Jlieutue £diisrt|c (Courant ito verzamelt gewichten West-I) uit sla lid wil vrij socialisme zoeken A.R, tegen voortbestaan Overzeese Rijksdelen Vier gerehabiliteerde Hongaren kregen herbegrafenis 111 Moskou ziet geen heil Veiligheidsraad Nieuw en goedkoop serum tegen kinderverlamming 9&1AAINDAG 8 OKTOBER 1936 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 5B936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bi] contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling- Tel 31441 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en. Omstreken f tuUutlcl Is nynherllnUyftenspMt Zevenendertigste jaargang No 10774 Egypte's Fata Morgana in de woestijn zit PAGINA 5 Grotewohl zorgt voor opschudding DE ZEVENDE verjaardag van de Duitse democratische republiek, oftewel Oost-Duitsland lieëft het westen een nieuwe opzienbarende onthulling gebracht. Premier Grotewohl heeft lil. zaterdag tijdens de herdenking een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat „Oost-Duits land thans het recht heeft zijn eigen weg naar het socialisme te gaan". de Ita- ver-1 ledereen in Amerika leeft mee met het lot van „The Heartbreak Baby" ouw, John Christopher Gold, 19 maanden oud, een schat van een baby door dezijn uiterlijk maar ook hartveroverend doordat het kind een ernstige e en I kwaal heeft aan *ijn hart. Zaterdag j.l. is het jongetje in een ziekenhuis op9enornen voor het ondergaan van een hartoperatie, waarbij gebruik en Zal worden gemaakt van een apparaat dat voor enige tijd de functie in van ehart kan overnemen. Men neemt aan dat John het haalt als n te i hiJ de beproevingen van de komende 48 uur kan doorstaan. dan Weer twee doden op Cyprus Het Griekse Rode Kruis heeft bij mo (e van zijn voorzitter aan de Liga v Ïode-Kruisverenigingen te Tïenève e kroep gezonden waakzaam te zijn ten (anzien van de gebeurtenissen op Cyprus, raar ten gevolge van huisarrest in Nico la vele patiënten verstoken blijven van iedische hulp en medicamenten, terwijl selk en voedsel voor de jonge kinderen pmogelijk te verkrijgen De Britten hebben thans in Nicosia pmfletten verspreid, waarin verklaard iordt dat zij Cyprus nimmer kunnen ont- juimen, ook al zou de Eoka zijn actie not. R'intigmaal versterken. Voor Groot-Bri-1 annië is Cyprus een overwegend strate- psch belang, aldus de verklaring. De strijd van de Eoka heeft gisterer I vederom twee doden ge6ist. Een Grieks- lypriotische bezoeker werd in een café j loor drie gemaskerde mannen doorge- J schoten. Tij zuiden van Famugusta viel i Britse militair, toen zijn groep vanuit hinderlaag werd beschoten. Sneeuw gevallen in Oostenrijk In de Alpen van West-Oostenrijk daal- en de temperaturen vannacht op vele laatsen tot het vriespunt en uit dé ber en is zware sneeuwval gemeld. Is. Drie doden in verkeer Op de grens van Bleiswijk enZoeter- meer reed gistermiddag de 53-jarige teer Verhoef uit Rotterdam zijn auto ach- eruit op de rijksweg. De hem achterop- ijdende auto van de Zwitserse gezant- chapsseeretaris botste tegen de wagen 'an Verhoef op, die in brand raakte Zijn ichtgenote en aanstaande schoondochter, i- nejuffrouw F., wisten zich te bevrijden, loch de heer Verhoef kwam in de bran- lende auto om. De gezantschapssecretaris 3. A. Miesch en zijn echtgenote zijn met e (oofdwonden in het ziekenhuis opgeno- :- Op de rondweg in Borne reed zater- ïagavond een personenauto, bestuurd 3oor de 31-jarige G. M. B. uit Enschede, legen een kerende auto. B. was op slag Jood, een inzittende en de bestuurder e ?an de andere auto moeiten in het zieken- huis worden opgenomen. De twintigjarige H. B. uit de Madoera- straat in Den Haag. die zaterdagmor- gen met een schedelbasisfractuur, opge- lopen bij een verkeersongeluk, in het zie kenhuis was opgenomen, is in de nacht van zaterdag op zondag overleden. De gehele rede ademde een geest onafhankelijkheid. Grotewohl dankte de Sowjetunie voor de verleende hulp. noemde geen enkele naam der So' leiders, noch huldigde de Sowjetunie als leider van de communistische wereld. Dit alles kan beschouwd worden een antwoord op de ..geheime" Russische brief aan de satellietstaten, waarin juist de ..eigen weg naar het