Jlieuiuc £d2tsd)c (ütmranl Opstand van Chinezen in de Britse kolonie Hongkong Verstoring van feest leidde tot ongekende onlusten Valse munter legde een grote voorraad aan Montgomery waarschuwt voor wankele politiek Demissionaire kabinet morgen voor het laatst bijeen Krankzinnigen hielden school bezet Engeland. Frankrijk en Egypte confereren 1102 in geheim DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0 18 per mlllimetei Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Directie: F DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10777 itanttastlcfi R ghebleoeo tnyn bert la tegtimpoct Ere-saluut voor vakmensen ZIE PAGINA 5 Ernstige gevechten met de politie i duizenden Chinezen in L de Britse stad Hongkong zijn reeds vijf personen gedood, 27 ernstig en honderden licht gewond. De relletjes, die uitbraken op de nationale feestdag van Nationalistisch China, duurden meer dan 21 uur troffen de anti-Britse demonstraties in geweld en omvang, die in 1925 in Hongkong, Sjanghai en Kanton zijn gehouden. Eerst in een vluchte lingenkamp van nationalistische Chinezen en later in de stad Hongkong moest de politie zich verdedigen tegen duizend enopstandelingi buiten zichzelf van woede waren. Alleen al op een belangrijk kruispunt in Hongkong moesten 3000 traangaspatronen en 1000 traangagranten worden afgevuurd om een opgewonden menigte van 1000 personen uiteen te slaan. De moeilijkheden waren begonnen in hei vluchtelingenkamp Kowloon van na tionalistische Chinezen, die de 45-ste ver jaardag van de stichting van de Chinese republiek vierden. Enkele kampfunctio- narissen hadden papderen Chinese vlaggen afgescheurd, waarna de kampbewoners de bureaux van de kampleiding binnendron gen en daar alles kort en klein sloegen. Overal werd brand gesticht. Het resultaat was dat in het kamp700 gehelmde politie mannen een verwoed gevecht leverden piet vijftienduizend Chinese vluchtelingen. Eindelijk slaagde de politie er in het fcamp te omsingelen en van de buiten- Wereld af te sluiten. Tweede oproer Toen de politie de toestand in Kowloon jngeveer meester was, brak in de stad een ernstige opstand uit. Een woedende menigte Chinezen was een grote aanval begonnen op het politiebureau Li Cheng Ük. Duizenden mensen drongen langzaam op naar het bureau waar ongeveer 500 po litiemannen, die juist waren opgeroepen, lich hadden verschanst. De opstandelin gen waren gewapend met Ijzeren staven en grote stenen. De politie werd geholpen door 16 Pa kistaanse soldaten, gewapend met Enfield- geweren. Door gebruik te maken van beweegbare barricades en na vele malen gevuurd te hebben wist men eindelijk het bureau te ontruimen. Op een andere plaats in de stad trok ken duizenden door de Sham Po Wijk. die bekend staat om zij nvele werkplaatsjes en fabriekjes. Zij stichtten branden, gooi den met stenen naar soldaten en politie mannen en ranselden burgers at. Van morgen was de rust nog niet teruggekeerd In Hongkong. Honderden belagers vielen Europese auto's aan en 6taken er ver- Keidene in brand. Er werden o.a. twee ;n van het Zwitserse consulaat in Hongkong giewond. Alleen auto's met na- tonal istisohe vlaggen lieten de Chinezen )ogemoeid. Z\jn I i hjj t zijn i zat, d door de betogers omgegooid en ii brand gestoken. De politie werd dooi Britse militairen bijgestaan om hen te be vrijden. Er werd op de betogers gescho ten. Het aantal slachtoffers is reeds tot acht gestegen, terwijl 160 personen wond in ziekenhuizen moesten worden genomen. Voor het gehele schiereiland Kawloon is het uitgaansverbod uitgevoerd van half 8 's avonds tot 10 uur 's ochtends. Tien doden in 't verkeer Auto rijdt op drie jongelui in )p