Egyptes Fata Morgana in de woestijn Geen herleving kolonialisme Politiek is meer dienst dan gewin Proces Poznan wordt steeds meer onverwachte demonstratie «rSNELPON VELPON MAANDAG 8 OKTOBER 1956 IN HET LAND VAN NASSER (X) „Puur Egyptisch' „Drie jaar zijn we nu bezig", klonk de stem van mijn begeleider in de werk kamer van majoor Magdy Hassanein, de directeur-generaal van de Bevrijdings provincie (waar in Egypte komt men een belangrijke functionaris tegen, die niet tot hét leger behoort?). „We hebben vijf duizend hectaren in cultuur gebracht en de helft hiervan beplantWe hebben een kanaal gegraven met een lengte van veertien kilometer en twintig waterput ten aangeboord Het dorp, waarin u zich bevindt. Omar Saber, is zo goed als gereed We hebben er vierhonderd hui zen neergezet, een school, een moskee en een coöperatieve winkel „Wat heeft alles tot dusverre gekost?" „Dat is moeilijk te zeggen",, antwoord de m'n gids. „U moet niet vergeten, dat we op vele plaatsen tegelijk bezig zijn Het bouwen van huizen bijvoorbeeld of van fabrieken is kapitaal intensief en moet over de hele provincie worden omgesla gen „Bent u boven of beneden de ramingen gebleven?" vroeg ik weer. „Ramingen? Wat bedoelt u?" ,.U moet toch een financieel plan heb ben, wanneer u zich richt? Er zal toch wel van te voren be ekend zijn hoeveel Ook de vrouwen van de land bouwers of zijn het landarbei ders? worden militair gedrild. Met haar hoofddoeken zien ze er eerder uit als Russinnen dan als Egyptischen. Modelmensen in modeldorpen in een modelprovincie (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) ALEXANDRIE, oktober A AN DE WESTKUST van de Nijldelta, niet ver van Alexandrië, Egyptes eerste havenstad, ligt de El-Tharir Muderia. Bevrijdingsprovincie is een andere naam voor deze streek, die een oppervlakte van 250.000 hec taren heeft en tot het oneindige woestijngebied van Noordafrika behoort. Sinds drie jaar is men doende de El-Tharir Muderia in cultuur te brengen. Bulldozers, zandkranen en Jakobsladders kan men er bezig zien, kunst- mcstverdelers, tractoren en andere landbouwwerktuigen. Op vele plaatsen kan men ook de ritmische klop van de hamer horen. Er wordt gebouwd, hard gebouwd zelfs, in de Bevrijdingsprovincie en huizencomplexen, scho len, moskeeën en reusachtige fabriekshallen rijzen als paddestoelen uit de grond. Op zichzelf is het een alleszins lofwaardig denkbeeld van Kairo weest zijn landbouw- en tuinbouw- areaal uit te breiden. Egypte is arm aan cultuurgrond, aan water en aan agrarische experts, die met gebruik making van moderne hulpmiddelen in staat zijn de akkeropbrengsten te vergroten. Meer dan vijftien miljoen van zijn twee-en-twintig milji woners leven van de bodem: van de Delta met zijn katoen en maïs en van de smalle, vruchtbare strook grond die de Nijl tot aan haar oorsprong vergezelt. Het beschikbare bouwland is even groot als dat in Nederland. Het gemiddeld inkomen van de land arbeider, de fellahin, is nog geen tweehonderd gulden per jaar en jn de lemen hutten en rieten krotten, die men bij honderden tegelijk in het veld kan zien staan, wordt diepe ar moede geleden. Men gaat het El-Tharirproject echter met kritische zin benaderen, als men weet. dat Egypte er zonder voldoende voorbe reidingen mee begonnen is en zich aan de exploitatie-rekening niets gelegen laat liggen. Op stel en spror.g i6 de eerste 6pade dn de grond gestoken, ter verheerlijking van de nieuwe epoche, die was aangebro ken. tot meerdere eer en glorie van Nas ser vooral. Want de geestelijke vader van de Bevrijdingsprovineie is niemand min der dan de veelbesproken president van Egypte. Hij wilde zijn volk op plastische wijze tonen wat het van de revolutie, de Grote Revolutie, zoals men in het land der Nijl zegt, te verwachten had. De El-Tharir Muderia moest het symbool van de wel vaart worden, die Nasser brengen zou, het onafzienbare woestijnmonument van de reformator zelf. De kritiek op