dat nog uit' de mond van de weduwen vernomen deze moord niet anders verklaren, dan dat de Aucas kennelijk aan een behek sing geloofden, toen die ene man ver klaarde echt te hebben gevlogen. Ze hebben zich daarop en masse op de weerloze (altijd ongewapende» zende lingen gestort en hen wreed verminkt ONTZETTING Oral Roberts is Amerika's bekendste prediker uit de Pinkster gemeenten, die grote gebedsgenezingssamenkomsten belegt en een eigen televisieprogramma verzorgt. Evenals vele andere sprekers heeft Roberts ook een film laten vervaardigen, die enige weken ge leden haar Nederlandse première beleefde in de Gereformeerde Kerk te Oaderkerk a. d. Amstel. „Kerknieuws" schrijft nu: Een verklaring. De kerkeraad van Ouderkerk a.d. Amstel verzoekt ons in verband met het feit. dat van de film „Waag het met God" van het Oral Ro- bert-comité daar ter plaatse de première gegeven werd, opname van het volgen de: „De kerkeraad verklaart dat de Ecuador, het Rooms-Katholieke Ecua >r, was er bepaald ontzet van. In de ?rste plaats 0111 de dood van deze moe dlge mannen, die zoveel goed en vrucht baar werk hebben gedaan. Ia de twee de plaats uit angst, dat de wereld sou denken, dat héél Ecuador zou bestaan uit louter koppensnellers. Om dit iaat- naar even te ontzenuwen moet u dan weten, dat dit voorval zich afspeel de in het uiterste oostelijke deel van het land op de grens met Brazilië, in het Amazone-oerwoud. In dit hog weinig betreden gebied zwerven drie groepen rond, Zaparos, Ancas en Jlbaroti waar de Aucas en Zaparos Inmenging bulten weren. Met de Jibaros heb ben de mannen van HCJB telkens contact en ik heb zelfs opnamen ge hoord van Jibaros, die, met begeleiding een klein orgeltje, psalmen zingen. Nu, Ja, psalmen.... het was maar goed. men mij dat eerst had gezegd. Ik heb een paar dagen ih het mid- de HCJB-mensen getoefd en gekregen. de vrijheid (Door ds. H. J. Teutscher, Her vormd predikant te Rotterdam) om Men moet eens een avond in een -kring van Papoea's doorbrengen en dan beginnen te praten over de oorlogs jaren. Wie dat doet moet rekenen op weinig nachtrust. Menige avond roerde ik opzettelijk dit onderwerp aan; soms in zo'n paalwoning boven het water, temidden van een grote kring van donkere schimmen; soms ook in een hutje aan het strand, rondom een flakkerend vuurtje. Al doorpratend bemerk je, hoe bij honderden Papoea's de ervaringen in de vrijheidsstrijd diepe sporen hebben achtergelaten in hun denken en streven. s ze maar eens beginnen te praten over de verzetsbeweging tegen de Japanners.' Vreemd, dat in die bange tijd de oude naam van Mansren Manggundi weer kon opduiken. Eeuwenlang hebben de Papoea's elkaar de oude mythe ran Mansren vêrteld. Hij was in contact gekomen met de goddelijke macht en kon met het toverstokje dat hij gekregen had, alles in het aanzijn roepen, wat hij maar wenste. mm de school, dat alle kinderen van buiten landers en heel wat Ecuadoriaanse kin deren er op gaan. Het heeft een hospitaal, vlak naast de zender, terwijl er Indiaanse klinie ken zijn in het binnenland van Ecuador. Het verspreidt elke week 15.000 pam fletten met Bijbelteksten gezangenboe- ken. Bijbels en niet in de laatste plaats behartigt het de zending onder de In dianen in de verste oerwouden. Het is daar, dat we aan het begin van dit jaar zulk droevig nieuws hoorden, toen vijf zendelingen door de stam der Au cas werden overvallen en vermoord. Men herinnert zich wellicht nog de toedracht. Vijf jonge Amerikaanse zen delingen poogden kontakt te zoeken met een nog vijandelijke, maar over het al gemeen wel toegankelijke stam der