Jlicuuie geihsctfe (iloumnl rees legt laatste hand aan nieuw kabinet Westen bereid naar Egyptische voorstellen te luisteren Britse reservisten klagen weer over legering op Malta De KTOBEI -WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. PostrekeniDg 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten f 0.18 per millimetet Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Zevenendertigste jaargang No 10776 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „itanteasticfi is gfteblmn "myn hert ia tcgbenspocf Emigrant in Zuid-Afrika ZIE PAGINA 7 MORGEN de laatste dag? Prof. dr. I. Samkalden kandidaat voor ministerie van justitie (Van onze parlementsredactie) H.M. DE KONINGIN heeft gisteravond op paleis Soestdijk dr. W. Drees ontvangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet. Dr. Drees heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden, 's Middags had de Koningin op Huis ten Bosch mr. J. A. W. Burger ontvangen, die eindrapport uitbracht over zijn informatieve besprekingen. Men verwachtte, dat dr. Drees zeer spoedig zijn formatie werkzaamheden zal beëindigen. MR. A. A. M. STRUYCKEN binnenlandse zaken, en bezitsvorming italons I Meur- 890 PROF. DR. J. ZIJLSTRA MR. J. ALGERA op omstreden zetel De woordvoerder van de forma teur deelde hedenmorgen mede, dat de perspublikaties over de samen stelling van het komende kabinet in hoofdtrekken juist zijn, maar dat ,nog niet alle dingen vast staan". Enkele personen, die als minister zijn genoemd, moeten nog als zodanig worden aangezocht. Het is te ver wachten, dat bij deze personen be paalde wensen leven, die nog bespro ken dienen te worden. Er kan dus nog niet gesproken worden van afgesloten formatieperiode. Hedenmiddag nog zou formateur Drees en afzonderlijk onderhoud hebben met en viertal personen, die voor het eerst un intrede in bet kabinet zullen doen. Het zijn njr- A. A. M. Struycken (binncnl. n, p.b.o. en bezitsvorming), H. J. Hofstra (financiën), prof. dr. I. Samkalden (justitie) en mej. dr. M. A- M. Klompc (maatschappelijk werk). Deze besprekin- zouden in de loop van de middag of hedenavond plaats hebben. er mejuffrouw Klompé, flfeêrlands :e vrouwelijke minister, schrijft parlementaire redacteur een uitvoerige ts (zie pagina 5). A. A. M. Struycken, wordt ir cember 50 jaar en is uit Breda afkomstig. In 1938 werd hij daar wethouder voor de bedrijven. In 1941 kreeg hij de leiding var de sociale dienst der Hollandse Kunst zijde Unie. Na de bevrijding werd hij op- w wethouder. Van juli 1950 tot maart was mr. Struycken minister van jus titie. Daarna werd hij gouverneur van de Nederlandse Antillen. In april jl. was er een conflict met de Antilliaanse premier, doch minister Beel wist een verzoening te bewerken. H. J. Hofstra is een bekende socialis tische belastingdeskundige. Hij was be- Nieuw-Guinea in de branding Vijftien landen wenden zich tot V.N. TTijftien Afrikaans-Aziatische lan- den hebben de Verenigde Naties dinsdag formeel verzocht, de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea op de voorlopige agenda van de alge mene vergadering te plaatsen. Het schrijven aan de secretaris-generaal, Dag Hammarskjöld, was onderte kend door Afghanistan, Egypte, Bir ma, India, Cambodja, Indonesië, Ceylon, Irak, Jordanië, Saoedie-Ara- bië, Libanon, Syrië, Libië, Yemen en Pakistan. De Indonesische delegatié verklaart, dat de kwestie Nieuw-Gudnea een zwel blijft in de verhouding tussen Indo nesië cn Nederland. In wijder verband, als overblijfsel van een koloniaal vraag stuk, dat niet is opgelost, tast het op schadelijke wijze het gehele samenstel van internationale betrekkingen in dat deel van de wereld aan. Indonesië acht de Verenigde Naties verantwoordelijk