oen de voó vielwenóten ze elkaar cjeluk Het kan! BEGINT U ER MAAR NIET AAN! ZONDAGS- BLAP BRIEVEN AAN DE Hieuw? Cciftscljc (fonrnnl ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 I De redactrice van Blad Zij j heeft naar aanleiding van het i laatste artikel over het onder- werp „Knap eens karweitjes voor jongeren op", veel brieven gekregen met aanvragen om hulp, een enkele waarin hulp werd aangeboden. De brief schrijfsters zullen allen persoon lijk antwoord ontvangen. U be grijpt echter, dat geen garantie kan worden gegeven, dat u alle maal geholpen zult worden. BILDERD1.JK J. \r. de R. vroeg om in 1906 uitgegeven boeken over Bilder- dijk. Mevr. Kool. Reeweg 162 te Dordrecht heeft zulk een werk in bezit. Stel u dus met haar BELANGSTELLING Van de heer J. Schouten, evan- gelist te Auhagne IZuid-Frankrgk) ontvingen wg een brief, waarin hjj meedeelt steeds met grote be Zondagsblad lelijk lev al de ..Ge» DR BERNARDO HOMES I *Mej. A. v. D. te G. vindt uitdrukking van Barnardo: 1 kind keek mg aan. en het w. God tot mg sprak" heel vre den uitdrukkei ADRES DS. TEl'TSCHER I Het adres van ds. H. J. Teutscher. die in ons Zondagsblad schrgft over Nieuw-Guinea, is: Rozenburg- I laan 66b, Rotterdam. Hg is direr- teur van de Stichting I Sociale Arbeid der Ned. I Kerk. Dit in antwoord op vraag van hr. J. H. K. d. H. t. rrkelük Jachtseizoen ging maandag open Het was nog een zeer vroege, regenachtige ochtend, toen we uit de stad wegreden. Er kwam een brak, grauw licht, dat de dag aankondigde, over de hui zen kruipen, de straten glom men en de schaarse fietsers haastten zich. nat, verkleumd, gebogen over het stuur van hun fiets. Vlak voor onze neuzen De lucht brak. toen we in Boxtel de portieren openden, en een aarzelende zonnestraal tastte met een voorzichtige vin ger aan natte dennen en aan vochtige herfstbladeren op de grond. Landgoed Venrode hij Boxtel was wondermooi in de tooi van de vroege herfst. We zwiepten de ruitenwissers twee 'rokken onze laarzen aan, de doorzichtige seginentjes op het partners legden de geweren bosperceel, dot de dry- met kille regen heparelde op* over de arm, de hond trok s langzaam uitkammen. De pervlak van de voorruit; de zacht piepend aan zijn riem. de drijvers êtonden, de eiken stokken martiaal over de schou der, klaar. Half negen. zich neer op zyn banden vouwstoeltje, eten jagers-attribuut als groen hoedje entelden zich fluitend het natte asfalt. Zev uur. Alle valse munters in ons land werden gepakt "K T akkerland, u-air de drijvers i een lange rij lopen. De hond aat gespannen, het is of h\j de jacht ruikt; de jage\ Ieder onderarm •nhlik kan een We keken elkaar eens aan: een fabrikant, een directeur, een here- boer, een gepensioneerde opper van de rijkspolitie, de bedrijfslei der van Venrode goed geteld waren we met flink wat geweren en flink wat drijvers. Het jacht seizoen was open. ook voor onze stille groep, daar onder het herfst blad op Venrode. Eerst koffie en mevrouw De Leeuw, vrouw van Venrode's bedrijfsleider, noodt het ganse, bonte gezelschap achter de glas-in-lood-ruitjes van het pro per huis. Er wordt niet veel ge sproken, alleen ontwerpt krijgsplan voor de dag spreekt men de kansen buit: geen konijnen, die xomatose zijn uitgeroeid, hazen, fazanten EERSTE SCHOT Langs de rand yan het weiland stellen de drijvers zich in lange rij op. Een schreeuw en langzaam trekken ze op. met de stok ken op de grond slaand, brrr-gelui- den makend met de mond. De jagers lopen in de herfst- laan langs de flank, het geweer in de arm, de ogen spie dend op het ter rein voor de drij vers. Dan na wat zwijgend