ïlieumc £ditsrf)e GToumttl .Crisis is bijna ten einde; nieuw kabinet-Drees op komst en! Liberale weigering legt weg open naar twee a.r. zetels (Overzeese Rijksdelen verdwijnt Ongeveer 80 pet. ontving 6 pet. loonsverhoging Egypte: onderhandelen maar geen dictaat Milde straffen beldaasden in voor de Poznan Arrestatiebevel tegen officieren ■m DINSDAG 9 OKTOBER 19S6 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 68933. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter, Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441. Zevenendertigste jaargang No 10775 r High-Fidelity jongste mode in radiowereld Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvastfcfi Is ghebleoen mgn bert ia tcgljenspocf ZIE PAGINA 5 Informateur mr. Burger ging door de knieën (Van onze parlementaire redacteur) ER ZAL NU BINNENKORT een officieel einde aan de langste kabi netscrisis in de Nederlandse parlementaire geschiedenis komen. J Gisteravond en vanochtend zijn er belangrijke ontwikkelingen ge- 2 weest, die dit eindelijk hebben mogelijk gemaakt. In de eerste plaats [1 heeft de heer Korthals (de liberale kandidaat van Verkeer en Water staat) laten weten dat hij niet in het kabinet zitting wil nemen. Ten I tweede heeft de informateur Burger aan de A.R. aangeboden: Econo- mische Zaken en Verkeer en Waterstaat (deze departementen zijn reeds in a.r. handen) en heeft hij medegedeeld dat het departement i overzeese rijksdelen niet meer zal herleven. 3 n) In de loop van de nacht heeft de heer Burger een verklaring uitgegeven, w; wordt gezegd, dat hij alsnog een poging heeft ondernomen om een „bevredigende antirevolutionaire bezetting te bevorde ren voor de ministeries van economische aaken en overzeese rijksdelen". Verder wordt in dit communiqué gezegd: „Toen deze poging niet bij voorbaat kansloos 'leek, heeft hij er zich van vergewist, of 'gerekend kon worden op deelname van r.V.D.-zijde aan 'het kabinet. Gebleken dat zekerheid daaromtrent niet kon worden gegeven, terwijl toen de informa- met het oog op de zetelverdeling niet- nu uitsluitsel verlangde, de betrok ken V.V.D.-kandidaat deelname aan het abinet heeft geweigerd". Uit deze verklaring blijkt, dat de heer Burger nog een A.R. voor het departe ment van overzeese rijksdelen heeft aan gezocht. Dat was de Leidse hoogleraar prof. dr. L. W. G. Scholten. Maar voordat deze een bevestigend of ontkennend ant- d zou geven (dat zou in de loop van deze dag moeten geschieden) heeft de heer Korthals ten slotte verklaard niet te wil len meedoen. De zaak werd daardoor zeer vereenvoudigd. Plotseling kwam Verkeer en Waterstaat weer vrü voor de A.R.. Men kon verwachten dat de heer Burger in de loop van de dag eindrapport aan H.M. de Koningin zou uitbrengen, waarna dr. Drecs met de opdracht tot het vormen van een kabinet zal worden belast. Samenstelling De lange crisis ten spijt lijkt het nieu we kabinet veel op het oude. De samen stelling van het nieuwe kabinet Drees zal er ongeveer als volgt uitzien: Algemene Zaken en premier dr. W. Drees (soc.). Financiën: H. J. Hofstra (soc), Sociale Zaken: J. G. Suurhof (soc). Landbouw: dr. S. L. Mansholt (soc). Justitie: (soc.) nog onbekend. Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Be zitsvorming, tevens vice-premier; mr. A. A. L. Struycken (kath. v.) (waarschijnlijk). Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (kath. v.). Onderwijs: mr. J. M. L. Th. Cals (kath. v.). Maatschappelijk Werk: Mej. dr. M. Klompé (kath. v.). Wederopbouw en Volkshuisves ting: ir. H. B. J. Witte (kath. v.). Economische Zaken: prof. dr. J. Zijlstra (a.r.). Verkeer en Waterstaat: mr. J. Al- gera (a.r.). Oorlog en Marine: ir. C. Staf (c.h.). Geen succes Men zal moeilijk kunnen volhouden dat het einde van deze crisis een succi van de socialistische informateur. Integen deel, hij heeft zich geheel door de standigheden laten leiden. Vooral het feit dat het departement van Overzeese rijks- Een kleine groep zit er nog naast "DIJNA TACHTIG PROCENT van de 2.450.000 Nederlandse werknemers heeft een loonsverhoging van zes procent ontvangen. Circa twintig procent kreeg drie prooent of een percentage tussen de Onze verslaggever Albert van Duijn brengt het geschenk van de Katwijker voor Amerika, een oude statenbijbel, naar de plaats van bestemming: New York. Gisteravond is hij met het vlieg tuig van Schiphol vertrokken. Niet dat onze Van Duijn de hele reis in de Bijbel gaat lezen, maar onze fotograaf wilde toch graag een plaatje hebben, dat bij het onderwerp „vertrek en Bijbel" past. En zo heeft hij, nog maar enkele ogenblikken in de Con stellation, het grote boek op zijn knieën opengeslagen. Straks zal het opengeslagen blijven liggen achter vitrineglas in het histo risch museum. Tot aan de door luchtige Dag. (Voor verslag vertrek zie pag. 3). Foto N. van der Horst drie en zes procent, terwijl een kleine groep werknemers in het geheel geen loonsverhoging gerealiseerd zag. Ongeveer het gehele bedrijfsleven met uitzondering van de landbouw en enkele kleine groeperingen heeft ge bruik gemaakt van de mogelijkheid de secundaire arbeidsvoorwaarden met drie procent te verhogen, voornamelijk in de vorm van uitbreiding van de vakantie en de vakantiegelden. Drie procent uitke ring ineens over 1955 is ook op grote schaal geschied, hoewel hier ten aanzien van de verschillende groepen minder uniformiteit bestaat. In de industriële sector ds deze drie procent vrijwel over de gehele linie uitbetaald. Dit is de balans van de onderhandelin gen, in alle bedrijfstakken gevoerd over de mogelijkheid tot loonsverho ging op basis van het regeringscommuni qué van 19 maart jl. De onderhandelingen zijn op een enkele kleine bedrijfstak na thans geëindigd. De hekkensluiters waren de grafici en de werknemers dn het goederen- en per sonenvervoer. Zoals bekend kregen de grafici drie procent, het goederenvervoer eveneens drie procent, terwijl de werk nemers in het personenvervoer allen zes procent zullen ontvangen. Ruimer subsidie voor schoolvoeding, -kleding Ter bevordering van het schoolbezoek mogen gemeenteraden voortaan een jaar lijkse subsidie van zeventig gulden ten behoeve van voeding en kleding per schoolgaand kind verstrekken. Het Ko ninklijk besluit (van 19 november 1900) dat tot nu toe van kracht was, stelde dit bedrag op vijfenvijftig gulden. Twee bejaarden verdronken Uit de Oude IJssel bij Terborg is gis teren het stoffelijk overschot opgehaald van de 72-jarige Th. J. Slutter uit Effen, die zondagavond, vermoedelijk door de duisternis misleid, te. water raakte. Een meisje uit Gendringen die het ongeluk zag gebeuren sprong de man na. maar moest hem, omdat hij zich hevig verzette, weer loslaten. In Oudewater liep gisteren de ze ventigjarige echtgenote van C. van Acht- hoven, waarschijnlijk misleid door de duisternis, in de gracht achter de echte lijke woning en verdronk. Op de stand die de verbindings dienst van de Koninklijke Land macht op de Firato in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam heeft ingericht, is deze ijzeren Hein neergezet, om aan te duiden wie de verbindingsdienst per sé niet wil hebben. „Krijgshaftig, maar van radio geen verstand, dus is er wel een plaats vakant", aldus het opschrift. delen nu plotseling wel kan verdwijnen, moet voor de socialisten moeilijk te ver teren zijn. Dat de a.r. over deze gang van zaken enthousiast zgn, behoeft geen be toog. Zij hebben hun twee departementen behouden en Overzeese Rijksdelen ver- Het is de informateur steeds duidelijker gewodenr dat hij nu moest kiezen tussen de A.R. en de V.V.D. Want in het a.r. kamp had men langzamerhand genoeg vap de wonderlijke informatiepoging van dé heer Burger. De heer Romme heeft gisterochtend de heer Burger trouwens dudielijk te verstaan gegeven dat hij het eens was