verplicht, verdere pogingen te doen tot het vinden van een vreedzame oplossing. Verzet van officieren in Indonesië Weigering om' arrestaties uit te voeren Volgens kringen, die in nauw contact staan met het Indonesische leger, aldus Reuter, hebben Indonesische legeroffi cieren geweigerd uitvoering te geven aar de bevelen om sommige hunner collega'* rresteren. Deze waren uitgevaardigd de chef-staf, generaal Nasution n gericht tegen hoofdofficieren, die gepoogd zouden hebben de regering om- Betoging tegen Schmidt werd verboden De politie te Djakarta heeft de massa betoging verboden, welke 12 oktober op het Merdekaplein zou worden gehouden de doodstraf te eisen tegen de heer Schmidt. Eddy Abdur Rachman, de leider der betoging, noemde het verbod .een schending van de grondwet en beweerde, dat hij niet de bedoeling had de recht spraak te beïnvloeden, doch uitsluitend de mening van het volk en de jeugd be kend te maken. Vijftien jsar gevangenis straf achtte hij te weinig. De uitspraak inzake de heer Schmidt is bepaald op 15 oktober. Stakingen in Deli. In augustus door 170 stakingen 1,1 miljoen werkuren verloren lastinginspecteur, belastingconsulent en combineerde sinds de bevrijding zijn lid maatschap van de Tweede Kamer met het directeurschap van de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank en de N.V. Centrale Algemene Verzekeringsbank, beide in Den Haag. De heer Hofstra is 52 jaar oud. Prof. dr. I. Samkalden (48 jaar) studeer de en promoveerde in Leiden en werkte sinds 1938 als aspirant-controleur bij het binnenlands bestuur in Nederlands-Indië. Hij repatrieerde in 1946, werkte enige tijd op het ministerie van Overzeese Gebieds delen en werd secretaris van de commis sie-generaal voor Indonesië. In 1947 werd hij assistent in het staatsrecht in Leiden en in 1948 hoofd van de afdeling wetge ving en juridische zaken van het minis terie van landbouw. In 1952 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de rechts staatswetenschappen aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Op pagina 5 publiceren wy een treksel uit het „dagboek" van de vele en moeizame pogingen tot kabinet: formatie, alsmede een artikel ov« mejuffrouw Klompé. Gematigd optimisme in V.N.-kringen Alleen Frankrijk houdt het been stijf De westelijke mogendheden voeren rechtstreekse besprekingen met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi. De Veiligheidsraad heeft hiervoor de mogelijkheid ge schapen door op voorstel van Enge land te besluiten de eerstvolgende geheime zitting 48 uur uit te stellen. Na de besloten zitting van gisteren heerste er een gematigd optimisme in de kringen van de Verenigde Naties. In het westelijke kamp hoopte men, dat Egypte basis zal aangeven, waarop het wil onderhandelen over een regeling van het geschil. Engeland en de Verenigde Sta ten zouden bereid zijn naar het Egypti sche standpunt te luisteren. Frankrijk daarentegen is niet bereid Egypte één stap tegemoet te komen. In de openbare vergadering van de Raad gisteren zag het er echter maar omber uit. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, hield rede, waarin hij er vooral de nadruk legde, dat het Suezkanaal nooit een instrument mag worden van nationale politiek. Na afloop van de vergadering haastte Dmitri Sjepilof, de Russische mi nister, zich een persconferentie te hou- om wereldkundig te maken, dat hij mening was dat het Suezkanaal nooit de politiek van welk land ook ge scheiden kan worden. De politiek im mers, aldus Sjepilof. zal een rol gaan meespelen in iedere internationale orga nisatie, die eventueel het kanaal zal gaan beheren. Minister Dulles heeft In zijn rede het Egyptische voorstel een onderhandelings commissie in het leven te roepen niet