het project wordt nog verzwaard door de omstandigheid, dat men er. met wegsehakeling van de mens als individu, een modelgemeensrhap van wil maken. „Burgers, die uitverkoren wor den in de Bevrijdingsprovincie -te mogen wonen, zo leest men in een propaganda- geschriftje, „zullen een volledige trainings cursus ontvangen, welke er op gericht is hen in fysiek, psychisch en sociaal op zicht te ontwikkelen door middel van een integrale opvoedingspolitlek. die parallel loopt met de filosofie van de Revolutie, die op haar beurt weer de filosofie van de El-Tharir Muderia reflecteert." In wat meer zakelijke termen betekent dit. dat de persoonlijkheid en de eigen verant woordelijkheid totaal worden weggecij ferd. Men krijgt het bijna benauwd, als men zich realiseert welke plaats de staat zichzelf heeft toegekend. Alles, tot het gezinsleven en de vrijetijdsbesteding toe, is geregeld. De Bevrijdingsprovincie blijkt in de praktijk een project te zijn. dat alle na delen van coöperatieve en collectieve ge meenschappen m zich bergt, dat „commu- nistischer" is dan het <ommunisme zelf. Een dorp rijst uit de grona. Ge groepeerd om de moskee *ullen er vierhonderd Bezinnen komen te wonen. iR!iiiiii)iiiiiii;mifKiiiniiiiiii:iiii!iiiiiiiiiiiii:iiiiiiini!iun!iiiiniiiiiiiiiiiiiiintii!ir Amerika genoten had en die door de Egyptische autoriteiten was aangezocht „Een nieuwe bewoner van de El-Tharir Muderia", zei de heer Kanbil, „moet aan verschillende eisen voldoen... Hij mag niet meer dan een vrouw hebben maxi maal drie kinderen en moet Mohamme daan zijnVoorts dient hij militair te zijn geweest, omdat hij anders niet in disciplinair verbac.d kan werken Hij moet gezond zijn. lezen en schrijven kunnen, de landbouw als beroep uitge oefend hebben, zonder strafregister zijn en in de leeftijdsgroep vierentwintig tot dertig jaar vallen We pogen de ideale gemeenschap van de we^ld te v.'nden Mannen zowel als vrouu%i train ik hier. want beide sexen dienen zich aan de nieuwe omgeving aan te passen, orders leren op te volgen enz.Ook de vrou- men moeten werken, maar we weten nog niet precies hoe langDe kinderen kunnen ze in crèches onderbrengen en 's avonds moeten ze verplichte lessen in hygiënische verzorging en koken vol gen De voeding hebben we ook precies uitgedokterd, zodat niemand te weinig calorieën krijgt of zich kan overeten „Wat zijn zo de moeilijkheden, die u met uw mensen ondervonden hebt? Wat gebeurt er als ze niet kunnen wennen?" „Moeilijkheden hebben we vrijwel niet", antwoordde de heer Kanbil. „Alle men sen kunnen goed wennen, maar daarvoor zijn ze ook zorgvuldig geselecteerd We werken volgens een methode, die per fect *e noemen is en vergissingen volko men uitsluitHet enige, waar ik wel eens last mee heb, is de animositeit, die er ,Oh, bedoelt u dat!" De man weifelde en, ging te raad bij een van z'n colle- s en na enig heen en weer gepraat kwam er ten slotte uit, dat een hectare land in de Bevrijdingsprovincie 7,250 De gids vertelde nog, dat de opzet van het El-Tharir project puur Egyptisch was „Nou ja, we hebben wel missies naar het buitenland gezonden, maar pas na- we begonnen waren" dat zestig procent van de nieuws cultuurgrond voor de teelt van fruit was uitgetrokken en de rest voor die van groenten en voor graanverbouw. Elk dorp zou 120 Friese koeien krijgen een dorp in de El- Tharir Muderia zal 'weeduizend zielen gaan tellen en verantwoordelijk worden gesteld voor de exploitatie van een col lectieve boerderij ter grootte van acht honderd hectaren tweehonderd scha pen, vierduizend kippen en vierduizend konijnen. Er zouden voorts bijen worden gehouden, zomede zijderupsen. Ideale gemeenschap99 n tweede dorp. Het aten. maar het trai- gevestigd, waar de tevrijamgspro- We reden naar was zo goed als t uincie gedurende drie maandi taak worden voorbereid. In een nog naar verf ruikend kantoor, voor een wand, die met grote propaganda-platen beplakt was, zat de directeur, de