Aucas, waarvan er naar schatting nog 10.000 in tropisch Ecuador moeten rond- Nadat zij geschenken hadden afge worpen uit hun kleine Piper Cub. een vliegtuigje van de Zendingspost- en die geschenken door tegengaven waren be antwoord, hebben zij het toestel aan de grond gezet. Zij maakten toen ken nis met twee grenzeloos respect Niet alleen dat zij alles zelf bouwen. hun zender, hun zieken huis en scholen, zij heb ben bovendien een dag taak. die niet mis is Roken en drinken zijn taboe en dat men er eens even bij gaat zitten, komt niet voor Er is zelfs voor de kleinen een speciale ..Kinder garten" ingericht, omdat hun vader en moeder; Tietzlf in dè'Hdio. hetzij op tfcbólërr of in zieken- t huizen bezig zijn. En de Stem van Andes heeft nog meer op het programma Er moeten nieuwe klinieken komen in het oerwoud; er moeten meer medicijnen en radio's verspreid worden. VEEL STEUN Van veel steun blijkt de zender voor het zendingswerk In Colombia, het eni ge land, dat zij het niet altijd offi cieel dan toch officieus de Protes tantse zending dwarsboomt In Ecuador heeft men- hoewel de hele regering RK is, alle medewerking, omdat de over heid inziet, dat veel werk wordt gedaan dat het volk algemeen yan nut is. Wie een goed radiotoestel heeft, moet maar eens luisteren naar de Stem van de Andes, op 25 meter (11,91 meg.) en 9.75 meg. op de 31 meterband en wie dan zin heeft om de harde werkers aan die kant van de globe moreel of financieel te steunen, schrijve (bij voorkeur in het Engels) naar La Voz de los Andes, Casilla 691, Quito, Ecuador. HANS KIEVID Zo was Mansren Manggundi. de prachtige schepen, bemand met Pa schurftige oude heer. die door zijn poea s zouden de zeeën bevaren. De 8 ans eigen mensen, vanwege zijn huidziek te was uitgeworpen, glorieus in zijn dorp teruggekeerd, verjongd er machtig. Al zijn standgenoten deel den in zijn macht, zijn glorie en de overvloed die hij tevoorschijn tover- oude. zingende stem wgs het, alsof n zouden heren worden en de he ren zouden slaven zijn. Sedert oeroude tijden hadden de grootmoeders deze oude mythe voor hun kleinkinderen aan. In het geheim wordt er op tal van plaatsen geëxerceerd. Meer dan eens speelde ook hier een goeroe een leidende rol. De'verwachting van de komst van Mansren Manggundi kreeg an het uur der bevrijding, ieder hunkerde. Een nieu- bewustheid van een eigen volksbe- an begon te groeien. Te lang wa- i de Papoea's veracht en miskend. de BESPOT Maar eens werd hij gewantrouwd en bespot en in woede ontstoken, ver liet hij het eiland Meos Woendi trok r het Westen. Slechts liet hij zoals er ZOvele geheimzinnige magische kracht over allen uitgegoten werd- In kritieke tijden was deze se verwachting een troost en een kracht voor velén geweest. Gedurende kalmer tijden had. voor al onder invloed van het Evangelie, de oude geschiedenis veel i wonderlijke dynamiek verlo: werd een sprookje, een oud verhaal. de belofte "na. dat hij eenmaal terugkeren^.'dan zou de gouden tijd -aanbreken, de „koreri"; een nieuw leven iou aanbreken: ieder zou een móói huis bewonen; niemand zou meer behoeven te zwoegen voor het dagelijks eten; integendeel, de heer lijkste spijzen zouden te allen tijde in overvloed beschikbaar zijn; over kleding zou geen zorg meer bestaan; de mooiste kleren zóuden voor ieder een beschikbaar zijn. Niemand zou meer op zee behoeven te zwoegen in de uitgeholde boomstammen, maar een stuk koopwaar van hand tot hand gaan? Eerst een prooi voor de Sul tan van Tidore, dan in Hollandse han den, daarna in Japanse handen; en wie zal zeggen, wie er straks komt? Waaróm zouden ze niet hun eigen lei ders hebben, die de weg naar de „ke- zijn madjuan". de vooruitgang zouden ba nen? De tijd van Mansren zou voor de Papoea's een nieuw leven beteke- nen. Papoealand voor de Papoea's. Geen vreemden zouden "Mét onder hen me^i voor het zeggen hebben? 