met de a.r. weigering om het departement van overzeese rijksdelen te beheren. Op dit punt was het dan ook onmogelijk om zonder a.r. verder te gaan. Gistermiddag heeft de heer Burger nog getracht een links kabinet te vormen, (Zie lervolg pag. 5). Rusland vol fel verwijt Verschil van inzicht kleiner "jt/fAHMOED FAWZI, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in de Veiligheidsraad de Brits-Franse resolutie ver worpen en voorgesteld een commissie in h^t leven te roepen, die zal moe ten onderhandelen over een vreedzame oplossing van het Suezkanaal- geschil. Zijn Russische collega, Sjepilof, ondersteunde onmiddellijk dit voorstel en wees eveneens met grote beslistheid de Brits-Franse resolutie van de hand. De rede van de Russische minister was zo fel, dat de Amerikaanse afge vaardigde, Lodge, later zei dat zelfs toen de koude oorlóg woedde door Wysjinsky en Gromyko niet zoveel gezichtspunten zijn aangevallen als Sjepilof heeft gedaan. Men vreest dan ook dat de Rus de Brits-Franse voorstellen met zijn veto zal torpe deren. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat Engeland concrete plannen voor een onderhandelingscommissie wel zou willen aanhoren. is worden over e< an inkomen, dat voor de het kanaal wordt ge- De rede, die de Egyptische minister Fawzi als eerste spreker hield, was over het algemeen vriendelijk van toon. De commissie, die hij voorstelde, zou moeten onderhandelen over een stelsel van samenwerking, dat zowel de belangen van de gebruikers van het kanaal als de soeve- Egypte zou beschermen. Een de belangrijke punten is de vrije doorvaart voor iedereen, aldus de Egyp tische minister. Verder moet er een stelsel van tolheffing komen, dat de gebruikers een billijke behandeling waarborgt en men moet het e lijk percentage verbetering va bruikt. Fawzi zeide, dat er geen sprake dat de nationalisatie de vrede en veilig heid in gevaar zou brengen, zoals door Engeland en Frankrijk gesteld is. Deze landen hebben geprobeerd de Vei ligheidsraad de mening op le dringen, dat Egypte niet wil onderhandelen. „Wat wij weigeren zijn geen onderhan delingen", zei Fawzi, „maar wij weigeren een dictaat". In aansluiting op de rede van de Egyp tische minister stelde Sjepilof voor een commissie te benoemen, waarvan b.v., (Zie vervolg pag. 5). Schiphol heeft gisteren kennis gemaakt met de nieuwe Convair Metropolitan, die vanaf 'heden door de Swiss-Air in gebruik is genomen. Ter gelegenheid van deze eerste vlucht reisden twee waldhoornblazers en een jodel- echtpaar mee, die voor de be langstellenden op de luchthaven een concert gaven. Een dode in 't verkeer Bij Ureterp werd gisteren de zeven tigjarige wielrijder R R. de Boer bij het oversteken van de rijweg door een auto bus aangereden. Op weg naar het zie kenhuis is hij overleden. Dr. John verried geheim verdrag De voormalige chef van de Westdultse geheime dienst, dr. Otto John, zal o.m. worden beschuldigd een geheim gedeelte van een verdrag tussen West-Duitsland en de westelijke geallieerden betreffende de samenwerking van de geheime dien sten aan Oost-Duitsland te hebben ver strekt. Er zouden thans voldoende bewijzen zijn om dr. John van verraad te kunnen beschuldigen en hem ervan te verdenken verraderlijke betrekkingen met de Rus sen in Oost-Duitsland te hebben onder houden. Voorts zou hij na zijn aankomst in Oost-Duitsland een propaganda-cam- pagne tegen West-Duitsland hebben ge- Waterdichte deuren Andrea Doria in het geding Bij de verhoren voor een Amerikaans hof naar aanleiding van de aanvaring tus sen de Andrea Doria en de Stockholm is de vraag opgeworpen, of het zinken het Italiaanse schip mogelijk veroor zaakt werd door een fout in het systeem waterdichte deuren. De advocaten belde partijen redetwistten over de vraag, of deze kwestie nu reeds ter tafel dient te komen. De federale rechter La ce E. Walsh zal hieromtrent een be slissing moeten