socialisme*' verboden. De brief dus. welke Kroesjtsjef naar Zuidslavic en Tito met spoed de Zwarte Zee heeft gevoerd. Deze reizen zijn nu afgelopen, maa balans is zeker nog niet opgemaakt. Tito heeft nog verscheidene gewichten klaar liggen om aan zijn schaal toe te voegen. Het officiële orgaan van de Zuidsla- vische communistische partij heeft be kend gemaakt, dat de ideologische ge schillen tussen de Russische en de Zuid- slavische communisten nog geenszins zijn opgelost. De meningsverschillen betref fen de krachten, die de ontwikkeling van het socialisme beïnvloeden, aldus het blad. He t eerste gewicht, dat Tito in zijn schaal toevoegt om deze te doen over hellen, is het herstelde contact tussen de Bulgaarse en Zuidslavische commur sche partijen, dat tijdens een conferentie te Belgrado tot stand is gekomen, delegatie van het Hulgaarse parlement bezocht de Zuidslavi3che hoofdstad en van die gelegenheid hebben de partijleiders gebruik gemaakt om tot een overeen komst te komen. Officieel is bekend gemaakt, dat de imcnwerking der communistische par tijen zal bijdragen tot verdere ontwikke- an het onderling begrip en het ver en tussen de volken van Zuidslavië ilgarjje. De socialistische opbouw, aldus de confercntielciders. staat er waar borg voor, dat de tijd waarin de vriend schappelijke betrekkingen werden ver- itoord. niet meer terugkomt. Geen herleving kolonialisme Roosjen (a.r.) en De Quay (katli.) bedanken voor de eer (Van onze parlémentaire redacteur) /~\OK DE DERDE A.R.-KANDIDAAT voor het departement van Over zeese Rijksdelen heeft aan de informateur mr. Burger moeten mee delen dat hij dit aanbod niet kan aanvaarden. Deze kandidaat was mr. A. B. Roosjen, de tweede voorzitter van de A.R.-partij en voorzitter van de N.C.R.V. De informatiepoging van de heer Burger is daardoor ongetwijfeld weer moeilijker geworden. De volgende bijdrage m liaanse communisten l.everen, die met een delegatie van tien personen zaterdag in Belgrado aankwamen. De plaatsvervangend partijsecretaris Luigi Longo is leider. Zij zullen ontmoe tingen hebben met de Zuidslavische par tijleiders en met president Tito. Verder worden nog deze maand Roe meense. Franse en ook een Russische delegatie verwacht. Eens verraders, nu slachtoffers "IVTET GROOT VERTOON zijn zaterdag in Boedapest de stoffelijke resten --'-I- van vier Hongaren, die zeven jaar geleden wegens „verraad" en Ti- toïsme" terechtgesteld waren, een nieuwe rustplaats toegewezen, ditmaal op een begraafplaats, die een nationaal pantheon zal worden. Tweehonderd duizend Hongaren defileerden langs de stalen doodkisten van Laszlo Rajk, voormalig minister van buitenlandse zaken en drie andere vooraanstaande communisten: luitenant-generaal Georgy Palffry, dr. Tibor Szoenyi en Andreas Szalai. Weduwen, kinderen en andere familieleden van de ge- executeerden, stonden bij de baar. Terwijl de winkels en fabrieken Boedapest gesloten waren om de a ders gelegenheid te geven, de plechtig heid bij te wonen, sprak de vice-premier, Antal Apro. namens de regering en de partij over de ..tragische plicht" om deze doden te rehabiliteren. Het Hongaarse kabinet onder leiding van president l6t- •an Dobi en premier Andreas Hegedues iraren hierbij tegenwoordig. In 1621 ontdekte eer Amster damse weesjongen, dat een schip met buskruit onder de Amsterdamse beurs lag. Hij liep naar de schout en als be loning voor het feit dat hij het beursgebouw voor verwoesting had behoed, mocht hij zijn har- tewens uitleven: trommelen op de trappen van het Beursge bouw. Het „trommelen op de ex-beurs" werd een traditie, die na de oorlog door burge meester d' Ailly in ere. werd hersteld. Zaterdag heeft de Amsterdamse jeugd op het Ro- kin naar hartelust lawaai ge maakt. Nooit meer „Wij betreuren ten diepste, geloof te hebben gehecht aan de kwaadaardige las ter. die tot. hun martelaarschap heeft ge leid". aldus Antal Apro. Hij legde niet na druk de gelofte af, dat „dergelijke mon sterachtige dingen nooit meer zullen ge beuren" en deed een aanval op de cultus der persoonlijkheid, de Stalinistische blun ders en de navolging hiervan in Hongarije. Oud-premier Imre Nagy was ook aan wezig. Hij omhelsde en kuste mevrouw Julia Rajk. de weduwe van de opgehan gen Rajk. Nagy werd indertijd door de latere partijleider Rakosi beschuldigd van „rechtse afwijkingen" en uit de partij gestoten. Velen verwachten, dat Nagy wel dra in het politieke leven zal terugkeren. De Hongaarse kranten die in. 1949 lange verslagen publiceerden over de processen tegen de vier „verraderswijdden zater dag uitvoerige artikelen met foto's aan de vier „slachtoffers". Verder zoeke dit departemei socialistische f keus staat af t waarin óf am naar a.r.