'Niet 'langer meer zouden Hollanders en A-mbonnezen onder hen de lakens uit delen! 't Was immers de belofte van Mansren: de heren worden slaven en de'diaven worden hecen! Zie maar. hoe het de Hollanders vergaan is: als slaven der Japanners zijn ze wegge voerd en als koelies te werk gesteld aan de wegen. Was dit niet een onmis kenbaar teken van het aanlichten toen er nergens meer- recht -bestond. toen iedereen veracht ciU^verörukt werd. begon men de oude naam. hier en daar weer opnieuw te fluisteren. Het was of de klank van de naam Mansren Manggundi in veler hart een nieuwe verwachting, vol blijde glans, opriep. ONRUST GEBOREN de komst van de Ja panners, in die moei lijke periode, waarin Nederland nog regeert over Nieuw-Guinea, erwijl het eigen grond gebied der Nederlan ders door de Duitsers i de i tijd? LEGER GEREED Voort gaat het met de organisatie an het ondergrondse leger. Het be- bezet is, groeit aan alle vrijdingsplan is gereed. Op een door kant reeds de onrust. Angenita vast te stellen dag zou men van alle kanten met oorlogsprauwen rukken op Manokwari, het In één van de dorpen komt een oude vrouw, Angenita, terug van een l.„,durU verblijf 'rum De onderdruk- op een onbewoond k!r! meedojenloor worden «•.lend. Ze had daar "dood. °°k d' sroepjes Ambonne- Eens nodigde een heer i een boer op de maaltijd. Voi deed de boer uat hij thuis te doen. Hij vroeg een zege Zijn gastheer keek hem aar hij begon hij, „u be niet dat het by ontwikkel- et gebruikelijk is aan tafel rrdde de boer, „ik ben het huishouding hidden ook niei maaltijd." ,Jk hen bly dat te hort gastheer, „en uie zijn het, of de jongere Jiet zyn Uitvoerig Is in de Nederlandse pers gesproken over de nieuwste ontwikke lingen in de landen achter het IJzeren Gordijn. De veranderingen voltrekken zich echter niet alleen op politiek terrein, ook de kerk ondervindt de gevolgen. Het verzoek van de wereldraad van kerken ten opzichte van de Lutherse Hongaarse bisschop Lajos Ordass die in 1948 tot vier jaar gevangenschap ver oordeeld werd voor „valuta-transacties op de zwarte markt" is ingewilligd. De bisschop is gerehabiliteerd. Zijn vonnis is herzien en hij is vrijgesproken. Volgens een rap port uit Sofia (Bulgarije) zijn twee van de de kerk zon'der geestelijke leiding te laten. In de oorlog hadden wij uit zicht op een bevrijding. Maar is deze. verandering van het regiem slechts een korte fase in de wereldgeschiedenis of is het oosten blijvend aan het commu nisme overgeleverd? De leer van de co- existentie gaat wel in de richting van het laatste. Het is gemakkelijk om vanuit het vrije westen partij te kiezen voor of te-^ gen deze kerkelijke leiders. Hoe denken de gemeenteleden in Hongarije echter over de gang van zaken? Wordt de hui dige leiding aanvaard of wordt zij ver- Ernstige kritiek op de leiding gevangen geno men leiders van protestantse kerken, aldaar uit de gevangenis ontslagen. Het zijn Wassil Ziapkoff van de Kongregationalistische kerk en Nikola Michailoff van de Bap tisten kerk. Beiden behoorden tot een groep van 15 protestantse predikanten, die wegens hoogverraad gevangen geno- De grote vraag is: Wat gebeurt er achter het IJzeren Gordijn? Ondanks het feit dat bepaalde elementen in de ker ken door de communisten werden uit geschakeld en anderen naar voren wer den geschoven, omdat zij zich niet ne gatief