de grens van de gemeenten Utrecht ■n Westbroek werden gisteravond drie ongelui, die op een slechtverlichte plaats lij de weg stonden, door een personenauto tangereden. Het zestienjarige meisje L. P. overleed er plaatse, de zeventienjarige jongeman I. P. overleed later in een ziekenhuis. |ijn zestienjarige vriend L. A. A. G. werd leekte licht gewond- De bestuurder van de auto, G. V. C. uit >e Bilt, is in verzekerde bewaring ge teld. Op de plaats van het ongeluk hing ga dichte mist. De 80-jarige T. Lucassen uit Nijmegen i gistermiddag aan zijn verwondingen "verleden, die hij had opgedaan bij een tigeluk in de Gouverneurlaan in Den laag. Hij was de ene rijbaan bijna over- Ctoken en hij had een voet reeds op de htheuvel, toen hij werd gegrepen door en met grote snelheid rijdende auto. lIn Musselkanaal werd gist. iet vijfjarig zoontje van de familie J. kins toen het plotseling overstak achter en groentewagen, door een vrahtauto ge- repen.' Het was op slag dood. Op de kruising Haarlemmerstraat Hbert Neuhuys6traat werd gisteren te imsterdam een 47-jange wielrijdster por een personenauto aangereden. De rouw is in het ziekenhuis aan haar ver kondingen overleden. Een 68-jarige wielrijder is ev imsterdam op de Amstelveenseweg hi het leven gekomen. Hij werd gegrepen g' oor een auiobus. torn hij „«voorzichtte d« liweg overstak. In de Acaoiastraat in Z Prins Bernhard twee weken naar de V.S. Op 20 oktober hoopt prins Bernhard in de Verenigde Staten te arriveren. Hij zal vlootoefeningen bijwonen op het mpdi ste Amerikaanse vliegkampschip, de For- restal. In Washington reikt de prins voor vijfde maal de Willem de Zwijgerprijs aan de journalist, die het afgelopen r het beste artikel over Nederland heeft geschreven. In Asheville bezoekt prins Bernhard een fabriek van de Alg. Kunstzijde Unie en in New Orleans houdt en rede voor de Vereniging tot bestu dering van internationale vraagstukken Een rede houdt de prins ook in New York. op een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophandel. Op 1 november vertrekt Z.K.H. weder naar ons land. Kolendampvergiftiging Waarschijnlijk door kolendamp- of gas vergiftiging is gisteren de 25-jarige echt genote van de heer F. R. uit een woon wagen te Bergen op Zoom overleden. Haar man is bewusteloos in h'et ziekenhuis op genomen. Omwonenden kregen op her haald kloppen geen gehoor, terwijl uit de rijwielen, die bij de woonwagen stonden bleek, dat zij wel thuis waren. Annexatielust Portugees Timor aan de beurt Te Djakarta is thans volgens Associa ted Press een anti-kolonialistische be weging van Indonesië opgericht om een volksstemming in Portugees Timor te doen houden. Tot voorzitter is gekozen Indra Syakawesi en tot voorzitter Ida Wachdiyat Sukardi. Syakawesi zeide, dat de beweging niet alleen tegen Portugees Timor is gericht, doch tegen elke vorm van kolonialisme. Timor is volgens hem een strategische bedreiging tegen Indo nesië in tijden van oorlog, want het zou door de mogendheden van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie tijdens een oorlog gebruik kunnen worden. Hij ver telde voorts vrij te zijn van anti-Neder landse gevoelens. Naar aanleiding van deze actie heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ver teld. dat Indonesië geen andere territoriale eisen heeft dan Nederlandse Nleuw-Gui- Valse-tientjes-zaak opgelost Hoofdpersoon werkte een jaar hij JohEnschede en Zonen TVE VERMOEDELIJKE HOOFDPERSOON in de geruchtmakende valse- tientjes-affaire, de 34-jarige A. G. H., is ternauwernood aan zijn ar restatie ontkomen. Zoals gisteren reeds in een deel der edities gemeld, heeft de rijkspolitie in samenwerking met de