-kandidatcn heeft geen zin. zodat de ictievoorzitter nu voor de stevenen op een kabinet, -revolutionairen óf libe- .len niet vertegenwoordigd zijn. Msfer zoals bekend heeft de KVP haar mede king aan het kabinet afhankelijk gesteld de medewerking van de AR. Dat maakt de zaak voor de heer Burger niet gemakkelijker. En het is begrijpelijk dat hij vandaag een onderhoud heeft prof. Rommc. De heer Roosjen heeft niet voor de isterzetel bedankt omdat hij de informa- iepoging van de heer Burger beslist wil de dwarsbomen. Integendeel. Maar in revolutionaire kring is men tot de conclusie gekomen dat het departement Overzeese Rijksdelen niet gehand haafd behoort te blijven. De anti-revolu- iren vinden het schadelijk als dit departement blijft bestaan, omdat daar door nog de indruk zou kunnen worden gewekt dat er een soort koloniale verhou ding met de West is blijven bestaan. De behartiging van de koninkrijksaangelegen heden behoort thuis bij het rijkskabinet, In de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen zitting hebben. Deze koninkrijksaangele genheden kunnen niet door een departe ment van Overzeese Rijksdelen worden afgedaan, omdat bijv. de departementen van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken evengoed met de West te maken hebben. De gevolmachtigde ministers moeten zich voor bepaalde zaken tot de betreffende departementen kunnen wen- Politieke kwestie Het is wel duidelijk geworden dat het handhaven van dit departement in de West niet in goede aarde zou vallen. Trouwens tijdens de (in)formatiepogingen van de heren Drees, Romme en Lieftinck heeft ook het voornemen bestaan het de partement op te heffen. Nu het Statuut met de West. dat leidde tot het koninkrijk „nieuwe stijl" tot stand is gekomen moet alles gedaan worden om zelfs de schijn van een koloniale verhouding met de West te vermijden. Het gaat hier voor de Nu de AR tegen de handhaving van het departement van Overzeese Rijks- dragen voor het voortbestaan van dit departement. Als de heer Burger en de liberale NRC dit departement wel wil len laten bestaan, welnu laat Overzeese Rijksdelen dan in handen komen van socialisten of van liberalen! Vast staat wel dat ook de KVP voor afschaffing van dit departement is. zie i Zeer heldere meteoor boven Nederland Boven ons land is zaterdagavond zeer heldere meteoor waargenomen. De Leidse sterrewacht zag de meteoor om streeks kwart over zeven gedurende enke le seconden in noordelijke richting. De afdeling meteoren van de sterre wacht te Utrecht verzoekt naar aanleiding van dit verschijnsel ieder, die enigszins nauwkeurige inlichtingen kan geven, deze volg pagina 5) schriftelijk mee te delen. Suez vuurproef voor V.N. TNE TOEKOMST van de Verenigde Naties hangt af van de wijze waarop zij de kwestie-Suez aanpakken heeft president Nasser gezegd in een interview met het Egyptische blad „Al MassaaEn hij voegde eraan toe dat de kwestie tevens een grote proef is voor het Arabische nationalisme en de Arabische eenheid. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, verklaarde dat de Veiligheidsraad voor een vuur proef was geplaatst. Dit was echter het enige punt van overeenstemming in de uitlatingen van Nasser en Foster Dulles. President José Figueres brak met protocol President José Figueres van Costa Rica gisteren met zijn echtgenote en gevolg an Schiphol naar Kopenhagen vertrok ken, na een vierdaags bezoek aan Neder land te hebben gebracht. Mevrouw Fi gueres is Deense van geboorte. Geheel tegen het protocol ln liep de president plotseling de wachtkamer van Schiphol uit op zoek naar de Nederlandse chauffeur, die hem gedurende zijn ver