zonder meer verworpen. Hij noemde dit voorstel constructief, maar was evenwel van mening dat Egypte nog niet ver ge noeg was gegaan. De Ver. Staten zullen in ieder geval de Brits-Franse revolutie steunen. De beginselen van de achttien landen, zei Dulles in dit verband, moe ten aanvaard worden als beginselen van rechtvaardigheid. De kern van het probleem is, dat er een stelsel in het leven wordt geroepen, dat zal verzekeren dat een nationale po litiek geen misbruik maakt van het ka- Het debat was gisteren geopend door de Zuidslavische minister van buiten landse zaken, Koca Popovic. Hij zei, dat machtsvertoon en de economische druk van Engeland en Frankrijk tcgen- :r Egypte in strijd zijn met het Hand- it der Verenigde Naties. Hjj pleitte ir een modernisering van de Conven tie van 1888. De sultan kuste haar hand. Op haar reis door Oost-Afrika be zocht prinses Margaret de stad Zanzibar. Toen zij vertrok, deed de sultan haar uitgeleide. ininüiüüüüiüiüiiiiiiiiiniiiiiiii K.L.M. zal dienst op Boekarest openen In Boekarest zijn onderhandelingen ge voerd tussen de Roemeense luchtvaart maatschappij en de K.L.M., die een prin cipiële overeenstemming tot resultaat hebben gehad over het openen van eer directe Iuchtverbinding tussen Amster dam en Boekarest. De luchtlijn zal ge- ipend worden wanneer het vliegveld in de Roemeense hoofdstad gereed is. overeenkomst Is in Boekarest mc grote instemming begroet. Stakingsgeld naar de kankerbestrijding Het comité, dat enkele weken gelden inzaVnelde voor de staking van Amster damse typografen, heeft besloten deze gelden op rekening van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrijding POOLSE PILOTEN KEREN ZICH NIET TEGEN LANDGENOTEN Afzwaaien onmogelijk Onder de Britse reservisten, die in verband met de Suezcrisis op Malta zijn gelegerd, is opnieuw onrust ontstaan. Ernstige klachten over de ac- comodatie en de voeding in hun kamp waren voor een afdeling artilleristen aanleiding, naar de officierskantine van het regiment te marcheren, waar men de kampcommandant te spreken vroeg. Deze stuurde een sergeant majoor naar buiten om de klachten aan te horen, doch de soldaten weiger den met deze afgezant te spreken. „Leden van de Poolse luchtmacht zijn drie maanden geleden stilzwijgend c eengekomen, zich nooit te zullen* keren tegen hun landgenoten, die tegen communistische regiem in opstand ko men". Dit is gezegd door de 28-jarige Poolse straaljagerpiloot, luitenant Zy Gosiliak. die twee weken geledi zijn Mig op het Deens eiland Bori i landde. Verdediger in Poznan Onlusten niet los zien van oorzaak i het pleidooi voor de negen bcklaag- van het tweede proces te Poznan, en wie de doodstraf was geëist, heeft verdediging een krachtig beroep ge- n op de rechtbank om rechtvaardig oordelen. Een van de advocaten zei, dat de openbare aanklagers de bloedige ten in Poznan hadden trachten los te maken van de werkelijke oorzaak, na- :lijk de talrijke klachten van de arbei ders en de stakingen. se verdediger noemde de zienswijze Ie aanklager volkomen in strijd met de leer Van Karl Marx, volgens welke in de bewegingen van de raassa's de ene golf niet van de andere kan worden ge scheiden. Is men werkelijk rechtvaardig wil zijn, ei een tweede verdediger, zouden hier :enden inplaats van slechts negen ver dachten terecht moeten staan. De uitspraak in dit proces wordt zater dag verwacht. In het derde proces zijn de getuigenverhoren nog gaande. Het vierde proces is nog altijd niet begonnen. •uchten over uitstel voor onbepaalde tijd blijven de ronde doen. Eoka-dagboek vals Het door de Britten buitgemaakte dag boek van Dighenis, de leider van de Grieks-Cypriotische opstandelingen op Cyprus, is van a tot z vervalst, heeft de