uitlieten over het regiem, heeft de wereldraad contact gezocht met deze kerken Vele orthodoxe kerken was dit contact een doorn in het oog. omdat zij de leidinggevende personen in die ker ken beschouwen als landverraders, of als zwakkelingen die zich niet voor recht en waarheid durven uitspreken en met alle winden meedrijven. Voorstanders van contact antwoordden dan, dat het Leventoch immers onverantwoordelijk zou zijn Gelijk met de herziening van het von nis van bisschop Ordass komt een be richt van heel andere aard naar Ne derland. In het Gereformeerd Weekblad wordt een uitvoerige geloofsbelijdenis afgedrukt van een groep mensen uit de Hervormde Kerk in Hongarije, die zich de „Belijdende Kerk" noemt In haar uitvoerige belijdenis zegt zij o.a. dat de kerk geroepen is het Evangelie te pre diken. „Deze opdracht moet de kerk vervullen ook dan, wanneer de wereld of de staatsmacht haar dit verhindert of ronduit verbieden zou. In dit geval kan de kerk in de illegaliteit raken Over het communistisch regiem schrijft zij: „Wij belijden bij het licht van het Woord dat de tegenwoordige orde van staat en maatschappij gelijk een ie der het stempel van de zonde draagt en dus tal van trekken heeft, die de kerk niet kan beamen." En even ver der: „Uit de profetische dienst der ln geloof gehoorzame kerk tegenover de staat te allen tijde volgt, dat zij met haar goedkeuring de overheid sterke in daden, die gericht zijn op het wel zijn van dè burgers en op de gerechtig heid. Zij moet echter telkens weer wij zen op de fouten, verzuimen en zonden ?ls op te genezen wonden der staat. Met bezorgdheid zien Wij, dat de tegenwoor dige kerkregering slechts de eerste helft van deze profetische dienst ver- Vult, verzwijgt echter volkomen de an dere helft en daardoor is haar dienst zo onevenwichtig geworden dat de dienen de kerk tot dienstbare kerk werd Na er op gewezen te hebben dat de kerk zelfs dingen van de regering goed keurt die ten strijd zijn met Gods Woord en na de klacht dat de tegenwoordige kerkregering een kliek - J- kerken wil dwingen in een bepaalde theologische richting, die niet verant woord is. eindigt het stuk met de woor- Onder deze omstandigheden moeten wij belijden, dat wij de beslissingen van onze tegenwoordige kerkregering niet in alle gevallen als de beslissing der kerk kunnen aanvaarden. Déarom ach ten wij de gehoorzaamheid niet abso luut verplicht, ja wij openen de moge lijkheid. dat de onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid aan onze tegenwoordige kerkregering in vele gevallen ongehoor zaamheid aan Jezus Christus kan zijn. Deze „Belijdende Kerk" wordt ge vormd door een groeiend getal predi kanten. ambtsdragers en gemeenteleden, die vanwege hun houding reeds ver schillende moeilijkheden ondervonden hebben. Deze belijdenis is een moedige getui genis en het westen doet er wel aan, zo mogelijk, ook met deze mensen contac ten te onderhouden. die hier en daar te vinden ren, zouden uitgeroeid worden. Een geheim leger van 8.888 soldaten was gereed (acht was een oud, heilig ge tal!» Maar he» hele plan werd door enige Ambonnezen verraden aan de ngen a Japanners. De leiders der ondergrond se werden gegrepen, een aantal Pa poea-koppen rolde in het zand en uit dit verzet. eenzaam gewoond van wege een besmettelij ke ziekte. Nu scheen ze volkomen hersteld, gaaf van lijf en leden, en spoedig deden de meest wonderlijke verhalen de ronde. Ze zou vele malen gestor ven zijn, maar telkens was ze weer uit de dood opgestaan. Spoedig kreeg was het Angenita de reputatie van een profe tes. die in contact stond met Mansren Manggundi. Ze keerde terug, naar haar eiland, dat ze nu „Judea" doop te en daar werd voor haar een hei ligdom gebouwd. De profetes had naast zich een generaal,.