heer Ibrahim Kanbil, ons al op te wachten. Hij was een vriendelijke man, die zijn opleiding inj tussen de mannen bestaat, als het op het plaatsen van een leider aan komt Daar heb ik ondertussen ook iets op gevonden, want elke cursist krijgt een paar dagen de kans zijn leiderskwaliteiten te to- O ver al uniformen De heer Kanbil bracht nog naar voren, dat het mogelijk voor een gezin was een paar pond per maand over te houden (een Egyptisch pond is ongeveer elf gulden). De arbeidstijd lag tussen zes uur 's morgens en half negen 's avonds en voor elke maaltijd werd een uur vrij gegeven. Rustdagen waren er (nog) niet zelfs op de vrijdag, de Mohammedaan se zondag, werd er gewerkt en op het lesrooster stonden o.m. de Filosofie der Revolutie en de Militaire Training als verplichte vakken aangegeven. Alle „gelukkige bewoners" van de Be vrijdingsprovincie waren ook geünifor meerd. De mannen droegen geruite cow boyhemden, een blauwe pantalon en een militaire pet; de vrouwen waren met een Russisch aandoende hoofddoek uitgerust, een groene rok en een witte blouse. De netto-inkomsten van een boerderij ten slotte, waarop dus vierhonderd gezinnen in collectief verband moesten werken, zouden „rechtvaardig verdeeld" worden, m.a.w.: iedereen zou evenveel krijgen. „Een laatste vraag, meneer Kanbil Hoe controleert u of iedereen wel even hard werkt?Wat doet u met mensen, die de lijn trekken? „We hebben speciale controleurs," antwoordde de directeur van het trai ningscentrum. „die strikt eerlijk zijn Ze maken dagrapporten en op grond hiervan kunnen we de luie werkkrach ten er natuurlijk onmiddellijk uit ha lenHoe we deze mensen zullen aan pakken, weten we nog niet precies, maa het is mogelijk, dat we hen op hun in komen zullen besnoeien Opnieuw reden wc door de El- Tharir Muderia. nu door een gebied, dat een vrij desolate indruk maakte. Hier was inderdaad nog niets aan de bodem gedaan. Het was alles woes tijn, dat in de rondte lag: droog, vuilwit zand. bezaaid met stenen en gruis. Toch was men ook hier aan het werk geslagen. Niet aan de ontgin ning van het land, maar aan de bouw van fabrieken, waarvan sommige al helemaal gereed waren. Veertig naaimachines „Wat voor fabrieken komen hier' vroeg ik aan m'n begeleider. „Een wapen-, een confectie-, een col serven- en een autobandenfabriek." „Zijn er al arbeidskrachten?' „Nee. nog niet, er zijn nog geen wi ningen." „En hoe worden de grondstoffen aai gevoerd?" „Er moeten eerst wegen en spoorlijnen worden aangelegd." „Dus al die grote gebouwen s renteloos?" „Niet allemaal. De confectiefabriek draait alIk zal u haar laten zien „Bij een fabriek, die tot de grootste van het Roergebied zou kunnen worden gerekend, stapten we uit. Het gebouwen complex lag midden in de woestijn, uit beton en staal opgetrokken en een kolossale massiviteit. Toen ik de hal binnentrad, was men er inderdaad a werk. Op een oppervlakte van zeker vierduizend vierkante meter stonden veertig naaimachines opgesteld, achter welke een zelfde aantal jonge ma: ■erhemden aan 't maken „Voor veertig naaimachines heeft t toch niet zo'n grote, moderne fabrieks hal nodig?" vroeg ik verbaasd. „Nee, maar de machines moeten nog worden aangekocht We keerden terug, dwars door de Be vrijdingsprovincie van Nasser, welke alleen op plaatsen, waar men aan landontginning en de bodembewerking bezig was 25 vierkante kilometer mis schien een bedrijvige indruk maakte. De inefficiency, de verspilling en de hordegeest, de wangedrochten, die in de huidige Egyptische samenleving rondwa- stonden me duidelijk voor ogen. Fabrieken, die zonder machinepark, zon der aanvoerwegen, zonder arbeidskrach ten en zonder materiaal in de woestijn lagen. Grond, waarop duizenden en no{ eens duizenden werden verspild om d( fata morgana van een eerzuchtige zicht baar te houden. Mensen, die op militaire leest werden geschoeid, die nummers in plaats van individuen waren en die voor een modelgemeenschap werden