verzetsorganisatie Eoka in te Nicosia ver spreide pamfletten laten weten. By Schwerte in het Roergebied is gis teren een personentrein ingereden op een ontspoord dieseltreinstel, waarbij drie men gedood en vijf ernstig gewond werden. Volgens hem hebben tijdens de opstand in Poznan Russische piloten in Poolse uniformen en Poolse vliegtuigen boven de stad gevlogen. Russen zijn op elke Poolse vliegbasis gelegerd, zei hij, evenals in Moskou opgeleide politieke De gevluchte Pool had volgens zijn zeg gen vijf jaar op een kans gewacht, er tussen uit te gaan. Tijdens een oefen- vlucht met volle tanks brak hij uit de formatie, terwijl hij de eskadercomman dant meldde, dat hij naar zijn basis te rugkeerde. Vice-premier Polen neemt ontslag De eerste vice-premier van Polei iry Mine, is ontslagen uit zijn functie, .m. als lid van het politieke bureau van e Poolse communistische partij. Volgens adio Warschau heeft Mine zelf om dit ntslag verzocht. Als reden zou hjj zijn slechte gezondheidstoestand hebben op gegeven. Hi- Later hield de commandant appèl 300 reservisten. Hij keurde hun gedrag af, verzekerde de ontevreden mai dat de autoriteiten alles in het werk stel- aan de verlangens tegemoet komen. Uitdrukkelijk is door de betrokken mili- iren meegedeeld, dat er geen sprake geweest van muiterij of iets van aard. De mannen zouden slechts een snel lere behandeling van hun klachten hebben gewenst. Waar het om ging was allereerst de slechte drainering van het tentenkamp het ontbreken van verlichting in de sol- datenkwartieren. Verder was er in de keu kens onvoldoende brandstof, zodat de koks hout moesten gaan sprokkelen. „Maandag hebben we alleen maar mok thee gehad", zei- een van de artille risten, die telefonisch verslag deed va onrust in de legerplaats Orendi. Nog geen week geleden hadden in hetzelfde kamp grenadiers een soortgelijke demonstratie gehouden. Officiële verklaring Naar aanleiding van de berichten over de onrust onder de Britse reservisten in Groot Britannië, op Malta en Cyprus, heeft het bureau van de minister-presi dent een verklaring uitgegeven. Hierin wordt gewezen op de noodzakelijkheid, de reservisten die met goedkeuring van het parlement zijn opgeroepen in actieve dienst te houden. Het spyt de Britse regering, dat de nood toestand. ontstaan door de nationalisering van het Suezkanaal, nog niet is opgeheven Vier Europeanen door Algerijnen gedood Drie Europeanen zijn maandagavond in de omgeving van Oran door Algerijnen gedood, nadat zij zich urenlang in een bosbouwstation tegen een aanval hadden verdedigd. Een vierde man werd gevangen genomen en later vermoord. Poedersuiker kan ook duur zijn en dat de huidige toestand het afzwaaien van de reservisten niet toelaat. „Gen man zal langer in dienst worden ge houden dan noodzakelijk is voor de hui dige militaire behoeften", aldus de ver klaring. Twee Israëliërs doodgeschoten Twee Israëlische landarbeiders zijn gisteren bij Even Jehoeda, ongeveer veertig kilometer ten noorden van Tel Aviv, door gewapende Arabieren doodgeschoten en verminkt. Intussen heeft de Palestijnse verzoe ningscommissie van de Verenigde Naties bekend gemaakt, dat Israël en zijn Ara bische buurstaten in de afgelopen 21 maanden de pogingen tot verzoeningen hebben tegengewerkt, waardoor de com- nauwelijks heeft kunnen werken. Desondanks zijn de volgende vorderingen gemaakt: Van de banktegoeden van de Arabische vluchtelingen, welke door Israël waren geblokkeerd, werd 80 procent vrijgegeven. De registratie van de activa van de Arabische vluchtelingen in Israël zal midden 1957 gereed zijn. De overdracht van de waardepapieren 1 kostbaarheden bij Israëlische banken verloopt vlot met Jordanië en de Libanon, terwijl met Egypte en