nemen. Kapitein Calamai van de Andrea Doria had eerder verklaard, dat de twaalf wa terdichte deuren van zijn schip ongeveer acht uur voor de aanvaring reeds gesloten n door middel van een hydraulische installatie, die van de brug af werd be diend. De Italiaanse kapitein zei, dat de deuren ook met de hand bediend konden 'orden, waarop de advocaat van de Zwe denAmerika Lijn hem vroeg of dit ook kon bij een slagzij van 20 graden naar stuurboord. Kapitain Calamai antwoordde hierop, dat hij dit niet nauwkeurig kon zeggen, omdat een dergelijk experiment nooit was gedaan. Lubis aan de beurt In Djakarta is door de chef-staf van het leger, generaal-majoor Na- sution, bevel gegeven tot arrestatie van tien hoge legerofficieren, die be schuldigd worden van corruptie. Onder deze tien officieren bevindt zich luitenant-kolonel Taswin, de mi litaire commandant van Djakarta, zo heeft de officiële woordvoerder, ko lonel Pringadie, meegedeeld. Een speciale commissie van vijf man il een onderzoek instellen naar de ge dragingen van alle officieren die actief in de politiek hebben deelgenomen. De officier, die zeker ondervraagd zal orden is de voormalige waarnemend chef-staf Lubis, die verantwoordelijk zou voor de voorgenomen arrestatie van de minister van buitenlandse zaken, Rus- lan Abdulgani, onder beschuldiging van corruptie. De woordvoerder van het Indonesische leger heeft bekend gemaakt, dat een aan tal officieren reeds gearresteerd is wegens poging om de regering te veranderen of »r te werpen Zij zijn afkomstig van zeven militaire districten o.a. hoofd officieren te Bandoeng en Djakarta. Hij achtte hun ontevredenheid begrijpelijk, doch hun handelingen niet te rechtvaar- Nieuwe actie tegen Schmidt Een delegatie van studenten en jeugd- orgnaisaties in midden-Java hebben een bezoek gebracht aan de provinciale auto riteiten te Semarang om de doodstraf te eisen tegen de heer Schmidt, die te Dja karta terecht staat en in wiens proces de uispraak is bepaald op 15 oktober. Twee buitenlandse schepen, de Noorse Susanna Skow en de Panamese Doris, zijn beslag genomen omdat de ene een haven van Celebes en de andere de haven van Samarinda op Borneo is binnengeva ren, zonder dat zij de vereiste papieren hadden. Vorige week hebben hoge officieren op de legerdag verklaard, dat ontevredenheid en teleurstelling in Indonesië de overhand hebben. In Soerabaja zeide kolonel Nazir, dat de Indonesische gemeenschap ge- infecteerd is met een chronische kwaal en dat er geen verschil meer is tussen goed en kwaad. Volgens de woordvoerder is er tevens gelast militairen te arresteren, die be trokken zijn bij corruptie. Invloed van roken op het bloed die over de invloed van van aandoeningen het roken op het bloed ge- kroonslagaderen publiceetd in het Cana- ziekte van Burger dian Medical Journal: bij bloedvaten van armen ven on Z(j hebben de verande- of bener. ontaarden. B\j haemat< ringen bestudeerd in het de behandeling bloed van 36 mannen en 21 vrouwen, die hun rook gewoonten ten behoeve van de proeven hadden veranderd. Rokers hielden rokers rookten enkele Uit bloedproeven bleek, dat sigarettenrokers ge woonlijk een hogere con centratie van rode bloed cellen hebben dan niet- rokers. Hielden z\j met zietke van Bilrge roken op, dan werd bin- over het algemeen een nen enkele dagen of rookverbod opgelegd, weken een daling gecon- In een rapport betref- stateerd. die weer voor fende een onderhoek van een stijging plaatsmaakte, bijna 200 600 mannen van als zij het roken hervat- middelba ten. Dezelfde wisseling steld door werd geconstateerd in het kankergenootschap, wordt haemog'.obine, de chemi- opgemerict, dat roken niet kaar sche stof, welke de drager alleen het gevaar aar is van de zuurstof in het longkanker te sterven bloed. maar ook van het over- Zij merkten op, dat deze lijden <ion har'aanvaller resultaten erop wijzen, tengc.o'ge van aandoe- de