-Stefanus ge- hun stamverband, naamd. Van heinde en verre kwamen v«n onderlinge haat Papoea's naar Jydea-en langs Maar één ding kon niet worden uit gebannen door de Japanse wreed heid: er was onder duizenden ge groeid het nieuwe leven; het besef, een volk te zijn. Eeuwenlang hadden geleefd in de enge begrenzing van •n atmosfeer vijandschap. Maar nu hadden ze een nieuwe ver- weg van velerlei ritueel werden ve- bondenheid ervaren, die zich uitstrek- Icn ingelijfd jn het leger van de pro- te tot ver bulten de grenzen van het fetes. Sommigen geraakten daarbij eigen dorp en de eigen stam. Ze had- in trance en spraken tongentaai, den het visioen gezien van het ene „precies zoals in de Bijbel". Papoeavolk in dit wijde land. Het was geweest als een ontwaken uit een De oude myth? werd opnieuw ge- diepe slaap van eeuwen, waarin blijk- interpreteerd. Uit de gebeurtenissen baar nimmer nieuwe mogelijkheden van die dagen bleek duidelijk, dat en nieuwe verwachtingen hen hadden Mansren Manggundi naar Duitsland to®*ewcn)tl was gegaan, en dat hij het was. die Die nieuwe visie kon niet meer weg- de Duitsers de overwinning ovgr de - genomen worden. Na de grote neder- Nederlanders had bezorgd, De voor-' 'aa*- ,oen de Japanners zo wreed had- snellinff kwam uit: De heren werden den toegeslagen, scheen de nieuwe tijd verder verwijderd dan ooit te voren. Maar in de harten van velen, vooral van de vele jongeren, leefde de overtuiging, dat de nieuwe tijd ook al moest het spelling kwam.uit; „De henen werden slaven, de slaven werden hénen". An genita werd door het Nederlandse gezag gevangen genomèn; bij de in vasie der Japanners werd ze uit haar „ker ko^*n gevangenis bevrijd. Later, onder de langer duren, dan ze aanvankelijk druk der Japanners groeit in het ver- verwacht hadden. Zo gingen ze door borgene de verzetsbeweging rondom met het dromen van hun dromen en Angenita en Stefanus. h*1" zlen Van hun visioenen. De nieu- NATIONALISME Stefanus reist van dórp "tot dorp, ganiseert het leger en stelt officieren stoutste dromen overtroffen. Totdat de Amerikanen kwamen! Toen was er geen tijd meer voor dro men. Toen zagen ieders ogen dingen, die de schoonste visioenen en de vertoning van bovengenoemde film een ernstige fout is geweest en wel le om dat de film op vele plaatsen en dus als geheel in strijd was met de H. Schrift, gelijk ze ook tekort deed aan de hei ligheid van het gebed; 2e omdat daar door het Evangeli? op de bewuste avond vertolkt is op een wijze die voor al len. maar ln het bijzonder voor hen, die Jezus Christus niet kennen, ver warrend was; Se omdat zó het werke lijke doel van de avond: de inleiding te zijn tot het evangelisatiewerk van onze gemeente in het nieuwhegonnen seizoen, niet is bevorderd, maar dit evangelisatiewerk is geschaad". TER OVERDENKING Anachronisme met een ivaterlioofd In het blad der Vrijzinnig Hervormden schrijft P. Smits een boekbespreking over een posthuum verschenen boek van ds. Bakker: „Het woord waar mee God ons aanspreekt.Met grote instemming citeert de schrijver Bak ker's woorden over de lichamelijke opstanding van Jezus Christus: „En nu ligt het geheel ih de Oosterse geest, dat de herleving van Christus in de zielen der in hem gelovende vol gelingen in allerlei verhalen, die wel wonderlijk uiteenlopen en, wat de bij zonderheden betreft, lang niet altijd tot overeenstemming zijn te brengen, is gedramatiseerd tot een opstaan uit lichamelijke dood. Eerst