lopen, wat spieden en wat praten, de eerste schreeuw van een drij ver: „TierooooooTwee vo gels in het veldgewas. Ze vliegen niet op. Twee jagers maken een omtrekkende beweging, en dan, vlak voor hun voeten, vliegen twe$ patrijzen op, met nerveuse vlieg bewegingen naar ginds bosrand. Twee schoten de hagel tikkelt als regen boven ons in de kruinen schreeuw kleurig loofhout staat, geeft spijt. Want een vos is voor ae jager een grote vijand: hij rich* grote schade aan onder jonge fa zanten en onder jong lopend wild. Direct gaan de drijvers het an dere stuk dennenbos in. Ritselend naderen hun geluiden. En voor ons in de bosrand wéér die brui ne snuit. Weer een schot en nu kan de jager roepen: ,.Ik héb 'm En dan komen ze alle maal bij elkaar, jagers en drij vers. en dan schudden ze de for tuinlijke schutter allemaal de haala. hand. Proficiat! Want een vos schieten, dat lukt je niet elke dag. Met de dooe vos in de hand moet de jager dan op een foto, en nu verschilt men al van mening over al of niet opzetten. De vos Is het hoogtepunt van de dag, en durbij vergeleken is de rest van de jacht maar rou tine. Maar een sportieve routine; ook de drijvers krijgen er, als later in de middag meer wild zich meldt, plezier in. Er knal len nog heel wat schoten, er vallen nog heel wat hazen en fa zanten. Negen en twintig stuk to taal, en dan valt de schemer. Weer staan we bij de auto's bij een: de jagers en de drijvers. Maar nu zijn de verhalen niet v»a de lucht; vissers zouden het niet beter kunnen. Op de betonnen vloer van Ven rode's garage ligt de buit bijeen, en het op het landgoed werkza me personeel stroomt toe om de Door de oplettendheid van een winke lierster in Muiden is een complot, dat zich toelegde op het vervaardigen en versprei den van valse tientjes, opgerold. De vier participanten in deze aanvankelijk zo suc cesvolle falsificatie werden gearresteerd, en de uitgegeven valse tientjes tot een totaal van 1600 stuks! werden achter- Een succes voor de politie, het einde van een illusie. De illusie van het gemak kelijk rijk worden, de illusie van in dit geval drie jaar harde arbeid aan de modellen voor de valse briefjes van tien, de illusie van de medeplichtigen, die in winkels de biljetten aan de markt brach ten. Maar als ergens het gezegde „crime does not pay", misdaad betaalt niet, van toepassing is, dan is het wel op de valse munterij: de vroegere Valsgeld Centrale, nu onderdeel van de afdeling politie van het ministerie van justitie, kan met trots verklaren, dat tot op heden elk geconsta teerd geval van in omloop gebracht vals geld is achterhaald, en dat tot nu toe in elk geval de daders hun meestal niet ge ringe straf kregen te ondergaan. - zeker de kippenhokken 2 In het karrespoor erlangs, als zijn binnengedrongen fazanten klepperend opvlie gen naar dc bosrand. Een van ons, een Amerikaans kolonel, is sneller dan de rest. Zijn browning wijst de twee vogels als het ware na in de vlucht een knal. Eér. fazant vliegt door, de andr. tui melt ordeloos naar omlaag. Het is de eerste vandaag Venrode is prachtig. Bosperce len. akkerland, weiden, vennen, en daartussen lanen en karrespo- ren, paadjes en wegen. Perceel voor perceel sjokken de drijvers af. eentonig met de stokken op de grond of tegen de bomen slaand, eentonig de brr-geluiden makend. Slechts af en toe roepen ze elkaar iets toe. en nog schaarser is de kreet: vTierooooo. als er iets fladdert of vlucht uit kreupelhout en veldgewas. Dan knallen de schoten, vier, vijf soms snel ach ter elkaar. En daar stapt onbezoldigd rijks veldwachter Langenberg eens voor van zijn