Syrië in beginsel overeenstemming is bereikt. Tijdens opgravingen bij Porta Nocera in Pompei, dat in het jaar 79 door een uitbarsting van de Vesuvius geheel door gloeiende lava werd bedolven, trof men op vrij geringe diepte het lichaam aan van een man, die 1887 jaar geleden door de lava werd overvallen. Het slacht offer moet, voor de lava uitvluchtend, zijn gevallen en is een ellendige dood gestorven. Slechts zelden heeft men in Pompei een lichaam zo volkomen onbeschadigd aangetroffen. Amerikaanse dienst ter bestrijding van de handel in verdovende middelen, is waarschijnlijk op het ogenblik de man met het met slechtste humeur aan de Rivièra Hem is een poets gebakken, die hem heugen zal. En dat terwijl hij rière dacht te bekronen .aar Siragusa's kamer vergeo-acht. Het ging allemaal prach- Siragusa' s helpers de statie handelaa's. Heel zorgvuldig had hij de val opgesteld. In een hotelkamer in Nice zou den twee handelaren zes kilo cocaine komen af leveren en daar zes mil joen fra hij niet weten, dat die overvloed van woorden de begeleiding was van een bedreiging met twee revolvers, het afpakken van de dikke portefeuille der dievenvangers en het overhaaste vertrek der handelaren, die wel een pa< achterlieten Dat pak bleek zes kilo poedersuiker te bevat ten'"och maakten de smokkelaars een fout. Te haastig snelden ze langs de hotelportier die arg waan kreeg en vlug. hun Een dag later ;r de. Siragusa wilde het hele maal ..echt' geld voor echte Cannes krijgen, plaats. Het gesprek werd gearresteerd. Ze hadden de irlijk. Zelf bevond hij zich naast de kamer, transactie plaats den. Twee mannen zou den de handelaren ont vangen en met hen onder- het Engels gevoerd iragusa luisterde met oen oren en wreef zich i de handen. de allerlei vreemde klanken vin- door de luidsprekerin zou- rad Italiaans en Frans k betoog gevoerd nog drie miljoen francs overVerder maken ze - ztch weinig zorgen, want het enige wat hun ten larie gelegd kan worden is het verkopen jan zes kilo poedersuiker '>oor de fantastische prijs daar Siragusa nog wat vreemde wijze. Vele S.S.-officieren naar Duitse leger Sedert vorige maand het verbod vo< voormalige S.S.-officieren (tot aan c rang van lUitenant-kolonel) om tot het nieuwe Duitse leger toe te treden is op geheven, hebben zich tot nu toe reeds 1310 vroegere S.S.-officieren gemeld. Er er 33 aangenomen en van hen zijn t onder de wapenen. Dr. Hensel, lid van de onafhankelijke commissie, die toezicht houdt op de per soneelsbezetting van de strijdkrachten van de Duitse bondsrepubliek, deelde mee, dat zijn commissie het ministerie van defensie heeft aanbevolen, personen, die hebben geleden onder het regime van Hitler, in vloed te geven bij het beoordelen van oud-S.S.-ers. In augustus 5.253 nieuwe woningen Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in augustus 5252 nieuwe woningen gereed gekomen. In dezelfde maand van het vorige jaar werden 4843 woningen opgeleverd. In de eerste acht maanden van 1956 werden 39.696 woningen voltooid, tegen 34.190 in de overeenkomstige periode van 1955 Omdat in augustus 1956 met meer wo ningen werd begonnen dan er gereed kwa men steeg het aantal inuitvoering zijnde woningen wederam, en wel tot 89.932 op 31 augustus 1956. Op dezelfde datum van het vorig jaar bedroeg het aantal in aan bouw zijnde woningen 77.102. HET WEER IN EUROPA i! |- WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht Droog weer. maar in de nacht en ochtend plaatselijk jH- mist. Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag op vele plaatsen zon nige perioden. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur.) Zon 7.00—17.57. Maan 14.13—23.06. Op 11 oktober eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1