Amsterdamse recherche twee vrouwen en een man aangehouden. Zij waren het, die een stroom van valse bankbiljetten, alle van tien gulden, over ons land lieten gaan. Alle pogin gen, sinds eind november 1955 in het werk gesteld om het complot op te rollen, hadden gefaald en meer dan 1800 valse tientjes werden achterhaald of aangegeven, wat in even zovele gevallen een strop betekende voor de eigenaar. Men wist al lang, dat een ongeveer 40- jarige vrouw, van wie slechts het signa lement bekend was, valse tientjes in om loop bracht. Alle mannfacturiers en eigenaren van lingeriezaken in ons land en aanzegging, extra oplettend te zijn. In de dagbladen werd op speciaal verzoek hierover' niets gepubliceerd. Dinsdagmiddag liep de vrouw te Muiden de val. Een winkelier kreeg argwaan 1 belde de rijkspolitie, waarop de vrouw de vlucht Er volgde een groot scheepse klopjacht en na lang zoeken vond men de 41-jarige J. C.-K. verscholen tussen het riet langs een vaart. Haar begeleider, de eerder ge noemde A. G. H., had zich op zijn brom fiets intussen ijlings uit de voeten ge maakt. Bij fouillering kwamen verschei dene valse biljetten voor de dag. Zie volg pagina 7 opperbevelhebber var t TN EEN opmerkelijke rede voor Britse oud-officieren heeft de plaatsvervan- Navo- rschalk .Montgomery, kritiek geleverd op hel mi litaire apparaat van de Noordatlantischc 1Verdragsorganisatie. „In geval van een lorlog met kernwapens zullen onze mobi- t .isaticplannen als een kaartenhuis ineen- ItrUdond», met kolen -cladcn vracht- hu ond„ me„ plcltle Uto. Het kind was vrijwel op slag dood. verder voor een nauwe integratie van Waarschijnlijk ten gevolge van de dichte zee-, land- en luchtmacht onder een de- Oist zijn vannacht omstreeks twaalf uur partement van defensie, onder één minis- le hofmeester eerste klasse der Konink-jter, die de volledige verantwoordelijkheid Ijke Marine J. H. Mouthaan uit Wagenin-draagt cn besluiten kan nemen, len en J. Woudstra uit Winschoten bij de, i 'hegbasis Gilze Rijen, waar beiden werk-' '•Mont>r Vltele «Hyiffe. ontwdckel- aam waren met hun motor tegen een de een -Panorama van atomische oorlog- «om seredin. Zij moeten op slag door voermg" zoal. dit me* In 1969 zou kunnen (eweest zijn. Op het kruispunt Herenstraat-Zuider- 'iep in Groningen werd gistermid- de 72-jarige voetganger W. Drent, die, loewel de stoplichten op groen stonden, Ie rijbaan overstak, door een vrachtauto angereden. Hij is kort na aankomst in iet ziekenhuis overleden. In Noordwtjke hou' werd gister- y°nd omstreeks tien uur de 68-jarige Méhouder K. Se ij erlang door een perso- cnauto aangereden. S. werd zwaar ge- fond en overleed ter plaatse. voordoen, drie jaar nadat er een oorlog s uitgebroken. Uit deze op speculatie harde militaire feiten berustende toe komstvisie trok hij de nodige conclusies. Ontreddering Daarbij toonde hij zich en dat was het opmerkelijke als landsoldaat een voorstander van de maritime visie op de strategische probleemstelling van de toe komst. Dit omdat ten gevolge van de ont redderde uitwerking van atoom- en water stofbommen en -granaten de troepen te land in hun offensieve kracht te zeer zou den zijn aangetast, meer dan de marine, die vooral zou moeten optreden tegen de onderzeeboten uit het oosten. „Ik ben van mening, dat de huidige situatie kritiek is", zei de veldmaar schalk „Of wij bereiden ons. met beide benen op de grond, voor om het hoofd te bieden aan de toekomst en een oorlog met atoomwapens te overleven, öf wij laten ons op alle winden meedrijven, waarbij wij onze plannen van jaar tot jaar vaststellen en gebruik maken van methoden, die slechts voor bepaalde doelen geschikt