bromfiets. Want jacht, daar heb ik altijd voor gehad. Kijk, de daar slachtingen aan te richten. Het gaat weer huistoe, en buiten de bossen van Venrode lijkt het net of de regen harder valt, dich ter. natter. Weer zwiepen de rui tenwissers hun eentonig liedje, maar nu gonst de auto van de verhalen. Plagerijen ook: voor de eerste vossejager, die zo verrast dage- De man aan het loket, bank. een postkantoor, lijkt passeren tientallen den bankbiljetten zijn vinger Is het uonder, dal vele vals munters juist op deze haastig drukke punten van het geldve k,eer proberen, hun falsificatii kwijt te raken? Maar vaak fale 1 hier: de loket voelt t naast elkaar, betaalde ze met vals geld. En toen. in Muiden. merkte een winkelierster de ver valsing direct; de val sloeg dicht... Bijna een novum De werd gearresteerd. De strijd tegen het valse geld gaat door en bij de „Centrale" krijgt men steeds meer ervaring. Maar één van de nare dingen bij het opsporen van vals geld is. dat de man. die een ontvanger, vi.ls bankbiljet komt inleveren, daar geen vergoeding voor krijgt. „Dat kunnen we niet doen. want dar zouden we die vervalsingen tot échte, gangbare biljetten verhef fen". zegt men bij dc Centrale, „en dat is nu juist allerminst de bedoeling. Bovendien hoort ieder een op zijn hoede te zijn, dat hij niet bedrogen wordt. Wij doen zo veel mogelijk om het kwaad te voorkomen, en de ontvanger van vals geld, wiens aanwijzingen tot arrestatie van de dader leiden krijgt altijd een passende beloning. Dat is de stimulans, die wij kun nen geven om ontvangen vals geld niet zelf weer uit te geven (om dat men bij inlevering niets ver- 5oed krijgt) maar om ermee naar e politie te lopen." Eén van de taken van de Cen trale is ook, de rust ten opzichte van de geldcirculatie te helpen handhaven; zelden is er reden om onrust en opschudding onder het publiek te veroorzaken in de ge vallen, dat het nodig is, waar schuwt ze natuurlijk via de kran- Niet te onderscheiden Na de oorlog (de Valsgeld Cen trale werd in november 1921 opge richt in Amsterdam, maar ver huisde in 1640 naar Den Haag. waar zc een deel werd van het ministerie van justitie» zijn er al heel wat vervalsingsacties gecon stateerd en achterhaald. Men her- haar medeplichtige ook. het spoor innert zich nog best het geval leidde verder vervaardiger van de tientjes meld de zich toen zelf. En als dat iaat- ste niet gebeurd was, had Neder land een novum op het gebied van opsporing beleefd: justitie namelijk van de 1 te zenden 1 dat een passie drijvers m kant op. en keerd. Als wat dat geweer s er nou een vogel ou, wat heb ik je 1 die en schilderachtig als de if. die we zo dikwijls op romantische schilderijen afgebeeld gezien. En 1 og een boeiend onder- en dan lopen we, gelijk op met de drijvers in het bos. door een laantje, dat geschilderd is met alle kleuren van het herfat- palet. De jagers voor ons ver dwijnen om de hoek er knalt een schot. De jacht is in volle gang. van de bomen, de patrijzen vlie gen zenuwachtig door. Mis. De drijvers hebben het weide en akkerland gehad en komen bij elkaar voor overleg met de ja gers. Niet veel succes, vinden ze allemaal. Twee patrijzen en een haas, die benen maakte. Door het boslaantje lopen we naar een bie tenveld. hoogopgeschoten. met lan ge slierten zaadkoppen als minia tuur-populieren ertussen. Vaag de ziel drijvers tot ons door, als we met drie geweren „een geweer" is in jachttermen de combinatie man-geweer, zodat men niet spreekt van: „Er moet daar een jager staan", maar van: ..Er moet daar een geweer staan" in het zijlaantje naast het bos perceel hurken Ineens