opgeleid, waarvan de makers geen lering uit de geschiedenis hebben willen trekken. Achter de ware feiten van de El-Tha rir Muderia, de werkelijke kosten bij voorbeeld, welke voor die paar duizend hectaren zijn gemaakt, zal niemand lopig komen. Maar reeds nu staat oi stotelijk vast, dat men in de westelijke woestijn van Egypte aan een project be en is. zonder zich de consequenties an te realiseren. Waar komt het wa- voor die 245.000 hectaren vandaan, welke nog ontgonnen moeten worden? Waar het geld. dat voor jaren vast z de meest oneconomische bewapening, die men zich maar denken kan? Nasser maalt er niet om. Honderd duizenden Egyptenaren zijn in de loop der tijd al naar zijn lichtspiege- ling gaan kijken om er, zoals dit officiële termen heet. van overtuigd te raken, „dat de zonen van Egypte aan een eervolle en glorierijke toe komst kunnen bouwen". En de mees ten hebben, precies zoals Egyptes dictator dat wilde, uitgeroepen: ,Welk een zegen heeft de Grote Revolutie over Egypte gebracht!" revolutionairen dus zuiver om een politieke kwestie. En dus niet om de vraag of de AR met dit departement en Overzeese Rijksdelen wel voldoende haar trekken komt. Daarom kan men de heer Roosjen niet verlangen dat hij het aanbod van de heer Burger moest accepteren. (Vervolg van pag. 1) De KVP is het eens met de opvattingen van de West en van de AR. dat het oi gelijk is om de West en Nieuw-Guinea nog langer in één departement onder brengen. De consulaire taak die het de partement van Overzeese Rijksdelen nog vervult zal moeten geschieden door de gevolmachtigde ministers Pos en Lampe. Opheffing van het département zal ook .betekenen dat het onbehagen in de West over de controle van Overzeese Rijksdi len op de uitvoering van projecten, die mede door Nederland worden gefinan- ciërd, zal verdwijnen. De Quay bedankt Informateur Burger beeft het afgelopen weekeinde nog een bedankje gekregen. Prof. De Quay is n.l. niet bereid om het departement van Binnenlandse Zaken, ge combineerd met PBO en bezitsvorming te beheren. De heer De Quay zou tevens vice-ministcr-president zijn. Door deze weigering staat de heer Burger nu weer voor de vraag, welke k.v.p.-er hü voor deze post zal kunnen vinden. De socialistische fractievoorzitter is nog steeds van plan zjjn pogingen voort te zetten. Als die pogingen rcël willen zijn dan doet hij ongetwijfeld het beste om een nieuwe zetelverdeling te bedenken. K.L.M.-lijn op Keulen vandaag geopend Vanochtend om elf uur is het eerste vliegtuig van de nieuwe lijndienst der K.L.M. op Keulen van Schiphol vertrok ken. Ter gelegenheid hiervan zouden van daag op de stadhuizen van Keulen en Bonn officiële ontvangsten plaats heb ben. Het vliegveld dat door de K.L.M. wordt aangedaan, Whan, ligt namelijk tussen beide steden. De leiders van de Masjocmi hebben verklaard, dat zij niet tegen het komende bezoek van de president van rood-China Mao Tse Toeng zijn. Zij waren niet tevo ren ingelicht, doch dat hinderde niet, omdat het slechts een vriendschappelijk bezoek betrof. Strijd van levensbeschouwingen Conferentie van C.H.-jongeren DA (Van een onzer verslaggevers) AT DE DEELNEMING aan de najaarsconferentie der C,H. jongeren groot is, vertelden we reeds. Maar ook ouderen zijn aanwe zig in ,,'t Trefpunt" te Ermelo, waar men tot vandaag bijeen was. Naast bestuursleden van C.H.-kiesvereni- gingen was ook baronesse Mackay- Katz, die jarenlang voor de C.H U. zitting heeft gehad in de Tweede Kamer, temidden, van de jeugd. Nadat men vrijdag was begonnen een kaderbijeenkomst, nam de eigenlijke conferentie zaterdag een aanvang. Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid der Tweede Kamer, hield een betoog over: „De toekomst van de jeugd i C.H.U." Haar rede muntte uit door open hartigheid. iets, dat ook van de discussie gezegd kon worden. In. tegenstelling tot de meeste partijen, mist de C.H.U. grotendeels het karakter van de straffe partijorganisatie, die ge richt is op het verwerven van politieke macht. Freule van Stoetwegen sprak als haar ervaring uit, dat de Unie door haar bijzondere opzet en vorm een grotere binding "kan geven in het politieke leven dan andere partijen. „Binding niet allee binnen, maar ook naar buiten. Haar positie tegenover de Kerk is ee eigene, de houding tegenover de overheid bijzondere. •t zijn vooral de tegenstanders, dii steeds weer hebben over de ver schillen in de C.H.U. Natuurlijk zijn deze - zijn we niet een Unie? Echter: ook ille andere partijen heeft men te Ballonvaarders vierden lustrum Haagse Ballonclub zaterdagavond haar vierde lustrum gevierd, een gelegenheid en tevens had aangegrepen acht heren en de twee dames die reeds of verscheidene malen een ballonvaart hadden meegemaakt toe te laten tot de ge- ;ren van deorde „sic itur ad astra" er de Coupe Andries Blit; In witte capes gehuld wandelden de „do pelingen" op bevel van aanvoerder God fried Bomans en zijn assistente mevrouw Boesman met gebogen hoofd de zaal in, aldus uiting gevend aan hun nederigheid. De doopliturgie van Godfried Bomans bracht hen in de juiste geestesgesteldheid n het roemvolle genootschap van de echte ballonvaarders als het „jongste te. en onbeduidenste lid" te worden opgenomen. Nadat z(J onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan de balloncommandant had- en beloofd en zelfs hadden toegezegd dat. idien de balloncommandant tijdens een icht hun gewicht te zwaar zou achten, j zich blindelings in de ruimte zouden ortcn, werden de kandidaten door me- rouw Boesman met een schepje zand en •n scheut wijn tot de Haagse Ballonclub legclatcn. Vice-voorzitter J. M. Deminent dankte de jury sportcommissarissen van de het bezit'van de Haagse Ballonclub blijft. I Luchtvaart en deelde mede dat deze vereniging de Haagse Ballonclub een nieuwe ballon van de firma Oxygenium uit Schiedam heeft, aangeboden. In tegenwoordigheid van mevrouw Blitz overhandigde C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart Nini Boesman de coupe Andries iselbeker die nu definitief in Blitz, de i ken met meerdere opvattingen, maar naar buiten blijkt dit niet zo door de strakke partijdiscipline Bepaalde Kamerfracties stemmen binnenskamers en volgen dan naar buiten het meerderheidsstandpunt. De C.H.-fractie kent deze gestrengheid niet. Man en vrouw Zij deed een klemmend beroep op de jongeren actief mee te doen in het werk der C.H. Kiesverenigingen. Daarbij bond zij haar toehoorsters op het hart om hierbij niet afzijdig te blijven. Wanneer een vrouw getrouwd is dreigt het gevaar, dat haar g"-»in haar helemaal opeist. Zeker in deze tijd. waarin het bijzonder moeilijk is hulp te krijgenToch zal de vrouw de kracht op kunnen brengen om na haar huwelijk belangstelling te hou den voor het maatschappelijk leven, mits de men er zijn vrouw ook bij wil en kan betrekken! Veel te veel houdt de man zijn echtgenote buiten de vra gen van het politieke leven. Een betor samenspel in het gezin zou zeer ge wenst zijn. De C.H.U. wil grag jonge mensen heb ben in haar gelederen. Zij kunnen er een open oor vinden voor hun eigen verlan gens. Nadrukkelijk stelde- zU echter: po litiek Is meer dienst dan gewin. Zek-r in deze tijd, nu de Christelijke organisatie niet meer „getapt" Is. Zij vroeg de jongeren om moed en ver trouwen voor de toekomst. Moed om te gaan staan achter het C.H. program van beginselen, waarin zo duidelijk de anti these wordt afgewezen, waarbij naar het oordel van de Christelijke Kerk wordt geluisterd, waarbij een begeren van Ne derland in Protestantse zin gewenst wordt. Dr. Diepenhorst De tweede spreker op de C.H. jongeren- inferentie was de Gelderse gedeputeer- dr. I. N. Th. Diepenhorst. In „Begin- il en praktische politiek" ging spr. al lereerst in op de vragen van antithese i solidariteit. De vraag doet zich voor of er geen technisch-politiek terrein is. waar begin selen er niet toe doen. Prof. Banning schreef dat er