zijn, om ten slotte een rampzalig einde te vinden". Verplichte snipper dagen in bouwbedrijf De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft maandag 24 en 31 december. tusSen zondag en eerste kerstdag en nieuwjaars dag. aangewezen als verplichte snipper dagen voor de werknemers in het bouw bedrijf en aanverwante bedrijven. Op grond van bedrijfstechnische over wegingen kan voor één of meer werk nemers ontheffing van dit besluit wor den verleend. Het 32ste reg. infanterie houdt herhalingsoefeningen in het kamp Vogelsang in de Duitse Eifel. In een idyllische omge ving de naam zegt het al knallen geweer- en kanon schoten en brengen spijker schoenen en rupsbanden .ver nielingen toe aan de begroei ing. Zolang de tegenstander blijft dreigen, is dit helaas nodig. Laat men echter in de stormhouding van deze vier mannen niet iets heldhaftigs zien. In de praktijk is hetgeen, twaarop zij zich voorbereiden een gruwelijk bewijs van men selijke onmacht. De gebroeders Sampaioe ston den niet toe, dat iemand de school naderde. Toen de kinde ren echter honger kregen moch ten zij via een stok een briefje aan de politie doorgeven. Het brood werd later gebracht. "i"i üURiiiiiiiu mui! !l!i!lill!llllllll!llll!l!lllllllll[|l!l'lll!ll!lll!!ll Amerikaans toestel (59 man) vermist Een Amerikaans vliegtuig met 59 leden van de luchtmacht en marine aan boord wordt sedert gisteravond vermist. Het tosetel was om zes uur 26 van de Ameri kaanse basis Lakenheath in Engeland op gestegen met bestemming Lagens op de Om vijf minuten voor negen werd het laatste radiocontact verkregen. Reddings vliegtuigen, die de Oceaan afzochten, heb ben gemeld dat vanmorgen om kwart over acht noodseinen werden opgevan gen, welkt afkomstig zoud enzijn van het vermiste toestel. VIER NIEUWE MINISTERS Mr. Struvcken gaat eerst afscheid nemen van de Antillen (Van onze parlementsredactie) De formateur dr. W. Drees heeft gistermiddag op het departement van al gemene zaken een onderhoud gehad met vier personen, die voor het eerst hun intrede zullen doen in het nieuwe kabinet, t.w. de heren mr. A. A. M. Struycken (binnenl. zaken, p.b.o. en bezitsvorming), H. J. Hofstra (finan ciën), prof. dr. I. Samkalden (justitie) en mej. dr. M. A. M. Klompé (maat schappelijk werk). Prof. Samkalden heeft een korte bedenktijd en zal dr. Drees hedenavond uitsluitsel geven. De heer Struycken heeft, naar de woord voerder van de formateur hedenochtend meedeelde, zich in beginsel bereid klaard de portefeuille van binnenlandse zaken, p.b.o. en bezitsvorming op zich nemen. Hij stelt er echter prijs op eerst naar de Antillen terug te keren om af scheid te nemen. Zijn benoeming tot mi nister zal met het oog hierop worden aan gehouden: Hedenochtend om tien uur heeft de for mateur een bespreking gehad met de heren Struyken, Mansholt (landbouw), Suurhoff (sociale zaken) en Zijlstra (eco nomische zaken) over de verhouding sen p.b.o. (dat dus onder binnenlandse zaken zal ressorteren) ën de andere departementen. Na zijn gesprek met dr Drees verklaarde de heer Struyken giste ren tegenover de pers dat hij weliswaar in principe het aanbod van de formateur had aanvaard, maar dat hij een voorbe houd had gemaakt ten aanzien van de organisatie van het departement, dat hij zal gaan beheren. Het voorbehoud, waarop mr. Struyken doelde, betreft in hoofdzaak de personeels formatie van het departement van binnen landse zaken. De K.V.P.