klinkt er het lawaai van brekende takken; twee bruine oren, een spitse snoet. Een hondje? De jager naast ons heft zijn geweer, maar als hij ziet. dat het een vos is. is de slimmerik het pad al overgespron gen. Een schot te hoog. Een jager, die dertig 1 verder viel onder het schol de hand te druk- van fazanten en jong wild is een vijand jacht. was. dat hij een meter Ja. een volle meter te hoog schoot. Het wordt twéé meter, vijf en de onfortuinlijke zwijgt maar wat en glimlacht. Een grafisch tekenaar raakt zon der werk- een chemigraaf wordt ontslagen. Ze vinden zo gauw geen werk, hangen thuis wat om en dan wordt het' idee geboren. Vals geld drukken. De tekenaar zet zich met een echt tientje als voor- ~S beeld aohter zijn tekentafel. Hij kiest de kleuren inkt, de penne- tjes en penseeltjes. En hij maakt een tientje na. Hij probeert het uit te geven, en dat lukt. En dan is het kwaad geboren hij te kent er meer. hij droomt van rijk dom. hij wordt onvoorzichtig bij het uitgeven, en de val slaat dicht. De rechtbank, de gevangenis. De chemigraaf denkt het beter te kunnen. Hij scharrelt thuis, op zolder of.in de kelder, wat clicho- grafische apparaten bij elkaar en gaat het tientje fotograferen. Met filters houdt hij bepaalde kleuren tegen, en zo. kleur voor kleur, ver vaardigt hij een stel cliché's, waar van hij op een handpersje afdruk ken gaat maken. Ook hij geeft zijn eerste tientje met angst en beven uit. Het lukt, hij wordt over moediger. Té overmoedig, want op een gegeven moment rent een winkelier hem na en wijst hem aan. na een politieagent meege nomen te hebben. De val slaat dicht En steeds zijn er weer nieu we candidaten te vinden. Onbe grijpelijk. want onze Nederlanu.se bankbiljetten zijn zo gecompli ceerd gedrukt, dat een imitatie meestal te onderkennen is, het pa pier is van zo speciale kwaliteit en samenstelling, dat mensen die veel met geld omgaan, het -rehil met de vingertoppen kunnen voelen. Maandenlang, jaren soms, zwoegen de aspirant-vervalsers in kelders en op zolders. Ze ma ken mislukte cliché's. zc kunnen het goede papier niet vinden. En als Het resultaat dragelijk is. komt er altijd het moment, dat ze die dingen gaan uitgeven En dan be gaan ze een onvoorzichtigheid en dan slaat de val dicht. 1953. toen er fantastisch goed na gemaakte papieren rijksdaalders in de circulatie kwamen. Ze wa ren zelfs door ..kenners" met van echt te onderscheiden, maar door een toeval liep de dader tegen de plan. de foto lamp. En voor die gedrukte ver- de televisie uit valsingen is de centrale veel ban ger dan voor de getekende; de ge drukte zijn geraffineerder en wor den in grote aantallen verspreid, de getekende zijn slechter van kwaliteit en komen slechts in klei ne hoeveelheden los. De valsemunterij is al oud. Reeds in Middeleeuwse geschrif ten kan men lezen, dat op het na maker van munten zware straffen stonden, ja. zelfs het verbranden in kokende olie van de vervalsers! Toen ijl 1814 de eerste Nederland se bankbiljetten verschenen, kreeg men over de vervalsingen meer controle voor die tijd. toen het geldverkeer geschiedde met geschreven kwitanties, waren vervalsingen bijna niet te herken nen. De firma Enschede, die ons geld in 1814 begon te drukken, deed daarom direct haar best. de bankbiljetten druktechnisch ge compliceerd te maken: ze ge bruikte In het begin zelfs randver sieringen van muzieknoten, omdat dc firma ook muziekdruk tot haar activiteiten rekenen kon. Neen. „crime does not pay", zeker niet op het gebied van valse bankbiljetten. Begint u er maar niet aan: de laatst gearresteerde vervalser had drie Jaar aan de vervaardiging gezwoegd, en de re sultaten waren nóg maar matig. Nee, u kunt beter goed opletten, of men u geen vals geld in handen stopt. Want er zijn nog steeds candidaten te vinden. 