dan. wanneer wij er ons vin bewust zijn, gelijk Paulus dat was. dat God Zijn Zoon in ons geopenbaard heeft en dat Christus is opgestaan uit het zonde graf van ons eigen hart en wij dus met Jezus zijn opgewekt, eerst dan krijgen al die opstandingsverhalen hun diepe zin, ook voor ons eigen leven." De schrijver noemt de lichamelijke opstanding dan een „anachronisme met een waterhoofd!" Als U geen woordenboek bij de hand hebt, dan schrijf ik even over wat ik van dat „tien-gulden-woord" las: „Een ana chronisme. is een zonde tegen de tijd rekening welke men begaat door een feit in een tijdperk te plaatsen, waar het niet behoort." De opstanding is dus iets geestelijks dat in onze harten ge schiedt. maar de apostelen deden als of er sprake is van een lichamelijke opstanding. Die lichamelijke opstan ding meet due alleen tnaar zinnebeel dig gezien -werden. Paulus en de opstanding Volgens ds. Bakker is Paulus zich be- lus ook niet: „Indien er gpen (lichamelijke) opstan ding der doden'Is, dan is ook Chris tus niet opgewekt. En indien Christus niet is opgewekt, dan is immers onze prediking zonder inhoud, en zonder in houd is ook uw geloof. Dan blijken wij ook valse getuigen van God te zijn dan is uw geloof zonder vrucht, dan zijt gij nog in uw zonden. Dan zijn ook zii, die in Christus ont slapen zijn, verloren." Als er geen lichamelijke opstanding is 1. dan is de dood niet overwonnen. 2. dan is Christus wel voor de zonden der mensen gestorven, maar hij kan hen geen nieuw, eeuwig leven schen ken, en zijn wij dus nog in de dood. 3. dan Is de macht der duisternis ster ker dan de macht van God. 4. dan is Christus slechts een Boada. Mohammed of Zoroaster en staat het Christendom op één lijn met iedere an dere heidense godsdienst. dan is Christus een leugenaar ge bleken want hij voorspelde zelf zijn lichamelijke opstanding (Mattheus 16: 21). Kan een leugenaar ons de weg naar een hoger leven wijzen? 6 dan kan Hij nu geen plaats voor ons bereiden zoals Hij beloofde en ls er voor ons geen heerlijkheid. 7. dan is Hij nu niet aan de rechter hand van de Vader en kunnen wij niet rekenen op Zijn voorbede. 8. dan zal hij niet wederkomen om de volkeren te oordelen en Zijn rijk op te zetten. of in andere woorden: Dan ontvangen wij geen eeuwig leven, geen schuldver geving. geen verlossing, geen vrede, geen leiding in ons leven, geen hulp, geen hemel. Dan zijn. wij inderdaad Paulus te spreken, „de be- klagenswaardigsten v i alle r Josefus en de opstanding Maar Christus is wel opgestaan De vier evangelisten getuigden ervan Paulus vertelt zelfs dat 150 mannen Christus zagen. Zelfs de Joodse ge schiedschrijver Josefus schreef: Nu leefde er omstreeks deze tijd Jezus, een wijs mens. als we hem tenminste wettig cen mens kunnen noemen, want hij deed geweldige dingen een leraar van diegenen die graag de waarheid horen. Hij trok veel Jo den en veel heidenen tot zich. Hij was Christus en toen Piiatus op voorslag van de voornaamsten onder ons, hem veroordeeld» tot het kruis, verlieten degenen die hem eerst lief hadden hem niet. want hij verscheen levend voor hen op de derde dag zoals de goddelijke profeten dit en tienduizend andere heerlijk» dingen van hem hadden voorspeld; en de stam van christenen, naar hem ge noemd. is heden ten dage nog niet hoofs tuk van het achttiende boekver Joodse oudheden brengt hij een aan tal verhalen van gepleegd onrecht bij elkaar. Groter evenwel dan het on recht dat Pllatus Christus aandeed, is het onrecht, dat w!J Christus aandoen door de lichamelijke opstanding te

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17