-fractieleider prof. Romme heeft voor het geval hem de portefeuille van binnenlandse zaken zou worden aangeboden als conditie gesteld, dat hem voor een juiste uitvoering van zijn taak ook de nodige outillage ter be schikking zou worden gesteld. De p.b.o. had tot nog toe onder minister De Bruijn :en afzonderlijke staf. Nieuwe staatssecretaris Over de nieuwe organisatie van het de partement is vanmorgen nader overleg gepleegd. Aan de bespreking is ook deel genomen door de heer W. K. N. Schmel- die waarschijnlijk benoemd zal wor den tot staatssecretaris voor p.b.o. er bezitsvorlmng. Het is te verwachten, dat diens benoeming en die van eventuele anders nieuwe staatssecretarissen zal ge schieden, nadat het nieuwe kabinet zal zijn opgetreden. Wel kan een beslissing Drama in Italiaans dorp Stormaanval van carabinieri UPWEE Italiaanse broers, van wie één pas ontslagen was uit een krankzinnigengesticht, hebben giste ren de hele dag 95 schoolkinderen en enkele onderwijzeressen gevangen gehouden. Zij dreigden, de kinderen te zullen doden. Een bataljon van 500 man nationale politie belegerde de school, waarin de broers zich had den verschanst. Dezen vuurden op ieder, die hen te na kwam. Zij dood den een 23-jarige arbeider, die de politie te hulp was gekomen. Ten slotte overmeesterde men met hulp een der onderwijzeressen beide bandieten. Het gebeurde in Terazzano, een dorp m 1000 zielen, vijftien kilometer ten oorden van Milaan. De 27-jarige, gees telijk onvolwaardige Arturo Sampata zijn 22-jarige broer Osiwldo, reden scooter naar de school, verzamelden de kinderen in de hall en knevelden enige van hen, alsmede drie onderwijze- De gewapende broers eisten vervolgens ;n losprijs, eerst van 100 miljoen lire (ongeveer 600 000 gulden), later het dub bele. Verder vroegen zij 100 matrassen, infra-rode lamp, kogelvrije vesten en televisietoestel. Politie machteloos nadat Kunstmaan terug naar de aarde William Dorrance. deskundige op het gebied van vluchten met hoge snelheid, heeft verklaard, dat er een. goede kant bestaat, dat de eerste kunstmaan intact uit het heelal op aarde zal terugkeren. Aandere geleerden hadden voorspeld, dat de satelliet van het project Vanguard, die in het internationale geofysische jaar 19571958 weggeschoten zal worden, ge smolten zou zijn wanneer hij uit haar baan valt. ien het gebouw bezet hadden, was het door 500 carabinieri omsingeld. Pantserwagens stonden klaar, maar de politie kon niets uitrichten. Zij moest met geweld de angstige ouders op een afstand houden. Telkens als een van de broers voor een venster verscheen, ge bruikte hü een onderwijzeres als levend :hild. De bezeten broers dreigden de kinderen met bijtend zuur blind te zul- n maken en de school op te zullen bla- Een moeder, die met andere ouders de school wilde binnendringen, werd in een been geschoten. Naar een priester luister den de broers niet, naar hun vader even- Arturo, die twee revolvers had, wilde zijn zuster neerschieten, maar een van de wapens ketste. Een po litieman verloor bijna het leven bij een moedige poging, de school aan de achterkant binnen te klimmen. Hij redde zich, door onder een regen van kogels languit op de grond te gaan liggen. Er was even een korte gevechtspauze toen de politie het gevraagde televisie toe stel in een raamkozijn plaatste, in de hoop de krankzinnigen af te leiden. Situatie gered Toen sprong de onderwijzeres Paolo del Caratore, die zich van haar boeien had bevrijd, naar voren, ontwrong Osvaldo zijn mes en stak hem daarmee in zijn hoofd. Arturo werd licht gewond, toen de politie met een tommygun het slot van een deur stuk schoot. Hij gaf zich over. De oudste werd weldra overmees terd. Bij de stormaanval op het gebouw werd de 23-jarige arbeider Santé Zennaro door van de broers dodelijk getroffen. Ver der liep een politieman verwondingen op. De woedende menigte wilde de broers lynchen. De