Bij de nieuwe bloed de proeven werden vrijwil- ■dt ligers voor en na de proe- i derzocht op hun 3criet het volu- cellen in het bloed het aantal rode bloedcellen en de hoeveelheid haemo- Als rokers met roken ophielden, daalde het hae- matocriet zowel bij mah- t ge- dat het roken een zekere ningen tan de kroonslag- bine i middeld 11*1». Bij 20 22 mqnli'ke rokers daal de het aantal rode bloed cellen met 15*/» en bti 19 het haemoglob ine met dt 13 *1». Bij acht van negen ophielden waren de resul taten nagenoeg dezelfde. Twaalf mannen en twaalf vrouwen, die hadden mee- leeftijd, inge- gedeeld, dat zij nooit had- eid gevonden achter el- King Size siga retten met filtermondstuk te roken Hun haemato- criet steeg met 4*1». Hun aantal rode bloedcellen haemaglo- 8*/». Tegen negen andere Polen werd echter de doodstraf geëist TAE EERSTE VONNISSEN zijn geveld in de processen te Poznan. Drie -L-' jonge beklaagden, beschuldigd van moord op een korporaal van de veiligheidspolitie, hoorden uiterlijk onbewogen de uitspraak aan: gevange nisstraffen, variërend van vier tot vier en een half jaar, met aftrek van drie maanden voorarrest. Milder vonnissen dan men aanvankelijk ver wachtte. De aanklager had geen gedetailleerde straf gevraagd maar een „rechtvaardige". Parallel aan dit proces liep een tweede tegen negen Polen, beschuldigd van wa pendiefstal en het bestormen van het politiebureau. Als een schok niemand had dit verwacht kwam hier de aan klager met de eis van doodstraf tegen alle negen jongelieden. In een derde pro ces, tegen tien verdachten, van wie. er één is afgevallen wegens ziekte, zijn even eens zware beschuldigingen uitgebracht van opstand, aanval op openbare gebou wen, politie cn militairen. Het vierde proces is nog altijd niet be gonnen. Algemeen wordt nog steeds aan genomen, dat de Poolse regering tot dit uitstel, wellicht zelfs afstel, besloten heeft in verband met de voor haar pijnlijke si tuatie, ontstaan doordat de beklaagden vrijheid van spreken kregen in de rechts zaal. Van deze vrijheid maakten velen gebruik om te klagen over tijdens het üorarrest ondervonden mishandelingen. Dat hiermede bij het bepalen van de strafmaat in het eerste proces terdege rekening is gehouden, blijkt duidelijk uit de bewoordingen, waarin het vonnis werd De jonge beklaagden, aldus de rechter hebben deel uitgemaakt van een opstan dige menigte. Het is volgens hem niet bewezen, dat z\j individueel verantwoor delijk zijn voor de dood van de korporaal. De rechter voegde hieraan toe. zich ervan bewust te zijn, dat de beklaagden jong zijn en van een lage geestelijke ontwikkeling, afkomstig uit gezinnen, die het zwaar te verduren hebben gehad in en na de oorlog. Bij het bepalen van het vonnis had de rechter alleen rekening gehouden met de in de rechtszaal afgelegde verklaringen en niet met de „bekentenissen voor de politie. Voor één moment verdween de gelukkige lach van het gelaat van Elizabeth Lamer, toen bij het maken van een trouwfoto de wind vat kreeg op haar sluier. De bruidsmeisjes konden haar niet bijstaan: die hadden het veel te druk met het vasthouden van hun eigen breedgerande hoeden. HET WFER IN EUROPA -o 2 i cü1 hl ll x a Z °- Ï-C 5 B siiSjj SUEZ'S Kopenhajter Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn licht bew. zw! bew! geb.bcw' zw. bew! half bew. NNW 3 NNO 2 N,n<Jstil ZW 2 ZW 1 O 2 windstil NW 3 9 0.1 10 0 10 6 15 1 13 1 11 1 10 0 14 2 16 0 11 0 19 0 Frankfort MUnchen ZUricH Genève Locarno Innsbruck zw. bow. Ucht bew! zw. bew. ZW 2 windstil windstil NW 4 10 0 7 0.2 10 0 16 0 M 0 Ajaccio Mallorca lichl bew. NO 4 ONO 3 N 1 W 0.2 19 0 16 0.1 WEERBERICHT Zonnige perioden Tot morgenavond wacht De Bilt: Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Onge- geveer dezelfde temperaturen indaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Ger

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1