blijf steeds in een auto van het ministerie buitenlandse zaken had vervoerd. delen zijn (uit politieke overwegingen) Deze werd spoedig gevonden en glunderde ligt het voor de hand dat zij niet de van plezier, toen dc president op hem eerste verantwoordelijkheid willen toeliep en hem de hand schudde. ét TT .kA De president van Costa Rica, don José Figueres, heeft zater dag in Wassenaar de Neder landse regering een diner aan geboden. Koningin Juliana in gesprek met de president. Drieling in Finsterwolde Zaterdagavond is in Finsterwolde een dreiling geboren, twee meisjes en een jongen. De 21-jarige moeder, mevrouw Prins-Modderman, wonende aan de Kromme-Elleboog. en de kinderen, Gritje, Elly en Jan maken het goed. De jongen weegt 2000 gram, de meisjes 2300 en 1750 gram. Zij zijn naar het ziekenhuis van Wnischoten overgebracht Het echtpaai Prins had reeds één dochtertje. int Nasser noemde het westelijk plan internationalisering van het kanaal mperialistisch bedenksel, dat niet an ders betekendè dan overheersing. En de rikaanse minister, die overigens een bemiddelende rol tracht te spelen, sprak heel duidelijke taal over het gebruik van reld door te zeggen, dat degenen, die bezorgd zijn voor vrede evenzeer bezorgd toeten zijn voor dc rechtvaardigheid. Voordat de besprekingen achter de geslo ten deuren in de Veiligheidsraad morgen beginnen, proberen vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering nog 'n deug delijke grondslag voor onderhandelingen met Egypte te vinden. Mocht deze grond slag er zijn, dan zal de Amerikaanse re gering zich in de Veiligheidsraad uitspre ken voor een onderhandelingscommissie, die moet proberen een akkoord te berei- nieten ken tussen Egypte heden. aanvaarden, gebaseerd op de volgende richtlijnen: 1. Groot-Brittannië en Frankrijk den het soevereine recht van Egypte ten erkennen om het Suezkanaal te natio- 2. Er zou een nieuwe Internationale conferentie moeten worden belegd, met het doel de voorwaarden van de conventie van Copstantinopel van 1888 betreffende de ongehinderde doorvaart dooi kanaal te herzien. 3. De Ver. Naties zouden vervolgens de ongehinderde doorvaart voor alle lan den moeten garanderen en zaken als het aststellen van de kanaalgelden moeten regelen. Egypte zou zijn kanaalbescheiden commissie van de Ver. Naties 'oorleggen ter controle Niet alleen in New York, maar ook in Londen wordt hard gewerkt om de beide partijen nog voor dinsdag dichter tot el- ir te brengen Tn de Engelse hoofdstad namelijk de Indiase minister zonder portefeuille Krisjna Menon aangekomen. Na zijn langdurige besprekingen met Nas- lir.o, hoopt Menon een onderhoud te hebben met de Engelse premier Eden, als deze tenminste voldoende hersteld is an zijn zware verkoudheid. Of Menon veel in Kairo heeft bereikt niet bekend. Zelf wilde hij niets ver tellen over zijn onderhoud met Nasser. Maar het Nationale Persbureau van Egypte maakte bekend, dat Menon met bepaalde suggesties en meningen was ge- I, die hij van plan was ook voor te leggen aan de autoriteiten in Londen en zonodig ook in New York. Rechtbank Ook Rusland heeft doen weten geen kei heil te verwachten van de Veilig heidsraad. „Engeland en Frankrijk' lus een officiële verklaring van Tass, •proberen van de Veiligheidsraad eer echtbank te maken, die recht moet spre- ten over Egypte. Engeland heeft eiser gesteld, die onverenigbaar zjjn met de >evereine rechten van Egypte Frankrijk eeft bovendien in dc Veiligheidsraad eisen a een ultimatum gesteld", aldus Tass. Dulles, de Amerikaanse minister va buitenlandse zaken, heeft op een toespraak op het Williamscollege in Williamstown houding van Egypte veroordeeld. Dul- was zeer ernstig toen hij, zonder de :z-kanaalkwestie te noemen, zei: „De wereld leeft in de schaduw van oorlog. Niet alleen op het ogenblik, maar mis schien voor een langdurige toekomst. Al leen wanneer wij ons dit feit goed bewust zijn, zullen wij ons de inspanningen ge troosten, die nodig zijn om een oorlog te voorkomen". Wat Nasser wil de grote mogend-1 verhoudjng tussen de uitgaven onderhoud en de te innen kanaalgelden. 