politie verspreidde daarom het gerucht, dat Arturo, die op een bran card werd weggedragen, omgekomen was. Zijn jongere broer hield men twee uur lang in de school. Daarna bracht men hem naar een gevangenis te Milaan. Ongedeerd De kinderen waren alle ongedeerd. Zij hadden zes uur gevangen gezeten en weerzien werd vele ouders te mach- Toen de meisjes en jongens van 6 tot 14 jaar naar buiten holden, juichte de me nigte. Giancarlo Meazza, een negenjarig jongetje, vertelde dat alle leerlingen op de grond waren gaan liggen toen het schieten begon. „Ik heb honger", zei hij tegen zijn gelukkige moeder, die hem toen maar gauw op de fiets naar huis bracht omtrent zittende staatssecretarissen wor den tegemoet gezien. De formateur heeft gisteren contact opgenomen met de demissionaire minis ter van maatschappelijk werk, mr. Van Thiel. Deze heeft laten weten het Kamer lidmaatschap om persoonlijke en zakelij ke redenen te prefereren boven het mi- oistersschap. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het demissionaire kabinet morgenochtend voor het laatst bijeenko men. Morgenmiddag zou de constitueren de vergadering van het nieuwe kabinet plaats kunnen hebben. Daarna zal for mateur Drees zich naar H.M. de Kon- ningin begeven. Maandag zullen dan ver moedelijk de vier nieuwe ministers wor den beëdigd. NIEUW PROCES IN DJAKARTA Rechter Widjono van het landgerecht te Madjalengka zal optreden als voorzitter het landgerecht te Djakarta in het proces tegen de Nederlander H. de Braai, dat op 22 oktober begint. De heer De Braai werd 3 januari 1954 gearresteerd op beschuldiging van samenspanning. Hij zal worden verdedigd door mr. L. Lips, 32-jarige Nederlands advocaat uit Bandoeng. Het is nog niet bekend, wan de heren Doornik en De Mey van Gerwen zullen terecht staan. Het proces tegen de laatste zou oorspronkelijk 10 september begonnen zijn, doch is uitge steld. Prof. dr. I. Samkalden, hoogleraar te Wageningen, kandidaat voor het minister van justitie. HET WEER IN EUROPA i 5 s 1 i! II ii n it 5 B IlliS ■Copenhager licht bew! licht bew. WZW 4 NW 1 W 8 U 0.5 16 0 12 0 Amsterdam mist NNO 1 Z 2 14 0 Luxemburg Parijs Bordeaux jrenoble nevel onbew. NO 2 N 3 ONO 3 windstil WNW 3 12 0 16 0 18 0 15 0 -rankfort München Züricb 3enève nevel onbew. onbew. ZW 1 O 1 windstil ZO 1 windstil ZO 1 11 0 14 0 12 0 13 0 11 0 16 0 12 0 Ajaccio Maltorca onbew. licht bew. ONO 3 NO 6 20 0 23 0 Wat meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt Vannacht en morgenoch tend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Mor- Sen in de loop van de dag plaatselijk opklaringen, x Overwegend matige zuide- fr- lijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.13 uur). ZON EN MAAN GESPREK IN NEW YORK T7NGELAND ZAL. wat de kwestie van de exploitatie van het Suezkanaal be treft. soepel zijn zolang er een interna tionale groep van landen bestaat, die de vrije doorvaart kan controleren. In geen geval heeft Engeland de eis van een inter nationaal toezicht op het kanaal laten val len. Dit is officieel van Britse zijde ver klaard, juist voordat gisteren de tweede geheime conferentie tussen de Engelse, Franse en Egyptische ministers van bui tenlandse zaken zou beginnen. Ook deze bespreking stond onder leiding van de secretaris-generaal van de Ver. Naties Dag Hammarskjöld. De Franse en Engelse ministers hebben een communiqué uitgegeven, waarin uit drukkelijk werd gezegd, dat tussen hen volkomen overeenstemming bestaat over de wijze, waarop het conflict moet worden opgelost. Zij zullen blijven samenwerken op basis van de voorstellen van de 18 lan den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1