in de praktische politiek de laatste tien jaren geen vraagstuk- waren, die op grond van confessio nele beginselen konden worden opgelost. Dr. Diepenhorst achtte deze ponering on juist. Politiek noemde hij de strijd der levensbeschouwingen. Een benaming, die ij aan tal van voorbeelden adstrueerde. Grote toekomst Dr. Diepenhorst sprak als zijn over tuiging uit, dat de C.H.U. in de naaste toekomst de grootste Prot. Chr. partij worden. Samenwerking met de A.R.P. dan zeker gemakkelijker komen te liggen. Hij verheelde intussen niet, dat hij het als zonde zag, dat de Prot. Christenen gescheiden werken. Dr. Diepenhorst voorzag een grote toe komst voor de C.H.U., wier invloed steeds is uitgegaan boven het getal. Een toe komst, waarin de C.H.U. haar roeping kan vervullen een zoutend zout te zijn. Gezien de bijbelse achtergrond van de C.H. denkwereld, kan dat niet anders inhouden dan een altijd overal kritisch staan tegenover het bestaande. Een C.H.-er dient hei lig ontevreden te zijn met het be staande wij staan in de spanning tussen traditie en ideaal. Hij voorzag ook een toekomst, waarin de C.H.-jongeren een belang rijke taak kunnen vervullen door tel kens alle symptomen van verkalking bij de ouderen te signaleren. Incident in rechtzaal TToewel dit officieel ontkend wordt, blijft men verwachten, dat niet alle 154 Poolse arbeiders, die in ver band met de opstand te Poznan in voorarrest zitten, voor de rechtbank gebracht zullen worden. Men brengt dit gerucht onwillekeurig in verband met de steeds krachtiger klachten over mishandeling tijdens het voor arrest geuit tijdens het proces. K I it IX Toch is het zo ONDERGANG VAN ST. PIERRE filand. IrII sohiedde do. 1100° had hel op fi km gassen, vulkanis ndig omhoog ivo asdeeltjes bljjvei rater ki sn asregen neer len hoge tempi i hebben gelegenheid om Ter weerszijde van de na enige tijd .weliswaar 73/ eggesrholen, juist i ■t «tadje St. Pierre erd dus als het lige «ifon bespoten Als sluits afgekoeld door d. ng in de lucht, maa e bereikten, hadder rist een uitweg vrijliet, waar- icning preciea op de stad ge- zodat deze met de gloeiende eruptieprodukten kon worden Zaterdag kwam het zelfs tot een inci dent dat de president noopte de rechts zaal te ontruimen. Snikkend deed de 18-jarige chauffeur Kaczkowski verslag van de mishandelingen, die hij had moe ten ondergaan. Op dat moment stond de beklaagde Antoni Klimacki op en begon te schreeuwen tegen een politieman, die hem op zijn plaats wilde terugduwen. Zijn zuster, die op de tribune zat, ging hysterisch gillen. Zij riep: „Onze vader f in 1939 voor Polen en nu worden :rger onderdrukt dan ooit tevoren". In de zaal ontstond grote beroering. De zitting werd geschorst. Beklaagde „ziek" Een kwartier later heropende de presi- ït de rechtszitting. Hij deelde mee. dat beklaagde Klimacki wegens ziekte later afzonderlijk zou worden verhoord. Zijn zaak zou niet nauw verbonden zijn met ;e van de medebeklaagden in dit proces. Van de 154 gearresteerden hebben er tot dusver slechts 22 terecht gestaan. In zijn ontkenning van een eventuele stop- itting van de processen schreef de pre sident van de rechtbank de geruchten toe het feit. dat de nu aanhangige zaken langer duren dan aanvankelijk was be doeld. PROMOTIE TE LEIDEN iromoveerd tot doctor in de wij- en natuur- op proefschrift getiteld „Magnetic properties balt Co304 and other oxides", dc heer P. geboren en wonende te Leiden. De pro- Indonesies reserves aan goud en devie- n zijn met rp. 126 min toegenomen, zodat het dekkingspercentage weer boven de Verwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen. Anders kont U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur om zelf te ondervinden i al spoedig hoeveel beter ge u voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U Uw doen en laten. En dat terwijl hulp >or 't grijpen ligt. Neem toch Kru- :hen. De kleine daglijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5