4. Egypte zou er vervolgens bereid zjjn erin toe te stemmen, dat elk geschil, voort vloeiende uit de Egyptische exploitatie naar de Veiligheidsraad of naar het Inter nationale Hof van Justitie wordt vcr- landrang van India e: ou president Nasser it bedekte uitlatingen opgemaakt, bereid te zijn een g van het Suezkanaalkweslie te i de Sowjet- van Egypte, in Kairo kan De Nederlandse koks, die door de Hore ca! naar de internationale „Kochkunstaus- stellung" in Frankfort aan de Main warer uitgezonden, hebben de grote prijs van het I-.K.A., een ereprijs en vier gouden medailles gewonnen. West-Irian-stunt Radiostations bij Nieuw-Guinea Het Indonesische ministerie van voor lichting is van plan in de hoofdstad der nieuwe provincie „West Irian" een zend station voor de PTT te bouwen naast het radiostation, dat voor het ministerie zelf wordt opgericht. Te Weda op het eiland Halmaheira wordt een ander zendstation voor de PTT gebouwd. Tevens wil men het vliegveld Djilolo herstellen en een vliegdienst openen. De vernielde steiger van Ternate wordt vernieuwd en Tidore krijgt een steiger. In hel geheel heeft de Indonesische regering 5^ miljoen roe- piah voor dc nieuwe provincie beschik baar gesteld. Men wil o.a. motorschepen aankopen. Bijna alle politieke partijen in de pro vincie hebben geprotesteerd omdat het district Maba niet in de provincie is op genomen. dit is niet geschied in verhand met het verzet van de protestants Chris telijke partij in het parlement, dodi de afdeling Weda van dezelfde partij eist opneming. Jongen green vallende kist en viel op straat De zestienjarige J. P. F. Brands trachtte zaterdagmiddag een kist te grijpen, die de vierde verdieping van een wollen- stoffenfabriek aan de Goirkestraat in Til burg werd opgetakeld, masr losschoot. De jongen smakte met de kist op straat erd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen, waar hij later is overleden. Honduras Verkiezingsrel vraagt dode De parlementsverkiezingen, welke gis teren in Honduras z(jn gehouden hebben incident veroorzaakt, waarbij één dode gevallen is. De nieuw gekozen vergadering zal een nieuwe president moeten benoemen en ieuwe grondwet aanvaarden. De li berale partij, waarvan de leider zich in ballingschap bevindt, hield grote demon straties. welke zich op een gegeven ogen blik concentreerden voor het hoofdkwar tier van de partij in Tegucigalpa. De po litie sommeerde de menigte uiteen te gaan. Toen hieraan geen gehoor werd ge geven, schoten de agenten. In paniek stoof de mensenmassa uiteen en vluchtte kantoren, een hotel en een kerk. Be- Ive de dode vielen er nog negen gewon- Speciaal uniform voor B.B.-leiders De leiders van de organisatie Bescher ming Bevolking krijgen binnenkort een uniform, dat hen ook bij nacht gemakke- kelijk te onderscheiden zal maken. Het ministerie van binnenlandse zaken bezig een boekje samen te stellen, waar- alles over de B.B. te vinden zal zijn. V olgend jaar in vier landen l^EN hoogleraar van de universi- teit van Cincinnati heeft zater dag verklaard, dat hij een nieuw serum tegen de kinderverlamming ontwikkeld heeft, dat via de mond ingenomen kan worden. Dit serum zal vermoedelijk een langdurige, zo niet levenslange immuniteit tegen de gevreesde ziekte waarborgen. Dr. Albert B. Sabln legde deze verkla ring af tijdens een wetenschappelijke conferentie te Cincinnati. Volgens dr. Sabin zal een enkele dosis an het nieuwe serum immuniteit bieden tegen alle drie voorname stammen van het kinderverlammingsvirus. Hij deelde mee. dat net serum na uit gebreide proefnemingen op dieren en mensen veilig gebleken was en dat het thans gereed is om op grote schaal be proefd te worden. Dit zal volgend jaar in de Ver. Staten en vier andere landen geschieden. Uit de verklaringen van dr. Sabin bleek ook, dat reeds voorbereidingen zijn ge troffen om het serum in een proeffabriek van een vooraanstaande farm jceutische fabriek te doen vervaardigen. De produk- tie zal goedkoop zijn. WEERBERICHT Minder koud Veel bewolking met aan vankelijk plaatselijk enige regen en hier en daar mist. .Minder koud. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 6.56—18.02 uur. Maan 12.52—21.09 lur. Op 11 oktober eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1