1 grafisch tekenaar raakt zon- werkEn thuis zittend, 1 hij op werk. En dan kan idee opkomen: vals geld ten. Wellicht zet hij zich ter zijn tekentafel, wellicht obeert" hij het eens. En dan Dan zitten we thuis het loopt tegen middernacht. Je voelt het in de kuiten, zo'n dje dank^zij de Muidense winke- Ze kregen haast In het geval 1 Ja de aantekenin- veel feitelijks De geschiedenis ;ns van de kant van de justi de politie te bekijken c or nipt AIIpptv 9Q stuks &ing als vol8,; In december s er niet. Alleen, zy stuKs het lge jaar begonncn de Sm' vild, en dan: de vós! Wat moet je hier over chrijven Toen besloten we maar, u 3ens gewoon het verhaal van die dag te vertellen, een ver- had zander pointe, zonder journalistieke verdienste. al te spoedig bleek. D' „Valsgeld Centrale" aarzelde tus sen twee mogelijkheden: een in dividueel drukte de biljetten (er in dit geval zou alleen de public ke waakzaamheid de politie eei 1 georganiseerde handel li vals geld aan de gang ten in dai geval moest men de .luisterpos Nu, en daar zijn we dan nu ten" in de onderwereld extra goec mee klaar.. ter zelden voorgekomen; meestal gaat het om individuele verval sers. Dat bleek in dit geval ook al spoedig, want in juni en juli werd telkens het signalement van een zwangere vrouw door de bedrogen winkeliers opgegeven, meestal zakenlieden uit de textiel branche. Na die tijd had die vrouw kennelijk een dochtertje gekregen, want zij kocht baby eleertjes met haar valse tientjes. Van arrestatie kwam niet veel. Ie meeste winkeliers merkten de ervalsing te laat. Toen gebeurde er iets. dat de iolitie hoop gaf. De Nederlandse lank kondigde aan. dat de betref- endc tien gulden biljetten uit de ïrculatie genomen zouden wor- len, cn de politie veronderstelde, lat de valsemunter nu wel haast ou krijgen om zijn tientjes uit e geven. Ze kregen inderdaad haast Want In Bilthoven werd de vrouw overmoedig; ia tw«« winkels, pal Een moderne clichéfabriek maakt cliché's van de moei lijkste „modellen"; ingewikkelde kleurpatronen kan men feilloos hamaken, de fijnste lijntjes kan men feilloos repro duceren. Is het dan wonder, dat een zonder werk thuis zittende chemigraaf aan het maken van vals geld begint te denken? Een briefje van tien bijvoorbeeld, is helemaal niet moei lijk na te maken het watermerk kan men imiteren door het papier te verdunnen met een oplosmiddel o.i.d., en de verschillende drukmethoden staaldiepdruk en offset) zijn niet moeilijk te onderkennen. Langs fotografische weg kan men de kleuren uit elkaar filteren: blauw, bruin, groen, rood en zwart, en langs chemische weg kan men de fotografische procedure helpen. Men zal veel moeten bijtekenen cn bij werken, goed, maar dat doet een clichémaker als routine werk dagelijks. Maar: één man, die over volledige vakken nis beschikt en een moderne, goed geoutilleerde clichéfa briek tot zijn beschikking heeft, zal maanden (ja, maanden moeten werken, dag in. dag uit. om een dragelijk resultaat te bereiken en de kosten aan materiaal zullen honderden guldens bedragen. Maar een clichémaker met die rakken- nis kan meer (en beter) geld verdienen met normaal werk! Hetzelfde geldt voor de tekenaar. Een goede tekenaar kón een bankbiljet verrassend gelijkend natekenen Maar als hij zó'n goede tekenaar is. kan hij bij een baas méér verdienen...! Nee, het is heus: „crime does not pay"...!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13